Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
sunflower
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 03 08, 2007 7:28 pm

Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa sunflower »

V týchto mesiacoch sa nachádzam v situácii, kedy sa rozhodujem, či si budem alebo nebudem sporiť na dôchodok v DSS. Aké sú vaše názory na celú túto problematiku (najmä po tých zmenách, ktoré zaviedla súčasná vláda...)? Čo by ste mi odporúčali, resp. ako by ste sa rozhodli vy, keby ste boli na mojom mieste?

Pre ktorú DSS a na základe čoho sa mám rozhodnúť?

Ďakujem za odpovede.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa Andrej »

Obávam sa že je to vcelku jedno. Dôchodok od štátu bude biedny, a takisto aj zhodnotenie vo fondoch druhého piliera. Tak či tak to bude sotva na prežitie. Hoď si mincou a ušetrený čas venuj budovaniu vlastných pilierov :wink:
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa jan »

Vstupit do 2. piliera, vybrat si konzervativny fond na najblizsie 1 - 2 roky.
Potom podla situacie a sprav o oziveni US ekonomiky a stabilizacii financneho sektora prejst do rastoveho.
Urcite si treba pozerat spravy o US ekonomike v originale, necakat na preklady na slovenskych strankach.
Hlavne nepocuvaj rady o tom, ze mas tolko a tolko rokov, preto by si mal byt v takom a takom fonde, to je logicky nezmysel. :roll:
Kriza sa iba zacina, takze nekompromisne by som volil konzervativny fond - jeden z troch najlepsich.
V tychto casoch vsadzat na rast akciovych trhov a tym aj rast rastovych fondov je velmi riskantne. S konzervativnym si v pokoji prides na nejake 3 percenta rocne. So stupajucou ropou a stupajucimi cenami budu hlavne centralne banky sveta nutene zvysovat urokove miery. Tym sa budu zvysovat aj vynosy konzervativnych fondov.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa Lobista »

Jeden nas pedagog tuto dilemu sformuloval velmi vyztizne -- Rozhodujeme sa, kto je podla nas vacsi zlodej -DSSky alebo stat? --

Ak vstupime, musime sa zmierit s tym, ze budeme prispievat na silne auta a pekne platy managerov fondov, ktorych vykonnost je minimalne otazna /myslim, ze je to aj nejako zakonne obmedzene, kam presne mozu investovat a poplatky su relativne vysoke/. Taktiez, ak sa dozijes dochodku, chlapci z DSS ti vypocitaju hodnotu tvojho podielu a po vlozeni dalsich dat ako vek a predpokladana dlzka zivota :D im vyjde zo vzorca nejake cislo -anuita, ktoru ti budu do konca zivota vyplacat. Teda, nieco ako poistovnictvo -- pre nich win-win situation :)

Ak nevstupime, musime pocitat s tym, ze stat v buducnosti mozno nebude mat dost penazi na vyplacanie takych dochodkov, ake ocakavame, co moze byt kvoli demografii, liberalnej vlade a pod. Tymto tiez riskujeme, ze skoncime ako sucasni dochodcovia -- cely zivot pracovat a na stare kolena zostat bez prostriedkov.

Ale, moj osobny nazor je, ze pokial este len zacinas pracovat, vstupit by si mal -- teda, aspon ja sa za par rokov chystam. :D

Ale, suhlasim s Andrejom -- vytvorit si vlastne piliere je najlepsie.
sunflower
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 03 08, 2007 7:28 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa sunflower »

Ok, mám podobný postoj ako vy (Jan, Lobista). Ale pre akú DSS sa rozhodnúť? Podľa čoho mám vyberať?

Aegon http://www.aegon.sk/?idpg=4

Allianz http://dss.allianzsp.sk/

AXA http://www.axa-sk.com/DesktopDefault.as ... nuItem=142

ČSOB http://www.csobdss.sk/

ING http://www.ingdss.sk/dss-sk/

VÚB http://www.vubgenerali.sk/
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa Bebe »

Ahoj slnečnička, tak si úspešne ukončila VŠ, k čomu Ti gratulujem a dúfam, že nájdeš adekvátne uplatnenie, príjemnú prácu a vysoký príjem. S Tvojou školou by si nám mala urobiť prednášku ty, či vstúpiť, alebo nevstúpiť do II.piliera. Každopádne, ak vstúpiš rozložíš si riziko medzi štát a kapitálový trh a to určite nie je na zahodenie.

Aký fond zvoliť a kedy ho zmeniť, toť otázka pre jasnovidca, keďže sa však investuje priebežne a ceny sa priemerujú asi moc nenašpekuluješ a neurobíš zle, ak zvolíš aj agresívnejšiu stratégiu, ale ak má "jan" na to patent, môže Ti vždy v predstihu poradiť.

A správca? Keďže jablko nepadá ďaleko od stromu, pozrel by som sa na iné produkty týchto spoločností príp. ich dcérskych spoločností a urobil si obrázok. Ako žena vieš, že na veľkosti záleží, takže čím vyšší majetok vo fonde, tým viac možností. Portfóliomanažéri nebudú žiadny zázračný guruovia, takže neviem, či to má význam skúmať. Alebo môžeš použiť svoj šiesty zmysel a vybrať si intuitívne.

Keďže sem chodíš už nejaký čas a máš diplom z oboru, určite budeš investovať aj individuálne a Tvoje portfólio bude isto utešene rásť, takže verím, že Tvoj dôchodok z I. a II.piliera bude takým prilepšením k Tvojmu dôchodku z vlastných inestícií.

