pravidelne investovanie do ETF

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Cize ziadna odpoved, ako to bolo za zlateho standartu, ale radsej nove konspiracie, ako to bude po prechode na zlaty standart.Jasne, co bude v buducnosti sa neda nijak dokazat ani vyvratit a mozme argumentovat donekonecna. :)
Lenze mna taketo debaty co bude, ked bude, nebavia...

p.s: Kde su ti ludia, co od 2008 roku dokazovali, ze akcie nemozu rast? Niektori zmizli, niektori otocili a niektori robia webinare. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Na záver prikladám graf výkonnosť nemeckých sporičov do ETF v dobe Weimaru :lol:

PS: Tu je dúfam jedno či to je s dividendami alebo bez :mrgreen:
Prílohy
Weimar-stock index.jpg
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Je tu dobry zvyk davat aj zdroj, odkial je graf, aby sme si zistili o co v nom ide. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Šak vieš čítať, či?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Sa hanbis uviest zdroj?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa MartinPillar »

http://www.shashankkhare.com/2013/04/st ... ative.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Hanbím sa za teba. :roll:
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Istiach »

A ako to bude za toho zlateho standardu po novom? Jedna unca na dolar? Na 10 100 1000 dolacov? Ci od buka do buka ako sa to bude politikom hodit? :D
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Napriklad kvoli tomuto som ta ziadal zdroj:
The graph below shows that the real performance of German stocks was enormously different from their nominal performance which tracked the growth in money supply quite closely (The pundits who tout the ‘wealth effect’ should take note). While in nominal terms the index had returned in excess of 10 billion percent from 1918 to 1923, in real terms and in dollar adjusted terms it had lost almost 70% of its value.
Pocas weimaru za 5 rokov marka stratila uplne svoju hodnotu ratanu v USD zatial co nemecke akcie stratili 70% svojej hodnoty ratane v USD. Kto bol na tom lepsie? Drzitel hotovosti alebo drzitel akcii?

Na druhej strane nechapem, co ma weimar spolocne so zlatym standartom. Tam snad bol zlaty standart opusteny a nie zavedeny. :roll:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

za zlateho standartu to bude takto ako dnes dnes. Plat rimskeho centuria pred 2000 rokmi v zlate bol rovnaky ako dnes plat americkeho velitela, ktory veli cca 100 muzom, ostatne bude vedlajsie.Otazne bude za kolko fiat meny niekto vymeni svoje zlato. Fiat meny je nekonecne mnozstvo a zlata poskromne.

A este som zabudol to najdolezitejsie, ze kedy sa to stane , ale stane sa to urcite, verim ze nie v mojom investicnom /zivotnom/ horizonte.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Na druhej strane nechapem, co ma weimar spolocne so zlatym standartom. Tam snad bol zlaty standart opusteny a nie zavedeny. :roll:
Zlatý štandard opustili už v roku 1914.
Pod vplyvom reparácii z WWI, potreby ich splácania a následnej masívnej akumulácie dlhu došlo k čomu došlo.

Ale dnes sa dlhy nemusia splácať iba rolovať.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ja mam teoriu ze ked vladnuca vrstva dostatocne zadlzi 80% populacie, tlacenie penazi sa zredukuje. Netreba prejst naspat na zlaty standart, preco ci nechavat zobrat z ruk tlaciarnicku na peniaze. Staci ked peniaze budu z roka na rok stale tazsie dostupnejsie a dlznici budu musiet na splatenie robit stale dookola ustupky (Greci Nemcom atd...). To ci ECB bude nadalej talcit peniaze raketovym tempom predsa nerozhoduju Greci ale Nemci...

V podstate teda suhlasim s Pillarovou teoriou. Casy sa menia. Nebolo by nic divne keby po 150 rokoch rastu SP500 isiel 20 rokov doboku alebo sikmo dole.

Aj Rimska risa sa rozpadla, jej akcie isli dole. Aj ked to v obdobi 0-300 nasho letopoctu mohlo vyzerat ako hlupost.
USA uz 20 rokov prehrava na blizkom vychode, Turci sa im otacaju chrbtom, Filipinci tiez. Mozu to byt prve lastovicky, zaciatok laviny. UK chce ist do neistych casov radsej s USA nez s Europou. Pakt USA-EU teda nie je na tom asi velmi ruzovo.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Istiach »

Ja hlavne nerozumiem jednej veci. V com ma zlaty standard vyhodu voci fiat menam, kedze pomer toho kolko musis drzat zlata k objemu penazi v ekonomike, sa da tak isto nafukovat ako sa da spustat nove a nove QE.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa MartinPillar »

osamely chodec napísal: Ak totiz skupina ludi najde statatisticku vyhodu /dieru/ v trhu a profituju tak su s plynucim casom ju dalsi ludia zaplnia a uz to nie je statisticka vyhoda. Preto mechanicky obchodovat je odsudene na zanik.
Asi tak.

