Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
garbo
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2010 7:47 am

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa garbo »

Ahojte,
chcem poprosit gangstro, resp. ostatnych o vysvetlenie gangstrovych slov:
> Keď chce niekto len úročiť svoje peniaze-na jednu zmluvu je možné získať 2 štátne prémie za rok-a prevod medzi manželmi je zadarmo.
na 1 zmluvu 2 statne premie / 1rok? spravne som to pochopil? ako?

> Medziúver - max. do 6,69%, ale časť tvojich peňazí sa úročí 2% úrok a štátnou prémiou.(pre spotrebný úver je to dobrý úrok )
mysli sa tym to, ze medziuver sa uroci v plnej poskytnutej vyske a 2% sa uroci Tvoj vklad do 1/2 nasporenej sumy + st. premia?

Dakujem za odpovede
rudo
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št 07 06, 2007 12:23 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa rudo »

garbo napísal:> Medziúver - max. do 6,69%, ale časť tvojich peňazí sa úročí 2% úrok a štátnou prémiou.(pre spotrebný úver je to dobrý úrok )
mysli sa tym to, ze medziuver sa uroci v plnej poskytnutej vyske a 2% sa uroci Tvoj vklad do 1/2 nasporenej sumy + st. premia?
Áno. Medziúver je jedna vec, úročí sa plná poskytnutá výška medziúveru (a NIČ VIAC, len úroky sa platia, ŽIADNA ISTINA). Poskytnutím medziúveru sa s dovtedy nasporenými peniazmi na účte NIČ neudialo, naďalej tam sú, úročia sa podľa zmluvy o stavebnom sporení, za ďalšie vklady naň prináleží štátna prémia. Možno to chápať ako dve nezávislé veci (až sa dosiahne požadovaná nasporená suma + hodnotiace číslo, dôjde k prideleniu štandardného stavebného úveru, ktorým sa vyplatí istina medziúveru a tento tým padne, a ďalej pokračuješ v splácaní tohto štandardného stavebného úveru). Síce už je to doba čo som bral stavebný úver + aj medziúver (dve zmluvy), ale malo by to fungovať stále rovnako.
garbo
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2010 7:47 am

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa garbo »

rudo napísal: Áno. Medziúver je jedna vec, úročí sa plná poskytnutá výška medziúveru (a NIČ VIAC, len úroky sa platia, ŽIADNA ISTINA). Poskytnutím medziúveru sa s dovtedy nasporenými peniazmi na účte NIČ neudialo, naďalej tam sú, úročia sa podľa zmluvy o stavebnom sporení, za ďalšie vklady naň prináleží štátna prémia. Možno to chápať ako dve nezávislé veci (až sa dosiahne požadovaná nasporená suma + hodnotiace číslo, dôjde k prideleniu štandardného stavebného úveru, ktorým sa vyplatí istina medziúveru a tento tým padne, a ďalej pokračuješ v splácaní tohto štandardného stavebného úveru). Síce už je to doba čo som bral stavebný úver + aj medziúver (dve zmluvy), ale malo by to fungovať stále rovnako.
Vdaka za odpoved. Tomuto vsak stale nerozumiem:
gangstro napísal:Keď chce niekto len úročiť svoje peniaze-na jednu zmluvu je možné získať 2 štátne prémie za rok-a prevod medzi manželmi je zadarmo.
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa gangstro »

Ahoj Garbo.
Vysvetlím: Ak má niekto v rodine zmluvu stavebného sporenia - vloží tento mesiac 664(príp. menej) eur a prevedie to na iného člena rodiny a on zas vloží do konca roka 664 eur(príp. menej) na zmluvu príde v ďalšom roku 2x štátna prémia - teda 132,8 eur - ŠP sa nezdaňuje. Zmluva môže kolovať aj po viacerých členoch rodiny, ale môžu byť vybraté iba 2 ŠP za rok na zmluvu.A každý prevod je spoplatnený - okrem medzi manželmi a z dieťaťa(do 18 rokov) na rodiča-to je zadarmo. Platí to pre PSS a.s.Ak chce niekto vedieť viac gangstro@pobox.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

:)) kokos, tak to uz co su za cachre machre :D vo Wustenrote je normalne rodinna zmluva, na ktorej su napr. dve osoby a obe cerpaju statnu premiu
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa gangstro »

V každom produkte sa dajú robiť čachre machre:) Aj v ČSOB sporiteľni - a nieje tam ani rodinná zmluva a zapojím celú rodinu do ŠP. Každý používame čo poznáme.
Peped
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2012 3:07 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa Peped »

Zdravim vas machri.

Sporim si už v pss-ke 2 roky po 130e planujem stavat dom asi za cca 4 roky +-, (pozemok mam). Oplati sa mi zvysovat vkladanu sumu na 300e aby som si nasetril viac penazi, a už si otestoval svoju schopnost splacania už vopred, kedze uver by som chcel platit okolo tých 300e. Na dom budem potrebovat nehjakych 50-70 000. Ma to zmysel alebo radsej si davat peniaze do nejakeho terminovaneho učtu? Je uver zo stavebky vyhodnejsi, v mojom pripade ako z banky? Pýtam sa tu lebo ked pojdem do banky povedia mi svoje a ked pojdem do pss-ky tam tam zase tiež svoje.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

Dam len nazor.
Neviem co planujes, a kolko mas penazi ale 130 euro sporenia to na dom nestaci.

Ale zas v tom prispevku je aj nejaky real a racio.,
Uver za 300 , je tak na hypoteku na 30 rokov na 40 000 ?

Uver zo stavebky je vyhodny len a len vtedy, ked nemas narok na iny, ci urok. A stavebko ma vyznam len kvoli uveru.
Na to aby si mal uver pr. 55 000 musis mat minimalne 22 000. A je smesne aby si to dosiahol 130 eurami.