Veľa šťastia v kariére aj osobnom živote.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa Lobista »

Hlavne by som sa zameral na poplatky, ktore jednotlive fondy vyberaju --a vyberal pasivne riadene fondy s co najnizsimi poplatkami. Neviem, ci maju v ponuke aj nejake vyslovene kopirujuce index -- pochybujem o tom, ale ak hej, tak by som zobral tie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ono tie manažérske platy autá atď. - tie tam určite budú. Ale sú aj v soc. poisťovni. Tá si berie za "správu" tiež dosť tučné poplatky a pritom je štátna. Ďalej tie fondy v DSS nemajú nejak brutálne vysoké poplatky oproti podielovým fondom.

Čo sa týka výberu správcu, tak určite podľa poplatkov. Čo sa týka toho pasívneho spravovania a indexu: ono v tých dynamických fondoh je kopec ETF čo by naznačovalo, že sú skôr pasívne. Ale je tam ale:
1. aké trhy ( a teda indexy a následne ETF) vybrať a v akom pomere
2. v portfóliu môžu byť síce ETF, lenže obchodovať s nimi sa môže dosť často, takže od indexovania, alebo pasívnej správy to bude mať ďaleko).

Dynamický fond vs. konzervatívny:
1. práve v tejto situácii keď trhy klesajú by som radšej sporil v plne akciovom fonde (aj keď taký nie je). Keď zas niekedy v ďalekej budúcnosti budú trhy dlho rásť, tak by som preklápal do konzervy.

pozrite si tému: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... ?f=6&t=284 a tam hlavne to, ako dobre sa darilo sporeniu v období veľkej hospodárskej krízy a jak mizerne v býčom trhu s blbou koncovkou.
Čiže poklesy pri sporení sú skôr dobré.

2. Ten rozdiel medzi dynamickým a konzervatívnym fondom je minimálny. Dynamické majú tuším len cca 20% akcií. A preto vyvstáva otázka, či radšej nedávať všetko do konzervy s nižšími poplatkami. Ono s takým malým podielom akcií, ale za to s vyššími poplatkami tie dynamické moc vody nenamútia.

To sú moje pohľady na vec, ale nejak bližšie som tie poplatky neskúmal.

Čo je omnoho dôležitejšie je IV. pilier: svoj vlastný súkromný.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

II. pilier ma podla mna dost chyb, ale odporucam do neho vstupit z troch dovodov:
1. peniaze su v mojom vlastnictve a nikto mi ich "neprerozdeli"
2. dedenie
3. je tam aspon nejaka sanca, ze raz sa II. pilier posunie k lepsiemu (odstrania sa chyby), co pri I. pilieri nehrozi

A vybral by som si z trojice AXA, Allianz a VUB. Ako povedal Bebe, na velkosti zalezi. A na pociatocnych nakladoch tiez (preto nie Aegon). ING zasa nie, pretoze sa samo diskvalifikuje svojou investicnou "strategiou". "Trejduju" pasivne ETF na indexy. Nachapem preco. Inak poplatky ma uz kazda DSS na zakonnom maxime.
Lobista napísal:Taktiez, ak sa dozijes dochodku, chlapci z DSS ti vypocitaju hodnotu tvojho podielu a po vlozeni dalsich dat ako vek a predpokladana dlzka zivota :D im vyjde zo vzorca nejake cislo -anuita, ktoru ti budu do konca zivota vyplacat. Teda, nieco ako poistovnictvo -- pre nich win-win situation :)
Po odchode do dochodku ti DSS vyplati hodnotu tvojho uctu a ty sam sa rozhodnes u koho si zakupis anuitu = dochodok.
jan napísal: Vstupit do 2. piliera, vybrat si konzervativny fond na najblizsie 1 - 2 roky. Hlavne nepocuvaj rady o tom, ze mas tolko a tolko rokov, preto by si mal byt v takom a takom fonde, to je logicky nezmysel. :roll: Kriza sa iba zacina, takze nekompromisne by som volil konzervativny fond - jeden z troch najlepsich.
Toto moze povedat iba niekto kto neotrasitelne veri v casovanie trhu :) odhliadnuc od toho, ze kazdy z tych fondov je konzervativny (aj rastove maju prevahu dlhopisov), 99,5 % ludi, ktori sa budu riadit tvojou radou na to zabudne a v konzervativnom fonde ostanu najblizsich XY rokov. A samozrejme aj keby nezabudli, netrafia dno. A tiez bude zaujimave, kolko bude DSS trvat spracovanie ich ziadosti o presun z fondu do fondu. Nemyslim, ze je to v zakone riesene. Sanca, ze si oproti ostatnym polepsia je tak miziva, ze sa o nej ani neoplati uvazovat. A sanca, ze si pohorsia je pomerne vysoka.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa jan »

Tato veta od Petra ma prinutila odpovedat:"Sanca, ze si oproti ostatnym polepsia"(castejsim prechadzanim z konzervativneho do rastoveho fondu a naopak) "je tak miziva, ze sa o nej ani neoplati uvazovat. A sanca, ze si pohorsia je pomerne vysoka."

Som v konzervativnom a som spokojny od mojho vstupu v septembri roku 2006 je moj fond 7.33% v pluse.
Odvtedy si vyvazene fondy polepsili takto 4,79%, 4,58%, 4,13%, 3,60%, 2,82%, 4,23%.
Rastove takto 2,82%, 3,57%, 3,39%, 3,28%, 1,25%, 3,27%.

Netvrdim, ze mam patent na casovanie trhu. Ved o krize sa nahlas zacalo hovorit tusim v auguste 2007. Este dodam, ze nie som v najvykonnejsom fonde, aby sme to nepripisovali stastiu pri vybere. Teraz ale uz su trosku ludia zvyhodneni, lebo vidia, co sa da cakat od jednotlivych spravcovskych spolocnosti.

