Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

je to zo 16.1.2017
http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sve ... psku-elitu" onclick="window.open(this.href);return false;
Získal nejaké ocenenie v Londýne na Eurohedge Awards 19.1.2017
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa jpeg »

Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa JUGGLER »

________________________________________________________________________________
Infinity Enhanced Equity Class A bol nominovaný na ocenenie najlepší nový fond – akciové stratégie na podujatí- Eurohedge Awards 2016, ktoré sa uskutočnilo 19. januára v Londýne.

Eurohedge Awards je najprestížnejšie a najrešpektovanejšie ocenenie v sektore európskych hedžových fondov. Každý rok sa ho zúčastní viac než 750 manažérov hedžových fondov, investorov a profesionálov z tohto odvetvia, aby boli pri ocenení fondov s najlepšími výsledkami dosiahnutými v minulom roku.

___________________________________________________________________________________
Oscar vo svete hedžových fondov: Slovák medzi európskou elitou

16. 1. 2017 - Je to prvýkrát, kedy bol hedžový fond vedený Slovákom nominovaný na ocenenie Eurohedge.

Fond vedený slovenským investičným tímom na čele s Petrom Bálintom dosiahol počas prvého roku svojej existencie vynikajúce výsledky a vyslúžil si nomináciu na tomto podujatí. „Som veľmi hrdý, že môžem reprezentovať Slovensko na odovzdávaní cien v Londýne,“ hovorí portfólio manažér fondu a investičný riaditeľ Infinity Capital Group, Peter Bálint. „Naša stratégia je zameraná na dosahovanie výborných výsledkov z dlhodobého hľadiska. Sme veľmi radi, že získala uznanie už v prvom roku svojej existencie.“

Podľa Marka Cachiu, generálneho riaditeľa Infinity Capital Group, je to významný moment pre slovenský finančný sektor. „Vo svete hedžových fondov je to ako keby sme boli nominovaní na Oskara alebo Zlatý Glóbus. Dosiahnuť európsku špičku hneď počas prvého roka nášho fungovania je uznaním našej tvrdej práce a skúseností. Peter vyvinul investičnú stratégiu svetovej triedy, vybudovali sme infraštruktúru vysokej úrovne a teraz stojíme proti tým najlepším z najlepších v Európe,“ dodáva.

Infinity Enhanced Equity je fond profesionálnych investorov v rámci Infinity Capital SICAV plc.Infinity Capital Group, a.s. je súkromná investičná spoločnosť so sídlom v Bratislave.

__________________________________________________________________________________________

Petra Bálinta poznáme. Bol z nami na ktoromsi stretnutí, Filip s ním urobil video rozhovor...máme ho tu kdesi medzi článkami. Asi pred 4-5 rokmi sa u nás dosť písalo o HF...

Ja mám z toho zmiešané pocity, lebo to začína ako u Gladiša. Vytvára sa aura úspechu a chlapci ešte v podstate nedosiahli nič.

Prvé moje sklamanie je, že EuroHedge Award vôbec prirovnávajú k Oskarom. Veď je to je len akcia HF databázovej firmy. Celé to odvetvie je zvrátené - výsledky sú pred verejnosťou zatajované, ale keď si zaplatíte prístup do databázy, tak ich môžete sledovať.

Tých HF sú tisíce a tie nominácie za Európu sú vo viac ako v 20 kategóriách, pričom ten Infinity fond ani nevyhral vo svojej kategórii, len bol medzi siedmimi nominovanými:

NEW FUND OF THE YEAR – EQUITY & EVENT-DRIVEN

1.AKO Global
2.Anavio Capital
3.CFP Opportunity = **WINNER** ...víťaz kategórie
4.Infinity Enhanced Equity ...jeden z nominovaných
5.Melqart Opportunities
6.Monterone Partners Long Short
7.MYGALE Event Driven

Druhým sklamaním pre mňa je, že ked sa už chvália, že sa dostali medzi európsku špičku, tak by sa patrilo povedať s akým výnosom a čo im k tomu pomohlo.

Chcel by som ich zaradiť do našeho vyhodnocovania, tak som začal pátrať. Dopátral som sa výsledku +19%. Budem to však musieť ešte preveriť.

Peter vyvinul investičnú stratégiu svetovej triedy, vybudovali sme infraštruktúru vysokej úrovne a teraz stojíme proti tým najlepším z najlepších v Európe,“

Nuž uvidíme. Zistil som, že chlapci začali až v polovici januára 2016 a vtedy boli trhy v najväčšom poklese. Takže to vyzerá tak, že zatial mali šťastie na timing:

FOND mal výnos 19% a začal v polovici januára.
SPY dal za 2016 +11,65%..ale od polovice januára mal výnos približne 18-20% s dividendami.

Zatial teda oproti pasívnemu trhu nevidím žiadny edge. Nič na Oscara :wink: . Ale ked sa mi potvrdí, že môžem sledovať ich výsledky - tak ich zahrniem do vyhodnocovania. Som zvedavý či dlhodobo prekonajú pasívny trh.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa Rokosák »

Blahozelam Petrovi. Je v odvetvi v ktorom posobi v sucasnosti uspesnejsi ako ini. Posobi v oblasti Hedge Fondov, kde su vzdy lepsi a horsi. Tak ako v celom investicnom priemysle, ktory je cely skor zabava ako uzitocnost. Celkove je pre verejnost minusovy, comu sa sucasnou novoslovencinou hovori kradez.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa jpeg »

Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa Tilbur »

hmm...
Čo ste zistili, že nefunguje?

Krátkodobé špekulácie. Keď si človek myslí, že na základe analýzy vie odhadnúť krátkodobý pohyb trhu, a že vie na tom zarobiť a vie to robiť konzistentne, tak to neplatí.

https://dennikn.sk/667963/slovak-ktory- ... /?ref=mwat" onclick="window.open(this.href);return false;
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pozrel som si video a paci sa mi, ze kupovali, ked vacsina konkurencie stala bokom. V Infinity Capital maju odvahu. Dufam, ze vyberaju investicie na zaklade analyz konkretnych prilezitosti a nie odvodenim od makroekonomickych pohybov. Takisto dufam, ze nebudu klast velky doraz na svoje predpovede, aby nedopadli ako Goldman Sachs, ktori predpovedali paritu EURUSD k 31.12.2015. To sa nemoze stat Balintovi, ktory genialne na jednej strane spominal, ze Dolar sa proti Euru posilni a na druhej, ze zalezi na ECB co urobi. Peter hedzoval svoju predpoved ako sa na poriadny hedzovy fond patri. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tilbur napísal: hmm...
Krátkodobé špekulácie. Keď si človek myslí, že na základe analýzy vie odhadnúť krátkodobý pohyb trhu, a že vie na tom zarobiť a vie to robiť konzistentne, tak to neplatí.
Sranda. Každý failed trader tvrdí že sa to nedá... Nepovie ,,ja to neviem,,..,, ja to nedokážem,,..,,nie som v tom dobrý,,..,,mne to nefunguje,,...On povie, že sa to nedá. :roll: :roll: :roll:

Keby bol sucker, ktorý neuspel po pár mesiacoch, ani by som sa nečudoval...no keď to tvrdí po 16 rokoch praxe, tak tuším, že nič nevie. Ináč, týmito kecami akoby z oka vypadol Gladišovi. Tie isté reči...

,, Sme garážová firma, ktorá sa dostala medzi špičku,, - to u mňa vyvoláva úsmev. Chlapci nefungujú ešte ani rok a už sa chvália niečím, čo neexistuje. Veď zatial len kopírujú SPY...