Trvalá štatistická výhoda neexistuje.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Istiach napísal:Ja hlavne nerozumiem jednej veci. V com ma zlaty standard vyhodu voci fiat menam, kedze pomer toho kolko musis drzat zlata k objemu penazi v ekonomike, sa da tak isto nafukovat ako sa da spustat nove a nove QE.
Budeš držať 100% a hotovo, žiadne iné pomery. Objem zlata sa zmení iba ťažením.
Výsledok: pomalý ale udržateľný rast, žiadne bubliny a malé a časté recesie.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Istiach »

Ale zlaty standard neznamena, pokial viem, ze sa realne zlato aj pouziva ako platidlo. Iba ako rezerva. A to je prave to, comu nerozumiem. Pretoze ak zacne centralna banka/stat s tym, ze na 1mld usd ti treba mat 1 tonu zlata, o 10 rokov pride x novelizacii zakona a uz ti bude na 1mld stacit 100 kg zlata.

Dobre, ak bude zlato vymenitelne za peniaze, mozes mat doma nejake male obnosy zlata, ale pri velkosti dnesnych ekonomik, a mnozstve ludi je zlata podla mna nedostatok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa jogo »

MartinPillar napísal:
Zlatý štandard opustili už v roku 1914.
Pod vplyvom reparácii z WWI, potreby ich splácania a následnej masívnej akumulácie dlhu došlo k čomu došlo.

Ale dnes sa dlhy nemusia splácať iba rolovať.
Zase si mi neodpovedal na zakladnu otazku, ktoru som ti dal.Ako potom mozme diskutovat? :)
Pocas weimaru za 5 rokov marka stratila uplne svoju hodnotu ratanu v USD zatial co nemecke akcie stratili 70% svojej hodnoty ratane v USD. Kto bol na tom lepsie? Drzitel hotovosti alebo drzitel akcii?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

jasne ze je zlata nedostatok a zlaty standard je katastrofa pre hospodarske napredovanie, ale civilizacia funguje asi takto , ludska chamtivost je nekonecna a tak raz za par sto ci desiatok rokov pride k resetu a ten reset velmi boli, teda dhly sa zmazu a padne sa na uroven zlata, potom sa to znova nafukne atd... len teraz to financni inzinieri nafukli do abnormalnych rozmerov, ale ze to sfukne ma utvrdzuju ludske dejiny...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Jogo:

Neviem čo si sa pýtal, ale ak sa pýtaš na tých 70% percent tak ja z grafu vidím, že in real terms išli akcie dolu z 5.000.000.000.000 na 5 a to nie je iba o 70%, ale o 100%.
Viem v texte je 70% a tiež tomu nerozumiem, ale držím sa grafu.

čiže odpoveď je, že obaja boli na tom rovnako. :D

Edit: Asi som mal brať nie ľavú, ale pravú os, ale výsledok to v zásade nemení. Tam cash išiel zo 100 na 2 a akcie zo 100 na 5 in real terms takže žiaden rozdiel v tom stále nie je.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Istiach napísal:Ale zlaty standard neznamena, pokial viem, ze sa realne zlato aj pouziva ako platidlo. Iba ako rezerva. A to je prave to, comu nerozumiem. Pretoze ak zacne centralna banka/stat s tym, ze na 1mld usd ti treba mat 1 tonu zlata, o 10 rokov pride x novelizacii zakona a uz ti bude na 1mld stacit 100 kg zlata.

Dobre, ak bude zlato vymenitelne za peniaze, mozes mat doma nejake male obnosy zlata, ale pri velkosti dnesnych ekonomik, a mnozstve ludi je zlata podla mna nedostatok.
To je devalvácia o 90%. Ale potom tvoja mena oslabí o 90% aj oproti všetkým menám, ktoré sú na zlatom štandarde a fixný kurz na zlato nemenia. Čiže to znamená u teba obrovskú infláciu a budeš tam mať Venezuelu a nepokoje atď.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa jogo »

MartinPillar napísal:Jogo:

Neviem čo si sa pýtal, ale ak sa pýtaš na tých 70% percent tak ja z grafu vidím, že in real terms išli akcie dolu z 5.000.000.000.000 na 5 a to nie je iba o 70%, ale o 100%.
Viem v texte je 70% a tiež tomu nerozumiem, ale držím sa grafu.

