Sporenie pre dieťa

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Enter
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 7:53 pm

Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa Enter »

Ahojte, chcem vás znova poprosiť o radu. Potreboval by som poradiť nejaké sporenie pre 2-ročného bráška. Malo by ísť o sporenie na 18-20 rokov, a suma by mala byť okolo 20 eur mesačne. Pýtam sa, pretože rodičia to chcú riešiť cez ich poisťováčku, ktorá ponúka nejaké poistenie na 20 rokov, s tým že by sa tam malo nejak investovať do fondov a z toho čo so tu prečítal si viem predstaviť akú kvalitu to asi bude mať. Poraďte čo by ste vy dali 2-ročnému dieťaťu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Poistenie pre dieťa

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pokial dieta nie je filmovou hviezdou nie je treba poistit. Poistuje sa proti strate prijmov nie vydavkov.

Setrit v prospech dietata je ina vec. Avsak bez poistky.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Enter
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 7:53 pm

Re: Poistenie pre dieťa

Príspevok od používateľa Enter »

Neviem ako zmeniť názov témy, ale jedná sa o sporenie pre dieťa.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Poistenie pre dieťa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Enter napísal:Neviem ako zmeniť názov témy, ale jedná sa o sporenie pre dieťa.
Zmenil som.

My to robíme cez sporenie na vkladnú knižku. Tá sa dá založiť na meno dieťaťa. Môžeš potom dať trvalý príkaz nech sa tam odosielajú peniaze.
Na stretku sme mali trejdera, ktorý pre krstňatá/vnúčatá zakladá malý účet u IB ( asi na meno rodiča) a ten mu bude spravovať až do dospelosti. Tam však treba začať od 5000 USD.

Tuším, ked sme tu preberali Lynx, alebo DeGiro...tam asi nebol minimálny vklad.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Ja investujem pre všetky decká v našej rodine na svojom účte. S každým vkladom, ktorý pre nich niekto urobí, dostanú "certifikát", plus každý rok výpis ako sa ich investícii darí. Ale musi tam byť samozrejme nejaká úroveň dôvery. Ak toto nie je možné, tak rodičia by si mali založiť účet u nejakého brokera a raz za rok (alebo v hocijakej inej perióde kedy to bude dávať zmysel), kúpiť lacný akciový ETF. Ale iba ak si rodičia už sporia aj pre seba :-)
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa jogo »

Vladimir J napísal:Ja investujem pre všetky decká v našej rodine na svojom účte.
Pri sumach 20 eur mesacne to je snad jediny sposob, ako zmysluplne investovat. Ja som to vsak nezrealizoval, lebo by som sa "nechcel v hrobe obracat", ak by po mojej smrti vznikol z takychto investicii "na vzajomnu doveru" v rodine nejaky "konflikt". :?
Snad by to vyriesila nejaka rodinna investicna sro-cka? :roll:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ono tá vkladná knižka má jeden háčik. Pri takmer žiadnom úročení tie peniaze žerie inflácia (za 20 rokov môže byť cca 50% ). Naproti tomu keby ste sa ako rodina poskladali na účet v DeGire, alebo Lynxe..tak začnete hoci aj s 500 € a zloženým úročením v SPY, BRK a pod. môžete sporiť s celkovým výnosom 100-200%...

Zo životným, alebo investičným poistením budete po 10 rokoch na nule. IŽP určite nie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nic v zlom, ale rodicia ktori uvazuju, ze budu dietatu sporit cez poistku urcite nemaju vedomosti na to aby otvarali ucet u brokera

sporenie do podielovych fondov je mozne urobit aj tak, ze cislo uctu ma cela siroka rodina a kto chce malemu nieco poslat, moze. Zvladaju to aj stari rodicia co posielaju 5e mesacne
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa Vladimir J »

