II. pilier - DSS

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2840
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 112 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ako obycajni obcania sme casto zneuzivani z roznych stranm dokonca i na hrackach ktore kupujeme. Ja mam iba jednu otazku, kto postavil detske ihrisko, ktore spominas?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Odhadujem, ze obcania mesta, ci nejakeho podniku v ramci akcie Z. Ci ako sa to volalo. Otec takto budoval cintorin, ci rekreacnu chatu, co si spominam.

Ako to robi socialny demokrat, ked sme pri tom byte.
Zároveň dodal, že on osobne uvažuje o tom, že by štátu vrátil svoj služobný byt. "Ako predseda vlády SR mám zo zákona právo bezplatne využívať služobný byt. Uvažujem, že ako príspevok ku konsolidácii by som tento byt vrátil späť štátu, aby ho štát komerčne prenajímal. Ja si prenajmem svoj vlastný byt, ktorý bude plniť úlohy aj na reprezentáciu," vyhlásil premiér.

Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/fico-uvazuje-ze ... z1wGfVtm2U" onclick="window.open(this.href);return false;
Rozmyslam presne rovnako.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Ak Fico spravi to co je v Cechach 3% II.pilier + dobrovolne 2%. Nas II.pilier zabije. A povazujem ho za vacsie hovado ako Orbana(ten na vyber asi nemal ked aj DPH dal na 27%).
Len blazon moze platit dobrovolne odvody. Hornu hranicu vymeriavacieho zakladu da na 5 nasobok(dnes je 4 nasobok a maximalny dochodok je 3 nasobok), s tym ze uz dnes ak sa nemylim ak mate viac ako1,25 nasobok priemernej mzdy vasa zasluhovost sa znizuje, dnes je pri maxime 84%. Na pravde som si precital, ze Burian predpoklada ze o 10-15 rokov ta hranica pojde dole. Teda na 1 nasobok priemerneho platu a nizsie %.
Zasluhovost v I.pilieri zmizne.

Spominal som tych zivnostnikov, aj ked im zdvihne odvody na 185 aj tak budu mat dochodky pod hranicov zivotneho minima. Resp na hranici. Dnes je to celkom lahke urcit - kolko platis odvody takych mas dochodok.
Dnes je 30 000 ludi co maju dochodok pod 190 eur, stavim sa ze zivnostnikov medzi nimi nebude viac ako 1% teda 300 ludi. viem to, lebo normalni zivnostnici co si platili aj 10 -15-20 rokov minimalne odvody maju dochodky cez 200 eur, to kvoli zarobkom, kym boli zamestnanci pred zivnostou.
Zivnostnik co si plati minimum nieje podvodnik(aj ked logicky nik neplati rad odvody,ale su aj pripady, ze niekto chce vyhodit nejake vydavky aby mu vysli ci uz vyssia dan ci odvody - blazni(vysvetlenie vid vyssie - ziaden vyssi dochodok nebude), 2 pripady do roka u mna su iste), on nemusi byt. Lebo jemu to tak podla zakona aj vyjde. Vymeriavaci zaklad. On moze mat zaklad dane 14 000(1200 eur na mesiac) a vyjdu mu minimalne odvody, zas asi tazko bude mat kazdy zivnostnik mesacne 2000, nebodaj 5000 euro aspon u nas je to rarita,ale kvoli prijmom. Zaplati dan trebars aj 2660 eur. zamestnanec s minimalnou mzdou plati nizsie odvody a ziadnu dan. este mal narok aj na zamestnanecku premiu.

Neviem aky je v Rakusku model, isto ta nemate rovnake dochodky na hlavu ako ak si pamatam vo Francuzsku ci irsku cca 600 euro vsetci. Ale v rakusku minimalne odvody su take ako u nas, ale minimalne dochodky cca 600-800 eur - media 1300? + stedre socialne davky pre nase opatrovatelky, inak by si ich nemohli dovolit.
vlade ide o konsolidaciu verejnych penazi. Je uplne jedno ako sa to odovodni, ale znizit odvod do II. piliera musia. Inak by museli sekať inde. Na ministerstvo daju tajtrlika, ktory povie bez problemu to co mu nadiktuju. Aj ked je to nejaka kravina.
Takze Filip spokojnost. Neschopnejsieho a sprostejsieho premiera a vladu a jednu stranu sme nemohli mat.

