Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Sonny8484
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi 07 10, 2016 9:34 pm

Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Sonny8484 »

Zdravím, pozrel som pár tém a na googli som hľadal tiež ale nič moc, chcem sa spýtať odkiaľ sa môžem učiť základne veci kde ako sa podnika, investuje, všetky tie rôzne pojmy, celkovo tak ekonomika .. proste nejakú teóriu aby som sa zorientoval našiel som pár článkov na internete ale je mi to nanič keď neovládam základy, takmer nič na škole sme mali len 1 rok ekonomiku ale to bolo také akože.. pár veci nič zvláštne neviem ako to chodí... kde by som sa mohol naučiť takéto veci? Aspoň nejaké pojmy, základy alebo získal nejaký všeobecný prehľad, potom nejak riešil podnikanie a investovanie, rád by som sa vás spýtal odkiaľ ste sa to naučili vy? máte nejaký materiál alebo zdroj kde ste sa to naučili mohli by ste mi prosím pomôcť? Ďakujem za akúkoľvek radu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Daj do Googla ,,Chudý Honza, bohatý John,, nájdi PDF...prečítaj, alebo daj si vytlačiť a zviazať. To by som bral ako bibliu k prístupu ako podnikať. Tým USA sa nedaj zmiasť...princíp a filozofia sú všade rovnaké.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Rokosák »

Kup si korcule a zacni s hokejom. Mozes zarobit 5 milionov rocne, ludia Ti budu tlieskat, noviny pisat a krasky sa budu o Teba bit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Daj do Googla ,,Chudý Honza, bohatý John,, nájdi PDF...prečítaj, alebo daj si vytlačiť a zviazať. To by som bral ako bibliu k prístupu ako podnikať. Tým USA sa nedaj zmiasť...princíp a filozofia sú všade rovnaké.
Dobre citanie. Zaujimavy pohlad na pracovne podmienky a mentalitu americanov. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Sonny8484
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi 07 10, 2016 9:34 pm

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Sonny8484 »

Ďakujem pozriem si to, rad by som uvital dalšie rady ak niekto vie pomocť prosím pomôžte ďakujem.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jogo »

Tu mas dobry web o investovani: http://peniazesucas.sk/investovanie-1/" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Airmike »

Sonny

V prvom rade si musis urobit poriadok v tom, ci chces podnikat alebo investovat. V pripade, ze si prave vysiel zo skoly tak jedina logicka forma investovania, ktora pre teba pripada do uvahy je investovat do vzdelania. Alokovanie tvojich penazi do firiem na burze ako ti tu niekto moze radit je v tvojom pripade totalne kontraproduktivne.

najlepsie co moze dnes mlady clovek urobit je vrhnut sa do studia oblasti ktora ho najviac bavi s tym, ze predpoklada, ze ho bude bavit aj o 10 rokov. nic ine nepotrebujes. ak patris do mladsej generacie, mohol by si sa zacat vzdelavat tu.

http://www.truban.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.czechcrunch.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://tyinternety.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://jonatanus.sk/archive" onclick="window.open(this.href);return false;

na investovanie sa uplne vykasli, pokial nebudes mat predstavu ako sa biznis stavia. ak tu predstavu ziskas, bude sa ti investovat ovela lepsie. A vykasli sa na navody ako investovat. investovaniu sa na forach nenaucis.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jogo »

Mika napísal: na investovanie sa uplne vykasli, pokial nebudes mat predstavu ako sa biznis stavia. ak tu predstavu ziskas, bude sa ti investovat ovela lepsie. A vykasli sa na navody ako investovat. investovaniu sa na forach nenaucis.
Nesuhlasim.
Sonny ma najcennejsiu komoditu na svete- je mlady a ma cas. Pozri si tento graf:

Obrázok

http://peniazesucas.sk/rada-pre-mladsic ... nvestujte/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ja som tie peniaze, co mam, musel zarobit v zamestnani a usporit.A vyzera to tak, ze by som uz mohol ist na dochodok, len som este trochu mlady na to, aby som zil z "polovicneho prijmu", ako ziju dochodcovia.
Ak by som mal moznost sporit do akcii od ukoncenia skoly, tak som mohol sporit podstatne menej s rovnakym vysledkom. :)
Nikto Sonnymu neradi odkladat 50% prijmu, ale 5-10% na zaciatok staci. Aby si na to zvykol, ziskal nejaku skusenost a ked pride velka sanca(ako v 2008 roku), aby bol pripraveny.
A kludne moze podnikat, vzdelavat sa, cestovat...ale nech aj investuje cast prijmov. Aby v 40-ke nezistil, ze podnikanie nevyslo, zamestnanie poriadne nema, odvody platil minimalne-cize bude minimalny dochodok, nic nema usporene a dochodkovy vek sa blizi.Potom bude musiet ovela tvrdsia setrit a nebude z coho(deti pomaly pojdu do skol a to nieco stoji).
Este jeden graf na zaver, aby bolo jasne, preco staci odkladat 5-10% prijmu na dochodok:

Obrázok

http://peniazesucas.sk/neskutocne-jedno ... avislosti/" onclick="window.open(this.href);return false;

Este upozornujem na to, ze ten graf je vypocitany tak, ze dochodok by pri odkladani 10% mzdy o 42 rokov dosiahol velkost 90% mzdy a nie 50% ako statny.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Rokosák »

Prvy graf predpoklada vynos 9.5%, pretoze S&P500 ho mal aj "pocas vojny". Pritom vojna v USA nebola, ale v Europe a Azii (troska aj v Afrike) co rozhodujucim sposobom pomohlo velkym americkym firmam, z ktorych sa S&P500 sklada. Okrem toho z textu nie je jasne ci vypocet pocital s inflaciou. S rastom platov ano.

