Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Matus2
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 27 06, 2011 6:44 pm

Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Matus2 »

Ahojte,

chcem si zalozit investicnu firmu, ktora by obchodovala na svoj ucet. Princip by bol podobny ako pri "investment partnership" v USA (Typ firmy, aky zalozili napr. Warren Buffet alebo Walter Schloss na zaciatku svojej investicnej kariery). Teda ziadny management fee, iba poplatky za performance, a tie iba po prekroceni urcitej hurdle rate. Klienti firmy by boli vlastne partnermi, ich podiel a zisk by sa odvijal od vlozeneho kapitalu. Neviem vsak, ci je nieco podobne mozne zalozit aj na Slovensku. Nemam prostriedky na o.c.p., preto by som to chcel riesit touto cestou (ak je taka cesta vobec mozna). Moje otazky teda su:

1. Da sa takyto typ investicnej firmy zalozit aj v SR? Ak ano, reguluje takuto firmu NBS, alebo funguje ako obycajna obchodna spolocnost? Ktore zakony by som mal v tomto pripade prestudovat?
2. Aka forma obchodnej spolocnosti je na takyto typ vhodna? Mne pride najrozumnejsie zalozit a.s., rozdelit akcie na dva typy, jeden pre majitelov firmy (s hlasovacimi pravami) a druhy pre klientov (partnerov), so stanovenym podielom na zisku podla vkladu atd.
3. Akym sposobom sa zdanuje a prerozdeluje zisk?

Vopred dakujem za akukolvek pomoc alebo informacie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa filip glasa »

zákon o kolektívnom investovaní popisuje Špeciálne rizikové fondy pre kvalifikovaných investorov. Ale asi to nikto na Slovensku nevyužíva. Druhá možnosť je založiť fond v krajine, ktorá sa špecializuje na finančný priemysel (cyprus, malta, daňové raje).
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Airmike »

myslim ze tu je zakladnou informaciou to, ze firma bude obchodovat na vlastny ucet. nejde o spravu klientskych penazi. akciova spolocnost je v tomto pripade asi idealna (idealnaje mozno silne slovo :) ). ale s tou kalkulaciou vynosou to bude asi oriesok :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Problém bude asi v predmete podnikania. Ak má firma v predmete podnikania obchodovanie/investovanie, tak ju nezaložíte bez licencie.Na získanie licencie sú podmienky po novom príliš tvrdé. To sa berie ako služby verejnosti.
Ak má firma iný predmet podnikania a založí si účet u brokera, tak by nemala mať problém obchodovať na svoj účet. Problém bude v tom, že daňováci neuznávajú výdavky, ktoré nesúvisia s predmetom podnikania.
Takže bez uplatňovania nákladov, prípadne stratového roku aká bude výhoda?
Je diskutabolné aj to, ako by sa daňováci postavili k ziskom na účte brokera pri firme, ktorá je celkovo stratová, ale má iný predmet podnikania...
Zaujíma ma ako sa to dá riešiť u nás cez firmu, lebo sa mi zdá, že napr. chlapci v s.r.o. ktorá má v predmete školiacu činnosť veselo trejdujú, alebo sa priamo chovajú sa ako o.c.p. ( investiččné služby verejnosti )
Myslím, že seriózne riešenie je buď tímová práca v o.c.p, alebo sa presunúť do zahraničia.
Hoci aj do USA ako píše Matúš.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Myk »

Nedávno jsem se s tím setkal u nás.
Obchodovat vlastní prostředky na vlastní účet je povoleno klasické obchodní společnosti, živnost na to není, živnostenskému úřadu to tedy nebude vadit, finančnímu úřadu také ne. ČNB ale vadí, pokud taková společnost inzeruje s cílem získat investory - tj. vybírá vklady od veřejnosti - konflikt se zákonem o kolektivním investování, přpadně se zákonem o bankách. Takže lze to na a.s. nebo s.r.o., ale nesmí se ta společnost nazývat "investiční" nebo nabízet "výnosy investorům" apod.
Naposledy upravil/-a Myk v Po 27 06, 2011 8:58 pm, upravené celkom 1 krát.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Airmike »

