ETF for dummies alebo s kym bankujete vy?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: ETF for dummies alebo s kym bankujete vy?

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Myslím, že nie nakoľko v danovom priznaní taka kolonka neexistuje.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Andrew27
Príspevky: 16
Dátum registrácie: St 12 05, 2010 8:50 pm

Re: ETF for dummies alebo s kym bankujete vy?

Príspevok od používateľa Andrew27 »

Ahojte,

mna by zaujimalo k danovemu priznaniu za Pioneer dividendovy fond: Global Multi-Asset Target Income s vyplacanim dividendy 4x rocne. Je treba si spravit sam priznanie a zaplatit 7% z rocneho objemu vyplatenych dividend alebo este nieco ine?
Dakujem.
Melisko
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ut 21 03, 2017 1:00 am

Re: ETF for dummies alebo s kym bankujete vy?

Príspevok od používateľa Melisko »

Alo Bunda napísal: Pokiaľ pri držbe kratšej ako jeden tvoj zisk z predaja CP nepresiahne 500 evri po odpočítaní poplatkov tak je to oslobodené od dane
A co v pripade ked mam ako fyzicka osoba zisky este aj z inych investicnych cinnosti? (p2p pozicky a jeden firemny dlhopis) Celkovo to bude zisk radovo v tisickach eur. Mal by sa potom zapocitat k tymto ziskom aj zisk z predaja CP aj ked ten sam o sebe nepresiahol zisk 500evri? (V mojom pripade som MSCI WORLD predal so ziskom +405€)

Edit: tak som sa docital ze vsetky zisky sa kumuluju takze tych mojich 405 evri by som si mal priznat v DP, kedze som to predal zo ziskom a nedrzal dlhsie ako rok.

Inak som si nastudoval tak to postnem sem ze:
Dan sa neplati ani pre akcie ani pre ETF ak su drzane dlsie ako rok. Neplati sa uz ani zdravotny odvod
Dan z dividendov je 7% ale broker resp samotny vyplacatel dividendov si strhne dan automaticky napr v USA 15% takze ja uz sice nedanim nist ale oznamovaciu povinnost v DP mam stale. Opet zdravotny odvod sa neplati

Je nejaky danovy zaklad resp odpocitatelna polozka ktoru mozem pouzit?
Melisko
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ut 21 03, 2017 1:00 am

Re: ETF for dummies alebo s kym bankujete vy?

Príspevok od používateľa Melisko »

Nedavno mi moj broker poslal mail ci si nechcem zarobit nejake chechtaky, dengi, love, dudky naviac v ramci ich Stock Yield Enhancement Programu (IB - lynx). V podstate ide o pozicanie svojho porfolia cez brokera trejderom, za nejaky poplatok ktory si splitnem z brokerom na pol. S portfoliom si nadalej mozem pracovat (dokupovat, predavat...) bez obmedzeni. Vyzera to popravde celkom lakavo ale ako spravny slovak kedze to nepoznam tak tomu nedoverujem:) Ma s tym niekto nejake skusenosti?
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: ETF for dummies alebo s kym bankujete vy?

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Melisko ETf je akcia.
akcie a dlhopisy su Cenne papiere takže takže ak ti príjem z nich prevýši pri držbe kratšej ako rok sumu 500 eur tak nad 500 príjem daníš. u p2p neviem.Čo sa týka Stock Yield Enhancement Programu tak len tie akcie bude broker požičiavať ,ktore nemaš kupené na páku.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF for dummies alebo s kym bankujete vy?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mal by to byť program na ktorom je založený shorting. Čiže umožnuje ti niečo si privyrobiť tým, že tvoje akcie čo držíš na long môžu byť požičiavané shorterom. Tým shorterom za to chargujú úroky. Tie úroky pri niektorých menej likvidných akciách alebo pákových etfkách môžu dosiahnúť aj 100% p.a. Ten zoznam sa dá nájsť. Broker by nijakému klientovi nemal požičiať bez krytia...to by bol tzv. naked shorting.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marcopolo
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 19 07, 2016 12:51 pm

Re: ETF for dummies alebo s kym bankujete vy?

Príspevok od používateľa marcopolo »

Aurelio napísal:AMZN i GOOGL by som drzal dlhodobo, to su firmy, ktore hold uz nemaju preco a ako padnut. PE AMZN je preto tak vysoke, lebo AMZN nevytvara zisk. nie preto, ze by to nevedeli, ale ucelovo. a teda ak nevytvara zisk, tak pochopitelne ma earnings zalostne voci cene akcie a preto PE ukazovatel je u tejto firmy irelevantny. myslim, ze niekedy v 2013 mal PE 1200 ci kolko a pozri na graf ako sa tejto firme darilo za poslednych 5r
Tak historia ukazala ze napriklad firmi z indexu dow pred povedzme sedemdesiatimi rokmi uz medzi nami niesu snad len general motors ostal. Netreba pripominat ze Dow predstavoval ekonomicku elitu vzdy. Podobne ako ako FAAGS dnes.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"