V druhom grafe sa zrazu pocitalo aj s inflaciou, ale za benchmark pre slovenskeho sporitela sa pouzil S&P500.

Smerodatnejsie je, ze v nasom regione statne dochodky su spolahlive od roku 1927 ked index S&P500 vznikol. Dokonca aj pocas vojny.

Treba setrit na dochodok, ale ocakavat zazraky radsej nie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jogo »

Ak bude vojna v USA, tak to budeme mat vsetci ine problemy, ako zveladovanie uspor. :)

S tymi dobre fungujucimi dochodkami u nas: Neviem o tom, ze by u nas mal niekto dochodok pred vojnou. Dedo ho mal, ale on bol vojnovy invalid z 1.sv. vojny, tak mal narok na "vojnovy dochodok".
Ale inac suhlasim, statny dochodok je celkom dobry vynalez. Len nesmie byt "az moc socialny", tzn. na dlh socialny. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Airmike »

@jogo

viem ze nesuhlasis, a rovnako tak viem ze sa mylis. rovnako ako lutujes teraz, ze si ako mlady nezacal investovat. tak mlady clovek bude lutovat, ze nezacal podnikat. rozdiel medzi vami je , ze ty mas v tomto pripade mentalitu dochodcu. sonny ziadnu mentalitu zatial nema , co je dobre.

som si isty, ze si si podrobne prestudoval linky ktore som sem dal :D a preto si rovnako podrobne pozriem aj ten tvoj. vlastne nepozriem. pretoze si ho sem daval 100x. a 100x som si pritom pomyslel, ze je to zaujimavy veb, ktory ti posluzi v akademickych debatach. to je asi tak cela jeho hodnota.

Johnov blog tu uz spominany bol . takze staci jeden link a debatu mozeme uzavriet, lebo je to blog cloveka , ktory je vacsi investor a vacsi podnikatel ako my vsetci :)

http://www.podnikanivusa.com/2015/06/13 ... estovanim/" onclick="window.open(this.href);return false;
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jogo »

Mika napísal:@jogo

viem ze nesuhlasis, a rovnako tak viem ze sa mylis. rovnako ako lutujes teraz, ze si ako mlady nezacal investovat. tak mlady clovek bude lutovat, ze nezacal podnikat. rozdiel medzi vami je , ze ty mas v tomto pripade mentalitu dochodcu. sonny ziadnu mentalitu zatial nema , co je dobre.
Kedze si sa uz viackrat jemne do mna naviezol, :) tak budem aj ja trocha ustipacny. Robis v prop-tradingovej firme, si vytazeny na maximum, zarabas ako malokto a napriek tomu po 8 rokoch tradingu sa ti oplati hrat Ducascopy contest za par tisic eur a venovat tomu kopu casu pisanim clankov, odpovedanim v diskusiach a obchodovanim, aby si mohol vybrat contestovy zisk. :)

O proper-tradingu mi hovor co chces,lebo o nom nic neviem, ale prepac, o dlhodobom investovani si to s tebou kedykolvek "rozdam". :)

p.s: Od podnikania som ho neodradzal, len som povedal, aby 5-10% prijmov investoval do akciovych indexov. Ziaden trading, cize mu to zaberie tak 5 minut casu mesacne alebo rocne. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

jogo napísal: Zarabas ako malokto a napriek tomu po 8 rokoch tradingu sa ti oplati hrat Ducascopy contest za par tisic eur a venovat tomu kopu casu pisanim clankov, odpovedanim v diskusiach a obchodovanim, aby si mohol vybrat contestovy zisk. :)
Presne pred rokom zjavne zredukoval cas venovany Dukascopy na minimum. Mozes to vidiet zo stylu contestu, kde na zaciatku mesiaca urobi obchod na plnu paku a ak vyjde urobi este jeden taky. To uz zvycajne nevyjde ... a viac casu tomu nevenuje. Na take nieco ti staci 20 minut mesacne. Mal v conteste jul-augusta 2015 vysoky profit cize stacilo aby mu takto vysiel jeden mesiac a dostal by navyse jeden-dva stvrtrocne bonusy este aj za "dlhodobu performance".

