Hodnota EFT - teória vs. prax

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
ondro
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: St 30 03, 2016 8:16 pm
Been thanked: 2 times

Hodnota EFT - teória vs. prax

Príspevok od používateľa ondro »

Ahojte,

posledného pol roka som sa vo voľnom čase venoval príprave k tomu, aby som začal investovať, a to čítaním rôznych článkov, tejto diskusie a prípravou obchodnej stratégie založenej na technickej analýze. Cieľom je popri zamestnaní získať nejaké skúsenosti a zhodnocovať úspory, pričom som ochotný sa tomu venovať krátky čas mimo pracovnej doby (teda žiadne intradenné obchodovanie). Asi nemá zmysel popisovať celú stratégiu, ale je založená na longovaní a prípadne aj shortovaní (shortovanie nie je nevyhnutné) v závislosti od trendu. Stratégiu by som chcel realizovať na nejakom ETF, ktoré čo najviac kopíruje Európsky index, napr. DAX, aby som nemusel riešiť aj kurzové riziká.

Urobil som si aj simuláciu stratégie na dátach za posledných 14 rokov a vyzerá to dobre. Otvorené body však vidím nasledovné:

1. Podarí sa zrealizovať nákup za očakávanú cenu? Keďže obchody plánujem zadávať mimo obchodných hodín na základe uzatváracej ceny (+nejaká rezerva pre prípad, že otváracia cena bude vyššia ako uzatváracia za predchádzajúci deň), ako často sa stáva (napr. u DAX alebo iných renomovaných indexov), že sa mi nepodarí obchod zrealizovať za otváraciu cenu (ak som zadal sumu pre nákup vyššiu ako je otváracia cena) a skutočne nakúpim výrazne drahšie? Aké rozdiely môžem očakávať? (nezaujímajú ma extrémne prípady, skôr bežný scenár)

2. Bol som upozornený na riziko likvidity. Čo to znamená v praxi? Môže sa stať, že budem chcieť ETF po zmene trendu predať a príkaz na predaj sa nezrealizuje, lebo nie je dostatok kupujúcich na trhu? Ak áno, stáva sa to často? Ak áno, v akých percentách sa pohybuje rozdiel medzi hodnotou, keď som dal príkaz na predaj a kupec sa nájde a cenou, na ktorú to klesne, keď už sa nájde? (opäť bežné prípady)

3. Bol som upozornený na riziko pri krátkej pozícii, že ten, kto požičiava ETF na shortovanie sa hocikedy môže rozhodnúť, že to chce vrátiť a v takom prípade automaticky kupujem za aktuálnu cenu, čím mi môže vzniknúť strata + platím poplatky za obchod. Stávajú sa také prípady bežne, alebo je to skôr niečo zriedkavé?

Je mi jasné, že rizikám sa úplne nevyhnem, ale chcel by som nejakým spôsobom odhadnúť ich dopady a pravdepodobnosť výskytu. Zároveň sa na základe tretieho bodu chcem rozhodnúť, či počas zmeny trendu na klesajúci iba uzatvoriť dlhú pozíciu a čakať na opačnú zmenu trendu alebo zároveň po uzatvorení pozície dlhej otvoriť pozíciu krátku.

Ešte jedna na záver, z viacerých zdrojov som pochopil, že ETF je niečo vysoko rizikové. Nepochopil som však, v čom spočíva to zvýšené riziko napr. oproti akciám, ak nevyužívam páku. Príde mi to byť ako to isté, len s tým, že si nevyberám konkrétnu akciu, ale mám v tom už pokrytú diverzifikáciu rizika medzi rôzne akcie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Hodnota EFT - teória vs. prax

Príspevok od používateľa Dana »

1. Nemám dax takto odsledovaný, ale často asi neotvára presne tam, kde zavrel. Napriek tomu v priebehu dňa alebo v ďalších dňoch by sa aj nákup mohol podariť, ak si zadáš limitnú cenu a budeš čakať. Ak to však chytí silný trend, tak už sa nákupky nemusíš dočkať.

