Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

Ahojte, tak som spat po dlhej dobe. Aj ked chut ucit sa invsetovat bola, nebol absolutne cas. Ale zase v Tatrach bolo super na stretku, no neviem ci si ma niekto z vas este bude pamatat. Kazdopadne tymto vsetkych pozdravujem.

Ako pisem, nebol cas absolutne zahlbit sa do studia investovania a neskor pribudli dve deti, takze toho casu je este menej. V case, ked som riesil investovanie a uvedomil som si, ze casovo je to bez sance ist na to sam, zveril som financie do ruk svojmu fin. poradcovi. Ci som spokojny alebo nie, nie je dolezite (som spokojny), dolezite je, ze toto riesenie ma svoje limity. Razim, aj som razil teoriu, ze kazdy ma robit to, comu rozumie a vie robit. Nebudem sa pustat do stavby kuchynskej linky, ked tomu nerozumiem a neviem to, radsej sedim v praci a zarabam peniaze. A robim to co viem a co mi prinasa zivobitie. Takze v danom case to bolo najlepsie riesenie ohladom financii, ake som mohol spravit. Daleko lepsie ako ich minut alebo nechat na ucte v banke. Aspon predpokladam, aspon co sa tej banky tyka.

No kedze ma to vzdy tahalo k tomu investovaniu a mozem povedat k ETF, a tiez som si uvedomil, ze cas bezi a uz nie som najmladsi a cas na zabezpecenie sa na dochodok, pripadne na skorsi odchod do dochodku sa zavratnou rychlostou blizi, znova som sa do toho vramci moznosti zahryzol. teda hlavne do ETF, preluskal som to opat tu, na blogu peniazesucas.sk p. Vladimira a to ma vsetko len utvrdilo, ze treba konat.

No a teraz k veci. Vsetky nove investicie budu do ETF, nieco na styl ako je na blogu peniazesucas, cize kopirovat akciove indexy a nieco v dlhopisoch. Este nie som uplne presne rozhodnuty aky pomer, ci 60/40 akcie/dlhopisy. No mam skoro 45r, takze zas vsetko trieskat do akcii - neviem ci je to dobry napad resp 85/15 a pod. Momentalne som v stadiu vyberu brokera. Asi to bude Lynx.

Co vsak neviem zhodnotit, vzhladom na casovu tiesen (aj tento prispevok pisem druhykrat, lebo raz sa mi ho podarilo v strese omylom zmazat) a priznam sa, obmedzenym znlostiam, je, ci zrisut vsetky podielove fondy a vsetko vybrat a ci uz naraz alebo postupne nabuchat do ETF. Tie sumy, co su v tych fonodch nie su nejake zavratne. Takze asi naraz by som to supol do ETF + to co teraz drzim cash.

Takze momentalne mam tieto PF:

- 33 EUR - take hranie sa - posielam do Pioneer Rytmus P6 superdynamicke https://www.financnykompas.sk/investova ... ement-s.a.
a) vstupny poplatok 3,75%
b) vstupny poplatok zaplateny prvymi pravidelnymi platbami (dokopy 148,50 EUR)
c) cielova suma 3960 EUR
d) Poplatok za spravu fondu je 1,46%
e) Horizont len 10rokov, konci 2/2021 (zaciatok 3/2010)
f) Momentalne som tam v pluse nejakych 656 EUR (vykonnost od otvorenia uctu 6,83%

- 30.000 EUR - jednorazova investicia cez Conseq asi v najhorsom case - Maj 2015, do C-QUADRAT ARTS Total Return Global-AMI. Toto je v strate stale aj ked bolo uz aj horsie, momentalne 27.924 EUR http://eic.eu/fond/CQATRG
a) vstupny poplatok 2,00%
b) vstupny poplatok zaplateny hned nazaciatku tusim naraz (600 EUR)
c) cielova suma 30.000 EUR
d) Poplatok za spravu fondu je 2,00%
e) do fondu dalej neposielam ziadne peniaze