JUGGLER

no pravda je ze novely somvelmi neskumal. ale ked som pred par rokmi skumal kadial vedie cesta, tak mi v NBSke povedali, ze ak ide firma na vlastny ucet tak ich ziadna licencia nezaujima, ze sa licencie vstahuju len pokial to ma byt prave ta sluzba verejnosti a tam tie zakony o kolektivnom investovani. ale skusim tie zakony prejst este raz, aj z novelami, a ked tak na nieco pridem

co sa tyka dani. tak sa dani P&L. v nakladoch mam gulas, to by chcelo experta na dane.
Matus2
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 27 06, 2011 6:44 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Matus2 »

Diky za info.
@Juggler : najlepsie by bolo mat v hlavnej cinnosti obchodovanie a investovanie ako hovoris, ale ake povolenie by bolo potom potrebne? NBS v podstate poskytuje bud OCP alebo 4 druhy fin. agentov pre sprostredkovanie inv. sluzieb:

http://www.nbs.sk/sk/dohlad-nad-financn ... osobilosti" onclick="window.open(this.href);return false;

Cez ocp by som nesiel, ale mozno ten vyssi stupen odbornej sposobilosti by sa dal. Ale ako hovoria ostatni, v principe by vsak malo stacit zalozit firmu a investovat, pokial nebudem ponukat fondy alebo investicne sluzby verejnosti. Spravoval by som vlastne peniaze + peniaze od par znamych, nikde by som nic neponukal ani nerobil ziadny marketing. Chcel by som to vsak zalozit na Slovensku a platit tu aj dane, aby to nevyzeralo ako nejaky offshore fund. Za 3-5 rokov, by som mozno zacal ponukat sluzby aj verejnosti, ak by som mal uz nejaky dlhsi track record a ocp. Bude preto najlepsie ak budem oficialne fungovat od zaciatku na Slovensku a platit tu aj dane.

Myslite, ze na danovom urade by mi k tomuto vedeli povedat viac? Nepoznate na Slovensku nejaku pravnicku alebo poradensku firmu, ktora by sa v tejto oblasti vyznala? Dakujem.
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Myk »

Finanční úřad s tím nemá co dělat, ten zajímá, zda je správně vedené účetnictví.
Dotaz polož živnostenskému úřadu, který ti poradí, jaký předmět podnikání zvolit. Pak bych se obrátil na NBS, zda takový předmět podnikání spadá pod nějakou jejich regulaci.

Aspoň toto je správný postup u nás v ČR, předpokládám, že na Slovensku je to obdobné.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa filip glasa »

Najjednoduchšie by asi bolo ísť cestou akciovky. Partneri by držali akcie tejto firmy a tá by obchodovala na vlastný účet. Treba si dať len pozor by ste akcie neponúkali cez verejnú ponuku.
Predmet podnikania konzultovať s NBS aj DÚ kvôli prípadnej regulácii a účtovníctvu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nemyslim si, ze najlepsie riesenie je akciovka. Lepsim riesenim je podla mna komanditna spolocnost. V prilohe prikladam moju diplomovu pracu. Matus, pozri si ju od strany 44, to by ta malo zaujimat. Tie blbosti naokolo citat nemusis :)

ale na tvojom mieste by som si nechal urcite spravit pravnu analyzu zakonov tykajucich sa tvojho zameru = o kolektivnom investovani, o fin. sprostredkovani, .. aby ta niekto zodpovedny "nepodzubal" ked nepochopi tvojim uslachtilym podnikatelskym zamerom ;)
Prílohy
2008OFCmorej_P.pdf
(333.5 KiB) 625 stiahnutia
Matus2
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 27 06, 2011 6:44 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Matus2 »

Dakujem! Komanditna spolocnost je presne to, co potrebujem. Ak som tomu dobre pochopil co pises v praci, pre zmenu poctu komplementarov je potrebny suhlas vsetkych podielnikov, ale pre zmenu poctu komanditistov (ak napriklad vstupi novy investor) staci suhlas iba niektorych, ak to das do spolocenskej zmluvy? Pre istotu to urcite este dam aj pravnikom, clovek nikdy nevie :) . Diky vsetkym za pomoc!
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Ano, presne tak :) ked to das pravnikovi, tak sa necuduj ak bude na teba chvilu kukat trochu neisto :) vacsina pravnikov o komanditke vela nevie .. najma o tom ako sa da vyuzit, takze si to bude musiet zrejme nastudovat. Dnes komanditku okrem danovych poradcov skoro nikto nevyuziva.
Vince
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 04 05, 2010 4:42 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Vince »