2. Ak nie je dostatok kupujúcich/predávajúcich likviditu zabezpečuje správca fondu /ETF/. Spready si občas zvyknú natiahnúť napr, pred vyhlasovaním dôležitých správ alebo niekedy aj tak bez príčiny počas dňa, ale obvykle to trvá pomerne krátky čas. U nepákových etf-iek na dax to možno ani riešiť nemusíš, asi príliš od normálu sa to nebude odchyľovať.

kým nemáš vybratého brokera môžeš tie etf-ka sledovať napr. tu :
Long etf EXS1 - cena rastie ked index rastie http://etf.finanztreff.de/etf_einzelkur ... n?i=102357" onclick="window.open(this.href);return false;
short etf DXSN - cena rastie ked index klesá http://etf.finanztreff.de/etf_einzelkur ... ?i=2168663" onclick="window.open(this.href);return false;
občas treba dať tú stránku znovu načítať /F5/ alebo sledovať tie etf-ka na stránkach burzy

3.na nemeckej burze je myslím šortovanie zakázané, jedine sa dá šortovať index cez tie inverzné etf , ktoré sa len správajú opačne ako long etf-ka. Klasicky ich však nakúpiš a predáš.

Neviem prečo by malo byť etf vysoko rizikové. V prípade krachu etf, mal by fond prebrať iný správca, podobne ako je to pri podielových fondoch.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Hodnota EFT - teória vs. prax

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Musíš viac poštudovať tie ETF. Nemôžeš vrážať peniaze do niečoho v čom sa nevyznáš.

Všeobecne sú etf veľmi výhodné. Oveľa výhodnejšie ako podielové fondy. Aj to nezdaňovanie sa týka iba ETF, ale nie podielových fondov. Musíš ale rozlišovať tie ETF, čo sú určené na investovanie a tie čo sú určené na špekulácie.

nákup: ak si vyberieš likvidné etf, vieš nakúpiť/predať kedy chceš a za cenu, ktorú si určíš ty ( pozri typy príkazov: limit order). V tom je výhoda ETF: v zlomku sekundy vieš kúpiť alebo predať celý trh, alebo časť trhu..teda kopu akcií v jednom fonde. To je flexibilita.

LIKVIDITA: posúdiš podľa avg.daily volume (priemerného denného objemu). Ja obchodujem všetko nad 100 tis. Ty si môžeš vybrať nad milión a nikdy nebudeš mať problém.

RIZIKO: indexové nepákové ETF nie sú rizikové. Stačí ak si prečítaš informácie o danom ETF. Pákové sú také, čo nekopírujú cenu v pomere 1:1 ale 2x alebo 3x. Tie nemôžu byť zložené iba s akcií...musia sa tam použiť aj iné komponenty, aby vytvorili páku (napr. futures). Takisto pri komoditných ETF býva zloženie s futures a keďže futures sú termínované kontrakty, tak sa musia rolovať (predávajú tie čo expirujú a kupujú nové). Tým vznikajú náklady, ktoré neustále znižujú cenu ETF...proste ich cena musí dlhodobo klesať a je odchýlená od podkladu (= ropa, plyn, volatilita a pod.)

Tu sú príklady ETF na index SP500 v nepákovej, pákovej a inverznej podobe:

SPY : 1x long SPX ...najlikvidnejšie ETF na svete, kopíruje index SP500 a vypláca dividendy. Len 25% podielových fondov dokáže prekonať jeho výnos. Ak ho kúpiš ako investor a držíš viac ako jeden rok: neplatíš dane ani odvody plus nákladovo biješ všetky podielové fondy.

SSO: 2 x long SPX ..ked index urobí +1%, tak SSO urobí +2%...to je už pákové, vhodné len na krátkodobé držanie

UPRO: 3x long SPX..ked index urobí +1%, tak UPRO dá +3%...tiež pákové, odporúčané už iba na daytrading, alebo držanie pár dní

SH: short 1 x SPX ...inverzné short..čiže rastie ked index klesá...ak index klesne o -1%, tak SH dá +1%

SDS: short 2x SPX...inverzné ultra short....ak index klesne o -1%, tak SDS dá +2%

SPXU: short 3x SPX..inverzné ultra PRo short...ak index -1%, tak SPXU +3%

Kedže 2x, 3x sú pákové, tak sú určené len na krátkodobé špekulácie. Ich cena sa dlhodobo odchýli od podkladu.