Kedze pouziva logiku, tipujem ze nasledujuce mesiace-roky v Dukascopy contestoch uvidis minimum jeho aktivity.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Airmike »

pardon, nenaviezol som sa do teba. len som naznacil to , ze to co hovoris nieje racionalne.
asi som ta nahneval mentalitou dochodcu. myslel som to tak, ze mas investicnu mentalitu dochodcu. ak ta to urazilo , tak pardon.

na margo diskusii a dukascopy. ano odpovedam v diskusiach, pretoze sa obcas nemozem pozerat na to co sa v diskusiach pise.je to moja dobrovolna cinnost. ak si si vsimol (asi nevsimol) tak som svoju aktivitu na forach velmi razantne obmedzil. pretoze som vyhodnotil , ze je to len forma prokrastinacie ktoru sa snazim nejak racionalne si odovodnit. aj ja som len clovek.

moje ucinkovanie v dukascopy conteste som vysvetloval uz davno a niekolko krat. a kludne si ju obhajim. Zarobil som v contestoch 45 000 USD a dakujem ti velmi pekne, ze si tuto temu nadhodil. pretoze je to presny priklad investovanie vs podnikanie ako si si iste vsimol (asi nevsimol) tak uz davno nesutazim. len pre predstavu . moje posledne clanky vysli asi s takouto kadenciou. JAN2016 , OCT2015, SEP2015, MAR2015. svoj posledny contest v tradingu som vyhral v AUG2015. analyticky v JAN 2016.

vsetko co som v tychto contestoch robil (okrem clankov) som mal automatizovane. takze moj cas traveny na forach by sa dal ratat na par minut denne. bohuzial, asi tazko ti budem vysvetlovat co a preco som robil. pretoze mame uplne iny background a tiez pohlad na vec. ale skusim. Dukascopy bola pre mna skola a bol to projekt v ktorom som videl buducnost. dnes to tak uz nieje. Ty vidis len sutaze a peniaze. Ja som videl potencialny biznis na roky . A veci o ktorych netusis.

Pisanie clankov - robil som to len koli tomu aby som sa naucil pisat
Chcel som sa dostat na top - chcel som byt v dukascopy najlepsi preto, aby som mal vplyv na projekt
Kapital - zarobil som si na to, aby som mohol investovat - risk free teoria
Skusenost - pre dukascopy som robil ovela viac v kontexte developmentu. navrhoval som im vzorce systemu, bavil sa s projekt manazermi a developermi, chcel som ten projekt posunut niekam, kde ziadny iny social trading projekt nie je. nepodarilo sa a pred cca 2 rokmi som v podstate skoncil s aktivitami okolo dukascopy.


o social tradingu viem dnes viac ako hociktory "expert" ktory si stavia nejaku affiliate schemu alebo statisticky trackovaci system. ak by som mal na to cas (ktory ako si spravne podotkol nemam), tak by som si v vlastnu schemu. svoj cas ale venujem niecomu inemu. niecomu co bude trendy za par rokov. social trading to uz nebude. pretoze to uz nieje tak sexy ako v 2008 ked som s tymito projektami zacinal.

no a na margo tvojej ponuky tak som pripraveny ju prijat. myslim si ze mas investovanie ako hobby. rovnako tak ako ja mam hobby v contestoch. takze si mozeme zratat nase uspechy. challenge accepted.

moje ROI si pokojne vyrataj z dostupnych dat.