čiže odpoveď je, že obaja boli na tom rovnako. :D

Edit: Asi som mal brať nie ľavú, ale pravú os, ale výsledok to v zásade nemení. Tam cash išiel zo 100 na 2 a akcie zo 100 na 5 in real terms takže žiaden rozdiel v tom stále nie je.
Takze autor grafu asi nevie, co v tom grafe ma. :)
Viac otazok na teba uz nemam. podobne ako pri Rokosakovi to vzdavam. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

neexistuje, aby ludia prezili z fiat na zlato.. neexistuje.. neverim tomu, ze by to prezili.. viete si predstavit, ze by sa majetky prepadli o 14 nasobok ? resp to bolo pred par rokmi, teraz by to bol prepad na asi 100 nasobok, tj na 1%...
ale neda sa to len tak, ze mame x kvadrilionov penazi a vydelim to hmotnostou zlata, lebo existuju aj ine komodity, ktorymi sa daju kryt peniaze - pozemky, ine drahe kovy, a banalitami ako drevo napr..
skor si myslim, ze zmizne hotovost, nastolia nejake pofiderne elektronicke body, kredity a budu limity, co moze clovek kupit, alebo nieco.. ja to svetlejsie nevidim.. alebo sa to bude tahat na cyklus typu inflacia, kratka hyperinflacia, odpisanie nul, zas normal, pride cvalajuca inflacia, a donekonecna.. zlaty standart z 1980 ci odkedy, dajme tomu +70 rokov, generacie sa vymenia a smartfonisti im vobec nebude divne, ze preco peniaze nie su, ale su kredity... proste nulova vedomost z historie...

Wienmar - poznam cloveka, co nakupil celu bytovku za 5oz zlata... to je dnes 5000eur.. je rentier a je milionar.. ale vela rokov mu neostava - cize zlato/cash ma tiez svoju silu,v ten spravny cas.. ale pockat, zabudol som an 1 riziko - bola druha svetova, mal brutalne stastie, ze mu bomba nezrovnala bytovku so zemou... a naozaj staci, aby jednemu kretenovi preplo, zmeni vela milionov zivotov.. nemusi to byt Hitler, dnes sa to robi elegantne, pardon, elektronicky.

niekde som cital, ze zlato pred 0 az 6000 rokmi kupilo x oblekov a y chlebov, dnes dokaze presne to iste.. zdroj nemam, len taka JPP.. verim tomu, pokial bude trh so zlatom zdravy, funkcny, atd...

trochu konspiracie: keby som ja ten, ten jeden, ktory ma prst na tlacitku cervenom, tak si potichu a pomaly, tajne vytlacim tolko prachov, aby som kupil vsetky 1. pozemky, 2. podniky, 3. nehnutelnosti byty, 4. este pred podnikmi nerastne bohatstvo.. potom znehotnotim prachy, aby som plebs udrzal na voditku.. tj. zotrocil by som ho, ale tak, aby si nic nevsimli.. proste hodil by som im chlieb a hry.. vzdy by som robil hocico, co je nutne, aby som mal viac moci ako konkurencia.
a teraz, otazka do realneho sveta - fakt verite, ze ktokolvek, kto ma ten prst na spusti, je tak BEZUHONNY aby nerobil blbiny pre seba a svojich ? prosim vas... zavidim komukolvek taku naivitu, prisaham, ze zavidim... keby si mozem rozbit hlavu len natolko, aby som bol takto naivny, ze svet je bezuhonny, tak by som to bez vahania urobil.
srandujem, nechcel by som, za ziadnu cenu taku nevedomost.. mna to nejak nezaujima, kam svet speje.. prisposobim sa, ale toto je len moj nazor..
a toto nepisem z dovodu, aby som o x rokov pisal, ze ja to rikal. pripadne aby som nanutil moj pohlad.. ani neverim, ze ked poviem dost casto tento nazor, skor ci neskor sa dozijeme mojej teorie.. proste - verim na smolu, je to fyzikalna velicina.. do Zeme tiez skor ci neskor narazi ine teleso, vacsie ci mensie, otazne je, ci budem zit, zatial co sa tato ZHODA OKOLNOSTI (smola) stane. lenze s ludmi je to horsie.. nikdy neviem, komu prepne, susedovi co zabije suseda len tak, lebo sa citi ukrivdeny... alebo politik, co zrujnuje HDP/fiat - lebo mu proste prepne... paranoja, ze vesmirni lide mi chcu znicit uspory, to je len nalepka, ktoru vymysleli oponenti, co iny argument nemaju..
pozrime sa, kolko miest, krajin, mien, fiatov padlo, pozrime sa na argentinu, pozrime sa na balkan pred 25 rokmi, vojna.. tu, vojna tam.. preco by som mal verit, ze too big to fail je eu ci usa, ci cny.. jpy.. aud.. preco by som mal verit, ze ked do jasne napisanych pravidiel niekto leje nekontrolovatelne prachy, Q1 Q2 Q3 Qn-1 , ze to neurobi nic..
to je ako cyprus, aby nekrachli, dame kazdemu -7% z majetku, to je dan, aby to nekrachlo. je to fer ? nie je to fer ?
pride to raz, pride to znovu. alebo nepride ? ktovie.. ale vzdy niekto vyhra, niekto prehra - ten co mal cash sa smeje, ten co bol v banke utrpel stratu, lebo to nebola 7% deflacia, to bola 7% kradez.
ale to som silne mimo temu uz...
Odoslané z počítača
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa MartinPillar »

jogo napísal: Viac otazok na teba uz nemam. podobne ako pri Rokosakovi to vzdavam. :)
Chvalabohu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

MartinPillar napísal:quote="Istiach"]Ja hlavne nerozumiem jednej veci. V com ma zlaty standard vyhodu voci fiat menam, kedze pomer toho kolko musis drzat zlata k objemu penazi v ekonomike, sa da tak isto nafukovat ako sa da spustat nove a nove QE.

Budeš držať 100% a hotovo, žiadne iné pomery. Objem zlata sa zmení iba ťažením.
Výsledok: pomalý ale udržateľný rast, žiadne bubliny a malé a časté recesie.
predovsetkym, ja ako laik tam vidim tuto vyhodu :
ked idem makat, robit, fyzicky, tak bud urobim to, ze ulozim tehlu na tehlu, mam dve tehly na sebe, moja energia "E" sa zhmotnila a ta zostane zhmotnena tak dlho, aky ma cyklus tehal (napr zamrznutia) ktore su na sebe nalepene. ked nejaky bankster ci politik povie, ze tehla bud mat hodnotu polovice, mne to neuberie ani atom z tehly, okrem zvetrania.

ak teraz urobim to iste, ze tie tehly dve polepene predam, tak dostanem taku hodnotu v peniazoch FIAT, o aku si poviem a aku mi je ochotny kupujuci zaplatit, dajme tomu 1 EUR za 1 polepenie. to je 1 eur v ruke, toto je peniaz, FIAT. al akpolitik povie, ze oslabime menu, to 1 eur nekupi naspat tie 2 tehly, ani pracu toho 1 polepu. tj, ja som stratil z mojej vydanej energie "E". a preco? kam sa ta energia podela ? FIAT vyznavaci - prosim o vysvetlenie.

moj navrh - keby je zlaty standart, mal by som namiesto 1 eur 31.1/1000 gramov zlata. tu, keby politik povie hocico a vyprdne hoci aj crevo, vzdy to bude 31.1/1000 gramov zlata, jedine, ze by som nim smirgloval beton. a ja si vzdy za ten 31.1/1000 gramov zlata kupim pracu ktora je extremne blizko tej "E" energie, ktoru som ja vydal za ziskanie toho 31.1/1000 gramov zlata

tj, zlaty standart UCHOVAVA hodnotu dlhodobo, bez inflacie. vytazi sa tusim len 1% ci 2% nad to, co uz vytazene je, plsu zlato sa pouziva ako vodic v PC - cize aj sa spotrebuje, deflacna hodnota...

ale ja ked som si odlozil v 2000 dvacku, dnes mam za to 60 centov, no v 2000 som musel makat 1 hodinu, dnes je to co ? 10 minut ? a preco ? kam do 3.1415ce sa stratilo 50 minut mojej "E" energie ? kam asi.. do Belize.. resp ECB. a nasledne do Belize.. ked niekto v akomkolvek roku kedy bol zlaty standart vykonal 1 hodinu, dostal 20Sk zlata, o 16 rokov to stale bolo 20Sk zlata.. o toto ide..

