5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Hader
Príspevky: 13
Dátum registrácie: St 14 09, 2016 8:34 pm

5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Hader »

Zdravim :), chcel by som Vas poprosit o spatnu vazbu na moj financny plan. V skratke:

Urobil som si zakladny prehlad o investovani , takze viem, ze spekulovat radsej nebudem, treba diverzifikovat a dat bacha na poplatky a hlavne sa nehrat na experta :)

Mometalne mam ku dispozicii 5000€ a mesacne asi 600 - 800€. Mam 28 rokov, ziadne deti, manzelka, dobre zamestnanie.
Nemam ziadne ine investicie okrem penaziu v ciernej ciere, chcem pvoedat v dochodkovom systeme.
O rok a pol budem brat s manzelkou hypoteku(cca 100 000€)

Moj plan je:
1. Mate krizove peniaze.
2. Investovat dlhodobo na dochodok. Co pozeram tak indexove fondy, ETF, pripadne podielove fondy su najlepsie na dlhodobe investicie.
3. Mozno si vytvorit nejaky stredne dlhy fond napr na kupu auta(i ked neplanujem mat ziadnu vacsiu kupu)
4. Istu cast minat vysoko rizikovo, teda nejake akcie, podnikanie, seba vzdelanivae.


Moj dalsi postup krokov bol:
1. Konkretny vyber portfolia. Tu nebudem spekulovat a planoval som si nechat poradit.
2. Nakupovat dane portfolio hlavne cez brokersky ucet, kedze ak chapem spravne vo vsoebecnosti to je najlacnejsi sposob pre beznych ludi, kedze banky maju obmedzeny vyber.
3. Priebezne rebalancovat , mozno raz za tri mesiace.
4. Popri tom sa priebezne dalej vzdelavat v oblasti.

Otazky
1. Mam aspon tento zaklad cca spravne?
2. Co mam robit s 5000€, mam ich pouzit na kupu uvodneho portofilia?
3. Co hypoteka? Mam setrit aby som vybral co najmensiu hypoteku?
4. Co s dochodkovym pilierom. som szco ale planujem urobit SRO kedze radsej budem investovat peniaze sukromne ako cez stat, i ked 2. pilier poskytuje danove zvyhodnenie.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Aurelio »

Pokial fakt planujes sporit az na dochodok a mas teda 40 rocny horizont, tak by som sa nebal ist do dividendovej buy and hold strategie. Odporucam http://www.dividendgrowthinvestor.com/" onclick="window.open(this.href);return false; blog - chlapik ho zacal pisat ako 27 rocny, bol 3 roky po skole a v podobnej dobrej situacii na miestne pomery ako to mas ty. Pekne je vidiet v case ako postupuje. Zaciatok blogu zachytava zaciatok krizy, postupne jej priebeh a ako ju zvladol. Ja som z tohto blogu strasne nadseny uz par tyzdnov, stale citam vo volnom case. Najvacsiu pridanu hodnotu vidim v tom, ze napr citam clanok z 03/2008 ako nad nejakym scenarom uvazuje a viem si ho spatne overit ako to vlastne dopadlo v horizonte najblizsich 5 rokov napriklad (od 2008 do 2013).

Do podielovych fondov by som nesiel, zeru si nechutne poplatky. Jedine ETF alebo akcie cez brokera. A urcite by som si otvoril Degiro, kde su poplatky zlomok oproti Lynx.
Power of Knowledge
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Rokosák »

1. 5000 vloz na terminovany ucet s terminom konciacim kupou nehnutelnosti.
2. Zatial odkladaj 600-800 hocikde bez rizika a likvidne.
3. Nasetrene pouzi na splatku na hypoteku s desatrocnou (ci vyssou) fixaciou.
4. Po vybaveni hypoteky pouzi tych 600-800 na predcasne splacanie.
5. Studovat ako investovat je zabijanie casu. Aj tak zavazi hlavne stastie. Ak sa chces vzdelavat, studuj opravu aut a ziskaj zrucnost s udrzbou budov, domov a bytov.

Vyseuvedene je orientovane ciste z financneho pohladu. Lepsie je vsak robit co Ta zaujima a co dokazes robit s nadsenim. Peniaze nie su vsetko.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Hader
Príspevky: 13
Dátum registrácie: St 14 09, 2016 8:34 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Hader »

pokus napísal:Na hypoteku budes potrebovat aspon 10% vlastnych zdrojov, plus peniaze na zariadenie bytu a vsetko okolo...
Osobne by som na tvojom mieste zacal studovat, otvoril si ucet u lynx s nejakymi 3000, cakal na vacsiu korekciu a potom nakupil vhodne etf

Dakujem za tvoj cas , tie vlastne zdroje mi nenapadli tak si to zistim.
Hader
Príspevky: 13
Dátum registrácie: St 14 09, 2016 8:34 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Hader »

Frosy napísal:Pokial fakt planujes sporit az na dochodok a mas teda 40 rocny horizont, tak by som sa nebal ist do dividendovej buy and hold strategie. Odporucam http://www.dividendgrowthinvestor.com/" onclick="window.open(this.href);return false; blog - chlapik ho zacal pisat ako 27 rocny, bol 3 roky po skole a v podobnej dobrej situacii na miestne pomery ako to mas ty. Pekne je vidiet v case ako postupuje. Zaciatok blogu zachytava zaciatok krizy, postupne jej priebeh a ako ju zvladol. Ja som z tohto blogu strasne nadseny uz par tyzdnov, stale citam vo volnom case. Najvacsiu pridanu hodnotu vidim v tom, ze napr citam clanok z 03/2008 ako nad nejakym scenarom uvazuje a viem si ho spatne overit ako to vlastne dopadlo v horizonte najblizsich 5 rokov napriklad (od 2008 do 2013).

Do podielovych fondov by som nesiel, zeru si nechutne poplatky. Jedine ETF alebo akcie cez brokera. A urcite by som si otvoril Degiro, kde su poplatky zlomok oproti Lynx.
Ďakujem za tip na blog, takéto príbehy sú stale inšpiratívne.
Môj horizont je kratší než 40 rokov skor sa zatiaľ pozerám na 15. Vzhľadom na vyšší než priemerný príjem a moju snahu držať výdaje na minime, pevne verím, že s trochou šťastia pôjdem do dôchodku okolo 40tky. I keď robiť budem aj tak naďalej.


Vďaka aj za tip na Degiro, pozriem si ho spolu s Lynx, keď si budem vyberať brokera.
Hader
Príspevky: 13
Dátum registrácie: St 14 09, 2016 8:34 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Hader »

Rokosák napísal:1. 5000 vloz na terminovany ucet s terminom konciacim kupou nehnutelnosti.
2. Zatial odkladaj 600-800 hocikde bez rizika a likvidne.
3. Nasetrene pouzi na splatku na hypoteku s desatrocnou (ci vyssou) fixaciou.
4. Po vybaveni hypoteky pouzi tych 600-800 na predcasne splacanie.
5. Studovat ako investovat je zabijanie casu. Aj tak zavazi hlavne stastie. Ak sa chces vzdelavat, studuj opravu aut a ziskaj zrucnost s udrzbou budov, domov a bytov.

Vyseuvedene je orientovane ciste z financneho pohladu. Lepsie je vsak robit co Ta zaujima a co dokazes robit s nadsenim. Peniaze nie su vsetko.
Ahoj Rokosák :),

Ak sa môžem opýtať, tak kvôli čomu dať 5000 na termínovaný účet? Je to , aby som tieto našetrené peniaze použil na splátku na hypo, kt. spomínaš v 3. bode?

Čo sa týka štúdia, tak nechcem sa seriózne venovať investovanie, len mať základný prehľad / základnú finačnú gramotnosť. Súhlasím teda plne s tebou ak povieš, že je lepšie robiť čo človeka zaujíma.
Hader
Príspevky: 13
Dátum registrácie: St 14 09, 2016 8:34 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Hader »

Inak všimol som si , že tu asi nikto z Vás neodporúča investovanie cez banku nie?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa jogo »

Hader napísal:Inak všimol som si , že tu asi nikto z Vás neodporúča investovanie cez banku nie?
Banky su tu predsa na to, aby oni zarabali a nie ty. :)
Nikto ti tu nedal odkaz na http://peniazesucas.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;. Na par rokov ti bude stacit vediet to, co tam pise Vlado.
Hypoteku ber, lebo niekde treba byvat, a co ti zvysi, ak to neinvestujes do deti, tak to investuj na burze.
Myslim, ze 5000Euro, co mas je minimum, co treba mat v cashi, na nepredvidane vydaje. Cize som tiez za terminak na tych 5000 Euro.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa jogo »

Frosy napísal: Odporucam http://www.dividendgrowthinvestor.com/" onclick="window.open(this.href);return false; blog - chlapik ho zacal pisat ako 27 rocny, bol 3 roky po skole a v podobnej dobrej situacii na miestne pomery ako to mas ty. Pekne je vidiet v case ako postupuje. Zaciatok blogu zachytava zaciatok krizy, postupne jej priebeh a ako ju zvladol. Ja som z tohto blogu strasne nadseny uz par tyzdnov, stale citam vo volnom case. Najvacsiu pridanu hodnotu vidim v tom, ze napr citam clanok z 03/2008 ako nad nejakym scenarom uvazuje a viem si ho spatne overit ako to vlastne dopadlo v horizonte najblizsich 5 rokov napriklad (od 2008 do 2013).

Do podielovych fondov by som nesiel, zeru si nechutne poplatky. Jedine ETF alebo akcie cez brokera. A urcite by som si otvoril Degiro, kde su poplatky zlomok oproti Lynx.
Ma niekde ten chlapik aj vyhodnotenie svojho investovania do dividendovych akcii?

Degiro vers. Lynx...Lynx je nejaka odnoz IB, cize uz je tam nejaka historia a aspon moralna garancia IB, ale kto je Degiro? Zacinajuci broker na zelenej luke predpokladam, ked vidim ako postupne riesi "detske problemy" brokerov. U dlhodobeho investovania s celymi usporami zas poplatky nie su az take rozhodujuce, skor serioznost brokera.Takze cas ukaze, ako je na tom Degiro...

p.s: Mal som Brokerjeta, ktory mal 3 nasobne poplatky voci Lynxu a dlhodobym investovanim som na nom robil 8% p.a. od roku 2005 do roku 2015, cize vratane krizy 2008.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Hader
Príspevky: 13
Dátum registrácie: St 14 09, 2016 8:34 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Hader »

Banky su tu predsa na to, aby oni zarabali a nie ty. :)
Nikto ti tu nedal odkaz na http://peniazesucas.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;. Na par rokov ti bude stacit vediet to, co tam pise Vlado.
Hypoteku ber, lebo niekde treba byvat, a co ti zvysi, ak to neinvestujes do deti, tak to investuj na burze.
Myslim, ze 5000Euro, co mas je minimum, co treba mat v cashi, na nepredvidane vydaje. Cize som tiez za terminak na tych 5000 Euro.[/quote]

Vďaka za ten blog, fakt dobré články.

Inak prečo dať peniaze na termiňák a nie na sporiaci účet? nie je sporiaci účet flexibilnejší?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Rokosák »

Hader napísal:
kvôli čomu dať 5000 na termínovaný účet? Je to , aby som tieto našetrené peniaze použil na splátku na hypo, kt. spomínaš v 3. bode?
Presne tak som to myslel.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Vladimir J »

jogo napísal:Nikto ti tu nedal odkaz na http://peniazesucas.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;.
Díky moc, Jogo, veľmi si to cením. Čo piješ? :D
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Ja myslím, že rozbehnuté to máš veľmi slušne, paráda. Takže len pár detailov:

- čo sa týka hypotéky, pozri koľko budeš potrebovať dať zo svojho, ale rátaj aspoň 20%, len aby sme boli konzervatívni. Túto sumu vydeľ 18 a toto spor na termiňák každý mesiac, aby ste boli ready
- treba vytvoriť železnú rezervu, presne ako ti tu už všetci hovorili. Výška záleží od vás - mala by pokrývať asponň 3, ale radšej 6 mesiacov vašich výdavkov, pre prípad, že by sa niečo potentovalo
- zváž ostatné otenciálne väčšie výdavky, ako dovolenka, alebo nebodaj auto, treba byť ready
- otvor druhý pilier, indexový akciový fond
- ak sa dobre pamätám, máš vlastnú firmu, takže na 3. pilier zabudni
- keď máš toto celé naštartované, môžeš začať investovať. na začiatok, kým nebudeš mať v portfóliu aspoň 50k, ti bohate stačí jeden dobrý akciový fond. Nemusíš ani rebalansovať :-)
- len tak na okraj - rebalansovať 4 krát za rok je prudký overkill, raz za rok je úplne v pohode
- vzdelávaniu sa venuj, je to najlepšia vec, ktorú môže ktokoľvek pre seba urobiť a investovanie nie je žiadna výnimka.

Všetko dobré, drž sa.

V
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa jogo »

Vladimir J napísal: Díky moc, Jogo, veľmi si to cením. Čo piješ? :D
Ja tebe dakujem. Aspon tu nemusim novacikom siahodlho vysvetlovat, ako investovat. :)

p.s: A pijem chi...chi vodku, chi borovicku, chi vino, chi pivo... :D
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa rmaly »

Ďakujem za tip na blog, takéto príbehy sú stale inšpiratívne.
Môj horizont je kratší než 40 rokov skor sa zatiaľ pozerám na 15. Vzhľadom na vyšší než priemerný príjem a moju snahu držať výdaje na minime, pevne verím, že s trochou šťastia pôjdem do dôchodku okolo 40tky. I keď robiť budem aj tak naďalej.


Vďaka aj za tip na Degiro, pozriem si ho spolu s Lynx, keď si budem vyberať brokera.[/quote]

Caf,
len na margo tohoto co si napisal ta chcem trosku dostat na zem (nie demotivovat, len troska "napravit"). Mozno cisto matematicky by ti to mohlo vyjst "ist do dochodku v 40", len sa mi to prakticky zda nerealne hlavne preto, ze si este nebral hypo (a teda planujes = vydaje + splatky, tym padom nizsie investicie).
Ja viem odlozit omnoho viac ako ty a aj tak vidim horizont niekde okolo 50tky. Je pravda, ze mam rodinu a peniaze si relativne uzivam (v zmysle toho, ze nedavam vsetko len do akcii ci etf, ale kupujem aj nejake nehnutelnosti a tak).
Lenze ked ratas, ze "do konca zivota" budes potrebovat dajme tomu mesacne 2000 eur (nech mas rezervu a inflacia a tak), tak ti asi 800 eur mesacne odlkladat 12 rokov nebude stacit - si myslim (vychadzam ze mas tych 28 rokov).
Ale tiez luskam peniazesucas a aj toto forum a tiez sa snazim co to da. A drzim nam palce samozrejme :) :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nezabudajme na politicke premenne, nestaci mat 10 bytov a statisice v papiroch pre dividendy, lebo pride nejaky pravnik a povie, ze je to luxus, zoberieme, a mas po dochodku... EUROPU povazujem v tomto za OBZVLAST nebezpecnu..
Takze bud zarobis nejak miliardu (minimalne USD) a budes v pohode, alebo vzdy budes mat strach, ci sa nieco nedoserie (politicky hlavne, to sa diverzifikovat da velmi tazko)
Okrem toho, naklady na zivot v dochodku u ake?
- byvanie (tj vlastnictvo nehnutelnosti v aspon 150 tisicoch, absolutne minimum, bud zaprdeny panelakovy 3izbak, coho ta bude boliet hlava, alebo mensi dom 50km od BA), mesiac v tomto ta bude stat podla toho, cca 250eur za fondy a povdody cez spravcov az po porovnatelu sumu pri dome (riziko skody akejkolvek a oprav) 250
- jedlo, no ak sa bavime o serioznom jedlo, kvalitnom a nie odpade co sa dovaza, dajme odhad 200eur/osoba, co je 400 ak mas manzelku a nechces ju nechat na ulici hladovat.. 400
- oblecenie, drogeria, blbiny nevyhnutne k modernemu zivotu, 100
- rekonstrukcia domacnosti kazdych 20 rokov (ak zacne dochodok v 40, nebude to len raz.. a pozor, prvy bod sa tyka vyhradne exterieru obydla, nie interieru), 100
- auto, nuz.. ak kupis za 20k nove, prejdes 2000km mesacne 9co na dochodku nie je problem), ak to mas 400/mesaic