Zretelne je vsak vidiet ako sa da zlepsit vykonnost ak sa clovek vyhne turbulenciam na akciovych trhoch v casoch krizy. A pritom vobec nemusi trafit vrchol ani dno.
To iste predpokladam aj pri svojom prechode naspat do rastoveho. Opakujem, vobec nepotrebujem trafit dno. Do rastoveho prestupujem podla planu. Ak sa zlepsia fundamenty US ekonomiky a ak sa stabilizuje financny sektor. Odhadom o 1-2 roky. Ak skor, tak sa prisposobim.

Podobna vykonnost by bola aj ak by clovek odisiel do konzervativneho hned po prvych spravach o krize.
Moj konzervativny fond by zarobil od septembra 2007 +3.24%
Vyvazene by mali -0,97%,-0,66%,-0,33%,-1,70%,-0,39%,-0,75%
Rastove by mali -2,96%,-1,78%,-1,47%,-2,31%,-1,46%,-1,84%
Cisla by asi vyzerali podobne aj neskor po prestupe do konzervativneho fondu. Neskumal som...
Podla mna akonahle sa objavi kriza, treba prepnut do konzervativneho. Hned ako sa kriza strati, naspat do rastoveho. Rozdiel vo vykonnosti je markantny a podla mna vobec nie nahodny, kedze cykly trvaju dlho.

Aktivne obchodujem s akciami a prikupovaniu k stratovej pozicii sa snazim vyhybat. To iste pre mna plati aj v akychkolvek fondoch. Teda inymi slovami, nevidim zmysel v priemerovani straty a nahovarani si, ze sa to raz obrati a ja teraz nakupujem lacno. Ekonomicke cykly su dlhe, a moj cas je kratky, preto si nepotrebujem tvorit stratu v rastovom, ak je moznost byt v tom istom case v zisku v konzervativnom fonde a neskor prepnut do rastoveho(kedze cykly su dlhe).

Na identifikovanie vzniku a hlbky krizy vsak jednoznacne treba citat svetovu tlac z viacerych zdrojov najmenej raz za tyzden a treba mat ake-take analyticke schopnosti. Vacsine ludi to vsak nestoji za to, comu sa ja osobne cudujem, ale beriem to ako fakt.
To, ze 99.5% ludi zabudne prestupit do rastoveho fondu, to ani nebudem komentovat. Su to ich peniaze, nie moje.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Som v konzervativnom a som spokojny od mojho vstupu v septembri roku 2006 je moj fond 7.33% v pluse.
Odvtedy si vyvazene fondy polepsili takto 4,79%, 4,58%, 4,13%, 3,60%, 2,82%, 4,23%.
Rastove takto 2,82%, 3,57%, 3,39%, 3,28%, 1,25%, 3,27%.
trošku to pletieš jednorázovú investíciu a pravidelné sporenie. To isté s tým dokupovaním pri poklese. To čo si písal by malo význam riešiť pri jednorázovej investícii. Pri sporení treba použiť celkom iný pohľad.

Tie zhodnotenia dôchodkovej jednotky ani nemá význam uvádzať ak sa bavíme o sporení. Tie majú význam len pre porovnávanie výkonnosti fondov a správcov.

Ale inak nie som proti sporeniu do konzervy v II.pilieri, lebo rozdiel medzi dynamikou a konzervou je minimálny a poplatky sú snáď nižšie.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa jan »

Aky iny pohlad treba pouzit pri pravidelnom sporeni, ak nie maximalizaciu vynosu? Nerozumiem. :?
Ak mi system umoznuje maximalizovat vynos, tak neviem preco by som mal byt sam proti sebe a nevyuzil to.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Aky iny pohlad treba pouzit pri pravidelnom sporeni
dôchodková jednotka može byť 1.0 dnes aj o 20 rokov zase iba 1.0 , ale pri sporení môžeš mať výnos XX %, ale pri jednorázovke je to vždy len 0%.

Samotná výška dôhodkovej jednotky, čiže zhodnotenie od založenia fondu ti nič nehovorí o skutočnom výnose ak nepoznáš jednotlivé nákupné ceny. Viď. veľká hospodárska kríza, keď si ešte pred II. vojnou bol pri sporení v pluse, aj keď cena akcií nedosiahla ani výšku pri ktorej si začal sporiť.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Doplnim to a trochu zjednodusim.

Pravidelne investovanie co je aj forma v druhom pilieri ma ine zakonitosti ako casovanie trhu - jednorazove investicia.
To ze teraz trhy padali a ze ako hovoris Jan mas vyssie zhodnotenie vobec nemusi byt pravda. Pri pravidelnom investovani priemerujes cenu a je velmi dolezite presne ako Filip povedal za aku cenu nakupujes.

Musis si totiz uvedomit, ze ked ceny klesaju nakupujes za "lacno" a v podstate uplne staci,ked sa cena podielovej jednotky vrati na hodnotu,kde ceny zacali padat a uz si pozitivny.
Obrázok
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa Bebe »

Pri presúvaní v II.pilieri sa musí presúvať celá investovaná suma, nedá sa to urobiť po častiach, alebo rozdeliť. Preto je riziko, že sa niekde sekneme, alebo niečo neodhadneme vyššie.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa jan »

Jozef, ak priemerujes cenu pri dlhsom poklese dochodkovej jednotky, priemerujes aj stratu, ktoru mas z predchadzajucich pravidelnych vkladov. V zisku budes jedine vtedy, ked (ak) cena dochodkovej jednotky stupne nad tvoju priemernu nakupnu cenu. Ak je posledna cena dochodkovej jednotky nizsia ako predchadzajuce, tak si v strate, pretoze si v priemere nakupoval drahsie ako je aktualna cena.
Naopak, ak cena dochodkovej jednotky plynule rastie(ako v pripade konzervativneho fondu), tvoja priemerna nakupna cena je najcastejsie nizsia ako nova aktualna cena dochodkovej jednotky, teda mas zisk zo vsetkych minulych vkladov.
Vsetky vklady su mesacne a priblizne v rovnakych ciastkach, takze nevidim moznost, ako horeuvedene veci zmenit.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

jasne mas pravdu, ak trend bude klesajuci dlhe obdobie tak sa moja cena nedostane ani nad moju priemernu uroven. Tu uz ale vychadzame zo statistik. Dochodok nie je investicia na 3 roky ani 5.

