pravidelne investovanie do ETF

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa mapper »

Ahojte,

existuje nejaka moznost pravidelneho sporenia do ETF s rozumnymi poplatkami? Viem ze sa to da riesit nakupom ETF cez brokera 1-2x rocne. Skor mi ide o to ci sa da sklbit pohldnost (trvaly prikaz na nejaky ucet) s vyhodami investovania do ETF s nizkymi poplatkami.

Dakujem
Edina
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 02 10, 2016 6:56 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Edina »

Ahoj, tiež som to teraz riešila.

Existuje tzv. Across Sporenie+, cez ktoré sa investuje do ETF podobne ako v prípade podielových fondov - pošleš spoločnosti peniaze trvalým príkazom (min. 100e mesačne) a ona to zainvestuje za Teba do viacerých (tuším štyroch?) ETF.

Ale sú tam poplatky - tuším 0.82 % p.a., takže viac sa oplatí otvoriť si účet u brokera a investovať osobne, tam sú len poplatky, ktoré si účtujú jednotlivé fondy (od 0.10 %). A ak Ti nevyhovuje zbierať peniaze 5-6 mesiacov, môžeš to riešiť cez Degiro, ktoré má zadarmo 1 investíciu mesačne v rámci 1 ETF. Platí sa tam len 2.5e ročne za prístup na burzu, čo je ale zanedbateľné :)
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa mapper »

Ahoj Edina,

dakujem za ten Across. Cize Ty to riesis cez Degiro? Pouzivas Irsku verziu?

Degiro.ie totiz ponuka investovanie do 700 ETF bez poplatkov.
https://www.degiro.ie/fees/commission-free-etfs.html
Degiro, ktoré má zadarmo 1 investíciu mesačne v rámci 1 ETF.
Vies ma prosim odkazat na nejaky link ak to este plati?

Dakujem :)
Edina
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 02 10, 2016 6:56 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Edina »

Áno, presne tak, Degiro.ie kvôli eurovému účtu. :)

Ale ja len tento mesiac začínam, tak možno by mohol poradiť aj niekto skúsenejší. Možno existujú aj iné možnosti, o ktorých neviem. No po niekoľkotýždňovom prieskume mi toto vyšlo ako najlacnejšia možnosť.
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa mapper »

mne degiro.ie vyslo podobne. Len sa zaujimam aj o alternativy a tiez by ma zaujimalo ci Degiro je dost doveryhodny broker aby clovek neprisiel o peniaze, ak ich tam da viac.

Budem rad ak sa ozve niekto skusenejsi a poradi
Hader
Príspevky: 13
Dátum registrácie: St 14 09, 2016 8:34 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Hader »

Ahojte :) ako ste to nakoneic poriesili s tymi ETF? Ak som pochopil spravne tak ETF su dobre pokial planujete investovat vacsiu sumu naraz kedze su tam pevne poplatky za obchod a podielove fondy su lepsie pri mensich hodnotach.

Preco teda nejde vy konkretne po podielovych fondoch?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hader napísal:Ahojte :) ako ste to nakoneic poriesili s tymi ETF? Ak som pochopil spravne tak ETF su dobre pokial planujete investovat vacsiu sumu naraz kedze su tam pevne poplatky za obchod a podielove fondy su lepsie pri mensich hodnotach. Preco teda nejde vy konkretne po podielovych fondoch?
Kdeže! Keď investuješ do podielových fondov, platíš vstupný poplatok, provízie, poplatok za správu a zvyčajne aj výstupný poplatok. To sú náklady niekoľko %. Dajme tomu vstup 3% a ročne 1% za správu. Dáš 100 000 a si hneď ľahší o 4000 + každý rok o 1000, plus platíš dane a odvody. Spolu teda vstup 4000 USD a potom 1000 ročne. A pozor, niektoré finančné produkty sa predávajú s takýmito horibilnými nákladmi aj keď ide o postupné vklady. A sú schopné pripraviť klienta aj o polovicu dlhodobého výnosu. Pri fondoch sa takto stratí možno 1 tretina výnosu. Sú to spolu obrovské peniaze v dlhodobom horizonte.