Preco pisem podobne cisla a dom chcemaj cenystavebne ale sporit musi aspon trikrat viac. A vstavebnom to aj tak spacat budes. Priklad mna 400 eur. 7 rokov a koncim.
Peped
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2012 3:07 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa Peped »

Hej viem že 130e je malo a preto si to chcem zvysit na 300e - 400e, tak asi buderm aj spatit uver a už to možem platit odteraz (setrit). Chcem vediet ci to ma zmysel alebo radsej nech davam peniaze do terminovaneho niekde v banke a potom si vyberiem uver z banky plus moje nasetrene prachy. Je to este vyhodne to pss v mojom pripade? alebo dostanem lepsiu hypo v banke?
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

Stavebne sporenie, kvoli sporeniu nema zmysel. To tvrdia na fore a ak vies dosiahnut cca 3%, tak to zmysel nema. Ak si vies zohnat aj uver (hypoteku), tak pre teba stavebne zmysel nema. Iba ak by bol pre teba zaujimavy urok 4,7%(priklad).

Ale ak uz mas stavebne, neviem na aku sumu, ani aku uz sumu mas nasporenu ani neviem kedy chces stavat dom,kolko vies mesacne usporit a pod.. Ani ma to nezaujima. Ale ak ju uz mas moze byt to pre teba zaujimave aj nadalej sporit -aj uver.

Poradit ti neviem,lebo malo informacii ale sa mi ani nechce. Lebo premysliet si to musis sam a sam si zato budes aj zodpovedat. pr. ak si mlady je zaujimava ta hypoteka so statnou podporou. Co uz pre mna nema vyznam.

Snazil som sa poradit, inak tie cisla co davas su realne(viem to lebo s takymi pocitam aj ja) a ja dom si prefinancujem cez stavebko,ale ja nemam na vyber. Neradim nikomu to opakovat ako to robim ja, aj ked pre mna je to idealne riesenie. Ak mas na vyber do stavebka by som nesiel - u teba nejake rozsirovanie CS, ak tak len sporit na jednu zmluvu tych 700 eur za rok.
Sporim si už v pss-ke 2 roky po 130e planujem stavat dom asi za cca 4 roky +-, (pozemok mam). Oplati sa mi zvysovat vkladanu sumu na 300e aby som si nasetril viac penazi, a už si otestoval svoju schopnost splacania už vopred, kedze uver by som chcel platit okolo tých 300e. Na dom budem potrebovat nehjakych 50-70 000.
Vyjdem z tohto,mal som asi zacat tu. Zrejme mas dve zmluvy aj zena,ze? Sporil by som v tom pripade nadalej,Ale len tych 130. dalsich 300 niekde inde. Lebo na tych prvych 130 mozes dosiahnut v cistom 3%, ale z dalsich 300 mas len 2% po znizeni o dan len 1,62%.
Si na zaciatku sporenia -2 roky,takze este nejakych 5 rokov spor. Drzim palce.

Dalsia vec je mozna inflacia a je mozne ze sa nikdy nedosporis, niekto by ti poradil zober hypoteku uz teraz. mozno by mal pravdu.
Peped
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2012 3:07 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa Peped »

Som mlady 28r a mam stavebko len ja, zena nema. CS mam na 34 000e. Nasetrene mam do dnes asi 3000e +-. Stavat chcem za cca 2-4 roky, v hodnote cca 50 000-70 000e. Neviem ci sa mam spoliehat na ten dotovany uver pre mladych, ci to vobec este bude a ci budem splnat podmienky atd.
Viem ale že chcem stavat na isto a dosiel som na to že tých 130e je malo a preto rozmyslam o zvyseny na 300e len neviem ci to ma zmysel davat to do pss alebo radsej dat druhu zmluvu alebo sa na to vykaslat lebo aj tak to bude (možno) nevyhodne a budem brat nakoniec aj tak z banky.

Podla doterajsích info som si zatial vydedukoval že by bolo asi rozumne tlacit tam nadalej ale už tých 300e a ked budem stavat, bud si ich vyberiem a postavým aspon deku po prip. metrove mury a zoberiem hypo. Alebo vyberiem od nich uver podla toho co bude potom vyhodnejsie. Su moje spekulacie spravne?

Mam radsej vytvorit dalsiu zmluvu kvoly 66e s.p. alebo? Dufam že už som poskytol dostatok informacii.

Zatial dakujem za odpovede.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jediny zmysel preco platit do stavebka 300 Eur mesacne je tento: ak mas stavebko minimalne 12 mesiacov tak si mozes zobrat uver do 40 000 Eur bez dokladovanie prijmu a bez zalozenia nehnutelnosti. To sa hodi najma ked chce clovek stavat. Podmienkou je, ze splatka uveru nemoze byt vyssia ako to co si tam mesacne vkladal za poslednych 12 mesiacov. Beru to tak, ze tym pravidelnym vkladanim si im preukazal prijem. Musi vsak ist o pravidelne, neprerusene vkladanie = neprerusenych 12 mesiacov.

Nevyhody:
- ide o akciu PSS, ktora plati teraz a za rok, dva, tri uz nemusi
- dostanes medziuver = na zaciatku vysoke uroky a nesplacas istinu = dost vyrazne preplacas

Najlepsie je to urobit takto .. cisla z brucha, plus minus autobus: zoberiem uver 40 000, z toho miniem iba polovicu a druhu polovicu vlozim obratom naspat do stavebneho sporenia. Tym padom za cca rok splnim podmienky na stavebny uver = urok 4,7 % a uver nieco pod 20 000 Eur

CS si urcite nezvysuj, druhe stavebko si tiez nezakladaj
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

mal som dlhsi prispevok(nepodarilo sa to odoslat), mozno bol zbytocny. Ak chces vyuzit tu zmluvu o stavebnom sporeni co mas. myslim, ze by som to vyuzil.
Ak budes sporit 300 euro mesacne, mozno niekedy mat dom budes. Ak 400 euro mal by si to dokazat do 4-5 rokov - postavit. Ak 500 uver mas do troch rokov .

