Je táto analýza vybraných podielových fondov zavádzajúca ?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Je táto analýza vybraných podielových fondov zavádzajúca ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Včera som si prečítal článok, ktorý pribudol na náš server:

http://ako-investovat.sk/clanok/1353/an ... #a_article" onclick="window.open(this.href);return false;

Narýchlo som napísal komentár:

Neobjektívna analýza. Zatajuje pokles benchmarkov v kríze 2008/2009..to bol pád a strata cca -75%. Samozrejme po takom páde vyzerá výnos velký. Ale je len relatívne velký..lebo benchmarky v 2009 urobili aj cez 100%. dodnes určite viac ako tie fondy. Po druhé: analýza porovnáva iba výkonnosť fondov. Znova v nej chýba porovnanie s benchmarkmi. Objektívna analýza musí ukazovať pravdu ! Toto je účelová a zavádzajúca reklama !

Nakoľko by som nerád krivdil autorovi, alebo fondom a nemám čas svoje tvrdenie podložiť skutočnou analýzou, poprosil by som kolegov, ktorým sa chce hľadať pravdu , aby sa vyjadrili. Za dobrú analýzu považujem takú, ktorá potenciálnemu investorovi ukazuje objektívnu pravdu. A objektívna pravda v tomto prípade nebude zrejme taká ružová ako vyzerá v priloženom obrázku. Ak by strata benchmarku v 2008 bola dajme tomu tých -75%, aj výnos +100% v 2009 by znamenal, že investor by bol na konci 2009 stále v strate -50% ! Je neférové prezentovať doháňanie strát ako super výnos.

Ako príklad môžem uviesť moju analýzu fondu Vltava, ktorý v týchtoch časoch slaví 12 rokov na trhu:
http://ako-investovat.sk/clanok/1274/pr ... m-gladisom" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak by som mal čas na update článku o fonde Vltava, výsledok by bol takýto:
a/Celkový výnos fondu za 12 rokov je +12,6 %.
b/Výnos indexu S&P 500 za tú istú dobu je +95%,s reinvestovanými dividendami +148%.
c/Inflácia za tých 12 rokov bola 26,8%.

P.S. Tieto fondy sa účelovo neradi porovnávajú s benchmarkmi. To je jav na ktorý narážam čoraz častejšie. Ale to neznamená, že sa nedajú porovnať. Veď každý investor vie do čoho chce investovať a je úplne normálne, že svoje rozhodnutie porovnáva s výnosom a rizikom príslušného indexu, alebo indexového etfka.

1. AXA CEE by sa mala porovnávať s indexom, alebo ETF Eastern Europe, najlepšie s mixom PX+Wig20+BUX (majú spolu 90% váhy ).
2. TAM sú akcie veľkých európskych firiem ( možno nám Radvan povie najlepší benchmark)
3. ESPA Stock Global ,, dominujú podniky krajín západnej Európy a Severnej Ameriky,,.

Môj názor je taký, že táto analýza je účelová, s cieľom propagovať fond ESPA.
Prílohy
AXA @ TAM @ ESPA.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: Je táto analýza vybraných podielových fondov zavádzajúca

Príspevok od používateľa Rokosák »

Analyza je zavadzajuca. Co je este horsie, napriklad TAM zrusilo nevykonne fondy a bez opytania klientov presunula aktiva do novych fondov ocistenych od strat. Vysledkom je, ze posunuli vypocty vynosov klientov do priaznivejsieho obdobia a tym skresluju celkovy vynos.

Dalsie skreslovanie je v udavani jednotiek pomaly v miliontinach eur. V takych cifrach je tazko sledovat vyvoj.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: Je táto analýza vybraných podielových fondov zavádzajúca

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Máš pravdu. Nevedel som vydržať a našiel si čas aspoň na vizuálnu analýzu toho najúžasnejšieho fondu ESPA Stock Global.

Uvádzam graf 20 ročnej performance, ktorý ani náhodou nenájdete na naších stránkach fondu. A hľa porovnajte sami aká je výnosová a riziková pravda. A samozrejme nezabudnite ani na tú nákladovú: Vstupný poplatok je vo výške 4%, výstupný poplatok je nulový a poplatok za správu má výšku 1,8%.

Takže k veci:

Obrázok č. 1 je 20 ročný graf výnosov fondu ESPA Stock Global (od založenia fondu ).
Obrázok č. 2 je 20 ročný graf indexu MSCI World ( od dátumu založenia fondu ).

P.S. Obidva grafy sú v eurách.

K tomu by som ešte mohol nájsť graf Total Return MSCI World - s reinvestovanými dividendami...odhadujem, že výnos by bol vyšší možno aj o 100% za tých 20 rokov.