Ak sa nezmeni trend,ktory je uz dlhodobo stupajuci t.j krizi,ktore tu boli a neboli ich malo, vzdy prekonane boli. Ci uz prva ropna kriza, ci zrutenie akcii 1987,ci technologicka bublina v 2000.
Vychadzame tu so samej podstaty ekonomiky.Zlepsovanie procesov, stale lepsie technologie atd.
Ak si ale myslis, ze trend sa stoci na 30 rokov,tak beriem tvoj argument.

To ze preskakujes medzi konzervativnym a rastovym ti moze fungovat ale musis velmi dobre chytat dna a vrcholy a to nie je mozne. S istotou to nedokaze nikto na svete.
Druha vec je, co mozem brat ako tvoj argument, ze aj v rastovych fondoch je tak maly podiel akcii, ze z dlhodobeho hladiska tam ku markantnym narastom prist nemoze. Je to skoda,ze su spravcovske spolocnosti takto obmedzovane, na druhej strane chapem stat a jeho volicov.
Obrázok
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa jogo »

Som si pocital, aky dochodok by mi vlastne vysiel z 1. piliera a napadlo ma zopar postrehov.
Ak zarabam priemernu mzdu, tak za dany rok dostanem koeficient 1. Priemerna mzda bola minuleho roku 805 Eur.Aktualna dochodkova jednotka je 10 Eur.
Kedze rocne odvediem do Socialnej poistovne(vratane odvodov, ktore za mna plati zamestnavatel) 35% z hrubej mzdy, cize to bude 805 x 12 x 0.35 = 3381 Eur.
Ak by som isiel do dochodku tento rok v januari, tak by mi za tych odvedenych 3381 Eur Socialne poistovna vyplatila dochodok 12x10 Eur = 120Eur rocne. To je vynos 120/3381 = 3.55% uz po zdaneni, nakolko sa z dochodku dan neplati.
Este akym tempom rastie ADJ od roku 2004.
V 2004 mala hodnotu 184 Skk = 6.1Euro
Na rok 2013 ma hodnotu 10 Euro
Rast je 5.6% rocne, cize peniaze vlozene do Socialnej poistovne sa zatial zhodnocuju vynosom 5.6% po zdaneni, a to je velmi slusny vykon.Tymto tempom sa tusim valorizuju aj dochodky.
Nech je, ako chce, zatial sa 1 pilier oplati.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa slimak »

OK, je to hypoteticke sa nepytas na svoj dochodok,alebo nejde ti o seba. Ak mas 30,35,40,moyno aj 45 rokov na dochodok z I.piliera zabudni. A nie len kvoli socialnej poistovni - zdravotne poistenie(system) bude na tom ovela horsie. Na chlieb bude o to zas strach nemusi byt.
V tom prvom vypocte 3.55 si nezabudol na dobu sporenia, ci myslis ze to je jedno ci poistne platis 32 rokov ci 47?

2004 183,58 6,0937
2005 195,31 6,4831 1,0639
2006 214,68 7,1261 1,0992
2007 232,51 7,7179 1,0831
2008 249,14 8,2699 1,0715
2009 8,9955 eura 8,9955 1,0877
 2010 9,2246 eura 9,2246 1,0255
2011 9,5756 eura 9,5756 1,0381
2012 9,8182 eura 9,8182 1,0253
2013 10,0098 eura 10,0098 1,0195

To su hodnoty ADH a jej vyvoj,posledne cislo zhodnotenie. Ako sa to pise ,ze minule vynosy nezabezpecuju tie buduce?
http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=670" onclick="window.open(this.href);return false;

A k valorizacii.
http://peniaze.pravda.sk/dochodok/clano ... dochodkov/" onclick="window.open(this.href);return false;
To som necital,ale pravda nepise zle taketo clanky.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa jogo »

slimak napísal:V tom prvom vypocte 3.55 si nezabudol na dobu sporenia, ci myslis ze to je jedno ci poistne platis 32 rokov ci 47?
Je to myslene ako urok z penazi, ktore som zaplatil minuly rok(2012) Socialnej poistovni, ak by som 1.1. 2013 isiel do dochodku.

Je vsak pravda, ze to nie je klasicke urocenie, nakolko sa istina nikdy nevrati, pretoze sa smrtou dochodcu "zrusi", da sa to skor porovnat s poistenim.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa slimak »

Niekvoli tomu,ak budes brat dochodok 30 rokov dostanes aj celu istinu iste aj velmi fajne uroky(alebo to je vo hviezdach,ale dnes by si dostal), ale nieje jedno kto to berie. Ak moja matka co sla na dochodok v 56 rokoch ma sancu sa dozit 30 rokov - ale sporila do 56(mala trideti). Ale ak ty mas 30 rokov - tebe naplanovali sporenie nie na 38 rokov,ale na 52 rokov? Chapes to ze nieje jedno kedy tie peniaze dstanes aj ked tu istu hodnotu - ked odhladneme od vsetkeho ostatneho,tak realnu hodnotu.

Vysvetlim zakonom.
Určenie sumy starobného dôchodku
Na začiatok

(1) Suma starobného dôchodku sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako.

Su tam tri premenne. Dve si spomenul,ale tretiu nie - obdobia dochodkoveho sporenia. Jedna vec je aj vek dosiahnutia dochodkoveho veku,ale aj dlzka sporenia. TOTO dopisujem su tam tri premenne - samozrejme vyska dochodku je determinovana poctom rokov platenia, ale pre to zamyslenie kolegu je mozno irelevantna.