-----------------
"investicie" si ponechajte na rok. Na dani usetrite 4%. Ja isto nezaplatim na daniach viacej ako za 2010,ci 2011. u mna bude strata a vysoka - kvoli nenazranym zamestnancom. Do druheho piliera namiesto 3 eur bude plynut jedno euro, mozno 1,5(keby aspon tych dobrovolnych nechal na 6%, uz len v priznavanych dochodkoch aky bude bordel). zdanenie dividend. da sa vyuzit aj model nemeckeho a slovenskeho telekomu, najlepsie finty sa dozvedam nie z praxe, zrejme som slaby,ale bud od organov ci z praxe statnych firiem, ci zamestnacov statu(vid dnes fico,ale to som mal naplanovane davno). Navrh loga za 100 tisic eur - to je bezna cena.

-------------------------
http://ekonomika.sme.sk/c/6394281/priem ... 2-dni.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ta Spiska je preklep. Ale vid Revuca. Pred krizou to cislo vo Svidniku bolo na hranici 30 dni. v Bratislave cca 5 dni.
Naposledy upravil/-a slimak v Ut 29 05, 2012 9:38 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa filip glasa »

v zmysle že plní svoj cieľ je schopný - nemusí tak moc šetriť, pokiaľ zníži odvod do II. piliera. A na to je táto kampaň určená. To že sa to nepáči sporiteľom ho trápiť nemusí. Aj tak ho mnohí volia.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

myslis ze dosiahne 3% schodok? Ma ciel 2,95% a znizi sa dph na 19%, lebo my mame 19% DPH. Ak chce 20% musi zmenit zakon. Ci zoberie aj posledne 3% z II. piliera? Odkial ale bude mat na deficity socialnej poistovne teraz to rastie len mierne 200 milionov rocne, co o 5,10 rokov? Ci neskor, ked bude potrebovat na dnesne ceny 300 ci 500 milionov na vyse?
------------------------
Rozumni ludia by ho mali velmi rychlo stopnut. nechapem na co je ta rada solidarity a rozvoja. Sotak mu tie peniaze nenasype,aj ked proti nemu nic nemam. Aspon jeden schopny privatizer.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa filip glasa »

nie tymto znizenim odvodu do II. piliera. Ale kolko usetri tam, tak moze minut inde.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Prispevok z diskusie:
Ak pri odvetviach s regulovanou cenou platí určenie ceny zo zákona zhruba takto:
Regulovaná cena = Náklady + Dane + Oprávnený zisk
Potom v prípade extra dane platí
Regulovaná cena' = Náklady + Dane + Oprávnený zisk + Extra daň
pričom
Regulovaná cena < Regulovaná cena'

Gratulujem, husto sociálny krok. Bezohľadný ***** aj na tých najchudobnejších.

http://ekonomika.sme.sk/c/6396332/fico- ... zisku.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ale fico pripravuje akcnu trojku takze vsetko bude OK. Problem je ci obyvatelstvo bude mat na tie nove regulovane ceny?

-------------
Rada dalsia, cez obdobie cvoka treba setrit, ak sa neda s nasetrenymi peniazmi vypadnut. Cvoka niekto zvolil. A to je tazko vymenit.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Minister práce Ján Richter v utorok povedal, že zmenami chcú dosiahnuť, aby si aj živnostníci, ktorí si dnes platia minimálne odvody, nasporili na minimálny dôchodok.
1. ziaden minimalny dochodok nieje
2 v I. pilieri sa nespori
3 chce len viac penazi

Aj tak budu mat menej ako zivotne minimu.

Pritom ak sa im to nepaci, nech spravia dve logicke veci. Znizia zivotne minimu. Sranda je ze mozes 40 rokov robit platit ci uz dane ci odvody z minimalnej mzdy, ci ako zivnostnik platit odvody z minimalneho odvodu a nebudes mat dochodok ani vo vyske zivotneho minima. To je sranda. To je ten problem ako je to mozne.

Uz len co som dal tie cisla, ze dan zaplatis 2000 euro a odvody 2300 rocne a dochodok budes mat 190*12= 2280 rocne je na zamyslenie pre zivnostnikov.