Pri kúpe Etf, napr. SPY by si kúpil 467 SPY po 214 za 100 000 USD..stálo by ťa to od 3 do 10 USD a má to nákladovosť 0,09% ročne, čo je 90 USD ročne zo 100 000. Spolu teda vstup 10 USD a potom 90 USD ročne.

Pri malých sumách cez brokera u niektorých dajme tomu 10 USD za každý nákup, u DeGiro vravia, že 700 ETF bez poplatkov, potom okolo 3-4 USD... u IB je to zvyčajne 1 USD za nákup..U Acrossu sú náklady pri sporení myslím 0,7% ročne...Stále je to násobne menej ako cez fondy.

Hlavný rozdiel od 2016 je, že cez brokera a cez Accross, pri držaní nad 1 rok je to oslobodené od daní a odvodov.
To u fondov neplatí ( i ked ľudia od fondov žmurkajú, že sa to dá obísť..) !

P.S. Niekedy som písal o Sogotrade.
JUGGLER napísal:SOGOTRADE (predtým Sogoinvest) vyzerá na dobrého deep discount brokera zvlášť pre investing.
Treba ho lepšie prelustrovať, ale obchody za 3 USD, minimum 500 USD a žiadne udržiavacie poplatky by malo byť to, čo hľadá väčšina naších ľudí.

http://www.sogotrade.com/Home/WhySogo.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
Skúste ešte pozrieť ich..resp. čo pribudlo do toho vlákna:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=9&t=1607" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Istiach »

A hlavne, naco investovat kazdy mesiac. Mozes rok posetrit, a kupit raz za rok. Zatial to mozes dat na nejaky vklad v banke. Zarobi ti to aspon na ten poplatok u brokera.
Hader
Príspevky: 13
Dátum registrácie: St 14 09, 2016 8:34 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Hader »

JUGGLER napísal: Kdeže! Keď investuješ do podielových fondov, platíš vstupný poplatok, provízie, poplatok za správu a zvyčajne aj výstupný poplatok. To sú náklady niekoľko %. Dajme tomu vstup 3% a ročne 1% za správu. Dáš 100 000 a si hneď ľahší o 4000 + každý rok o 1000, plus platíš dane a odvody. Spolu teda vstup 4000 USD a potom 1000 ročne. A pozor, niektoré finančné produkty sa predávajú s takýmito horibilnými nákladmi aj keď ide o postupné vklady. A sú schopné pripraviť klienta aj o polovicu dlhodobého výnosu. Pri fondoch sa takto stratí možno 1 tretina výnosu. Sú to spolu obrovské peniaze v dlhodobom horizonte.
Ahoj Juggler, vďaka za tvoj čas :). Nie sú tieto platky oveľa nižšie pri indexvých fondoch? Napr Vanguard 500 Index Fund Investor Shares ?
JUGGLER napísal: Pri malých sumách cez brokera u niektorých dajme tomu 10 USD za každý nákup, u DeGiro vravia, že 700 ETF bez poplatkov, potom okolo 3-4 USD... u IB je to zvyčajne 1 USD za nákup..U Acrossu sú náklady pri sporení myslím 0,7% ročne...Stále je to násobne menej ako cez fondy.
Takže každý nákup ETF to 700 kusov je zadarmo, alebo môžeŠ za rok kúpit aj 700 krát 1 ETF?
JUGGLER napísal: Hlavný rozdiel od 2016 je, že cez brokera a cez Accross, pri držaní nad 1 rok je to oslobodené od daní a odvodov.
To u fondov neplatí ( i ked ľudia od fondov žmurkajú, že sa to dá obísť..) !
Zjavne nechápem ten zákon správne, ale prečo to pri fondoch nemá platiť, nejedná sa o to, že chcú motivovať dlhodobé sporenie a predsa vedia, že fondy sú (asi) najčastejším prostriedkom?
JUGGLER napísal: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=9&t=1607" onclick="window.open(this.href);return false;
Díky! pozriem.
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa mapper »

JUGGLER: ake ETF by si doporucil pre menej znalych? Plan je 3-4x rocne nakupit cize jedno max 2 ETF v portfoliu. Dakujem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

mapper napísal:JUGGLER: ake ETF by si doporucil pre menej znalych? Plan je 3-4x rocne nakupit cize jedno max 2 ETF v portfoliu. Dakujem
Teraz by som len šetril a počkal na pokles. Trhy sú na spadnutie. Po poklese hociktoré indexové. Ja sa zaoberám len Amerikou - po poklese by som zvolil SPY (SP500) + QQQ (Nasdaq).