(2) Dôchodkový vek je 62 rokov veku poistenca, ak tento zákon v odsekoch 4 až 8, § 65a a § 274 (!!!zmena nadobúda účinnosť 1.augusta 2016!!!) neustanovuje inak.

Teraz sa trosku mylim,ano za ten rok dostanes minimalne 120 euro,pochybujem ADH bude klesat(vlastneako na burze budes cakat ze to ADH rastie co najviac,ale vies od coho toto cele zavisi), ale je o tazne ci sa toho dochodkoveho veku dozijes,a podruhe ich nedostanes hned ale behom 15 rokov?

Podla mna teoreticky ani dozitie sa 90 ci 100 rokov nebude zaruka ze v I.piliery,resp. musia byt ziskovy(ale zemiaky,polievka bude,aj deka). Spat - minule vynosy negarantuju tie buduce. Teoreticky to moze byt aj lepsie,ale ja taku fantaziu nemam.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa jogo »

Lepsie to budeme vediet porovnat, az sa dozvieme, ake dochodky budu vyplacat poistovne z uspor v 2. pilieri a ako sa budu tie dochodky valorizovat.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa slimak »

K valorizacii som nasiel dve dobre clanky plne cisiel. Jeden je od podprecedu jednoty dochodcov.
http://www.futurologia.sk/index.php?id= ... avodlivost" onclick="window.open(this.href);return false;

To je len na obraz ako to bolo v minulosti.
A tento druhy- je uz aj na mna prilis komplikovany.
http://moje.hnonline.sk/node/636" onclick="window.open(this.href);return false;

Len myslienka, to co zavadzaju v III.pilieri tie novinky. Je dost nebezpecne pre ludi. "Zakazuju" im pristup k peniazom do obdobia dochodkoveho veku. Ale ti ludia nemusia a casto nemaju prijem az do dochodkoveho veku. Nemaju ani istoty statu.
Podla mna priemerny clovek vo veku 62 rokov ma priblizne rovnake zdravie, silu, moznosti ci schopnosti ako to bolo pred rokmi,ci ako to bude v buducnosti.
To sa neposunie,nezmeni kvoli nejakemu veku odchodu do dochodku.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa slimak »

I. verzus II.pilier. A minimalne odvody SZCO.
Vratim sa spat k teme 12 rocnej SZCO co ma maly dochodok.
„Nijaký štedrý dôchodok som síce neočakávala, ale odkedy mi po 34 rokoch sociálneho poistenia na starobu vydelili sumu 166 eur, pripadám si ako v zlom sne,“ hovorí 56-ročná vysokoškolsky vzdelaná Bratislavčanka Martina Petráková. Ako matka piatich detí síce niekoľko rokov strávila s nimi doma, no oveľa dlhšie bola zamestnaná. Ako vedúca učtárne a istý čas aj ako učiteľka.

„A posledných 12 rokov pred penziou som robila na živnosť, rôzne účtovnícke práce. Vtedy som odvádzala len povinné minimum, čo zrejme malo rozhodujúci vplyv na výpočet mojej smiešnej penzie. Roky, keď som ako šéfka mzdovky zarábala, čiže aj odvádzala veľmi slušne, mi v Sociálnej poisťovni vôbec nevzali do úvahy,“ tvrdí rozčarovaná penzistka, ktorá už proti rozhodnutiu o vypočítanom dôchodku podala odvolanie.
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/1 ... nostnikov/" onclick="window.open(this.href);return false;
Sefka mzdovky a jej nie roky ale OMB nezaratali. zakon je asi dnesny,ale podobne ci mozno sa to ymenilo,ale mne staci dnesny pre ilustraciu.
(6) Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodkovú dávku, s výnimkou kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984, ak tento zákon neustanovuje inak. Z rozhodujúceho obdobia sa vylučujú obdobia, za ktoré patrí osobný mzdový bod podľa § 62 ods. 2 prvej vety alebo § 255 ods. 3 prvej vety, alebo obdobie dôchodkového poistenia, za ktoré nemožno určiť osobný mzdový bod, ak tieto obdobia trvali celý kalendárny rok.

(7) Ak v rozhodujúcom období určenom podľa odseku 7 nie je najmenej dvadsaťdva kalendárnych rokov, predlžuje sa rozhodujúce obdobie pred 1. január 1984 postupne tak, aby v ňom bolo dvadsaťdva kalendárnych rokov podľa odseku 6. Ak poistenec ani po tomto predĺžení nemá dvadsaťdva kalendárnych rokov podľa odseku 7, zisťuje sa priemerný osobný mzdový bod z tohto nižšieho počtu kalendárnych rokov.
Bud sa bere od roku 1984,alebo ak nema 20 rokov aj predchadzajuce roky. Aj pred 1984.

vyska OMB pri minimalnych VZ ako zivnostnik
http://www.podnikam.webnoviny.sk/peniaz ... odok/20665" onclick="window.open(this.href);return false;
Je tam tabulka od roku 2006 - najnizsia hodnota bola 0,3719 - vminulosti bola aj mensia mozno 1993 aj 0,33.
Teda ak by platila 12 rokov minimum ako SZCO mala by 12x0,3719x 10 co tu udal(pisatel co som si na koniec vymienal nazory) udaj ADH ci vlastne som tu tabulku za jednotlive roky aj ja.
Teda 12x0,3719x 10 =44,6 eura. Za 12 rokov zivnostnicenia pani dostala 44,6 eur. Ma dochodok 166, teda cca 122 eur dostala za zbytok.A kolko to je? V 56rokoch na dochodku, teda jej sa do obdobia dochodkoveho poistenie pocita asi vsetko od 18 rokov. Do roku 2000 stacilo byt aj na urade prace,skola,vojna,vsetko. Ale ona pise ze bola v soc.poistovni 34 rokov. 56-18=38 rokov.
Teda mala 4 roky asi nic zapocitane a 22 rokov zapocitanych. Ale 122 euro = 10*22*X
X je OMB za tie roky. A mne vychadza 0,55. teda ona platila cely zivot ako zivnostnicka,resp. take boli zakony a to jej priradoval stat ako matke s 5 detmi.

