Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... ete-vyznam" onclick="window.open(this.href);return false;

Inak keď mi Peter Sedláček (kaminvestovat.sk) hovoril, že mu písal niekto ohľadom rady s investíciou 100 EUR cez Plus500.com tak si myslím, že rozhodne v takýchto situáciách tie podielové fondy význam majú :-)
Bokyo
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 02 03, 2011 8:48 pm

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa Bokyo »

Ahoj Filip,

som tu nový a zaujal ma tento tvoj článok. Páči sa mi Tvoja stránka, len tak ďalej, držím Ti palce...
Akurát hľadám možnosť bezpoplatkového pravidelného investovania do akciových podielových fondov. Na americké a európske akciové fondy som našiel riešenie v TAM majú tam bezpoplatkový program sporenia od 15 € mesačne. Bohužial neponúkajú rozvýjajúce sa trhy, zaujíma ma najmä Čína a India. Ak by si mi vedel poradiť ako bezpoplatkovo investovať do akciových podielových fondov Indie a Číny formou pravidelného sporenia bol by som Ti veľmi povďačný.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vďaka Bokyo.

čo sa otázky týka, tak aktuálne neviem, ale také akcie ako má teraz TAM mávajú asset managementy pravidelne. Stačí ich len sledovať a počas akcie si sporenie otvoriť.
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa huslista »

Poplatky su velmi dolezite pri posudzovani investicnych fondov. Zakladatel druhej najvacsej fondovej skupiny USA John Bogle nam to spocital:

1 koruna investovana na 50 rokov pri 8% vynose narastie na 47 korun
s 2% poplatkami je to uz 18 korun
pri 3% inflacii 4 koruny.

Fondy poskytuju sluzbu investorom tym, ze spravuju investorov kapital. Nemusite pol dna sediet pred pocitacom - ludia z fondu na to maju ludi. Fond je organizovany ako samostatna firma a samozrejme ma vydavky. V prvom rade transakcne naklady, administraciu, portfoliovych menezerov, reklamy, pravnikov, atd. Teda nie je prekvapujuce, ze vacsina nedosahuje vynosov ako indexy, ktore sa pocitaju bez transakcnych nakladov. Otazkou je aky je rozdiel je medzi vynosom indexu a fondu. Ak index vynasa 2 percenta a fond po poplatkoch vo vyske dvoch percent zarobi jedno percento cisteho v danom obdobi, tak to mozno povazovat za uspech. Pri 6% poplatkoch to je samozrejme ine kafe.
ETF maju nizsie naklady. Maju vsak naklady takisto. V roku 2009 boli ceny ETF o 1.25% vyssie, ako zodpovedzjuci index. Okrem toho, ETF beru obycajne transakcnu obchodnu proviziu. Takisto su obycajne menej diverzifikovane, ako investicne fondy.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

huslista, tentokrat si domiesal vstupne poplatky s priebeznymi poplatkami :roll:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

a neda mi:
http://www.investujeme.cz/clanky/vstupn ... u-neresim/" onclick="window.open(this.href);return false;
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa kopec1 »