kde sme? v prdeli.. na sume 1250e/mesiac pre dvoch zdielajucich 1 byt/dom a 1 auto. pricom nikde si nebol, ziadny motel/hotel.. nemas ziadne konicky, ani deti a si 100% zdravy..

cize kolko treba pre dvojicu (alebo rodinu) aby si dovolila zit na dochodku ? nuz.. kedysi som si myslel, ze 1000 je pohoda, dnes by som pod 2000 nedal ani prst do ohna.. (hlavne ze inflacia je nulova, to iste)..

pod 1000e/mesiac sa dostanes jedine, ak sfalsujes statistiky, nebudes rekonstruovat obydlie 50rokov, jazdis na aute 15 rokov s najazdom max 5000km rocne bez havarijnej a s pochybnymi pneumatikami.

ale to je len moj nazor z coho sa dotavam k pointe... preco sa snazit o dochodok a preco nerobit co cloveka bavi? nebudes sa na dochodku nudit? skor by som budoval firmu, v ktorej by ma bavilo buzerovat ludi, ktori by na mna robili a bol by to pasivny dochodok :)

ak teda rozumiem spravne, ze mas firmu.. a zarabat ti dost.. naozaj odporucam - nezabudaj do nej reinvestovat, ak to biznis plan dovoluje :) expanduj, cokolvek, ved potom ked tak, predas :) podla mna, ale som velky laik.. je to ekvivalent investovania do ETF/dividend, ale tak, som silny paranoik a konspirant a neverim nikomu a nicomu :)
Odoslané z počítača
Hader
Príspevky: 13
Dátum registrácie: St 14 09, 2016 8:34 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Hader »

Vladimir J napísal:Ja myslím, že rozbehnuté to máš veľmi slušne, paráda. Takže len pár detailov:

- čo sa týka hypotéky, pozri koľko budeš potrebovať dať zo svojho, ale rátaj aspoň 20%, len aby sme boli konzervatívni. Túto sumu vydeľ 18 a toto spor na termiňák každý mesiac, aby ste boli ready
- treba vytvoriť železnú rezervu, presne ako ti tu už všetci hovorili. Výška záleží od vás - mala by pokrývať asponň 3, ale radšej 6 mesiacov vašich výdavkov, pre prípad, že by sa niečo potentovalo
- zváž ostatné otenciálne väčšie výdavky, ako dovolenka, alebo nebodaj auto, treba byť ready
- otvor druhý pilier, indexový akciový fond
- ak sa dobre pamätám, máš vlastnú firmu, takže na 3. pilier zabudni
- keď máš toto celé naštartované, môžeš začať investovať. na začiatok, kým nebudeš mať v portfóliu aspoň 50k, ti bohate stačí jeden dobrý akciový fond. Nemusíš ani rebalansovať :-)
- len tak na okraj - rebalansovať 4 krát za rok je prudký overkill, raz za rok je úplne v pohode
- vzdelávaniu sa venuj, je to najlepšia vec, ktorú môže ktokoľvek pre seba urobiť a investovanie nie je žiadna výnimka.

Všetko dobré, drž sa.

V
Vlado my sme sa mali teba pýtať čo piješ za tvoj blog :).

- Uvedomil som si , že na hypo nepotrebuje šetriť asi, lebo už sme dali zálohu 20 percent(vďaka rodičom, že ma nútili dávať peniaze na stavebko). Stále akurát neviem, či sa mi oplatí teraz exta šetriť aby som zobral ešte menšiu hypo, alebo radše dávať na dôchodok.
- budem mať rezervu presne na dovolenku / auto
- nemám firmu som SZCO ale vzhľadom na odvody zvažujem od nového roka SRO, keďže neverím štátnemu dôchodku a poistenie napr v nezamestnanosti mi netreba(som programátor, malá pravdepodobnostť, že nebudem mať prácu).
- čisto akciový fond? nemal by som to aspoň rozložiť na dlhopisy a akcie?
- jj rebalance bude raz za rok(ešte uvidím toto bude riešiť za behu) .