Každopádne, teším sa, že popri ,,českom Buffettovi,, tu budeme sledovať aj ,,slovenského Buffetta,,. Obaja sa snažia o rovnaký imidž. Len mám tušenie, že to aj dopadne úplne rovnako...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa Airmike »

je velmi neprofesionalne hovorit, to sa neda , to neexistuje ale zase na druhu stranu , ja velmi dobre chapem z akeho prostredia vysiel, a tiez chapem to ze mu to pride nepredstavitelne. mne by zas prislo nepredstavitelne sediet cely rok na zadku a nic nerobit. to planujem robit v dochodku.

v tom, ze je ako gladis si ale trosicku prestrelil. Balint totiz nieje na trhu ziadny novacik. pohybuje sa v biznise roky. to ze si zalozil novy fond neznamena , ze zacina od zaciatku. gladis je marketer a nie manazer. balint marketer nieje. myslim si
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mika napísal: mne by zas prislo nepredstavitelne sediet cely rok na zadku a nic nerobit. to planujem robit v dochodku.
Pozor. Bálint takto začínal... :wink: A potom prišiel na to, že treba robiť to, čo robí Buffett.

Citujem:
_________________________________________________________________________________
Po vysokej škole som absolvoval training program v Erste Bank vo Viedni, ktorý bol zameraný na obchodovanie na finančných trhoch. To mi pomohlo vyhrať Investorský pohár Trendu. Potom som začal obchodovať na vlastný účet. Obchodoval som s derivátmi na akciové indexy, komodity a menové páry. Môj začiatok nebol bohvieako úspešný, zaplatil som relatívne vysoké školné.

Prečo?

Pretože som vychádzal z toho, čo sa dalo naučiť v knihách o analýze finančných trhov, o technickej analýze. Väčšina takýchto kníh je v skutočnosti odpadom. Produkujú sa preto, aby autorom zarábali za predaj kníh. Keby niekto poznal zázračný spôsob, ako zarobiť, tak by ho neocenil na 30 eur, ktorý predá všetkým, aby zbohatli. Je veľa balastu, cez ktorý sa človek musí predrať, čo však stojí peniaze.

Čo ste zistili, že nefunguje?

Krátkodobé špekulácie. Keď si človek myslí, že na základe analýzy vie odhadnúť krátkodobý pohyb trhu, a že vie na tom zarobiť a vie to robiť konzistentne, tak to neplatí.

Neplatí teda, že sa dá na takýchto špekuláciách dlhodobo zarábať?

Nie, to neplatí. Najlepší investičný prístup, ktorý som za 16 rokov, čo obchodujem, videl a ktorý funguje, je prístup Warrena Buffetta. Nehovorí o tom, že akciu kúpite a potom ju predáte, ale na začiatku zanalyzujete, či ide o veľmi dobrú firmu, ktorá je v tom lepšom prípade podhodnotená. Potom jej akcie dlhodobo držíte. Keď sa budete snažiť surfovať po vlnkách, že akcie raz kúpite, potom predáte, nemusí to skončiť dobre.

Čo sa deje v hlave obchodníka, keď prerobí? Obchodovali ste menej, boli ste opatrnejší, alebo čo sa stalo?

Obchodoval som metódou pokus - omyl. Keď som zistil, že niečo nefunguje, prestal som s tým. Táto metóda ma postupne viedla k tomu, čo na finančnom trhu funguje. Ako mladého ma nadchýnalo niečo také, čo robil George Soros, ktorý stavil na to, že britská libra opustí európsky menový systém a zarobil na tom miliardu za deň. Oproti tomu Buffett hovoril - nájdi dobrú firmu, kúp ju a drž ju celý život. Ale ja som sa pýtal - a čo budem medzi tým robiť? Aj keby mi sám Buffett pred rokmi povedal, aby som skúsil jeho metódu, asi by som to hneď neurobil. Musel som postupne prísť na to, že je to najlepšia stratégia.
______________________________________________________________________________________
Mika napísal: v tom, ze je ako gladis si ale trosicku prestrelil.
Rozpráva úplne rovnaké veci ako Gladiš. Krátkodobé pohyby sa nedajú predvídať...na krátkodobých pohyboch sa NEDÁ zarobiť. Jediná cesta je robiť to ako Buffett. Gladiš je z tohto hľadiska na tom lepšie. On od začiatku tvrdil, že to treba robiť ako Buffett
Mika napísal: Balint totiz nieje na trhu ziadny novacik. pohybuje sa v biznise roky. to ze si zalozil novy fond neznamena , ze zacina od zaciatku.
Na tom nezáleží. Záleží len na tom, či sa dopracuješ k výsledkom , alebo nie. V biznise je najdlhšie Gladiš. Teda aspoň v investičnom...ked mám brať do úvahy, že obaja z Bálintom dospeli k value investingu podľa Buffetta.

Gladiš je v biznise 23 rokov, ked beriem, že v 1993 založil Atlantic Finanční trhy a v 1999 prešiel do ABN AMRO asset manažmentu. Od 2004 už spravoval milióny vo vlastnom HF.

Bálint je v biznise 16 rokov. Do 2007 sa motkal po bankách, od 2007 vyberal HF..to si pametám, že robil portfólio fondov..najprv pre Erste, potom pre Infinity od 2010. Aj na stretku sa takto prezentoval. HF začali v 2015, ale licenciu dostali až 14. januára 2016. Takže ked ,,since inception,, fondu je od toho dňa, zatial majú rovnakú performance ako SPY. Preto sa čudujem tým velkolepým vyjadrovaniam:

„Je to významný moment pre slovenský finančný sektor a takisto aj pre nás,“ hovorí Mark Cachia, generálny riaditeľ Infinity Capital Group. „Vo svete hedžových fondov je to ako keby sme boli nominovaní na Oskara alebo Zlatý Glóbus. Dosiahnuť európsku špičku hneď počas prvého roka nášho fungovania je uznaním našej tvrdej práce a skúseností. Peter vyvinul investičnú stratégiu svetovej triedy, vybudovali sme infraštruktúru vysokej úrovne a teraz stojíme proti tým najlepším z najlepších v Európe,“
Mika napísal: gladis je marketer a nie manazer. balint marketer nieje. myslim si
Zatial sa prezentujú čisto martketingovo. Žiadna pokora, žiadna zmienka o tom, čo vlastne dosiahli.. ani o tom, že ide o veľmi krátke obdobie, ktoré v investičnom fachu neznamená nič. Nevravím, že by mali prezradiť, že začínali do 10% poklesu trhov... ale kým neprekonajú pasívny trh, nemali by sa v médiách prezentovať ako majstri sveta...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa filip glasa »

Poznám Petra Bálinta dosť dobre na to, aby som tomu rozhovoru rozumel, vedel čo chcel povedať aj keď to tam priamo nevysvetľoval.
Rozhovor bol pre noviny s bežnou novinárkou a pre bežných ľudí. Nemáš priestor baviť sa tam o detailoch, tie väčšinou aj tak zeditujú a zjednodušia editori.

Myslím že Peter Bálint vie o tradingu a stratégiách, ktoré používajú HF a trading firmy o dosť viac ako bežný trader z takéhoto webu.
A ak niekomu chýba pokora a prezentuje krátkodobé výsledky ktoré plynuli viac zo šťastia než schopností, tak sú to skôr amatérski traderi, ktorí bohužiaľ nevidia ďalej než za obzor svojej obývačky.
Videli ste aj tu na webe dosť takých "traderov".
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa Airmike »

@JUGGLER

myslim si, ze je velmi podstatne vnimat kontext toho co v tom clanku bolo prezentovane, a hlavne kontext v akom hedgove fondy funguju. nevnimam to tak, ze by Balintovi chybala pokora. dosiahli dobry vysledok a to je podstatne. Dostali renomovane uznanie v kategorii , ktora hodnoti nove fondy. co by akoze mal povedat ?

vo HF biznise predavas pribeh a predavas viziu. investorov zaujima to, ci dokazes zmysluplne spravovat velke baliky penazi bez nakladnej rezie. v tomto si myslim ze Balint robi velmi dobru robotu co sa tyka PR.

