Zmeny v II. piliery

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal: Ak máš odvody 18% a dôchodky plne z priebežného systému, tak je to to isté, ako keď máš odvody 9% a len polovicu dôchodku z priebežného systému. Oddelenie II. piliera mimo to nijako nerieši. Dôchodky I. piliera bude musieť štát musieť platiť tak či tak.
nie ak bude 2.pilier (alebo ina kapitalizacna schema .. to je jedno) robit realne vynosy a podiel I. piliera sa bude postupne znizovat (napr. testovanim prijmu alebo negativnou dochodkovou danou). A to je uz potom o debate ako nastavit 2.pilier tak aby robil realny vynos. V prvom rade vsak treba pochopit, preco je kapitalizacny pilier potrebny.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

OK socialna poistovna si tiez neporadi(nemusu poradit) s inflaciou. Nominalne mzdy mozu rast pomalsie ako inflacia. Teda realne budu mzdy klesat. Ja som nenarazal na valorizaciu, tu by som zrusil(za predpokladu keby inflacia bola dajme tomu 1-2% rocne).

Ale bavili sme sa o poplatkoch. Priklad ak by socialna poistovna nebrala 3% ale len 1%. Dochodky by neboli 350 eur ale 357 eur.

A Cizmarik vo svojom blogu pise
Záver 1: Poslanec Kaník píše: „Každý, kto sa len trochu zaoberá problematikou dôchodkového sporenia vie, že zavedenie Ficových tzv. garancií je príčinou, prečo II pilier nezarába“. Toto je demagógia! Čísla dokazujú, že DSSky nezarábali už pred garanciami. Dokonca, po garanciách zarábajú viac!!! To, o čo málo pred garanciami úspešnejšie investovali, zožrali poplatky. Vyhovárať sa na krízu neobstojí (krízu nezaviedol Fico ako garancie, kríza je niečo, čo ide plne na vrub DSS a ich schopnosti úspešne investovať).
http://blog.etrend.sk/pavol-cizmarik/20 ... hy-pilier/" onclick="window.open(this.href);return false;

A dalej som sa docital zo stranky.
http://www.druhypilier.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Rozdiel v reálnych výnosoch vo výške jedného percenta môže podľa neho spôsobiť rozdiel v hrubej miere náhrady dôchodku 4 až 6 percent.
a dalej sa pise.
Šéf Allianz DSS Jozef Paška tvrdí, že výpredaje akcií podmienila ešte novela z jesene roku 2008, ktorú iniciovala NBS.

„Novela zaviedla povinnosť DSS nakupovať do majetku fondov iba také investičné nástroje, ktorých emitent mal rating v investičnom pásme,“ tvrdí Paška.

Keďže väčšina akciových investícií túto podmienku nespĺňala, DSS ich v januári 2009 začali odpredávať.

„Z môjho pohľadu prioritný dôvod výpredaja akcií bolo zavedenie garancií do systému,“ tvrdí šéf ING DSS Viktor Kouřil. Podiel akcií sa dostal blízko k nule.
Tomu nerozumiem, to akcie nemaju rating? Ci nemali rating A,B? To maju len firemne dlhopisy?

Este som sa dostal k praci.
http://www.alternativa.sk/fileadmin/use ... _ZMIEN.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Su tam cisla aj za Europu rovnaky trend. Ale vyberiem za Slovensko.
Najvýraznejší nárast demografického pomeru závislosti projektuje Eurostat v prípade Slo-venska. Na základe použitých predpokladov by sa mal tento pomer strojnásobiť – zo 17 % v roku 2010 na 55 % v roku 2050.5 Slovensko ako v súčasnosti „najmladšia“ krajina v rámci EU (spolu s Ír-skom) by teda v priebehu nasledujúcich štyroch desaťročí „zostarla“ do tej miery, že by sa stala jed-nou z „najstarších“.
Teda teraz 5 zamestnanci na jedneho dochodcu a potom to bude 1:1.
Ale...
Po zohľadnení ekonomickej situácie sa obzvlášť v prípade obyvateľstva v produktívnom veku objavujú podstatné rozdiely – v tejto kategórii totiž zďaleka nie všetci zarábajú. Eurostat vykazuje pre Slovensko za rok 2010 mieru zamestnanosti približne na úrovni 59 %. Zo zhruba 3,9 milióna ľudí v produktívnom veku podľa Výberového zisťovania pracovných síl pracuje asi 2,3 milióna osôb. Oproti tomu sa eviduje 1,6 milióna osôb v produktívnom veku, ktoré nie sú zárobkovo činné.
Nie je dolezity az tak demograficky vyvoj. Lebo my ten pomer uz mame dnes taky,ak nie horsi.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa Rokosák »

Aj priebezny system moze produkovat vynosy. Musi mat vsak prebytok, ktory sa investuje. Robi sa to, ked sa predpoklada nevyhodny demograficky, alebo odvodovy trend. Pravda v tom pripade realny vynos znizuje inflacia.