Cele to stavebne sporenie by ti malo stacit, kedze mas pozemok, malo vyjst na hrubu stavbu a este aj daleko viac prac.Potom to este nejako dofinancujes.
Peped
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2012 3:07 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa Peped »

A preco si nemam zvysovat CS lebo som si chcel zvysit CS na 50 000e keby niečo, lebo tých 34 000 je asi dost malo na dom :( . Budem tam davat tých 300e (možno viac podla moznosti) a ked budem chciet stavat, tak sa uvidi co bude vyhodnejsie, možno len vyberiem prachy a zoberiem z banky alebo od nich uvidi sa.

Dakujem za informacie :wink:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Lebo teraz vo faze sporenia tym nic nedosiahnes .. iba zaplatis poplatok. Nasporena suma bude tiez rovnaka .. nebudes tam davat viac len kvoli vyssej CS, budes tam davat 300 eur tak ci tak. Zvysit CS si mozes ked pride na lamanie chleba a budes potrebovat vyssi uver ako mas CS.
Peped
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2012 3:07 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa Peped »

Ok, tak vsetko necham na cas len si zvysim davky na 300e a postupne asi aj viac podla moznosti samozrejme.

Este raz diky za rady vsetkym :wink:
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

jediny zmysel preco platit do stavebka 300 Eur mesacne je tento: ak mas stavebko minimalne 12 mesiacov tak si mozes zobrat uver do 40 000 Eur bez dokladovanie prijmu a bez zalozenia nehnutelnosti. To sa hodi najma ked chce clovek stavat. Podmienkou je, ze splatka uveru nemoze byt vyssia ako to co si tam mesacne vkladal za poslednych 12 mesiacov. Beru to tak, ze tym pravidelnym vkladanim si im preukazal prijem. Musi vsak ist o pravidelne, neprerusene vkladanie = neprerusenych 12 mesiacov.
Ja som o tom to nevedel. Ze maju tento rok taku akciu. Ak je to tak by bolo vcelku OK. Ale normalne dosiahnes uver stavebny za podmienok, ze mas nasporene 40% ci 50% CS(niekedy si potreboval 50%),ale si potreboval aj hodnotiace cislo 64. A to zaviselo, od doby ako dlho ti peniaze lezali v stavebnej sporitelni.
Teda moj jednoduchy prepocet vychadzal z tohto. 40% z 34 000 je 13600, dnes mas 3000, teda minimalne musis nasporit 10 000 co pri 300 realne je ale podla mna by si za 4 roky nemal hodnotiace cislo 64.
400*4*12= 19200 to by si uz to hodnotiace cislo mal mat ale tvoj uver by bol len ca 12 000.
500*3*12= 18000 ten uver by si dostal aj po troch rokoch, nieco podobne ako vyssie.
Cielovu sumy by som velmi nerozsiroval. Ak pockal si na akciu,ked to daju zadarmo, bez 1% poplatku(niekedy maju akciu aj ked to v minulosti mali obmedzene na 5000 eur ale to na ucel vyhodnejsieho sporenia staci) a urobil ju na zenu(kvoli stavebnej premii).

Na ten zbytok si potom niekde pozicias.
--------
Ja mam CS na 55 000,ale mam aj sporenia na deti, a z tej sumy 30 000 mali len deti, len sa mi uz sporit nechce, tak som si vymyslel ,ze si postavm dom.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

este aby nevzniklo nedorozumenie: nedostanes stavebny uver, ale medziuver. Preto som pisal tu poslednu cast, ze ako to je najlepsie spravit.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

Aha
Najlepsie je to urobit takto .. cisla z brucha, plus minus autobus: zoberiem uver 40 000, z toho miniem iba polovicu a druhu polovicu vlozim obratom naspat do stavebneho sporenia. Tym padom za cca rok splnim podmienky na stavebny uver = urok 4,7 % a uver nieco pod 20 000 Eur
20 000 tam vlozis akoze splnis tu podmienku 50% ale nezda sa mi ze za rok by si dosiahol hodnotiace cislo 64, ak si dobre pamatam bolo treba na to dva roky.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ale uz si rok predtym sporil...kym si splnil podmienky na ten uver. Pisal som, ze je to plus minus autobus. Musel by som to este prepocitat.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

Ved ano,ale 3000 za dva roky sa nevyrovna 20 000 co musis tam mat ten dalsi rok(je to stale 1:3, priklad 6 000 ku 20 000,ale beriem to,nieje to az tak podstatne v tomto pripade). Ale ako to je s tym medziuverom, tych 20 000 co vlozis jednorazovo, si kedy mozes vybrat? ked splnis podmienku na stavebny uver? to znamena rok a pol by platil 6% urok zo 40 000(a z 20000 mas 2%urok) a potom 4,7% z 20 000? Ako priklad to nieje zle, pri financovani vystavby, lebo nie vzdy je potrebne mat celu kopu penazi pred zaciatkom stavby.
Zle uz som to pochopil ty uz tych 20 000 co si tam jednorazovo zlozil nedostanes. teda nedostavas ani tie 2% uroky. Len sa stane z CS 40000 po roku a pol plateni 6% zo 40000, stavebny uver vo vyske 20 000, ktory zacnes splacat po roku a pol. teda si pozicias 20 000 na dajme tomu 8,5(7+1,5) roka pricom platis 1,5 roka 3600 a dalsie obdobie 3100 eur na urokoch. To je ako keby si ten uver(20000 na 8,5 roky) zobral na 7,5% urok.
Mozno,keby sa stavebny uver na miesto 7 rokov bral na 10rokov by ten urok isiel dole dajme tomu k 7%. Mozno to pre ludi bez bonity moze byt vyhodne, ci jedina moznost. Ale su to prilis vysoke uroky.
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa gangstro »

Zdravím vás
Pridám aj svoj názor: Medziúvery bez založenia nehnuteľnosťou sa poskytujú len do výšky 25.000 eur.
Osobne by som zmluvu rozdelil v pomere(zachovám tým podmienky) jednu časť dal žene a získaval prémiu na dvoch členov. Keď príde bábo na to sa dá zobrať zmluva zadarmo a previesť na rodičov.Rok pred stavaním by som upravil zmluvu podľa potrieb
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tych 40 000 je iba stavebny uver ?
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa gangstro »

Áno - medziúvery bez založenia sú len do 25.000. 40.000 je len pre stavebný úver - stačí aj 10.000 eur mať nasporené príp.25% - ale o to dlhšie ich tam treba mať vložené
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

698,6 1115,2 995,85

Som pozakladal stavebka ,lebo som chcel sporit na prelome 2009/2010(teda 4 roky).
Tie tri cisla su vysledky, na konci 2013 - inak su presne,podla vypisov a 2013 viem odhadnut.