vstupna investicia 0. return 45000 USD, doba investicie 10.06.2011 - 10.10.2016

co tvoje cisla ?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ja velmi nerad zverujem svoje tazko nadrete peniaze niekomu, preto neinvestujem.. spravujem si ich sam.. ono, to ze sa xyz rokov nic nestalo, neznamena ze sa nic nestane.. financny syste mi pride byt dost krehky.. mozno sa coskoro rozbije a mozno to nejak magicky udrzia v jednej kope este 150 rokov.. ale viem len jedno a za to dam krk pod noz - nikdy nenastane doba, ked bude mat kazdy nadbytok, to je proti logike nasho Matrixu.. cize, cim viac ludi bude investovat, a cim viac ludi vyhra, tym menej kolektivna vyhra rozpocitana na jednotlivca..
Pokial chce jeden vycucat zo systemu viac, ako jeho protihrac (vsetci naokolo), tak musi byt kreativnejsi ako vsetci naokolo, inak len drzi krok s inflaciou - ale nechecm to sem zatahovat - proste krok s dobou...
Ako podnikat? vymysli nejaky napad, co trh kupi, co bude chciet.. a si za vodou.. potom to len zrealizujes.. nedovolis konkurencii ta skopirovat (je to dnes este vobec mozne?) a hotovo.. nauc niekoho kto to bude manazovat a ty len vyberies zisk :)
INAK - keby to napise niekto skor ako "rob si rezervu" tak to znie viac lepsie ako "investuj do akcii" - ale rezerva sa mi zhnusila, lebo financny agenti pokurili toto slovo, pokrivili... skor sa mi paci "bud likvidny" mat hotovost na realizaciu nahodnych lacnych obchodov.. predstav si, ze nahodou otvoris nejaky bazara uvidis tam 911 z roku 2012 za 25 tisic.. dalsia najblizsia je za 40 tisic, tak zoberies mechanika, nech ju pozrie a ked bude dobra, kupis a predas = zisk 30% za par mesiacov.. kam sa hrabe SP500.. kokos, ludia.. nehcem nikoho urazit, ale SP500 je celkom OK tak do 100e mesacne, alebo mozno 400e mesacne.. ale su ksefty, vsade naokolo, ktore prave vdaka HOTOVOSTI daju za par dni cistej roboty tolko, co SP500 za rok.. len ich vidi extremne malo ludi a chce to viac usilia, ako otvorit ucet u brokera.. (aj ked ano, aj to je tazke dnes :D ) riziko je porovnatelne aj tam, aj tam.. ja mat hotovost tak 1 milion, tocim ich ako o zivot... a verim, ze dam viac ako 10% pa.. pomerne s prstom v nose... peniaze robia penaize.. preto ich treba akumulovat :D a hlavne neminat.. ale neviem, urcite to takto funguje aj s trhom, su lacne akcie a su drahe akcie.. kupis lacne,podrzis, predas.. ale do toho nevidim.. hlavne si vybuduj kapital, potom je to lahsie, no nepojde to samo.
vezmi si len taku banalitu, kebab na kolesach, alebo burger na kolesach... kupis vozidlo, prenajmes si statie a kuchara = brutalny zisk.. neuverim, ze by dane napady neprineisli trzbu pod 1 tisic za den (vikend?) alebo 500e pracovny den, vozidlo mas, ako som uz pisal, za 5000, das ho dokopy za 5000, a mas podnik za 10 tisic, licencie povolenia 5000-10000 to je fuk, mas obrat 15k mesacne.. aj ked, mozno mi to niekto vyvrati, neviem - ja si myslim, ze keby to nefunguje, nikto by to nerobil, ale mozno je v tom mafia a nikoho nepustia k sebe, aj to je obraz Slovenska (teraz pisem seriozne), konkurencia je obcas ku**a.. preco myslis, ze je tolko jedalni v centre BA ? sice na priestor potrebujes 100-200 tisic, mozno aj 250k, ale denne ak predas 300 obedov, mas 1k.. x 22 pracovnych dni. marza 50% = 10k zisk, minus 5k na vyplaty, investorovi zostane 5k.. avsak 5/250 je nic moc, to je 2% mesacne, 24% pa, no da sa... ale neviem, co vsetko tam je..
vezmi si, ze mas pozemok, co tam dat? vselico.. autobazar v raci sa zmenil na benzinku.. preco asi? "siroko daleko" - asi tak na 1km? ziadna benzinka nebola.. vyuzitelnost pozemku ina asi nebola, nie ziskova.. na stavbu to asi nebolo, nuz benzinka tiez nie je lacna, niekedy som to pozeral a vyslo mi ozrutne cislo, minimane 5 ciferne..
a velmi dobre sa podnika so statom.. mas statnu spravu, alebo verejnu, je tam 100+ zamesnancov, teraz si prenajmes 1 izbu, urobis tam kuchynsku linku a mas garantovane obedy/zaludky az do konca zmluvy, kvalitu mozes kaslat, ta je tak na urovni, resp hlboko pod urovnou granul pre macky..
taxikari sa velmi radi stazuju, ale jazdi ich kopec stale, stale su vytazeni.. ano, otrasy kseft, katastrofa.. ruky prec (ironia)
a co tak autobus? prisiel zakon, ze skoly maju povinne vylety, hm, mat tak autobus, sofera.. biznis ako hovado...
ale spat na zem.. celkovo, ak mas nieco, skusenost, sluzbu, ktoru ludia maju radi, a to moze byt banalita ako upratovacia sluzba, tak prezijes.. sice mam pochybnosti, ale prezivaju aj lenvisi, a chamrad.. cize priemerny triezvy clovek ma slusne sance, ale opatrne - nikdy sa nesmies citit ako an koni, pokora je prve pravidlo dlhodobeho podniknia. vedz, ze pride kriza - zle casy.. uzivat si zivot ano, ale triezvo.
mozno len ja som spomaleny, ale uz tak 15 rokov rozmylam, kde kam ako investovat a podnikat, zatial som nic nvyspekuloval :D nenasiel som cestu, kde stalcim gombik a vypluje mi to milion... loteriu nevyhravam.. prilezitosti je dost, ale prekazok tiez.. hlavne treba brat zivot s nadhladom, kaslat na peniaze, bude sa i lahsie dychat = lahsie podnikat.. nelipni na zisku, ako ti pisu, vzdelavaj sa, nie priamo nejaky smer, celkovo.. (teda aj priamo, ano - ale ja som tuto radu chapal zle, ze mam ist na skolu. nie - teda aj, ale aj sa uc, a hlavne bud hladny po vedomostiach..)
a pozor, neuspechy pridu.. a vzdy vacsie, to je logicke, lebo budu vacsie mety...
Odoslané z počítača
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

To Mika: Dokazal som to napisat kratsie, na co som nalezite hrdy.

To Jogo: S Mikovym poslednym linkom plne suhlasim. Z toho dovodu som v januari ukoncil forex-experimenty a kupil radsej krovinorez, laserovu tlaciaren a podobne.

S tebou zase suhlasim v tom ze sa da v pohode kurit drevom aj ked napr. Chris si nevie predstavit ze by programator marnil cas v lese rezanim dreva. On bude cas a energiu zabijat radsej v nejakej zapotenej posilovni. Kurim drevom uz 7 rokov a nemam ani pripojku na plyn aj ked potrubie mi ide meter od domu. A ziadne take ze kupim traktorovu vlecku nastiepaneho dreva za cenu ktoru by som v podstate vyhodil za plyn.

