Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

kiikino napísal:ono tie slovenske statistiky su dost naprd staci si uvedomit aka je velka seda ekonomika na slovensku
Nemyslim si ze na Slovensku je nejak velka seda ekonomika. Ale byt iste musi. nemozes mat vsetky prijmy zdanene. priklad vlastnu pracu - sam si posadim zemiaky, ci od suseda dostanem nezdaneny med,(inak drobne prebytky sa nezdanuju),lebo keby si mal na tu cenu navalit odvody(200 euro), dan z prijmu,ci DPH - uz by ho nikto nerobil pre toho druheho. Ale sam by si kazdi kachlickoval, choval vcely, ci pestoval zemiaky. Med by nestal 5 euro,ale 12 a to by si ludia nemohli dovolit.

Vlastne to je aj jedina pre mna logicka uvaha,preco juzania su bohatsi ako nemci? Neplatia dane -maju ale zadlzenejsi stat. :D
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa kiikino »

k tym dochodkom - v minulosti bolo caste ze v rodine muz pracoval a zena ostala doma ako zena v domacnosti a teda nemala ziadny prijem a z toho sa tazko nejaky dochodok da vypocitat

hlavne na dedinach to tak byvalo ze muz robil na druzstve a zena sa starala, dost sa chovalo a tiez pestovalo, okrem toho na druzstvach bol nadpriemerny plat dotovany statom takze v takejto konstalacii sa celkom dalo, s tam rozdielom ze v obchodoch boli len smejdy
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

kiikino napísal:k tym dochodkom - v minulosti bolo caste ze v rodine muz pracoval a zena ostala doma ako zena v domacnosti a teda nemala ziadny prijem a z toho sa tazko nejaky dochodok da vypocitat

hlavne na dedinach to tak byvalo ze muz robil na druzstve a zena sa starala, dost sa chovalo a tiez pestovalo, okrem toho na druzstvach bol nadpriemerny plat dotovany statom takze v takejto konstalacii sa celkom dalo, s tam rozdielom ze v obchodoch boli len smejdy
Ano iste,mam v rodine tetu, co nema ziaden dochodok(neviem ci nejake socialne davky brala,teraz zrejme bere vdovecky). pritom aj na tom druzstve pracovala,mala aj prijem,ale neviem preco bol pisany na jej muza.

Ide o to ak moja klientka co platila 15 rokov minimum a ma dochodok cez 220 eur(ja tie sumy viem,lebo sa pisu do danovych priznani) - dochodcovia nemaju narok na nezdanitelnu sumu,preto viem ake dochodky maju dochodcovia co si podavaju danove priznania. cez 220 ma aj preto ,ze jej vysiel predcasny. ona uz prestala podnikat - predala obchod. teda keby nebrala predcasny by mohla mat co ja viem aj 250 a viac. Pritom mala 2 deti. ako moze vyjst v tej pravde dochodok inej zene co 12 rokov plati minimum 166 eur? Isto problem nieje ze platila minimum ako SZCO. A oni klamu,ze to je kvoli tym 12 rokom zivnostnicenia? Keby si platila aj dvojnasobok,by jej dochodok zrejme cez 200 nesiel. Ale to by na tie dvojnasobne odvody musela mat.V minulosti rok,dva dozadu,kedy ona isla do dochodku sa dalo pripoistit v socialke. Ak ma pamat neklame sa platilo,len to co si chcel. Dochodkove tak dochodkove. A prislusne % 24%trebars.Teraz ak sa chces pripoistit uz platis aj nemocenske,invalidne a ja neviemco este. Pisu,ze pracovala ako mzdova uctovnicka,teda problematiku mala poznat. preto som sa pokusil vypatrat,ci taka osoba vobec existuje, ci si to pravda nevymyslela. A neklame ako Fico.

http://www.youtube.com/watch?v=8ZZ4qpu02bs" onclick="window.open(this.href);return false;
myslim,ze okolo 30 minuty Stanek vyplabotal,ze 186 000 ludi ma dochodok nizsi ako 150 eur a dalsich 130 000 menej ako 200 eur.
Ale to niesu SZCO. Su to zamestnanci co nepracovali,resp. na male ci ciastocne mzdy. Inak dohodari co zarobia 200 eur si pekne tohtoroku a do buducna upravia dochodky.
A kedze chcu minimalne dochodky trebars na 220 eur,niekto to zaplatit musi- a su to milionarski zamestnanci a SZCO. zaplatia to aj tym, ze budu musiet zrusit zivnosti. Ale dochodky lepsie mat nebudu. 400 000 ci 300 000(ak 100 000 zanikne) ak bude platit co i len o 30 ci 300 euro mesacne viac, by pokrylo vydavky na dochodky spominanej 330 000 ludi co maju dochodky do 200 euro.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