Alebo nech zvysia pri dochodkoch aktualnu dochodkovu hodnotu cca o 20% a budu mat viac.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zdá sa, že politické rozhodnutie o znížení príspevku do II. piliera je na svete. Prečo toto opatrenie – byť na mieste premiéra Fica – starostlivo zvážiť, som písal v SME. Neočakávam, že by bola zo strany súčasnej vlády prehodnotená ochota škrtiť štátne nákupy, to nie. No netrpezlivo čakám na vyjasnenie, ako sa po avizovanom znížení príspevku do II. piliera zmenia nároky “sporiteľov” voči I. pilieru (v súčasnosti sa krátia na polovicu, resp. alikvotnú časť podľa doby sporenia) a ako sa budú posudzovať tí, ktorí fungovali vo viacerých režimoch (9 % resp. znížený príspevok). Pretože politické (hoci zásadné) rozhodnutie je jedna vec, dotiahnutie jeho konzekvencií vo všetkých súvisiacich agendách druhá.
http://blog.etrend.sk/pavol-cizmarik/20 ... -kde-moze/" onclick="window.open(this.href);return false;
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Pre koho je teda výhodné podľa vašich prepočtov zostať v druhom pilieri?
Ak odrátame 57 percent sporiteľov so zárobkom do 500 eur a osem percent starších, tak nám ostáva kategória len okolo 35 percent sporiteľov, ktorá by, myslím si, mohla ostať relatívne pokojná a následne spokojná.
http://m.hnonline.sk/c3-56373600-kw0000 ... etine-ludi" onclick="window.open(this.href);return false;
Hadaj kto to hovori?

500 euro(je to menej ako median). O com to asi napoveda do buducnosti, ze aku maju predstavu? Pri 500 eurach maju predstavu ze budu poberat dochodok a ten bude okolo 200 eur(40%).

Kazde euro nad 500 euro bude lepsie zhodnotene v II.pilieri ako v I.pilieri. Pri tom ,ake ma dramaticke informacie pan premier sa mi tomu ani nechce verit.
GeorgeStobbart
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Po 02 07, 2012 12:21 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa GeorgeStobbart »

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, či ešte môžem vstúpiť do II. piliera.
Pracovať som začal v septembri 2010 (po skúšobnej dobe som skončil), do apríla 2011 som bol nezamestnaný, a od apríla 2011 až do súčasnosti pracujem.
Pred rokom som dôchodkové sporenie neriešil (mea culpa), resp. som mal pocit, že keďže som mal 25 rokov tak som vstúpil do II. piliera automaticky.
Ako som si pozisťoval, tak som tak mal urobiť najneskôr do 6 mesiacov od začatia prac. pomeru. Ako to je? Ostáva mi už len ostať v I. pilieri? Resp. oplatí sa mi teraz po pripravovaných zmenách vstúpiť do II. piliera?

Ďakujem za odpoveď
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Podla mna II. pilier otvoria pre vstup aj vystup, ked urobia zmeny v II.pilieri. Mozno to ani nechcu,ale musia, nechcu to mozno kvoli takym ako si ty, aby im tam ludia nahou nezacali vstupovat do II.piliera, resp. na tych co su tam mozno na nich nieco o par rokov usetria,ked im daju nizsie dochodky.

Ci sa ti to oplati? Ak Richcter tvrdi , ze budes spokojny ak zarabas nad 500, tak ja ti vravim, ze budes spokojny aj ked zarabas 300 eur. Pojdes do dochodku 10 rokov po mne, u teba je pomaly ten skok, ved si pozri 25 mladsich rocnikov pod seba, co by ti mali platit dochodok. Ich pocetnost a porovnaj to 15 rocnikmi nad tvoj rocnik.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012/07 ... tisic-eur/" onclick="window.open(this.href);return false;

Som dal do diskusie svoj prispevok.
http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewD ... efixFile=m_

Je to dolozka vplyvov dva a je tam cela tabulka. Aj realny rozdiel po zapocitani inflacii(2%).
http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/ ... rial=21207" onclick="window.open(this.href);return false;

Teda nominalne prijdu ludia o 90000 euro, realne pri 2% inflacii(IFP to s takou mierou pocitalo). to bude rozdiel 66 456 – 25793. Teda 40 663 euro.

Co to znamena?

Teda pripomeniem vyrok(otazku a odpoved) ministra Richtera.