Ak však chceš začať ihneď, treba zvoliť také, čo nemajú tendenciu klesať a zároveň prekonávajú trh. Také sú napríklad:

1. BRK (nie je to etf - ale akcia cez ktorú investuješ do najlepšieho investora sveta - Buffetta (+10% teraz, SPX +5%)
2. SPHD - low volatillity + dividendové akcie ( +17% toho roku, SPX +5%)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa mapper »

dakujem za radu. Preco sa orientujes na len US?

Z pohladu Europana by si volil US ETF alebo radsej nejaku EUR alternativu?

SPY ma dividendy - z pohladu legislativy a dani je lepsie si to reinvestovat sam (US ETF) alebo pouzit nejaky europsky ekvivalent? toto by ma celkom zaujimalo.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

z môjho pohľadu len US a doláre. Európe neverím. Celá ekonomika tu stojí len na nemcoch. Ostatné je socík...to nemá budúcnosť. Ak budú turbulencie, dolár a zlato pôjdu hore. Po poklese môžeš kúpiť aj nemecký DAX.

P.S. už sa ma tolko nepýtaj. Ja nie som investor, ani poradca. Som len obyčajný trejder - samouk. :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa mapper »

samouk ale sikovny ;) dakujem
Edina
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 02 10, 2016 6:56 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Edina »

Takže každý nákup ETF to 700 kusov je zadarmo, alebo môžeŠ za rok kúpit aj 700 krát 1 ETF?
Malo by to byť 12 nákupov v rámci jedného konkrétneho ETF. Čiže každý mesiac 1.

700 je len počet ETFiek, medzi ktorými si môžeš vybrať.

Ale môžeš si vybrať aj viac ako len 1 ETF. Ak do každého zainvestuješ len raz mesačne, budeš to mať zadarmo. :wink:
Edina
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 02 10, 2016 6:56 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Edina »

Teraz by som len šetril a počkal na pokles. Trhy sú na spadnutie.
Dá sa nejakým spôsobom predpovedať, či (a kedy približne) padnú dole? Či to vychádza len z predpokladu, že teraz všetko narástlo, tak musí zákonite prísť pád a ten môže prísť zajtra alebo pokojne aj o pol roka? Díky.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Istiach »

Edina napísal: Dá sa nejakým spôsobom predpovedať, či (a kedy približne) padnú dole? Či to vychádza len z predpokladu, že teraz všetko narástlo, tak musí zákonite prísť pád a ten môže prísť zajtra alebo pokojne aj o pol roka? Díky.
Nie neda, ale ked to budes tvrdit dostatocne dlho, tak sa skor ci neskor trafis.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Edina napísal:
Dá sa nejakým spôsobom predpovedať, či (a kedy približne) padnú dole? Či to vychádza len z predpokladu, že teraz všetko narástlo, tak musí zákonite prísť pád a ten môže prísť zajtra alebo pokojne aj o pol roka? Díky.
Pad moze prist kludne az o 5-10 rokov a pocas cakania nan ti moze ujst pekne rastove obdobie.
Zakladne pravidlo je, ze ked zainvestujes podstatnu cast toho co si planovala, tak odvtedy to zacne klesat.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Rokosák »

jaroslav80 napísal:
Pad moze prist kludne az o 5-10 rokov a pocas cakania nan ti moze ujst pekne rastove obdobie.