Prve cislo 700 eur su poplatky - to je strata a najvacia, a najvacsia blbost a neodporucam stavebko,ale ked uz za 4 roky maximalne poplatky 100 eur(nebyt tych sialenych poplatkov je to na sporenie podla mna vhodne). Druhe cislo su uroky(vsetky cisla su komulovane behom 4 rokov) - teda kumulovane uroky, tretie cislo je statna premia. Teda uroky su 2%. Premia to v cistom da, jedina nevyhoda su poplatky. Teda zhodnotenie je 4%(z poplatkami 2,5%) - jediny problem u mna su poplatky. Ale ja ich viem aj akceptovat kvoli uveru,keby som potreboval,ale. na sporenie to nieje vhodne, priklad, ja som dosial uver nepotreboval. Mozno ho nevyuzijem. Sadzbu mi daju 4,7%? Neviem ci je dobra, ale v banke nedostanem uver.
Idem nieco najst ak to najdem dopisem.

sorry slimak, ale naozaj nechápem prečo by som ja mal z mojich daní tebe dotovať štátnu prémiu. Prečo by sa mal štát do takýchto hovadín vôbec púšťať. Lebo ty na tom dobre zarobíš, lebo nikde inde by ti nedali úver?
Sorry, ale ak tomu dobre rozumiem, tak máš:
1. nezdanené príjmy (na čierno) a preto ti nedajú klasickú hypotéky a využívaš stavebko
2. dane neplatíš ani odvody, ale z rozpočtu a z mojich daní chceš brať štátnu prémiu
Mne nedaju uver kvoli tomu ze nemam prijem ako FO(prijem na PP,vlastne ani neviem co chcu, na dohodu som mal prijem)(inak, ked som si minuly rok myslel, ze idem stavat( a chcel uver pre mladych) - som si aj vymyslel prijem aj odvody by som platil - vykaslal som sa na to). Resp som ho mal na dohodu(prijmy, tohto roku to bude aj na zivnost, ci najom). To je jedno. takto - neplatim dane ako si minister financii si mysli ze by som mal platit on odomna ocakava 6 000eur, dostane 500eur),ale to neznamena ze mam prijmy na cierno,ktomu by som sa nemohol priznat na fore. Je to stare - ale treba to objasnit. Inak ja prijmy mam aj dnes ale aj naklady.

Jedna vec a hlavne je dolezite sporit. Inak ja som zacal pred 4 rokmi ako sa mi narodilo druhe dieta - ci stavebne ? Mozno to nieje vhodne. Ale sporit treba. Ja nemam poistene nic ale uz nieco nasporene mam. 4 roky. Resp praca 10 rokov.
Keby sa mi darilo aspon tak ako posledne roky. Inak o mesiac budem mat auto? Sa tesim . Nikdy som ho nechcel. Naklady - ale ho vyuzijem aj system.

zaver - stavebko neodporucam beznym ludom-ale zas neviem co im odporucam,ale sporit by mali. Pre mna aj to stavebko moze byt ak mimo urokov vyhodne,lebo ja uver inde asi nedostanem a ani ma to nezaujima.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

http://finweb.hnonline.sk/c1-59490430-p ... -o-chudobe" onclick="window.open(this.href);return false;

graf nizsie, verite ze median nemca je 33 000 euro? To je ta posledna myslienka. Ja tomu neverim, ale keby... nech .
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

Mna zaujima,ako je mozne ze mam vacsi majetok a som nic nezdedil ako medianovy nemec?Vsetko pracou. Ja a tiez moja manzelka. Nepochybujem ze pisatelia na toto forum tiez. Cim to je?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2828
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 112 times

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Je to tym, ze Nemec byva v lepsej nehnutelnosti ako Ty, ktoru obycajne nevlastni. Okrem toho, Nemec nepotrebuje setrit, lebo ma zaruceny slusny dochodok. Teda "chudobnejsi" Nemec si dokaze zit na vyssej urovni ako "bohatsi" Slovak. A to od narodenia az po smrt.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Mozno ty zarabas nadpriemerne v hladovej doline. Vela usetris. Ak by si nadpriemerne zarabal v Mnichove, tak ti vela penazi neostane (vela das za byvanie aj dopravu). Ani v BA to nebude ruzovsie.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa Biosko »

Asi za byvanie, doprava nie je nejako extra draha, co som tam bol menej nez rok dozadu tak za tyzdenik do celeho mnichova na vsetky ucka ska autobusy elektricky a na vsetky ringy ma vysie menej ako 20e na tyzden. Verim ze mesacnik bude okolo ~40euro. A to sa da usetrit ked kupis napr len ringy ktore potrebujes, na to som sa ja vykaslal kedze som bol na sluzobke :D a chcel som behat od Mnichova az po Dachau.
Co je drahe tak jedenie v restauraciach, 2 deci koly za 3-4 eura :D dokopy jeden obed ~ 20euro-30euro. Nevadi boli diety.
Ale vo firme sa dalo najest aj okolo 5-10e. Akoze ako u nas za "listok".
V potravinach take ceny ako u nas.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

OK, rokosak, ciastocne mozem suhlasit. Filip, tiez. A co stym ,ale OK,.Idem si najst filipov prispevok kde ja chodim peso.

