Šetrenie na vlastné bývanie.

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Šetrenie na vlastné bývanie.

Príspevok od používateľa Getty »

Ahoj.

Chcem si mesačne odkladať peniaze na kúpu nehnuteľnosti po dobu 5 rokov, aby som mal našetrené aspoň 20% z ceny nehnuteľnosti. Je nejaká možnosť ako ich s minimálnym rizikom aspoň trochu zhodnotiť počas doby šetrenia?

Za každý nápad budem vďačný, zvažoval som ETF, dlhopisy, sporiaci účet v banke, ale buď sa mi zdá vysoké riziko, alebo výnos tak malý, že je lepšie ich dávať do matracu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Šetrenie na vlastné bývanie.

Príspevok od používateľa jogo »

Vo svojom vlákne http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... start=1000" onclick="window.open(this.href);return false; dňa 6.3.2017 som rozoberal sporenie pomocou indexových fondov, tak si to skús pozrieť vrátane kritiky, ktorá sa potom na tento môj príspevok strhla.
Minule kamarat kupil auto na 5-rocny lizing a tak som mu spocital, ze kupnu cenu auta preplati zhruba o 20%.
Spocital som mu, ze ak by tu sumu sporil 5 rokov investovanim do indexov raz rocne, tak by pri beznom raste
indexov 8% rocne, tuto sumu zhodnotil o 26%.
Suma sumarum, ak kupuje auto za 10000 Euro na lizing, tak za neho zaplati o 2000 Euro viac tj. 20%.
Ak by tie peniaze 5 rokov setril, tak by auto kupil za 10000 Euro a este by mu zvysilo 2600 Euro tj.26%.
Za tu istu hodnotu "stratil" kvoli svojej "netrpezlivosti" 4600 Euro navyse tj. 46%.
Pochopil by som to u mladeho chalana po skole, ked kupuje svoje prve auto, aby mal na com vozit svoju frajerku.
Ale kamarat uz kupuje tretie auto v poradi,stale na uver(alebo lizing) a stale narieka, ze malo zaraba. :)

p.s: Pri investovani tak malej sumy v casovom horizonte 5 rokov do indexu je fakt minimalne riziko, ze by na konci 5 rocneho obdobia skoncil v strate, aj ked som pozeral krizy 2000 a 2008.
Ale je tam aj dost velka sanca, ze ak zazije nejaku vacsiu korekciu za tych 5 rokov, tak zarobi este viac ako tych 26%.
Zároveň v mojom vlákne nájdeš aj zloženie môjho dôchodkového fondu, lebo si sa kdesi pýtal, koľko % peňazí máme zainvestovaných v tomto "predkrízovom období". :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Getty
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 11 07, 2018 8:42 pm

Re: Šetrenie na vlastné bývanie.

Príspevok od používateľa Getty »

Ďakujem za reakciu.

Po pravde tiež som nad tým rozmýšľal rovnako. :)

Problém by mohol nastať keby trhy padli vo štvrtom, alebo v piatom roku - teda na konci investičného horizontu.
Riešenie by bolo buď uzavrieť investíciu zo stratou, alebo predĺžiť dĺžku investície, kým sa trh nevráti na pôvodné hodnoty.
To môže trvať dva roky, ale teoreticky to môže byť omnoho viac.

Ďalšia možnosť je nechať tam investíciu len 3 roky. Ak by prepad prišiel najneskôr v tretí rok, stále je dosť času, aby sa trh vrátil na pôvodné hodnoty v piatom roku. Teoreticky, čím skorej by prišiel prepad, tým vyššia šanca na maximalizáciu zisku. Ak sa kúpia akcie za zľavnené ceny. Najvyššie zisky by boli zrealizované keď sa trh bude dostávať na svoje pôvodné hodnoty a možno by sa podarilo dosiahnuť výrazne viac ako je 20% z ceny nehnuteľnosti.
Samozrejme si uvedomujem, že prepad môže trvať omnoho dlhšie ako dva roky a nakupovať akcie v čase krízy, keď vládne panika a nedôvera na trhoch si vyžaduje veľmi silné presvedčenie vo vlastnú stratégiu.

Na druhú stranu, ak budem šporiť každý mesiac 200€ po dobu troch rokov a zhodnotenie bude 6.5% p.a. tak budem mať našetrené 7970€ oproti 7200€ ktoré by som našetril do ponožky. Ak som to dobre vypočítal, zisk je 770€ čo je 10,69%.
V piaty rok je to 12770€ vs 12000€ a výsledný zisk je 6,41%
Čo mi príde málo, za riziko ktoré musím podstúpiť. S tím spojená povinnosť dodržať ročný test, pokiaľ nechcem platiť dane, poplatky brokerovi, teoretická nedostupnosť hotovosti.

Edit k tvojmu vláknu a k téme inflácia:

Moja stratégia je veľmi jednoduchá, investujem každý mesiac 50% svojho príjmu. Každý rok mi v práci stúpa plat, takže ročne stúpa aj výška mojich pravidelných investícií ktorá by mala pokryť výšku inflácie. Snáď pokryje. :roll: :lol:
Je to z mojej hlavy, tak budem rád keď sa k tomu niekto vyjadrí, či to nie je hlúposť.

Ten nešťastník čo nakúpil akcie vždy pred pádom trhu je nedomyslený príklad. Keďže nakupoval akcie viac ako 30 rokov, tak 200$ po čase bolo len malé % z jeho príjmu ktoré investoval, preto bol jeho zisk tak výrazne ovplyvnený infláciou.

Ale rozumiem, že cieľom toho príbehu bolo niečo iné.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"