Pre koho je teda výhodné podľa vašich prepočtov zostať v druhom pilieri?
Ak odrátame 57 percent sporiteľov so zárobkom do 500 eur a osem percent starších, tak nám ostáva kategória len okolo 35 percent sporiteľov, ktorá by, myslím si, mohla ostať relatívne pokojná a následne spokojná.
http://m.hnonline.sk/c3-56373600-kw0000 ... etine-ludi" onclick="window.open(this.href);return false;

To znamena – ti co budu v prvom pilieri na zaklade Richterovaj odpovede. Ze o 20-30-40 rokov vylucne z prveho piliera bude dochodok 200 eur(40% z 500 eur). To je optimisticky scenar. Dnes mate podiel dvochodkov a mzdy 46% teda 350/760. A to este vedia pozhrnat zo vsetkych ostatnych fondov do tych 350 aj 800 milionov nasypu so statneho rozpoctu dnes 2012. Takze tych 200 je naozaj optimisticke.

Ale ten realny rozdiel pri dnesnej priemernej mzde cca 760 eur je. II.piliernici pocas 40 rokov si mohli realne nasporit pri 9% 66456 a pri 4% 25793.
Teda ich dochodok by bol polka z 200 teda 100 euro + II. pilier. Teda pri 9% 66456/15 rokov/12 rokov= 370 eur a podla Richtera 4% 25793/15/12 = 143 eur.

Teda dnesny 30 rocny clovek, ak bude v I.pilieri dostane 200 eur.Ak by bol v II.pilieri a pri 9%(dnesnych) by mal 470 eur a po novy 4%(podla Richtera) bude mat 243 eur.

Mylim sa v niecom zasadnom?
Ale otazka plati mylim sa v niecom zasadnom?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa filip glasa »

1. nevieš aké budú výnosy v II. pilieri o 30 rokov
2. nevieš aká bude o 30 rokov valorizácia a dôchodky v I. pilieri

Nič také sa nedá spočítať. keďže nepoznáš tieto čísla.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

1. nevieš aké budú výnosy v II. pilieri o 30 rokov
2. nevieš aká bude o 30 rokov valorizácia a dôchodky v I. pilieri
Neviem a co? Co si myslis ty? Daj scenare. Takto v I.pilieri nebude viac ako 200 eur, podla mna to bude polovica dnesneho dochodku keby to bolo zasluhove a ked to bude solidany, filip kto to bude platit?


Odpoved uplny magor? iste aj ale takych vela nebude.

Ok Filip zahraj sa fantastu. Odvadzas priemer 760 eur a z toho odvody, a chces mat dnesnych 350 eur, ako to dosiahnut. Nie ako ale co by sa muselo stat - vtom ten fantasta. Povedz priklad a ja tomu uverim.
Naposledy upravil/-a slimak v Ut 03 07, 2012 9:09 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa filip glasa »

neviem dať scenáre, lebo sa to nedá predpovedať. Ale nebude v soc. poist. dosť peňazí na to, aby boli tak vysoké ako dnes.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Nevies to predpoved na 5 rokov ci 10 rokov ci 35 rokov? Lebo je ralativne lahke.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa filip glasa »

nie je to lahke, lebo nevies ake budu vynosy v II. pilieri a nevies ako sa bude menit legislativa v I. pilieri. Dat nejake cisla ako Mihal v tom blogu je hovadina. To su cisla vycucane z prsta.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

hovadina v com? inak si tie cisla dali z IFP.

Ja som sa pytal, ako nejakeho znalca,alebo ako sa sam rozhodnes. A das nejaky argument.

Co vycitas Mihalovi on ziadne cisla nedal?
http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewD ... efixFile=m_" onclick="window.open(this.href);return false;
Je to tak v polovici.

------------
---------------
Mne je to jedno. Aj 7 pilier. Ale dnes som si kupil cigarety ale uz prestanem aspon na dva mesiace. Jebem aj na chlast. vy ste co? uplny jebliny, vy ste co vy nevidite ako vas ojebavaju a vy ste co vam je to jedno?

Filip tebe ani petovi ani tomu to foru to nepatrilo.
Ideme kupit doveru.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Kalsime na to co bolo
este raz

http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewD ... efixFile=m_" onclick="window.open(this.href);return false;

Je to dolozka vplyvov dva a je tam cela tabulka. Aj realny rozdiel po zapocitani inflacii(2%).
http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/" onclick="window.open(this.href);return false; ... rial=21207

Teda nominalne prijdu ludia o 90000 euro, realne pri 2% inflacii(IFP to s takou mierou pocitalo). to bude rozdiel 66 456 – 25793. Teda 40 663 euro.