Moj rocny ucet za elektrinu je 400 EUR, voda+stocne rocne 150E. Rocna domova dan+popolnica+pes mozno 70E. Internet 120E rocne.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ja namiesto posilovne "pilim drevo" v lete - fuu, take masivne prekrvenie, vo setkych moznych i trochu zakazanych smeroch, to v posilke neexistuje... plus, usetrim, lebo nemusim nikomu platit posilovnu a ani za pilenie dreva..
neviem to sice zatial zamenit na cisla, kolko by som musel urobit nadcasu v robote, aby som mavnutim ruky vedel prenajat pilcika, ale.. ten nadcas by som musel zdanit, zodvodnit, pilcik tiez, cim by som 1 clovekohodinu v eurach zamenil na cca polovicu, ak nie na menej.. toto nie je zamena 1:1 ako na trhu... cize je matematicky nelogicke pracovat, aby som si niekoho prenajal, pokial nepracujem za 3x prace toho, koho si idem prenajat, a zaroven on ma schopnosti ktora ja nemam a zaroven nemam vyslovene odpor voci tej prace, ktoru by som si prenajal.. alebo pokial nemam pracu SBS, ktory len pozera do monitora.. pripadne rentier.. ale kazdopadne,je to pohyb, je zadarmo, dokonca setri peniaze a prekrvuje (preplachuje) cievny system... bonus je clovek ma pestrejsi zivot, nieco sa nauci.. proste oddiali to nedelny syndrom prepracovaneho cloveka...

EDIT, pod Mikov clanok, to by som sa pod to podpisal. POCKAT, nie su to nahodou moje slova? :D ale som rad, ze existuju ludia s podobnym nazorom, lebo viem, ze idem dobry smerom... :D
Naposledy upravil/-a iceberg8 v Ne 09 10, 2016 5:29 pm, upravené celkom 1 krát.
Odoslané z počítača
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Airmike »

jaroslav

dokazal si napisat kratsie to, co si mohol jogo zistit zo stranky na dukascopy a usetril by si ustipacnu reakciu. pointa toho co som napisal ja je uplne niekde inde, ako ze som pred rokom ci dvoma zo sutazami skoncil, ale dakujem aj za to.

Jogo

ja som sa snazil napisat len to, ze investovanie je pre cloveka v predproduktivnom veku tema. ktora ho odputa od tvorenia nejakej pridanej hodnoty. bez ohladu na to , kto by s tou teoriou pasivnej investicie prisiel, napisal by som to iste
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

iceberg8 napísal: neviem to sice zatial zamenit na cisla, kolko by som musel urobit nadcasu v robote, aby som mavnutim ruky vedel prenajat pilcika, ale..
Ja som bol u rodicov zvyknuty na termostat co nastavis na 23 stupnov a plyn to zariadil v celom dome. Takze to preratavaj na plyn. Na dreve horibilnu sumu neusetris. Inak drevo v lete pilia iba podivini :D ... a to myslim vazne.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jogo »

Mika napísal: vstupna investicia 0. return 45000 USD, doba investicie 10.06.2011 - 10.10.2016

co tvoje cisla ?
Moje cisla, nuz naposledy som dobre zarabal v Prahe jun-2006-maj 2008 fakturacia skoro 1 100 000 CZK cize zhruba 40 000 Euro. Naklady? Byvanie: 4000 Czk mesacne, cestovne asi 4000Czk mesacne + strava. Dokup naradia asi 20 000 Czk za celu dobu.
Predpokladam, ze aj ty cestujes, jes a byvas, cize aj ty mas podobne naklady. :)

Co sa tyka investovania, nezarobil som, lebo v 2008 som uveril ludom z tradingovych for, ze sa lahko da robit tradingom vyssie zisky ako dlhodobym investovanim a nechcel som na dne prepadu "trpiet velkym drawdownom, ked tradingom to zvladnem bez velkeho drawdownu". :)
Trading nevysiel a dlhodobo som nic nezainvestoval. Takze nemozem posluzit vysledkami dlhodobeho investovania. Ale skusme sa opytat Vladimira(majitela webu peniaze su cas), ake ma on vysledky, lebo zacal investovat v roku 2007, cize este pred krizou. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Mika napísal:
vsetko co som v tychto contestoch robil (okrem clankov) som mal automatizovane. takze moj cas traveny na forach by sa dal ratat na par minut denne.
25/8/2015
MartinPillar napísal:
Mika ty to tam dávaš ručne v JForexe alebo to máš nakódené v nejakom scripte?
Mika napísal:vsetko rucne
Tak ja som z toho teraz blázon. :?:

Mika teba v práci povýšili, keď už netrejduješ?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Airmike »

jeesismaria, ja som nechcel aby si zverejnil svoj plat :D

v pohode , opytaj sa Vladimira. na co len chces. necham to na teba. ja si idem zabehat :)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

To MartinPillar:

Na ten Technical Analysis contest mal nejaky template, lebo vsetky analyzy mali rovnaku formu a keby to mal robit rucne zabil by na tom hodiny (38 parov mesacne). Navyse prave v tom conteste vyhral postupne porovnatelne vela ako v trading conteste.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jogo »

Mika napísal:jeesismaria, ja som nechcel aby si zverejnil svoj plat :D

v pohode , opytaj sa Vladimira. na co len chces. necham to na teba. ja si idem zabehat :)
Som bol zivnostnik a v ziadnej zmluve nemam klauzuly, ze nieco nemozem zverejnit. :D
Kolko minut resp. kilometrov behas?
Ja som zacal teraz, lebo sa potrebujem dostat znova do formy(chystam sa znova na montaze, takze uz mozno nebudem oxidovat na forach :) ) a behavam 4 km asi za 30 minut. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jogo »

MartinPillar napísal:
Tak ja som z toho teraz blázon. :?:

Mika teba v práci povýšili, keď už netrejduješ?
Martin, daj pokoj, lebo ta este znova zabanuju a nedozviem sa, ako dopadnu tvoje obchody. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

jogo napísal: a behavam 4 km asi za 30 minut. :)
Fuha, nebehavalo sa na gymply 3 km za +-12 minut??
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Airmike »

@martinpillar

v TA contestoch som bol najaktivnejsi. to bolo vsetko v spreadsheetoch. takze len export dat z jforexu , vzorce v excely a copy paste images

v trading contestoch - ano presne 25/8/2015.

najviac casu som venoval analyzam ktore boli automatizovane, obcas som si z nich vybral trade, a obcas som zadal order len tak. ked ma napadlo. to je cele. nemyslim si, ze je to nejak extra podstatna informacia. ide o to ze som tomu vela casu nevenoval.
este som zabudol zaratat aj blogy. na tie som uplne zabudol. to bolo tiez vacsinou len copy paste images + samozrejme clanky o developmente. tie som spominal vyssie

nie nepovysili ma. trejdujem ale uz robim v inej firme. takze exekucia strategii sa trochu zmenila.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jogo »

jaroslav80 napísal: Fuha, nebehavalo sa na gymply 3 km za +-12 minut??
Nuz neviem ako za demokracie ale za komunistov sme mali limit 15 minut. Ja vsak budem mat na buduci rok 50-ku, tak uz behavam "pre zdravie" .Z behania na vykon som uz vyrastol. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Airmike »

jogo

beham tak 6-8 km. ale posledne tyzdne sa flakam.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jogo »

Mika napísal: beham tak 6-8 km. ale posledne tyzdne sa flakam.
Beham 4km, lebo som v Kosiciach raz opravoval televizor jednemu cipernemu 82 alebo 88 rocnemu dedovi, ktory stale behaval kazdy den uz od mladosti 4km. Tak som sa od neho inspiroval. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Sonny8484
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi 07 10, 2016 9:34 pm

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Sonny8484 »

Zdravím chcem sa spýtať na toto,
p.s: Od podnikania som ho neodradzal, len som povedal, aby 5-10% prijmov investoval do akciovych indexov. Ziaden trading, cize mu to zaberie tak 5 minut casu mesacne alebo rocne. :)
akých 5 minút ročne? kde sa dá na internete pokojne investovať do akcii? Ako sa to dá tak rýchlo v pohodlí robiť, momentálne študujem posledný rok, a už mi "prihorieva" za zadkom študujem odbor ktorý určite v budúcnosti robiť nechcem a jednu školu (výučný list) mam už za sebou takže teraz si len dorábam maturitu. Uvažoval som aj nad vysokou žiaľ zatiaľ nemám ani predstavu na akú tie z "bežných vysokých" ako právnická alebo nejaký pedagóg elektromechanik to neni môj obor celkovo niesom zrovna študijný typ aj keď rád za zaujímam o veci čo ma bavia tam to neplatí. Preto sa bojím ísť ďalej na vysokú niesom zrovna ani moc spoločenský takže intrak atd.. nič premna. Preto uvažujem o tomto, určite viem že to neni také leharo že si spravím podnik a dokonca života nemusím nič robiť :D ale je lepšie robiť pre seba ako pre niekoho iného alebo to investovanie no vôbec nemám tušenie ako to tam chodí.. akcie viem čo sú ale vážne nulový prehlad preto by som sa rád dozvedel dáke tie "názvy" pojmy čo je čo aspoň aby som bol v obzare a nemusel googliť keď tu píšete :D Inakšie keď investujem do akcii tak čo? Mam určitý zisk s tej firmy a o nič sa nemusím starať ? podla čoho je robení ten zisk? Prečo vlastne firmy alebo podniky majú akcie? to má každá firma či ako to mám chápať ? (Viem moje otázky sú veľmi veľmi začiatočnícke nehnevajte sa za to prosím proste zatiaľ o tomto nič neviem.) Keď budem mat dajme tomu firmu aj tá firma bude mat akcie ?? A ako vybrať dobre akcie? Podla čoho sa to pozerá, a aj určuje cena akcii? Dalej než tento príspevok som nečítal takže ďalej neviem čo ste písali ale určite si to prečítam je to zaujímavé. :) Ďakujem veľmi pekne za odozvu idem si popozerať tie stránky čo ste mi dali ten pdf dokument už mam v mobile takže keď bude čas si to budem pomaly čítať. Na záver sa chcem spýtať existuje nejaký prehlad podnikov ? na slovensku? myslím typy atď.. proste aby som mal aký taký obraz v čom všetkom sa dá podnikať možno ma napadne niečo vlastné, alebo nejake štatistiky úspešnosti podnikov v daných oblastiach ? Ďakujem veľmi pekne ešte raz, pekný deň.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jogo »

Sonny8484 napísal:Zdravím chcem sa spýtať na toto,

"p.s: Od podnikania som ho neodradzal, len som povedal, aby 5-10% prijmov investoval do akciovych indexov. Ziaden trading, cize mu to zaberie tak 5 minut casu mesacne alebo rocne."

akých 5 minút ročne?
Sorry Sonny, ale vacsinou to tak dopadne, ked sa tu niekto opyta ako investovat. My stari harcovnici sa tu povadime, ako je lepsie investovat. :)