Ešte raz vďaka za tvoj čas Vlado.
Hader
Príspevky: 13
Dátum registrácie: St 14 09, 2016 8:34 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Hader »

rmaly napísal:
Caf,
len na margo tohoto co si napisal ta chcem trosku dostat na zem (nie demotivovat, len troska "napravit"). Mozno cisto matematicky by ti to mohlo vyjst "ist do dochodku v 40", len sa mi to prakticky zda nerealne hlavne preto, ze si este nebral hypo (a teda planujes = vydaje + splatky, tym padom nizsie investicie).
Ja viem odlozit omnoho viac ako ty a aj tak vidim horizont niekde okolo 50tky. Je pravda, ze mam rodinu a peniaze si relativne uzivam (v zmysle toho, ze nedavam vsetko len do akcii ci etf, ale kupujem aj nejake nehnutelnosti a tak).
Lenze ked ratas, ze "do konca zivota" budes potrebovat dajme tomu mesacne 2000 eur (nech mas rezervu a inflacia a tak), tak ti asi 800 eur mesacne odlkladat 12 rokov nebude stacit - si myslim (vychadzam ze mas tych 28 rokov).
Ale tiez luskam peniazesucas a aj toto forum a tiez sa snazim co to da. A drzim nam palce samozrejme :) :)
Jasné máš pravdu tá 40 je veľmi optistický cieľ keď sa tak nad tým zámyšľam, hlavne preto lebo na dôchodok chcem dať cca polovicu z ušetreného a zvyšok chcem investovať rizikovo, plus dávať na vzdelávanie, podnikanie etc Vďaka a držím ti palce tiež.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa slimak »

Ten duplikat vyuzijem na dopovedzku.

Keby som nebol alkoholik a fajciar, velmi sporil,nemal deti. Mozno by som mal dnes o 60 000 - 80 000 ci aj viac na ucte.

Ci by sme boli stastnejsi? A stale spolu? Mozno.

Len tak to dovediem co prepijem a prefajcim za desat rokov bolo cca 24 000, auto a prerabka bytu 33 000, deti ma stali podla mna nie vela - mozno ako chlast a cigarety. Ale su na nezaplatenie.
Naposledy upravil/-a slimak v Pi 16 09, 2016 5:56 pm, upravené celkom 3 krát.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa slimak »

Mometalne mam ku dispozicii 5000€ a mesacne asi 600 - 800€. Mam 28 rokov, ziadne deti, manzelka, dobre zamestnanie.
Nemam ziadne ine investicie okrem penaziu v ciernej ciere, chcem pvoedat v dochodkovom systeme.
O rok a pol budem brat s manzelkou hypoteku(cca 100 000€)

V 2007 som bol na tom rovnako. Len my so zenou sme chceli a mali na ceste deti. A mal byvanie. Od vtedy sme mali vydavky - priklad aj na svadbu.

A dnes mam nasporene asi to co v roku 2009, len prerobenie bytu a kupa auta stala cca 33 000 eur. A deti 7 a 9 rocne, 4 dovolenky s nimi v zahranici, jednu som si spravil len so zenou. Do stovky vyletov po Slovensku.

Teda dnes mam 38 rokov. Ale uvazujem presne ako ty - chcem si nasetrit aby som v 55 rokoch, ak ma bude bavit praca za peniaze, aj v nej bol.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Chris »

Keby bolo keby, je tu niekto kto je nalozeny v dakom ETFku uz 10-15-20 rokov ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Hader, uz ti tu odpovedali skoro na vsetko, tak ja este dve poznamky:
- tie krizove peniaze, ci rezervu, tych 5000 Eur mozes vlozit do realitneho fondu: http://www.iad.sk/sk/podielove-fondy-a- ... litny-fond" onclick="window.open(this.href);return false;
Teraz do 30.9.2016 maju akciu bez vstupneho poplatku. Ten realitny fond ma tiez svoje muchy, ale pri dnesnej vseobecnej biede s terminakmi a sporiacimi uctami sa nieco co robi stabilne 2-3% p.a. hodi.