- 100 EUR - pravidelne investovanie/sporenie cez EIC do fondu C-QUADRAT ARTS Total Return Global-AMI - [url]http://eic.eu/fond/CQATRG
a) vstupny poplatok 3,50%
b) vstupny poplatok zaplateny nazar nazciatku ( 1176 EUR)
c) cielova suma 33600 EUR
d) Poplatok za spravu fondu je 2,00%
e) Horizont 28rokov, (zaciatok 8/2010)
f) Momentalne tam nejakych 9.854 EUR

- 100 EUR - pravidelne investovanie/sporenie cez Conseq do 3D Invest / 3D_Dynamická portfolia (Active Invest Progressive (EUR) CZ0008474640 - fond fondov. https://www.conseq.sk/fund_detail.asp?fund=2052
a) vstupny poplatok 2,00%
b) vstupny poplatok zaplateny z prvych splatok nazciatku ( 600 EUR)
c) cielova suma 30.000 EUR
d) Poplatok za spravu fondu je 2,00%
e) Horizont 25rokov, (zaciatok 7/2015)
f) Momentalne tam nejakych 2 495 EUR

Okrem toho este manzelka si posiela 40 EUR niekam, detom od narodenia tiez posielam do C-Quadrat po 50 EUR. Obe deti maju cielove sumy 12.000 EUR a poplatky uz su zaplatene z prvych pravidelnych platieb (po 360 EUR) . Fondy maju 3% vstupny poplatok a 2% poplatky za spravu.

Aky je vas nazor, seknut s tym a vybrat vsetko a preniest do ETF, alebo co nechat a s cim seknut, pripadne nechat vsetko uz tak kedze vsetky vstupne poplatky boli zaplatene?

Vdaka za vase nazory, prepocty a pod :)

Maros
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa Chris »

nuz prepocty si musis spravit sam, preco si to vsetko nenahadzes do excelu a vyjadris vstrupne poplatky, poplatky za spravu a vystupne poplatky v absolutnych cislach. Pozeram ze odhadom je to tak 900e/rocne na poplatkoch za spravu :)
Oproti ETF = 0, usetrene = zarobene

Spocitas si kolko si uz zaplatil, kolko platis rocne a kolko este musis platit.
Zistis zavratne sumy, cize tie najdrahsie by som zrusil a presunul do ETF, hoci vsetci cakaju ze to padne, moze to este par rokov porast.
Juggler tu spravil peckovy prehlad ETF, tak orientovat sa mozes tam...
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Tych 6.83 percenta je kazdorocny vynos, alebo za cele obdobie 7 a pol roka?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

Rokosák napísal:Tych 6.83 percenta je kazdorocny vynos, alebo za cele obdobie 7 a pol roka?
Je to kazdorocne.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa Rokosák »

6.83% p.a je slusny vynos.

Co robis spravne je, ze sporis/investujes. To je k dochodku to hlavne. Porovnavatelne ETFko s aktivne spravovanym fondom je obycajne vynosnejsie. ETFko si vsak musis vybrat sam. Na vyber ich je tisice.

Pri vybere ETFiek je dobre diverzifikovat a sledovat vyvoj ich cien. Male vykyvy mozno ignosorovt, ale pri 20% poklese z maxima ja predavam. Ak cely trh pada, co je zhruba raz za 10 rokov treba vyckat na obrat. V pripade, ze pada iba urcita kategoria ETFiek, treba vymenit za ine.

Sledovat vyvoj investicii staci raz mesacne, s vynimkou katastrofickych padov, o ktorych sa docitas mozno aj v sportovej sekcii bulvaru. V tom pripade treba neuprosne predat vsetko.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

ETFka chcem urcite len take co budu kpirovat index(y) Ziadne hluposti, jednak na to nemam vedomosti, ale tiez ani cas...proste 2x rozne, mozno menej, mozno viac krat zainvestovat a cakat. A v pripade poklesu dokupovat. A balansovat raz rocne.

Mam aj treti pilier este, zamestnavatel prispieva, ja davam mimimum 3.40 EUR. Tiez mam 95% v druhom pilieri uz niekolko rokov v indexovom fonde. Tusim odzaciatku ako vznikli indexove fondy.