Poplatky pri dlhodobych investiciach su klucove a vplyv na uspory s rozdielmi co i desatiniek percenta markantne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tomu nerozumiem, to akcie nemaju rating? Ci nemali rating A,B? To maju len firemne dlhopisy?
neviem to sa mi zdajú ako kecy od Kouřila. Rating pri akciách nemá význam lebo ide o dlhový rating. Má význam pri dlhopisoch.

Čo sa týka Čižmárika, tak má síce pravdu v tom, že DSSky nezarábali ani pred Medejovou zmenou (garanciami), ale tie garancie im znížili výnos, lebo všetky rizikovejšie papiere predali v najhoršom čase. Ak by si ich nechali, tak by mali o čosi vyšší výnos. V rokoch 2009-2010 akcie vyrástli cca 50-80%. DSSky mali v dynamických fondoch len 10-20% akcií, ale niečo by to urobilo.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa experience »

Ako je riešená indexácia renty? Zmenilo sa niečo?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Rokosák napísal:Aj priebezny system moze produkovat vynosy. Musi mat vsak prebytok, ktory sa investuje. Robi sa to, ked sa predpoklada nevyhodny demograficky, alebo odvodovy trend. Pravda v tom pripade realny vynos znizuje inflacia.
Vies aspon o jednom state, kde take nieco funguje ? Ja veru nie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa Rokosák »

Norsko a USA napriklad.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

neviem to sa mi zdajú ako kecy od Kouřila. Rating pri akciách nemá význam lebo ide o dlhový rating. Má význam pri dlhopisoch.
To naco narazas povedal Paska z Allianzu. Ale to moze byt ta"smeracka" DSS. Ako bez srandy aj Mihal tvrdil, ze smer "zastupuje" - predklada navrhy jednej z DSS.
http://www.noveslovo.sk/b/229/Jozef_Mih ... _su_dokazy" onclick="window.open(this.href);return false;
Tu Brano Ondrus pise to iste. Ale to obmedzenie investovania - rozsah novely(II.odiel sa tyka DSS) je velky a ja som nasiel.
§ 90 odsek 10
(9) Rating udelený ratingovou agentúrou sa na účely
tohto zákona musí nachádzať v investičnom pásme.
Investičným pásmom je investičné pásmo definované
ratingovou agentúrou, ktorá príslušný rating udelila.
a § 123
Dôchodková správcovská spoločnosť je povinná zosúladiť
zloženie majetku v dôchodkovom fonde s ustanoveniami
zákona účinného od 1. januára 2009 najneskôr
do 31. decembra 2009. Na žiadosť dôchodkovej
správcovskej spoločnosti môže Národná banka Slovenska
lehotu podľa prvej vety predĺžiť najviac o jeden rok.
Este som nasiel tu minulorocnu novelu 543/2010 a ta rusi z § 90 (pravidla pouzivania ratingu)
15. V § 90 ods. 1 písm. b) sa vypúšťajú slová „Európskych
spoločenstiev a“.
Povodny text.
§ 90
Pravidlá používania ratingu
(1) Dôchodková správcovská spoločnosť použije na
účely tohto zákona okrem pravidiel a postupov súvisiacich
s riadením rizík v dôchodkovom fonde aj rating
emisie alebo emisného programu na hodnotenie rizika
spojeného s investovaním majetku v dôchodkovom fonde
do dlhopisov a iných dlhových cenných papierov
podľa § 81 ods. 3 písm. c), ktoré sú
a) vydané subjektom, ktorý podlieha dohľadu podľa
právnych predpisov Slovenskej republiky pre subjekty
finančného trhu,
b) vydané subjektom, ktorý podlieha dohľadu podľa
právne záväzných aktov Európskych spoločenstiev
a Európskej únie pre subjekty finančného trhu,
Koncim,pre mna je to spanielska dedina.
Pre milovnikov "kanikovho"druheho piliera nieco na zamyslenie. Buduce blogy budu za nieco stat.
http://blog.etrend.sk/pavol-cizmarik/20 ... eforma-iv/" onclick="window.open(this.href);return false;
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Rokosák napísal:Norsko a USA napriklad.
A kde v USA? Vsak social security je len prietokovy ohrievac tvoriaci deficity. Za cca 80 rokov svojej existencie bol viac nez 20 rokov insolventny a je vypocitane, ze pri sucasnom nastaveni davok bude opat insolventny tusim v roku 2019.