Co to znamena?

Teda pripomeniem vyrok(otazku a odpoved) ministra Richtera.

Pre koho je teda výhodné podľa vašich prepočtov zostať v druhom pilieri?
Ak odrátame 57 percent sporiteľov so zárobkom do 500 eur a osem percent starších, tak nám ostáva kategória len okolo 35 percent sporiteľov, ktorá by, myslím si, mohla ostať relatívne pokojná a následne spokojná.
http://m.hnonline.sk/c3-56373600-kw0000" onclick="window.open(this.href);return false; ... etine-ludi

To znamena – ti co budu v prvom pilieri na zaklade Richterovaj odpovede. Ze o 20-30-40 rokov vylucne z prveho piliera bude dochodok 200 eur(40% z 500 eur). To je optimisticky scenar. Dnes mate podiel dvochodkov a mzdy 46% teda 350/760. A to este vedia pozhrnat zo vsetkych ostatnych fondov do tych 350 aj 800 milionov nasypu so statneho rozpoctu dnes 2012. Takze tych 200 je naozaj optimisticke.

Ale ten realny rozdiel pri dnesnej priemernej mzde cca 760 eur je. II.piliernici pocas 40 rokov si mohli realne nasporit pri 9% 66456 a pri 4% 25793.
Teda ich dochodok by bol polka z 200 teda 100 euro + II. pilier. Teda pri 9% 66456/15 rokov/12 rokov= 370 eur a podla Richtera 4% 25793/15/12 = 143 eur.

Teda dnesny 30 rocny clovek, ak bude v I.pilieri dostane 200 eur.Ak by bol v II.pilieri a pri 9%(dnesnych) by mal 470 eur a po novy 4%(podla Richtera) bude mat 243 eur.

Mylim sa v niecom zasadnom?
-------------------
v com sa mylim?

Filipova odpoved
1. nevieš aké budú výnosy v II. pilieri o 30 rokov
2. nevieš aká bude o 30 rokov valorizácia a dôchodky v I. pilieri

Nič také sa nedá spočítať. keďže nepoznáš tieto čísla.

------------
Neviem daj svoju predstavu. Co to zmeni , ved ma naburaj.

Ja som povedal v I.pilieri 200, pri 9% cez 400 euro a pri 4 % 256 eur. Daj iny scenar ten najhorsi pr II.pilier. Ja neviem je to tak tazke?
Tak nepochopitelne? Som hlupak?
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Filip tu nieco dal.



nie je to lahke, lebo nevies ake budu vynosy v II. pilieri a nevies ako sa bude menit legislativa v I. pilieri. Dat nejake cisla ako Mihal v tom blogu je hovadina. To su cisla vycucane z prsta.

To je smiesne.

od filip glasa » Uto 07 03, 2012 7:17 pm

1. nevieš aké budú výnosy v II. pilieri o 30 rokov
2. nevieš aká bude o 30 rokov valorizácia a dôchodky v I. pilieri

Nič také sa nedá spočítať. keďže nepoznáš tieto čísla.

----------------

Verte ci nie, vlastne je to jedno. Je to tu ako u kokoff na dvore. A co cheme viac.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa filip glasa »

hovadina to bola z toho dôvodu, že tam počítal Mihál, o koľko človek príde tým, že s znížil odvod z 9 na 4%. A zobral si tie číselká o zhodnotení z IPF. Ale ty predsa nemôžeš vedieť, ani IPF to nevie a ani nikto, že aké bude za 30 rokov zhodnotenie v tom ktorom fonde. Je to čisto vycucané z brucha. Nemôžeš predsa predpovedať budúcnosť.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Mam jednu otazku, lebo nikto z mojho okolia mi ju nevie zodpovedat.( "idealni sporitelia", ktori si ani nezrataju, kolko do 2. piliera vlozili a kolko tam teraz maju)
Je tu niekto, kto je v 2 pilieri-rastovom fonde od zaciatku, nezmenil zamestnanie, respektive nemal zasadne zvyseny alebo znizeny plat a platil pravidelne odvody cely cas az do dnes?
Tak by som mal na neho jednoduchu otazku. O kolko % ma teraz viac penazi v 2 pilieri ako do neho vlozil?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak by som mal na neho jednoduchu otazku. O kolko % ma teraz viac penazi v 2 pilieri ako do neho vlozil?
odpoveď na túto otázku ti nepomôže, lebo takýto zamestnanec odvádza odvod do II. piliera mesačne. Otázka o koľko má viac ako vložil by sa hodila pri jednorázovej investícii.
Ak vkladá mesačne a ešte k tomu premenlivé sumy, tak výnos vieš spočítať len cez vnútorné výnosové percento peňažných tokov (XIRR v exceli).
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Ja to viem presne, ti co su v indexovom fonde maju vsetci viac ako vlozili. A ostatni maju zrejme menej. U mna to pred vstupom do indexu 100% som vlozil, 97% mal a previedol dnes mam 102%. Ale mozu byt ludia co maju v indexe aj 105%. zajtra uz to nemusi platit v indexe, ale ti co su v inych fondoch budu mat zrejme menej ako vlozili. Je to mrzute. Ale co uz ked mame poslancov ako Madej, alebo statostranu ako Smer,alebo takychto spoluobcanov(tu nemyslim na ciganov, lebo my cela spolocnost(tu myslim 99% ludi a 100% ministrov a poslancov tak 95% sa nespravame ani za mak mudrejsie ako posledny cigan) akych mame. Inak V indexe je tak 500 ludi.

===============
hovadina to bola z toho dôvodu, že tam počítal Mihál, o koľko človek príde tým, že s znížil odvod z 9 na 4%. A zobral si tie číselká o zhodnotení z IPF. Ale ty predsa nemôžeš vedieť, ani IPF to nevie a ani nikto, že aké bude za 30 rokov zhodnotenie v tom ktorom fonde. Je to čisto vycucané z brucha. Nemôžeš predsa predpovedať budúcnosť.
Aka hovadina, a na zaklade coho sa clovek ma rozhodovat a planovat vyhodnocovat ak si neda nejake cisla a aspon trosku neuvedomi ake su mantinely? ze nikto nemoze vediet ake zhodnotenie. vediet nie ale nieco si mozem nakreslit a aspon sa to sledovat pridrziavat a korigovat. proste sme cisto cigani.

takto z ktorych cisiel som mnou nesuhlasis v com som spravil chybu ak poviem ze v cisto v I.pilieri bude 200 eur a v II.pilieri 370 ci 150? Ja som to necucal z prsta. A ni ten Richter nedal z prst to cislo 500 eur. Je blby ako backora inak by tak neodpovedal ze 500 eur. Ale to cislo mu dali a mu uveril.

Sisi pozel to vyhodnotenie dopadov? Ze na zamestnanost to nebude mat vplyv. Dnes vyberie 9 na rok chce vybat 10,5 od nejakych 200 000 ludi a nebude to mat ziadny vplyv. Ak je to tak preco v Spanielsku maju 25% nezamestnanost a pred tromi rokmi mali 9% co na to malo vplyv? Peniaze, niesu peniaze? A u nas budu? A kde ? 1,5 miliardy bude stat par desiatok tisic ludi na urade prace. Cucam z prsta ale tak to bude.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja netvrdim ze je to zle spocitane, ale ze nema vyznam pocitat buducnost na 30 rokov dopredu, lebo nevies ani len aky budu mat DSSky vynos buduci rok. Nieto este 30 rokov dopredu. Staci len mala mala nepresnost v odhade a uz je cely vypocet na nic.
To sa tyka aj I. piliera, ale nie v zmysle valorizacie, ale v tom, ze nevies ako sa bude menit legislativa a z toho vyska dochodkov.

Istota je len to, ze v I. pilieri o 30 rokov nebude mozne mat taku vysku nahrady ako je dnes. A v II. pilieri je istota len taka, ze co si nasporit a DSSky zhodnotia, to budes mat.
Presne cisla dosadzat do nejakeho vzorceka nema vyznam.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Tu su zaujimave grafy ohladom DSS-siek. http://www.employment.gov.sk/ii-pilier- ... nalne.html