Co ma vsak trapi viac ako vyber samotnych ETF je ci zrusit existujuce investicie ci na tom vela neprerobim nakoniec. A mam obavy, ze vypocet, ktory si spravim, nebude spravny :(

Inak investicny horizont je cca 17r a kazdym dnom sa skracuje :(
iGz
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Št 15 12, 2016 1:20 pm

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa iGz »

Bol som v podobnej situacii Ty. Mal som tiez CQATRG a posielal som tam mesacne cca 70 eur a potom este cez CPInvest do dvoch fondov po 60 eur do kazdeho.
Vsetko som vybral, zrusil a nalial do ETF. Moj investicny horizont je cca 25-30 rokov. Aj ked poplatky uz boli zaplatene, aj tak vynos ETF je vyssie ako pri aktivne spravovanych fondoch, takze som si povedal, ze idem cestou takehoto investovania.
Mam 2 deti a s manzelkou sme tiez rozmyslali, ze im budeme nieco odkladat kazdy mesiac po nejakych 20 eur pre kazdeho a momentalne vyhodnocujem moznosti, este som sa k nicomu nedostal :)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa Chris »

mohli by ste dat porovnania kolko platite teraz rocne na poplatkoch a kolko do buducnosti by ste platili do ETF napr. nasimulovat ucet v IB/Lynx/Derigo :)

Mozno by to bolo pre viacerych zaujimave
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

Este ma napadlo, pri ukonceni fondov a vybrati financii mi strhnu dan, kedze sa jedna o kolektivne investovanie, ze ?
Fuzata babka
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2017 7:34 pm

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa Fuzata babka »

embe napísal:Este ma napadlo, pri ukonceni fondov a vybrati financii mi strhnu dan, kedze sa jedna o kolektivne investovanie, ze ?
Áno je tam zrážková daň.
iGz
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Št 15 12, 2016 1:20 pm

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa iGz »

Chris napísal:mohli by ste dat porovnania kolko platite teraz rocne na poplatkoch a kolko do buducnosti by ste platili do ETF napr. nasimulovat ucet v IB/Lynx/Derigo :)

Mozno by to bolo pre viacerych zaujimave
Bohuzial nic take nemam a ani to neviem nejako exaktne porovnat, nemam historicke data z tych uctov, uz su zrusene :( Snad priblizne.
Vychadzal som z toho, ze moj odchod do dochodku bude za nejakych 30 rokov, ked som si porovnal vynos tych aktivne spravovanych fondov s ETF za posledne roky, tak jednoducho vyslo, ze by som za tie roky prisiel o obrovske peniaze a teda sa to neoplati a radsej skoncit skor, ako by som tam mal peniaze tlacit dalsie desiatky rokov....
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa Chris »

ved nevies ake si mal spravcovske poplatky a kolko si cca rocne dokupoval/investoval ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Embe, zostan v podielovych fondoch.

Rady tohto druhu musia brat do uvahy konkretnu osobu nie vseobecné, na statistike sa zakladajuce vacsinove riesenia.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

@ Rokosák

100+100+33 mesacne namiesto PF do ETF moze a bude v konecnom dosledku chybat. Chapem co chces povedat a suhlasim ze vseobecne pravidlo sa neda pouzit na kazdeho. Na poplatkoch stratim cca 1900 eur (len moje PF, k tomu 640 deti a daco este manzelka. No ked zoberem do uvahy pokles PF pri poklese trhu (aj kef PF ma ine zlozenie ako ETF kopirujuce index) priebezny poplatok 2%, mozne zhodnotenie ETF, tak nebolo by lepsie to vybrat a vrazit do ETF?
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa hokaido »

Suhlasim, ze je spravne sporit resp. investovat na svoj dochodok. Nechcem brat nikomu iluzie s druhym pilierom, ale skor ci neskor dojde k jeho znarodneniu ako v Madarsku. Dlho predtym nez pojdu husakove deti do dochodku, nebude z coho vyplacat dochodky z 1. piliera. Demografia nepusti. Najrychlejsi sposob ako sa dostat k peniazom pre stat, bude znarodnenie 2. piliera.

A teraz ETF vs PF.
Riesim podobnu otazku a dospel som k tomu, ze je lepsie to prehodit do ETF nez platit PF aj ked je uz vstupny poplatok zaplateny, nakolko stale treba platit priebezny poplatok a tiez aktivna sprava PF neporazi(la) index.
Ale chcel by som upozornit na rozdiely medzi tymito 2mi formami investovania.