co sa tyka toho vyroku o kratkodobych obchodoch. opat je to vec kontextu. predstav si ze mas v sprave 50 mega. to je start . fond je malicky. a predstav si, ze ten fond sa bude skalovat a bude tam 500 Mega. ak si myslis, ze s takym fondom sa da robit nieco ine ako obchodovat dlhodobejsie strategie , tak sa asi mylis.

napisal som, ze mne pride neprofesionalne , ked niekto povie, ze nieco nefunguje. pretoze to nieco co opisuje ako nemozne robia firmy ako Citadel alebo RSJ na dennej baze roky. za tymto si stojim. ci mas peniaze v sprave pod a.s. alebo inej pravnej forme je len administrativny detail. zaroven som ale dodal , ze jeho stanovisko chapem v kontexte z akeho prostredia vysiel a co je jeho biznis model. ak mas maly fond a planujes skalovat, tak sa snazis robit to comu rozumies. pocul som velmi vela uplne rovnakych vyadreni od traderov z fondoveho biznisu a prave preto sa vobec necudujem, ze to je v novinach takto zjednodusene.

v tom co som napisal nieje nic pejorativne, naozaj si myslim, ze nieje velmi profesionalne , ked niekto povie, ze to a ono nefunguje. omnoho lepsie by bolo keby povedal ze oni su fond, ktory nema zdroje na infrastrukturu ktoru si vyzaduje kratkodobe obchodovanie a preto to v ich segmente jednoducho nefunguje. standardne fondy proste pracuju inak.
a to, ze by som na dochodku chcel robit to , co robi on je zase moj uhol pohladu. vzdy som to chapal tak, ze hedgefundy by mali zakladat ludia , ktori maju obrovske skusenosti. ludia ktori si zazili na trhu vsetko. ja sa venujem velmi specifickemu biznisu, ktory je uplne odlisny od toho, co robia fondy a preto si skutocne neviem predstavit, ze by som dokazal poriadne robit to o co sa pokusa napriklad on. nieje to prejav nerespektu, prave naopak. aby to zas nebolo nejak zle interpretovane.

Balint je jediny clovek v SK CZ biznise ktoreho povazujem za HF manazera.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tiez potvrdzujem, ze robit rozhovor pre mainstream dennik nie je uplne easy vec. To co povies na diktafon sa na papier jedna k jednej proste nedostane. Musis zjednodusovat, editori zjednodusuju, niektore pasaze uplne vypustia, musis mysliet na cielovu skupinu toho media ... za slovicka by ste ho fakt chytat nemali.

Vyhladajte si kedy bol s Petrom prvy rozhovor tu na Ako-investovat. "Nefunguju ani rok" urcite nie je fer tvrdenie. Dostali moznost marketingovo sa prezentovat, posilnit znacku, raisnut dalsi kapital, vytvorit si priestor pre dalsie produkty .. tak to jednoducho vyuzili. Drzim im palce a pokusim sa Petra dotiahnut na nejake dalsie stretko.

A uz dlhsie sa s nimi dotahujem nech u nas preinvestuju nejaku reklamu, tak mi to chlapi neposerte 8)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa Airmike »

:)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal: Rozhovor bol pre noviny s bežnou novinárkou a pre bežných ľudí. Nemáš priestor baviť sa tam o detailoch, tie väčšinou aj tak zeditujú a zjednodušia editori.
No myslím si, že v takom rozsiahlom interview si musíš velmi dobre rozmyslieť čo povieš. A nie je problém dať si podmienku, že obsah sa nebude meniť.

Ty si Filip robil veľa rozhovorov...pred 4-5 rokmi si sa venoval práve fondom... Trebula, Kaška, Cimala, Rudy, Gladiš, Bálint, Martinec, RSJ, Zychová, Habán, Richard K.

Ja som to všetko čítal...Zaujímavé je, že fondy sa velkolepo prezentujú práve v začiatkoch...a potom zvyčajne bublina splasne a nedozvieš sa nič nové. Chcel som trackovať výsledky všetkých a nakoniec som bol z toho sklamaný. Niektoré jednoducho zanikli, ostatným sa nedarí...nepoznám taký, čo prekonáva pasívny trh. Teda vyzerá to tak, že ani jeden z tých manažérov nedokázal zarobiť viac ako obyčajný LAIK v indexovom etf... :roll: Toto je smutná správa o slovenskom finančnom sektore.

Preto som ponekud alergický, keď čítam články o tom, že tu niekto patrí medzi európsku špičku.
Mika napísal:
co sa tyka toho vyroku o kratkodobych obchodoch. opat je to vec kontextu. predstav si ze mas v sprave 50 mega. to je start . fond je malicky. a predstav si, ze ten fond sa bude skalovat a bude tam 500 Mega. ak si myslis, ze s takym fondom sa da robit nieco ine ako obchodovat dlhodobejsie strategie , tak sa asi mylis.
Myslím si, že nespravujú viac ako 5 mega. A možno práve kvoli tomu sa takto prezentujú v médiách...potrebujú naraisovať kapitál. Ked už spomínaš RSJ, Citadel...tak existujú desiatky, čo nemajú problém trejdiť ( nie investovať) miliardy (nie milióny). Ale o to tu nejde. To nie je Bálintov prípad, že je zavalený miliardami, ktoré sa nedajú trejdiť. On proste vyhlásil, že jedine Buffett funguje. To ma sklamalo a zároveň pripomenulo všetkých tých buffetológov, na čele s Gladišom. Ani jeden neprekonal pasívny trh, niežeby sa priblížil k Buffettovi...
Mika napísal: Balint je jediny clovek v SK CZ biznise ktoreho povazujem za HF manazera.
Ja ho nepoznám. Stretli sme sa – je to sympaťák. Ale o tradingu sme sa nebavili – vtedy mal v hlave iba vyhľadávanie výnosných HF a následné investovanie do nich..

Ale beriem to, čo píšeš. Možno konečne niekto, čo poteší. Koho budem môcť vychvalovať a dávať za príklad. Lebo pozor. Nepleťme city do biznisu. Jedna vec je, že mnohí sú super ľudia a druhá vec sú ich výsledky. Aj Gladiš je vraj super chlapík. A verím že je. Ale ked robím analýzu, tak na to nemôžem pozerať.
peter.cmorej napísal:
. "Nefunguju ani rok" urcite nie je fer tvrdenie.
Myslel som ich fond. Ten bol nominovaný na Oscara. Začal fungovať 14. januára 2016.
peter.cmorej napísal:
A uz dlhsie sa s nimi dotahujem nech u nas preinvestuju nejaku reklamu, tak mi to chlapi neposerte
Budem ich vychvalovať do zbesnenia. A doporučovať všetkým boháčom ... Stačí ked porazia pasívny trh vo výnose, alebo riziku... Zatial som taký HF na Slovensku nevidel. A nevidím ani u žralokov...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa Rokosák »

Treba oddelit BRK, konglomeratu riadenym Buffettom a investiciami konglomeratu. Osobne investicie Buffetta nie su zaujimave, lebo 99% jeho majetku je v BRK.
Pokial ide o investicie do firiem, ktore nekontroluje a neriadi, su jeho vynosy slabsie ako vynos BRK. Viacere jeho investicie su ci boli dlho stratove. Prikladom su IBM a Tesco co si pamatam. Zial presny vynos do investicii BRK som nenasiel ani po piatich minutach intenzivneho guglovania. :D

Pokial ide o nemoznost a neschopnost byt uspesnym v urcitom odvetvi, ktore predstavil Juggler, tak je na tom podla mojho nazoru nieco pravdy. Takisto si myslim, ze nie je nic zleho na tom, ze si clovek uvedomi ze na nieco nema a teda sa do toho nebude pustat. Su vsak aj odvetvia kde statisticky a dlhodobo nemozno vyhrat. Napriklad v kasinach. I ked obcas sa najdu vynimky.