SHORTOVANIE cez inverzné ETF je výhodné pre 2 dôvody:

- za prvé nemáš short reštrikcie ani neplatíš úroky za short (úroky pri shortovaní môžu byť príliš vysoké)

- máš limitované riziko!

...normálny short znamená nelimitované riziko...akcia môže rásť donekonečna a keď ju hraješ na pokles, tak tvoje straty môžu rásť donekonečna ...Napr. shortneš za cenu 10 a cena stúpne na 110 tak máš stratu 1000% ! (10 x viac ako si do toho vrazil ). Ak shortneš cez inverzné etf za 10...tak môžeš prerobiť len tých 10..čiže max.strata je 100% tvojej investície...nemusíš sa báť že skrachuješ (už sme videli ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
ondro
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: St 30 03, 2016 8:16 pm
Been thanked: 2 times

Re: Hodnota EFT - teória vs. prax

Príspevok od používateľa ondro »

Ďakujem za odpovede, vysvetlenie aj užitočné rady. Na základe odporúčaní sa mi na dlhé pozície zdá byť vhodný iShares Core DAX (R) (DE).

Nakúpiť ETF a proste ho držať namiesto podielového fondu som zo začiatku aj zvažoval, ale potom som si povedal, že radšej ho budem držať len vtedy, keď jeho hodnota rastie a nestratím toľko na poklesoch, tak som začal niečo o tom študovať a počítať. Pri mojej stratégii mi to vychádza 12-18x ročne nakúpiť a predať. Či medzi predajom a nákupom pôjdem navyše do inverzného ETF alebo budem proste iba čakať si ešte poriadne zanalyzujem.

Brokera som si vybral LYNX, nenašiel som u nás nič lepšie, včera som posielal registračné formuláre.

Riešiť daňovú optimalizáciu považujem za celkom príjemné starosti, ktoré si odložím na neskôr, až tá situácia nastane, že bude mať zmysel o tom uvažovať.
nikol_1
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 20 04, 2016 4:30 pm

Re: Hodnota EFT - teória vs. prax

Príspevok od používateľa nikol_1 »

Chcela by som Vás poprosiť o vyplnenie krátkeho dotazníka, ktorý sa zaoberá potrebami investorov pri správe svojich investícií do podielových fondov. Keďže zozbierať odpovede od ľudí investujúcich do podielových fondov je dosť náročné, skúšam to aj touto cestou. Získané informácie budú slúžiť pre účely mojej diplomovej práce, ktorá sa venuje návrhu aplikácie na manažment investícií do podielových fondov.
Za vyplnenie Vám vopred veľmi pekne ďakujem.
http://goo.gl/forms/fyTYXWpPR7" onclick="window.open(this.href);return false;
ondro
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: St 30 03, 2016 8:16 pm
Been thanked: 2 times

Re: Hodnota EFT - teória vs. prax

Príspevok od používateľa ondro »

Pri výbere brokera som sa rozhodoval medzi Lynx a Degiro. Pre Lynx som sa rozhodol z nasledujúcich dôvodov:
- Dôveryhodnosť (podľa informácií na tomto webe degiro nemá ani bankovú licenciu, lynx je broker roka)
- Prepracovaná obchodná platforma a dobré referencie k podpore (som začiatočník a občas potrebujem niečo vysvetliť)
- Popri reálnom účte paralelný časovo neobmedzený DEMO účet
- Rozdiel medzi poplatkami nie je pri mojom ročnom plánovanom počte obchodov až tak veľký

Svoje rozhodnutie môžem samozrejme prehodnotiť, ak to bude mať opodstatnenie.

Čo ma však nemilo prekvapilo, v ponuke mám iba 4 Európske ETF, z toho žiaden DAX, čo sa mi zdá byť podozrivo málo, takže neviem, či má naozaj tak slabý výber, alebo iba zatiaľ neviem používať platformu. Účet mám hotovostný. Vie niekto, kto používa LYNX, poradiť?

Uzatvoril som teda včera svoj prvý obchod nákupom iShares EURO STOXX 50 UCITS ETF Inc za 31,175, škoda, že sa mi to pre technické problémy nepodarilo skôr. Ďalšie obchody budem zverejňovať na mieste na tom určenom, obvykle s 12-hodinovým oneskorením (večer zadám príkaz, v priebehu dňa sa zrealizuje, večer zverejním pri akej sume bol realizovaný).

