Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa filip glasa »

Všetko čo ste chceli viedieť o slovenskom hedžovom fonde, ale nemali ste sa koho opýtať :-)
http://ako-investovat.sk/index.php/top- ... fond-u-nas" onclick="window.open(this.href);return false;
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Airmike »

velmi zaujimavy rozhovor
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa jonatanus »

kolko maju AUM?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa filip glasa »

Na presné čísla som sa nepýtal.
Ale hovorím, sme taký menší tím, menší fond, máme v správe zopár miliónov eur, ale nie sú to stovky, že by sme na tom proste brutálne žili.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

A performance? Sú už zopár rokov na trhu, tak to ma zaujíma najviac.
Nemyslím si, že u hedge fondu je dlhodobý horizont namieste.
3 roky na jasný obraz musí stačiť. Zvlášť na malý flexibilný fond.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa filip glasa »

Výkon je v druhej časti a aj o tom investičnom horizonte tam hovorí:
http://ako-investovat.sk/index.php/hedg ... /273-shf-2" onclick="window.open(this.href);return false;
Cieľom fondu je dosiahnuť z dlhodobého hľadiska rozsah 10 až 15 % p.a. Fond existuje od roku 2009, ale auditovateľné výsledky pôvodných klientov sú od roku 2005. Čiže tam bol dosiahnutý výkon okolo 16%. Samozrejme vrátane roku 2008, čiže priemerný čistý výnos pre klienta na každý rok od roku 2005 bol tu zhruba tento.
Ak on cieli stratégiu na X rokov, tak aj 3 roky môže byť málo na porovnanie. Zas nie každý hedge fund je absolute return. Pokiaľ sa viac vystavuje riziku a nevyhladzuje krivku, tak kľudne môže mať kvôli volatilite za krátke obdobie nízky výkon.
To máš ako s tým TAM smart fondom. Keď je cieľ nízka volatilita a každý rok v pluse, tak tam nadpriemerné výnosy čakať nemôžeš. Na nadpriemerné výnosy sa musí vystaviť riziku a volatilite. Zadarmo ten výnos nedostane.

Keď sa pozrieť na hviezdnych manažérov, tak na 5 ročnom horizonte majú len niektorý nadpriemerné výsledky:
http://www.gurufocus.com/score_board.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Väčšina je nič moc. Na základe 3-5 rokov nemôžeš povedať či je niekto babrák, alebo génius.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Airmike »

Filip

v tomto suhlasim s jugglerom, ono ten clanok je ako som napisal velmi zaujimavy. velmi zaujimave je aj budovanie vstahov s klientom. rovnako tak cele rozpravanie o fundamentalnom nahlade a podobne. co mi ale ostalo v pamati a co som bol skutocne prekvapeny su dve veci.

1) totalne odstrihnutie klienta , jedine co klienta ma zaujimat je to aby peniaze drzal vo fonde dlho. ak by mne osobne nejaky manazer fondu povedal ze moja starost je disciplina a o vynos sa nemam trapit, to je jeho vec. tak by som mu poprial vela stastia podal mu ruku a rozlucil sa. toto nieje o vstahoch a o dovere. je to o niecom inom

2) vyber s fondu a investicny horizont. - v nejakom clanku som raz pisal ze len dve veci budete pocut od sales oddelenia investicnych alebo akychkolvek inych fondov. a to je aby dodrzali investicny horizont. a aby nepredavali svoje investicie predcasne.toto je jedina zaruka. ktorej sa dockate. a mne osobne to velmi v tomto biznise vadi.
pretoze to z urciteho uhla pohladu pripomina alibizmus. netvrdim ze je to v tomto pripade, ale ja osobne spozorniem vzdy ked to pocujem, pre mna je to indikator neinvestovatelnosti. rovnako ako ked vam financny poradca ponukne investovat peniaze cez IZP. je to to iste.

ak hedge fond strati 50% tak je to absencia riadenia rizika. tu proste yiadna polemika neobstoji nijak. ani doverou ani tym ze na 50% DD pripada 16% p.a.. kto sa venuje riadeniu rizika trosku na urovni da mi za pravdu. kazdopadne je to model ktory sa pouziva a pouziva sa hojne. argumentuje sa tym ze dolezite je co je na konci roka a nie pocas. ale financny svet sa dnes zmenil. takyto nahlad by obstal podla mna v 80 rokoch, ale dnes je to proste stary model (NE)riadenia rizika, ktory zaklada na tom ze spravca fondu sa nemyli. a samozrejme mylit sa nemusi ale je dost pravdepodobne ze v nejakej periode sa pomyly a tento omyl bude pricinou velkeho failu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa jonatanus »

ale ved podla strategie to je pekne zabaleny podielovy fond (equity long), preco od toho cakate zazrak? ak prekonaju indexy na 10 rocnom horizonte o 1% rocne, bude to uspech. kto od tejto strategie caka kazdy rok plus a este nebodaj dvojciferny, tak sa docka velmi tazko...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mika napísal: ak hedge fond strati 50% tak je to absencia riadenia rizika. tu proste yiadna polemika neobstoji nijak. ani doverou ani tym ze na 50% DD pripada 16% p.a.. kto sa venuje riadeniu rizika trosku na urovni da mi za pravdu. kazdopadne je to model ktory sa pouziva a pouziva sa hojne. argumentuje sa tym ze dolezite je co je na konci roka a nie pocas. ale financny svet sa dnes zmenil. takyto nahlad by obstal podla mna v 80 rokoch, ale dnes je to proste stary model (NE)riadenia rizika, ktory zaklada na tom ze spravca fondu sa nemyli. a samozrejme mylit sa nemusi ale je dost pravdepodobne ze v nejakej periode sa pomyly a tento omyl bude pricinou velkeho failu.
Absolútny súhlas. Hlavne tá posledná veta je strašne dôležitá.

Ono tých 15% p.a. doteraz je pekný výsledok. To stojí za chválu.
Ale byť naložený v Rusku, alebo emerging markets a považovať -50% za O.K, lebo emerging mi padli o 90%, to sa mi veľmi nezdá.
Považujem Trebuľu za jedného z najfundovanejších na Slovensku, ale ten dlhodobý horizont možno svedčí o tom, že presvedčenie môže stáť nad risk manažmentom.
Proste na tých analýzach, alebo názoroch je kopa pravdy, ale výsledok závisí vždy len od správneho NAČASOVANIA a RIADENIA RIZIKA.
Pametám si napr. ako videl veľký pád trhov a písal, že do toho dáva mailand..ale ten pád trhov neprišiel. Bolo to presne naopak - trhy išli prudko hore ešte dlho.
Ono nakoniec ten veľký pád prišiel, ale dajme tomu po 2 rokoch....a čo z toho, ked vtedy už nebolo presvedčenie na short.
Na druhej strane verím, že keď sa tvrdohlavý génius obklopí správnym týmom, tak to riadenie rizika sa dá ustrážiť. Všetci veľkí manažéri urobili veľké rozhodnutia v predstihu a často na hrane. Ale od loserov ich oddelilo práve to, že neskrachovali vďaka riadeniu rizika. To sa týka aj traderov. Sú mnohí, ktorí excelujú v tíme, ale zlyhávajú individuálne.
V každom prípade, držím im palce. Kým sa je čím pochváliť, dovtedy je fajn.
Veľmi si vážim, že otvorene vravia ako sú na tom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak hedge fond strati 50% tak je to absencia riadenia rizika.
Všetci veľkí manažéri urobili veľké rozhodnutia v predstihu a často na hrane. Ale od loserov ich oddelilo práve to, že neskrachovali vďaka riadeniu rizika.
Áno, ale za to by som tento fond nepokladal za nejako extrémne zlý. Tvárime sa že hedge fondy nemajú drawdowny, lebo používaju riadenie rizika. Ale to je omyl. Keď sa pozrieš na ten rok 2008, tak každý druhý hedge fond bol v naozaj veľkých problémoch. A to tam sedeli americké manžérske hviezdy. Schválne som dával tú tabulku z gurufocus. Keď si ju pozeral v 2009,2008, tak tam bolo 90% HF v mínuse. A to ešte boli sakra veľké mínusy. Čo potom nikto v USA nevie čo je to riadenie rizika a vieme to len my tu na Slovensku? Mali by sme im tam ísť riadiť hedge fondy.

Čo sa týka toho horizontu, tak ja som to pochopil tak, že ak sa ti ten investor nervačí a každú chvíľu vyberá a vkladá, tak sa tomu manažérovi zle robí. A ak nemáš rád volatilitu, tak by si si nemal vybrať jeho fond, ale skôr niečo ako BBI, Atwel, alebo TAM Smart Fond.
Zase otvorení sú dosť - povedia ti viacej ako v iných fondoch. Len je otázka či sa tomu čo hovorí rozumieš. Určite to tam nie je tak, že by ti zobrali prachy a nič by ti nepovedali čo sa deje. Už len z toho rozhovoru vieš, že sú dosť otvorení. Čo sa o každom HF nedá povedať.

Inak tá extrémna expozícia v Rusku sa ani mne nepáčila.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Airmike »

Filip

1) nikto nepoklada fond za zly, len sme jasne popisali ake su rizika. a myslim ze je to uplne jasne.
2) pozeras sa na to prilis ciernobielo. nikto nehovori o tom ze my tu na slovensku by sme mali ist radit nejakym americkym hviezdam. oni tam maju urcite dost zastancov novej skoly, ktori su neni odchovani na principoch a teoriach ktorym podliehaju prave ti skor narodeni hedge fund manazeri. to o com sa tu bavime je totiz generacny a ideovy rozdiel . pokial to z mojho prispevku nebolo dost zrozumitelne vidiet.

chapem tvoje nadsenie s toho ze sa s tebou bavili ludia otvorene. skutocne je to zaujimavy clanok. ale nemozes predsa cakat, ze odozva na clanok bude jednostranna. sposob spravy fondu bol v tom clanku popisany jasne. takze si vobec nemyslim ze polemika je zalozena na porozumeni alebo neporozumeni. lenze ako som uz povedal. argumenty o volatilite a investicnom horizonte proste niesu argumenty 21 storocia.

ohladom tych vstupov a vystupov klientov. ano je logicke ze klient by mal mat jasnu predstavu ake velke DD by mal ocakavat, a podla toho sa moze rozhodnut ci vstupi alebo nevstupi. ak ale klient nepozna pomery a nevie ze sa drastickym prepadom ma sancu vyhnut pri volbe inej struktury fondu a ineho sposobu riadenia. tak je niekde chyba.pokial sa bude prezentovat jeden pohlad, ze obrovske DD pozas krizy su sucastou investovania, a klient sa im v ziadnom pripade nevyhne. tak bude mainstreamom jedna struktura , jeden model riadenia rizika zalozeny na rozhodnutiach jedneho manazera fondu.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Airmike »

samozrejme co sa tyka konkretne tohoto fondu, verim tomu ze jeho klienti su si vedomi do akeho rizika idu a manazeri im vysvetlia co ich moze cakat. ten posledny odstavec skor mapuje sposob akym sa prezentuju investicne prilezitosti vo vseobecnosti.
sirix
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 23 05, 2011 1:43 pm

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa sirix »

Zaujimavy rozhovor, p. Trebula ma prehlad a vyzna sa v celkovej situacii na trhoch a v makrofundamentoch. Ale riadit fond nie je len o tom mat dobre idei, ale zarobit klientom pri kontrolovanom riziku.
50% DD nie je kontrolovane riziko, ale extremny prepad. Ono kriza-nekriza , manazeri fondu su tam na to, aby sledovali vyvoj na trhu a riadili riziko tak, aby nedochadzalo k takymto extremnym vykyvom. Taktiez nesuhlasim s nazorom, ze klientova uloha je len dodrzat investicny horizont.
Klient vstupuje do fondu, lebo ocakava urcitu navratnost a manazeri su tam na to aby kontrolovali riziko a dosahovali vynos.
Fond vsak bol istu dobu v otvorenej strate 50% a oni klientom tlacili do hlavy ze je vsetko ok, to museli mat dobre presvedcovacie schopnosti , lebo to nie je OK.
Na to netreba manazera aby nakupil equity indexy a drzal do aleluja a sledoval ako fond kopiruje obrovske prepady na trhu. manazer je tam na to aby kontroloval riziko a zarobil (nech nikto nevravi ze pocas krizy neboli vynikajuce prilezitosti zarobit).
A taktiez nechapem ten 1,9% poplatok. Mne to pripada ako sofistikoanejsie predany equity fond, kde sa zaraba hlavne na poplatkoch.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa filip glasa »

50% DD nie je kontrolovane riziko, ale extremny prepad. Ono kriza-nekriza , manazeri fondu su tam na to, aby sledovali vyvoj na trhu a riadili riziko tak, aby nedochadzalo k takymto extremnym vykyvom.
Hej, len sa pozri koľkým hedge fondom sa darí kontrolovať to riziko. Ako som už hovoril, takéto DD, mala väčšina hedge fondov vo svete v roku 2008. Ono s tým riadením rizika to nebude až také jenoduché v praxi ako sa to hovorí. Či je to rozdiel nová vs. stará škola neviem.
Na to netreba manazera aby nakupil equity indexy a drzal do aleluja a sledoval ako fond kopiruje obrovske prepady na trhu. manazer je tam na to aby kontroloval riziko a zarobil (nech nikto nevravi ze pocas krizy neboli vynikajuce prilezitosti zarobit).
To bolo tiež v tom rozhovore - na kríze pomerne slušne zarobili. Inak by výsledný výnos nemohol byť 16% p.a. Prepady boli v roku 2008 a príležitosti v roku 2009. A na tom aj zarobili. Ostatne tak ako aj iné hedge fondy.
Na to netreba manazera aby nakupil equity indexy a drzal do aleluja a sledoval ako fond kopiruje obrovske prepady na trhu.
Neviem či si to vôbec čítal, ale oni tam indexy nekupujú a nedržia equity do aleluja.
Nie že by som ho chcel nejako extrémne obhajovať, ale keď píšeš, tak píš k tomu čo vo fonde naozaj držali. Dá sa tam kritizovať obrovská expozícia v ruských ťažobných firmách. A nie držanie indexu, keď tam žiadny index nemali.

K poplatkom - hej je to pravda, ten vstupný poplatok je vysoký (už spojenie poradenskej firmy a hedge fondu indikuje že to bude poplatkovo náročné). Ale zase nedostali sme sa k tomu ako sa reálne aplikuje. V akej miere ho aj naozaj strhávajú. Mne už nenapadlo pýtať sa na to, lebo aj tak už ten rozhovor bol extrémne rozťahaný.
Zase napríklad to že sa výstupný poplatok rozpustí v prospech ostatných investorov je celkom férová vec.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal: Áno, ale za to by som tento fond nepokladal za nejako extrémne zlý.
To vôbec nie. Fond hodnotím ako nadpriemerne dobrý.
Ale bol by som rád, keby sa v naších končinách objavilo aj čosi extrémne dobré.

Zoberme si druhú stranu mince toho prepadu v 2008.
Mnohí sme videli, že to nie je v poriadku na trhoch. Začalo to Bear Stearns na jar 2008, Lehman padol na jeseň a dno prišlo hádam o pol roka v 2009.
Je pár géniov, ktorí na tom zarobili ako napr. Paulson...O.K. To sú žiarivé výnimky...
Ale čo ostatní? My - malí trejderi a poloamatéri sme viedli debaty o smrade, ktorý sa šíril z trhov - z realít a z finančných inštitúcií. Tak čo videli veľkí profíci?
Každý videl kde boli sadzby, kde to začalo hniť a aké to môže mať následky.
Aj keď je ľahké byť generálom po boji, dovolím si tvrdiť, že manažéri fondov a zvlášť hedge fondov a na 100% malých flexibilných fondov nemali ten smrad ignorovať, ale zavetriť ten obrovský pád. A prinajmenšom sa stiahnúť viac do cashu, alebo zahedžovať opciami na short.
Preto ma sklamal aj Gladiš. Nie preto, že na tom nezarobil. Ale preto, že to nezavetril, alebo podcenil. Veď malé hedge fondy nie sú dôchodkové fondy, dokelu.
Nejaké riadenie rizika, nejaká flexibilita tam musí byť...
U Trebulu som si všimol, že ospevuje Putina, že nenechal zakapať tie firmy, čo ich odliv investorov a silný dolár zložil, resp. že ich neznárodnil. A tak sa pýtam, pri tej expozícii v Rusku, keby to PUTIN posral, kde by skončili ich investície?
Mohlo to skrachovať, či v Rusku, alebo hocikde inde... veď vo vyspelých krajinách došlo k neuveriteľnému scénaru, že štátna moc zachraňovala súkromné banky...
Skrátka nebolo to ďaleko od ABSOLÚTNEHO KOLAPSU. A kto to mal predvídať, keď nie manažéri súkromného kapitálu?

Moja predstava o malom hedge fonde je taká, že manažér a jeho tím makajú ako traderi, nie ako investori. Tak ako písal Steinhardt. Denne chodiť do práce, denne vyhľadávať obchodné príležitosti , denne zarábať a preniesť to do mesačných a ročných výsledkov.
A každý rok by mal končiť v pluse, žiadne dlhodobé horizonty. Pretože ak príde jeden mínusový rok, tak by to mala byť len výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo.
Aj to sa môže stať , ale len ojedinele. A nemalo by to byť nič, čo by mohlo zruinovať
klientov, lebo tí by už mali mať dlhodobo zmnohonásobený kapitál.

Skrátka, pre mňa je pravý hedge fond trading vo veľkom. Na tie miliardové, čo sa správajú ako tučné kapre v malom rybníku ja kašlem. Od malého fondu očakávam, že manažér je trader, nie investor. Len tak sa dá zarobiť viac peňazí ( a oplatí sa podstúpiť riziko) ako v inom biznise.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa filip glasa »

Skrátka, pre mňa je pravý hedge fond trading vo veľkom. Na tie miliardové, čo sa správajú ako tučné kapre v malom rybníku ja kašlem. Od malého fondu očakávam, že manažér je trader, nie investor. Len tak sa dá zarobiť viac peňazí ( a oplatí sa podstúpiť riziko) ako v inom biznise.
Čo ja viem. Veď práve preto sú hedge fondy zaujímavé, že majú stovky stratégií a spôsobov. Že nie sú príliš regulované a manažér má voľnú ruku. A preto je ich toľko a môžeš si z nich vybrať čo ti najviac sedí. Od ultra konzervatívnych, ktoré berú 1-2% nad medzibankovými sadzbami až po niečo ako LTCM s 50 -200 násobnou pákou.
futurer
Silver Member *
Príspevky: 254
Dátum registrácie: Št 25 12, 2014 9:07 pm

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa futurer »

Jsem se chtel podivat na nejakou jejich vysledovku, ale na webu nikde nic. Nemá nekdo nejaky odkaz?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

futurer napísal:Jsem se chtel podivat na nejakou jejich vysledovku, ale na webu nikde nic. Nemá nekdo nejaky odkaz?

Máš pravdu. Nikde nič. Obrovské tajomstvo. Kadejaké detaily o fonde majú na stránke, ale to hlavné nezistíš.
Nuž ked sa nemajú čím pochváliť - nestoja asi za nič.

P.S. Ja sa len divím, že u nás a v Čechách to funguje akosi naopak. Na Západe sa najprv ľudia preslávia výsledkami a potom zakladajú fondy. Tu sa dostávajú do povedomia verejnosti veľkými rečami, písaním kníh, zakladaním konzultačných a edukačných biznisov, rozhovormi v médiách, ale to hlavné - výsledky zatajujú ( v lepšom prípade prekrúcajú ).

ALL: Ktokolvek niečo viete, dajte vedieť. Nemám čas sa tomu venovať, ale myslím si, že výsledky každého fondu sa dajú dohľadať. Na ich stránke je kopa kecov akí sú top. Fungujú dlhé roky, poskytujú investičné služby verejnosti a výsledky svojej vlastnej práce zatajujú? To smrdí. A riadne. :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Tilbur »

Hladal som nieco o Lukasovi Trebulovi a na toto som narazil:

http://www.martinbabocky.com/top-investicni-lidri-v-sr/" onclick="window.open(this.href);return false;

Specialne vyberam:
Juggler
Juggler je týpek, ktorý je známy z diskusií na portáli ako-investovat.sk. Jeho rady sú známe a fundované. Sám je burzovým obchodníkom. Jeho identitu však nikto nepozná.
Tajní odborníci z internetu: Juggler (taký slovenský Neo)
:D
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

No vidíš. Narazil si na majstra v papertradingu. Lichotí mi, že ma zahrnul do zoznamu vplyvných ľudí v investíciách. Ja malá rybka z akvária som v jeho researchi zahrnutý medzi žralokov z Penty a JT :oops:

Investovaniu a tradingu, resp. obchodovaniu na burze, sa venujem už niekoľko rokov. Čo sa tradingu týka, zúčastnil som sa zopár súťaží a dosiahol som nasledujúce:

1.miesto v súťaži Forex Cup Young 2014, ktorá bola organizovaná medzi vysokoškolskými študentmi na Slovensku (víťazné mesačné zhodnotenie 1462%)
finalista Tradingovej súťaže s Live obchodovaním v hoteli Kempinski v Bratislave


No keďže mu ambície nechýbajú, už ponúka platený koučing na profi tradera.

http://www.martinbabocky.com/stan-sa-profi-traderom/" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Myslím, že je úplne jedno, či sa volám Jožko Mrkvička, alebo Pali z Bali. Ja verejnosti nič nepredávam, neposkytujem platené služby, nekoučujem. Nehľadám si zamestnanie a nerobím kariéru vo verejnom finančníctve. Dokonca ani nemám ekonomické vzdelanie. Som len obyčajný samouk a súkromný trader. Som verejnosť sama o sebe. Som na tomto webe jeden z diskutujúcich, snažím sa čosi zadarmo odovzdať a to mi stačí. Dúfam, že nikomu nevadí, že si chránim súkromie a nevycapujem svoje meno na web. :)

Dobré meno mám len jedno. Mne je proti srsti prezentovať sa takto:
Prílohy
Papertrading Pro.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Martin Babocky
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 06 03, 2017 11:20 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Martin Babocky »

Mať ambície nie je nič zlé. Niekto sa chce prezentovať pod prezývkou, aby o ňom nikto nevedel nič bližšie, byť skrytý verejnosti a písať z úzadia. Iný sa nebojí vyjsť s kožou na trh a dať do hry svoje meno. Ja ťa nekritizujem za tvoj štýl, ty ma nekritizuj za môj. Môžeš hejtovať to, že som ponúkal koučing, to ti neberiem, je to tvoj slobodný názor, no nehejtuj môj e-book, kde iba opisujem to ako som zvíťazil vo Forex Cup Young.

Z tvojej strany je táto časť ohováranie. Pri registrovaní sa na ako-investovat si suhlasil okrem ineho s nasledovnym:
Súhlasíte s tým, že nebudete odosielať žiadne urážlivé, obscénne, vulgárne, OHOVÁRACIE, nenávistné, výhražné, sexuálne orientované príspevky ....
Zdôraznil som ohováracie, lebo to je to, čo robíš ohľadom spomínaného e-booku. Ďalej je v podmienkach písané, že v prípade robenia horeuvedených vecí bude tvoj účet zrušený. Preto ten obrázok e-booku vymaž. Ostatné mi nevadí, hejtovať môžeš, nič nemorálne som neurobil. Som len človek, ktorý študoval financie, bankovníctvo a investovanie, bavia ma trhy, trading a investovanie do akcií. A rád o tom dávam vedieť svetu. Každý sa môže prezentovať ako uzná za vhodné, pokiaľ to je v medziach zákona a morálky. Oprav ma, ak hovorím zle...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2797
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 101 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Rokosák »

Jednou zo strategii hedge fondoveho priemyslu su polopravdy a zdoraznovanie ciastocnych, neoverenych ci nepodstatnych informacii. Hovori sa tomu marketing a ide o sucast modernej doby. Podla roznych studii, hedge fondy v globali po poplatkoch dlhodobo vynasaju maximalne 1,5%. Podla inych studii nic.

Na druhej strane nemaju to lahke hlavne kvoli tomu, ze klienti vyberaju peniaze ked je fond spolu s trhom dole a obycajne vtedy su najlepsie investicne prilezitosti.

Anonymny fond ci ziadne ine legalne anonymne podnikanie neexistuje. Ak vsak vyjdes s kožou na trh tak nemozes ocakavat iba potlesk. Kritika nie je hejtovanie ani ohovaranie je to cena, ktoru plati kazdy s kožou na trhu. Mnohe aktivity su verejne pozorovatelne a ako kazdy hokejista, operny spevak a politik vie, ze potlesk sa strieda s piskotom.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Chris »

pozrel som si hore spominany blog a par videi a musim skonstatovat, ze je to celkom slabe. Pozri si napr. spominaneho Trubana blog a realne porovnat je to 100 a 1. Je to dost amatersky spravene.

Obrázok

Su k tomuto aj nejake podlady alebo online track record ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin Babocky napísal:Mať ambície nie je nič zlé. Niekto sa chce prezentovať pod prezývkou, aby o ňom nikto nevedel nič bližšie, byť skrytý verejnosti a písať z úzadia. Iný sa nebojí vyjsť s kožou na trh a dať do hry svoje meno. Ja ťa nekritizujem za tvoj štýl, ty ma nekritizuj za môj. Môžeš hejtovať to, že som ponúkal koučing, to ti neberiem, je to tvoj slobodný názor, no nehejtuj môj e-book, kde iba opisujem to ako som zvíťazil vo Forex Cup Young.

Z tvojej strany je táto časť ohováranie. Pri registrovaní sa na ako-investovat si suhlasil okrem ineho s nasledovnym:

Súhlasíte s tým, že nebudete odosielať žiadne urážlivé, obscénne, vulgárne, OHOVÁRACIE, nenávistné, výhražné, sexuálne orientované príspevky ....

Zdôraznil som ohováracie, lebo to je to, čo robíš ohľadom spomínaného e-booku. Ďalej je v podmienkach písané, že v prípade robenia horeuvedených vecí bude tvoj účet zrušený. Preto ten obrázok e-booku vymaž. Ostatné mi nevadí, hejtovať môžeš, nič nemorálne som neurobil. Som len človek, ktorý študoval financie, bankovníctvo a investovanie, bavia ma trhy, trading a investovanie do akcií. A rád o tom dávam vedieť svetu. Každý sa môže prezentovať ako uzná za vhodné, pokiaľ to je v medziach zákona a morálky. Oprav ma, ak hovorím zle...
Prečítaj si ešte raz, čo som napísal. A zamysli sa nad sebou z čoho ma obviňuješ. Nič nevymažem. Dal som tu len scan z tvojej verejnej webovej stránky, aby bolo jasné k čomu sa vyjadrujem. Robím ti reklamu.

http://www.martinbabocky.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Prečítaj si príspevok pred tým. Ja len reagujem na to, že ty píšeš o mne: Juggler je týpek... Juggler - taký slovenský Neo a vôbec ma to neurazilo. Len som odpovedal kolegovi, že narazil na majstra v papertradingu. Veď sa tým sám chváliš a takto prezentuješ.. Tak prečo zo mňa robíš hejtera? Nič som si nevymyslel, len komentujem realitu.
Áno , vravím svoj názor - slobodný názor, toto je diskusné fórum ...tak to prosím ťa rešpektuj a neprikazuj mi, čo mám robiť: nehejtuj môj e-book...ten obrázok e-booku vymaž. S tým na mňa nechoď.

P.S. Ak sa hanbíš za scan svojej vlastnej webovej stránky, alebo si to medzitým odtial stiahol...a odo mňa chceš aby som to odtial vymazal, tak ma pekne popros. Na slušnosť reagujem slušnosťou. Astala Vista.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Casey »

Tak obsahovu stranku mas zhodnotenu,tam nie je co dodat. Pocuj XXXXXX nemas nahodov na okuliaroch prilis velky ram? a rovnako XXXXXXXXX sako by bolo mozno lepsie vymenit za kockovanu koselu pripadne len tricko.
Sumar: od imagu az po obsah je to cele na hXXXo a mal by si s tym zacat nieco robit.

P.S. tento príspevok bol na žiadosť publika upravený tak, aby neurážal. Juggler.
Používateľov profilový obrázok
Martin Babocky
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 06 03, 2017 11:20 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Martin Babocky »

Juggler, niekedy som mal na teba dobrý názor.. To, že si "týpek" a "taký slovenský Neo" sú slová, za ktoré sa pochopiteľne nemáš prečo uraziť, lebo sú vrámci daného príspevku písané a myslené tak, že sa si vo svojej oblasti dobrý a že sa vyznáš. Čo stále platí. No len si ma týmto druhým príspevkom utvrdil v tom, že si hejter.

Áno, toto, čo robím, je moje prezentovanie sa a budem v tom pokračovať.

Chris, nemôžeš porovnávať hrušky s jablkami, keď budem 15 rokov podnikať ako Truban, uvidíš, že moje blogy budú iné. Je normálne, že sa človek učí a vyvíja.

Vďaka Juggler za reklamu a ten koniec si zle napísal, dovolím si ťa opraviť, Hasta la vista!
Týmto končím odpisovať na hejty a majte sa.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa MartinPillar »

ale sú tie decká dnes drzé :roll:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin Babocky napísal: No len si ma týmto druhým príspevkom utvrdil v tom, že si hejter. Áno, toto, čo robím, je moje prezentovanie sa a budem v tom pokračovať.
Hejter je ten čo nenávidí ...od slova HATE = nenávisť. Nezamieňaj si prosím ťa vyjadrenie názoru (aj keď možno pre teba negatívneho) s nenávisťou. Nenávisť plodí nenávisť. Je vždy negatívna. Moje názory sú rôzne..niekedy pozitívne, inokedy negatívne, ale vždy sa opierám o fakty a vážim si slobodu názoru.

