Investovat teraz do akciovych fondov?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa filip glasa »

obry den pan Filip

Moj financny agent (Partners Group) mi odporucil Pioneer investments kde som si vybral portfolio P3 - Dynamicke. Chcel by som sa Vas spytat ci vzhladom na to ze fondy uz niekolko rokov dosahuju svoje maxima, myslite si ze je mudre investovat taku vysoku ciastku v tomto momente?

Velmi sa bojim sa totiz toho ze skor alebo neskor musi zakonite prist pokles ako dalsi cyklus po raste a nerad by som vstupil do trhu rovno v jeho vrchole.

Alebo su moje obavy viac menej prehnane? :)

Este taka otazocka ak mozem, ma podla Vas zmysel pouzivat technologicku analyzu na vykonnost fondov?

Dakujem vopred za Vas nazor.
Kto sa boji, nech radsej neinvestuje - je to dobre na psychiku. Kto ma lepsiu radu, tak nech sem napise :-)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3851
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

no ja akurat idem svoje uspory v DSS dat z akcioveho portfolia do konzervativneho a pockam na korekciu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:Kto sa boji, nech radsej neinvestuje - je to dobre na psychiku. Kto ma lepsiu radu, tak nech sem napise :-)
:)) presne tak. Ale je rozdiel investovat pravidelne kazdy mesiac nejaku ciastku ... v tom pripade ta na zaciatku vyska indexov nemusi trapi.... a investovat jednorazovo. On tam pise o nejakej vysokej ciastke, to ma matie.
toxikSVK
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 18 02, 2015 4:34 pm

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa toxikSVK »

zadana tema bola odomna a pisal som o jednorazovej investicii do akciovych fondov vo vyske 40.000 eur. Co myslite, pockat si na klesajuci trend alebo by ste to nejak neriesili? :)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

krystalovu gulu tu nikto nema, ale ak sa rozhodnes investovat, portfolio by malo byt dobre diverzifikovane a mali by tam byt aj defenzivnejsie veci. To odporucanie Partnersaka nema s poradenstvom nic spolocne
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

toxikSVK napísal:zadana tema bola odomna a pisal som o jednorazovej investicii do akciovych fondov vo vyske 40.000 eur. Co myslite, pockat si na klesajuci trend alebo by ste to nejak neriesili? :)
Môj názor je taký ( zdôrazňujem, že vravím za seba ), že ja by som v tejto fáze do akcií určite jednorazovo neinvestoval.
Z technického hľadiska nevidím katalyzátory na ďalší breakout (prerazenie a rast ) - je to zrelé na poriadnu korekciu.
Z fundamentálneho hľadiska sa zisky a tržby firiem prepadávajú ( hodnotím americké korporácie ), pričom ceny akcií rastú..čo znamená, že na akciách sa nafukuje bublina. Z psychologického hľadiska, neviem kde sa nabral ten optimizmus v ľudoch, ale zrejme ich rozčulujú nízke úroky v bankách ( hlupák nikdy nepochopí, že úrok +1% pri inflácii 0,5% je lepší ako úrok +4% pri inflácii 4,5% ) a majú strach z čokolvek iného ( emerging markets sú riziko, dlhopisy sú nedobré, reality sú behom na dlhú trať, zlato má boom za sebou, komodity klesajú...atd ). Niekde som čítal, že teraz investuje nová generácia, ktorá je tu po baby boomers a tá má proste riziko v krvi ...kašlú na všetko. Takže bude treba aby najprv oni pustili žilou a potom sa tá averzia k riziku na trhy vráti... :) Ono už teraz bola volatilita normálnejšia (prvé týždne roka )...ja to hodnotím tak, že profíci už nenakupujú, skôr vyberajú zisky a amatéri to ešte tlačia hore...no len dovtedy, kým budú noví kupci.. Môj názor je taký, že skôr či neskôr príde další velký pokles - v desiatkách %. Každý väčší pokles bude ideálnou príležitosťou na nákup. V tomto storočí boli dve super príležitosti na nákup: v 2003 a v 2009. Dám krk na to, že budú i ďalšie. Takže moja rada: vyložiť nohy na stôl a čakať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Môj názor je taký, že skôr či neskôr príde další velký pokles - v desiatkách %.
Moj nazor 10-20% ano, ale poklesy 50% ala rok 2002 a 2008 uz asi nie. FED spusti tlaciaren, ak by to hrozilo. Uz to ma odskusane. Ale nakoniec moze byt vsetko inak.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Jano
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 7:06 pm
Bydlisko: Niekde....
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa Jano »