Otazkou je, ci vynosne investovanie vo verejne obchodovanych tituloch je pre bezneho jednotlivca, ci dokonca malej organizacii mozne. Podla mna je to mozne pre maly pocet sikovnych a hlavne stastnych. Pre drvivu vacsinu nie. Investovat so stratou je vsak pre jednotlivca lepsie, ako peniaze prepit, precestovat ci minut na statky, ktore stracaju na hodnote rychlejsie ako priemerna investicia. Televizor ma 10 rokov po investicii nulovu hodnotu. :(
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa Airmike »

JUGGLER napísal: Myslím si, že nespravujú viac ako 5 mega. A možno práve kvoli tomu sa takto prezentujú v médiách...potrebujú naraisovať kapitál. Ked už spomínaš RSJ, Citadel...tak existujú desiatky, čo nemajú problém trejdiť ( nie investovať) miliardy (nie milióny). Ale o to tu nejde. To nie je Bálintov prípad, že je zavalený miliardami, ktoré sa nedajú trejdiť. On proste vyhlásil, že jedine Buffett funguje. To ma sklamalo a zároveň pripomenulo všetkých tých buffetológov, na čele s Gladišom. Ani jeden neprekonal pasívny trh, niežeby sa priblížil k Buffettovi...
Ja si naopak myslim, ze penazi v sprave budu mat asi trosku viac, ale to vobec nieje podstatne. podstatne je ze HF biznis je iny ako si zrejme vacsina ludi predstavuje. proste su v nom urcite specifika, ktore nikde inde niesu. veci, ktore by ta napriklad vobec nenapadli. poviem priklad.

ludia co sa HF NEvenuju (rovnako ako ja) si obcas nevedia predstavit co je cielom a motivaciou manazera fondu. takze poviem priklad co moze byt cielom. cielom manazera moze byt to, aby fond narastol do velkosti, kedy ho bude moct predat. cize aby fond narastol na miliardy dolarov. ked fond narastie, manazer fond preda banke. presne ako firmu, na to aby fond narastol musia byt splnene niektore veci. fond musi byt postaveny tak aby splnal standardy a poziadavky investorov, napriklad:

- standardom je reinvestovanie performance fee do fondu
- standardom je, ze principal investuje 80% svojho majetku na zaciatku
- standardom je, ze fond musi mat viac clenny tim (8-10), nemoze to byt single manazer
- standardom je institucionalna exekucia, manazer neexekuuje obchody sam. jednoducho nesmie
- standardom je, ze fond investuje len do urcitich assets.

a teraz ta otazka. povedzme ze mas 3 investorov. ktori sleduju celu tvoju karieru a su ochotni investovat okamzite povedzme 30 milionov kazdy. jeden z nich ma podmienku, ze musis exekuovat cez BRC bank, druhy ma podmienku, ze potrebuje. Long/ Short equity strategiu. treti investuje len vtedy ked investuju predosli dvaja. a ty si mozes vybrat.

1. urobis si long short equity fond a naraisujes 90 mega v prvom kole
2. postavis fond aky si predstavujes ty, a budes cakat kym sa ti niekto prihlasi, ze chces investovat.

co si myslis, ze spravi manazer fondu ?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Odrátaj jednu nulu...aj to je veľa. Nie sme v Amerike.
Ja to vidím tak,že začínajúce HF u nás majú problém z kapitálom a ked nemajú dobrý výsledok prvý, max. 2 rok - môžu to zabaliť, lebo nie je dosť kapitálu a sú velké náklady. Niektoré začínali rádovo zo stovkami tisícmi. Najväčší HF má asi Gladiš...malo by to byť 75 mil.€....u žralokov je to po 6 rokoch 45 mil.....fond po 3 rokoch má okolo 15..a mladšie, ked majú 10, tak to je super dôvera. To je môj pohľad, z toho, čo som len tak zo zvedavosti pozeral...

A teraz si predstavujem manažéra , ktorý nemá históriu, len vedomosti, skúsenosti a pod. To sú s prepáčením kecy, ktoré nezaručujú absolútne nič. Kto by im dal 30 M? A 3 x 30 to už vôbec.... OK...teraz, ked sa popísali také články, tak sa možno niekto nachytá...veď aj u Gladiša je v správe 75 M a to pri zápornej performance since inception (inflation adjusted) a pri polovičnej performance za posledných 5 rokov (voči SP500). Lebo to je presne ten falošný marketing o ,,českom Buffetovi,, o ,,druhom najlepšom fonde na svete v rokoch 2009-2010,, ..zatajovanie čísel, absencia analýzy zo strany odborníkov a média, tie napíšu hocičo, len aby sa to čítalo... Preto mi tá ,,nominácia na Oscara,, a ,,európska špička,, ihneď pripomenuli začiatky Gladiša. A pritom Gladiš bol v úvode úplný šampión - prekonával trh 4 roky !

OK. V každom prípade sa teším sa, že máme na Slovensku ďalší HF. Je to ďalší pokus o prekonanie priemeru, možno o dosiahnutie niečoho výnimočného. Veľmi tomu však neverím, lebo v takej stratégii nevidím edge. Tá samotná Buffettová filozofia je pekná ako myšlienky komunizmu, ale v praxi nevidím výsledky. Súhlasím s tým, že samotné BRK je o niečom inom. Proste pasívne stratégie majú svoje limity a všetko, kde som videl pekné výsledky bolo založené na aktívnom prístupe a špekuláciách. A to je presne to o čom sa Bálint vyjadril, že nefunguje...

Díky za príspevok. Zase som sa niečo naučil. Nevedel som, že banky kupujú HF. Myslel som, že len do nich investujú...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

maju 25 mega. A pozor, on robi aj aktivny stockpicking. Odkaz na Buffetta bol v tom, ze sa snazi vyberat podhodnotene firmy, ktorym velmi neskodi konkurencia. To "nefunguje" vztahoval podla mna na daytrading.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK Peter. Dík za info.
Pozerám, že ten Mark Cachia bol až do minulého roku šéfom v Erste vo Viedni: Head of Alternative Investments - Portfolio Management. Takže o klientelu nebudú mať núdzu ak budú výsledky.

Ked ťa už tu mám, tak ma napadlo, či by si sa nezamyslel nad takým malým právnickým rébusom.
Tu je verejná stránka na žraločie metatron fondy: http://metatroncapital.eu/sk/funds/" onclick="window.open(this.href);return false;

Výsledky jednotlivých fondov si môže pozrieť hocikto, ale až po prečítaní (stačí zrolovať dole) a odkliknutí, že súhlasíš s podmienkami. A podmienka je, že nemôžeš nič zverejnovať, ani o nich písať bez ich súhlasu. Na jednej strane som rád, že sú takí transparentní...všetka česť..teším sa..tak by to malo byť. Na druhej strane je divné, že si dávajú také podmienky. Je vôbec také odkliknutie súhlasu právne relevantné?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa Airmike »

JUGGLER napísal:Odrátaj jednu nulu...aj to je veľa. Nie sme v Amerike.
Ja to vidím tak,že začínajúce HF u nás majú problém z kapitálom a ked nemajú dobrý výsledok prvý, max. 2 rok - môžu to zabaliť, lebo nie je dosť kapitálu a sú velké náklady. Niektoré začínali rádovo zo stovkami tisícmi. Najväčší HF má asi Gladiš...malo by to byť 75 mil.€....u žralokov je to po 6 rokoch 45 mil.....fond po 3 rokoch má okolo 15..a mladšie, ked majú 10, tak to je super dôvera. To je môj pohľad, z toho, čo som len tak zo zvedavosti pozeral...

A teraz si predstavujem manažéra , ktorý nemá históriu, len vedomosti, skúsenosti a pod. To sú s prepáčením kecy, ktoré nezaručujú absolútne nič. Kto by im dal 30 M? A 3 x 30 to už vôbec.... OK...teraz, ked sa popísali také články, tak sa možno niekto nachytá...veď aj u Gladiša je v správe 75 M a to pri zápornej performance since inception (inflation adjusted) a pri polovičnej performance za posledných 5 rokov (voči SP500). Lebo to je presne ten falošný marketing o ,,českom Buffetovi,, o ,,druhom najlepšom fonde na svete v rokoch 2009-2010,, ..zatajovanie čísel, absencia analýzy zo strany odborníkov a média, tie napíšu hocičo, len aby sa to čítalo... Preto mi tá ,,nominácia na Oscara,, a ,,európska špička,, ihneď pripomenuli začiatky Gladiša. A pritom Gladiš bol v úvode úplný šampión - prekonával trh 4 roky !

OK. V každom prípade sa teším sa, že máme na Slovensku ďalší HF. Je to ďalší pokus o prekonanie priemeru, možno o dosiahnutie niečoho výnimočného. Veľmi tomu však neverím, lebo v takej stratégii nevidím edge. Tá samotná Buffettová filozofia je pekná ako myšlienky komunizmu, ale v praxi nevidím výsledky. Súhlasím s tým, že samotné BRK je o niečom inom. Proste pasívne stratégie majú svoje limity a všetko, kde som videl pekné výsledky bolo založené na aktívnom prístupe a špekuláciách. A to je presne to o čom sa Bálint vyjadril, že nefunguje...

Díky za príspevok. Zase som sa niečo naučil. Nevedel som, že banky kupujú HF. Myslel som, že len do nich investujú...
my sice v amerike niesme, ale HF su . pretoze ich sleduju ludia z celeho sveta. preto je pre fondy dolezite v takychto rebrickoch sa umiestnovat. nikto nepredpoklada, ze mu do fondu budu lokalni investori vkladat drobne. teda aspon by to nemalo byt cielom. ale u nas to zrejme cielom je. neviem.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Je super ze dosiahli taku publicitu, urcite to nie je jednoduche, ale to je tak vsetko. Cas a vysledky v dlhom horizonte povedia pravdu, tak minimalne ja si pockam. Mika, ak by si mal balik penazi zaujimavy pre HF manazera ,dal by si ich tam? Tak si myslim , ze by si nebol nadseny myslienkou, ze jeho hlavnou motiváciou je vybudovat fond do velkosti a potom ho predat.:( Co tam potom ako skonci tvoja investicia, ved je to hrozne... u mna je to chapane ako podvod , mylim sa?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa Airmike »

osamely chodec napísal:Je super ze dosiahli taku publicitu, urcite to nie je jednoduche, ale to je tak vsetko. Cas a vysledky v dlhom horizonte povedia pravdu, tak minimalne ja si pockam. Mika, ak by si mal balik penazi zaujimavy pre HF manazera ,dal by si ich tam? Tak si myslim , ze by si nebol nadseny myslienkou, ze jeho hlavnou motiváciou je vybudovat fond do velkosti a potom ho predat.:( Co tam potom ako skonci tvoja investicia, ved je to hrozne... u mna je to chapane ako podvod , mylim sa?
to je strasne zaludna otazka. treba vnimat kontext a ten je, ze ja som v konflikte zaujmov. ak svoje peniaze investujem do HF, o ktorom viem, ze nema sancu uspokojit moje ocakavania, tak to predsa nema vyznam. ale to nehovori nic o kvalite toho fondu. to hovori len o tom, ze ten fond nieje vhodny pre mna.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Juggler, myslim, ze pred casom tam nebol ani ten disclaimer. Hedgove fondy nemozu byt vo verejnej ponuke. Hovori o tom niektora eu smernica. V Infinity tiez rozmyslaju, ze budu zverejnovat vykonnost .. bavili sme sa, ze by sme uverejnovali ich mesacne spravy spolu s vykonnostou .. lebo pravny vyklad tej smernice by mal byt taky, ze samotne uverejnenie informacii o fonde este nie je ponukou na investovanie. Metatronu asi pravnici odporucili nech tam daju disclaimer, ze zakazuju dalsie sirenie, nech su safe.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa Rokosák »

Na svete je zhruba 10,000 HF. Bez marketingu nikto o fonde nebude vediet. Podla jednej studie, vsetky vynosy Hedge Fondov ako celku zozeru poplatky. Podla inej studie, ktoru som volakedy cital priemerny cisty vynos HF je 1.5%.

Ja osobne dufam, ze Balint a spol. dokazu tvorit nadpriemerne vynosy. Mne je sympaticke, ked niekto tazko pracuje na zveladovani ci udrziavani mojho majetku. Riadit investicie je tazka praca. Obdivujem kazdeho, kto sa do toho pusti.

Na druhej strane, do HF investuju prevazne osoby s cielom udrzat si bohatstvo. Tym obycajne staci vynos medzi +2 a -2%.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

urobili sme s Petrom Balintom rozhovor. Ma to skoro dve hodiny a coskoro to zavesime na web. Tu je prepis prvej casti, najma o fonde: http://ako-investovat.sk/clanok/1386/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peter.cmorej napísal:urobili sme s Petrom Balintom rozhovor. Ma to skoro dve hodiny a coskoro to zavesime na web. Tu je prepis prvej casti, najma o fonde: http://ako-investovat.sk/clanok/1386/" onclick="window.open(this.href);return false;
Peter. one question:

Fond Enhanced Equity mal ku koncu roka 2016 NAV 118,93.
Beriem to tak, že začiatok bol NAV 100 a za rok 2016 je výnos +18,93%.
Len potrebujem potvrdiť , že začiatok bol 100. Je to tak?

P.S. Tie tajomstvá okolo výnosov mi teda pekne lezú na nervy :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

spytam sa
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peter.cmorej napísal:spytam sa
OK. Dík. NAV ku koncu februára by mal byť 122.46. Čiže 2017 YTD +2,97%. To by mali byť oni.

Čítal som ten rozhovor...neskutočne zložitá cesta..akoby spravovali miliardy. Nemám z toho dobrý pocit....pripomína mi to interview s Trebulom. Ja tipujem, že s touto stratégiou budú prinajlepšom kopírovať trhy... Ale budem im fandiť ak budú transparentní, to je pre mňa kritérium číslo 1. :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako dnes nalozit s 100k?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rrajcan napísal:Casti tejto diskusie pripominaju casovanie trhu, co sa historicky prilis neosvedcilo a ani sa to v literature neodporuca.


Áno, možno 95% manažérom fondov sa to neosvedčilo, pretože to jednoducho nevedia. Preto sú súhrné výsledky HF tak žalostne slabé. Proste tých 95% HF očistene od fees neprináša svojím investorom ani vyšší výnos, ani nižšie riziko než obyčajné sedliacke pasívne zainvestovanie cez indexové ETF. Povedané na rovinu, presne tak ako väčšina finančných produktov len vyciciavajú investorov. Manažéri sa nabalia, ale investori v súhrne prerábajú. Presne na to upozorňuje aj Buffett - on má zrejme presnú štatistiku. Mne stačí to, čo vidím a to je zrejme aj dôvod tej netransparentnosti okolo HF. Proste veľké reči, ale čísla radšej neukážeme. Česť výnimkám. Zvyšných 5% manažérov dlhodobo outperformuje trh a keď sa im tak podarí ukončiť kariéru, môžu sa z nich stať legendy. Dlhodobé výsledky tých najlepších tipujem medzi 20-30% p.a.

rrajcan napísal: Nevieme, ci byci trh budeme mat este rok, alebo dva a zisky budu stale vysoke. Ide skor o to, aby bola nejako zachytena korekcia, ktora urcite pride. V tomto maju klasicke, aktivne riadene podielove fondy problem, kedze sa musia drzat svojho statutu a stale drzat akcie zo zvoleneho sektoru. Naproti tomu Hedgeove fondy maju v tomto uplnu volnost. Odporucam rozhovory s Balintom - Infinity, ktore vychadzaju na tejto stranke. Ak by ste mali zaujem o blizsie info, navrhujem Vam kontaktovat Petra Cmoreja.
Akokeby to písal P.B. :wink:

Mne sa nechce počúvať celých 52 minút, ale prečítal som si ten prepis a z neho vyberám:

Koľko máte aktuálne pozícií vo fonde?

Fond je relatívne široko diverzifikovaný, ale ono to súvisí so stratégiou, ktorú by som opísal neskôr, ako to vlastne robíme, ale bude ich niečo cez 700. Je to veľmi diverzifikovaný fond, kde v ničom nemáme príliš veľkú koncentráciu a nemáme príliš veľké riziko v žiadnom konkrétnom titule, ale zvykneme niektoré tituly dokonca sektory buď úplne podvážiť, alebo nadvážiť, alebo ísť short. Ani by som to nenazval long short equity, lebo by to bol fond, ktorý by vždy mal nejakú short knihu (relatívne veľkú) a potom long knihu. My sme absolute return fond, čo je oveľa presnejší názov, kde my runujeme relatívne veľkú expozíciu na long strane, keď identifikujeme, že je na to vhodné makroprostredie a potom sa úplne reverzneme a ideme 50-100% short, keď identifikujeme, že makroprostredie a monetárne ekonomické podmienky sa zhoršili natoľko, že vchádzame do recesie. A opäť to je skôr o tej stratégii, ktorú vysvetlím neskôr, ale je to veľmi široko diverzifikované portfólio a dokážeme mať toľko pozícií iba preto, že to robíme globálne.


http://ako-investovat.sk/clanok/1386/" onclick="window.open(this.href);return false;

Z prvej časti som sklamaný, lebo mať 700 pozícii a ešte k tomu globálne je podľa mňa katastrofa. Neverím, že mať vlastný index je cesta k úspechu.

Z druhej časti vyplýva, že predsa len tu pôjde o časovanie: ideme relatívne veľkú expozíciu na long strane, keď identifikujeme, že je na to vhodné makroprostredie a potom sa úplne reverzneme a ideme 50-100% short

Som zvedavý čo sa bude diať zo 700 akciami keď príde prudký pokles. A ešte k tomu globálne. Investor do indexového etf je schopný zavrieť pozíciu na SL, alebo za 2 sekundy, ale tu zrejme nastane škvarenie sa v stratách a neostane iná možnosť ako do tých strát dokúpiť...

Tipujem, že vďaka tej širokej diverzifikácii fond dopadne presne tak ako ostatné SK a CZ fondy. Nepoznám nijaký, čo outperformuje indexové etf...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Ako dnes nalozit s 100k?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MFT napísal:Pozeral som uz pokracovanie a s napätim som ocakaval ako vysvetli prichod recesie atd. a potom koniec... vrrr :? ...takze sa uz teraz tesim na pokracovanie.
Uvolni sa :wink: Nikto nevie čo bude. Všetky predpovede treba brať s obrovskou rezervou.

Ale ked si veľmi zvedavý, tak on už o tom hovoril koncom januára:

TRHY USA:

Pred nami je relatívne pekné obdobie dvoch rokov. Problém príde v období rokov 2019 a 2020. Počítam, že v USA budú dvíhať úrokové sadzby trikrát do roka ako v minulosti a do tohto obdobia poriadne utiahnu monetárnu politiku. Prinesie to koniec lacných, ľahko dostupných peňazí a krízu tak pocíti celý svet,“ zdôraznil Bálint, podľa ktorého sa síce svet poučil z rokov 2008 a 2009, no aj tak očakáva, že nadchádzajúca kríza bude tvrdá. „Nikdy neboli použité negatívne úrokové sadzby a kvantitatívne uvoľňovanie, tak nie je jasné, kde a aké bubliny sa z toho akumulujú. Práve pre tieto použité neštandardné metódy čakám tvrdé pristátie, tvrdú krízu,“ uviedol Bálint.

DOLÁR:

Základná referenčná úroková sadzba v USA je v súčasnosti 0,75 %. Napríklad v eurozóne je 0 %, čo robí dolár atraktívnejším pre investorov, ako je euro. „Očakávame, že dolár sa posunie blízko k parite s eurom. Či ju naozaj dosiahne, bude záležať aj od politiky Európskej centrálnej banky a od toho, či zvýši úrokové sadzby. Počítame, že do septembra sa nič nezmení,“ konštatoval Bálint.

ČÍNA:

Rastúce úrokové sadzby v USA zdražejú peniaze pre celý svet. Podľa Bálinta problémy budú rásť napríklad v Číne. V jej ekonomike rastú viaceré bubliny, ktoré ju ohrozujú. „Čína je síce druhá najväčšia ekonomika na svete, ale jej celková kapitalizácia je nízka aj napríklad v porovnaní s Veľkou Britániou či Nemeckom. Ak by sa s jej ekonomikou niečo stalo, bude to problém hlavne Číny a až v druhom kole to bude problém iných krajín. Čína má viaceré symptómy, ktoré spustili krízu v roku 2008. Nemá však potenciál spustiť celosvetovú krízu,“ dodal Bálint.

http://www.teraz.sk/ekonomika/pbalint-g ... lanok.html" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Ináč si myslím, že vôbec nie je dôležité kedy príde kríza. Trhy aj tak zhučia vopred, vtedy, ked to málokto bude očakávať. Takisto neporastú vtedy, ked budú dobré ukazovatele. Začnú rásť do najhorších, do najväčšieho strachu.

Ale nevadí..žiadne predpovede nie sú dôležité. Dôležité je len to, čo manažér HF urobí a ako z toho vyjde. Dobrí manažéri ochránia peniaze klientov, výnimoční na tom zarobia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MFT
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Ne 26 03, 2017 2:12 pm
Has thanked: 1 time

Re: Ako dnes nalozit s 100k?

Príspevok od používateľa MFT »

Dik JUGGLER, ten rozhovor som nevidel...
No ma zaujimavy postoj a nazory, nesledoval som predchadzajucu krizu a trhove prepady, takze ja si to ani neviem predstavit, cize casovat bude asi tazke... predpokladam, ze co to uz ma za sebou, len tiez by ma zaujimalo ako na poklesoch zarobi...? Bude shortovat, ako neprerobi ...? Hedgefond vyuziva SL? :idea:

Vo vlakne o fonde si vsak analyzoval ich performance za rok, plati to co si pisal ze index sp500 vratane dividend je na tom rovnako? Kedze tusim ze aj on tam spominal, ze nakupovali do prepadov, co si presne pisal aj ty, ze trhy od korekcie su na tom rovnako a zaujimave by bolo este kolko si ukroja poplatky... 8)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako dnes nalozit s 100k?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MFT napísal:.. predpokladam, ze co to uz ma za sebou, len tiez by ma zaujimalo ako na poklesoch zarobi...? Bude shortovat, ako neprerobi ...? Hedgefond vyuziva SL? :idea:
Myslím, že na poklesoch nezarobí. To, že budú točiť do shortov, keď sa zhoršia ukazovatele, to je len teoretizovanie..
..tak si to predstavujeme všetci. :wink: Prax je ale taká, že HF väčšinou vyhoria rovnako ako trhy...Keď píšem, že dobrý manažér ochráni peniaze klientov, tak to znamená, že si môže gratulovať, ked bude mať menšie straty ako index.
Robí sa to väčšinou tak, že v hedge fondoch sa hedžujú voči stratám. Cez opcie, alebo rôzne iné stratégie...Niektorí majú na to taký super výraz, že pri menšej strate dosiahli ,,relatívny nadvýnos,, :wink:

Celú podstatu HF vidím v tom, že manažér má voľnosť a flexibilitu (pri menších fondoch má tie isté možnosti ako trader) a na základe toho by mal aktívnym prístupom dosiahnúť vyšší výnos + nižšie riziko. Samozrejme, čím vyšší výnos, tým vyššie riziko sa toleruje. A čím nižší výnos má, tým nižšie riziko by mal dosahovať. Sú aj HF kde na výnose nezáleži, lebo investori preferujú velmi nízke riziko. Proste chcú mať prachy v bezpečí...Ale to sú väčšinou miliardové giganty.
MFT napísal: Vo vlákne o fonde si vsak analyzoval ich performance za rok, plati to co si pisal ze index sp500 vratane dividend je na tom rovnako? Kedze tusim ze aj on tam spominal, ze nakupovali do prepadov, co si presne pisal aj ty, ze trhy od korekcie su na tom rovnako a zaujimave by bolo este kolko si ukroja poplatky... 8)
Áno, začali činnosť do 10% poklesu trhov...Detail ktorým sa nechvália..