Investovanie do PF je o mnoho pohodlnejsie, kedze staci vojst do banky(niekedy len posielat peniaze na ucet s VS) a povedat ze chcem PF XY a chcem nakupit podiely v hodnote 100e + poplatky. Pri vybere mi ztrhnu zrazkovu dan (ak bol zisk) a mam ciste peniaze. Hotovo, nic ine neriesim.

Pri investovani do ETF to je uz komplikovanejsie pre bezneho smrtelnika a niektori sa k tomu ani neodvazia. Proste vyhlasia ze je to pre nich moc komplikovane a ostanu pri PF alebo terminakoch.
Pre ETF potrebujete brokersky ucet. Pri nakupoch 1-4 rocne chcete aby vedeniu uctu bolo zadarmo (Lynx alebo Degiro). Pri nakupe treba zaratat aj poplatok za obchod. Ak chcete ist napr do indexu S&P 500 SPY, tak okrem poplatku za obchod treba ratat aj s poplatkom za konverziu EUR=>USD. Tiez nezabudat, ze mozete kupit len cely "podiel". Cize ziadne take, ze mam 100e a nakupim co sa da z SPY, ktory stoji teraz $260.
Tymto to stale nekonci. Treba mysliet aj na dane. Je pravda, ze teraz mame zakon, ktory hovori, ze ak tieto ETFka drzime dlhsie ako 1 rok neplatime dan. Co je vlastne vyhoda oproti PF. ETFka ale vyplacaju dividendy, ktore podliehaju zdaneniu. S USA ale mame zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia, cize zrazkovu dan uz zaplatime v USA a na SVK uz nemusime. Vznika nam vsak oznamovacia povinnost, ze sme mali prijem z dividend a ze bola zdanena v USA. Ak je osoba zamestnancom tu na SVK tak to prenho znamena, podavat si danove priznanie samostatne. Pripadne si zaplatit uctovnika, ktory to spravi. Mozno vam to spravi aj zamestnavatel, ale o tom pochybujem, nakolko by musel mat jasno o danovych zakonoch pri investovani na burze. Skor by som s tym neratal.

A ako som pisal vyssie o 2. pilieri, ked nebudu peniaze na dochodky, tak mozeme ocakavat aj zmenu zakonov o investovani na burze. Potom ale plati, ze na investicie sa vztahuje ten zakon, ktory platil v dobe investovania.
A kto vie ako a kedy sa schvali dan z transakcii na kapitalovych trhoch v celej EU, co sa asi bude vztahovat aj na PF a aj burzy v EU(domnenka).
Este si polozte otazku, ci si myslite, ze este bude existovat euro o 20,30,40 rokov ked pojdete do dochodku. Resp. ak bude euro ci SVK nim vtedy este bude platit... To iba kvoli tomu, keby sa niekto chcel venovat investiciam vyhradne v eurach.

Tento prispevok bol mysleny pre pasivnych investorov, ktori sa rozhladaju po ETFkach aby mali predstavu co to obnasa. Ak sa v niektorych veciach mylim, kludne ma opravte, rad sa naucim nove veci.
Pripominam, ze som len pasivny investor, pracujem na SVK a plat dostavam v eurach.
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Zopar postrehov co sa tyka poplatkov za obchod, kurzovych poplatkov a kupavaniu celych podielov
- Degiro ma vela ETF zadarmov - pri ich vybere poplatok za obchod nie je
- ETF na S&P 500 moze byt aj v EUR napriklad na Amsterdamskej burze - vtedy nie je poplatok za prevod EUR/USD
- kupit cely podiel treba - avsak rozne ETF na ten isty produkt maju rozdielnu vysku jedneho podielu - napr. ISHARES S&P 500 ma hodnotu iba cca. 22EUR
Cize ak chcem investovat do ETF na S&P 500 mozem aj priblizne 100 EUR a bude to u Degira takmer bez poplatkov (treba platit 2.5EUR rocne za pristup na burzu).
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

