druhý pilier

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
stroparzvw
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So 15 03, 2008 11:08 am

druhý pilier

Príspevok od používateľa stroparzvw »

mám otázku aký máte názor na to či zostať alebo vystúpiť z II dôchodkového piliera? ? ? ?

zostať alebo vystúpiť
:?:
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa Pette »

Ak si vekom mlady a mas pomerne slusny prijem, tak jednoznacne zostat. Pyramida Socialna poistovna zacne krachovat uz polke roku 2009, ked sa minu privatizacne peniaze:)
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

stroparzvw, myslim si, ze je to dost nepodstatne riesit teraz otazku toho ci zostat, alebo vystupit, ked v sucasnosti nie je vystup mozny, nie?
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Budem davat 18 % zo svojho platu do bezodnej diery menom Socialna poistovna, ktora to nasledne prerozdeli terajsim dochodcom a budem dufat, ze za XY rokov, ked sa ja dostanem do dochodku, bude dostatok ludi davat dostatok svojich penazi na mna ? Alebo tam radsej budem davat iba 9 % a tych dalsich 9 % si radsej necham pre seba a pre svoju rodinu ? podla mna, nie je o com. Sposob investovania DSS nekomentujem, o tom si myslim svoje. Ale vzdy lepsie ako Socialna poistovna.
stroparzvw
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So 15 03, 2008 11:08 am

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa stroparzvw »

martin že vraj sa to bude dať vláda chce otvoriť znovu II pilier tak preto sa pýtam
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Ano, počul som, že sa chystajú otvoriť to, ale to budeme mať potom pol roka čas to riešiť ;) Inak ja osobne odporúčam zostať, pokiaľ nemáš po 50ke :D
Obrázok
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa jonatanus »

trocha k teme:
http://www.ta3.com/sk/relacie/6_analyzy ... ncna-kriza

ak je pravda ze DSSky mali tak male % akcii koli tomu ze cakali to, co sa deje teraz, tak im treba zagratulovat. nenazrane kapitalisticke svine si te statisicove platy potom zasluzia.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa filip glasa »

no mali tak málo akcií kvôli kríze, ale ešte nevedeli kvôli ktorej kríze a ani kedy tá kríza príde. A už vôbec netušili prečo príde. Vedeli akurát, že raz nejaká musí prísť.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jonatanus napísal:ak je pravda ze DSSky mali tak male % akcii koli tomu ze cakali to, co sa deje teraz, tak im treba zagratulovat.
Bodaj by to bola pravda. Bojim sa, ze nie je.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa jonatanus »

no druha vec je preco sa to snazia casovat, ked je to DCA, teda tam idu peniaze postupne a predpokladam ze sa tam na zaciatok nic nepresuvalo, teda ze vsetci co si tam sporia mali pred 2 rokmi ci kedy to zacalo 0, ni?

ja ich zase nechcem podcenovat, ved niektory tam tusim nosia aj okuliare!
stroparzvw
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So 15 03, 2008 11:08 am

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa stroparzvw »

no len aby to tak aj bolo. Ja si tiež myslím že nemali odkial vedieť ze bude kríza a ak stým rátali tak verím že nečakali že bude až takáto kríza že trhy padnú úplne na papulu. a dalsia vec len aby to neskončilo tak že sa niekto na tom všetkom dobre nabalí a vyhlási krach a potom sociálna poisťovna sa bude odvolávať na to že si tam nemal nikto dávať peniaze. Ked si to tak vezmeme tak ja ako priemerne zarábajúci človek mám v dss za tri roky presne 72 135,62 Sk a stakou sumou už sa dá niečo robiť. A ešte ked zoberieme do úvahy že na slovensku nebývam sám tak tam zopár korún naviac určite pribudne a stakou hromádkou penazí sa už dá niečo poriešiť. Či nie? ?? ? ? já mám peniaze v tom winterthur ci axa alebo čo to vôbec je a tam je nejaký fon do ktorého dávajú peniaze mna by zaujímalo či zmenia fond ked sa mne nazbiera viac penazí, aby som viacej zarobil. ? ? ? momentálne ja tam fond Rastový r.d.f. AXA d.s.s., a.s čo je to za fond? ? ? ? ? ? ? ? :?:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ono to bude s tym portfoliom trochu prozaickejsie. V paragrafe 91 zakona 43/2004 o dochodkovom sporenie je taka strasna mudrost, ze ak bude priemerna vykonnost DSS o nieco nizsia ako je priemerny vynos ostatnych jej konkurentov, tak DSS musi rozdiel doplatit zo svojho. Myslienka sice pekna, ale vysledok je, ze su vsetci posraty a investuju ako cez kopirak a konzervativne. Teraz ani nevedeli ako, urobili terno, ale za par rokov, ked tu bude bull a oni budu v dlhopisoch, budeme nad tymi vynosmi vsetci plakat. Teda ak to ostane tak ako to je.
stroparzvw napísal:a dalsia vec len aby to neskončilo tak že sa niekto na tom všetkom dobre nabalí a vyhlási krach a potom sociálna poisťovna sa bude odvolávať na to že si tam nemal nikto dávať peniaze.
vies ako funguju podielove fondy ? Toto funguje rovnako, len je to este podstatne viac kontrolovane. To co pises je prakticky nemozne.
stroparzvw napísal:mna by zaujímalo či zmenia fond ked sa mne nazbiera viac penazí, aby som viacej zarobil. ? ? ?
nechapem
stroparzvw napísal:Rastový r.d.f. AXA d.s.s., a.s čo je to za fond? ? ? ? ? ? ? ? :?:
kazda DSS musi mat zo zakona tri fondy: konzervativny, vyvazeny a rastovy. Rastovy by mal mat najviac akcii. Tusim ich moze mat 80 %. 15 rokov pred dovrsenim dochodku ta supnu do vyvazeneho a 7 rokov pred dochodkom do konzervativneho.

