Rizikove poistenie + sporenie

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mido
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 30 09, 2016 11:23 am

Rizikove poistenie + sporenie

Príspevok od používateľa mido »

Ahojte. Mam 26r, hypoteku na krku a riesim teraz rizikove poistenie + nejake sporenie. Precital som si vela prispevkov, vela clankov, nejaky obraz som si vytvoril, no stale dost zahmleny.

Poistenie:
Mam cenovu kalkulaciu z generali a axa poistovne. Viac-menej su rovnake, rozdiel par eur. Rovnake pripoistenia, rovnake poistne sumy. Maly rozdiel v kritickych chorobach, kde generali ich ma menej tusim. Vychadza to na cca 25 eur. Nakloneny som viac k generali, pretoze vo VUBke, kde mam ucet zriadeny len kvoli hypo, by som nemusel platit ziadny poplatok za vedenie uctu. Najvyssiu polozku tvori poistenie uveru (smrt). Rozmyslal som, nepoistit ho na 100%. Blbost? Co je este dolezite si vsimnut a ktorej poistovni by ste dali prednost vy?

Sporenie:
Sporit planujem 50-100 eur mesacne. Tym padom mi hned odpada moznost ETF investovania, kvoli vysokym fixnym poplatkom na vklade, vsak? Ak ano, tak po uzavreti poistky sa zrejme budem musiet pustit do prieskumu trhu, nech na poplatkoch zaplatim co najemenej..

Vdaka za usmernenie, neskor by som doplnil otazky k sporeniu.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Rizikove poistenie + sporenie

Príspevok od používateľa rmaly »

mido napísal:Ahojte. Mam 26r, hypoteku na krku a riesim teraz rizikove poistenie + nejake sporenie. Precital som si vela prispevkov, vela clankov, nejaky obraz som si vytvoril, no stale dost zahmleny.

Poistenie:
Mam cenovu kalkulaciu z generali a axa poistovne. Viac-menej su rovnake, rozdiel par eur. Rovnake pripoistenia, rovnake poistne sumy. Maly rozdiel v kritickych chorobach, kde generali ich ma menej tusim. Vychadza to na cca 25 eur. Nakloneny som viac k generali, pretoze vo VUBke, kde mam ucet zriadeny len kvoli hypo, by som nemusel platit ziadny poplatok za vedenie uctu. Najvyssiu polozku tvori poistenie uveru (smrt). Rozmyslal som, nepoistit ho na 100%. Blbost? Co je este dolezite si vsimnut a ktorej poistovni by ste dali prednost vy?

Sporenie:
Sporit planujem 50-100 eur mesacne. Tym padom mi hned odpada moznost ETF investovania, kvoli vysokym fixnym poplatkom na vklade, vsak? Ak ano, tak po uzavreti poistky sa zrejme budem musiet pustit do prieskumu trhu, nech na poplatkoch zaplatim co najemenej..

Vdaka za usmernenie, neskor by som doplnil otazky k sporeniu.

k tomu sporeniu - odkladat si mozes 100 eur bokom na nejaky spoiaci ucet a potom to raz kupit (1x za rok napriklad). Alebo nejaku fondovu sporiacu schemu si zaloz (napriklad cez P. Cmoreja)
Edina
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 02 10, 2016 6:56 pm

Re: Rizikove poistenie + sporenie

Príspevok od používateľa Edina »

Mne včera na inom fóre poradili, že ak pôjdem do Degira, tam sú nulové poplatky za ETFká, v tom prípade môžem investovať aj mesačne tých 100e. Kumulácia je potrebná v prípade vyšších poplatkov za transakciu. Akurát uvažujem, či tých 100e mesačne dať do jedného celosvetovo aj sektorovo diverzikovaného ETF, alebo ich rozdeliť do dvoch napríklad - jedného akciového, druhého dlhopisového.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Rizikove poistenie + sporenie

Príspevok od používateľa jogo »