Pri zadávaní som však narazil na ďalšie praktické otázky.

1. Pri zadávaní príkazu market alebo limit order musím uviesť koľko toho chcem nakúpiť. Problém však je, že ak chcem urobiť nákup za určitý objem peňazí, neviem presne uviesť počet kusov. Ak si vypočítam počet kusov, pri aktuálnej cene, tá sa môže do otvorenia burzy zmeniť, napr. zvýšiť. Čo sa stane, ak nebudem mať na účte toľko peňazí? Príkaz sa pre nedostatok prostriedkov nezrealizuje vôbec alebo zrealizuje iba čiastočne v zníženom počte?

2. Ako je to s platnosťou príkazov a ich rušením. Môžem si bezplatne zadať napr. stop loss limit časovo neohraničený a potom ho každý deň meniť, resp. zrušiť a zadať nový s inou cenou?

3. Pri zadávaní limit order som musel vybrať nejaké Destination. Netuším, ako si správne zvoliť hodnotu a na čo to má vlastne dopad. Vie niekto poradiť?

4. Pri zadávaní príkazu som dostal nejaké upozornenie, že idem zadávať príkaz bez tržných informácií alebo takniečo a že LYNX silne neodporúča takto naslepo zadávať príkazy. Vie niekto o čo ide?
Myk
Gold Member **
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Re: Hodnota EFT - teória vs. prax

Príspevok od používateľa Myk »

ondro napísal:4. Pri zadávaní príkazu som dostal nejaké upozornenie, že idem zadávať príkaz bez tržných informácií alebo takniečo a že LYNX silne neodporúča takto naslepo zadávať príkazy. Vie niekto o čo ide?
To znamená, že nemáš u Brokera zaplacená online data a vidíš data zpožděná o několik minut (pokud vůbec data vidíš, např. nemusíš vůbec vidět bid/ask). Pro daytrading je to smrtelné, pro investing, kde zadáváš limit ordery a čekáš na jejich plnění se to asi dá přežít. Verifikuj si ceny pokud možno na webech. určitě nespoléhej na to, že bid/ask hodnoty u brokera jsou správné.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Hodnota EFT - teória vs. prax

Príspevok od používateľa JUGGLER »

1. musíš uviesť počet kusov. zadávaj vždy limit.
2. môžeš meniť kolko chceš. Aj stopky, aj ceny, aj počet kusov..
3. destination by si mal mať aj takú, že ťa priradí automaticky. U mňa sa to volá SMART. Všetko ostatné je, že si ty vyberáš route a to ti zatial vedieť netreba..
4. vysvetlil Myk. Musíš si aktivovať dáta. Za to sa obyčajne platí. Pri amerických akciách treba dáta z Nyse+ Amex, a z Nasdaqu. Pri futures z komoditných búrz...pri europskych akciách z eu búrz atd. Prečítaj si Lynx podmienky..dáta sú spravidla zadarmo iba vtedy ked im zarobíš určitú sumu na poplatkoch. Ináč by to malo stáť okolo 10 mesačne...ale je možné, že u Lynx nič..že sú drahši v poplatkoch a dáta dajú zadarmo.

Ked si investor a nakupuješ len raz za čas, tak sa dá zaobísť aj bez dát. Teda ak by si mal platit 10 mesačne a nechcel by si.. Pozrieš si kotovanie na yahoo (tam nie sú real, ale skoro real) a zadáš cenu podľa toho. Ale vždy limit a musíš rátať s tým, že to nie je presné na centy.

Lynx má platformu IB, čiže by mala byť taká ako mám aj ja. Len to tuším máš po česky. Ale pozri si na ich stránke...videl som niekde príručku..tu je: https://www.lynxbroker.cz/klienti/manual/" onclick="window.open(this.href);return false;
Obchoduj cez TWS, nie cez webovú aplikáciu. Krása burzy je v tom, že priamo vidíš kótovanie a ako to beží...
ETF si nájdi ticker cez google a potom zadáš do platformy. Nestretol som sa s tým, že by IB niečo neponúkalo...Majú široký rozsah..možno najširší zo všetkých brokerov.