- urcite si urob druhy pilier aj ked si zivnostnik. Nieco malo odvodov urcite z nejakeho dovodu platit budes (napr. kvoli minimalnemu dochodku) a tak ti aspon nie vsetko odide do ciernej diery ale nieco pristane aj na tvojom osobnom dochodkovom ucte. Navyse, do II. piliera sa da aj doborovolne sporit a mozes tam vyuzit indexove fondy. A ako bonus, vstupom do II. piliera este aj naseries Fica ;)

- potvrdzujem, ze na hypo je dobre mat aspon 10% vlastnych zdrojov

Ak chces nechat zarobit 5 korun mojim ludom a tym padom nejake centy aj mne, tukni si na link Mojporadca v mojom podpise, vypis si ticket, niekoho ti pridelime a sprostredkujeme ti aj IaD aj druhy pilier, aj hypo, aj vsetko co ta napadne :)
Hader
Príspevky: 13
Dátum registrácie: St 14 09, 2016 8:34 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Hader »

peter.cmorej napísal:Hader, uz ti tu odpovedali skoro na vsetko, tak ja este dve poznamky:
- tie krizove peniaze, ci rezervu, tych 5000 Eur mozes vlozit do realitneho fondu: http://www.iad.sk/sk/podielove-fondy-a- ... litny-fond" onclick="window.open(this.href);return false;
Teraz do 30.9.2016 maju akciu bez vstupneho poplatku. Ten realitny fond ma tiez svoje muchy, ale pri dnesnej vseobecnej biede s terminakmi a sporiacimi uctami sa nieco co robi stabilne 2-3% p.a. hodi.

- urcite si urob druhy pilier aj ked si zivnostnik. Nieco malo odvodov urcite z nejakeho dovodu platit budes (napr. kvoli minimalnemu dochodku) a tak ti aspon nie vsetko odide do ciernej diery ale nieco pristane aj na tvojom osobnom dochodkovom ucte. Navyse, do II. piliera sa da aj doborovolne sporit a mozes tam vyuzit indexove fondy. A ako bonus, vstupom do II. piliera este aj naseries Fica ;)

- potvrdzujem, ze na hypo je dobre mat aspon 10% vlastnych zdrojov

Ak chces nechat zarobit 5 korun mojim ludom a tym padom nejake centy aj mne, tukni si na link Mojporadca v mojom podpise, vypis si ticket, niekoho ti pridelime a sprostredkujeme ti aj IaD aj druhy pilier, aj hypo, aj vsetko co ta napadne :)
Vďaka na ten realitný fond som bol už upozornený, ale ešte si chcem urobiť nejaký prieskum a do investovania sa chcem pustiť budúci mesiac.

Zistil som však, že druhý pilier som celý ten čas mal, akúrat, že som ho mal na konverzvatívnom fonde, rozmýšľam, že ho presuniem na čisto akciový. Nie je to moja jediná investícia dlhodobá, takže si myslím, že sa oplatí dať na čisté rizikovejší fond.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

neviem v akej si spolocnosti, ale urcite si zvol indexovy fond. Ak si v NN, Postovej banke alebo Allianzi, tak prestup do inej DSS
Hader
Príspevky: 13
Dátum registrácie: St 14 09, 2016 8:34 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Hader »

peter.cmorej napísal:neviem v akej si spolocnosti, ale urcite si zvol indexovy fond. Ak si v NN, Postovej banke alebo Allianzi, tak prestup do inej DSS
Som v VUBke a preco indexovy a nie akciovy fond ak i tak budem investovat extra do indexoveho fondu a dlhodpisov?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa jogo »