Edina napísal:Mne včera na inom fóre poradili, že ak pôjdem do Degira, tam sú nulové poplatky za ETFká, v tom prípade môžem investovať aj mesačne tých 100e. Kumulácia je potrebná v prípade vyšších poplatkov za transakciu. Akurát uvažujem, či tých 100e mesačne dať do jedného celosvetovo aj sektorovo diverzikovaného ETF, alebo ich rozdeliť do dvoch napríklad - jedného akciového, druhého dlhopisového.
Ja by som vsetky uspory nedal ani do Interactive Brokers. Lebo pred par rokmi v USA krachol aj velky broker na greckych dlhopisoch. Jednoducho vsetky peniaze nedavaj k jednemu brokerovi, aj ked ma nulove poplatky.
Ale ak budes u Degira mesacne setrit a po case cast pozicie predas a prevedies k inemu brokerovi, kde tu poziciu naraz znova kupis, tak by to islo diverzifikovat riziko.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Edina
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 02 10, 2016 6:56 pm

Re: Rizikove poistenie + sporenie

Príspevok od používateľa Edina »

Podľa toho, čo píšu, raz v mesiaci by mal byť jeden ISIN zadarmo a len v prípade, že budem v tom istom mesiaci chcieť investovať do toho istého ISIN, musí to byť nad 1000e. Či sme to úplne nesprávne pochopili?

Ďakujem
Edina
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 02 10, 2016 6:56 pm

Re: Rizikove poistenie + sporenie

Príspevok od používateľa Edina »

jogo napísal:
Ja by som vsetky uspory nedal ani do Interactive Brokers. Lebo pred par rokmi v USA krachol aj velky broker na greckych dlhopisoch. Jednoducho vsetky peniaze nedavaj k jednemu brokerovi, aj ked ma nulove poplatky.
Ale ak budes u Degira mesacne setrit a po case cast pozicie predas a prevedies k inemu brokerovi, kde tu poziciu naraz znova kupis, tak by to islo diverzifikovat riziko.
Ďakujem, znie to ako dobrá rada, ale zatiaľ nemám toľko financií, aby som šla k dvom brokerom. Keď sa nazbierajú, budem na to určite myslieť :) Zatiaľ mi bude musieť stačiť rezerva na sporiacom účte a k tomu investovanie v malom napr. cez Degiro.
Edina
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 02 10, 2016 6:56 pm

Re: Rizikove poistenie + sporenie

Príspevok od používateľa Edina »

Hej, pozerala som si to, u mňa to bude zrejme iShares MSCI World v eurách v Amsterdame.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Rizikove poistenie + sporenie

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

k tej poistke: Generali ma lepsie kriticke choroby, inak su tie produkty a aj poistovne velmi porovnatelne. Len 25 Eur mesacne je aj vo veku 26 rokov pomerne malo. Tym padom tam bud nemas niektore rizika alebo ich mas na nizke sumy. Poistenia na 5000 Eur nic neriesi. Hlavne rizika su trvale nasledy urazu, kriticke ochorenia, smrt a invalidita. Invalidita je trochu nadstandard, lebo ta je fakt draha. Nedavaj si poistenie smrti na celu vysku hypoteky ak to ma pri tvojom budgete znamenat, ze ine rizika nebudes mat bud vobec alebo na smiesne sumy.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Rizikove poistenie + sporenie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

peter, da sa mala otazka?
zaujimalo by ma, trvale nasledy urazu, aj ked si sam sposobim uraz, nie umyselne, ale dajme tomu "neuvazene" alebo jednoducho smolou - pad z lesenia vramci dobrovolnej svojpomocnej rekonstrukcie fasady pricom pracovne som nezamestanny alebo IT napriklad.. aj vtedy vyplati poistovna , alebo je to uz porusenie niecoho ? aj ked asi je to od poistovne k poistovni?
Odoslané z počítača
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Rizikove poistenie + sporenie

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ano, toto by ti kazda normalna poistovna plnila. Teda ak by nezistili, ze v skutocnosti si tam bol na fuške, tz. ze si tam pracoval. V takom pripade by plnili, iba ak by si mal rizikovu skupinu pre vyskove prace, resp. murar
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"