@ pokus - ja iba ohladom tych vstupnych poplatkov. Vyssie som sa sekol pri spocitani tych zaplatenych poplatkov. Nie je to 1900 EUR ale 2524,50 EUR. To nie je mala suma. Ked k tomu priratam stratu z jednorazovej investicie cca 2000 EUR, chaby ak vobec nejaky zisk z priebeznych PF + strateny cas keby som bol vtedy zacal s ETF.....minimalne by som bol na tom lepsie o tie 2% a vstupny poplatok, za predpokladu ze by ETF malo +/- rovnaky vykon ako PF. Pri raste trhu urcite lepsie vysledky pri kopirovani indexu ale pri poklese som si neni isty. Ale asi tiez. Tazko sa porovnavaju hrusky s jablkami.

Jednoducho to rozhodnutie neni najlahsie. No som k nemu kazdym dnom blizsie. V piatok som zalozil ucet cez Lynx s pristpom pre manzelku (keby daco), poslal vsetky papiere co chceli a ked ho aktivuju poslem tam cash co mam. Dovtedy hadam budem mat jasno ci zrusit PF.

Teraz uz len vybrat ETF, ci USD alebo EUR, s vyplacanim dividend alebo nie....a diverzifikaciu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

embe, ako si prisiel na to, ze C-Quadrat a 3D Invest maju poplatok za spravu fondu 2,00% ?
Lebo v oboch pripadoch je poplatok vyssi. 3D Invest ma dokonca este vlastny poplatok za spravu, mimo poplatku za spravu fondu.

Keby si mal peniaze investovane v dobrych lacnych podielovych fondoch, tak by som tu o tvojom umysle zapochyboval. Teraz, ked su indexy na maximach, ist s celou nasporenou sumou do indexovych ETF. Ale tie fondy co mas za vela nestoja. Co sa tyka pociatocnych nakladov, suhlasim s pokusom.
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

Ahoj Peto. Co sa tyka C-QUADRAT ARTS Total Return Global - AMI (EUR), tak to info je aj tu, https://www.conseq.sk/fund_detail.asp?fund=1392" onclick="window.open(this.href);return false; ale vseobecne som si tieto info vypytal od poradcu, s ktorym som uzatvral zmluvu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

to je len manazersky. Pozri si KIIDy (klucove informacie pre investorov). Ongoing charges C-Quadratov sa dost hybu, ale neverim ze niekedy klesli pod 3%.
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

peter.cmorej napísal:to je len manazersky. Pozri si KIIDy (klucove informacie pre investorov). Ongoing charges C-Quadratov sa dost hybu, ale neverim ze niekedy klesli pod 3%.
tzn ze okrem 2% manazersky je este aj +/- 3% rocne??? Tak to je ciste peklo! Tento rok zatial cez 10%, no stale som 1900 EUR v strate.

Na margo co si pisal, ze "keby som mal lacny podielovy fond...." tak tu sa obavam, ze 99% slovenskych podielnikov bohuzial nema lacny PF.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tie 2% su uz v tych troch %. Lacne podielove fondy su s celkovymi nakladmi do 2% rocne. C-Quadraty, Wiofi a este par "fondov", napr. aj taky Global Index co ma Metlife v kazdom IZP, maju 3-4, niekedy az 5% rocne.
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

No takto, nasiel som len ozaj 2%

https://www.c-quadrat.com/?type=801173& ... ekt_EN.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; strana 34-Costs.

Tak teraz neviem.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nemam na to teraz cas, ale KIID hladaj, nie prospekt a "ongoing charges", resp. priebezne poplatky
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

velmi tazko sa to hlada...povascinou vsade 2.00% + depozitarovi 0.10 (niekde aj 0.15%). No nakoniec som nasiel

Prevádzkové náklady podľa KIID: 2.80%.

Takze on ten fond neni az taky zly sam o sebe. Ale po strhnuti poplatkov uz to az take super nie je.

https://www.c-quadrat.com/?type=801173& ... AMI_SK.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

alebo aj http://documents.fww.info/fwwdok_EOnNnJx2or.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Cize nie 2.00% ale 2.80%, spravne?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ano, spravne. Ale maval cez 3%
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa user27 »

Tie naklady mi pridu strasne velke, hlavne ked to porovnam s ETFkom, ktore ma naklad 0,2%. Tie vynosy su neni tiez nic extra - opat porovnavam par rokov dozadu, kde lepsie, lacnejsie a diverzifikovanejsie ETFko zarobilo viac.