toxikSVK napísal:zadana tema bola odomna a pisal som o jednorazovej investicii do akciovych fondov vo vyske 40.000 eur. Co myslite, pockat si na klesajuci trend alebo by ste to nejak neriesili? :)
gmo.com, prihlas sa tam, maju tam kniznicu, tam si vyhladaj
GMO 7-Year Asset Class Forecast, napr ten z January 2015

ten ukazuje
US Equity Large Cap -1.4%
US Equity Small Cap -2.6%
US High Quality 0.9%
Int Equity Large Cap 0.8%
Int Equity Small Cap 0.8%
Equity Emerging 3.4%
US Bonds -1.5%
Int Bonds Hedged -3.7%
Bonds Emerging 2.9%
Index linked bonds -0.9%
Cash -0.2%
Managed Timber 5.4%

GMO *The chart represents real return forecasts for several asset classes and not for any GMO fund or strategy. These forecasts are forward ‐ looking statements based upon the reasonable beliefs of GMO and are not a guarantee of future performance. Forward ‐ looking statements speak only as of the date they are made, and GMO assumes no duty to and does not undertake to update forward ‐ looking statements. Forward ‐ looking statements are subject to numerous assumptions, risks, and uncertainties, which change over time. Actual results may differ materially from those anticipated in forward ‐ looking statements. U.S. inflation is assumed to mean revert to long ‐ term inflation of 2.2% over 15 years.
--Jano
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

prave to, ze tlaciarenske lisy za posledne roky uz viac krat pretlacili akciove trhy do pozitivnych cisel. Ze ich nechaju rupnut, tomu uverim, az ked to uvidim. Pri tomto nastaveni moze letiet akciovy trh v podstate do hocijakych vysok aj pri na prd fundamentoch. Ta likvidita sa niekde musi ulozit.
toxikSVK
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 18 02, 2015 4:34 pm

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa toxikSVK »

@JUGGLER, velmi pekne si zodnotil to ako to vidis :)

Ten fond o ktorom uvazujem ma zlozenie portfolia 20% Core European, 20% U.S, 30% emerging markets a 30% global select.

Tak chlapci ako by ste to teda riesili mat tych 40-50 tisic? isli by ste este do toho (aspon do horizontu par mesiacov/roka) alebo radsej zvolit daky konzervativnejsi fond? Ci radsej tu sumu rozdelit a vkladat postupne?
Alebo nakup par ETF cez brokera? ono je to asi za jedno v porovnani s tym fondom ci nie?

Za kazdu radu vdaka
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja by som to nedal do žiadneho fondu. A už vôbec nie z horizontom pár mesiacov/roka. Nebuď blázon. Každú investíciu treba dôkladne posúdiť a načasovať z hľadiska risk/rewardu. Pri investícii na 1 rok pri tomto načasovaní ideš na zisk možno 5-10% ,ale riskuješ stratu 20-50%. Pri akciách musíš mať horizont viac ako 10 rokov, alebo to super načasovať.

Inflácia je takmer nulová. Nebuď chamtivý a uspokoj sa s 2% p.a. na termiňáku..maximálne by som to riskol do nejakých korporátnych dlhopisov naších žralokov.