Zakladne pravidlo je, ze ked zainvestujes podstatnu cast toho co si planovala, tak odvtedy to zacne klesat.
:D

Pravdepodobnost, ze Ti ujde rast je podobna pravdepodobnosti, ze Ti ujde pokles.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

cize dnes je pomerne strategicky vyhodne drzat cash priamo u brokera, kedze uroky su 0 v bankach, a po poklese nech ma clovek armadu eur pripravenu, skor nez pocas poklesu posielat cash z banky k brokerovi ?
lebo otvoril som u brokera ucet, ale neviem ci poslat prachy dnes, alebo neskor, kde su viac v bezpeci... (lynx)

mne osobne sa paci aj zlato ako prechovavanie majetku - v pripade fakt "nasty" (hnunych) padov, udalosti... ale aj ako stability... ono inflaciu poryje dlhodobo, ale obavam sa ze kratkodobo (menej ako 5-10r) moze krivat... no neviem...
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Chris »

v lynx musis mat minimalne 2000$, inak tam tusim platis poplatok, alebo neotvoria ti ucet , alebo nieco takeeee
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

No ved ak chce zarobit nakupom akcii pocas padu cien tak 2000 USD nie je zrovna vela ze by na tom zbohatol (aj ak by mu to dalo 100% zisk za rok).

Iceberg, v zlate a drahych kovoch by si mal drzat maximalne do 10% majetku (pravdepodobne aj o dost menej). Je to rovnaky hazard ako trebars drzat australske dolare alebo japonske jeny. Proste len jedna z mien. Ak bude vojna, tak zlato nikto zivotne nevyhnutne potrebovat nebude, podobne ako japonske jeny.
Navyse nakupom fyzickeho zlata si hned v momente nakupu minimalne 5% v strate (kvoli spreadu medzi nakupnou a predajnou cenou).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Edina napísal:Dá sa nejakým spôsobom predpovedať, či (a kedy približne) padnú dole?
Dá sa predpovedať počasie? Ja to neviem, ale meteorológovia to asi vedia. Takže asi sa dá.
Dajú sa predpovedať výsledky športových zápasov, dostihy a pod. ? Ja to neviem..väčšina ľudí to nevie..a predsa sú profíci ktorí z toho žijú.

Dá sa predpovedať pohyb trhov, akcií? Podľa väčšiny sa nedá. A všetci loseri tvrdia, že sa nedá. A predsa existuje menšina, čo profituje z toho, že z určitou štatistickou výhodou určia správny smer. Špekulanti, trejderi, aktívni investori.

Je úplne jedno v akom časovom horizonte to robíme. Na sekundy, na minúty, na hodiny, na týždne, či roky...Všade sa dá nájsť štatistická výhoda. A napokon aj tí, čo nevedia vôbec nič ...aj tí môžu vyhrať. Ak vsadia na štatistickú výhodu - na dlhodobý rast cien akcií . Krátkodobo však musia mať šťastie, lebo ich štatistická výhoda sa viaže len na skutočne dlhodobý horizont.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

jaroslav80 napísal: Navyse nakupom fyzickeho zlata si hned v momente nakupu minimalne 5% v strate (kvoli spreadu medzi nakupnou a predajnou cenou).

max 2% - mam dobre zdroje :)
ale suhlasim s postom...
Odoslané z počítača
Edina
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne 02 10, 2016 6:56 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Edina »

JUGGLER napísal: Dá sa predpovedať pohyb trhov, akcií? Podľa väčšiny sa nedá. A všetci loseri tvrdia, že sa nedá. A predsa existuje menšina, čo profituje z toho, že z určitou štatistickou výhodou určia správny smer. Špekulanti, trejderi, aktívni investori.

