Kam Investovat 2000 eur?

Garantované fondy, zaistené vklady, investičné certifikáty, dlhopisy a obligácie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Marias
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 03 04, 2013 8:20 pm

Kam Investovat 2000 eur?

Príspevok od používateľa Marias »

Ahojte,

Mam taku klasicku otazku, ktoru ste tu az citali xy krat. Chcem investovat neake peniaze, za ucelom zisku samozrejme.

Raz da no som kupila par akcii a neskor ich predala, no okrem toho mam v tejto oblasti minimalne skusenosti. Mam 29, a akcie a investovanie ma vzdy velmi lakalo.

Som ochotna dat do Toho 1000-2000 eur, s tym, ze si uvedomujem ze investicia je riskantna a v najhorsom pripade mozem stratit dost velke % z investovanej sumy.

Pred chvilkou som citala clanok o dividendoch, a ten ma zaujal. Niektore companies ich maju celkom slusne, hoci, som si vedoma ze tie akcie ktore boli v tabulke, takmer vsetky Mali pokles na hodnote akcii.

Ja by som mala zaujem o akcie ktore maju slusne dividendy s minimalnym rizikom ze cena pojde dole.

Podla tabulky, celkom sa minpozdaval Alianz.

Nemam skusenosti a znalosti o Tom ako presne je to s dividendami - viem ze sa vyplacaju raz rocne ?, vyska zavisi od toho ako sa Dari tej spolocnosti..?...

No mojim sedliackym rozumom, mozem predpokladat ze buduceho vyplacanie - na rok 2013 bude nieco podobne ako za rok 2012?

Kde mozem porovnat vysku dividendov aj za predchadzajuce Roky?

Ohladom Alianz, mozem predpokladat ze spolocnost sa drzi dobre a v najblizsom Roku, dvoch nekrachne a ja pridem o moju malu investiciu? Viem, toto je nieco co by som si mala nastudovat sama predtym nez do nich vrazim peniaze.

Co ine by ste odporucili?

Ak bybste boli v situacii ze mate 2000 e na "hranie", kam by ste ich Dali?

Dakujem :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam Investovat 2000 eur?

Príspevok od používateľa filip glasa »

V prvom rade ten nas clanok bol o slovenskych akciach:

http://ako-investovat.sk/clanok/330/div ... kych-akcii" onclick="window.open(this.href);return false;

U nich je problem, ze sa velmi tazko kupuju. Na burzu das sice pokyn, ale ten sa moze realizovat cele tyzdne, alebo mesiace.

Ak uz investovat, tak do akcii v zahranici, kde je vyssia likvidita. Tych akcii co vyplacaju pravidelne dividendu su stovky. OD 2-4% dividend, kde firma len cast zisku vyplati na dividende, cast reinvestuje do rozsirovania podnikania a za cast robi spatne odkupy akcii. To su napriklad McDonald, Johnson & Johnsnon, Coca Cola a podobne velke firmy.
Potom su firmy s dividendami 4-7%, kde sa vacsina zisku vyplaca na dividende a takmer nic sa nereinvestuje dalej do biznisu. Je to preto, lebo ta firma uz je na nejakom strope rozsirovania a nema zmysel nalievat do biznisu dalsie peniaze. Preto vacsinu zisku vyplati na dividendach. MOzu to byt napriklad tabakove firmy, utility, master limited partnerships a podobne.

Cena akcii vzdy moze klesnut a zrejme aj klesne. S tym treba ratat. Nie je to terminak ani dlhopis. Ale casom by sa ceny mali opat zotavit. A ak na tom firma nie je nejako extra zle, tak vylaca dividendu aj pocas tych poklesov. Dividendove akcie zvycajne klesaju menej ako bezne akcie. Ale aj rast je u nich nizsi.

Idealne teda su asi tie, ktore vyplacaju nizsie dividendy, lebo cast zisku pouziju na reinvestovanie do biznisu aj na spatne odkupy akcii.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Kam Investovat 2000 eur?