Ten kto ti robil DSS tusim zanedbal svoje povinnosti sprostredkovatela.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa filip glasa »

držanie podobných portfólií je jasná vec. To chápem a myslím si, že si nejako spoločne koordinujú DSS postup aby nikto príliš nevytŕčal. Na to, aby niektorá DSS nedoplácala do priemeru stačí mať podobné portfóliá. Môže tam veľa aj málo akcií, ale musia byť veľmi podobné.
Dôvod prečo je tam tých akcií tak málo je asi ten, že jednoducho rátali s populistickými vyhláseniami a honom na DSS v prípade vyšších poklesov. Toto som ja napríklad podcenil a nemyslel som si, že aj z tými smiešne nízkymi poklesmi, ktoré majú dynamické fondy v DSS teraz bude až taký problém u politikov aj verejnosti.

nehovoriac o tom, že som vlastne vôbec nikde nevidel vysvetlené, že pokles tej jednotky v prípade sporenia nemusí vôbec nič znamenať a naopak taká kríza niekedy môže vypáliť tak, že dosiahnem cez spriemerovanie nadpriemerný výnos (aj keď to už je príliš optimistické).
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa Bebe »

Pre DSS sa nemohlo nič lepšie stať, ako že prišla táto kríza teraz, len plitikom a tým, čo to hneď vedia zneužiť, to nikto nevysvetlí a obávam sa, že ak sa pilier otvorí teraz, tak z neho utečú aj tí najväčší optimisti a zastánci. Zostanem tam iba ja a Kaník. Kanik preto, aby si nena**al na hlavu a ja, že mi to je jedno, čo s tými pár korunami bude
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa BGuru »

http://www.topky.sk/cl/7/325151/KOMENTA ... ho-na-furt :mrgreen: :mrgreen:
Aj situácia by bola stabilnejšia, ľudia by nechytali paniku pri každom poklese akcií a naopak. Jediný, komu by trvalé otvorenie druhého piliera fakt nehralo do karát, je náš premiér Fico.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa Bebe »

Trvalo otvorený pilier je kravina. Ako poznám ľudí, pri poklesoch by vystupovali a pri vrcholoch vstupovali, takže by to bolo všetko možné, iba nie zabezpečenie na dôchodok. Okrem toho, pilier by mal byť povinný pre ľudí, ktorí nastupujú na trh práce. V takom prípade by sa politici museli snažiť, aby legislatívne fungoval najlepšie, ako sa len dá a aby bol efektívny a užitočný.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Bebe napísal:Trvalo otvorený pilier je kravina. Ako poznám ľudí, pri poklesoch by vystupovali a pri vrcholoch vstupovali, takže by to bolo všetko možné, iba nie zabezpečenie na dôchodok. Okrem toho, pilier by mal byť povinný pre ľudí, ktorí nastupujú na trh práce. V takom prípade by sa politici museli snažiť, aby legislatívne fungoval najlepšie, ako sa len dá a aby bol efektívny a užitočný.
presne tak, Sulik je sice vyborny ekonom, ale toto nedomyslel - investovanie na financnych trhoch a psychologia investovania mu zrejme nie su velmi blizke
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa jonatanus »

peter.cmorej napísal:presne tak, Sulik je sice vyborny ekonom, ale toto nedomyslel - investovanie na financnych trhoch a psychologia investovania mu zrejme nie su velmi blizke
tak to je otazka do jakej miery to ma byt slobodne rozhodnutie..

tiez by to mohlo fungovat tak ze ziadne piliere nebudu, bude jeden statny, ten bude investovat do akcii a nejak sa to skombinuje s tym priebeznym, alebo ako by ladis navrhol, dochodky sa budu vyplacat z dividend bank :lol:

v amerike mas jaky dochodok? taky jaky si sam nasporis.. ani zdravotne poistenie tam neni povinne..
ked sa mozu americania starat o svoj dochodok sami, preco by slovak nemohol byt schopny "vybrat" si jednu DSSku (ked su vsetky rovnake) a "vydrzat" te peniaze nevyberat dokial nemusi..

otakza je ci je lepsie zle slobodne rozhodnutie alebo dobre prinutenie. neviem
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jonatanus napísal:v amerike mas jaky dochodok? taky jaky si sam nasporis..
Amerika je praveze priekopnikom roznych "sukromnych" pilierov - 401K, rozne zamestnanecke fondy a podobne. Nie je to sice uplne to iste ako II.pilier, ale princip je podobny.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa jonatanus »

peter.cmorej napísal:Amerika je praveze priekopnikom roznych "sukromnych" pilierov - 401K, rozne zamestnanecke fondy a podobne. Nie je to sice uplne to iste ako II.pilier, ale princip je podobny.
ano, ale nikdo ta nenuti to platit a predpokladam ze to mozes vybrat kedy chces...
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa Bebe »

V usa majú s investovaním dlhoročné skúsenosti, berú to tak prirodzene, ako my berieme, že krava dáva mlieko, alebo, že v práci dávajú výplatu. Našinci vedia od fica, že keď trhy klesajú, treba utekať a najlepšie do sociálnej poisťovne. Takže u nás to ani za dvadsať rokov ododnes nebude všetkým jasné a aj dnešným štyridsiatnikom to ťažko vysvetlíš a starším sa ani neoplatí.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak to je otazka do jakej miery to ma byt slobodne rozhodnutie..
podnikatelia majú do istej miery možnosť rozhodnúť sa, či sa zapoja so povinného štátneho sociálneho "poistenia". Aj napriek tomu, že by u nich človek čakal väčší zmysel pre zodpovednosť za svoju budúcnosť, tak často ušetrené peniaze z odvodov nedajú na zabezpečenie dôchodku a stavu núdze. Ak ochorejú, tak plačú, prečo im štát nič nedáva a prečo im umožnil nič neplatiť.

Akosi automoticky väčšinu živnostníkov v núdzi zase napadne iba riešenie od štátu. Na to, že si to musia riešiť sami 70% z nich vôbec nemyslí.

Ak takto uvažujú podnikatelia, tak akoby to dopadlo v prípade úplnej dobrovoľnosti bežných zamestnancov?

Ono ten systém sociálneho zabezpečenia štátom sa pomaly zavádzal 150 rokov už od Bismarcka. Ak by on vtedy prišiel s tým, že dajte mi tretinu vašich príjmov a ja sa o všetko postarám, tak by mu na to nikto neskočil. Fungovalo to iba pomalým zvyšovaním daní (odvodov) a pomalým zvyšovaním dávok.

Rovnako ako by si na sociálne zabezpečenie vtedy ľudia nezvykli hneď, tak by si na totálnu vlastnú zodpovednosť v tomto smere nezvykli ani dnes.

Skokové uvoľnenie a zdobrovoľnenie v tomto smere by dopadlo asi katastrofálne.
stroparzvw
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So 15 03, 2008 11:08 am

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa stroparzvw »

peter ja som to myslel tak že ak sú tam fondy tak ked mám málo penazí či sa to nedáva do fondu jedného a ked sa mi tam nazbiera viac peniaškov tak to dajú do nejakého lepšieho fondu ale to asi tak nefunguje. Mám ešte jednu otázku dá sa zmeniť fond aktuálny na nejaký aký by som si sám vybral? ? ?? a ak áno tak či je obmedzený počet zmien fondov alebo možem fondy meniť kedy chcem.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ano, ak mas teraz rastovy, tak ho mozes zmenit za vyvazeny alebo konzervativny. Ale dovod na to nevidim, a za rozumne to tiez nepovazujem. Pri tych rastovych je aspon sanca, ze raz budu v akciach :) Alebo mozes zmenit DSS. Teraz sa to da raz za dva roky a musis si na to od Socialnej poistovne vypytat akceptacny listok, ktory ta bude stat 500 Sk (najblizsou novelou chcu tychto 500 Sk zrusit). Zmenit fond v ramci DSS mozes myslim hocikedy a tusim bezplatne. Ale urcite to neurobia skor ako k 1. dnu nasledujuceho mesiaca.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://www.etrend.sk/osobne-financie/mo ... 45133.html
Oveľa výraznejšie reagovali na trhové turbulencie dve kategórie rizikovejších fondov vyvážené a rastové. Pri nich sa týždenný pokles hodnoty dôchodkovej jednotky dostal až nad 1,5 percenta a ich hodnota naďalej klesá. Medziročné zhodnotenia vyzerali v týždni po páde banky Lehman Brothers hrozivo priemerne sa rastové fondy znehodnotili takmer o tri percentá. Tie najpostihnutejšie, ako napríklad Aegon, vykazovali prepad o vyše 4,5 percenta.
To je teda brutálny pokles :mrgreen: Fico zúri, že klesli len tak málo :lol:

ešte mám k tomu poznámku, ktorú som napísal aj pod článok:

pokles dôchodkovej jednotky je totálne irelevantný údaj. Chýba mi v podobných článkoch porovnanie ako by sa vyvíjali skutočné úspory pre fiktívny prípad nákupov od začiatku fungovania DSS pri sporení povedzme 1000/mesačne.
Nieže by takýto výpočet bol presný, ale určite to má väčší význam ako písať o poklese 4,5%, ktorý poistenec ani nemal šancu zažiť.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: druhý pilier

Príspevok od používateľa filip glasa »

Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"