Je úplne jedno v akom časovom horizonte to robíme. Na sekundy, na minúty, na hodiny, na týždne, či roky...Všade sa dá nájsť štatistická výhoda. A napokon aj tí, čo nevedia vôbec nič ...aj tí môžu vyhrať. Ak vsadia na štatistickú výhodu - na dlhodobý rast cien akcií . Krátkodobo však musia mať šťastie, lebo ich štatistická výhoda sa viaže len na skutočne dlhodobý horizont.
Veď práve, celé týždne tu čítam, že predpovedať sa nič nedá a zrazu od Teba čítam, že čoskoro padnú trhy :)

Tak ma, reku, zaujímalo, či je to len špekulácia (aj špekulácia na základe skúseností je len špekulácia), alebo mám čakať s kúpu mesiac, dva :)

Ale ja som sa tak či tak rozhodla pre dlhodobé pravidelné investovanie a pri ňom by sa mali podľa doterajších skúseností hodnoty priemerovať.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dobre si sa rozhodla. Nič lepšie v dlhodobom horizonte neexistuje. Držím ti palce.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Rokosák »

JUGGLER napísal:
Dá sa predpovedať počasie? Ja to neviem, ale meteorológovia to asi vedia. Takže asi sa dá.

Dajú sa predpovedať výsledky športových zápasov, dostihy a pod. ? Ja to neviem..väčšina ľudí to nevie..a predsa sú profíci ktorí z toho žijú.

Dá sa predpovedať pohyb trhov, akcií? Podľa väčšiny sa nedá. A všetci loseri tvrdia, že sa nedá. A predsa existuje menšina, čo profituje z toho, že z určitou štatistickou výhodou určia správny smer. Špekulanti, trejderi, aktívni investori.
Meteorologovia lepsie predpovedaju pocasie ako laici. Aj na tom viac zarabaju.

Na sportovych vysledkoch zarabaju stavkove kancelarie.

Na pohyboch trhov zaraba financny priemysel. Zaraba na laikoch.

Pre dlhodobeho investora - laika je vyhodnejsie uvedomit si, ze nic nevieme a do buducnosti nevidime. Vidime do sucasnosti a na to sa treba sustredit. Ak budeme mat stastie tak dokonca mozeme aj na tom ziskat. Predpokladat, ze laik je serioznym hracom je obrovsky sebaklam so skodlivymi nasledkami.

Ak vas system sa zaklada na predpovedi do vzdialenej buducnosti treba sa spoliehat na stastie. Aj do blizkej buducnosti, ale do mensej miery. Meteorologovia predpovedaju presnejsie na dalsich sest hodin ako sest dni. Po prvom polcase ste blizsie k vysledku futbaloveho zapasu.

Podobnu vyhodu maju daytrejderi. Staci nahodit poziciu hoci aj bez rozmyslania a potom sledovat vyvoj. Pri vopred urcenom vykyve poziciu zavriet. Ak z toho chcete zit (ci uz ako zamestnanec ci na volnej nohe) je to vsak psychologicky aj telesne tazka praca vhodna skor pre mladych ludi.

Cize, ak chce niekto skusit investovanie do burzy, vyuzite slobodu tak cinit. Ale nebudte sokovani ak za tuto skusenost zaplatite. Preto si urcite maximalnu cenu pokusu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Rokosak,
SHMU triafa pocasie horsie, ako nahodny tiper sportovy zapas ;)
a stavkove tiez krachuju - kinder manazmentom.
ale inak suhlasim, len tieto dve veci som chcel poopravit :D

v zasade naozaj plati, ze jednotlivec taha za kratsi koniec. v zasade a globale plati, ze keby je to take jednoduche, kazdy porazi system a system potom co? krachne - to nie je bezodna tlaciaren na peniaze. ale aj jednotlivec ci uz stastim, alebo brutalnou obetavostou moze nieco vyrhat, no ale nemusi. (ci uz 1 chyba zotrie rocny zisk, alebo bude blizko nuly dlhsie). no ale kto nehra, nevyhra :D aj ked moderna ekonomika je asi trochu pokrivena, nei je to len presuvanie penazi z x na y, ale tlacenie a poziciavanie a tam sa uz ja, stara skola, stracam...
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Istiach »

Ked si precitam 99 nazorov na to, ze sa trh neda predpoved a 1 ze sa da predpovedat, co z toho vyplyva?

Ked si precitam 1 nazor na to, ze sa trh neda predpoved a 99 ze sa da predpovedat, co z toho vyplyva?