P.S. treba zakladať MARGIN účty, nie hotovostné (CASH). Ukracuješ sa o rýchle vysporiadanie, o možnosť shortovať atd.Margin účet neznamená, že si musíš požičiavať od brokera. Nemá to žiadnu nevýhodu, len samé výhody.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: Hodnota EFT - teória vs. prax

Príspevok od používateľa jpeg »

Ahoj.

Majú aj archív webinárov , kde si môžeš pozrieť:

Začínáme s platformou TWS
Nastavení platformy TWS pro intradenní obchodování
Správa účtu – Account Management
a pod.

https://www.lynxbroker.cz/klienti/archiv-webinaru/
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Hodnota EFT - teória vs. prax

Príspevok od používateľa Dana »

On line data nájdeš aj na nete, vyššie som dávala link, kde ich napr. možno nájsť, pokial ide o nemecké etf. Neverím, aby nemali v lynxe normálnu ponuku etf, skús hľadať podľa ISIN-u alebo sa ich spýtaj na to, čo chceš, možno ti to konkrétne etf-ko nájdu alebo zavedú.
Ak by tie etf-ka fakt nemali, tak daj vedieť, lebo aj ja som do budúcna o lynxe uvažovala. V degire ma odrádza to nepoistenie vkladov.
Ale teraz long etf nekupuj, ked máme ísť dole, ked tak na nejaký čas šort.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: Hodnota EFT - teória vs. prax

Príspevok od používateľa jpeg »

Používam Lynx a majú tam všetko, tak ako písal Juggler
Lynx má platformu IB, čiže by mala byť taká ako mám aj ja. Len to tuším máš po česky. ETF si nájdi ticker cez google a potom zadáš do platformy. Nestretol som sa s tým, že by IB niečo neponúkalo...Majú široký rozsah..možno najširší zo všetkých brokerov.
samo
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 05 11, 2015 7:58 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Hodnota EFT - teória vs. prax

Príspevok od používateľa samo »

JUGGLER napísal:Musíš viac poštudovať tie ETF. Nemôžeš vrážať peniaze do niečoho v čom sa nevyznáš.

Tu sú príklady ETF na index SP500 v nepákovej, pákovej a inverznej podobe:

SPY : 1x long SPX ...najlikvidnejšie ETF na svete, kopíruje index SP500 a vypláca dividendy. Len 25% podielových fondov dokáže prekonať jeho výnos. Ak ho kúpiš ako investor a držíš viac ako jeden rok: neplatíš dane ani odvody plus nákladovo biješ všetky podielové fondy.
Chcel by som sa opýtať ohľadom daní a odvodov. Napr. SPY, ktorý vypláca dividendy, tak predpokladám, že tieto dividendy je potrebne riadne zdaniť aj keď podiel v ETF je držaný dlhšie ako jeden rok. Keďže sa v tom nevyznám, mohol by to prosím niekto potvrdiť alebo vyvrátiť?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Hodnota EFT - teória vs. prax

Príspevok od používateľa jogo »

Na Slovensku sa dan z dividend neplati. Avsak dividendy SPY ti pridu na ucet uz zdanene v USA a neda sa tuto dan pytat naspat.
Na Slovensku vsak z tychto dividend treba este zaplatit zdravotne odvody.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Hodnota EFT - teória vs. prax

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

samo, nabuduce poprosim najst si spravne vlakno a tam sa to opytat
ondro
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: St 30 03, 2016 8:16 pm
Been thanked: 2 times

Re: Hodnota EFT - teória vs. prax

Príspevok od používateľa ondro »

Potvrdzujem, že ponuka ETF, ktorú som videl, bola iba akoby základná. Nebol problém pridať nové ETF, musel som však zadať kód. Podľa názvu to nešlo vôbec a kód nebol jednoznačný, tak som musel ešte vyberať.

Svoje prvé skúsenosti som uviedol vo vlastnom vlákne http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =48&t=5661" onclick="window.open(this.href);return false;, ktoré som založil, hoci pozíciu držím stále otvorenú. Keby som poslúchol danu, mohol som byť cca. 2% v pluse.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"