peter.cmorej napísal:nic v zlom, ale rodicia ktori uvazuju, ze budu dietatu sporit cez poistku urcite nemaju vedomosti na to aby otvarali ucet u brokera
To je pravda. Na druhú stranu, keby im niekto povedal, že vďaka poplatkom v podielovom fonde (ale iba ak si vyberú nejaký super lacný) bude mať ich dieťa po 20 rokoch sumu zhruba o 20% nižšiu než pri porovnateľnej investícii do ETF cez brokera, možno by sa "hecli" a vedomosti si doplnili. Jeden nikdy nevie :-)
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dôležité je, aby to neurobili cez IŽP. Syn Enter im to vysvetlí a navrhne buď vkladnú knižku, sporenie cez fondy, alebo sporenie do etf cez brokera. Je ešte jedno dobré sporenie do SPY čo sme tu x krát spomínali: cez Across .

Čo je na tom také zložité založiť si účet u brokera? Ved je to ľahšie ako založiť si účet v banke. Do banky treba ísť, broker funguje on line. Keď im to zariadi Enter, tak už stačí vedieť urobiť nákup. Klik, klik, klik.

Ak dokážu kopírovať SPY, prípadne zoberú ešte BRK, môžu mať lepší výnos ako kadekde inde. Takisto pri držaní nad 1 rok oslobodenie od daní a odvodov. Keď decko dospeje, začne sa automaticky zaujímať o akcie a možno z neho vyrastie finančník :) Zabijú 2 muchy jednou ranou...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa jogo »

Vladimir J napísal: To je pravda. Na druhú stranu, keby im niekto povedal, že vďaka poplatkom v podielovom fonde (ale iba ak si vyberú nejaký super lacný) bude mať ich dieťa po 20 rokoch sumu zhruba o 20% nižšiu než pri porovnateľnej investícii do ETF cez brokera, možno by sa "hecli" a vedomosti si doplnili. Jeden nikdy nevie :-)
Sorry, teoreticky je to tak, ale prakticky je to uplne inak.
Budem trochu drzy, ale myslim si, ze som prakticky na urovni akehokolvek "financneho poradcu", v rodine som povazovany za absolutne cestneho cloveka, ale poradit si odo mna zatial nedal nikto. Ani ten kamarat(tj. synovec) s ktorym som zacal obchodovat na burze. :(
Takze, "komu neni dano, v apateke nenakupi". Sen o 100% rocne je silnejsi ako zdravy rozum...

p.s: Dufam, ze si to synovec precita a dostane konecne rozum. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal:v rodine som povazovany za absolutne cestneho cloveka,
Co to vsetko clovek "nenatrepe", :shock: ked ma "lygnute", :? to sa niekedy az rozum zastavuje. :oops:

p.s: V praci som oslavoval narodeniny. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Enter
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2016 7:53 pm

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa Enter »

:lol:
Potreboval, by som nejaký jednoduchý produkt, ale ako som si už prečítal, tak ETFka by mali byť vcelku jednodché(idiotsky napísané, ale isto chápete na čo narážam). Ako je to s tým minimálnym vkladom, je alebo nie je povinný.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Záleží na brokerovi. Niektorí majú, niektorí nemajú. Pozri tu niekde, bola o tom diskusia. Alebo u mňa na stránke je tiež k tomu prehľad.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vladimir J napísal:Záleží na brokerovi. Niektorí majú, niektorí nemajú. Pozri tu niekde, bola o tom diskusia. Alebo u mňa na stránke je tiež k tomu prehľad.
Máš to pekne spracované, Vladimír. Kludne daj linku. Dobré veci sú v prospech všetkých:

http://peniazesucas.sk/prehlad-online-b ... 2gVcdSLQsY" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. My to tu máme v článkoch hore, sekcii brokeri. Takisto v diskusných vláknach, sekcie brokeri. Updaty sa vždy hodia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa Vladimir J »

JUGGLER napísal: Kludne daj linku.
Díky, veľmi si to cením.V
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"