stavebné sporenie - založiť?

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mafi525
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 06 02, 2015 4:54 pm

stavebné sporenie - založiť?

Príspevok od používateľa mafi525 »

Zdravim,
mal by som zaujem o nejaky sporiaci produkt (sporiaci ucet, terminovany vklad, stavebne sporenie) s minimalnym rizikom a ako tak hladam, tak mi vychadza ze najlepsie je na tom asi stavebne sporenie (ked neberem do uvahy podielove fondy, kde je i riziko straty... tym vsak nehovorim ze nepalnujem v buducnosti zacat sporit i do podielovych fondov, no teraz hladam nieco s garanciou zisku).

Aktualne som si nevsimol nic kde by ponukali viac ako nejake 2% ....na stavebnom sporeni mi to po rychlom prepocitani uroku + statnej premie vychadza niekde okolo 2,5% rocne (viem, odvazny odhad vzhladom na neistu buducnost statnej premie)...
Zaujimalo by ma vsak, ci je u nas nejaky sporiaci produkt (ci uz s fixaciou na niekolko rokov alebo bez) s ktorym viem dosahovat podobny vynos.

Dalej ma zaujimaju blizsie informacie o stavebnom sporeni:
- ktora sporitelna ponukajuca stavebne sporenie zo statnou premiou je najlepsou volbou
- ako je to presne s tym ze urok sa mi zacne pocitat az po 365 dnoch od vkladu? to znamena ze teraz sa mi uz neoplati tam vlozit peniaze, ale ze by som mal cakat a vlozit na zacitku roka?

(planujem tam vkladat iba minimalnu sumu na dosiahnutie statnej premie (pre maximalizovanie vynosov), a sumu planujem vkladat jednorazovo celu vzdy zaciatkom roka... neplanujem si brat uver, chcem to len na sporenie)
Leon
Active Member
Príspevky: 99
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2015 1:21 pm

Re: stavebné sporenie - založiť?

Príspevok od používateľa Leon »

na tom stavebku si ešte odpočítaj daň,... čiže 1.9% pa
mafi525
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 06 02, 2015 4:54 pm

Re: stavebné sporenie - založiť?

Príspevok od používateľa mafi525 »

...tak nie som financnik a neviem ci je mozne to takto pocitat, ale pocital som to len tak z hlavy s tym ze prvy rok dostanem za svoj vklad 5,5% statnu premiu, ale potom dalsich 5 rokov zan uz nedostanem ziadnu statnu premiu, takze ked tych 5,5% vydelim 6timi rokmi tak je to 0,9% rocne...
na dalsi rok vlozim dalsich 1200€, ale s tym ze cisto teoreticky by bola statna premia 5%, tak ked to vydelym piatimi rokmi co mi este zostanu na sporenie, tak je to 1% rocne... ked by som ciste teoreticky pocital dalej tak ze kazdym rokom poklesne statna premia o 1%, tak treti rok by bola statna premia na vklad 4% a dalsie 3 roky by k tretiemu vkladu nebolo nic, tak zasa 4% : 4roky = 1% rocne...
....takze povedzme ze statna premia by mi celkovo pocas tych 6tych rokov sporenia dala zhodnotenie niekde okolo 1%

urok som pozeral ze je na sporeni 1,75% (bolo tam i 1,5% a aj 2%, ale neviem od coho to zavisi) ...takze -19% štátu = 1,42%... plus k tomu 1% zo statnej premie = 2,42%rocne pocas celej doby sporenia (6 rokov)...
... co je asi najviac co som nasiel na beznych financnych produktoch (sporiaci ucet, terminovany vklad, stavebko...)
Vladislava
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 11 03, 2015 8:00 am

Re: stavebné sporenie - založiť?