jasne, ten kto chce pozicky a sracky, ten by to rad nemal... asi by nikto nemohol vycarovat miliardy zlata, ale kto to nechape, tak hold, smola... komu by chybali tie mrtve mesta duchov v cine napriklad, ktore su z bubliny realitnej hypotekarnej ? pri zlatom standarte je ponuka a dopyt rozumna, nie fiktivna, ze bum bac podme potavit 100 bytoviek, ved predame a zarobime.. hmota nevznika zo vzduchu, peniaze ano - logicky, neexistuje aby peniaze drzali hodnotu dlhodobo a preco by ma mal FIAT system NUTIT pod hrozbou Znehodnotenia mojej ENERGIE, aby som tie peniaze minal ? to akoze aby niekto iny zarobil, a ten kupil nieco u mna aby som zarobil ? kravina, podla mna...
urcite by sa aj zlaty standart dal zneuzit - napr hromadenim zlata na 1 mieste... ale logicky, posilnilo by to menu a ten kto to zlato ma by ho skor ci neskor minul, asi, neviem

ale pacilo by sa mi, ze moja energia nebude zlikvidovana inflaciou. alebo politickou mocou... ale to mozem snivat.. cely FIAT system je ponzi, hyip, pyramida, a rigged monopoly... niekto si to ani nevsimne - lebo vzdy dostane nejaky chlieb a hry.. niekto si vie vypocitat, a vidi, ze energia sa straca - pricom je to proti fyzike, energia sa nikdy nikde nemoze stratit, len premenit.
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Istiach »

Doletime chlapci na najblizsiu planetu, kde bude hora zlata o velkosti mount everestu a zlato uz razom nebude uchovavatel hodnoty. To vidim tak na 200 300 rokov :)

Iceberg, inak pises ze by si chcel byt naivny. Ty naivny si, akurat tym zlym sposobom, ktory sa nerobi stanstnym, ale nestastnym. Ty mas totiz nejaku predstavu o tom, ze by sa dali robit veci lepsie. No ludia su ludmi a pokial budu ludmi, budu robit to co teraz a preto to bude aj taky vyzerat. S tym nic neurobis. Mozes sice chlieb a hry odsudzovat, ale ludia to chcu a preto to aj maju.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Jednak je zaujímavé porovnanie ako poráža infláciu real return index v USA vo fiate, ale rovnako zaujímavé je ako si vedú indexy v USA pred fiatom a ako si vedú real return indexy v iných krajinách ako USA vo fiate. Lebo to be honest USA si vedie vo fiate úžasne a nie každý akciový investor v iných krajinách je tak šťastný.

A ako si vedú ETFkári v iných krajinách?

Obrázok
Source: Morningstar, Elroy Dimson, Paul Marsh, Mike Staunton, Triumph of the Optimists, Princeton University Press, 2002, Credit Suisse Global Investment Returns Sourcebook 2015

Verte alebo nie modrá nie je USA ale South Africa a zelená je Taliansko.
Tu je celá tabuľka výnosov ETFkárov od 1900-2014 v annual real return:

Obrázok
Source: Morningstar, Elroy Dimson, Paul Marsh, Mike Staunton, Triumph of the Optimists, Princeton University Press 2002, Credit Suisse Global Investment Returns Sourcebook 2015

A jogo vidíš, že najhoršie sú na tom ETFkári investujúci v Európe a to hlavne Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Írsko, ale i Japonsko, ktorí dokonca ani vo fiate nedokážu vôbec porážať infláciu, t.j. dlhodobo prerábajú. Neviem prečo pri Nemecku nie uvedená inflácia, asi je nespočítaľné číslo. :D

Taktiež Jugglerove teórie, že investovanie do najlepších firiem musí porážať infláciu, lebo tieto firmy vytvárajú zisky vyššie ako inflácia nemusí byt vždy pravda.

Ďalšia vec je ako si viedli ETFkári v USA pred fiatom a dozvedám sa, že po dobu dokonca 68 rokov nedokázali prekonať výkonnosť dlhopisov a z toho usudzujem, že ani inflácie:

1803-1871 stocks underperfomujú dlhopisy
1857-1929 bull market na stocks
1929-1949 zase stock underperformance
1949-doteraz bull market

Celý text:

One would think that the math above would make the decision easy – just put all your money in stocks! While stocks outperformed the returns of bonds and bills, stocks are not without their own risks. At least two countries had their equity markets wiped out when the government shut down the capital markets. No wonder people are so wary of investing in Russia and China even today.

Another risk is that stocks can go for a really long time underperforming other asset classes, such as bonds. It is easy to look at the data and assume you can wait out any stock market underperformance—at least until it happens to you.

In his 2011 “The Biggest Urban Legend in Finance,” Rob Arnott discusses a 30-year underperformance of stocks vs. bonds:

“A 30-year stock market excess return of approximately zero is a huge disappointment to the legions of “stocks at any price” long-term investors. But it’s not the first extended drought. From 1803 to 1857, U.S. equities struggled; the stock investor would have received a third of the ending wealth of the bond investor. Stocks managed to break even only in 1871. Most observers would be shocked to learn there was ever a 68-year stretch of stock market underperformance. After a 72-year bull market from 1857 through 1929, another dry spell ensued. From 1929 through 1949, stocks failed to match bonds, the only long-term shortfall in the Ibbotson time sample. Perhaps it was the extraordinary period of history—The Great Depression and World War II—and the spectacular aftermath from 1950–1999, that lulled recent investors into a false sense of security regarding long-term equity performance.”


Link: http://mebfaber.com/2015/03/02/chapter- ... and-bills/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Ladis »

Od druhého roku investování, dělej si každý sám svůj akciový fond!
Člověk, který četl ty nejlepší knihy o akciích, by měl mít peníze ve fondu jen první rok, když začal investovat na burze. Ve druhém roce už by se měl každý začít nudit, že z toho fondu nechodí každý rok výnos, jen mu strhávají vstupní poplatek 2% z kapitálu a každý rok další 1% z kapitálu za správu.
Za druhé, není dobré investovat pomocí fondu do akcií firem, o kterých člověk nic neví, nebo do akcií drahých, nebo do podniků ztrátových, nebo nesympatických, které nejsou v západní Evropě a v USA.
Ve druhém roce by každý člověk měl fond celý beze zbytku prodat a investovat všechny peníze jen do akcií levných, od sympatických, známých, velkých a starých firem, které posílají každý rok dividendy víc jak 3% z kapitálu.

Není chytré snažit se překonávat růstem portfolia nějaký index. Jde o to, mít každý rok více dividend z akcií. A jestli bude těch dividend po letech 2x víc, než člověk potřebuje, pak teprve člověk bez vlastního bytu může polovinu akcií prodat a koupit si vlastní byt.
Divím se moc, že takový znalec oboru jako Josef Minář ještě furt dává peníze na fondy a není schopen si vytvořit fond vlastní. Ale asi se nezabývá akciemi ještě ani rok.

Podívej se, kdo chceš, jaké akcie obsahuje index SDAX! Kdyby ten index náhodou překonával všechny jiné indexy Evropy, měl by člověk investovat do Hájkova fondu, kdyby v něm byly jen akcie z indexu SDAX? Nebo měl by člověk investovat do ETF na SDAX? V žádném případě! Člověk musí investovat jen do podniků známých, velkých, starých a sympatických, když jsou akcie levné a chodí z nich na konto každý rok víc jak 3% dividenda.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak si nieco urobis sam tak navonok usetris. Zachod nesplachuje? Urob si sam. Nove kachlicky do kupelne? Strecha preteka? Z vyfuku sa dymi? Plot pada? Hlava boli? Vsetko si urob sam. Si zubarom, murarom, ucitelkou telocviku? Vezmi si volno, nastuduj tematiku, vygoogli si riesenia, pozri na youtube kratky film a urob si sam. Vsak si expert!

Nevyjde na prvy raz nevadi. Strhni kachlicky a skus znovu. A nezabudni urcit hodnotu svojho casu. Potom spocitaj kolko si "usetril".
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MartinPillar napísal:
Taktiež Jugglerove teórie, že investovanie do najlepších firiem musí porážať infláciu, lebo tieto firmy vytvárajú zisky vyššie ako inflácia nemusí byt vždy pravda.

Ďalšia vec je ako si viedli ETFkári v USA pred fiatom a dozvedám sa, že po dobu dokonca 68 rokov nedokázali prekonať výkonnosť dlhopisov a z toho usudzujem, že ani inflácie:

1803-1871 stocks underperfomujú dlhopisy
1857-1929 bull market na stocks
1929-1949 zase stock underperformance
1949-doteraz bull market

Celý text:

One would think that the math above would make the decision easy – just put all your money in stocks! While stocks outperformed the returns of bonds and bills, stocks are not without their own risks. At least two countries had their equity markets wiped out when the government shut down the capital markets. No wonder people are so wary of investing in Russia and China even today.

Another risk is that stocks can go for a really long time underperforming other asset classes, such as bonds. It is easy to look at the data and assume you can wait out any stock market underperformance—at least until it happens to you.