Treba sa o svoje peniaze zaujimat. Nieje to nic tazke kazdy mesiac nakupit ETFko na burze s minimalnimy poplatkami.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa Rokosák »

user27 napísal:porovnavam par rokov dozadu, kde lepsie, lacnejsie a diverzifikovanejsie ETFko zarobilo viac.
Ktore konkretne PDFka si porovnaval s ktorym fondom?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa user27 »

C-QUADRAT ARTS Total Return Global - AMI (EUR)

Kumulatívna výkonnosť za uvedené obdobie (%):
5 rokov 29,79%


Svetovy index ma za poslednych 5 rokov okolo 90% (ams:iwda)
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

Tak uz som sa viacmenej rozhodol, podielove fondy zrusim vsetky. Aj detske aj moje. A presuniem do ETF.

Trosku mam dilemu pri vybere ETF, kedze mam druhy pilier v AXA indexovom fonde. Ten ma momentalne nasledovne zlozenie:

- 79,0% iShares Core MSCI World UCITS ETF IE00B4L5Y983
- 12.4% iShares MSCI World UCITS ETF
- 7.00% DB X-TRACKERS MSCI WORLD TRN
- 1.70% Penazne investicie
- 0.10% Ine aktiva

Kedze niektore z prvych dvoch ETF som presne chcel nakupit - neviem, naco maju obe :?: tak teraz neviem, ci mam brat pri skladani portfolia brat druhy pilier moc do uvahy, kedze predsalen je to ina froma investicie. A vyzera to tak, ze pocas doby sporenia to menia. Napr v Dec 2012 mali len DB X-TRACKERS MSCI WORLD TRN a to 97.6%. V Auguste 2014 uz mali aj iShares MSCI World 53.5%. Takze co bude v DSS za rok tazko povedat.

Mam na DSS brat nejak vaznejsie ohlad? Mam tam uz relativne dost vysoku sumu v desiatkach 1000 EUR. kedze som tam uplne odziaciatku jak to vzniklo a hned jak boli indexove fondy tak som dal najprv 80% ale neskor som to zmenil az na 95%.
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa user27 »

Ja nakupujem toto (v amsterdame za eura)

https://www.euronext.com/en/products/et ... 5Y983-XAMS" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.morningstar.co.uk/uk/etf/sna ... 0P0000MLIH" onclick="window.open(this.href);return false;


To je ten prvy ISINI E00B4L5Y983, neviem popravde co je to druhe etfko.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa hokaido »

embe napísal:Mam na DSS brat nejak vaznejsie ohlad?
Myslis si, ze na svk to bude inak ako https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clan ... aj-poliaci? Pre politikov bude omnoho jednoduchsie to znarodnit, nez priniest nejake systemove riesenie.
Ja sa na 2. pilier pozeram ako na dalsiu dan, ktoru musime platit z nasho prijmu ako zamestnanci.

Cas ukaze uz za 1-2 dekady.... :(

Mozeme ocakavat najlepsie, ale treba sa pripravit na najhorsie.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa Ladis »

Z fondů se nepřechází na ETF, to je jen pro začátečníky v prvním roce a pro lidi strachující se z akcií, vidící v akciích hazard a každodenní sledování kurzů.
ETF je stejná nuda jak fond, jen se to koupí s nižším poplatkem.
Chce to přečíst si jednu slabou knihu od Grahama a jednu slabou knihu o Buffettovi a pak si z 10 až 20 levných dividendových blue chips akcií vytvořit svůj vlastní fond, ze kterého budou chodit každý měsíc dividendy.
Plus nebo mínus sledovat jen jednou v roce na Silvestra, nestarat se o to, zda toto vlastní portfolio akcií roste více nebo méně než nějaký index!
Spokojit se s tím, že každý měsíc chodí dividendy a každý rok přijde více peněz z dividend.
Dosud nepředražené dividendové blue chips akcie vhodné pro vlastní fond a držení 50 let přes všechny rally a velké krachy:
BASF, BMW ST, Münchener Rückversicherung, AT&T, Bank of America, Cisco Systems, Wells Fargo, Banco Santander, Iberdrola, Telefonica SA, BHP PLC, HSBC, Royal Dutch Shell A + B, Sanofi. 
 