Norsky system som nestudoval, ale tam je sucastou dochodkoveho systemu aj fond buducich generacii, co je fond tvoreny prijmami z ropy.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa Rokosák »

Social Security ma v sucasnosti prebytok okolo 3-4 bilionov (po americky trillions) Dolarov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

odkial mas tie cisla ?
ja som sa o sumu, ktoru ma SSA na "ucte" nikdy nezaujimal, mne islo vzdy o udrzatelnost do buducna (to je to podstatne). Prebytok priebezneho systemu znamena len tolko, ze system sa este nedostal do stavu kedy primalo pracujucich zivi privela dochodcov. Ak je vsak demografia statu taka, ze to do tohto stavu smeruje, tak sucasny prebytok pre udrzatelnost dochodkoveho systemu vela neznamena.

Ja mam tie svoje cisla o neudrzatelnosti odtialto:
http://www.cbo.gov/ftpdocs/119xx/doc119 ... rtbook.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.brookings.edu/papers/2009/07 ... nt_savings_" onclick="window.open(this.href);return false; john.aspx ..od strany 26
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vyssie som pisal, ze aj priebezny system moze mat kapitalovu polozku. Napriklad pri predpoklade nepriazniveho vyvoja penaznych tokov sa na to pripravi, este ked je stav lepsi. Konkretne v USA sa to zacalo v 80tych rokoch minuleho storocia a tym vyriesilo otazku solventnosti na niekolko desatroci. Keby nie prebytku, co nie je to iste ako "suma na ucte" tak by sa dnes vyzadovali drasticke opatrenia.

Aj v USA sa pomyslalo o niecom ako nas druhy pilier. Amici si vsak velmi rychlo spocitali, ze nemaju na prechodne obdobie a myslienku hodili do kosa. U nas to zistujeme az teraz.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

z tvojich prispevkov clovek nevie aky mas vlastne nazor. Ci vlastne kritizujes kapitalizacny pilier alebo nie alebo ako to s tebou vlastne je :) Len vidno, ze vies o com rozpravas.

V tych PDF kach je napisane, ze pri sucasnom nastaveni bude SSA insolventna v roku 2019. Vtedy im zrejme dojdu tie prebytky. Mimochodom aj nasa Socialka mala kedysi prebytky minulych obdobi :) minuli ich tusim v roku 2000.

Kedze teraz ani u nas ani nikde vo vyspelom svete nieco take ako vyssie odvody s cielom vytvorit si "vankus" neprichadza v uvahu, myslim, ze to netreba viac rozoberat. Suhlasis ? :)

tomu zavedeniu "II.piliera" v USA celkom nerozumiem. Stacilo by aby prispevky do zamestnaneckych a IRA fondov zmenili z dobrovolnych na povinne plosne pre kazdeho a maju "druhy pilier". Potom to uz je iba o vybalansovani odvodov medzi piliermi, co by zrejme islo ruka v ruke so zmenou miery nahrady zo SSA.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

Kedze teraz ani u nas ani nikde vo vyspelom svete nieco take ako vyssie odvody s cielom vytvorit si "vankus" neprichadza v uvahu, myslim, ze to netreba viac rozoberat. Suhlasis ?
Na toto si ako prisiel? Je to len otazka na com sa dohodne spolocnost. Resp. politici. My mame smolu, ze tu mame len Fica a Miklosa a obe strany len nam pustaju zilou. Jeden bezhlavo privatizuje a druhy zadlzuje. Spolocne maju ze kradnu. To je tvoj problem.

Uz si niekedy pochopil, naco bola privatizacia nasich elektrarni ci SPP a na druhej strane chce nakupovat akcie? Dava ti to logiku? Na trende bol blog mladasa s DSS a on by chcel sa podielat na dalsej privatizacii.