In his 2011 “The Biggest Urban Legend in Finance,” Rob Arnott discusses a 30-year underperformance of stocks vs. bonds:

“A 30-year stock market excess return of approximately zero is a huge disappointment to the legions of “stocks at any price” long-term investors. But it’s not the first extended drought. From 1803 to 1857, U.S. equities struggled; the stock investor would have received a third of the ending wealth of the bond investor. Stocks managed to break even only in 1871. Most observers would be shocked to learn there was ever a 68-year stretch of stock market underperformance. After a 72-year bull market from 1857 through 1929, another dry spell ensued. From 1929 through 1949, stocks failed to match bonds, the only long-term shortfall in the Ibbotson time sample. Perhaps it was the extraordinary period of history—The Great Depression and World War II—and the spectacular aftermath from 1950–1999, that lulled recent investors into a false sense of security regarding long-term equity performance.”


Link: http://mebfaber.com/2015/03/02/chapter- ... and-bills/" onclick="window.open(this.href);return false;
Súhlasím, že treba brať do úvahy aj tieto fakty. A byť pripravený na všetko.
Ja nie som zase až taký optimista - poznáš ma len posledné 2 -3 roky.

To čo som vyčiernil, ten fakt, že USA má za sebou výnimočný býči trh v povojnovom období až do konca 20.storočia, na to upozorňujem už od roku 2002. Ja to ale neberiem v súvislosti zo zlatým štandardom, ale s tým, že po dvoch svetových vojnách bol svet na kolenách...a to boli pre USA zlaté časy. Proste 20 storočie bolo storočím Ameriky.

V 21 storočí sa k rizikám poklesu pridal internet ( prístup na trhy pre široké masy) , obrovský nárast špekulatívneho kapitálu a globalizácia. Nuž a samozrejme Ázia - predovšetkým Čína a India, kde sa presunula celosvetová výroba... to vytvára konkurenciu a relatívnu nadprodukciu. USA z toho ťažia i teraz ...ale ich technologický náskok a kapitálová výhoda sa pomaly vyparuje. Veď vidíme Číňanov, Japoncov, Indov, Arabov - ktorí prichádzajú do EU a Ameriky investovať a podielať sa na výrobe ( a ziskoch ).

OK. ale aby som len nefilozofoval, záver by som prezentoval v dvoch rovinách:

1. že treba brať do úvahy, že 21. storočie nemusí byť pre akcie priaznivé - to riziko tu je.
2. že pre obyčajného človeka je investovanie do ETfs zatial jediná najschodnejšia cesta, lebo:

a/ akcie sú zatial jediným aktívom, ktoré majú väčší výnos ako čokolvek iné....ktokolvek sa zo mnou chce hádať, musí uviesť inú alternatívu, ktorú by som mal radiť ľuďom... V tom jednoducho musím byť pragmatický...

b/ nikto iný, čiže banky, fondy, poisťovne, žiadne finančné produkty nedokážu nákladovo ani výnosovo konkurovať ETFkám ...a to sa tu snažím prezentovať - teoreticky i prakticky.

Čiže dlhé roky som tu nadšencov do investovania schladzoval, že pozor, pozor...V posledných rokoch vravím O.K...keď už chcete investovať a mať svoj vlastný dôchodkový fond, tak jedine cez ETFs...žiadne fondy, žiadne investičné poistenia, žiadne finančné produkty na ktorých sa nabaľuje kadekto, len nie investor.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa mapper »

mohli by sme sa vratit spat k teme?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ALL to whom may concern: Presunul som odbočenú debatu z mapperového vlákna do Icebergového vlákna.

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =30&t=5751" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

JUGGLER napísal: OK. ale aby som len nefilozofoval, záver by som prezentoval v dvoch rovinách:

1. že treba brať do úvahy, že 21. storočie nemusí byť pre akcie priaznivé - to riziko tu je.
2. že pre obyčajného človeka je investovanie do ETfs zatial jediná najschodnejšia cesta, lebo:

a/ akcie sú zatial jediným aktívom, ktoré majú väčší výnos ako čokolvek iné....ktokolvek sa zo mnou chce hádať, musí uviesť inú alternatívu, ktorú by som mal radiť ľuďom... V tom jednoducho musím byť pragmatický...

b/ nikto iný, čiže banky, fondy, poisťovne, žiadne finančné produkty nedokážu nákladovo ani výnosovo konkurovať ETFkám ...a to sa tu snažím prezentovať - teoreticky i prakticky.