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

hokaido napísal:Myslis si, ze na svk to bude inak ako https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clan ... aj-poliaci? Pre politikov bude omnoho jednoduchsie to znarodnit, nez priniest nejake systemove riesenie.
Ja sa na 2. pilier pozeram ako na dalsiu dan, ktoru musime platit z nasho prijmu ako zamestnanci.
nikto nic neznarodni. Ked to Fico neurobil doteraz, uz to neurobi nikto. Co sa skutocne stalo v Polsku som pisal tu: https://cmorej.blog.sme.sk/c/341301/ii- ... amena.html" onclick="window.open(this.href);return false;
V Cesku a Madarsku boli II. piliere zrusenie prakticky v ich zaciatkoch. Nas ma uz prilis vela penazi aby si na to niekto trufol. Chrani ho jeho vlastna velkost. Kapitalizacne pilieru existuju na celkom vyspelom svete.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa hokaido »

peter.cmorej napísal:nikto nic neznarodni.
Bol by som rad, keby som sa mylil :)
Obavam sa toho ako bude vlada kompenzovat znizujuci sa pomer pracujucich k dochodcom. A znarodenie je jedna z moznosti, ale tiez by to bola len zaplata na par rokov.
Soc. poist. potrebuje rocne na I. pilier okolo 5mld eur http://www.socpoist.sk/kumulativne-vyda ... avky/1645s z toho cast sa berie zo statneho rozpoctu.
A ku koncu roka 2016 bolo v 2.pilieri 7mld https://www.employment.gov.sk/sk/social ... e-majetku/
Odvody na starobné poistenie su 18% z coho na zaciatku islo 9% do I. piliera a 9% II. piliera. Potom prisiel Fico a trosku to "doladil" na 14% do I. resp 4% do II.
Pozeram ale https://www.employment.gov.sk/sk/social ... -sporenie/ ze doslo k zmene legislativy: " Od roku 2017 sa sadzba povinných príspevkov každoročne zvyšuje o 0,25 %, t.j. v roku 2017 dosahuje 4,25 % z vymeriavacieho základu, v roku 2018 4,50 % atď. až do roku 2024 kedy dosiahne úroveň 6 % z vymeriavacieho základu, ktorá sa bude uplatňovať vo všetkých nasledujúcich rokoch. "

Cas ukaze ....
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

Ladis napísal:Z fondů se nepřechází na ETF, to je jen pro začátečníky v prvním roce a pro lidi strachující se z akcií, vidící v akciích hazard a každodenní sledování kurzů.
ETF je stejná nuda jak fond, jen se to koupí s nižším poplatkem.
 
Ale ja som zaciatocnik. A planujem pri tom aj ostat. Len chcem lepsie a sam spravovat svoje peniaze ako v podielovych fondoch.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa rmaly »

Ja by som povedal, ze prave ta "nuda za nizke poplatky" je na ETF to najlepsie :) :)
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

Takze ziadost o zrusenie PF podana.

Co poviete na portfolio ETF, ktore planujem zakupit?

60% iShares Core MSCI World UCITS ETF
30% iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF
10% Amundi Index JPMorgan GBI Global Govies UCITS ETF

Horizont mam teda +/- 17rokov, pravidelne 2x za rok dokupovanie s tym ze pociatocnu investiciu mozno rozlozim na dlhise obdobie.

Ziadne ETF nevyplaca dividendy, vsetky su v EUR a idem cez Lynx, kde uz mam aj aktivny ucet od vcera.

Dik.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Mas 40% v USA a napriklad 18% v Cine. Keby vsak z nejakych dovodov niektore z ETFiek casom prestalo vyhovovat, neotalaj sa vymenit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

Rokosák napísal:Mas 40% v USA a napriklad 18% v Cine. Keby vsak z nejakych dovodov niektore z ETFiek casom prestalo vyhovovat, neotalaj sa vymenit.
Takze mam znizit ten Emerging Markets, alebo?
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"