Iste chodim peso a co? Do roboty aj nadalej budem chodit peso. Lebo ,alebo inak sa pochvalim,lebo si myslim ze som sikovny. Dnes zena prvy krat som dal sa postarat o deti a nech ich odnese do skolky(inak zena keby som to mal podelit sa stara o deti asi na 80%). Poplach bol uz o pol siedmej. Ona chodi do skoly o 5 minut 7:30(jej skola je necelych 5minut od bytovych dvier). Vtedy sa ja niekedy prebudzam. dneska sa niekedy zobudza(dcera) o 7:35. Dnes mozno nemala sok,ale vstala o hodinu skor. Ved preco nie.

Ale dve deti obleciem asi za 10 minut, resp. za ani 20 minut ,lebo ich aj v skolke vyzliekam. Od 7:35 do 8:00 robime len to.
Mam sikovnu zenu ale obliect deti nedokaze pod 30 minut. Ja to dokazem, zobudit sa mlieko(5 minut na mlieko), obliect, vyzliest. Saty mam pre deti pripravene vzdy( to spravy zena na kopky, nikdy nesklamala, inak by som bol v prdely). Aj pre seba. Inak nedokazem nic.
Inak funguje to lepsie aj za spoluprace s detmi ako ked sa pozerate na formulu pri prezuvani.

Inak nasiel som si filipovu narayku,a noc tam nebolo.

Nesledujem uz anglicko, posledne 4 roky mam zaujem vyplatit brata(zije uz aspon 8 rokov v anglicku)zno nie, aj brat aj anglicko aj vyplacanie ma uz nezaujima. Ale co? Predrokmiked som nemal nic som munieco ponukal,dalsi rok o 50% relativne viac. Dnes mu nic viac neponuknem, max 25000 eur a koniec - aj to je blbost a mu to nedam. Ale akasituacia je v anglicku? Nehnutelnosti? Radsej kupim, ten barak kde byva - bude mi platit. Chlapcovi o 5 rokov starsiemu nedam peniaze - nechlasta a nefajci ako ja,ale one prijde.

Ked som mu to prvy krat ponukal som si odsledoval realitny trh v meste kde zije - rugby. Dnes ma to nezaujima. Ale co speniazmi? Nechcem dopadnut ako na cypre, ale to nieje dovelizite. Rad by som pomohol bratovi, a to v minulosti som siel do rizka, dnes nie. Dam len to co mam, resp..
Pre mna je riziko ta astra . Ako sa na nu tesim, piciaci smeracky dufam ze nejaku dieru za mesiac aj zaplatauju.

Inak u nas v meste je to hrouza na ceste. V januari? este ani vytlk nebol, dnes? Neskutocne.

Inak ja niesom etalon slusnosti(mam minulost, inak 13 rocna minulost). Ani voci bratovi a si to uvedomujem. Preto mu dam aj viac ale nie na hlupost. Dnes mu viem dat viac. Co on nikdy nenaspori, aj ked je to pracant . A sikovny clovek. neviem ci teraz na vikend ci zajtra pride? Rad by som mu pomohol. Ale uz sa kvoli nemu zadlzovat nebudem. Lebo?, tiez nieje to ferovy clovek.

Inak posledna veta a sporenie a ako vidim svoj rok ja. 6000 euro ma bude stat auto(bez benzinu), na stavebne potrebujem 2400 eur a na jednu dovolenku 1000(inak chcem dve). Teda 9400 eur. Ci na to mam ci dokazem to dat ja musim. A dam, ale ine zivotne potreby a naklady musi financovat zena(prijem ucitelky - 500 euro aj s bonusom, a to cez prazdniny nema prijem a neviem ci ucit bude aj na jesen) o jej prijem o to pojde, ja mam este nejaku rezervu - 2,3000 eur.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

Za hlavný dôvod označila skutočnosť, že Nemci vlastné výrazne menej nehnuteľností ako Juhoeurópania. Medián čistého súkromného majetku domácností v Nemecku dosahuje podľa Bundesbank 51 400 eur, zatiaľ čo v susednom Francúzsku to je 113 500 eur, v Taliansku 163900 eur a v Španielsku, sužovanom obrovskou nezamestnanosťou, dokonca 178 300 eur.
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clano ... ndesbanka/" onclick="window.open(this.href);return false;
Teda median je na domacnost 51 400. Teda na dospeleho jednotlivca to bude aj menej ako predchadzajuce zistovanie(na jednotlivca udavali 33 000, jednotlivec by mal mat viac ako domacnost videlena 2,ale ta domacnost ake slabe cislo).
Ako iste je to, v krajine ktora je slusnejsia - nemas taky dovod mat uspory v takej vyske ako v krajine, kde na cloveka stat kasle.
Ale priklad, ten spaniel ak ma likvidny trh,teda tu sumu co ma v nehnutelnostiach v spanielsku vie predat. Tak si v nemecku vie polahky kupit byvanie - ziaden najom a na slusny zivot mu bude stacit aj mensi prijem - ale neviem ci sa to deje,ale necital som o tom. priklad aj ja som fantaziroval, ako by som si dokazal u nas postavit dom, ci kupit, to dokazem zaobstarat svoje byvanie(pr. byt)aj v Bratislave, v USA ci mozno aj v nemecku. teda mobilny som viac - slobodny- samozrejme este by som musel tam vediet zarobit na prezitie.
Pre štúdiu použila banka dáta získané od takmer 3600 domácností v rokoch 2010 a 2011. Informácie zahŕňali údaje o hmotnom majetku, bankových úsporách, príjmoch a nárokoch vyplývajúcich zo súkromného dôchodkového sporenia.
Ale sa mi nechce verit, ze nemci nemaju ani auto , ci dve ci na ucte co ma hodnotu 51 400 eur. Priklad, ja si auto ktore este ani nemam(aj ked ho budem mat bude pisany na leasingovku) nemozem zarat do svojho majetku,ale 5000 na jeho prvu splatku uz mam, teda som odlozil svojich 4 prvych vyplat(zatial je marec,takze 3).