Hader napísal: Som v VUBke a preco indexovy a nie akciovy fond ak i tak budem investovat extra do indexoveho fondu a dlhodpisov?
Lebo akciovy fond je aktivne spravovany a skoro kazdy aktivne spravovany akciovy fond z dlhodobeho hladiska zaostane vynosom za indexom. Preco?...Lebo plati prva veta z mojho podpisu. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

lebo tvoj investicny horizont je v druhom pilieri velmi velmi dlhy a existuje iba minimum aktivne spravovanych fondov, ktore by na takom dlom horizonte prekonali indexove fondy. Nevidim ziaden rozumny dovod preco mat peniaze v akciovom fonde, ktory ma pomerne casto aj vyznamnu dlhopisovu cast
Hader
Príspevky: 13
Dátum registrácie: St 14 09, 2016 8:34 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Hader »

Parada pani, takze teraz ma caka v podstate asi len riesenie hypo a uz len ten investicny plan.

Zda sa mi,ze pre mna na zaciatok je najjednoduchsie , najst si nejakeho brokera(Fio sa zda byt jednoduche) a kupit nejake indexove ETF?
Používateľov profilový obrázok
bielepikolo
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 2:47 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa bielepikolo »

to Hader:
Preco sa rozhodnut pre Fio? Podla tohto porovnavania http://peniazesucas.sk/prehlad-online-brokerov/" onclick="window.open(this.href);return false; mi pride lepsie investovat cez Degiro, kedze mozes investovat uz od 260e a podla webu maju ovela nizsie poplatky https://www.degiro.cz/poplatky/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
bielepikolo
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 2:47 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa bielepikolo »

Chris napísal:Keby bolo keby, je tu niekto kto je nalozeny v dakom ETFku uz 10-15-20 rokov ?
ETF je pomerne nový produkt, prvý sa v USA objavil v roku 1993, v Europe boli k dispozicii od roku 1999 a poularitu na burze ziskali az v roku 2013, takze pochybujem ze tu niekto bude mat investicie v ETF viac ako 7-10r :D
denis1111
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ne 23 07, 2017 2:41 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa denis1111 »

To niekto este v dnesnej informacnej dobe "spori na dochodok" a investuje do fondov? :D To si rovno daj tie penioaze do banky za 4% :D :D
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa rmaly »

bielepikolo napísal:to Hader:
Preco sa rozhodnut pre Fio? Podla tohto porovnavania http://peniazesucas.sk/prehlad-online-brokerov/" onclick="window.open(this.href);return false; mi pride lepsie investovat cez Degiro, kedze mozes investovat uz od 260e a podla webu maju ovela nizsie poplatky https://www.degiro.cz/poplatky/" onclick="window.open(this.href);return false;
To fio asi nie je lacne. Ja som si ho zprvoti vybral preto, lebo maju kamennu pobocku tu v BA a chcel som sa aj poradit. Za druhe som chcel zacat len tak pre zabavku s CZ akciami.

Inac je asi lepsi nejaky iny borker nie len kvoli poplatkom, ale aj kvoli tomu ich "ebrokerovi"... teda velmi prehladny nie je :)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Chris »

to je 24 rokov, aj od 1999 to mas 18 rokov, cize niekto by mohol mat :)

Pripadne SP500 je tu ovela dlhsie, takze ? :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Jana212
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 01 11, 2017 8:16 pm

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Jana212 »

Ahojte, ja trosku odveci, ale myslite ze sa mi oplati "zainvestovat" do sluzieb agentury - https://estavisa.sk" onclick="window.open(this.href);return false; a nechat aby mi pomohli so vstupom do USA? vyuzivate taketo sluzby? alebo snazite sa na tomto šetriť? momentálne som si našetrila 5000, avšak chcem ist do USA, na čo miniem minimalne 2000 ale vratim sa s 4000, myslim ze dobre zhonotenie, čo myslite? :D akoze ak len plan vyjde, dufam teda ze to bude tak, preto asi radsej prvotne naklady by som oželela a šla aj cez agenturu? neviem, poradte..
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: 5000€ + 600€ mesacne - financny plan

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dufam, ze hovoris/studujes anglictinu. Vypln prihlasku sama a cakaj na rozhodnutie. Neinvestuj ani nekupuj sluzby, kto ich potrebuje nie je vhodny kandidat na uspech v USA.

Ako sa chces dopracovat k tym 4000 z USA?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"