Takisto su obycajne menej diverzifikovane, ako investicne fondy.
Pocuvaj huslista, nerad to tu pisem,ale Ty zjavne nemas ani sajn o ETFs. Poriadne si ich nastuduj ,traduj,obchoduj a investuj cez ETFs a potom mozes daco poriadne napisat. A nemut ludom hlavy nekvalitnymi informaciami.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Okrem toho, ETF beru obycajne transakcnu obchodnu proviziu.
to si neberie fond, ale tvoj broker. A tie poplatky (nie proviziu) si môžeš znížiť cca na 1-3 USD za obchod správnym výberom brokera. Ja som v tom článku písal o 10 EURách, pretože taký bude približne tých slušnejších priemer CS brokerov.
Ale stačí sa poobzerať v zahraničí a bez nejakých veľkých obmedzení sa dá nájsť americký SOGO trade, ktorý má poplatok za obchod len 3 USD. A to už sa vyplatí aj pri investícii malých súm. Ale je dosť problém v tom, že ponúka len US burzy.
Čo sa týka InteractiveBrokers a ich 1 USD poplatkov, tak pre znalcov to netreba rozoberať. V skratke: je potrebných až 10 000 USD, mesačný paušál 10 USD, a 1 USD poplatky sa týkajú len amerických búrz.
Takisto su obycajne menej diverzifikovane, ako investicne fondy.
závisí od toho ktorý index toto ETF kopíruje. Ak je to index s 10-30 akciami tak to teoreticky môže byť pravda. Ak kopíruje S&P 500, tak určite nie. Klasické podielové fondy sú väčšinou viac focusované ako indexy. Oni si totiž z toho svojho benchmarku vyberajú tie najlepšie akcie. To by ukazovalo, že diverzifikácia bude lepšia u ETF. Ale ako som písal, záleží na konkrétnom fonde.
Bokyo
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 02 03, 2011 8:48 pm

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa Bokyo »

Keď som už tému "ako bezpoplatkovo investovať do akciových podielových fondov Indie a Číny formou pravidelného sporenia" načal a aj obehol niektoré banky idem sa s vami podeliť o moje skúsenosti a budem vás informovať o výsledkoch môjho snaženia: v ČSOB a OTP o žiadnej takejto forme nevedeli, SLSP má podobný program ale nie sú tam rozvýjajúce sa trhy a zasa Dexia a ING má podielový fond na rozvýjajúce sa trhy ale bohužial aj poplatky. Čiže moja doterajšia bilancia z fyzicky navštívených 6 bánk je pre mňa bezvýsledná.

Ale tá skúsenosť komunikovať s tellermi a investičnými poradcami bánk zasa stojí za to :-))) Možno by sa o tom dala viesť samostatná diskusia. /Napr. asi táto moja požiadavka je taká neštandartná, lebo ani jedna pracovníčka mi nevedela na moje otázky bez cudzej pomoci odpovedať....../

Takže ak mi viete poradiť s riešením otázky "ako bezpoplatkovo investovať do akciových podielových fondov Indie a Číny formou pravidelného sporenia" tak mi dajte vedieť prosím.
Bokyo
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 02 03, 2011 8:48 pm

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa Bokyo »

Ahoj Peter,

prečítal som si článok ktorý si sem nalinkoval, ten je zameraný skôr na českú klientelu kde ešte koruny existujú.

Skôr ma článok zaujal tím, aké myšlienkové pochody má autor článku, ktorý je "ředitelem a hlavním investičním manažerem FINEZ Investment Management"

Citát z článku: Prozíravý investor přemýšlí, v jakém regionu investovat, jakou měnu upřednostnit apod. Analytik porovnává jednotlivé fondy podle výkonnosti, roční nákladovosti, srovnává historické výsledky portfolio manažerů a jejich aktuální přístup ke správě. Moudrý investor by měl dělat obojí. Avšak jen hlupák se rozhoduje podle výše vstupních poplatků.

Keď si to zoberiem na seba tak som preziravý a hlúpy investor ktorý neverý analýzam :-)))))
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa huslista »

Cmorej, pisal som o nakladoch fondov, nie ich poplatkoch.
Glasa, z hladiska klienta je jedno komu sa platia poplatky. Ovplyvnuju vynos a to je rozhodujuce.
K diverzifikacii - 400 firiem z S&P 500 plus jedna Cinska, jedna Brazilska a jedna Slovenska su diverzifikovanejsie ako cele S&P 500. Mnozstvo nerozhoduje. Predpokladam, ze poznas co je Beta.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Vsak zhruba kvoli tomu som ti to sem postol.
Viac ako o vstupne poplatky by si sa mal zamerat pri fondoch na ine parametre, najma na ich celkovu nakladnost / priebezne poplatky. Vstupne poplatky nie su tym hlavnym nakladom pri investovani.