Nic sa neda s istotou dokazat, lebo este stale moze prist nieco co to vyvrati :)

Naopak, ked nieco s istotou vyvratis, nezalezi na tom, kolko veci to potvrdzuje.

To len taka mala Talebovska vsuvka :)
Naposledy upravil/-a Istiach v Št 27 10, 2016 9:50 am, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

SHMU triafa pocasie horsie, ako nahodny tiper sportovy zapas ;)

v casovom okne do 7 dni to urcite nie je pravda, lebo nahodny tiper ma uspesnost 50:50 % a SHMU podstatne vyssie percento.

Istiach: tu vôbec nejde o istotu ale o pravdepodobnost a na nej sa da zarabat.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Istiach »

Ja netvrdim ze sa neda na trhoch zarabat, no s tym predpovedanim trhov to az tak ruzovo nevidim.

Alebo inak. Kde bude SPY o tyzden? :)

Tiez by ma zaujimalo, ako sa da urcit ta pravdepodobnost, ze sa trh niekam pohne. Totiz ty tu pravdepodobnost mozes urcit iba s nejakou pravdepodobnostou. TJ mozes strelit uplne mimo.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Naco je vediet kde bude SPY o tyzden ? Staci ak viem ze ked moj pes v noci steka tak SPY na dalsi den zavrie nizie ako otvoril a to sa stalo v minulosti zo 100 noci ked stekal 90 krat.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Istiach »

Mat tak tvojho psa :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

aj som chcel napisat ze nie je na predaj:) ale vazne podla mna da sa dokladnym dlhodobym pozorovanim trhu najst statisticky vyznamne veci na pouziti ktorých sa zarabat. Myslim, ze tu na tejto stranke to bude dokazane ak sa vyhodnotia realne oznamovane trejdy za par rokov dozadu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Istiach »

osamely chodec napísal:aj som chcel napisat ze nie je na predaj:) ale vazne podla mna da sa dokladnym dlhodobym pozorovanim trhu najst statisticky vyznamne veci na pouziti ktorých sa zarabat. Myslim, ze tu na tejto stranke to bude dokazane ak sa vyhodnotia realne oznamovane trejdy za par rokov dozadu.
Urcite s tym suhlasim. No nie uplne suhlasim s tym ze sa trhy daju predpovedat. Uz by sme sa ale krutili v bludnom kruhu, tak nejdem spamovat.

Peace
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

lenze kym niekto najde ten pattern statisticky, tak sa svet zmeni a zmeni sa aj rovnica podla ktorej to predpovedal, podla mna.. aj ked neviem, to si len tak myslim no...
uz len preto - nech nieco dam k teme, ze ak zacne vyhravat ista skupina ludi, co pred tym nevyhravala, musi si podelit zisk so skupinou, ktora vyrhavala, ci nie ?
napr.. teraz keby sa dohodne x tisic ludi, ze da cely majetok na short eura, tak tym pohne trhom, alebo vobec nie ? cize to euro pojde skor do longu?
ale uz teiz koncim s offtopicom :)
Odoslané z počítača
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Ak vsadia na štatistickú výhodu - na dlhodobý rast cien akcií
Zasejem trochu pochybností do tohoto bezodného optimizmu ohľadom trvalého rastu akcií.

- Čo ak je to iba náhoda? Čo ak je to iba 50x červená na rulete, na ktorú sa stále vsádza?
- Čo ak svetové GDP vôbec nerastie? Čo ak firmy vôbec neprodukujú zisk a vyplácajú dividendy iba z požičaných peňazí?
- Čo ak je rast akcií čisto iba funkciou nárastu peňažnej zásoby?
- Čo ak sa štatistická výhoda razom stratí výmenou USD ako rezervnej meny?
- Čo ak svetové ekonomiky prejdú na zlatý štandard? Bude stále štatistická výhoda?
- Čo ak trh začne reprajsovať riziko, že to može nastať?
- Bude potom sporenie cez ETF také výhodné? :lol:
Prílohy
US_monetary_base_since_1918.gif
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa jogo »

MartinPillar napísal: Zasejem trochu pochybností do tohoto bezodného optimizmu ohľadom trvalého rastu akcií.