Pozri sa. Analýza je o tom, že sa snažíš zistiť, čo je skutočná pravda. V investovaní je to jednoduché: zoberieš si dátum začiatku - to je ŠTART a dátum konca, to je CIEĽ. A porovnáš to s benchmarkom, najpoužívanejší je S&P 500, čiže SPY.

Dobre že si spomenul poplatky. Pretože to je alfa a omega investovania. Manažéri a inštitúcie z nich bohatnú, ale investori chudobnejú. Preto je velmi dôležité, aby manažér, ktorý berie 15% zo zisku a 1,5% za správu mal vyšší výnos ako benchmark. Nemusí ho mať stále... ale mal by ho mať celkovo - dlhodobo.

P.S. Tých 15/1,5% by malo sedieť na nich...je to priemer v odvetví..niektoré HF berú 10/1...iné 20/2...najlepší na svete aj 50/5 .

Nechcem nikomu krivdiť, ale teraz nepleťme city do biznisu.. investovanie, výnosy, riziko to všetko sa dá presne analyzovať, treba len čísla. Preto som alergický, keď sa zatajujú. Napríklad, ked si zoberieš Buffetta, tak o ňom sa učí v školách a každý na svete si vie urobiť analýzu. Pretože máme k dispozícii presné čísla. Aj chlapcov z Metatronu musím pochváliť. Každý z nás môže ísť na ich stránku a pozrieť si performance ich hedge fondov..mesačnú, ročnú i since inception. Z mojej strany hlboký rešpekt !

Nuž ale tam, kde nevidím čísla a čítam samú chválu - tam som podozrievavý. Neviem, či si videl moju analýzu fondu Vltava. To je typický príklad toho, prečo chcem presnú analýzu. Čísla vôbec nepotvrdzujú to, že Daniel Gladiš je český Buffett. Je to presne naopak ! Je to nespravodlivé voči Buffettovi a s prepáčením - ojeb pre investorov. Všetky chvály v médiách a na konferenciách sú tým pádom klamstvá v priamom prenose.

OK. Takže , takže ŠTART a CIEĽ...ja som už predtým napísal:
JUGGLER napísal:Zistil som, že chlapci začali až v polovici januára 2016 a vtedy boli trhy v najväčšom poklese. Takže to vyzerá tak, že zatial mali šťastie na timing:

FOND mal výnos 19% a začal činnosť v polovici januára.
SPY dal za 2016 +11,65%..ale od polovice januára mal výnos približne 18-20% s dividendami.

Zatial teda oproti pasívnemu trhu nevidím žiadny edge. Som zvedavý či dlhodobo prekonajú pasívny trh.
To bolo porovnanie za 2016. Pozrime sa na novšie:
JUGGLER napísal: NAV ku koncu februára by mal byť 122.46. Čiže 2017 YTD +2,97%. To by mali byť oni.
Čiže výnos fondu od začiatku ( 15. január 2016) do konca februára 2017 by mal byť + 22,5%

Keď nahodím SPY do kalkulátora za rovnaké obdobie, total return vychádza rovnako, alebo lepšie ( medzi 22 a 26% ).
Tam píšu že ,, March is 3/02/2017 close,, čiže chápem to tak, že je to počítane do close ceny druhého marca. Ale dá sa to aj vypočítať z toho grafu. A pridáš divi výnos SPY 2,2% p.a.

P.S. Ak chceš byť pragmatický, treba zakalkulovať aj poplatky. Pri SPY je to 0,1% ročne. Pri HF 1,5% + 15% zo zisku.

Je to dosť, preto je popri výnose strašne dôležité aj to RIZIKO. Lebo tu môže nastať scénar, že kým sa fondu darí, tak berie vysoké poplatky...a keď sa mu prestane dariť, tak tie náklady už investorovi nikto nevráti. Tak to bolo a ešte stále je pri fonde Vltava, tak to bolo pri BBI... a presne o tom hovorí aj Buffett, keď kritizuje HF. Proste na investing cez HF, ale aj cez akýkoľvek iný finančný produkt si musíš urobiť dobrú analýzu.
Prílohy
SPY od 15.12. 2016 do 28.2.2017.png
SPY od 15.12. 2016 do 28.2.2017.png (10.77 KiB) 18558 zobrazenia
SPY Total Return od 31.1. 2016-28.2.2017.PNG
SPY Total Return od 31.1. 2016-28.2.2017.PNG (19.14 KiB) 18558 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako dnes nalozit s 100k?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peter.cmorej napísal:aktualne 75 tisic. Ked to pretransformuju na USITC, tak bude menej. Vo vlakne o Infinity sme to uz rozoberali. Plne chapem, ze stary vlci su skepticky kym nevidia dlhodobu auditovanu performance :) ale Petrovi sa neda upriet, ze rovnake strategie robil uz roky predtym na manazovanych uctoch
Na začiatok stačí transparentnosť, Peter. Nemám totiž potvrdenú ani krátkodobú performance ! Mediálno-pozitívnych informácii a kadejakých detailov tu začína byť na tony, ale stále nikto nepotvrdil takú drobnosť, či výnos, čo som uviedol je správny. Začínam mať podozrenie, že nie je a že v skutočnosti fond underperformoval SPY :(
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MFT
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Ne 26 03, 2017 2:12 pm
Has thanked: 1 time

Re: Ako dnes nalozit s 100k?

Príspevok od používateľa MFT »

JUGGLER dakujem Ti za rozsiahlu analyzu, ktoru dnes len tak hocikto neurobi...lebo sa mu bud nechce alebo je iny dovod...
Cisla vsak ako pises a fakty su najdolezitejsie a hovoria za vsetko, vzdy a vsade... uvidime ako sa im bude darit, lebo ak pasivne si dosiahol za rok s indexovym fondom SPY, to co HF, tak nie je moc co oslavovat ako pises...kazdopadne im budem drzat palce a uvidime v najblizsom obdobi, len ako Buffett povedal, ze "poplatky nikdy nespia" :lol: a tusim ze aj vyhra stavku s hedge fondami ohladom zhodnotenia HF vs indexove SPY... tusim ze konci na konci roka 2017... 8)

Pisal si o metatrone, hladal som nejake info, no bud som nesikovny alebo som dostatocne dlho nehladal... tusim som aj klikol na tvoj link v starsej teme, len uz nebol aktualny... chcel by som vidiet ich performance za posledne roky... :idea:
Neviem kde si suhrnne porovnat napr. strategie bbi, resp. nasho acrossu s realnymi vysledkami ich strategii, no asi je väcsina z nich pod pasivnym indexom, co je smutne, kedze to maju byt plus sluzby... :roll:

Tusim sa aj Buffett vyjadril, ze po jeho smrti peniaze, ktore po nom zostanu /asi nie vsetky, lebo sa rozdelia aj na charitu a pod./ maju dat jeho deti do indexoveho etf SPY... hlavne kvoli poplatkom
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako dnes nalozit s 100k?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Metatron sú na http://metatroncapital.eu/sk/funds/" onclick="window.open(this.href);return false;

..ale dnes im to nefunguje. Skús zajtra. Majú tam 4 fondy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ako dnes nalozit s 100k?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

JUGGLER napísal:Na začiatok stačí transparentnosť, Peter. Nemám totiž potvrdenú ani krátkodobú performance ! Mediálno-pozitívnych informácii a kadejakých detailov tu začína byť na tony, ale stále nikto nepotvrdil takú drobnosť, či výnos, čo som uviedol je správny. Začínam mať podozrenie, že nie je a že v skutočnosti fond underperformoval SPY :(
na konci februara bola NAV 122.46 a koniec marca este nie je definitivne vypocitany ale bude to asi 123.07
Este ti chybaju nejake udaje?