Ty si zjavne typ "kutil", ktory si vsetko rad urobi sam a ma dobry pocit z toho, ze usetri. Ze ta to stoji cas, mozno nic nenajdes a mozno si nakoniec zvolis nejaku hovadinu, ktora sa ti casom vypomsti / neoplati, to je riziko, ktore si ochotny podstupit. Nech sa paci, kazdemu co jeho jest :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa filip glasa »

K diverzifikacii - 400 firiem z S&P 500 plus jedna Cinska, jedna Brazilska a jedna Slovenska su diverzifikovanejsie ako cele S&P 500. Mnozstvo nerozhoduje. Predpokladam, ze poznas co je Beta.
to je jasné každému, ale ty si napísal nezmysel o to, že ETF je horšie diverzifikovaný ako investičný fond. Prečo? To čo si napísal nie je argument.

ETF aj podielový fond môže byť úzko zameraný na jeden trh. A zároveň ETF aj podielový fond môže byť široko diverzifikovaný. Záleží len na zameraní fondu a indexu. Vyberieš si také aj také. Ale podielový fond bude vždy fokusovaný na niekoľko akcií zo svojho benchmarku. Na rozdiel od ETF, ktoré bude mať všetky akcie z tohoto benchmarku. A kľudne to môže byť index WORLD-všetko-spolu-global.
hladiska klienta je jedno komu sa platia poplatky. Ovplyvnuju vynos a to je rozhodujuce.
Je veľmi dôležité komu sa tie poplatky platia. Pretože ak sa platia brokerovi tak viem, že správnym výberom brokera si tie poplatky môžem znížiť aj 10-20 násobne nižšie. Teda je dôležité vedieť, že tie poplatky nie sú fixne dané a nič s nimi neurobím.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa filip glasa »

bonkyo - na obiehanie bánk sa vykašli. Oni ani nevedia čo presne predávajú. Komunikuj emailom s asset managementom a keď budeš mať dojednané všetky podrobnosti a budeš vedieť čo chceš, tak do tej banky prídeš už len štýlom:
toto presne chcem, dajte mi to.
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa huslista »

Glasa - poplatky uberaju z cisteho vynosu. Rozhodujuca je vsak vyska polatkov nie komu sa platia. Ako pises, je rozumne hladat lacnejsieho sprostredkovatela, ale takisto to plati o fondoch s nizsimi nakladmi ak uspory presuvaju aj na klienta.
Zlozenie ETF je bud definovane natvrdo, alebo ak tienuju index tak su male odchylky. Investicny fond vsak ma viac pruznosti, vratane drzania casti aktiv v hotovosti. Ak sa teda fond rozhodne zvysit diverzifikaciu nic mu v tom nebrani. To plati aj o znizeni diverzifikacie. Samozrejme, ETF moze byt viac diverzifikovane ako fond, ktory je menej diverzifikovany.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Glasa - poplatky uberaju z cisteho vynosu.
sorry, ale nie sme v pomocnej škole investorskej. Netreba opakovať dokolečka furt to isté. Toto je jasné každému kto rozmýšľa nad investíciou do akéhokoľvek fondu. O čom je treba písať (a to je aj téma článku) je to, akým spôsobom tie poplatky znížiť, kedy je ktorá poplatková štruktúra výhodnejšia, ktoré fondy sú poplatkovo lepšie a podobne.
Maatej
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ne 08 04, 2007 1:39 pm

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa Maatej »

Filip, vyborne, ze si spomenul aj to, ako su na tom aktivne spravovane podielove fondy oproti benchmarkom - indexom. V tejto studii - http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm? ... id=1356021 - profesori Fama a French zistili, ze az 97% fondov po zaratani nakladov (od roku 1983) neporazi trh ako taky. Ak by clovek zainvestoval svoje uspory do 3% najlepsich fondov, dosiahol by vynos rovnaky ako trh. Dopredu samozrejme nikto nevie, ktore fondy budu patrit medzi top 3%.