V cistej strate by "priemerny obcan" nemal byt, ak je v rastovom fonde od roku 2005, ale to zhodnotenie je velmi slabe...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

som bol v rastovom od zaciatku a bol som v cistej strate. Podla mna to tak je u 99% ludi. A hlavne v rastovom urcite. neviem ako v dlhopisoch. Co zhodnotili to a viac zozrali poplatky. U mna priklad som vlozil 800 previedol 780 a dnes mam 822(a to dva krat mi prislo 3,5 eura)
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Priklad som nasporil za 10 rokov 50 000. Nie je to vela ale da sa zit. Ak zodvihnu tie dane a odvody, ze to nebude mat vplyv? Priklad ja keby som mal platit dane, tie platim ako mam(ani auto som si nemusel kupit,ani nekupim). Ale hlavne odvody by som nemal nic. Minimalne odvody u zivnostnika su cez 2000 eur. Pri mojom prijme a mal by som platit ako zamestnanec by to bolo v priemere 4000 rocne. 10 krat 4000 a mas 40 000. Preto by som nemal nic. A tu by som uz urcite nebol. v tejto krajine.
Inak ja platim cely cas len nie vela ,ale bolo par rokov ked som platil aj cez 1000 eur. na 2000 som nikdy nemal ani by som nedal. pr. ak mam v II.pilieri cez 800 eur. som za 10 rokov musel zaplatit cca 5 000 statu len na odvodoch.

je to vela ci malo? Mozno niekto to zaplati aj dvakrat(aj 4krat) tolko za rok,ale to je uz ina prijmova kategoria. Nie bezny Slovacik.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

slimak napísal:som bol v rastovom od zaciatku a bol som v cistej strate. Podla mna to tak je u 99% ludi. A hlavne v rastovom urcite. neviem ako v dlhopisoch. Co zhodnotili to a viac zozrali poplatky. U mna priklad som vlozil 800 previedol 780 a dnes mam 822(a to dva krat mi prislo 3,5 eura)
Mozno to bude tym, ze si platil v rokoch 2007-2008 ked bolo NAV na vrchole podstatne viac(tych 1000 Eur, ako pises), ako v rokoch 2005-2007 a 2009-2011. Potom by to vysvetlovalo tuto tvoju cistu stratu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Je to mozne ja som prestal platit ked strajkovali dopravaci - tiraci. A neviem ci to nebolo 2009 a vtedy zacali byt akcie lacne.

Tomuto statu uz nezaplatim nic ani z lakomosti. urobte to aj vy aby sme uz niky nemali myta, vyplacanie dovery, ludia mali peniaze aj na dochodku. Su to nase peniaze my to platime, ja uz nie, ale chcem zit v slusnom state. A tu. priklad som volil SaS so Sulikovym programom odvodoveho bonusu, vedel som ze budem platit viac. Ale zlodejom mafianov a klamarov. Ja podporovat nebudem, nie v state ani v rodine.

-----------
Ok mam 50 000, mohol ich mat Siroky, ci bystrozraky.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Slimak, ty si riadny rebelant :wink:
Uz som to tu pisal x-krat. Nestaci vymenit vladu , parlament, uradnikov, lebo pridu taki isti, ak nie este horsi...treba zmenit zmyslanie prevaznej vacsiny ludi. A to je velmi tazke zmenit.
Ja som sa uz s tym zmieril. Proste vidim, ze kazdemu vyhovuje, ze sa zije na dlh a nakoniec sa ten dlh splati pomocou inflacie, cize na ukor uspor.Lebo tych, co sa spravaju financne nezodpovedne je podstatne viac, ako tych zodpovednych.
Len v jednu vec dufam. Ze mi neznemoznia pristup k burze a tym ma nepripravia o najlepsiu moznost, ako sa im branit...proste ak rozputaju tu inflaciu, tak nakupom komoditnych akcii pripadne zlata bude vzdy moznost ubranit si svoje uspory.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa filip glasa »

v tých výnosoch čo sa zverejňujú je započítaný len poplatok za správu. 1% poplatok za ... (neviem čo), taký kvázi vstupný, tak ten tam nie je. Už toto ti zníži čistý výnos oproti papierovému.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Uz som to tu pisal x-krat. Nestaci vymenit vladu , parlament, uradnikov, lebo pridu taki isti, ak nie este horsi...treba zmenit zmyslanie prevaznej vacsiny ludi. A to je velmi tazke zmenit.
Do volieb pride 2 miliony,ale platia dane mozno 300 000 ludi. nie je to tazke zmenit. Inak ja ako uctovnik som aj pod vplyvom kolegu aby sme nemali problemy velmi konzervativny. Pr. moji klienti SZCO platia ovela viac ako priemer a to v Revucej. Teda som neschopny. Ja ma 33% SZCO co plati viac ako minimal. Stat 12%?