Inak obdobie dochodkoveho poistenia je dnes,kedy si povinny platit poistne ci za teba plati stat(asi len matkam na materskej,rodicovskej). Dnesny vek je 62 ak clovek plati od 18,je to 44 rokov. Dochodok zivnostnika ked yoberiem tu hodnotu minimalnu 0,3719 x 44x 10= 163 eur. teda plati to co povedal a ja musim suhlasit,hovorca.
http://www.ta3.com/clanok/1018054/zvyse ... tnici.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Je to nakonci, ok spravili zmenu zivnostnici maju minimalny zaklad cca 400 eur(vymeriavaci zaklad sa im uz pocita ako zamestnancom so mzdou 400 eur), minimalna mzda 337 eur(a co ciastocny uvazok,alebo praca na dohodu, 30 eur v komisi na scitanie volebnych vysledkov).

Ale co je pravdy na tomto?
Na otázku, či zvyšovanie daní a odvodov muselo prísť práve v týchto neľahkých časoch, Fico odvetil, že vláda musela hľadať zdroje na konsolidáciu. "Mali sme živnostníkov, ktorí mali po 20 rokoch dôchodok 150 či 170 eur, prepadávali nám do sociálnej siete a štát tak mal ďalšie výdavky. Domnievam sa, že rozhodnutia, ktoré boli urobené, nemajú zásadný vplyv na vývoj zamestnanosti a ekonomiky. Slovensko je dobré rozbehnuté a druhá polovica roku 2013 a rok 2014 umožní vláde, aby sa mohla na niektoré otázky pozerať ešte sociálnejšie," myslí si.
http://www.teraz.sk/slovensko/fico-neza ... lanok.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ciastocne nieco ano. Nasli zdroje. 150-170 eur je blbost - ako ta pani Martina,verim,ze existuje,ale ona ma nizky dochodok, neviem preco,ale nie len kvoli SZCO.

Ako teraz SZCO maju OMB 0,5 a teda krat 44 rokov krat 10 eur by dosiahli 220 eur.
Ale co stymi mojimi dochodcami SzCO co platili 15 rokov minimu ,pre jednosuchsi vypocet dam 20 rokov a kolko mali za socializmu. O banikovi Ok,to nejdem pocitat,ale 220 predcasny teda vek 58 rokov. Dve deti ale bolo to nedavno.

0,37*20*10= 74 eur ako SZCO, takto jej 12% za predcasny odcitam, teda na to predchadzajuce obdobie musela mat. 176 eur/20/10=0,88. Osobny mzdovy bod. Je to realne? Mohla ta pani mat do roku 1989(na dochodok isla 2009,teda v 89 mala 38 rokov) priemernu mzdu? Ak by ju mala mala by vyssi dochodok.
--------
Zaver si spravte sami, dochodkovy system je na prt - clovek co neodrobil ani 15 rokov,mozno nerobil nikdy,len mal nejaky nadpriemerny plat (viac nasobne) a od 1990 bol nemakacenko, ma nasobne vyssi dochodok ako niekto iny co odrobil 35-40 rokov. jeden ma 500 a druhy 190 eur. Ved ze do zivotneho minima ma 300 000 dochodcov to je realita.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa slimak »

Uz dam len treti vypocet pre toho nemakacenka co ma 500 euro dochodok.
do 89 odrobil dajme tomu 15 rokov, neviem ci niektorym ucnovkarom sa nezaratavala aj ta ucnovka,vojna od 89 do roku 2000 aj pobyt na urade prace. teda v roku 2010 dosiahol dochodkovy vek do roku 2000 mal obdobie poistenia 30 rokov.
teda ak mal za socializmu OMB 2, teda dvojnasobny priemerny plat.
2*30 rokov*10= 600 eur. Pri tych odpracovanych rokoch je to aj jedno ci ma 30 ci 25. Ci isiel aj na predcasny. Jemu ten dochodok aj tak vyjde aspon 500 eur. Teda ti zivnostnici si minimalnymi odvodmi realne znizovalisvoje dochodky,ale pod 220 ich nemaju. Keby 20 rokov robili nacierno by mali dochodky vyssie.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa slimak »

Bola diskusia v trende medzi mom a filipom,bol by som rad aby ma filip dal na pravu mieru, nie ako autorita,ale ma mozno pristup piano ci co ma markiza.

Mimochodom, fakt nechapem tych zivnostnikov a srockarov, ktori nadavaju na nizke dochodky. Sami si zvolili nizke odvody aby usetrili. Ked si tu problematiku nastudovali do tej hlbky, ze ako usetrit na odvodoch, tak im snad vtedy doslo aj to, ze budu mat nizsie dochodky.
Filip nechapem odkial mas informaciu , ze SZCO sa stazuje? Od Fica? Ci maju nejaky dovod? Povedz mi aky? Nemyslim na nizke dochodky. Len hlupak sa moze stazovat. Kazde jedno euro usetrene na odvodoch ma cenu 2,3 eur.A hned.
z toho clanku v Pravde
neviem co bolo na pravde.
“Mnohí živnostníci, keď sa dostanú do dôchodkového veku a majú poberať dôchodok, sú prekvapení,“ uviedol J. Richter
Zistite kolko je zivnostnikov co aspon 5 rokov zivnostnikmi boli(o inych sa asi nema vyznam bavit) a maju dochodok pod 190 eur. Ak najdete aspon jedneho , tak Fico zas raz mohol povedat aj pravdu, ak nenajdete. Tak sto prvy krat klamal.

filip dal som tu priklady ake maju zivnostnici dochodcovia dochodky. Ano minimalnymi odvodmi si dojebaali dochodky,keby robili na cierno viac, by mohli mat aj dvojnasobne,ale menej ako 220 nemaju ziadnych 150.