P.S. Čo sa týka Fedu, tak to, že ,,spustí tlačiareň,, alebo že to ,,nenechá padnúť,,...to sú len úvahy o ktoré sa nemožno opierať. Pametám si ako v poslednej kríze 2008-2009 padli akcie takmer o -60%... Hrozil totálny kolaps, lebo Fed už jednoducho nemal prachy...nevedel pokryť požiadavky na likviditu. A ked sa dobre pametám, tak sa to vtedy zastavilo až po prijatí opatrenia, že bankové vklady budú garantované štátom. Neskôr také garancie uplatnili aj v EU ( do 100K na účet sú dodnes). Tie tlačiarne nič nezachránili, len centrálni bankári si natlačili viac peňazí do rezervy a vedia lepšie zachraňovať banky. Pád akcií bol sprevádzaný prudkým poklesom spotreby, objednávok, tržieb, ziskov, nasledovali prepúšťania, šetrenie, znižovanie nákladov....To bola špirála, ktorá sa takmer skončila vlnou bankrotov ( prvý raz v histórii vlády znárodňovali banky ) a bolo šťastím, že sa tie bankroty nepreniesli do všetkých sektorov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
toxikSVK
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 18 02, 2015 4:34 pm

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa toxikSVK »

Juggler preco 5-10%? akciove fondy ktore som uviedol vyssie maju podla ich uvadzanej historie za posledny rok cez 30% (za posledny mesiac cez 6% a nevyzeraju ze by spomalovali).

Opravte ma ak sa mylim ale moju strategiu si predstavujem asi takto: investovat do tychto fondov a kym su este vo svungu aspon par mesiacov zbierat slusne vynosy (ano uvedomujem si ze obrat moze nastat v okamihu mojho vstupu ale na korekciu sa uz caka skoro dva roky a nic) a v okamihu badatelneho spomalenia resp poklesu to vybrat. Proste nieco ako pozicny trading.

Cize ked si to premietnem na risk/reward ktoru si spomynal tak riskujem stratu 5-10% (ak sa rozhodnem prijat stratu na zaciatku) ale potencionalny zisk odhadujem 10-15% a ak to bude rast dlhsie nez cca pol roka tak samozrejme o nieco viac.

Co si o tom myslite, je to blbost? :D
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

je to blbost, predstavujes si to ako hurvinek valku
Používateľov profilový obrázok
Jano
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 7:06 pm
Bydlisko: Niekde....
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa Jano »

toxikSVK napísal: Cize ked si to premietnem na risk/reward ktoru si spomynal tak riskujem stratu 5-10% (ak sa rozhodnem prijat stratu na zaciatku) ale potencionalny zisk odhadujem 10-15% a ak to bude rast dlhsie nez cca pol roka tak samozrejme o nieco viac.

Co si o tom myslite, je to blbost? :D
Existuje nieco ako 'momentum'. Emailove adresy ludi, ktori to vedia vyuzit, koncia na @gs.com alebo nieco podobne.
--Jano
toxikSVK
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 18 02, 2015 4:34 pm

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa toxikSVK »

peter.cmorej napísal:je to blbost, predstavujes si to ako hurvinek valku
Peto v com je to blbost? mozes byt konkretnejsi?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

snad aj pri terminovanych vkladoch mas uz dnes napisane, ze minule vynosy nie su zarukou buducich vynosov

Pri investovani je dolezite mat predstavu aka je miera rizika a aky je mozny vynos (predikcia vyvoja nejakeho trhu = buduci vyvoj). Ty nemas ani jedno, ani druhe a chces chytat tigra za chvost. Bud sa zacni v tejto oblasti vzdelavat alebo sa so svojimi peniazmi rovno rozluc. Alebo na investovanie zabudni.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa Airmike »

toxikSVK napísal:Juggler preco 5-10%? akciove fondy ktore som uviedol vyssie maju podla ich uvadzanej historie za posledny rok cez 30% (za posledny mesiac cez 6% a nevyzeraju ze by spomalovali).

Opravte ma ak sa mylim ale moju strategiu si predstavujem asi takto: investovat do tychto fondov a kym su este vo svungu aspon par mesiacov zbierat slusne vynosy (ano uvedomujem si ze obrat moze nastat v okamihu mojho vstupu ale na korekciu sa uz caka skoro dva roky a nic) a v okamihu badatelneho spomalenia resp poklesu to vybrat. Proste nieco ako pozicny trading.