To ze nezaplatim ani korunu tym sa riadim jedine ja. Aj dnes som zaplatil dost spotrebnych dani.

Zmyslanie ludi a podnikatelov, sa velmi zmenilo aj kvoli dvosledku voliev aj znizovanim prijmov, krizou. Som velmi zvedavy na buducorocne cisla.


Teda ale niesu dvolezite volby su dvolezite nase peniaze. Ak nebude stat skoncil Fico a to hned. teda rozhodujeme my, aj ked niesme v komore a odboroch a konfederacii.

Kludne tolerujem Fica ak nebude zvysovat dane a nieco rozmne ponukne, inak ja som dost aj po 10 rokoch lavicovo svihnuty. Ale okradat sa a Ficom? Keby to bol coperield dobre,,dobre cislo, Ale fico a kazimir a Richter? musel by som.. zena by ma musela mlatkom utnut.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa slimak »

Je zaznam vcerajsej schodze.
Odporucam 158 munutu a 40 sekundu. Pan Martvon vysvetluju preco zvysuju poplatky. Resp.ako to on chape.
http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Archiv/" onclick="window.open(this.href);return false;
On to vysvetlil, ze zvysuju to preto aby ked sa otvori II.pilier, aby odislo co najviac ludi a ti co tam zostatnu tak to zaplatia ale je to na ich rozhodnuti.
Neviem ani co na to povedat.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa filip glasa »

správcovské zostávajú naštastie rovnako, výkonnostné stúpnu, "vstupné" poplatky zostávajú ako boli. Plus sa znížia o polovicu poplatky v Soc. Poist.
Po novom sa menia aj niektoré odplaty pre DSS. Porastie odplata za zhodnotenie majetku vo fondoch, a to z dnešných 5,6 % na 10 %. Odplaty za správu fondov zostávajú 0,3 % ročne pri garantovaných aj negarantovaných.
Otvorenie na 5 mesiacov

Rezort pritom pôvodne chcel zvýšiť odplatu pri negarantovaných fondoch na 0,6 %, čo nakoniec pozmeňovacím návrhom zmenil Ján Podmanický (Smer). Ten rovnako úspešne navrhol, aby ponechanie odplaty za vedenie účtu zostalo na súčasnej úrovni 1 %, namiesto vládou navrhovaných 0,75 %.
http://ekonomika.sme.sk/c/6492157/obstr ... ilier.html" onclick="window.open(this.href);return false;
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

asi som to sem nedaval, takze moje posledne dva clanky o II pilieri

Mám skoro 50 a som v II. pilieri, čo mám robiť ?
http://cmorej.blog.sme.sk/c/310901/Mam- ... robit.html" onclick="window.open(this.href);return false;

A o zmenach v II.pilieri:
http://cmorej.blog.sme.sk/c/308835/Dobr ... liera.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2840
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 112 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pri porovnavani prveho a druheho piliera treba porovnat historicke skusenosti. Ak sa nemylim, tak od cias Bismarcka az po dnesok, vo vseobecnosti boli statne dochodkove systemy spolahlivejsie ako sukromne. To samozrejme neznamena, ze nie je treba setrit na dochodok individualne. Nie vsak na ukor statnych systemov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

no lenze za cias Bismarcka neplnil dochodkovy system funkciu zabezpecenia v starobe :) ako to bolo ? dochodok od 60 rokov pritom priemerny vek dozitia 50 ? :) Dochodkovy system bol vymysleny ako dalsia forma dane = tvoril prebytok pre statnu kasu. V takej podobe ako je dnes funguje kolko 30-40 rokov ? Takze ja by som povedal, ze ziadne historicke skusenosti hovoriace pre statny system nie su :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2840
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 112 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

Napriek nizkemu priemernemu veku dozitia, aj za Bismarcka ludia co sa dozili dochodkoveho veku dochodok dostali. Aj za Frantiska Jozefa, prvej CSR, Slovenskeho statu, bolsevikov a dnes.
Mozme vsak porovnat aj skusenosti za poslednych 30-40 rokov. Kolko statnych systemov skrachovalo a kolko sukromnych dochodkovych schem vyhodilo kopytkami?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"