Ma dnes zaujalo. Ta diskusia zo 7.4.2013, Fico bugar na telo.
Filip zapracuj ci kto mate pristup na markizu.
Tasr.
http://www.teraz.sk/slovensko/fico-neza ... lanok.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Mali sme živnostníkov, ktorí mali po 20 rokoch dôchodok 150 či 170 eur, prepadávali nám do sociálnej siete a štát tak mal ďalšie výdavky. Domnievam sa, že rozhodnutia, ktoré boli urobené, nemajú zásadný vplyv na vývoj zamestnanosti a ekonomiky. Slovensko je dobré rozbehnuté a druhá polovica roku 2013 a rok 2014 umožní vláde, aby sa mohla na niektoré otázky pozerať ešte sociálnejšie

-------
Demagog.
http://www.demagog.sk/diskusie/372/rok- ... berta-fica" onclick="window.open(this.href);return false;

Mali sme živnostníkov, ktorí povedzme po dvadsiatich rokoch činnosti prišli a zrazu mali dôchodok na úrovni 170 - 180 eur a nám prepadali do sociálnej siete.
--------------

Co ten Fico, 7.4.2013 povedal? Podla mna je jedno aj druhe klamstvo. Ale klame Tasr ci demagog. Inak demagog dal Ficovi za pravdu. Je to normalne? Ved ak mate niekto pristup na markizu dajte co Fico povedal, ci klame demagog, ci Tasr, ale Fico klame vzdy. Filip,preco sa nateba obraciam? Bol si zavedeny, snad sa spamatas. Nic v zlom.

--------
Inak neviem co si mysliet. O Slovensku. Myslite ze mna to tesi a co? ze tu nik nerozmysla? Len tu jednu vec mi vysvetlite, nie fico,ale ako je mozne dat dve ine cifry do tej istej vety, to sme vo venezuele? Inak obidve cifry su klamstvo.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa slimak »

Ja sa cudujem co tu su za ludia? Blbi ludia(myslim komu to posolstvo Fico posiela a kto mu veri). Ti traja skoncivsi zivnostnici? Jedna predala obchod za peniaze ani medianovy nemec by nechapal, druhy ma ten svoj maly mizerny dochodok, neviem aj viem ako prezije, robil nadalej na dohodu, ten treti banik dalej funguje a mi plati.

Pisal som na pravde pisu o tomto dobre clanky.
http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/c ... poistovne/" onclick="window.open(this.href);return false;


Oni niesu super bohaci. Ale ti traja maju vpriemere aspon tolko ako priemerny zamestnanec - dochodca. Iste na socialne davky nemaju narok, ani potrebu. A teda ze podnikaju daleko aj starsi ,vlastne aj budu musiet si berte jed.

Inak ja som prisiel do firmy,kde vsetci zakaznici boli starsi odo mna(oni ani nastupcov nebudu mat,ich deti to robit nebudu - oni su stare ako ja a robit to nebudu) - vsetci o 20 rokov. Mladsi je asi jeden.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa filip glasa »

ked je podnikatel blby a neodklada si na dochodok (a zaroven neplati odvody) tak je to jeho chyba.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa slimak »

Mne to nedalo a som sa zaregistroval na Markizu. Chcel som vediet co Fico povedal.
Mali sme živnostníkov, ktorí povedzme po dvadsiatich rokoch činnosti prišli a zrazu mali dôchodok na úrovni 170 - 180 eur a nám prepadali do sociálnej siete.
Povedal toto a teda demagog v tomto neklame. Co robi TASR? Necapem.
ALe ze to dali ficovi za pravdu?
Výrok R. Fica je pravdivý. Viackrát sme ho overovali v rámci nášho portálu, keďže podobný výrok zaznel od predsedu vlády napríklad v relácii Na telo (30. september 2012). Denník Pravda informuje o nízkych dôchodkoch živnostníkov i o ich príčine:

"Do penzie odchádza čoraz viac živnostníkov, ktorí roky platili iba minimálne odvody a dnes sú zaskočení, že ich vypočítaný dôchodok nedosahuje ani výšku životného minima, čo je momentálne necelých 190 eur. Vedenie Sociálnej poisťovne podľa jej hovorkyne Jany Ďuriačovej o vyhrocovaní problému vie, no pri výpočte dôchodkov sa musí opierať o platnú legislatívu a vyrátať ich poistencom len takú penziu, na akú majú nárok."

"...na poistencov stále apelujeme, aby si uvedomili, že platba minimálneho odvodu vedie v budúcnosti k malému dôchodku," informuje hovorkyňa Sociálnej poisťovne Jana Ďuriačová.
Absolutne ziadna snaha o zistenie pravdy? Vsetko to stoji na jednom clanku z Pravdy? Je to normalne?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa Rokosák »

filip glasa napísal:ked je podnikatel blby a neodklada si na dochodok (a zaroven neplati odvody) tak je to jeho chyba.
Ak nie je blby tak si odklada mimo dochodkoveho systemu a navyse si uplatni narok na nejaku podporu, na ktoru mu ostatni krajania prispievaju.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa Biosko »

Tiez si myslim ze skor je blby vtedy ked prispieva do dochodkove systemu. Rozumny podnikatel spravi tak ako hovori Rakosak.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa slimak »

Tu nejde len o podnikatelov.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/2 ... sa-ceskom/" onclick="window.open(this.href);return false;

Nadpis je uchvatny,ale aj cely clanok. Inak je v rozpore to co tvrdil Burian a myslim na forum som to daval, neviem ci v tejto tem.

