ETF - US vs Europe

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa Rokosák »

Mam dojem, ze mnoho analyz ci investovat do EU ci USA ETF sa zaklada na odvodeni rozhodnutia z druhotnych faktorov ako dane, poplatky, likvidita, a pod. Nie je vsak dolezitejsi vyvoj samotnej ceny tychto dvoch kategorii ETFiek?

Mnohe ETFka su hlasom pre ekonomiku Europy (dalej EU) ci USA. Mozny vyvoj je, ze TFFka USA budu vynosnejsie, EU bude vynosnejsie ci vyvoj bude podobny. Dolezitym faktorom je aj vyvoj Dolara a Eura. Na tieto otazky niet odpovede. Nikto do buducnosti nevidi. Preto nezalezi na vybere, ale sledovani vyvoja po obchode a podla neho sa riadit.

Mnoho uzko profilovych ETFiek ako napriklad pre letecke spolocnosti, ci komodity nemusia zodpovedat celkovej ekonomike.

Rozmyslat netreba o tom co bude, ale rozmyslat o tom co robit pri roznych scenaroch vyvoja. Pre mna to znamena hlavne, kolko straty som uchotny utrzit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa marco »

jogo napísal: Aby si zasielal USD priamo, musel by si mat USD ucet a tam mas zase mesacne poplatky.
Najlepsie riesenie asi pre teba bude, ked uz mas to FIO, kupovat ETF na SP500 s tickerom SXR8 priamo v Eurach.
Tu je o nom diskusia: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 581#p98581" onclick="window.open(this.href);return false;
Ahojte, rad by som zostal pri investovani v USD (v mojom pripade Vanguard S&P 500 ETF, ticker VOO). Avsak ako ma v minulom prispevku upozornil jogo a ako som medzicasom zistil aj sam - konverzie EUR/USD su vo Fio nevyhodne/ drahe.

Fio som si zalozil trochu konzervativne z dovodu, ze to bol moj prvy broker a uvital som "fyzicku pritomnost pobocky", pridanu hodnotu tohto rozhodnutia dnes vnimam ako naozaj otaznu :) ..
Vidim aktualne 2 moznosti:

1) otvorim si noveho low cost brokera, kde budu konverzie vyhodnejsie (rad si necham poradit - napr. Lynx ?) a budem pokracovat vo svojej strategii, zaciatocne portfolio vo Fio predam (resp. podrzim aspon rok a predam). Rad by som sa vyhol online "no-name" brokerom, preto sa mi lepsie javi alternativa 2 >

2) zostanem este cca rok vo Fio a po dosiahnuti vyssej sumy si otvorim ucet u renomovanejsieho brokera typu Interactive Brokers/ Saxo Bank, kde je momentalne minimalny zostatok na ucte vyssi ako moje investicie. (Aktualne staci v Saxo Bank minimalny zostatok na ucte 2 000 USD, co je fajn a to by som onedlho splnal, ale zase maju min poplatok na US burze 15 USD (Fio 8 Eur) - ak je ale spominana konverzia EUR/USD vyhodnejsia, potom pri vyssich investovanych ciastkach sa to oproti Fio stale oplati.


Dakujem vsetkym za postrehy
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa rmaly »

marco napísal: Aby si zasielal USD priamo, musel by si mat USD ucet a tam mas zase mesacne poplatky.
Najlepsie riesenie asi pre teba bude, ked uz mas to FIO, kupovat ETF na SP500 s tickerom SXR8 priamo v Eurach.
Tu je o nom diskusia: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 581#p98581" onclick="window.open(this.href);return false;
Ahojte, rad by som zostal pri investovani v USD (v mojom pripade Vanguard S&P 500 ETF, ticker VOO). Avsak ako ma v minulom prispevku upozornil jogo a ako som medzicasom zistil aj sam - konverzie EUR/USD su vo Fio nevyhodne/ drahe.