Vo svojej diplomovej praci (http://indexfunds.sk/2011/03/14/vykonno ... ov-cast-1/ som pre zmenu skumal akciove fondy ponukane na Slovensku a schopnost ich manazerov porazat trh. Samozrejme nemozem si robit iluzie o kvalite tejto prace v porovnani s Famom&Frenchom, no vysledok znova rovnaky - akciove fondy ponukane u nas neboli schopne v drvivej vacsine porazit z trh. A to som este nezarataval vstupne poplatky a napr. survivorship bias. Napr. z tych, ktore investovali do europskych akcii sa to podarilo len jednemu, no aj to nie je iste, ci to nebolo skor vplyvom nahody ako nejakeho skillu portfolio manazera...

Cize vseobecne povedane, musim sa jednoznacne priklonit k pasivnym fondom - v nasich koncinach k ETFkam. Kto moze investovat aspon 15 000 - 20 000 EUR, mal by urcite uvazovat o pasivnych, indexovych ETFkach. Nemyslim, ze by bolo nevyhodou neschopnost niektorych fondov kopirovat svoj index. Ano, u divocin ako ETF na zemny plyn, ETF na malo likvidne trhy, alebo leveraged ETF to moze byt pravda. No na druhej strane, som presvedceny, ze taketo fondy by v portfoliu investorov mali absentovat. ETF na velke, likvidne trhy - USA, Europa, dlhopisy, rozvijajuce sa krajiny... - dokazu kopirovat index velmi presne. Samozrejme si treba vyberat ETF od renomovanej spolocnosti s dlhymi skusenostami v tomto biznise s co najnizsimi poplatkami a co mozno najvyssim majetkom v sprave.

Tiez som sa pri tychto fondoch nestretol s tym, ze by si dividendy nechavali pre seba. US ETFka maju povinnost distribuovat dividendny, pri europskych je moznost aj reinvesticie. Mozno pri nejakych obskurnych fondoch si ich spravcovske spolocnosti dividendy nechavaju, no ako som spominal, tie by nemali byt pritomne v portfoliu 99,9% investorov. Castejsie je ponechanie dividendy skor pri investicnych certifikatoch. Tam su sice poplatky za spravu casto nulove, no cenou je prave ponechanie si dividendy a kreditne riziko emitenta.

Jedinym problemom ETF su, a to suhlasim, pripady, kde clovek nema velke zdroje na investovanie. Kedze za jeden nakup v nasich koncinach clovek zaplati cca 10 EUR, optimalne by bolo investovat aspon cca 4000 EUR na jeden fond. V USA napr. to problem nepredstavuje, kedze tam su k dispozicii klasicke indexove podielove fondy s minimalnymi spravcovskymi poplatkami a nulovym vstupnym, aj vystupnym poplatkom (s podmienkou, ze nevystupis hned par dni po investovani). No je podla mna len otazkou casu, kedy k tomu pride aj v Europe...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Majú z hľadiska poplatkov fondy význam?

Príspevok od používateľa filip glasa »

V USA napr. to problem nepredstavuje, kedze tam su k dispozicii klasicke indexove podielove fondy s minimalnymi spravcovskymi poplatkami a nulovym vstupnym, aj vystupnym poplatkom (s podmienkou, ze nevystupis hned par dni po investovani). No je podla mna len otazkou casu, kedy k tomu pride aj v Europe...
Do Európy to už nepríde. Tie klasické indexové fondy v Európe, ČR a aj na Slovensku už boli. Cca 5-10 rokov do zadu to bola celkom bežná vec. Dokonca som nejaké indexové fondy kupoval pred 10 rokmi v CSOB.
Po nástupe investičných certifikátov a ETF sa progres v tomto smere zastavil. Dokonca aj existujúce indexové fondy sa prestali pre nezáujem distribuovať. Kto má totiž záujem o indexové investície, tak si dnes radšej vyberie ETF a certifikáty.

A ak si nájdeš brokera s poplatkami okolo 2-4 EUR za nákup, tak to nevychádza až tak zle ani pri malých sumách. Konkrétne pravidelné sporiace plány v Brokerjete, alebo v nemeckých bankách sú cca od 2,5 EUR za nákup.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"