Teda ludom umoznia ich dobrovolne sporene prostriedky si vybrat skor ako dochodkovy vek(burian tvrdil opak). Preddochodok :D

Realita: Sranda je ze vacsina ludi co si sporia aj III.pilieri ho mozno potrebovat nebude. Teda tu pracu mat budu az do dochodkoveho veku trebars aj 67 rokov.
Ale co bude 60% ostatnymi percentami ludi?

Preto ja tvrdim aj ten co ma 500-600 eur by mal byt v II.pilieri(ked umrie sa postara o manzela/ku). Ma presne nakupene aj dlhopisy statu - teda presne vie kolko pozical statu a co by mu mal vratit. OK, stat ho okradne - ale presne bude vediet o kolko.

Realita: III.pilier fajn 60 rokov mas par 100 mozno 200 aby si to nejak doklepal ku dochodkovemu veku. Medzi tym zomrie manzel. Ziskas peniaze z jeho II.piliera pojdes na dovolenku aj sa zacnem lepsie stravovat. A potom svoj vysnivany dochodok.

Ale sranda, Burian ci ministerstvo chce ti urcovat kedy a akym sposobom si vyberies svoje "dobrovolne" peniaze.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa Biosko »

Trochu ma sklamalo ze nemozem rozdelit portfolio medzi akciovy a indexovy fond, vraj ak 2 tak jeden musi byt ten garantovany. Skoda.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa filip glasa »

ozen sa a budete mat v ramci rodiny viac moznosti - zena si da indexovy a ty akciovy + do toho mozete zamiesat garantovany. A este sa aj ta demografia snad tym zvazkom manzelskym poriesi :D
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa slimak »

Vcera citajuc Pravdu ma zarazila informacia. Je v clanku Petra Czernaka zo 6.7.2013, v clanku Za nizke odvody do SP...

Vratil som sa z dovoleky unaveny a chory tak to len prepisem na rychlo,kedze prave tento clanok sa mi nepodarilo na nete najst. Vsetky ostatne z dvojstranky tam su. A ten clanok je uvodny.
V skutocnosti su novopriznane dochodky pre szco vyssie ako priemerny dochodok.
"V mesiaci maj 2013 bola priemerna vyska priznanych starobnych dochodkov u SZCO 439,51 Eur. Ide o tych dochodcov, ktori boli pred odchodom do dochodku minimalne poslednych 5 rokov nepretrzite SZCO"vravi hovorca SP Peter Visvader.
Ta vysska ma prekvapila , zrejme platili odvody dlhsie, niektori boli iste aj zamestnanci ci dobrovolne, ale vidite tam cifru 150-180 eur?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa filip glasa »

439,51 nevychadza ak platis minimalne odvody. Museli platit vyssie, alebo boli pred tym dlhu dobu zamestnani. Typicky podnikatel co sa odvodom vyhyba, alebo plati minimalne odvody by urcite naml dochodok 439.
Na druhu stranu usetrene peniaze by si mal odkladat aby ten dochodok mal zo svojich sukromnych zdrojov.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa slimak »

Ti co platili minimalne odvody dajme tomu 15 rokov maju dochodky cca 250 eur, videl som aj 450(banik) eurovy. To som uz pisal v minulosti. 15 rokov platili minimum(robim papiere viem).

Oni tvrdia ,ze cez 80% SZCO plati minimalne odvody a aby mali v buducnosti vyssie dochodky ako 150 eur im museli zvysovat minimalne vymeriavacie zaklady. No ale stane sa len to, ze kopa SZCO co ma rocny prijem dajme tomu do 6000 eur zrusi zivnost, teda velka cast z nich strati pracu.

http://peniaze.pravda.sk/autor/78-csernak-peter/" onclick="window.open(this.href);return false;
Postupne tam pridavaju clanky, ked bude aj ten z ktoreho som citoval prilepim.

439 eur aj mna prekvapilo. Podla mna je tam dost SZCO co mali aj zamestnanie sucastne. Resp. oni a ti s nadpriemernym prijmom musia mat vyrazne vyssie dochodky ak spolu dokazali dat priemer na 439 eur.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa slimak »

V skutočnosti sú novopriznané dôchodky pre živnostníkov vyššie, ako je priemerný dôchodok. „V mesiaci máj 2013 bola priemerná výška priznaných starobných dôchodkov u SZČO 439,51 eura. Ide o tých dôchodcov, ktorí boli pred odchodom do dôchodku minimálne posledných päť rokov nepretržite SZČO,“ vraví hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Nejde pritom o ľudí, ktorí boli živnostníkmi celý život a platili minimálne odvody. Mnohí živnostníci si navyše niekoľko rokov pre dovŕšením dôchodkového veku platia odvody dobrovoľne.
http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/c ... -dochodky/" onclick="window.open(this.href);return false;

Mohli vybrat vzorku co bola minimalne 10 rokov SZCO,ale aspon nieco. Minimalne odvody SZCO niesu dvovodom pre nizke dochodky,ale vysoke odvody sposobia, ze nebudu ani odvody ani prijem, resp na cierno.
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa marco »

vyhodnost vstupu do II. piliera ovplyvnuju z mojho pohladu 2 najvacsie rizika - investicne a politicke

v sucasnosti by mal varovny prst smerovat hlavne k tomu druhemu - priklady niesu od nas az tak daleko (Madarsko, Polsko)
buduci rok to budem musiet riesit a sice tieto veci studujem, k stabilite II. piliera som skepticky
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera?

Príspevok od používateľa filip glasa »

k stabilite II. piliera som skepticky
to iste mozes povedat aj o I. pilieri. Tak jak si teda mas vybrat?
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"