V prvom prispevku som ti dal zakladny odkaz, ktory potrebujes. Tam najdes vsetko:
Tu mas dobry web o investovani: http://peniazesucas.sk/investovanie-1/" onclick="window.open(this.href);return false;
Zakladna myslienka je: Kazdy mesiac nakupis za 10% z vyplaty akcie celosvetoveho indexu MSCI-world. Podrobnosti najdes na horeuvedenom webe.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Sonny8484
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi 07 10, 2016 9:34 pm

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Sonny8484 »

Zdravím chcel by som sa spýtať vás čo podnikáte alebo investujete, chodite normálne do roboty alebo sa naplno venujete týmto činnostiam? Dá sa tak uživiť ? ďakujem.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Sonny8484 napísal:Zdravím chcel by som sa spýtať vás čo podnikáte alebo investujete, chodite normálne do roboty alebo sa naplno venujete týmto činnostiam? Dá sa tak uživiť ? ďakujem.
Existuju ludia ktori sa uzivia investovanim. Maju kopu penazi a nie je ich velmi vela.

Existuju ludia ktori sa uzivia spekulativnymi obchodmi. Tiez ich nie je velmi vela lebo treba mat schopnosti, stastie, volu, vhodnu povahu a mozno este 100 dalsich veci.

Myslim si ze existuju mozno aj ludia ktori maju bezne zamestnanie alebo zivnost a popri tom dokazu uspesne spekulativne obchodovat alebo uspesne investovat. O tejto skupine mam najmenej informacii tak netusim kolko ich je.

Existuju ludia (vela vela ludi) ktori maju bezne zamestnanie alebo zivnost a popri tom sa snazia alebo snazili investovat alebo spekulativne obchodovat ... no bezvysledne alebo mizerne.

SONNY - nick mas z GodFathera? (Nemusis odpovedat ak nemas)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Chris »

Stale ma fascinuje, ako sa tuna da zrujnovat celkom zmysloplne zacinajuca debata nejakymi prihodami zo zivota alebo pohladov na veci, ktore su uplne mimo....


Ale sry za OT:
@Jaroslav80
jaroslav80 napísal: S tebou zase suhlasim v tom ze sa da v pohode kurit drevom aj ked napr. Chris si nevie predstavit ze by programator marnil cas v lese rezanim dreva. On bude cas a energiu zabijat radsej v nejakej zapotenej posilovni
snad nehces porovnavat posilovnu s rezanim dreva, kazda aktivita ma iny ciel a aj ine dosledky. Pilenim robis stale tu istu aktivitu a v posilke si vies relativne bez nasledkov precvicit cele telo a vybudovat svaly. Takisto ako mozes po cinnosti si dat shake z napr. z bananu, tvarohu, mandloveho masla, kokosoveho oleja a proteinu, mozes si na druhej strane po obrabani dreva chleba s mastou, horcicou a cibulou. Takisto niekto sa serie celu sobotu s drevom a niekto polku soboty nieco naprogramuje, pojde na 2hod do posilky a potom oddychuje a za zarobene si zaplati plyn, peletky a pod . ( naviazane na minulu debatu)

@Sonny8484:
len s maturitou to budes mat tazke sa presadit, ale ak nechces napr. robit skladnika, alebo rozvod za 600e mesacne, 10% teda 60e investovat do napr. ETF indexov a pevne dufat, ze aj dalsich 30 rokov bude rast ako rastol poslednych 30-40 rokov. Investovat mozes ak tiez peniaze uz budes mat, sporit z mala a nasledne investovat mozes byt dost bolestive v pripade "problemov"

Na tvojom mieste by som siel na na vysoku skolu, aspon bakalara. Napr. EUBA vies sa cosi naucit a mas aj osobny zivot na rozvijanie inych aktivit. Fakult a stud. programov je dostatok od poistovnictva, aktuarstva, cez hospodarsku informatiku, uctovnictvo po manazment, medzinarodne vztahy a pod. Plus naucis sa nieco o ekonomike a mozno aj predpoklady na podnikanie.

Pripadne v v Prahe Vysoka skola Ekonomicka a ich Klub Investorov. Vies si brigadami cosi privirobit a spoznas mozno zaujimave kontakty a pod.

Alebo neviem odkial si, ale v BA sa celkom pravidelne organizuju stretnutia mladych podnikatelov, kde sa diskutuju rozne veci a problemy podnikania....
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Sonny pisal ze nie je zrovna studijny typ. Zrovna pevnou volou to z jeho prispevku nesrsalo, hlavne z druheho :)
V podstate sa na nevinnom drobnom prispevku len povadili harcovnici so stabilne rozdielnymi nazormi :D