Inak som si isty, ked som pisal predtyzdnom ten prispevok som scital aj dalsi stlpec, dane. nevidel som ho tu, mozno prehliadol za 4 roky 207 eur, teda popri poplatkoch aj toto je minus - zas nietak hrozitanske,ale skoro jednu premiu som si zaplatil sam, neplatil mi ju Filip. Ja so m to pisal iste a si pamatam,ale taky jefakt, 1,2 roky co som dane za deti zaplatil, resp, co im stat zobral,po danovom priznani im vratil, dnes to nejde, ani minuleho roka. Ale ked to slo som to robil, podaval danove priznania aj za deti. teda ta suma 207 je ralna co som zaplatil a platil by som viac, mozno 250 , len som podal danove priznanie. Dnes to uz nejde. Mozno pravda je taka ze platit som mal 207,ressp to mi strhli aj detom a 40 euro mi vratili - skor to je pravda.

Zmatok a presne tabulky to dokopy nejde,ale posledna veta bude asi pravdiva,dan co mali vracat som daval na stavevbne ucty. teda co vratili bolo evidovane ako vklad.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

filip glasa napísal:v pripade, ze by som daval do zuna 682 (664 + 18) Eur rocne 1.1. kazdy rok, tak verim, ze aj excelovsky analfabet si dokaze prepocitat ze, keby som to robil 6 rokov po sebe pri utoku 4 % minus dan a dalsi rok vklad, urok a dan z uroku atd, tak som na konci 6 rocneho obdobia na sume 4.575,54 Eur. Keby som to iste robil na stavebku a kazdy rok na konci si pripisal premiu a zhodnocoval to 2 % a k tomu 18 Eur poplatok, tak po 6 rokoch mam 4.615,72 Eur.
sorry, ale práve si sám napísal, že 6 ročné stavebko má podobný výnos ako termínovaný vklad. A to prosím pekne v termiňáku sa nemusím viazať na na 6 rokov a platiť extrémne vysoké poplatky (na tvoju províziu) ako v stavebku. A nevystavujem sa riziku zmeny legislatívy (štátnej podpory) a ani obchodných podmienok (výška poplatkov a výška úrokovej sadzy 2%).

Stavebné sporenie je čistá hovadina pre ľudí čo nevedia počítať a takých čo sa nechajú obalamutiť sprostredkovateľmi ako ty.

Stavebné úvery ako bonus je čistý výsmech. Medziúvery sú extrémne drahé a klasický stavebný úver sa mi oplatí +- rovnako ako obyčajná hypotéka.[/quote]


--------
Tieto nazory nad ciarov su Filipa glasu. Cista hovadina,obalamutit, by som vyhodil, nesuhlasil,ale nic proti. Nazor ako nazor.
Len zaver, ja stavebko neodporucam, aspon ked maju poplatky. Ja som dve zmluvy po 5000 eur uzavrel bez poplatku - vtedy,sa to oplati.poplatok za vedenie uctu je bezvyznamny a oproti inym bankam, nizky,ajked mozo a zrejme, tam kde sa vkladaju peniaze na sporenie by poplatky absolutne nemali byt.

Zhrniem to. Aj ked sa pozriem na toto
http://ako-investovat.sk/grafy/makroeko ... s-inflacia" onclick="window.open(this.href);return false;
nieje to nic moc,ale horsie to nieje.
2010
PS Poplatky uroky SP vklady dane konecny stav
Sp Laura 0 172,9 22,59 66,39 1475 4,29 1386,79
226,67 Marek 0 172,9 23,49 66,39 1475 4,46 1387,52 199,9
Uroky Uver 4513,48 128 123,93 66,39 2800 23,43 7352,37
230 Miroslava 0 8 0,12 0 75 0,02 67,1
Peter 0 8 0,12 0 75 0,02 67,1
4513,48 489,8 170,25 199,17 5900 32,22 10260,88 10260,88

2011
PS Poplatky uroky SP vklady dane konecny stav
Sp Laura 0 9 0,57 1,89 179,31 0,1 172,67
226,67 Marek 1387,55 18 33,8 66,39 666 1,96 2133,78
Uroky Uver 8806,32 91,8 193,12 197,28 1365,78 36,67 10434,03
230 Miroslava 67,1 18 8,68 0 660 1,64 716,14

10260,97 136,8 236,17 265,56 2871,09 40,37 13456,62 13456,62

2012
PS Poplatky uroky SP vklady dane konecny stav
Laura 172,67 9 12,6 66,39 1073,6 2,4 1313,86 12600
Marek 2133,78 9 60 66,39 1520 11,4 3759,77 15000
Uver 10434,03 9 220 66,39 780 42 11449,42 22400
Miroslava 716,14 9 28 66,39 1192,46 5,3 1988,69 5000

13456,62 36 320,6 265,56 4566,06 61,1 18511,74 55000

2013 PS Poplatky uroky SP vklady dane konecny stav
Laura 1313,86 9 32,26 66,39 600 6,13 1997,38 12600
Marek 3759,77 9 81,18 66,39 600 15,42 4482,92 15000
Uver 11449,42 9 228,98 66,39 600 43,51 12292,28 22400
Miroslava 1988,69 9 45,76 66,39 600 8,69 2683,15 5000

18511,74 36 388,18 265,56 2400 73,75 21455,73 55000


698,6 1115,2 995,85 207,44

Nieje to na cent presne(poplatky boli vysie rocne aspon posledny rok,ale aj uroky - koncorocny stav nebol iny ako 10 eur - tuto tabulku mam v praci - som ju neaktualizoval, z vypisom za rok 2012 ale viac ako10 eur nebol rozdiel, preto by to malo platit aj pre rok 2013) ale viac ako 10 euro sa to nelisi. Teda je to v priemere nad 2% . Asi 2,3%.v cistom 2,16. Posledne hodnoty v roku 2013 su cielove sumy.

