Aky OCP na nakup ETF? co v pripade defaultu OCP?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
RomanK
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 12:30 pm

Aky OCP na nakup ETF? co v pripade defaultu OCP?

Príspevok od používateľa RomanK »

Dobry den, mam v plane zacat nakupovat ETFka spolocnosti Vanguard. Kedze ako individualny investor zo Slovenska nie je mozne priamo spravit ucet u Vanguard, som nuteny to riesit cez OCP. Požadujem aby bol OCP licencovany NBS, aby spadal do garancneho fondu investicii a aby mal historiu pred hypotekarnou krizou z roku 2008. Po zohladneni tychto faktorov, akeho OCP odporucate vzhladom na to ze investicna strategia bude na mesacnej baze nakupu vybrateho ETFka od spolocnosti Vanguard? Planujem priblizne objem vo vyske 100eur-200eur mesacne s tym ze pri vyssich prepadoch daneho indexu (t.j. 10%+) sa spravia jednorazove vacsie nakupy, dividendy plynuce z akcii chcem automaticky reinvestovavat. Teda aky OCP vzhladom na tuto strategiu a vzhladom na poziadavky na OCP?

Druha otazka je smerovana co v pripade defaultu vybraneho OCP cez ktoreho realizujem nakupy? A co v pripade ked pride k defaultu spolocnosti Vanguard? Uvidi investor svoje peniaze? Dakujem.
akcni_stravenky
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Ut 13 04, 2010 8:04 pm
Bydlisko: BA, Praha

Re: Aky OCP na nakup ETF? co v pripade defaultu OCP?

Príspevok od používateľa akcni_stravenky »

Tiez si myslim ze pri sumach 100-200 eur mesacne snad ani nema zmysel prilis riesit etfka cez brokera, jedine ze by ta taketo nakupovanie bavilo a bral by si to zaroven ako hobby. Mozno by bolo lepsie si najst nejaky co najnizkonakladovejsi pasivne spravovany podielovy fond s portfoliom, ktore je zainvestovane v etfkach, resp. aspon v priblizne takom sektore/regione/portfoliu, o ake mas zaujem.

Mam pocit ze Csob kedysi predavala aj taketo podielove fondy od KBC (t.j ten fond bol pasivne riadeny a mal v porfoliu nejake indexove ETF), ale teraz som to v rychlosti nenasiel, videl som iba aktivne fondy s parpercentym vstupnym a min. 1,5% rocnym poplatkom :( Vobec uz nemam prehlad o trhu podielovych fondov, mozno sa nieco vhodne a dostatocne lacne najst da. Niekedy byva pravidelny nakup poplatkovo zvyhodneny.

Podmienka licencie NBS je dost obmedzujuca - na Slovensku prilis vela brokerov z ktorych si mozes vyberat nie je. V podstate pre teba je asi zmyslupne len FIO, ale neviem ci ma Vanguards, skoro urcite nie, ten ma zrejme len ETF co sa obchoduju v Nemecku na XETRE. Urcite tam najdes ETF investujuce do rovnakych indexov ako Vanguard, akurat ze budu kusok drahsie. Asi by som tam hladal iShares a podobnych velkych poskytovatelov ETF.

Ak potrebujes Vanguard, asi budes musiet musiet siahnut po zahranicnom brokerovi, napr. Interactive Brokers, resp. jeho resellerovi Lynx, ale tam je podmienkou nejaky zakladny vklad, ktory zrejme nesplnas.

Najlacnejsi a bez povinneho minima bude pre teba asi Degiro, ale ten posobi zatial len v CR, ucet si tam slovak otvorit moze, len tam je problem ze potrebuju tusim cesky ucet v ceskych korunach (co je nevyhodne kvoli nutnosti devizovych konverzii) na ktory sa vkladaju a vyberaju peniaze, takze sa radsej vopred informuj ako to je. Maju ETF z Xetry za velmi ludovu cenu 2EUR+0,02% z transakcie. Kazdopadne nemaju licenciu NBS ale licenciu holandskeho uradu pre financny trh :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"