Neviem presne o akej transparentnosti hovoris. Vies, ze beznou praxou je, ze vysledky hedge fondov nie su verejne dostupne, kedze su urcene pre kvalifikovanych investoroch a aktivnu propagaciu maju zakazanu. Z tohoto vycnieva Metratron, ktori si trufli dat vykonnost verejne na web. Ty to vsak teraz stavias do pozicie ako keby vsetci ostatni boli netransparentni. Dalej, ja nie som ich hovorca, takze ak chces nejaky udaj, mozes im napisat rovnako ako im pisem ja. Kontakt na Petra alebo mozno este lepsie, na ich interneho obchodnika (ten si asi skor najde cas), ti rad poskytnem.
pbalint
Príspevky: 34
Dátum registrácie: Ne 02 04, 2017 10:34 pm

Re: Ako dnes nalozit s 100k?

Príspevok od používateľa pbalint »

Pozdravujem vsetkych. Celkom sa tu rozbehla diskusia ako pozeram. Asi bude lepsie vysvetlit niektore veci priamo zo zdroja.

1. Transparentnost - nie je jednoduche dat si na stranku priame informacie o alternatívnych investicnych fondov, pretoze tie nemozu byt priamo marketovane resp. propagovane a je iba na regulatorovi, co poklada za propagaciu. Metatron riskuje, ze bude mat s regulátorom problem, ak sa nahodou budu nudit, natrafia na to budu potrebovat vykazat cinnost. Ak sa pozriete na stranky hedge fondov ako brewan-howard, landsdowne a podobne, tak uvidite, ze nikde priamo informacie nenajdete, ale musite kontaktovat ich investor relations, a uviest ze ste kvalifikovany investor, co oni vyhodnotia a potom dostanete login a password a cez klientsku zonu sa dostanete k fact sheetom a prezentacii. Nie je to o tom, ze by sa hanbili alebo nieco zatajovali, ale suvisi to s reguláciou a potencialnym problémom s regulátorom. Nie je velmi co tajit. Na bloombergu je track zverejneny, ale nezverejnujeme ho my, ale bloomberg a tym padom nic neporusujeme, aj ked nikto nevie povedat, kde vlastne je hranica medzi propagáciou a nepropagaciou. Lebo aj to, ze tu teraz pisem by mohla byt propagacia ak sa uradnik rozhodne.

2. Benchmark - benchmarky treba nastavit logicky a rozumne. Ked mam raz alokaciu fondu v USA 39%, tak porovnavat sa k SnP 500, ktory je v USA alokovany 100% je somarina. V nasom pripade dava ovela vacsi zmysel MSCI World ale interne sa benchmarkujeme tak, ze vezmem gograficke alokacie fondu v % a vyberiem indexy z krajin kde sme alokovani a priradime im taku vahu aku tie krajiny v portfoliu a dostanem takto velmi presny benchmark. Dalej vo vseobecnosti porovnavat hedge fondy k akemukolvek indexu je absolutna hlupost. Ako mozte porovnat risk arbitrage, CTA a Long/Short Credit k SnP 500, ked podklad kazdej strategie su uplne ine aktiva nez SnP 500? V mojom pripade, kedze podkladom su akcie a long kniha je dominantna je porovnanie s globalnym akciovym trhom v poriadku. V konecnom dosledku je jedno s akym, lebo zalezi iba na long rune a z long runu vam kazdy index pokryje tak monetarnu inflaciu + pride dividenda, pretoze 500 alebo 3000 nahodne vybranych firiem ani nic ine nedokaze. V 2016 nase core portfolio prekonalo kazdy index okrem UK a Mexika. US sme prekonali o 10%, EU o cca 5%, kanadu pomay o 20%. UK sme underperformovali o 4% a mexico tiez asi 4%. To keby sme nic nerobili len drzali tie core pozicie. Ale fond je komlexnejsi.

3. Performance - minuly rok 18.9% net of fees. Feecka su 1.5% a 20%. Zacali sme v januari 2016, ostali sme v cashi do zaciatku februara, kazdy uz privolaval koniec sveta - royal bank of scotland, carmignac asset management, george soros, jp morgana a par institucii, ktore nebudem menovat. My sme isli agresivne long. Keby sme boli investovani hned na zaciatku januara, tak by sme boli dole cca 4% v januari. Na druhej strane sme to co sme usetrili v januari, pustili v juni pocas brexitu, kde sme portfolio hedzovali v noci po brexite cez futures, do velmi volatilneho trhu kde sme rovno bookli stratu ked cash trh otvoril vyssie nez kde boli futures ked sme otvorili hedge.

Minuly rok dobre peformovalo core portfolio, zarobili sme na overweight energy sektora, kde sme mali do juna 2X vahu, deep value pozicie performovali tiez dobre ako celok, nevysiel brexit hedge, nevysiel short Netflix a short jednej cinskej uholnej bane. Vysiel short AMD, BlackBerry a par mid/small capov. Trochu sme zarobili na otvorenej USD pozicii, ktora nas ale stala trochu tento rok, pred 2 tyzdnami som ju zavrel a myslim, ze USD prave peakol a zacne dalsie roky postupne oslabovat. Parita sa teda neudiala a ja uz na nu necakam.

4. Portfolio management - Nemusime nikdy zatvarat 700 pozicii, a ani nebudeme, expoziciu si efektivne vieme manazovat prostrednictvom futures a opcii a shortmi cez indexove ETF. Btw, co sa tyka mnzstva pozici pozrite sa na 13F kolko pozicii ma Soros, resp kolko ma Berkshire ked zratate jeho subsidiaries a verejne obchodovane firmy. A pozrite sa kolko pozicii mal Peter Lynch v Magellane.

5. Ak vas zaujima co robime a ako to robime, vypocujte si cely rozhovor. Vysvetluje celu logiku. Ak mate otazky, tak piste sem, alebo mi napiste na peter.balint@infinitycapital.sk. Ak chcete dostavat fact sheety tak napiste na ir@infinitycapital.sk a poziadajte o zaradenie na distribucny list. (reverse solitication)

6. Ja chapem, ze cely sektor investicnych fondov/hedge fondov je o nicom (ako celok) a skepticizmus je na mieste. To ze sme boli nominovani na Eurohedge Awards nie je az tak o tom, ze my by sme boli az taki dobri, ale skor o tom ze tak vela nasich peers su tak velmi slabi. Ale nakoniec az cas ukaze. My v tom mame podstatnu cast vlastnych penazi, takze sa budeme tesit alebo smutit rovnako ako investori.

7. Momentalne mame najvacsie pozicie v Stericycle, CF Industries, Leonteq. Minuly tyzden sme vyrazne navysili Chipotle Mexican Grill (akcie+opcie). Sme short utilities cez ETF.

8. Sme up ytd 3,50% vs 5,85% MSCI World a annualizovana perforamnce od zaciatku je 23,07% vs 18,67% MSCI World. (net of fees)

Dobru noc
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako dnes nalozit s 100k?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

omylom zmazany prispevok
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako dnes nalozit s 100k?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pekne to Balint pise.

Nie som si isty ci suhlasim so systemom benchmarkovania. Je pravda, ze ak som 39% v USA tak je ferove porovnat 39% vynosu fondu s USA indexom. Je odrazom zrucnosti menezera.

Avsak rozhodnutie dat 39% do USA je rozhodnutie hedge fondu. Mozno by mali vyssi vynos,keby investovali 39% do Emerging markets. To je pohlad investora. A to je zrejme aj pohlad Jugglera ked neustale porovnava vynosy s SP500.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"