Tak ako mozes mat prebytkovy statny rozpocet mozes mat prebytkovy socialny rozpocet. AK ma stat zaujem na tom aby ludia sporili bud ich v tom podpori da statnu premiu, ci spori za nich.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

slimak napísal: Na toto si ako prisiel?
Ty si vies predstavit vyssie odvody ? alebo inak, v ktorych rozpoctovych kapitolach by si ubral aby si dosiahol prebytkovy statny rozpocet za ucelom financovania dochodkov ? To je odpoved na cely tvoj prispevok. Scifi prosim nechaj v rovine scifi.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

Pan Sulik s panom Mihalom sa o nieco snazia. Nie? Vyssie odvody na pracu? Nie. Su aj ine prijmy. Na mzdy u nas ide 33% HDP a to sa zdanuje a z toho sa platia odvody potom mas dalsich 67% z ktorych sa polovica nezdani(u nas) a polovica(max.nejaka dan). To som len strelil. Realita moze byt ze sa tu nezdani viac ako 40%. Ten prijem len odide. Tiez mas s.r.o.

Medzi odvodmi a danami nieje ziaden rozdiel. Ti co svoj prijem nemusime zodvonovat mame len stastie, niekto ho ani nezdanuje.
ktorych rozpoctovych kapitolach by si ubral aby si dosiahol prebytkovy statny rozpocet za ucelom financovania dochodkov ?
Dnes riesia euroval II. Dnes mame dlh 45% HDP a holandan po tretej hodine navrhol aby euroval bol na hranici 1 000 miliard eur, to znamena 15% naseho zadlzenia. Nasi sa trosku hrajkali nad hranicou zadlzenia -dlhovy strop( do ustavy)? 60%? Ano ak chce to Miklos na buduci rok by mal pripravit velmi prebytkovy rozpocet. Ak to myslel vazne na vyber nema. Co bude skrtat? Vsetko. Ziadne 3 miliardy schodku, uz ani cent. Mzdy statnych uradnikov o 50% dole. Je to vela? Ani nie.

Moj prijem tiez pojde dole.

Dochodky tiez dole.

Alebo to iste poriesi inflacia. Ver tomu ze inak to nejde a ti ludia ajtak pridu o ovela viacej ako by bez zadlzovania prisli.


---
Reagujem na tvoj dotaz. Niekde nemas ziadne odvody , teda zrejme ziadnu hornu hranicu zakladu dane a ziadne vynimky z coho sa plati a z coho nie. Vraj Dansko.

Prebytky statneho rozpoctu za poslednych 20 rokov boli vo Finsku a Svedsku. Svedko bola jedina krajina co si ozaj aj znizila dlh. Nominalne.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa Rokosák »

Porovnanie vydavkov na I. a II. pilier je zaujimave a niekto by to mal spocitat. Vydavky sporitela II. piliera su nasledovne:
1. Vstupny poplatok
2. Poplatok za spravu
3. Naklady zabudovane do ceny jednotky fondu. Tu nepocitam transakcne naklady na kupu ci predaj cenin.
4. Naklady na organizovanie anuity vratane zisk anuitnej spolocnosti.
5. Naklady s aktualnym vyplacanim dochodkov a evidencie vkladov sporitelov.
6. Inflacia.
Niektore polozky su ciastocne ci celkom zahrnute v poplatkoch.

Naklady prveho pilieru su iba bod 5.
Zabudol som na nieco?
Naposledy upravil/-a Rokosák v So 24 09, 2011 2:42 pm, upravené celkom 1 krát.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

mam pocit ze aj tu sa zacina diskusia uberat smerom "ja o voze, ty o koze". Na taketo praktiky nie je mozne v diskusii pristupit, inak pojde cela uroven do haja.

Rokosak, myslim, ze nieco podobne ako si pisal rozoberal vo svojom poslednom blogu Cizmarik a v diskusii mu na to celkom pekne odpisal diskutujuci s nickom "pavele" (tak nejako).
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa Rokosák »

