III.pilier v TB + NN

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.

III.pilier v TB + NN

Poslaťod Andrew27 » Štv 02 11, 2016 2:32 pm

Ahojte,

chcem Vas poprosit o radu. Mam dva neaktivne (kvoli mojim + zamestnavatelovym neprispevkom) 3.piliere:
1.) TB-Comfort 2040 (rastovy) za rok 2015 zhodnotenie -6,53% katastrofa
2.) NN - rastovy

Asi nema vyznam drzat oba a mozno ziadny moje otazky su:
1.) ako najvyhodnejsie a kedy zrusit TB, je tam este stary davkovy plan, pokuta 20%? Napadlo ma,ale neviem, ci je to mozne zamenit v ramci TB Comfort 2040 za Comfort 2030, kde je vyssia ADDJ, alebo cakat ked sa zvysi tento fond?
S tym, ze keby ujdem z TB, presunul by som to do NN.
2.) Nasledne ak by ste radili zrusit aj NN, tak tam pred zrusenim presunut peniaze z Rastovej strategie a Konzervativnej, lebo som pocul, ze nejaky cas to trva zakial sa to zrusi, aby to tam moc neskakalo?
3.) Alebo si nechat jeden, keby prisiel novy zamestnavatel s prispevkom do neho?

Vdaka za rady a postrehy.
Andrew27

Re: III.pilier v TB + NN

Poslaťod Andrew27 » Pia 02 12, 2016 2:13 pm

Ahojte,

jemne preformujem moje otazku, v otazke c.1 bola blbost:
1.) ako najvyhodnejsie a kedy zrusit TB, je tam este stary davkovy plan, pokuta 20%? Treba cakat, kym sa situacia zlepsi, alebo zmenit fond za menej kolisavy napr. konzervativny ?
S tym, ze keby ujdem z TB, presunul by som to do NN.
2.) Nasledne ak by ste radili zrusit aj NN, tak tam pred zrusenim presunut peniaze z Rastovej strategie a Konzervativnej, lebo som pocul, ze nejaky cas to trva zakial sa to zrusi, aby to tam moc neskakalo?
3.) Alebo si nechat jeden, keby prisiel novy zamestnavatel s prispevkom do neho?

Vdaka.
Andrew27

Re: III.pilier v TB + NN

Poslaťod Rokosák » Pia 02 12, 2016 3:43 pm

V jednej z vyse menovanych organizacii mam fond. Asi nemam v nom prilis vela investovaneho, lebo pravidelne nan zabudam. Potreboval som vsak riesit nejaky problem s internetovym pristupom tak sme sa aj s manzelkou dostavili do banky. Poslali nas k bankarovi kde prebehol nasledujuci dialog. B - Bankar, K - klient.
B - vidim,ze ste v roku 2009 prestupili do tohto fondu.
K - (vyzbrojeny informaciami z Onuferovho blogu) neprestupili, ale vy ste nas presunuli.
B - (mlcky prikyvne. Neviem comu prikyvuje, asi "mame tu dalsieho mudrlanta, aj taki sa tu raz za mesiac ukazu, ale na mna nemaju"). Vytiahne rocny graf vyslekov fondu.
K - vidim, ze cena klesla proti zaciatku obdobia.
B - (ukazuje na cast grafu, kde cena stupala) mnohi si v tom case vyberali zisky - tvrdi.
K - zarucene ste im to Vy doporucili slovami - vyberajte, lebo to ide padnut. Ako vyzera graf nasej investicie od zaciatku?
B - stracate 10 Eur (odhadujem za zhruba 10-15 rokov)

Poucenie pre Andrew27 - neocakavaj ohodnotenie. Aj prispevok zamestnavatela dokazu DDS zozrat. Ale co ineho by si s tymi peniazmi robil? Ak minul na sucasnu spotrebu, tak to mas lepsie si nechat peniaze kde su.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák

Späť na Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť