Dlhopisové fondy

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
heldus
Príspevky: 40
Dátum registrácie: St 08 01, 2014 2:45 pm

Dlhopisové fondy

Príspevok od používateľa heldus »

Napadla ma taká vec - dá sa niekde zistiť, koľko EUR/USD za posledný rok, dva "odtieklo" z dlhopisových ETFs ? Pýtam sa preto, lebo si myslím, že všetci, ktorí mali peniaze v dlhopisových ETFs mali/majú v poslednom období super príležitosť načasovania trhu - odísť z dlhopisov, lebo sú vysoko a už nemajú veľmi kam rásť. Podľa mna v súčasnosti neoplatí ísť do dlhhopisového ETF a tak isto sa v ňom neoplatí zostať, pretože potenciálny marginálny výnos je nedostatočný v porovnaní s rizikom poklesu. Čo si myslíte vy ? Túto myšlienku, že ľudia využili načasovanie výstupu z dlhopisov, by mi potvrdilo to, keby viem koľko peňazí odtielko z dlhopisových ETFs....
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

pozri si niektoré najväčšie etf dlhopisové fondy a u nich nájdi ako im klesol/rástol majetok.
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Dlhopisové fondy

Príspevok od používateľa qwerty »

Zdravím, aký máte názor na high yield bonds ETFs ? Našiel som zopár zaujímavých čo ponúkajú 4-6% p.a. a tieto ETF dividendy vyplácajú štvrťročne/polročne. Ak takéto ETFko s korporátnymi dlhopismi má značne diverzifikované portfólio, tak je čoho sa báť?

Ešte jedna vec. Čo to znamená, ak sa fond obchoduje za premium k jeho čistej hodnote aktív? V jednom článku som našiel niečo takéto v súvislosti s opatrnosťou u high yield fondov: "Some of these funds trade at a premium to their net asset value." Čo sa tým myslí? Dakujem.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2829
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Dlhopisové fondy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Fond ma aktiva vo vyske 1000, ktore su rozdelene do 1000 jednotiek. Cena jednotky je teda 1. Ak sa predava za viac ako 1 tak ide o "premium" ak menej tak "discount". Obycajne sa to tyka takzvanych "closed end" fondov.

Coho sa obavat u firemnych dlhopisov? Nuz ak si kupil za 100 dlhopis platiaci 1% co je povedzme prijatelne v sucasnej dobe nizkych urokov, ale casom uroky vo vseobecnosti stupnu, tak Ti nikto za Tvoj dlhopis neda plnu cenu teda 100. Samozrejme mozes cakat do vyprsania terminu, ale v tom pripade budes brat 1% zatial co susedovi moze vynasat povedzme 8% co Ti bude spominat zakazdym co Ta uvidi cez plot.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Dlhopisové fondy

Príspevok od používateľa qwerty »

Vďaka Rokosák. Páči sa mi, že máš vo všetkom prehľad...

Prečo sa však daná veta písala v súvislosti s opatrnosťou? Prečo je zlé/potenciálne nebezpečné, ak sa fond obchoduje za prémium?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2829
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Dlhopisové fondy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Zle ani nebezpecne to nemusi byt. Faktom vsak je, ze u Closed End fondov cenu jednotky urcuje dopyt a ponuka, teda nie presna hodnota aktiv. Cize v pripade "premium" kupujes za vyssiu cenu ako je nominalna hodnota jednotky - co moze niekomu vadit. Podobne to je aj s ETFkami.

Dakujem za pochvalu, ale vo vsetkom prehlad nemam. Ani to nie je potrebne a netrapi ma to. Staci si to uvedomit.
Ja sa drzim zasady, ze "nikto nic nevie". Koncept vznikol v Hollywoode, kde sa pred premierou premieta novy film pre samotnych umelcov a odbornu verejnost ako kritikov, dramaturgov, investorov, zamestnancov studii a distributorov. Obycajne sa snazia o prognozu uspechu noveho filmu. Teda ci to bude megabomba, alebo prepadak. Pripadne iba priemerny financny uspech.
Tito odbornici v drvivej vacsine pripadov nespravne odhadnu mieru financneho (o umelecky sa ani nesnazia) uspechu filmu co je povodom konceptu "nikto nic nevie".
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4031
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Dlhopisové fondy

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Rokosák napísal:Koncept vznikol v Hollywoode, kde sa pred premierou premieta novy film pre samotnych umelcov a odbornu verejnost ako kritikov, dramaturgov, investorov, zamestnancov studii a distributorov. Obycajne sa snazia o prognozu uspechu noveho filmu. Teda ci to bude megabomba, alebo prepadak. Pripadne iba priemerny financny uspech.
Tito odbornici v drvivej vacsine pripadov nespravne odhadnu mieru financneho (o umelecky sa ani nesnazia) uspechu filmu co je povodom konceptu "nikto nic nevie".
Pekne vysvetlene odovodnenie tvojho postoja voci investovaniu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Dlhopisové fondy

Príspevok od používateľa JUGGLER »

qwerty napísal: Prečo sa však daná veta písala v súvislosti s opatrnosťou? Prečo je zlé/potenciálne nebezpečné, ak sa fond obchoduje za prémium?
Lebo to znamená, že kupuješ za vyššiu cenu ako je skutočná. Teda predražene. Vyššia cena má tendenciu klesnúť ku skutočnej hodnote, čím sa zvyšuje tvoja šanca na stratu.

Je to podobný koncept ako pri akciách, ale pri akciách je dosť zložité určiť vnútornú hodnotu. Každý však chce investovať do podhodnotených akcií, nie do predražených. Pri ETF sa tá vnútorná hodnota vyjadruje cez NAV (Net Asset Value) a získava sa prepočítaním všetkých komponetov z ktorých sa fond skladá. Pokiaľ viem, tak pri ETF je dokonca zákonná povinnosť prepočítavať to a zverejňovať ( myslím, že cca každých 30 sekúnd). Takže ked ideš investovať do ETF tak si vždy porovnaj NAV so skutočnou cenou. Ak nie sú rovnaké, tak môžeš rátať s tým (a špekulovať na to), že raz budú....

P.S. Poviem príklad: zhruba pred 2 rokmi som longoval 2x VIX ETF zvanú TVIX. Išla proti mne a držal som až kým ma Tilbur neupozornil, že sa cena šialene odklonila od NAV. Bolo to v môj prospech, lebo vdaka tomu som neprerábal až tak veľa, ale v tej chvíli som si uvedomil, že je tu obrovské riziko pádu. Uzavrel som pozície a asi o dva dni sa cena TVIXu zosypala...a nakoniec šla dole cca o -50% až na cenu NAV. Nevyznal som sa vtedy v tom, takže ma v podstate Tillbur zachránil od velkej straty. Dnes môžem povedať len toľko, že vdaka svojej nevedomosti som bol v hlúpom a presne opačnom trejde. Každý profík by mal totiž špekulovať ako na tom zarobiť... v danom prípade sa dala urobiť celkom jednoduchá arbitráž: long UVXY + short TVIX ( dve rovnaké ETF) ... zisk by bol tých 50% po vyrovnaní cenových rozdielov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhopisové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Aktuálne sú výnoy High Yield dlhopisov aj príslušných fondov na historických minimách (z dlhodobého hľadiska). Tak ako v podstate celý fixed income svet.
Keď sú úroky dole a ty kúpiš dlhopisový HY fond, tak časom keď úroky stúpnu, tak kelsne cena dlhopisov vo fonde a s ním aj hodnota a cena fondu.
Proste dnes by si nakupoval ako keby na vrchole a z vrcholu je len jeden smer kam sa ceny môžu vydať.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Dlhopisové fondy

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Proste dnes by si nakupoval ako keby na vrchole a z vrcholu je len jeden smer kam sa ceny môžu vydať.
BTFATH je predsa nová mantra investorov po novom :twisted:
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 533
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 247 times

Re: Dlhopisové fondy

Príspevok od používateľa MiBi »

Investori v dlhopisoch čelia otázke: Rast príde, no nikto nevie kedy
Podla mna prichadza cas, kedy budeme zvazovat investiciu do dlhopisovych fondov. Bude vhodna doba, ked centralne banky prestanu so zvysovanim sadzieb?
Zaujala ma tabulka z prezentacie od M.Labaja ->
dlhopisy-duracia.pdf
(2.87 MiB) 37 stiahnutia
Ak tomu spravne chapem, tak ked zacne uvolnovanie menovej politiky a sadzby klesnu o 1% tak 10r dlhopisy stupnu o 8% a 20r o 13%?
Nebude mat v tom okamihu zmysel presunut cast portfolia z S&P500 a pod. ETF do dlhopisovych? Vychadzam z poucky, ze vacsinou ked dochadza k znizovaniu sadzieb dochadza k recesii a k poklesu akciovych portfolii.
Screenshot 2023-10-20 075803.jpg
Ak ma niekto predplatne, tento clanok by mohol byt tiez zaujimavy
https://www.trend.sk/ekonomika/investor ... nevie-kedy
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 533
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 247 times

Re: Dlhopisové fondy

Príspevok od používateľa MiBi »

Pavel Hadroušek (Fio banka): Situace na trzích nahrává aktivnímu přístupu k investicím,
výnosy amerických dluhopisů jsou blízko vrcholu a velké technologické firmy nebudou bezpečným přístavem navěky
Screenshot 2023-10-23 140316.jpg
Screenshot 2023-10-23 140316.jpg (54.5 KiB) 667 zobrazenia
https://www.investicniweb.cz/videoteka/ ... 23-10-2023
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
gardenerr
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 9:41 pm
Has thanked: 2 times

Re: Dlhopisové fondy

Príspevok od používateľa gardenerr »

Presne nad tymto som uvazoval. Laicky mi to dava zmysel ist v tejto situacii do dlhopisov, ale rad by som si precital nazor niekoho, kto tomu naozaj rozumie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"