Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Jano
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 7:06 pm
Bydlisko: Niekde....
Kontaktovať používateľa:

Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa Jano »

Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov? Existuje nejaky jednoduchy a lacny sposob? Nieco ako Vanguard na druhej strane Atlantiku?
--Jano
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

http://cmorej.blog.sme.sk/c/375339/podi ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

to Amundi, co spominam v clanku, je od 100 000 Eur
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Priebežné poplatky fondu Global Index sú na úrovni 3,76 % ročne. ... fond investuje finančné prostriedky do akciových investícií prostredníctvom indexových fondov obchodovaných na burze (tzv. ETF) pokrývajúc hlavné akciové indexy vyspelých trhov po celom svete.

Sranda. To je úžera.

Pre porovnanie. Kúpim 100 akcií SPY za 210 USD na vlastný účet u brokera. Stojí ma to 1 USD. Tým som investoval 21 000 USD do indexového fondu SP500, ktorý má ročné náklady 0,09%. Takáto investícia ma teda dokopy stojí okolo 20 USD ročne.

Investujem cez Global Index rovnakých 21 000. Ročne ma oberú o 790 USD a to vôbec nepočítam žiadne vstupné poplatky, provízie atd.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

hej, riadna sila
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa Airmike »

peter ja som sa len chcel opytat kedze si odbornik na tieto veci. to neexistuje kontrolny organ ktory tieto poplatky monitoruje, reguluje ?? ved to skutocne hranici s uzerou.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa jogo »

Ked je tu rec o nakladoch fondov, tak tu davam graf najlikvidnejsieho ETF-ka na DAX. Predpokladam, ze je najvyhodnejsie, ked ho najviac kupuju.

Obrázok

Na grafe je vidno, ze cena ETF nekopiruje presne DAX.

Na tomto odkaze funguje 10 rocny interaktivny graf:

http://www.boerse-frankfurt.de/en/etfs/ ... 931/charts

Treba dat compare/suche a napisat DAX

Z tohto grafu sa da odcitat vynos ETF-ka za 10 rokov.
Zhodnotenie DAXU je 148%, zhodnotenie ETF-ka je 128%.

Kde sa stratilo 20% zisku, ked poplatok je 0.16% rocne ?

Podla mna sa to mohlo stratit takto:
-0,16x10=1.6% poplatok za spravu
-dividendy sa zdanuju 26% v Nemecku ale do DAXU sa asi zapocitavaju nezdanene, cize kazdy rok sa tak moze stratit 0.5 az 1% zisku (dividendy su teraz 2% ale boli casy ked boli 4% z hodnoty DAXU) co za desat rokov dava 5-10%
-ETF-ku chvilu trva, kym vybalancuje akcie na uroven DAXU
-niektore akcie z DAXU vypadli, alebo skoro skrachovali a boli nahradene inymi, co mozno matematicky sedi ale fyzicky to neni tak jednoduche upravit v ETF-ku.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Mika napísal:peter ja som sa len chcel opytat kedze si odbornik na tieto veci. to neexistuje kontrolny organ ktory tieto poplatky monitoruje, reguluje ?? ved to skutocne hranici s uzerou.
na poplatky vo fondoch vobec. Vies to je ako s rozkami. Je na spotrebitelovi ci si kupi rozok za 10 centov alebo za 10 Eur. Jednoducho ponuka/dopyt. Len kym pri rozkoch kazdy vie ako ma chutit a co ma od toho rozka ocakavat, pri fondoch to ludia nevedia. Regulovat poplatky by sice islo, ale to nie je dobra cesta. Ovela lepsie by bolo keby mali fondy, poistky a podobne produkty velmi jasne informacne povinnosti v nejakej jednoduchej forme. Napriklad by museli byt oznacene ratingom, hviezdickami, normalne podla dopredu urcenej metodiky, podla skutocnych nakladov produktu. Plus samozrejme zvysovanie financnej gramotnosti, uz od zakladnych skol.

Jogo, aspon vidis aka dolezita je pri poplatkoch kazda desatina percenta
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa Airmike »

ja viem ze regulacie je z ideologickeho hladiska pre vacsinu ludi neprijatelna, ale podla mojho nazoru sa to neda vyriesit inak.zvysovanie financnej gramotnosti je strasne super vec, ale prakticky nerealizovatelna. vacsinu problemov vo financnom sektore dokaze vyriesit len tvrda regulacia.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

k regulácii: ja by som tak ako pri úveroch zaviedol povinne udávať RPMN

Jogo: tú výkonnosť indexu a ETF je zbytočne porovnávať, lebo aj ten fond Global Index aj tak nakúpi len ETF. Proste iná možnosť tu nie je...

Takže výkonnosť ETF u Global index za 10 rokov bude rovnaká ako u Teba, ale z celkového zhodnotenia Ti ukradnú takmer polovicu. Pri investícii 100 000 ti ukradnú za 10 rokov cca 10 x 3760 = 37600...vlastne oveľa viac keby sme to prepočítali pri zloženom úročení ...a ty takisto stratíš na tom ovela viac, lebo vdaka poplatkom naplno nevyužiješ zložené úročenie... Ten rozdiel je na dlhodobo proste obrovský..nehovoriac o tom, že ty nesieš všetko riziko a oni ryžujú za každých okolností...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa mgulka »

Podľa mňa úžera je aj účtovanie si poplatku za zhodnotenie v indexovom fonde v druhom pilieri
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

mgulka napísal:Podľa mňa úžera je aj účtovanie si poplatku za zhodnotenie v indexovom fonde v druhom pilieri
S indexovými fondmi sa môžete stretnúť napríklad v druhom pilieri. Poplatok za správu majú 0,3 % ročne. Do čoho investujú indexové fondy v II. pilieri? Tiež do ETF fondov

0,3% nie je úžera. Ale to, že Fico zakázal investovanie do akcií v najnevhodnejšom čase a indexy odvtedy urobili stovky %, to je tuposť pre bolševika typická...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa mgulka »

Juggler, nie poplatok za správu. Ale poplatok za zhodnotenie. Ten je u indexových fondoch absurdný, pretože výkonnosť indexového fondu nezávisí od šikovnosti portfólio manažéra, ale jednoducho od vývoja akciového indexu. V akciových, dlhopisových a v zmiešaných fondoch, nech sa páči, kľudne nech sa účtuje, ale v indexových by sa nemal účtovať. Radšej nech sa o niečo zvýši poplatok za správu, ale poplatok za zhodnotenie treba zrušiť.

Na výpočet poplatku je vzorec, ktorý nájdeš v prílohe zákona o DSS, alebo v štatútoch. Je to vlastne 10% zo zhodnotenia.

Poznám konkrétny prípad: chlapík za rok 2013 mal takúto štruktúru poplatkov (cca):

a) odplata za vedenie ODÚ 9,60€
b) odplata za správu DF 50 €
c) odplata za zhodnotenie 330€

Dobré, že ?

To je ako keby si ja vypýtam poplatok za slnečné počasie a poviem, že to vďaka mne je tak pekne vonku
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

mgulka napísal:Juggler, nie poplatok za správu. Ale poplatok za zhodnotenie. Ten je u indexových fondoch absurdný, pretože výkonnosť indexového fondu nezávisí od šikovnosti portfólio manažéra, ale jednoducho od vývoja akciového indexu. Na výpočet poplatku je vzorec, ktorý nájdeš v prílohe zákona o DSS, alebo v štatútoch. Je to vlastne 10% zo zhodnotenia.

Poznám konkrétny prípad: chlapík za rok 2013 mal takúto štruktúru poplatkov (cca):

a) odplata za vedenie ODÚ 9,60€
b) odplata za správu DF 50 €
c) odplata za zhodnotenie 330€

Dobré, že ?
Hej. Súhlasím. O takom som nevedel. Tých 0,30% je info s príspevku Peťa Cmoreja. O ničom inom nepísal.
Ak je tam 10% poplatok za zhodnotenie, tak je to fakt absurdné. A zdieranie ľudí. Ešte aj ten názov je stupídny.
Ide vlastne o podiel na zisku podobne ako v hedge fondoch.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
Jogo: tú výkonnosť indexu a ETF je zbytočne porovnávať, lebo aj ten fond Global Index aj tak nakúpi len ETF. Proste iná možnosť tu nie je...
Neporovnavam to s Global invest. Len ma zarazilo, ze najlikvidnejsi indexovy fond na DAX zaostava za DAXOM o 2% rocne.Vzdy som si myslel, ze u najvacsich indexovych ETF-iek toto nebudem musiet riesit. Poplatok za spravu 0.16% a to je vsetko. A teraz toto.
Zacal som robit "vyskum" v tejto oblasti, lebo zacinam zistovat, ze grafy nesedia, data nesedia, tak ani neviem na com som, ked nakupim indexove ETF-ko.
Teraz som pozeral indexovy certifikat na DAX od Deutche Bank a ten kopiruje aspon na grafe DAX presne. Mozno presedlam nanho. Je to predsa cosi ako dlhopis najvacsej nemeckej banky, tak mozno este vacsia istota ako full replication ETF na DAX.
2% rocne odchylka od DAXU u indexoveho ETF-ka je fakt vela(teda ak grafy neklamu). Sak to uz vyzera ako klasicky podielovy fond s 2% poplatkom za spravu. :?

p.s: Mozno je vsetko inak a len data su chybne na tychto free strankach, co som pozeral.Predsa len, co je zadarmo, nemusi byt velmi presne. Pozeram free grafy na akcie na jednej stranke, ktora ma aj platene sluzby a tie grafy su v minulosti strasne nepresne. Za toto si myslim by nikto neplatil.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa mgulka »

Jogo, ja zas v prospekte vidím, že tie odchýlky od DAX sú každý rok do 0,20% a nie 2%
Prílohy
dax.png
Používateľov profilový obrázok
Jano
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 7:06 pm
Bydlisko: Niekde....
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa Jano »

Vdaka svetkym za odpovede.

V podstate teda bezny clovek, ktory moze investovat mesacne stovky EUR nema ziadnu dobru moznost.

Dalsia otazka. Je teda aspon nejaky program na Slovensku, kde sa da pravidelne investovat do aktivne manazovanych fondov, ktore maju rozumne poplatky?
--Jano
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa mgulka »

Jano napísal:Vdaka svetkym za odpovede.

V podstate teda bezny clovek, ktory moze investovat mesacne stovky EUR nema ziadnu dobru moznost.

Dalsia otazka. Je teda aspon nejaky program na Slovensku, kde sa da pravidelne investovat do aktivne manazovanych fondov, ktore maju rozumne poplatky?
jak že nie? však práve ETF sú na najvhodnejšie pre nás bežných ľudí. Pri ETF zabijete dve muchy jednou ranou - jedným nákupom máte zabezpečenú diverzifikáciu a sú lacné z pohľadu správcovského poplatku. A o svoje peniaze sa staráte Vy sám.

Mesačne si budete odkladať nejaké eurá na sporiaci účet a potom raz, alebo dvakrát do roka to dáte do nejakého ETF. Najlepšie vždy do iného (akcie, štátne dlhopisy, korporátne dlhopisy, accumulating ETF, distributing ETF, ...)
Používateľov profilový obrázok
Jano
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 7:06 pm
Bydlisko: Niekde....
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa Jano »

mgulka napísal: jak že nie? však práve ETF sú na najvhodnejšie pre nás bežných ľudí. Pri ETF zabijete dve muchy jednou ranou - jedným nákupom máte zabezpečenú diverzifikáciu a sú lacné z pohľadu správcovského poplatku. A o svoje peniaze sa staráte Vy sám.

Mesačne si budete odkladať nejaké eurá na sporiaci účet a potom raz, alebo dvakrát do roka to dáte do nejakého ETF. Najlepšie vždy do iného (akcie, štátne dlhopisy, korporátne dlhopisy, accumulating ETF, distributing ETF, ...)

Ja sa snazim najst DCA (ECA = euro cost averaging) system typu "fire and forget" pre kolegu na Slovensku, nieco co sa da robit s minimalnou aktivitou na strane investora. Ja mam skusenosti len z lavej strany Atlantiku (Vanguard a Betterment).

V podstate by mozno stacilo, keby mi niekto poradil ako investovat, za velmi lacne poplatky, do niecoho ako VT ( http://etfs.morningstar.com/quote?t=VT" onclick="window.open(this.href);return false; ). Nemusi to byt od Vanguardu. Ale malo by to byt "sirokospekralne" EFT s absolutne minimalnymi poplatkami a denominovane v EUR.
--Jano
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa jogo »

mgulka napísal:Jogo, ja zas v prospekte vidím, že tie odchýlky od DAX sú každý rok do 0,20% a nie 2%
Diky, ze sa o to zaujimas. Mozno budes mat namet na clanok.
Prospekt je prospekt a realita je realita. :)

Vychadzam z tychto udajov:

http://www.boerse-frankfurt.de/en/etfs/ ... 0005933931" onclick="window.open(this.href);return false;

Cena tohto ETF bola 3.1.2001 v den zalozenia 62.13 Eura, DAX bol vtedy na urovni 6434 bodu. Rozdiel bol -221 Eura pri kupe 100ks.
Vcera bola cena tohto ETF-ka 97.76 Eura a DAX bol na urovni 11001 bodov, rozdiel je -1225 Euro.Cisty rozdiel je -1004 Euro.
DAX zhodnotil 11001/6434=1.7098 tj. 3.90% p.a.
ETF-ko zhodnotilo 9776/6213=1.5734 tj. 3.29% p.a.

Hodnotu DAXU som cerpal odtial http://www.euroinvestor.com/markets/sto ... 30/history, lebo na horeuvedenom odkaze bola historia len od roku 2005.

Na porovnanie tu dam indexovy certifikat Deutche bank, ktoreho cena kopiruje DAX podla mne dostupnych udajov presne, ale je to pravdepodobne aj s pomocou derivatov, cize neviem presne, ako sa moze spravat pocas hlbokych kriz: https://www.xmarkets.db.com/DE/Produkt_ ... 0007093353" onclick="window.open(this.href);return false;
Dalsi vyskum uz presahuje moznosti amatera, ako som ja. Pre mna z toho vyplyva, ze ak aktualna cena indexoveho certifikatu alebo indexoveho ETF-ka sa odchyluje od aktualnej hodnoty indexu, tak to treba preskumat. Pravdepodobne, az budem znova nakupovat "DAX", tak pojdem cez horeuvedeny indexovy certifikat, ak to bude na dlhodobe drzanie.Este musim preskumat jeho rizika.

p.s: Aj tak si myslim, ze to ETF-ko je v porovnani s inymi podielovymi fondmi poplatkovo velmi vyhodne.
To by som Vam tu mohol napisat roman, ako to bolo s mojimi podielovymi fondmi, ktore som mal v 4 bankach, ked som ich zatvaral. Kolko skrytych nakladov som musel poplatit. :(
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa mgulka »

Jogo podľa mňa sa na to nepozeráš správne. No neviem. Podľa mňa nemôžeš porovnávať cenu ETFka s cenou Indexu. Ak je index na úrovni 11 000, ETFko nemusí byť na 110 (alebo 109,5)

Ty musíš pozerať na vzájomnú závislosť - koreláciu. Teda ako tesne sa index a ETF spolu "pohybujú"

Pozri si excel v prílohe. To som iba tak na rýchlo vypočítal. Keď chceš vezmi si dlhšie obdobie. Len treba dávať pozor na dátumy pri cenách ETFka a indexu, aby korešpondovali

Od januára 2014 doteraz bola korelácia medzi DAX a Ishares Core DAX 0,997832 (max. 1). Takže podľa mňa toto je dôležité
Prílohy
korelácia.xlsx
(20.74 KiB) 237 stiahnutia
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Jano napísal: Ja sa snazim najst DCA (ECA = euro cost averaging) system typu "fire and forget" pre kolegu na Slovensku, nieco co sa da robit s minimalnou aktivitou na strane investora. Ja mam skusenosti len z lavej strany Atlantiku (Vanguard a Betterment).
Fire and forget, pekne povedane :) ETF postradaju prave to "fire and forget". Musis si otvorit ucet u Brokera a pekne sam si kazdy mesiac nakupovat. Teda aspon u nas, podla toho co pises, v USA to asi niekto ponuka aj automatizovane retailu

ano, sporiacich schem do podielovych fondov je viacero. V tych dobrych platis iba vstupny poplatok, co je cca rovnaky naklad ako poplatok za nakup ETF, a na vyber su stovky fondov. Zial v podstate vsetky su aktivne spravovane. Naklady lacnych fondov su pod 2% p.a. Kludne mi napis email a mozeme sa pobavit o konkretnostiach
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa jogo »

mgulka napísal:Jogo podľa mňa sa na to nepozeráš správne. No neviem. Podľa mňa nemôžeš porovnávať cenu ETFka s cenou Indexu. Ak je index na úrovni 11 000, ETFko nemusí byť na 110 (alebo 109,5)

Ty musíš pozerať na vzájomnú závislosť - koreláciu. Teda ako tesne sa index a ETF spolu "pohybujú"

Pozri si excel v prílohe. To som iba tak na rýchlo vypočítal. Keď chceš vezmi si dlhšie obdobie. Len treba dávať pozor na dátumy pri cenách ETFka a indexu, aby korešpondovali

Od januára 2014 doteraz bola korelácia medzi DAX a Ishares Core DAX 0,997832 (max. 1). Takže podľa mňa toto je dôležité
Korelacia je podla mna mozno dolezita pre trading a nie dlhodobe investovanie.
Zoberme tvoje data z excelu.
Zhodnotenie ETF-ka od 2.1.2014 je 1.1613 tj 16.13%.
Zhodnotenie DAXU ako bechmarku od 2.1.2014 je 1.1704 tj. 17.04%

Poplatok za spravu je 0.16% tzn. ze zhodnotenie ETF-ka v pomere ku DAXU by malo byt len o tuto sumu nizsie, tzn.
0.9984x1.1704=1.1685 tj. 16.85%
Realne zhodnotenie je 16.13%
Kde sa stratilo tychto 0.72%?
Ved aj klasicky podielovy fond sa porovnava s DAXOM.
Mne celkovy poplatok tohto ETF-ka vychadza 1.1613/1.1704=0.9922 tzn. 0.78%.

Mam pocit, ze pozriet si management fee alebo total expence ratio na porovnanie kvality fondov z hladiska nakladov nestaci.
To je ako zobrat si pozicku na zaklade uroku a nie na zaklade celkovych nakladov na pozicku.

p.s: Mal som to spocitat k 31.12.2014, aby to bolo presne, ale uz sa mi to nechce prepocitavat. Na objasnenie problemu to staci.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal: Cena tohto ETF bola 3.1.2001 v den zalozenia 62.13 Eura, DAX bol vtedy na urovni 6434 bodu. Rozdiel bol -221 Eura pri kupe 100ks.
Vcera bola cena tohto ETF-ka 97.76 Eura a DAX bol na urovni 11001 bodov, rozdiel je -1225 Euro.Cisty rozdiel je -1004 Euro.
DAX zhodnotil 11001/6434=1.7098 tj. 3.90% p.a.
ETF-ko zhodnotilo 9776/6213=1.5734 tj. 3.29% p.a.


-0,16x10=1.6% poplatok za spravu
-dividendy sa zdanuju 26% v Nemecku ale do DAXU sa asi zapocitavaju nezdanene, cize kazdy rok sa tak moze stratit 0.5 az 1% zisku (dividendy su teraz 2% ale boli casy ked boli 4% z hodnoty DAXU) co za desat rokov dava 5-10%
Myslim, ze spravny poplatok a dan z dividend presne pokryva percentualny rozdiel medzi DAXOM a ETF-kom na DAX.
0.16%+0.5%=0.66% a realny rozdiel medzi ETF-kom a DAXOM je 0.61%
Cize ETF-ko je ferove a ludia vedia co kupuju, ked je najlikvidnejsie.
Ach tie dane...ale da sa zarobit presne ako nezdaneny DAX cez indexovy certifikat od Deutche Bank. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa mgulka »

no máš pravdu, vyzerá to tak, že cez tie výnosy to tak vychádza. Ale zas doteraz som bol v tom, že pri typu accumulating ETF sa tie dividendy nezdaňujú. Takže v skutočnosti to funguje tak, že fond inkasuje z akcií dividendy, zdaní ich a až potom reinvestuje?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa jogo »

Dividendy su zdanene pri zdroji, tak asi aj fond dostava zdanene dividendy. Spytaj sa Radvana, on tusim pracuje vo fonde.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa radvan »

Fond dostava zdanene dividendy ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: Ako sa da na Slovensku investovat do index fondov?

Príspevok od používateľa mgulka »

radvan napísal:Fond dostava zdanene dividendy ...
vlastne je to aj logické, neviem prečo som si myslel, že to je inak... Vďaka za info Radvan :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"