Tak spat k tomu prieskumu NBS.
http://www.nbs.sk/_img/Documents/PUBLIK ... l_hfcs.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Na strane 19 je zoznam aktiv podla decilov. Takze medianova slovenska domacnost ma nehnutelnost za 55 000 euro a na ucte 2 000, auto 5000, v II.ci III.pilieri mozno 2 500(1400+1000). No dajme tomu ze by to realita mohla byt. Ale ked sa pozrieme na 9,10 decil je na tom skoro rovnako,len ma drahsiu nehnutelnost na ucte ma o trosku viac(o nejaku 1000cku) -teda bieda. inak aj auto tam vyjde ak ich maju v domacnosti dva tak na 10 000. teda tu neverim,ze to tak je. V autach maju skoro rovnaky objem penazi ako na ucte.

Co ma celko neprijemne prekvapilo az zarazilo je zaver tej spravy. Od spotreby domacnosti - tam zistovali kolko minu na potraviny,restauracie(ok 100 slovak preslope a prefajci tu to moze byt) :D ,kolko da na byvanie a dost.
Pritom na toto neda ani 50% nie prijmu,ale svojich vydavkov.
http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=51855" onclick="window.open(this.href);return false;
A sporenie nic. resp,je to v casti Rozne, ze preco slovak spori. 90% vlastni nehnutelnost,ale spori na to len 9%.
http://www.slsp.sk/Clanok/sk/priemerny- ... 9_eur.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Tu si tiez musime pomoct inym prieskumom.
To sporenie je zufalo popisane, preskumane asi to nestalo za rec.
Ked pozrem do suvahy PSS, je tam 1,85(2011) miliardy kedze viem ze klientov stavebneho sporenia je cca 600 000(aspon sa mi mari) a dajme tomu 300 000 je vPSS,tak mi vychadza na ucte kazdeho jedneho by mohlo byt v priemere 6000 euro. A vroku 2010 bolo o 50 milionov menej. Teda narast 166 euro? To je len taky prepocet s realitou nemusi mat vela spolocneho.

17% domacnosti dedilo,celkom vysoke cislo, teraz som to nenasiel,teda asi minuly rok.Teda za jeden rok. Aj celkom prijemne sumy tam boli neviem ci tam niekto nezabil,ze 700 000. to potesi.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

Fero mucka sa snazil nieco vysvetlit a ma dva grafy. Napisal som do diskusie a aj ferovi muckovi v com je problem(do nahlasovania chyb).
Lebo problem je. Priemer aktiv slovenskej domacnosti udavaju 80 000 a fero mucka priemer jednotlivca dospeleho neviem 19 000(ja neviem kto robil tie grafy ci ECB?).

http://ekonomika.sme.sk/c/6763739/ako-t ... nemci.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Su len dve cisla co su medzi cislami fera mucku ci ja neviem kto robil tie grafy. A to je pocet domacnosti 1,911 miliona domacnosti a 4,5 miliona dospelych osob. Je nas 5,5 miliona a milion deti.

No ked prenasobite 80 krat 1,911 lomeno 4,5 vyjde 33777 eur. NIe 19 000. Tam je rozdiel dost velky. Keby bol 3 000 sa na to mozem vykaslat. Ale mne vychadza ,ze sme bohatsi ako nemci. :D Ako srandujem,ale pri hodnote priemeru to musi vyjst presne. S hodnotou medianu sa neda pocitat.

Len posledna poznamka. Strana 3.
http://www.nbs.sk/_img/Documents/_komen ... k_HFCS.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
finacne aktiva -co to ten median v europe ma? Inak mna uz sporenie nezaujima. Mam viac ako medianova nemecka domacnost a idem minat a som zvedavi co sa bude diat.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

Budúci rok sa znižuje štátna prémia na 5,5 % z ročného vkladu, s možnou pripísania najviac 66,39 €. Znamená to, že ak by mala byť na každú zmluvu o stavebnom sporení pripísaná maximálna štátna prémia vo výške 66,39 €, tak musíme ročne nasporiť na každú zmluvu aspoň 1 207,08 €.

http://reality.etrend.sk/byvanie/zvysit ... remie.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Tak stavebne sporenie prestava mat zmysel. Ja som sporil od konca roku 2009 - teda realne 5.ty rok. A tohto roku je cisty urok presne vo vyske stavebnej premie teda to realne da v cistom 3,24%. Teda buduci rok bude posledny. Aj detom neviem ci tam budem pokracovat so sporenim - budem sa asi musiet poobzerat po niecom lepsom.

A aj stavebne sporitelne budu musiet zmenit spravanie(podmienky) voci klientom - lebo skoncia velmi rychlo. A to mi vyhovuje.
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"