- Čo ak je to iba náhoda? Čo ak je to iba 50x červená na rulete, na ktorú sa stále vsádza?
- Čo ak svetové GDP vôbec nerastie? Čo ak firmy vôbec neprodukujú zisk a vyplácajú dividendy iba z požičaných peňazí?
- Čo ak je rast akcií čisto iba funkciou nárastu peňažnej zásoby?
- Čo ak sa štatistická výhoda razom stratí výmenou USD ako rezervnej meny?
- Čo ak svetové ekonomiky prejdú na zlatý štandard? Bude stále štatistická výhoda?
- Bude potom sporenie cez ETF také výhodné? :lol:
"Milujem" diskusie, ked kazdy stale dookola melie to iste. Nehnevaj sa, ale uz tuna sme ta dostali do "uzkych" so zlatym standatom. Ani si nevedel, ci ten tvoj graf z obdobia zlateho standartu obsahuje dividendy.

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... &start=240" onclick="window.open(this.href);return false;
MartinPillar napísal: 14.10.2016

S&P500 už obsahuje v sebe dividendy nie?
Ale neviem, či dividendy sú súčasťou alebo nie v tej vzroke na grafe.

Ak nie, tak máš pravdu. Ale som v tom, že je to už vrátane dividendy. možno sa mýlim.
Dokonca si ani nevedel, ze SP500 neobsahuje v sebe zapocitane dividendy. :shock:
A teraz znova vytiahnes tu istu argumentaciu?
Najprv odpovedz a zisti si, ako to je s tymi dividendami a rastom akcii pocas zlateho standartu a potom mozme zmysluplne dalej diskutovat.
Čo ak svetové GDP vôbec nerastie? Čo ak firmy vôbec neprodukujú zisk a vyplácajú dividendy iba z požičaných peňazí?
Jasne, nasi dedovia s pilnikami vyrabali tolko tovaru ako teraz plnoautomatizovane linky. :)
Naposledy upravil/-a jogo v Št 27 10, 2016 11:44 am, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

iceberg 8:

uz len preto - nech nieco dam k teme, ze ak zacne vyhravat ista skupina ludi, co pred tym nevyhravala, musi si podelit zisk so skupinou, ktora vyrhavala, ci nie ?

Ja si myslim, ze presne to je dovod , preco sa trhy menia . Ak totiz skupina ludi najde statatisticku vyhodu /dieru/ v trhu a profituju tak su s plynucim casom ju dalsi ludia zaplnia a uz to nie je statisticka vyhoda. Preto mechanicky obchodovat je odsudene na zanik.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa MartinPillar »

"Milujem" diskusie, ked kazdy stale dookola melie to iste. Nehnevaj sa, ale uz tuna sme ta dostali do "uzkych" so zlatym standatom. Ani si nevedel, ci ten tvoj graf z obdobia zlateho standartu obsahuje dividendy.
Ja zase milujem tvrdohlavých ľudí s klapkami na očiach. :roll:

Nejde ani o to, ako to bolo za zlatého štanrdadu, ale skôr o to čo bude pri PRECHODE z fiat meny na zlatý štandard a to je veľký rozdiel.

Zo zlatého štandardu na fiat sa prechádzalo veľmi ľahko, vytváral si zrazu nekonečné amounty dlhu a akcie rástli. Financoval si rast dlhom, o ktorý si sa nestaral. Banky si vytvárali peniaze z ničoho a poskytovali úvery.

Prechod z fiat na zlatý štandard by ale bol veľmi bolestivý, zrazu by si žiadne firmy nemohli požičiavať na biznis ako predtým, vlády by nemohli nekonečne míňať, skrátka celá PONZI schéma rastu by sa zastavila. Úvery by zrazu nebolo možné nahradiť novými a bankroty by len tak svišťali.

Uvidíme či potom ostane aspoň tá štatistická výhoda :lol:

Už len započítanie takéhoto rizika do cien pošle akcie do kolien na roky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"