Nad niecim podobnym (zalozenie investicnej firmy) sa zamyslam perspektivne aj ja.
Napadaju ma ale niektore problemove otazky:
1. Ako zakotvit do spolocenskej zmluvy to, ze by si spravca majetku (trader) chcel kazdy mesiac (pripadne kazde 2mesiace) vyplacat mzdu, ktora by sa odvijala od dosiahnutych vysledkov?
2. Ako urcit spravne podiel na zisku v spolocenskej zmluve v pripade, ze by sa v priebehu roka menila vyska vkladu spolocnikov (niektori by svoje vklady zvysovali, niektori by si vyberali peniaze naspat, pribudol by dalsi investor a podobne)? Zisk sa pocita iba raz za rok, kym vyska a podiely vkladov by sa mohli menit castejsie...

to Matus2: Ak sa ti podari zalozit takuto firmu, napis pre aku formu si sa rozhodol a ako riesis podobne otazky, rad sa necham inspirovat...
Matus2
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 27 06, 2011 6:44 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Matus2 »

Skus si prejst buffettove listy partnerom. Ja som to len tak zbezne prebehol, ale pise, ze tam mal kopu ludi, ktori dostavali pravidelne mesacne platby z toho fondu, myslim ze tam je aj akym sposobom to pocital. Zvysovanie a znizovanie vkladov by sa dalo riesit tak, ze urcis povedzme dva terminy za rok, kedy sa da vstupit alebo vystupit z firmy. Do spolocenskej zmluvy by sa to dalo zakotvit v pripade komanditnej spolocnosti tak, ze povedzme komanditisti (teda klienti) by mali narok na 80% z dosiahnuteho zisku. Teda tvoja marza by bola 20%. Este tam treba kopu veci preratat a vymysliet, ale ked uz to bude mat nejaku finalnu podobu tak ti dam vediet.

http://www.ticonline.com/buffett.partner.letters.html" onclick="window.open(this.href);return false;
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa radvan »

neni pri komanditnej spolocnosti probelm, ze rucis celym svojim majetkom (na rozdiel od sro a as)? ... co sice zvysuje doveru ludi, co by mali s tebou podnikat, ale na druhej strane to teda nie je super vlastnost pre spravcu, lebo stat sa moze cokolvek ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

radvan napísal:neni pri komanditnej spolocnosti probelm, ze rucis celym svojim majetkom (na rozdiel od sro a as)? ... co sice zvysuje doveru ludi, co by mali s tebou podnikat, ale na druhej strane to teda nie je super vlastnost pre spravcu, lebo stat sa moze cokolvek ...
celym svojim majetkom ruci iba komplementar a komplementarom moze byt sro so zakladnym imanim 5000 Eur. A ty konas za komanditku ako konatel komplementara. Vacsina komanditiek to ma takto urobene.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa filip glasa »

ze rucis celym svojim majetkom (na rozdiel od sro a as)?
pokiaľ nemáš úvery a pohľadávky a neplánuješ v zlej situáciu firmu zbankrotovať, tak je toto zbytočná obava. A niečo ako investičná spoločnosť úvery a pohľadávky voči tretím stranám mať asi nebude. POkiaľ nepôjde o private equity.
Matus2
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 27 06, 2011 6:44 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Matus2 »

Hej rucis celym majetkom, ale ja planujem investovat iba vlastny kapital firmy, 0% dlhu aspon zatial, takze to by nemal byt az taky problem. Stat sa moze hocico, ale jedine zavazky alebo pohladavky mozu vzniknut pri operacnych nakladoch, ak napriklad nezaplatim ucet za elektrinu. Ale v buducnosti by mozno bolo dobre spravit to tak, ako peter navrhol.
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Myk »

Pozor, podle mě hrubě podceňuješ rizika.
a) trading s marginem je podnikání na úvěr a je možná ještě rizikovější, než klasický úvěr (můžeš jít do mínusu mnohem víc, než je povolený margin)
b) i kdybys neobchodoval na margin, používáš cizí peníze a tudíž zodpovídáš za hospodaření a nakládání s cizím majetkem. Ručíš jako FO za případné výsledky žalob, které na tebe mohou akcionáři komanditisté podat a ty výsledky mohou být větší než vlastní kapitál, který prohospodaříš (soudní výlohy, úroky z prodlení, pokuty správních orgánů atd.).

Za hospodaření s cizím majtekem ručíš i jako jednatel právnické osoby v trestně právní rovině, ale přece jen při vymáhání odpovědnosti za škodu je tam podle mě jeden mezistupeň a sice ta právnická osoba, po které se vymáhá škoda nejdřív, než se jde po jednatelích.

Výhoda akciovky je podle mě v tom, že má kolektivní orgány a všechny podstatné kroky si můžeš nechat preventivně schválit představenstvem, nechat projít dozorčí radou a případně i valnou hromadou. Akcionář, který vložil peníze do akciovky, na valné hromadě hlasoval schválil jak a kdo bude obchodovat na jakých trzích, seděl v dozorčí radě a dostával výkazy od představenstva, se těžko bude domáhat svých peněz žalobou, až o ně při obchodování akciovka přijde.

Některé z těchto prvků má ale i komanditní společnost, takže to může být dobrá volba.
Matus2
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 27 06, 2011 6:44 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Matus2 »

Tieto rizika si vsetky uvedomujem, ale som ekonom, nie pravnik. Ako som hovoril, cele je to iba hruby koncept, a az ked to budem mat vypracovane aj z pravneho hladiska, tak bude ovela jasnejsie, akym smerom sa pustit. Kazdopadne dakujem ze si ma na taketo veci upozornil, investovanie cudzieho majetku uz predstavuje ovela vacsiu zodpovednost, a treba to dobre premysliet.
prepinakos
Príspevky: 54
Dátum registrácie: St 03 04, 2013 6:02 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa prepinakos »

Toto je velmi zaujimava tema.
Tiez mi tato myslienka zalozenia vlastneho investicneho fondu vrta v hlave.
Matus2 tu uz 2 roky nechodi tak sa ho nemozeme opytat ci nejako pokrocil.
Mozno uz je niekde na Belize.
Kazdopadne som sa dostal k clanku ktory hovori o tom ze Cesko chce umoznit jednoducho vytvarat fondy prave prostrednictvom akciovych spolocnosti.
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clano ... ch-rajoch/" onclick="window.open(this.href);return false;
Vie niekto v akom to je momentalne stadiu ?
Uvazuje niekto nad niecim takym ?
Mohli by sme tu o tom rozvynut debatu trosku
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa filip glasa »

o ceskych fondoch kvalifikovanych investorov FKI sme pisali nedavno:

http://ako-investovat.sk/clanok/530/fon ... nvestorov-" onclick="window.open(this.href);return false;
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Pette »

v prvom rade pred zakladanim investicneho fondu je nutne vediet tie peniaze na burze zarobit na vlastny ucet...dlhodobo, konzistentne atd. Ak budes spravovat cudzie peniaze a niekomu prepalis 100 tisic eur, bude na teba skaredo pozerat. Bez ohladu nato, ze od zaciatku budes jasne poukazovat na rizika. A kategoria ludi, pre ktoru je strata 100 tisic nieco ako sprepitne v restike u teba nikdy investovat nebude. Nato je tu ina liga.
Matus2
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 27 06, 2011 6:44 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Matus2 »

Heh, na Belize este niesom, ale ak sa bude darit tak sa tam mozno raz dostanem. Firmu som zalozil a zatial celkom funguje, aj ked ta struktura je dost kostrbata. Tiez som sa pozeral na tie ceske zakony, vyzera to velmi zaujimavo a pravdepodobne nebude taky problem spravit fond cez nich. Myslim ze v 2015 bude platit aj zakon, ktory umozni predavat investicne produkty z jedneho statu do celej EU.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Chris »

@Matus2: nakoniec si teda aky typ firmy zalozil?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
prepinakos
Príspevky: 54
Dátum registrácie: St 03 04, 2013 6:02 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa prepinakos »

Matus2 : zalozil si teda komanditku alebo akcivoku a ponukas "kolektivne investovanie" mas nejaky web alebo nieco o svojej firme?
Matus2
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 27 06, 2011 6:44 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Matus2 »

Zalozil som komanditku, kolektivne investovanie zatial nemozeme ponukat, ale myslim ze do dvoch rokov je to celkom realne, bud cez CR formou fondu alebo cez ocp. Zavisi to hlavne od nasich vysledkov a kapitalu. Web mam, ale neviem ci to mozem hodit sem aby som nerobil reklamu, tak ti poslem link.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

daj verejne, aspon sa kukneme :) vypytany link nie je reklama :)
Matus2
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 27 06, 2011 6:44 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Matus2 »

Ok, tak tu to je: http://www.abam.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;

Firmu sme zalozili takmer pred dvomi rokmi, ale az donedavna sme fungovali vo velmi komornom stave. Predosly zamestnavatel mi totiz nedovolil robit spravu inych prostriedkov ako vlastnych/blizkych znamych kvoli zamedzeniu konkurencie. Takze som sa celej veci venoval iba okrajovo vo volnom case, v nasledujucich rokoch planujem investovat viac casu, zlepsit vysledky a posunut tak firmu dalej.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

uz aspon vieme co si zac :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa filip glasa »

OCP vo vasom pripade nedava vyznam. Je to zbytocne drahe, narocne, sami by ste to nestihali.
Matus2
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 27 06, 2011 6:44 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Matus2 »

Hej :), ano ocp je iba hudba dalekej buducnosti, treba na to vysoky kapital a minimalne par zamestnancov na reporting do NBS a administrativu. Ale nezaskodi nad tym uvazovat :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa filip glasa »

O FKI robime este jeden clanok, tak potom sem dam odkaz ked bude hotovy. Naviac v CR planuju pri tych FKI este viac znizit dane, takze by to bolo este lepsie.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Tilbur »

Poplatky:
Vstupný : 2%
Ročný : 20% z ročnej výkonnosti
Naco je dobry ten 2% poplatok pri vstupnej investicii?
Mate ho, lebo ho maju vsetci?
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Matus2
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 27 06, 2011 6:44 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Matus2 »

Ok super, vyzera to ako najlepsia moznost, hod to potom sem!

@tilbur: Ten poplatok je tam iba kvoli ludom, ktori chcu odmenu za to ze nas niekomu referuju. Pokial my zozenieme klienta alebo nas kontaktuje sam neplati ziadny vstup, iba % zo zisku (high watermark) a brokerage fees.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vacsinou hedge fondy vstupny poplatok nemaju a provizie vyplacaju z poplatku za spravu (pripadne aj zo success fee). Vy poplatok za spravu nemate ziadny?
Matus2
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Po 27 06, 2011 6:44 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa Matus2 »

Hej, muselo by to ist zo success fee ktore je dost volatilne. Za spravu nemame ziadny poplatok, zarobime iba vtedy, ak zarobia aj nasi klienti. Sucasne mame inu strukturu ako vacsina fondov a sme nova firma. Poplatky znizuju klientovu vykonnost a musime najprv dokazat ze vieme pridat hodnotu (formou podstatne vyssej vykonnosti ako index), skor nez zacneme fungovat ako bezny fond. To este par rokov potrva, vsetci vieme ze dva roky vynosov neznamenaju zatial nic, bude treba aspon jednu krizu (pokles trhov min. 40%) na dokaz toho ze nase strategie dlhodobo funguju. V dohladnej dobe teda ostaneme iba pri success fee.
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa davoo »

Matus2 napísal: neplati ziadny vstup, iba % zo zisku (high watermark) a brokerage fees.
Ešte k tomu nekorelované performance s indexom, ktoré bude vyššie a máme tu prvú lastovičku.
prepinakos
Príspevky: 54
Dátum registrácie: St 03 04, 2013 6:02 pm

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa prepinakos »

Ahojte,

toto je velmi zaujimava tema z roku 2013.

Neviem ci by mal niekto zaujem ju ozivit.

Respektive prevadzkuje niekto podobny druh investicnej spolocnosti bez ocp?

Pozeram na matusovu stranku ale zda sa ze uz neufunguju http://www.abam.sk/en/" onclick="window.open(this.href);return false;

Finstat hovori v zasade ze nikdy nefungovali ale mozno maju aj inu entitu.
Používateľov profilový obrázok
norbert.nepela
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 23 03, 2017 11:47 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalozenie investicnej firmy (investment partnership)

Príspevok od používateľa norbert.nepela »

Určite by som chcel túto tému oživiť. Abam už má podľa nbs licenciu zrušenú...
Vie niekto, aký typ spoločnosti / licencie je potrebnýna prevádzkovanie roboadvisora typu wealthfront resp. nutmeg? Právnici, vyzerá, nemajú jednotný názor...
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"