Fio som si zalozil trochu konzervativne z dovodu, ze to bol moj prvy broker a uvital som "fyzicku pritomnost pobocky", pridanu hodnotu tohto rozhodnutia dnes vnimam ako naozaj otaznu :) ..
Vidim aktualne 2 moznosti:

1) otvorim si noveho low cost brokera, kde budu konverzie vyhodnejsie (rad si necham poradit - napr. Lynx ?) a budem pokracovat vo svojej strategii, zaciatocne portfolio vo Fio predam (resp. podrzim aspon rok a predam). Rad by som sa vyhol online "no-name" brokerom, preto sa mi lepsie javi alternativa 2 >

2) zostanem este cca rok vo Fio a po dosiahnuti vyssej sumy si otvorim ucet u renomovanejsieho brokera typu Interactive Brokers/ Saxo Bank, kde je momentalne minimalny zostatok na ucte vyssi ako moje investicie. (Aktualne staci v Saxo Bank minimalny zostatok na ucte 2 000 USD, co je fajn a to by som onedlho splnal, ale zase maju min poplatok na US burze 15 USD (Fio 8 Eur) - ak je ale spominana konverzia EUR/USD vyhodnejsia, potom pri vyssich investovanych ciastkach sa to oproti Fio stale oplati.


Dakujem vsetkym za postrehy[/quote]

a cisto zo zvedavosti... skusil si preratat, ze kolko by si pri planovanych investiciach stratil na zlej konverzii? Ze ci to bude raz taky objem, ze sa ti to oplati? Pytam sa preto, lebo aj ja mam FIO, ale neviem, ci raz preinvestujem 100k, tak ci to bude taka strata, ze sa to oplati...
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa marco »

Devizove konverzie FIO k 21.8.2017:

Mena Nákup Predaj Kurz ECB
USD 1,21344 1,14848 1,17610

Pri pravidelnych obchodoch okolo 1 000 Eur + to uz moze byt rozdiel, ktory nie je zanedbatelny (zvlast z dlhodobeho hladiska)
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marco napísal:Devizove konverzie FIO k 21.8.2017:

Mena Nákup Predaj Kurz ECB
USD 1,21344 1,14848 1,17610
Hrôza. Skryté nástrahy, cez ktoré sa vyciciavajú klienti.

Najlepšia zmenáreň je broker, ktorý má okrem akcií aj forexovú platformu ( IB, Lynx )
Zaujímavou alternatívou je TransferWise, kde si môžete posielať prachy z jedného devízového účtu na druhý bez kurzovej straty, ovšem za dopredu známy poplatok. Využitie pri platbách zo zahraničia, do zahraničia, alebo ako zmenáreň.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa marco »

Budem riesit teda noveho brokera - Lynx vyzera poplatkovo najlepsie a pre moje potreby by mal uplne stacit. Pozriem este ako je na tom Saxo Bank z hladiska poplatkov a rozhodnem sa (na IB zatial nesplnam limit 10 000 USD a Saxo Bank oproti Lynx na mna posobi viac profesionalne - podpora, uzivatelske prostredie atd. - prejdem to). Vo Fio pockam este cca polroka kvoli daniam a predam/ zrusim ucet.

Mohol som si usetrit cestu dokladnejsou analyzou pred uzavretim brokera, ale nebola to az taka draha lekcia - zopar Eur. Dakujem
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Veru tak, Fio je mizerny co sa poplatkov tyka.. (ale to zrejme kazda banka u nas)
25,478.83 CZK za 1000 EUR oproti TransferWire, aj ked som ho nikdy este nepouzil, 25,924.07CZK
Stred je 26.10CZK, rozdiel 445.24 co je cez 1.7% horsi kurz. Celkovo 2.5% od stredu FIO, 0.7% od stredu TW.
USD bude asi podobne na tom.
Odoslané z počítača
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa polovnik »

mam nejaky voucher na transferwise do 500 for "free" :

Simply forward this email to your friends and they'll get their first transfer up to €500 for free when they click on your invitation below to sign up.

otazka ci je to naoazaj for free alebo, alebo ten "free fee" bude zohladneny v kurze
ak by niekto chcel tak poslite mi spravu
Fuzata babka
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2017 7:34 pm

Re: ETF - US vs Europe

Príspevok od používateľa Fuzata babka »

Nie je to fakt free ... Transferwise som uz vyuzil asi 3 krat a vsetko super v poriadku.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"