Cize ked si to premietnem na risk/reward ktoru si spomynal tak riskujem stratu 5-10% (ak sa rozhodnem prijat stratu na zaciatku) ale potencionalny zisk odhadujem 10-15% a ak to bude rast dlhsie nez cca pol roka tak samozrejme o nieco viac.

Co si o tom myslite, je to blbost? :D
10-15% za pol roka?? no nieje to nemozne ale je to krajne nerealne. vsetky fondy ktorzm tak veris budu dobre len ak akcie porast. ak neporastu tak vsetky fondy budu prinajlepsom stagnovat. je to poriadne riskantny bet. akcie su na Highs.
Jedna vec ktoru som si zatial osvojil a verim jej je, ze nakupujem len podhodnotene veci. najlepsie tak aby som mohol dostat este pozityvny income v podobe yieldu, kreditu, uroku. alebo papiere s discountom. nic ine , lepsie som zatial nevymyslel.

BTWv principe je uplne jedno ci peniaze stratis alebo zarobis pretoze robis fundamentalnu chybu. zle nastavenie rozmyslania. ak stratis 4k zo svojich uspor budes nahnevany. ak ziskas 4k tak sa budes citit ako majster sveta a tu istu fundamentalnu chybu spravis opat a potom stratis 20k.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2824
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 112 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Aka je vyska poplatkov pri vyske Tvojho vkladu?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
toxikSVK
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 18 02, 2015 4:34 pm

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa toxikSVK »

Viem ze minule vynosy nie su zarukou buducich ale na druhej strane pozname aj nejake poucky o "trend is your friend" ze :)

@Mika ano ratam s tym ze akcie budu este rast lebo si myslim ze je to momentalne pravdepodobnejsie nez to ze budu klesat.
Chcem zdôraznit to ze nejdem robit klasicku investiciu na dlhe dlhe roky, je mi jasne ze to by bola teraz blbost, ide mi len o moznost kratkodobeho vyuzitia trendu kde este stale sucastny zisk prevazuje nad rizikom.

Samozrejme je to postavene na tom ze tie vynosy ktore Pioneer v sucastnosti stale dosahuje su naozaj realne lebo ak je to len daky marketingovy tah tak risk/reward by bol v moje neprospech a ani by som sa nad tym nezacal zamyslat :)

@rokosak, poplatky su manazersky 1,5% a priebezne 1,9% ak myslis toto
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

sorry, ale si uplne mimo. "Trend is your friend" sa neda uplatnovat na vykonnost fondu :roll:
toxikSVK
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 18 02, 2015 4:34 pm

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa toxikSVK »

ok to som potreboval pocut, to bola moja otazka hned na zaciatku ci sa technicka analyza da uplatnovat na taketo veci ako je vykonnost a indexi.

cize vasa rada je jednoznacna a to neist do akcii uz a cakat na korekciu? A co s tymi peniazmi, na terminak ako radil JUGGLER? nie je to take zlozenie zbrani? naozaj nie je nic kde by tie peniaze mohli dako pracovat?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2824
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 112 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak chces 20% Core European, 20% U.S, 30% emerging markets a 30% global select tak najdi ETFka, ktore priblizne zodpovedaju ich teme. Global select sa pravdepodobne prekryva s ostatnymi, takze ten by som vynechal.

Ja by som necakal na korekciu, ale investoval hned ak tie peniaze nepotrebujes v dohladnom case. Od dnes do korekcie mozes stratit vynosy a po korekcii tazko uhadnut kedy sa skoncila takze tam mozes stratit dalsie vynosy. Nema vyznam sa trapit nad ulohou, ktora sa zaklada na predpovedi do buducnosti bez dostatocnych vstupnych dat.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
toxikSVK
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 18 02, 2015 4:34 pm

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa toxikSVK »

Ano nejak tak podobne uvazujem aj ja. Momentalne by som chcel len vybrat tie peniaze z VUB fondov ktore su uplne o nicom. Ked uz nic ine tak aspon budu u poriadneho spravcu.

Tie ETF su ok ale zatial sa na to s mojimi znalostami moc necitim aby som si sam skladal portfolio a nakupoval preto chcem ist do pioneeru ktory by pripadne aj lepsie zmanagoval (aspon o trochu) pripadne poklesy. Spomynal som horizont pol roka - roka, ak sa nic neudeje tak fond vyberiem a potom uz si zacnem spravovat veci sam.
Thats the plan :)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa Airmike »

toxikSVK napísal:ok to som potreboval pocut, to bola moja otazka hned na zaciatku ci sa technicka analyza da uplatnovat na taketo veci ako je vykonnost a indexi.

cize vasa rada je jednoznacna a to neist do akcii uz a cakat na korekciu? A co s tymi peniazmi, na terminak ako radil JUGGLER? nie je to take zlozenie zbrani? naozaj nie je nic kde by tie peniaze mohli dako pracovat?
existuje milion veci kde tie peniaze alokovat, ale ak sa na ne musis pytat na fore , tak to v principe niesu veci pre teba.
btw: co sa tyka zlozenie tvojej investicie. nikto ti tu zatial nepovedal ze stocks +stocks + stocks nieje absolutne ziadna diverzifikacia. ak sa zosype US trh tak sa zosypu vsetky. a v principe je to len take zatvaranie oci pred realitou. mozno so mnou niekto nebude suhlasit ale to je fuk. investovat celu sumu naraz a do jedneho aktiva ktore lame nove High je spatne riesenie s pohladu risku.

za 40k sa da vyskladat aj bezpecnejsie portfolio. treba rozmyslat ovela v sirsich mantineloch.
s pohladu trhu - meny, akcie, dlhopisy, komodity
s pohladu produktu - ETF, ETN, podklady, certifikaty, waranty, opcie
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Z bezbochyby plodnej diskusie v tomto vlakne ma zaujali najma nasledujuce vyroky (bez poradia)
Spomynal som horizont pol roka
pozityvny income v podobe yieldu
risk/reward ktoru si spomynal
Viac nič.
toxikSVK
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 18 02, 2015 4:34 pm

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa toxikSVK »

@Mika, tych 40k nie je cely moj majetok, 55k mam v nehnutelnostiach ktore produkuju prijem z prenajmu, 10k sporenie, 10k cash a tych 40k mam vo VUB fondoch ktore chcem obmenit a spekulujem za co.
Keby som ich dal do dakeho fondu korporatnych dlhpisov bolo by to teda lepsie riesenie?

@Martin Pillar - tato diskusia nie je ani zdaleka tak plodna ako tvoj prispevok
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

A kolko zarobili tie VUB fondy, že ťa tak naštvali? Ved ked akcie v Amerike a Európe šli hore v desiatkách % posledné roky, tak predpokladám, že všetky akciové fondy uspokojili svojích klientov. Nie je to tak, že si nezarobil, lebo si neinvestoval do akciových fondov a teraz chceš riskovať aby si dobehol zameškané?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
toxikSVK
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 18 02, 2015 4:34 pm

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa toxikSVK »

no ved prave, ja som tie fondy ani nezakladal v tej dobe som ani nevedel ze nieco take existuje, a ked na to teraz spatne pozeram ako trh isiel hore a porovnam to co sa mi tam zhodnotilo no je to bieda, par desiatok to urcite nebolo mozno tak jedna desiatka. VUB vacsinu fondov oznacuje ako zmiesane a z ich detskych prospektov ani kristus nezisti ake zastupenie v nich maju jendotlive aktiva. A ano chcem dobehnut aspon cast zmeskaneho ale neviem ci je to dobry napad este nakupovat akcie alebo zvolit defenzivnu strategiu v dlhopisoch alebo terminaku resp ci tych 40k nejak rozumne rozdelit. Preto som sa prisiel poradit na toto forum
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa jogo »

toxikSVK napísal:
Cize ked si to premietnem na risk/reward ktoru si spomynal tak riskujem stratu 5-10% (ak sa rozhodnem prijat stratu na zaciatku) ale potencionalny zisk odhadujem 10-15% a ak to bude rast dlhsie nez cca pol roka tak samozrejme o nieco viac.
V tejto vete si popisal zakladny princip tradingu, tzn. obmedzenie strat a vyber zisku.
Vyzera to byt jednoduche, ale naucit sa to trva roky.

Zopar zakladnych otazok, ktore si musi trader polozit, kym nieco nakupi.

-Aky mas plan, ak po nakupe fondu jeho cena klesne 10%, ty ho odpredas, stratis 4000 Euro a nasledne fond znova zacne rast a dosiahne nove maxima? Znova nakupis?
-Aky mas plan, ak fond bude dalej klesat a klesne napriklad 30% od maxima? Znova nakupis?
-Aky mas plan, ak fond vyrastie 15%, ty ho odpredas a zarobis 6000 Euro? Znova nakupis alebo budes cakat na korekciu?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3765
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa Ladis »

Taky čekám mírné propadnutí akcií ode dneška do května, protože musim koupit akcie BASF za 6000 euro a přikoupit akcie AT&T za 2000 euro. Vše koupim na dluh přetaženim konta u Brokerjetu o 8000 euro. Kontakt s Filipínami mi vezme všechny peníze potřebné na akcie.

U akciového fondu by se měl začátečník podivat, jaké akcie jsou v něm. Pokud ty firmy zná, jsou to sympatické blue chips ze západní Evropy a USA jako Sanofi, Royal Dutch Shell, AT&T, Procter & Gamble, Johnson & Johnson, Pfizer, United Technologies, Wells Fargo, Banco Santander, Iberdrola, Telefonica SA, BHP Billiton, BMW, BASF apod., pak může začátečník investovat do fondu, pokud jsou tyto jmenované akcie ještě levné = PE pod 15, PB a PS pod 3, dividenda nad 3%. Avšak za pouhý rok už by se měl každý člověk s fondem nudit. Zvláště pokud by fond byl rok v minus. Každý jednou musí začít sbírat solidní blue chips akcie s dobrou dividendou, protože pak dostává každý měsíc dividendy a nevadí mu, jestli jsou ty akcie rok v minus, pokud je to rozumný člověk. Pokud je to hloupý člověk, pak prodá každou akcii při poklesu kurzu asi 15% a pak je bez akcií a bez dividend.
Zde je nutno se podivat na 30-letý graf akcie Procter a Gamble, aby člověk viděl, že solidní dividendové akcie neni nutno prodávat ani na vrcholech 2000 a 2008. Je možno je nechat propadnout na 1/3, protože několik let po krachu zas tyto solidní akcie dosahují nová maxima.
Prodat akcie je možno přece jen, jakmile se stanou firmy nesympatické nebo akcie nesnestitelně předražené, nebo růst tržeb a zisku firmy a dividend se bude zdát na několik let pokažen.
Pokud má student nebo učeň na kontě jen 25.000 korun nebo 1.000 euro, pak si koupí jen jednu akcii za to. A pak šetří třeba celý rok na akcii jiné firmy. Ani chudý člověk by neměl investovat do fondu. Když se podíváme do fondu na nejlepší akcie = top stocks, vidíme, že manažer koupil samý šrot a hnuj. Tedy každý i chudý člověk si musí pomalu od 15 let do 85 let vytvářet svuj vlastní investiční fond.

1. Chart: Procter & Gamble - takové akcie neni nutno prodávat nikdy.
2. Chart: BASF - po prudkém růstu akcie v lednu by měl následovat pokles o 10% až 20%.
Prílohy
Procter & Gamble - takové akcie neni nutno prodávat nikdy.
Procter & Gamble - takové akcie neni nutno prodávat nikdy.
BASF - po prudkém růstu akcie v lednu by měl následovat pokles o 10% až 20%.
BASF - po prudkém růstu akcie v lednu by měl následovat pokles o 10% až 20%.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa Tilbur »

Ladis:
Taky čekám mírné propadnutí akcií ode dneška do května, protože musim koupit akcie......
Toto neznie ako vyjadrenie skuseneho profesionalneho investora.....
Burza nikdy nejde, ako potrebuje nase ego alebo aktualne potreby.

toxikSVK:
Zaloz si terminak a vyber peniaze z VUB fondov.
Ak chces velmi investovat, nechaj si 10K volnych a otvor si ucet u brokera. (fio napr.)
A bud pripraveny, ze postupne z tych 10K spravis 5K na zaciatok.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa mgulka »

A bud pripraveny, ze postupne z tych 10K spravis 5K na zaciatok.
má byť pripravený, že z 10 K spraví 5K alebo z 10K sa dostane na 5K ? :D
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa Tilbur »

Som to zle napisal.
Myslel som to tak, ze na zaciatok moze 5K prerobit, nie zarobit.