Inak,len fantazirujem, Ale ked som minuly rok fantaziroval, ze idem stavat dom. CHcel som hypoteku pre mladych, tychto penazi by som sa nedotkol. Problem bola cena pozemku,ale aj moj dovod umysel, stavat. nemal som ani auto. vykrvacal by som na,ci nevykrvacal, na splatkach uveru - inak ja som si to naplanoval splatit do max 10 rokov. Ale nemal som auto. Ako by som sa hybal z domu? Da sa kupit aj za 2000 euro. Problem bol pozemok. cena. Cena jedineho pozemku, mozno by som mohol najst nejaky iny, je prilis vysoky,kolko stoja domy s pozemkom. A posledne ja dom mam, z velkym pozemkom - len tam byvaju rodicia. Tam musim vyplatit brata. Tak som sa tohto roku rozhodol pre auto. Pre deti by som a zenu chcel dom. Ale byt kym nemame auto je idealny. Vsetci sme do 5 minut upratani v praci ci v skolke.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

Inak dam este prispevok - blby janko. Blby janko nebol blby janko.
Ale je to pribeh. Ja blby janko - ked som zacal mat prijem ,moja matka - sa zrealizovalo, tak ako to dnes nemam vyplateneho brata, sestru vyplatenu mam(bol to napad mojej matky). Matka zobrala uver a to sestre poslala. Vlastne to bol stavebny uver,ale cely som splacal,ja. Matka si to nepamatala. A tvrdila ze to splacala ona,alebo ze to boli jej peniaze. Ukazal som ucty a dnes to chape. Nejde o sestru, ze by to zapierala ci neakceptovala. nejde o nu lebo vie ze ona peniaze dostala, ktore som ja platil(nikdy o tom nebola ani rec medzi mnou a sestrou). Len matka si myslela ,ze to boli jej peniaze(a to som jej musel dokazovat na vypisoch - mi neverila a ked nas otec vyhodil zila u mna,som si musel kupit byt z mesiaca na mesiac a podarilo sa),ale ziadne ona nedala - platil som to ja. Brata nemam vyplateneho. Inak cely dom je uz na mna prepisany davno(papierovo). Ale brata nemam vyplateneho.

Inak dnes s otcom aj dlho, aj s matkou,odkedy ma vyhodil,inak aj v tedy ked bol triezvy mi pomahal s nabytkom do avie. inak vtedy brat bol doma sami slubil a neprisiel pomoct nakladat nabytok. otec co ma vyhadzoval mi pomohol,nakladal to so mnou. Den predtym sme sa skoro nezabili, na druhy den mi pomohol, inak od vtedy pohoda - pomohol mi sto,dvesto krat.Predtym 15000 krat. nepomylil som sa vcislach. Dnes ma rakovinu. moznoju mam aj ja.

Asi nebudem kandidovat do ziadnej funkcie. ,lebo to nepojde ani nemam zaujem, sranda tri ... nepoviem to. Je to primitivna prkotina,ale ked som to spravil som sa zachoval neviem ako,ale sa priznal. ospravedlnil. Mozno som sa neospravedlnil :-) sa to neda, ani som to mozno nespravil.Priznat sa da ospravedlnit to nejde.Inak ja to v hlave mam vyriesene. Aj viem preco som to spravil,len je to nedostatocne. primitivne - ale aj slachetne. Keby som nemal ciel nesiel bysom do toho. Dnes je to sranda - pre mna aj nie.
Inak dnes ked si na to spomeniem- lebo aj spomienky viem prezit ci si ich prehrat . ja to nelutjem.
Naposledy upravil/-a slimak v Ne 24 03, 2013 3:33 am, upravené celkom 1 krát.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa kiikino »

he he slimak ked citam tvoje prispevky pripada mi to ako keby si mal 3 promile
ale moc nechapem co tym chces povedat
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

kiikino napísal:he he slimak ked citam tvoje prispevky pripada mi to ako keby si mal 3 promile
ale moc nechapem co tym chces povedat
3 promile nemam, co chcem povedat? nic. najdi jeden svoj prispevok ktorym si chcel nieco povedat. mozno spravim nad nim hehe he mozno hau. Si silny velky,hehe mas prispevok? nad ktorym mozem spravit hehe ci hau? Ci mam sledovat tvoje prispevky?

jedna vec je ista priznam mam vypite. Druha vec je ista, kikonov prispevok sa mi nezda .. po tretie - ak ja niesom koser a kikino ano ja to akceptujem tiez tu koncim.

Asi koncim. majte sa.

len posledna poznamka - je potrebne vediet zarobit a dostatocne 3-4 viac ako okolie. Nieje na skodu aj 10 - 1000 nasobne,len aby ta potom okolie nebralo nejak inak. netreba sa tym chvalit. Druha vec aj kolko vies usporit. hehe. Kikino ja si myslim, ze to tak je. Ale dolezite je ked zarobis nebyt odtrhnuty od reality. Potom ak si odtrhnuty musis emigrovat - niekde inde. Budes sa len trapit.
Naposledy upravil/-a slimak v Ne 24 03, 2013 4:09 am, upravené celkom 1 krát.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa kiikino »

snad si sa neurazil, cim viac prispevkov tym lepsie aj tak nemam moc toho na robote
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

oto je asi najzaujímavejšia časť správy. Keď do úvahy zoberieme medián veľkosti majetku (teda strednú hodnotu, ktorú má štatisticky najväčší počet domácností), z prieskumu vychádzame lepšie ako Nemci. Tam sa však zoznam krajín, ktoré sme preskočili, končí. Nemci totiž majú tento ukazovateľ suverénne najnižší spomedzi sledovaných krajín a svedčí o tom, že rozdiely medzi bohatými a chudobnými sú v krajine extrémne veľké.
http://finweb.hnonline.sk/c1-59661600-s ... -nez-nemci" onclick="window.open(this.href);return false;
No vidite,minule som si myslel(napisal),za ja(ci moja domacnost) som bohatsi ako medianovy nemec,ale z prieskumu dokonca vychadza ,ze medianovy slovak je bohatsi ako nemec. Jedna aj druha veta asi pravdiva nebude a tomu neverim,ale....
Ked to pisu ...