Pilenie dreva - tam nerobis dokola to iste. To mas 20 rozlicnych cinnosti - kym mas strom v lese na koreni a kym kus z neho hodis vecer do kotla. Garantujem ze by si precvicil cele telo. No ako hovoris da sa aj inak - tak ako si to popisal ty. No ty si zacal s tym ze si nevies predstavit ten druhy sposob (ze by programator isiel do lesa rezat drevo). Jogo hned na zaciatku hovoril ze su 2 sposoby pristupu k tymto veciam.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa iceberg8 »

podla mna sa vysoke skoly precenuju. hustota know how je velmi riedka, a kontaktov taktiez, kedze dnes si uz kazdy ide na VS pre kontakty - to je jednoduchsie hladat kontakty priam v mestskom parku, nie ? (logicky), kedze aspon ja chapem slovo kontakt tak, ze niekto mudrejsi, bohatsi, skusenejsi mi nieco da, inspirovat sa dokazem aj inak, ked to ma byt hlupejsi, chudovnejsi a menej skuseny jedinec (ale aj toto je kontakt). No ale to pisem hlavne preto, ze neviem ako ludia chapu hladanie kontaktov v skole.. preco prave len na tej VS... preco nie priamo v susedstve, usetri sa cas na studium :)
Hovori sa, ze cas je drahy, pokial ma niekto investovat 3 roky a x tisic eur za skolu (zalezi aku), tak za tie iste 3 roky moze zacat niekde brigadovat, ziskat slusnu prax, taktiez kontakty, zakazky a podnikat. Pricom, moja kritika mieri na to, ze tesne po skole je clovek vo financnom minuse a mozno aj bez praxe. No neviem, asi to extremne zalezi od daneho typu cloveka, z coho dokaze co vytazit....
Ale to je len moj nazor, asi preto, ze skor hladam hotove know how, nez drobky ako v skole, kde je balast AJ nepouzitelneho vzdelania.. pride mi to pomale, ja som netrpezlivy tvor..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Chris »

holt , ak sa nechce ucit , tak s podnikanim to bude mat dost tazke :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa iceberg8 »

to je dost mozne chris, az teraz som si uvedomil, ze vzdy ked som sa do niecoho pustil, lebo ma to zacalo bavit, tak nasledovalo vela hodin samostudia, ked uz nie skola.. a cim viac clovek vie, tym viac vedomosti sa odkryje o ktorych netusil, ze existuju...
cize aj keby zoberiem jednoduchy priklad, pekaren a piect chlieb, ak chce prerazit, bude musiet siahnut takmer az po vyskume, aby zaujal zakaznika nejak viac, ako len na prezitie...
inak, k tej klavesnici, ano, mas pravdu, 20 minut nie je sanca tak rychlo pisat...
Odoslané z počítača
Sonny8484
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi 07 10, 2016 9:34 pm

Re: Zaklady podnikanie a investovanie kde sa učit

Príspevok od používateľa Sonny8484 »

Ďakujem za odpovede, takže mám to chápať tak že investovaním nič nezískam ? pišete že je velmi malo ludi čo investuju a dari sa im tak živiť prečo?

alebo že je velmi vela ludí čo robí a skuša investovanie a nedari sa im? prečo sa väčšine nedarí?

a čo podnikanie? Oplatí sa mne hned po maturite rozbehnut podnik ? alebo nejaku malu firmu? Odkial inak získať peniaze ak nie požičkou z banky?

Prečo mi tu každý hovorí že sa mi oplatí investovať ked teraz mi pišete že to nezarába? AKo to je?


Dalej chcem odpovedať na chrisa, ja sa chcem učiť, tým že niesom moc študijný typ som chcel povedať že kým sa niečo naučim tak to trvá nepali mi to.. proste som tupší a dokonca aj zabudam celkom rýchlo. Zaujem o informacie ale mám no napríklad tu ohladom podnikania, ked čítam rôzne témy tak polovici výrazov nechapem ked si niektore googlim tak je toho bud strašne vela a zložito popísane alebo naopak skoro nič.. dnes som sa zasekol napríklad tu: napríklad som si čital o druhom pilieri a potom dalej tam boli dochodkové fondy... vezmime si ten prvý- Konzervativny fond 80 % majetku musí byt investovaný do dlhopisov? vôbec tomu nerozumiem... aj sa snažim hladať informacie ale vôbec neviem odkial začať, ak by som mal ist na vysoku školu tak by som to možno nedal jednak pretože kým sa niečo naučím a viem to trvá to dlho... a nestihal by som to ... alebo by som sa cele dni učil ako blb a volny čas a psychika zo školy by bola fuč... a druha možnost je aj že ak by som si chcel vybrat nejaku školu no nebavila by ma alebo niečo podobné tak aj ta vôla učit sa je uplne ina ani sa nesustredim ani nič.. to je asi k tomuto

Na zaver chcem povedať tolko že chcem o tomto vedieť viac a mat taký ten všeobecný prehlad čo je čo, vediet s tým narabať, aby som vedel že to existuje podla toho sa rozhodol čo dalej, dosť ma ale štve material odkial sa toto všetko naučiť momentálne čítam tu knihu čo píše ten čech čo podnika v amerike bohaty a chudobný (neviem celý názov pardon)
doma mam ešte jednu knihu ktoru mam v plane si pozret, dalej ked si niečo kukam na nete hocijake temy na tomto fóre tak vela vela veci neviem ked to googlim informacie su chaotické čitam hlavne rôzne kratke články alebo velmi zložité veci kde su vzorce atď. Preto som aj založil temu pomohli ste mi no nejak to stejnak neberiem. Nevadí :) Budem sa snažit do nejak dohnať potrebujem si spravit rozhlad (pardon že sa tu tak rozpisujem a pravdepodobne asi zbytočne ((každý vie že nič neviem podla otázok :D )) a ešte meno neni z godfather aj ked som ten film videl. :) Ďakujem prosím tuto poslednu čast môžte kludne ignorovať :) pekný večer.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"