Dávam graf indexu preto, lebo som chcel porovnať celkovú 20 ročnú performance fondu. Nízkonákladové ETFká na Global Stocks však existujú menej ako 10 rokov. Komu sa chce, môže si porovnať výnos aj jednotlivých ETFiek...najstaršie som videl tuším od 2008.

P.S. Teraz som si na 100% istý, že tento super vyzerajúci fond zo super-ružovej analýzy sa ani náhodou nedá výnosovo porovnávať s investovaním cez ETFs. Ak by tá analýza zahŕňala aj rok 2008, každý investor by videl, že ten fond celý čas len doťahoval straty až do roku 2015. Mimochodom, v analýze je taktne vynechaný aj 2016, pričom máme už 10 mesiacov za sebou. Ten fond je od začiatku 2016 v strate presne -6,15%.
Prílohy
ESPA STOCK GLOBAL.PNG
MSCI WORLD index.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Je táto analýza vybraných podielových fondov zavádzajúca

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

ZLATA BANA PRE BANKY. Tu sa im bude este dlho bude darit oje..vat ludi
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Je táto analýza vybraných podielových fondov zavádzajúca

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Je to este horsie, podmienky vstupu a vystupu sa mozu kedykolvek menit, staci ich akoze oznamit na webovej stranke v prospekte podieloveho fondu, samozrejme najdrobnejsim pismom ake existuje. Takze klient ani netusi ake podmienky budu v buducnosti :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Je táto analýza vybraných podielových fondov zavádzajúca

Príspevok od používateľa iceberg8 »

:) no ja sa cudujem, ze nestaci podmienky napisat neviditelnym fontom
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: Je táto analýza vybraných podielových fondov zavádzajúca

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vyjadrené v číslach, za celú 20 ročnú históriu fondu ESPA by investor dosiahol výnos +30%.
V etfku trackujúcom MSCI World Index by bol v zisku cca +120%.

Inflácia za 20 rokov (USA): 53%.

Za 10 rokov je priemerný ročný výnos ESPA fondu +1,55% p.a..
Priemerný ročný výnos MSCI World index: +5,73%
Inflácia za posledných 10 rokov: 19%.

Za posledných 5 rokov by ste mali vo fonde i v ETF výnos cca 12% p.a. Bolo by to však len vďaka tomu, že by ste investovali po obrovskom poklese v kríze 2008/09.

Analýza výnosu: vo fonde ESPA by ste za jeho 20 ročnú históriu neporazili ani infláciu. Infláciu by ste neporazili ani za posledných 10 rokov.

Kde je príčina? V nákladovosti fondu. Aj tých 1,8% ročne ( vstupný poplatok 4% nerátam) môže stačiť na ožobračenie investora o celý výnos... V etfkách je nákladovosť 10 x nižšia...cca 0,2% ročne a bez vstupných/výstupných poplatkov.

Analýza rizika: za 20 ročnú históriu fondu investor 2 x riskoval stratu okolo -70%

Záver:

Investor vo fonde: malý, alebo žiadny výnos + vysoké riziko straty
Banka (fond ): vysoký pravidelný výnos + žiadne riziko straty
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7057
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 277 times

Re: Je táto analýza vybraných podielových fondov zavádzajúca

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Nakoľko by som nerád krivdil autorovi, alebo fondom a nemám čas svoje tvrdenie podložiť skutočnou analýzou, poprosil by som kolegov, ktorým sa chce hľadať pravdu , aby sa vyjadrili.
x-krat som sa uz vyjadril a x-krat som napisal, ze porazit bechmark dlhodobo sa podari maloktoremu fondu, sukromnemu investorovi a traderovi a ak sa to niekomu podari, tak aj tam ide vacsinou o nahodu. Lenze mam pocit, ze je to ako hadzat hrach na stenu. Skoro kazdy novacik tuna na fore sa pusti inou cestou ako nakupovanim sirokopasmovych svetovych ETF-iek.
A navyse, po takomto vyjadreni, tu musim viest nezmyselne debaty s niektorymi clenmi fora, ktori zacnu dokazovat nejake teorie.
A ked niektory clen fora nakoniec so svojimi teoriami pohori v praxi a urobi velku stratu, tak mi ho zas je luto a nevrtam sa v jeho nestasti a nepripominam mu, kto mal v minulosti pravdu, ked sme sa o jeho teorii a metode bavili...teda ak sa nesprava ako Ladis a nepise tu polopravdy o svojom investovani alebo tradingu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Je táto analýza vybraných podielových fondov zavádzajúca

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

urcite to nebola cielena reklama nejakeho fondu, ale ten clanok je fakt slaby :(
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"