Ak by chcel len pasivne investovat, tak teraz nie je vhodny cas. Ako pisali chalani.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

toxikSVK napísal:Juggler preco 5-10%? akciove fondy ktore som uviedol vyssie maju podla ich uvadzanej historie za posledny rok cez 30% (za posledny mesiac cez 6% a nevyzeraju ze by spomalovali).
Lebo zhruba tolko je dlhodobý priemer. Dlhodobý = za 100 rokov.

Ty sa na to pozeráš ako typický amatér. Vidíš len výhry. Vidíš len to koľko si mohol zarobiť.
Pozri sa na to objektívne. Nezáleží na tom, čo bolo minulý rok. Tvoj zisk, či strata stojí len na tom, čo bude tento rok.
Ak to zoberieš už len z hladiska štatistiky, tak vidíš, že minulý rok bol extrém vymykajúci sa z dlhodobého priemeru.

Keď sa pozrieš na výkonnosť toho fondu od založenia v 2007, tak zistíš, že fond by ti dodnes zarobil priemerne len 3,5%. A kolko by si v ňom riskoval?
Fond mal pri založení v marci 2007 cenu podielu 67,10 € a o 2 roky v marci 2009 cenu 30,60 €.
To je -55% !

Riskoval by si -55%, aby si za 8 rokov skonštatoval, že tvoj výnos bol 3,5% ročne.

To je len obyčajná štatistika. Snažím sa ti to vysvetliť po lopate. Zober do úvahy tomu vstupný poplatok 2,7% a výstupný poplatok 2,7%. Zober do úvahy infláciu. ďalej daň zo zisku. Dalej prirátaj províziu pre kámoša s Partners Group...nech ti úprimne povie, kolko zhrabne z tých 40 000.

A celkom na koniec zober do úvahy môj úplne sedliacky názor, že sa divím, že akcie ďalej rastú, lebo zisky začínajú klesať. A takisto sa zamysli nad tým...že sa čudujem, kto pri týchto klesajúcich ziskoch ešte vráža peniaze do akcií ...

A hľa, ty si jeden z nich !

My Ti nechceme zle. My Ťa len varujeme, aby si v tejto fáze trhu zbytočne neriskoval stratu. :wink:
Prílohy
Global Select.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa polovnik »

JUGGLER napísal:
ja to hodnotím tak, že profíci už nenakupujú, skôr vyberajú zisky a amatéri to ešte tlačia hore...no len dovtedy, kým budú noví kupci..
jak sa to da poznat ze profici uz nenakupuju a nakupy robia iba amateri ?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nepísal som, že sa to dá poznať, ale že mám taký názor:

Môj názor je taký ( zdôrazňujem, že vravím za seba ), že ja by som v tejto fáze do akcií určite jednorazovo neinvestoval. Z technického hľadiska nevidím katalyzátory na ďalší breakout (prerazenie a rast ) - je to zrelé na poriadnu korekciu.
Z fundamentálneho hľadiska sa zisky a tržby firiem prepadávajú ( hodnotím americké korporácie ), pričom ceny akcií rastú..čo znamená, že na akciách sa nafukuje bublina. Z psychologického hľadiska, neviem kde sa nabral ten optimizmus v ľudoch, ale zrejme ich rozčulujú nízke úroky v bankách ( hlupák nikdy nepochopí, že úrok +1% pri inflácii 0,5% je lepší ako úrok +4% pri inflácii 4,5% ) a majú strach z čokolvek iného ( emerging markets sú riziko, dlhopisy sú nedobré, reality sú behom na dlhú trať, zlato má boom za sebou, komodity klesajú...atd ). Niekde som čítal, že teraz investuje nová generácia, ktorá je tu po baby boomers a tá má proste riziko v krvi ...kašlú na všetko. Takže bude treba aby najprv oni pustili žilou a potom sa tá averzia k riziku na trhy vráti... :) Ono už teraz bola volatilita normálnejšia (prvé týždne roka )...ja to hodnotím tak, že profíci už nenakupujú, skôr vyberajú zisky a amatéri to ešte tlačia hore...no len dovtedy, kým budú noví kupci.. Môj názor je taký, že skôr či neskôr príde další velký pokles - v desiatkách %. Každý väčší pokles bude ideálnou príležitosťou na nákup. V tomto storočí boli dve super príležitosti na nákup: v 2003 a v 2009. Dám krk na to, že budú i ďalšie. Takže moja rada: vyložiť nohy na stôl a čakať.


Sú určité znaky ako nákupy pri malých objemoch, alebo ked všetky ,,vrabce čvirikajú o dobrej investícii,, (vid ako padlo zlato odkedy bol nákup zlata najväčším investorským hitom) a pod. Ale podstata je tá, že žiadny svätý grál neexistuje...Ber to ako názor človeka, čo sa tým zaoberá 15 rokov. A ber to z rezervou, lebo sa môžem mýliť...
Aj sa zvyknem mýliť a to je normálne. Súčasť biznisu. Tak ako sa mýlili všetci, čo videli ropný zlom a predpovedali šialený rast ceny ropy, alebo všetci , čo predpovedali trvalé oslabovanie dolára, až krach Spojených štátov.
A hľa...stal sa zázrak: udial sa opak! :wink:

P.S. je to môj názor spred pol roka a veľa sa na ňom nezmenilo. Zatial idú akciové trhy viac-menej do boku...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovat teraz do akciovych fondov?

Príspevok od používateľa Vladimir J »

toxikSVK napísal:Juggler preco 5-10%? akciove fondy ktore som uviedol vyssie maju podla ich uvadzanej historie za posledny rok cez 30% (za posledny mesiac cez 6% a nevyzeraju ze by spomalovali).

Opravte ma ak sa mylim ale moju strategiu si predstavujem asi takto: investovat do tychto fondov a kym su este vo svungu aspon par mesiacov zbierat slusne vynosy (ano uvedomujem si ze obrat moze nastat v okamihu mojho vstupu ale na korekciu sa uz caka skoro dva roky a nic) a v okamihu badatelneho spomalenia resp poklesu to vybrat. Proste nieco ako pozicny trading.

Cize ked si to premietnem na risk/reward ktoru si spomynal tak riskujem stratu 5-10% (ak sa rozhodnem prijat stratu na zaciatku) ale potencionalny zisk odhadujem 10-15% a ak to bude rast dlhsie nez cca pol roka tak samozrejme o nieco viac.

Co si o tom myslite, je to blbost? :D

Áno, je to blbosť. Pri investovaní do akcí s časovým horizontom 6 mesiacov máte cca 50% pravdepodobnosť, že prerobíte. Ak nie ste ochotný investovať aspoň na 10 rokov, na akcie zabudnite, viac pozrite tu http://peniazesucas.sk/akcie-preco-do-n ... at-2-cast/" onclick="window.open(this.href);return false;

ak už ste rozhodnutý investovať do akcií, prečo do fondu, ktorý dlhodobo dosahuje HORŠIE výsledky ako jeho benchmark (fond Pioneer Global Select, benchmark je index MSCI World), ktorý má navyše poplatky ako blázon (vstupný 5%, správa 1,92%, výkonnostný 15%), keď si môžete kúpiť priamo index cez ETF iShares Core MSCI World s poplatkom 0,20% p.a.? A prakticky istotu že vaše dlhodobé výnosy s ETF budú lepšie ako s "hviezdnym" fondom Pioneer? Vášho finančného poradcu (skôr predajcu) treba poslať kade ľahšie.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"