Peter, analyza financnych problemov sa moze uberat dvomi cestickami. Bud sa analyzuju jednotlive casti z coho sa vytvori celkovy vysledok, alebo sa vytvori vtacia perspektiva a hladaju sa argumenty na ich podporu. Nadava sa tomu aj "bottom up" na rozdiel od "top down". Ja patrim k tym prvym. Mam dojem, ze som v drvivej mensine.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Rokosák napísal:Peter, analyza financnych problemov sa moze uberat dvomi cestickami. Bud sa analyzuju jednotlive casti z coho sa vytvori celkovy vysledok, alebo sa vytvori vtacia perspektiva a hladaju sa argumenty na ich podporu. Nadava sa tomu aj "bottom up" na rozdiel od "top down".
to si dobre napisal. Presne preto sa mi nepacia tie Cizmarikove blogy. Mam pocit ze aj on si urcil svoju "vtaciu perspektivu" a teraz bucha "argumenty" naokolo len aby tu perspektivu obhajil. Ak chces analyzovat jednotlive casti, ok, len potom to tak aj zadefinuj, dokonci si jednu cast a ked zacnej nejaku druhu, tak to aj napis. Lebo my sme sa tu o niecom bavili a ty si tresol len tak z nicoho nic nieco o vydavkoch. Aspon tak mi to prislo.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

rokosák - vstupné poplatky máš aj v I. pilieri (cez 3 %) a infláciu tam máš tiež.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vstupne poplatky treba pripocitat. Inflacia je za obdobie od vyberu odvodov do vyplatenia dochodku?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

Podozrivá novela dôchodkového sporenia mení nákup akcií

Okrem peňazí mala dostať aj pobytový poukaz do luxusného hotela vo Vysokých Tatrách. Úradníčka to nahlásila polícii a ďalej v kauze vystupovala ako agent.
Minister práce Jozef Mihál povedal, že zákon tak v podstate pripravovali pod dohľadom polície. Zákon schválil parlament na septembrovej schôdzi.


Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/6075602/podozriva-n ... z1ZJwDO8cv" onclick="window.open(this.href);return false;
Rating má význam pri nákupe dlhopisov a nie akcií. Ale aj tak je zaujímavé, že túto zmenu niekto chcel podporiť úplatkom a poukazom v tatrách. Inak ak by chcela NBS aby sa DSSky vyhli nekvalitným akciám (čo by DSSky aj tak nikdy nekúpili), tak mohla dať kritériá na likviditu, free float, kapitalizáciu. A nie na rating, ktorý sa týka dlhov.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

Mna by zaujimalo. Rozobrat tie poplatky. Tie DSS maju 30 zamestnancov, nech maju 2000 euro. Nech s najmom stoja rocne 1 milion. Je ich 8 ci 6?
Ako som vypocital pri sprave 29 miliard a toku 600 milionov rocne. Co stoja pre nich poplatky za tranzakcie, ci drzbu akcii, ci predaj. Viem ze nejake peniaze davaju depozitarovi, to je v zakone to najdem. Ale ich trzba je 150 milionov eur, rocne. Ci im to staci? Pocitajme to s aktivami co su na burzach najdrahsie, zrejme akcie.
Aspon priblizne hodte co to moze stat, nech som v obraze.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

tu si mozes pozret presne kolko zarabaju:
http://www.axa.sk/Files/3c/3c27baaa-736 ... e7fb42.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

Výnosy za správu fondov 3.1 5 243 351 5 823 224
Náklady na poplatky a provízie 3.2 -3 377 512 -4 037 258
Osobné náklady 3.3 -2 378 062 -1 941 118
Odpisy majetku 3.4 -329 875 -315 366
Rozpustenie (Tvorba) opravných položiek 4.4 8 728 18 515
Náklady na reklamu 3.5 -355 811 -796 425
Ostatné prevádzkové náklady netto 3.6 -3 045 093 -3 059 215
Finančné náklady 3.7 -14 078 -16 791
Finančné výnosy 3.8 35 283 53 794
Strata 4.11 -4 213 069 -4 270 640

Takze poplatky a provizie su zhruba dvakrat viac ako osobne naklady. Zaujimave. Mne len nejde do hlavy ako mozu mat take vysoke vynosy, ked dnes beru z 4,2 miliardy 0,3% teda 12,6 miliona a 1% z cca miliardy teda 10 milionov. Teda vsetky DSS dokopy 22 milionov a len AXA trhne 5 milionov. A v 2010 ich mala nizsie ako 2009.

Oni budu v strate este aj dalsich 5 rokov. Hlavne ze v 41 zamestnancov berie v priemere 3600 eur.

