PSS - oplati sa, alebo nie ?

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mozok
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 12 04, 2013 9:45 am

PSS - oplati sa, alebo nie ?

Príspevok od používateľa mozok »

Zdravim.

Nasiel som tu viacero prispevkov k stavebnemu sporeniu, ale vacsinou starsie veci. Tohto roku sa podmienky zmenili, klesol v klad k dosiahnutiu plnej statnej premie.
Oplati sa teda otvorit si stavebne sporenie len z hladiska investicie na 6 rokov? Myslim tym, vlozit v januari plnu sumu cca 550 €, nechat to zurocit, popripisovat statne premie a po s6tich rokoch vybrat. Alebo poznate nejake lepsie riesenie ?

pre zaujimavost, pocul som o nasledovnej moznosti: Po uplynuti 5tich rokov (alebo 6tich, uz neviem presne) sa daju naakumulovat zmluvy a za doplatok 50 eur, ziska clovek plnu statnu premiu, nemusi teda vkladat 550 €. Pocul som to len sprostredkovane, preto neviem ci je to pravda. Viete niekto o niecom takom?

Vdaka.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: PSS - oplati sa, alebo nie ?

Príspevok od používateľa Chris »

pokial viem, tak tam musis kazdy rok vlozit 550€ a dostanes 50€ premiu, ci sa ti oplati hod do excelu a uvidis ;-)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: PSS - oplati sa, alebo nie ?

Príspevok od používateľa slimak »

Kvoli sporeniu a na sporenie? Podla mna nie. Z mojej excelovskej tabulky. Za 4 roky 2009 az 2012, realne to boli tri roky len 2010-2012 na 4 zmluvach. vklad 13337( vpriemere vklad na zmluvu bol 833eur rocne), poplatky za uzatvorenie zmluv 662(niektore 2 krat 5 000 boli zadarmo), uroky 726(tu je cast urokov aj z penazi skor nasporenych), statna premia 729, dane 133(v minulosti sa pri podani DP vracali ztrhnute dane naspat na sporenie,dnes to nejde). Teda v cistom 661 eur.

Jedine co mi vadi su tie poplatky za uzatvorenie zmluvy. Keby neboli mal by som o 500 eur viac a to by uz take zle nebolo.
Teda ak stavebne sporenie,tak bez poplatkov za uzatvorenie zmluvy o SS. Tie poplatky su zavisle od CS - ale ked SS tak len kvoli a stavebnemu uveru. Teda u mna boli vyssie lebo som si dal aj relativne vysoku sumu 55 000 je moja cielova suma.

Kupoval som auto tak som zobral stavebny uver(ja uz na stavbu uver brat nebudem - nic nebudem stavat) :-),hlavne kvoli peniazom svojim. Blocky im ani davat nebudem, splatim si to do roku ci roku a pol, neviem snad mi nejaku premiu nezoberu. Bol to uz moj treti uver. Vzdy su nejake problemy,ale dali sa prezit.
inak cisla pre rok 2013 co som si vypocital
36 388,18 265,56 2400 73,75
36 eur poplatok, 388 eur urok, 265 statna premia, 2400 vklad, 74 dan
toto zle nevyzera. teda sporit tam nadalej budem, ale premia(nezdanuje sa) je cim dalej mensia voci uroku co je 2%,ale este to nieje take zle. kym to je nad 3% v cistom si myslim,ze zle to nieje.

inac som mal 35 rokov, teda ja uz nemam sancu dostat lacnejsi uver ako 4,7%. Realne ja dostanem uver uz do dvoch mesiacov od poziadania na celu sumu CS ak budem potrebovat. zajdem za jednou zenskou,za ktorou roky ked nieco potrebujem chodim. Poviem co chcem a za 15 minut sa zhodneme ako to najrozumnejsie spravit. Inak ona ziaden lumen nieje a je ich sprostredkovatelkou aspon 15 rokov.

Teda sporit 6 rokov - je dlha doba - kym sa nevies dostat k svojim peniazom. Aj ked ja som nikdy nebol priatelsky sporitel ani som to nezamyslal - neviem ako to funguje. Ak ide iba cisto o sporenie.
mozok
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 12 04, 2013 9:45 am

Re: PSS - oplati sa, alebo nie ?

Príspevok od používateľa mozok »

Tak mne to v excelovskej tabulke vyslo na nejakych zurocenie 2.52% p.a, ale netusim, ci som to dobre pocital. Urcite sa da na & rokov najst aj nieco lepsie. Musim popozerat po nejakych produktoch.
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: PSS - oplati sa, alebo nie ?

Príspevok od používateľa gangstro »

Stavebko je bežný fin. produkt, ktorý ti vie priniesť radosť aj smútok:)
Treba mať aspoň predstavu čo budeš chcieť o rok, dva..6.
Zmluvy v PSS môžeš mať aj za cca 20 eur. Ak chceš mať istotu 2% 6 rokov - nepohlo s nimi ani kríza.
Najlepšie je mať stavebko 6 a viac ročné - vtedy je to jednoduché: v decembri ho rozdelíš na 2 stavebká - na jedno vložíš na štátnu prémiu a v januári ho zrušíš.
Takže investoval si cca 600 eur a dostaneš za to štátnu prémiu - ktorej veľkosť sa dosť dlho nepohla, plus úroky. Keby si získal na tom len 40 eur - tak to je fajn, za to že si PSS požičal svoje peniaze na 2 mesiace.
PSS má ďalšie výhody - pôžičku ti dajú už po roku pravidelného sporenia, bez dokladovania príjmu - to ti žiadna banka nedá - úrok do 7%.
Založiť zmluvu - po 6 rokoch ju zrušiť a založiť novú - je totálna blbosť
alden
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Št 09 10, 2014 7:21 am

Re: PSS - oplati sa, alebo nie ?

Príspevok od používateľa alden »

Nevrdim ze je to vylucene, ale nemyslim si ze by sa taky dovod nasiel. Skor sa rozpadne Euro. Ako som hovoril na cypre to preslo, lebo sa do bytostne netykalo obycajnych ludi. Neviem si predstavit co by sa robilo, keby politici siahli VSETKYM ludom na uspory. 10% je strasne vela.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: PSS - oplati sa, alebo nie ?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nielen na uspory je mozno siahnut, ale aj na majetok. Na Slovensku za poslednych 100 rokov sa to stalo viac krat. Teda priemerne raz za 15 rokov.

1920 - zhabanie majetku "slachte"
1940 - Arizacia zidovskych firiem.
1945 - Kurz silnej Koruny slovenskej s Protektoratnymi peniazmi stanoveny na 1 a Benesove dekrety.
1948 - Znarodnenie komunistami a zhabanie pody sukromnym rolnikom.
1953 - Komunisticka vymena penazi.
Sucasnost - privatizacia. Mozno som na nieco zabudol.

Podla istych analytikov, USA nemaju inu moznost ako vymazat obrovske zadlzenie ako jednorazovym zdanenim MAJETKU vo vyske 20%.

Tym netvrdim, ze treba vsetok majetok prechlastat do konca tyzdna, ani odstupit od triezvej financnej analyzy svojich krokov, ale byt aspon dusevne pripraveny na takzvane cierno labutove udalosti.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"