Opakujem, žiadny tvoj e-book som nehejtoval...ani teba nehejtujem..urobil som scan z tvojej stránky kvôli chváleniu sa virtuálnymi úspechmi a ponuke koučingu za peniaze. Mne to pripadá strelené... ale prepáč, je to len môj názor..keď už verejne ponúkaš služby a pýtaš za to peniaze, tak je hádam legitímne sa tomu vyjadriť, nie?

http://www.martinbabocky.com/" onclick="window.open(this.href);return false;stan-sa-profi-traderom/

Vídim, že si to zo svojej stránky vymazal, takže fajn, že som ten scan urobil, ináč by som bol za blázna...

OK. Na záver, aby si videl, že mám pozitívny prístup, tak ti urobím reklamu na tvoj ďalší web: http://investhink.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;

Promo video: https://www.youtube.com/watch?v=yZX6FG6bhYE" onclick="window.open(this.href);return false;

A zároveň, ked už máš dva perfektné weby a dvakrát som už narazil na tvoje ,,asi nevirtuálne,, výnosy....

Martin Babocký sa v investičnom svete pohybuje 6 rokov. Vlastní investičné portfólio zložené v prevažnej miere z akcií a popritom obchoduje krátkodobé "trejdy". Vo finančnej a investičnej oblasti má aj profesné skúsenosti - 3 roky v privátnom bankovníctve a v súčasnosti práca pre hedžový fond vo firme Infinity Capital. Moje výnosy v 2016: Investovanie: 15,44% Trading: 14,86%

...tak ťa pozývam do diskusií a investičného vyhodnocovania na našu stránku... neviem či si videl, že tu niečo také máme.

Peace?

P.S. Keď už robíš pre Infinity ...mám k tebe otázku. Fond Enhanced Equity mal ku koncu roka 2016 NAV 118,93.
Beriem to tak, že začiatok bol NAV 100 a za rok 2016 je výnos +18,93%. Len potrebujem potvrdiť , že začiatok bol 100. Je to tak?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa Tilbur »

Martin,
pozrel som si par tvojich videi. Mi to pripada, ze chces byt Gogomanom v slovenskom investicnom svete. Len mladi radsej hraju hry, ako investuju do buducnosti. Cize zaber mas dost uzky.

Pri videu, ci je SP500 na short sa mi paci, ze nie si medvedi, lebo takyto obsah som cakal.
Ked propagujes svoj novy web, davaj pozor co hovoris, lebo nemozes zvrejnovat veci, ako sa budu vyvyjat. To nikto nevie. Mozes zverejnovat co si myslis, ako sa bude vyvyjat.

Pri retorike o TDG dost citit slovnik P. Balinta. Citron research, Muddy waters ani Greenlight by som nepodcenoval. Kazdy z nich mal par dobrych tipov na short. Moje bycie predikcie su vacsinou ohranicene vyskou stop loss prikazu.

Vela zdaru.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa MartinPillar »

No ja už keď vidím trejdovanie divergencie na EUR/JPY tak vypínam ...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: Slovak Hedge Fund a Lukáš Trebula - rozhovor

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mne sa vcelku páči tá ich stránka, sú štyria: http://investhink.sk/prispievatelia/" onclick="window.open(this.href);return false;

Vidím to pozitívne. Dávam im kredit. Je to v začiatkoch, ale má to dobrý smer.. Neteoretizujú veľa...sústredia sa na konkrétne trejdy...páči, sa mi, že je tu snaha o setupy...má to nejaké parametre.

http://investhink.sk/category/investicne-predikcie/" onclick="window.open(this.href);return false;

Druhá vec je, že by tie trejdy trebalo vyhodnocovať. To je alfa a omega úspechu. Ak by sa im podarilo prezentovať ziskový trading, z históriou, ktorá sa dá odsledovať, získali by rešpekt a malo by to pre nich komerčný význam.

V tom im držím palce...I ked musím podotknúť, že takých stránok je vo svete veľa a platených trading servisov ešte viac...no väčšinou sú to len imidžovky..málokto dnes prináša skutočnú hodnotu.

Je to slovenské a zadarmo - ,,darovanému koňovi na zuby nepozeraj,,... Vždy sa poteším, keď vidím, že sa niečo prezentuje ohľadom trhov...a tlieskam, keď vidím pridanú hodnotu. Takým veciam dávam kredit, hoci často len v zmysle, že je lepšie začať hocijako ako vôbec. Kritický a alergický začnem byť vtedy, ked si chalani nevytvoria ziskovú históriu a začnú od ľudí pýtať peniaze.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"