Príspevok od používateľa kiikino »

treba si uvedomit ze dlhodobe investovanie do akcii nie je iba to ze dam zopar udajov do screenera (napriklad finviz.com), nieco mi to vypluje a ja nakupim. je to o tom ze si cez screener vyberiem akciu a idem studovat vyrocne spravy za poslednych par rokov, na to potrebujem poznat uctovnicke figle, musim mat predstavu co je pre mna vlastne dolezite, zadlzenie, rast zisku, dividenda .... a ked si povies tak tuto firmu chcem mat este stale nie je koniec lebo cena akcie je proste privysoka a nevyplati sa kupit ju za taku cenu

ak sa ti nechce travit niekolko hodin nad tym mas aj inu moznost a investovat priamo do indexu idealne cez ETF v amerike napriklad SPY, alebo nemecky DAX pripadne nejaky celoeuropsky, takych ETfiek je stasne moc ale ked si vyberies vies ze nevlastnis iba jednu firmu ale niekolko a niektore ETfka vyplacaju aj dividendu, ine ju reinvestuju

dividendy zistis napriklad cez stranku burzy das vyhladavat dividend history, minimalne na NSDAQ sa to da. mozes pouzit pripadne google alebo cez financne vykazy firiem v amerike sa publikuju na sec.gov alebo na strankach danej firmy

dlaej si treba uvedomit ze za nakup akcii sa platia polatky a to okolo 10 eur a za predaj zaplatis tiez tolko, ked nakupis akcie za 500 eur a zaplatis polatok 10 eur, zistis ze len na polatkoch stracas hned 2% investovanej sumy, preto sa odporuca kupovat za vyssi objem dajme tomu minimalne 1000 eur na akciu(alebo ETF) kde tie poplatky budu v podstate "iba" 1% z investovanej sumy

ak ti ide o dlhodobe drzanie akcii hlavne pre dividendy tak musis ich kupi aspon 10 lespie vsak 20, lebo ked ti 1 mozno 2 krachnu stale prides len o cast penazi, ak mas malo penazi na 20 akcii - co mas odporucam ETF v niektorych byva aj stovky roznych akcii, dalej je dokazane ze ak nakupis 5 a viac akcii z roznych sektorov tak korelacia s indexom je naozaj vysoka a teda nema moc zmysel si vyberat akcie do portfolia ked index ti spravi podobny vynos, jedine ze si nejaky investicny guru :)

menove riziko - ak investujes do akcii v amerike musis nakupit dolare a ak klesne cena dolaru napriklad o 20% co kludne moze v priebehu par rokov, v podstate prides o 20% tvojich penazi, ak sa tomuto chces vyhnut investuj v europe do akcii ktore su kotovane v eurach, pripadne mozes investovat cast v eu a cast v amerike

dividendy sa vyplacaju v europe raz alebo davkrat do roka a v amerike 4x do roka, okrem toho sa z nich plati zdravotny odvod na slovensku a dan v krajine z ktorej dovidenda dosla - tu ti odrataju automaticky, na slovensku sa dividendy nezdanuju a kedze mame podpisane zmluvy s roznymi krajinami proti zamedzeniu dvojiteho zadanovania mozes si o tu dan poziadat aby ti ju vratili, avsak byrokraticky je to velmi zdlhavy proces
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam Investovat 2000 eur?

Príspevok od používateľa filip glasa »

odpoved z facebooku:
Da sa s tym vyskladat portfolio cca 8 titulov, alebo skor menej diverzifikovat kvoli poplatkom ? Pri tej sume to bude skor "take realnejsie demo", ale preco nie
https://www.facebook.com/AkoInvestovat. ... 8388399819" onclick="window.open(this.href);return false;
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Kam Investovat 2000 eur?

Príspevok od používateľa marco »

diky za post filip :D

"dat do toho 1000-2000 Eur a ..."
Neviem. Tiez som nad tym uvazoval, ze by som to s podobnou sumou vyskusal. Ale potom som si uvedomil, ze dozvediet sa viac mozem aj bez podobnej investicie a moja motivacia v danej oblasti nieje natolko velka, aby som pre to aktualne robil viac. Pristupom, ze ak stratim velke percento vlozenej sumy, tak je to v poriadku - s tym sa nestotoznujem. S malymi neuspechmi sa clovek vie vysporiadat az ked dosiahne na velky. Dovtedy by ho mal kazdy maly neuspech stvat, inak sa nepouci :)
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Napísať odpoveď

Návrat na "Garantované vklady, investičné certifikáty, dlhopisy"