Čiže dlhé roky som tu nadšencov do investovania schladzoval, že pozor, pozor...V posledných rokoch vravím O.K...keď už chcete investovať a mať svoj vlastný dôchodkový fond, tak jedine cez ETFs...žiadne fondy, žiadne investičné poistenia, žiadne finančné produkty na ktorých sa nabaľuje kadekto, len nie investor.
ETF je asi kopa. Dlhopisove, komoditne, akciove ... Tvoju tezu vymedzujes len na akciove ETF? Alebo konkretne len na akciovy celosvetovy index?

Predsa ty, Mika, atd... ste vzdy zastavali teoriu ze pri full-time venovani sa a dostatocnych schopnostiach je daleko bezpecnejsi day-trading/swing-trading nez niekolkorocne drzanie ETF. Cize ak by niekto dokazal vytvorit funkcnu PAMM schemu z profesionalnych daytraderov/swingtraderov ze celkova equity krivka by mala dlhodobo stupat hore s malymi drawdownami.

Preco myslis ze v drzani akcioveho ETF je mensie riziko nez v drzani korporalnych dlhopisov?

Pre bezneho cloveka mne to nadalej vychadza na zivotne poucenie mojho stareho otca "... vsade je na teba nastrazene...". ETF nevynimajuc :)
To ze mozes jedinym klikom a za relativne nizky poplatok vsetko predat a o hodinu/tyzden zase nakupit - je pre 80% beznej populacie skor pasca nez prinos. Usetria 1% p.a. na poplatkoch a prerobia 20% p.a. na zahravani sa s pokusmi prespekulovat spekulantov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vymedzujem sa k akciovým ETFs, lebo sa rád vyjadrujem k tomu, v čom sa vyznám. Dlhopisy nie sú moja parketa.
Kto má záujem o dlhopisové ETFs - nech sa baví o dlhopisových. Rád sa poučím... Tak ako som sa poučil z príspevkov Martina v tomto vlákne. Z konkrétnych faktov, lebo mám rád fakty, nielen teoretizovanie. Kto chce komoditné ETFs, nech nahodí tému o komoditných...môj názor je taký, že ceny komodít nemajú vyšší výnos ako inflácia (verím názoru profesionála)... a myslím si, že v dnešných časoch skôr klesajú ako stúpajú. Aj tu sa rád nechám poučiť..ale od ľudí, čo prezentujú fakty.

Na náš server chodí najviac takých ľudí, ktorí chcú investovať do akcií. Na Slovensku pomaly nenájdeš človeka, ktorého by nelánarili, alebo už nezlomili na investovanie do akcií cez IŽP, fondy a kadejaké finančné produkty.

Ľudia chcú poznať pravdu a ja vravím svoj názor. A snažím sa písať objektívne a konštruktívne : cez fakty a čísla.

Áno trading je výnosnejší, ale to je alternatíva pre menšinu: pre nadšencov,ktorí majú na to povahu a vlohy.
Ja nemôžem ľudí nahovárať na trading, lebo 90% z nich to jednoducho nezvládne. Ja nie som ako edukátori, ktorí za judášsky groš každému sľúbia modré z neba... A nie som ani poradca, čo žije z provízii nevýhodných produktov.

Ja hľadám alternatívu pre bežných ľudí. Pre takých, čo sa chcú vedieť ako-investovať do akcií, ako sa môžu sami postarať o svoj penzijný fond.. čo sa chcú dostať do obrazu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: pravidelne investovanie do ETF

Príspevok od používateľa Rokosák »

Co je ETF? ETF je obycajne portfolio s vysokou Betou (β -nie z horneho konca, ale z greckej abecedy) to znamena, ze akcie su podobne v urcitom smere. Kupovanim ETFka nekupujete diverzifikovane portfolio, teda riziko je vyssie ako v diverzifikovanom portfoliu. Samozrejme existuju diverzifikovane ETFka ako napriklad zalozene na MSCI.

Vacsinou vsak princip investovania do akcie a ETFka je podobne. Akcii aj ETFiek su tisice teda vyber nie je jednoduchy. Nedavno som pozrel na vynosy ETFiek. YTD najlepsie malo vynos viac ako 250% ale trojrocny vynos -50% (minus 50%).

Co z toho vyplyva je, ze ETFko treba takisto spravne vybrat a strazit a ze nezarucuje automaticky vynos. Tak to vyzera, ze koncom roka presuniem nejake peniazky do ETFka. Takeho, ktore s ostatnymi aktivami zvysi diverzifikaciu mojho portfolia.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"