Príspevok od používateľa Vladislava »

Dobrý deň,

rada Vám bližšie poradím ohľadom stavebného sporenia, keďže je to na dlhšiu debatu, najlepšie by bolo sa stretnúť, no v zásade ide o to, že percento štátnej prémie sa každý rok mení, tento rok je bohužiaľ len 5,5% z realizovaného vkladu, ale už teraz je výhliadka, že v budúcom roku by mala byť o cca 2% vyššia. Každopádne jej maximum je 66,39 € na rok a sporiteľa.
Optimálny vklad je tento rok 1208 €, na jej dosiahnutie. Jeho výška sa samozrejme mení podľa percenta tiež každý rok.
V každom prípade, len štátna prémia Vám urobí výnos cca 400 € za 6 rokov sporenia, plus úroky, ktoré sa počítajú každý deň, teda 1/365 z percenta úroku zo sumy, ktorá je v ten deň na účte, ale na účet sa pripisujú až na konci roka.
Je teda optimálne, pre získanie najvyššieho úroku, vložiť celý vklad čo najskôr na začiatku roka.
Po dvoch rokoch sporenia je možné prostriedky použiť aj so štátnou prémiou, pri zdokladovaní stavebného účelu, po šiestich rokoch sú financie Vaše bez dokladovania čohokoľvek.
Existujú aj zmluvy bez poplatku za založenie, úrokový bonus navyše a pod., ale to už je na dlhšie, ak by ste chceli vedieť viac, kľudne sa na mňa obráťte na tel. 0908 751 832.
S pozdravom, Vladislava.
mafi525
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 06 02, 2015 4:54 pm

Re: stavebné sporenie - založiť?

Príspevok od používateľa mafi525 »

Dobry den.

Neviete mi nikdo poradit ako je to s tym, ze urok sa zacina pocitat az u penazi ktore su na stavebnom sporeni viac ako 365 dni... to mam chapat tak, ze ked tam povedzme teraz v marci vlozim peniaze tak tam budu 1 rok lezat len tak bez uroku?

Dalej ma este zaujima ci je potrebne tam vlkadat mesacne, alebo staci dat cely vklad raz rocne, lebo vsade sa spomina len o mesacnych vkladoch...
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: stavebné sporenie - založiť?

Príspevok od používateľa gangstro »

Ahoj
Je jedno ako vkladáš - naraz, mesačne, denne - je to jedno:) Mesačne sa odporúča vkladať z viacerých dôvodov: taký naj je ten že keď pravidelne sporíš dlhšie ako rok - tak môžeš požiadať o úver - len na základe sporenia :)
Peniaze sa ti úročia hneď ako ich tam dáš - napr. ak peniaze dáš 1.3. a 1.4 ich vytiahneš dostaneš úrok za 1 mesiac.
Stavebko je považované za strednodobú investíciu cca 6 rokov - to znamená, že pri skoršom výbere ti väčšinu zožerú poplatky.
PSS má produkt Lišiak - je tam 1% je to bez poplatkov a bez viazanosti - nevýhoda je tá, že na to nedostaneš štátnu prémiu. Ináč je stavebko je úžasný produkt a pri ideálnych podmienkach a menších sumách vieš peniaze navýšiť aj o 30%
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 234 times

Re: stavebné sporenie - založiť?

Príspevok od používateľa MiBi »

Toto je tak zavadzajuci nadpis clanku na SME:
Stavebné sporenie výnosnejšie ako akcie? Štátna prémia bude dostupnejšia
Ak prejde novela zákona, v roku 2024 bude na maximálnu prémiu vo výške 70 eur stačiť, ak za rok nasporíte tisíc eur (čiže ide o „zhodnotenie“ o sedem percent). Pri rodinách je to dokonca len 500 eur.
Okrem toho, počas prvého roka od udelenia prémie majú rodiny 50-percentnú zľavu z poplatku za vedenie účtu stavebného sporenia (v PSS je to 1,59 eura mesačne).
Zo stavebného sporenia sa tak môže stať relatívne výnosný finančný produkt, ktorý dokáže vklad do výšky 500 eur zhodnotiť až o 14 percent.


Cely clanok
Stav-spor.pdf
(377.28 KiB) 29 stiahnutia
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: stavebné sporenie - založiť?

Príspevok od používateľa xerces »

Ak do toho zapocitate inflaciu tak vam take sporenie skor znehodnocuje prostriedky nez vytvara ;)
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"