Celkom zaujimave citanie. Sprostredkovatelse provizie su 3 miliony, depozitar 284 000 a NBS nejakych 50 000. Blizsie(poplatky) rozoberaju v poznamkach časti 2. Ale to som nenasiel. Inak v roku 2009 mali celkovo 788 351 000 eur a na konci 1 003 683. Ved oni maju 1/4. Potom aj ten vypocet(vynosov - vyssie) celkom sedi.
Pozeral som si podrobnejsie rastovy fond. V nom je 70% teda 704 milionov eur. V dlhopisoch statnych 246 milionovn v komercnych 78 milionov a HZL 5 milionov.
Neviem ako su urocene tie HZL, som cital ze teraz nejaka banka vydava za 3,25%, ale ak som si urok prepocital ich vychadzalo to na 0,6%. Celkove vynosy mali v rastovom 7 milionom a 704 je to slabe 1%. Ostatne maju na terminovanych vkladoch, vynos tiez okolo 1%.
A uz len posledna poznamka 70% je investovanych na Slovensku a 30% v europe, vsetko je v eurach.

Rad by som sa pozrel blizsie na tie poplatky, co ich tvori.
Náklady na sprostredkovateľské provízie predstavujú časť vyplatených provízií zúčtovanú do nákladov. Zaúčtovanie sa uskutočňuje
na základe výpočtu, ktorý zabezpečuje aktuár. Viac o modeli výpočtu a spôsobe účtovania sprostredkovateľských provízií v časti
poznámok – 2. Prehľad významných účtovných zásad
.
Ale ked ich maju 3 miliony ku miliarde. je to presne 0,3% z cisteho majetku. Dalsi poplatok 1% z vkladu nepokryje ich mzdy ani o 20 rokov.Ak budu rovnako rychlo rast k priemeru ekonomike. :D A vynosove? Ludia bud zmiznu do indexoveho fondu ci garantovaneho ,kde nemaju poplatok(5,6%),ale aj tak ziaden vynos mat nebudu. Dnes by dostali 5,6% z 7 milionov = 392 000. Co nestaci na naklady Head office.

Proste cista a dlhodoba strata. Nielen pre stat,ale aj AXU Svajciarsko.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

Takze, trosku som sa sekol. Pozrel som si "kourilovu" spolocnost, tiez sa mu, dari aspon ma pekne tabulky,kde som nasiel co hladal.
http://www.ingdss.sk/files/dss/spravy-h ... pravca.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
2. Náklady na odplaty a provízie 16 1 672
a) poplatky depozitárovi za činnosť depozitára 17 141
b) poplatky subjektu zabezpečujúcemu vyrovnanie obchodov s cennými papiermi a obchodníkovi s cenými p 18 5
c) poplatky banke alebo pobočke zahraničnej banky 19 3
f) poplatky Národnej banke Slovenska a ostatné zákonné poplatky 20 60
g) provízie pre sprostredkovateľov starobného dôchodkového sporenia 21
h) časové rozlíšenie provízií pre sprostredkovateľov starobného dôchodkového sporenia 22 1 199
i) ostatné náklady na odplaty a provízie 23 264

Takze naklady na ich poplatky su 5 000 eur rocne? A berie za to 1 100 000 euro? Pekne.

Aspon ,aj ked ma najviac zamestnancov, plati oproti Sochovi 1/4.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa filip glasa »

tie provízie budú náklady na provízie sprostredkovateľom pri spustení II. piliera. Vtedy sa všetci bili o čo najväčší trhový podiel a mysleli si, že také vysoké poplatky za správu, aké vtedy boli, že budú naveky. A preto platili pomerne vysoké provízie (vzhľadom na to, že do II. piliera nebolo treba naháňať ľudí ako do životných poistiek).
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Zmeny v II. piliery

Príspevok od používateľa slimak »

Ano na to som nakoniec prisiel to je to h ) 1 199 000, mna zaujimalo co ich stoji na poplatkoch spravovanie fondov, co platia brokerom, burzam, ake naklady maju na obstaranie a drzbu dlhopisov a pod. A mne vychadza, ze to je to b) 5 000 eur. Depozitar a) 141 000 a NBS f) 60 000 .
Vyznamnejsia polozka je aj i) 264 000,ale to neviem co sa za tym skryva.

ING ma v sprave 411 milionov eur a prirastok za rok mali 80 milionov. Co to stoji rocne keby som to chcel mat v akciach. Dajme tomu, ze vymena(predaj, kupa) akcii by bola vhodnote 100 milionov + ten novy prirastok 80 milionov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"