Tak som si nasiel nasu spravu NBS. ze co to maju za bludne prieskumy.
http://www.nbs.sk/_img/Documents/PUBLIK ... l_hfcs.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Pre mna to je velmi zaujimave citanie. Preletel som to zatial pocas dvoch hodin, vedel som ze sa na tom pobavim,ale zas nenasiel som v nom nejaky rozpor,co by mohol byt s realitou. Ono aj ja mam nejaku predstavu ci poznam stare statistiky. Co ma pobavilo.
Respondentov, ktorí uviedli, že v budúcnosti očakávajú starobný dôchodok z 1. piliera
dôchodkového systému, sme sa spýtali, či vstúpili aj do 2. piliera. Na túto otázku odpovedalo
kladne iba 26,1 % respondentov. Tento podiel je dosť nízky v porovnaní s údajmi, ktoré sme
získali zo Sociálnej poisťovne. Z nich totiž vyplýva, že podiel aktívnych sporiteľov v 2. pilieri
voči všetkým poistencom v 1. pilieri bol v roku 2011 až 44,4%.9
I keď vezmeme v našich
dátach do úvahy iba pracujúcich respondentov, ktorí sú určite aktívnymi poistencami
v starobnom poistení, vychádza nám tento podiel iba 28,0 %. Jedným z možných vysvetlení
tohto rozdielu je to, že si viacerí respondenti v momente rozhovoru nemuseli spomenúť na
to, že sa prihlásili do 2. piliera (alebo tomu nevenovali dostatočnú pozornosť)
Aj toto bude realne. Polovica slovakov ani nevie,ze je v II.pilieri. :D Ja som to aj ocakaval.

Priklad mate tam prijmy zamestnancov - zamestnanci nevedia ani kolko v hrubom rocne zarobia. Priemer vysiel 6400 a median 6200. Ja si tipnem,ze v roku 2010 mohol byt priemer 750 krat 12- teda 9000. Aj ked teoreticky to vedia,len vybrali taku vzorku.
Inak maju tam respondenta co udal ze zarobi cez 200 000,najvyssia suma v II.pilieri cez 20 000.
Su tam aj prijmy podnikatelov,ked si pozriete cisla - priemer 15 000,median 12 000. Co s mojim poznanim celkom koresponduje. Dajme tomu,ze ked zoberiem ze SZCO zarobi menej ako majitel s.r.o.,a zoberiem, ze ja posobim v najchudbnejsom kraji. Teda bezne SZCO je vcelku rado ked si zarobi ako priemerny zamestnanec. Toto nebolo danove priznanie - teda udali asi fakt. Preto cez 80 percent SZCO plati minimalne odvody. Lebo cisla nepustia. Do zakladu 12 000 sa platili minimalne odvody. Teda,ked im zvysili odvody na uroven zamestnancov a zdvihnu minimalne odvody, tak (median, ci dolny kvartil) szco skoncilo - skor ci neskor. Cisla nepustia. A Richter ci ludia na uradoch to velmi dobre vedia. Ich odpisali ako dobytok.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa kiikino »

ono tie slovenske statistiky su dost naprd staci si uvedomit aka je velka seda ekonomika na slovensku
naprilad ked idem do servisu blocek dostanem len malo kedy a ked tak ide o velmi male sumy, tie vacsie sa proste neuctuju, v pneuservise som pankovi povedal nech neblokuje, v kadernictve som tiez blocek nedostal, to este nehovorim ze vela ludi si robi domace opravy samo, pripadne si zavolam znameho co mi doma napriklad vykachlickuje a tam o nejakych blockoch nikto nerozmysla, predtym som robil vo vyrobe reklamy, bezne sa robilo bez blocku, ked sme robili pre vacsie firmy tie chceli papier ale za ten si aj pekne priplatili
preto aj ked porovnavam nase HDP na hlavu s nemeckym napriklad tak viem ze to je prave tymto dost skreslene, je sice pravda ze nezijem v nemecku a teda neviem ci aj tam takto neodzubavaju na daniach a odvodoch ale ja si myslim ze nie
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

Som si bol zapalit tak dopisem par myslienok. Filip pamatas sa ako si na trende pisal,nech zivnostnici neplacu nad svojimi nizkym dochodkom. Fico v nedelu tvrdil,ze maju 150 eurove dochodky. Nemaju, ja mam troch co sli na dochodok a dvaja co sli na predcasny mali 2009 az do 2011 220,240 a jeden byvali banik 450 eur. Inak dnes na predcasny ta nepustia ak ti nevyjde cez 220. No a samozrejme vsetci platili aspon 15 rokov minimum. Mne nesla do hlavy ta pani z PRAVDY co pisali ze ma 166. Neviem preco. ALe nie kvoli malim odvodom pocas SZCO. Ja som sa ju dokonca snazil najst v registri ci taka osoba existuje. Ju som nenasiel, v Bratislave je predsa len vela ludi a nepoznam jej titul, bol tam spomenuty druhy pripad pana Ivana - toho som mozno nasiel. Len nebyva v turanoch a podnika od 1994.
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/1 ... nostnikov/" onclick="window.open(this.href);return false;

K prieskumu,takze prijmy(zamestnancov a SZCO, ma pokryte vsetko -nechal 150 eur pre studentov,aj dochodcov majuci prijem skasiruje) ma Fico slusne zdanene - viac uz od ludi cez tieto dane a odvody nejde dostat.50,60% zdanenie je uz dost velke.
Ale co maju slovaci? Nehnutelnosti? Dobry zaklad - 90 percent v celkom slusnej hodnote. Teda moze dat aj celkom slusne malu sadzbu. Ved Filko si stymi mapami nejak poradi.
Inak v tejto statistike mozte vidiet ake dochodky budu o par rokov. Co maju ludia na uctoch,v II.pilieri, v III.pilieri(ako su pripraveni na starobu). Kolko maju v autach,v nehnutelnostiach, ci na uctoch. Okno z bytu asi nebudu vymienat za lieky,ci jest. Teda ja si myslim - realna hodnota - cena nehnutelnosti nebude mat preco rast.

Zapoculi ste,ze poliaci idu zrusit II.pilier?
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"