Brokeri - ktorí?

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Investik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Št 03 06, 2010 1:17 pm

Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Investik »

Zdravím Vás, začínam s investovaním do akcií na zahraničných finančných trhoch.
Jeden z prvých krokov je výber vhodného brokera. Čítal som si mnoho článkov v tejto diskusii no neprišiel som stále
na najvhodnejšieho "kandidáta na túto pozíciu". Môj prvotný vklad nebude veľký, cca 500 EUR.
Z europskych búrz ma zaujíma nemecká Xetra, poľská burza. Akého sprostredkovatela mi odporúčate?
(O Fio.sk moc toho neviem)

Díky.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Lobista »

Tu mas nieco k tomu - take porovnanie SK a CZ brokerov:

http://www.ako-investovat.sk/index.php/ ... -v-sr-a-cr" onclick="window.open(this.href);return false;

Neviem, ci by Ti v zahranici niekto zobral aj tak malu sumu ako vklad a nedaval Ti na to vysoke poplatky -- teda v US sa to da najst, ale v EU neviem.
Investik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Št 03 06, 2010 1:17 pm

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Investik »

Díky moc, pozeral som to už minule, rozhodoval som sa medzi Fio a RMSfinport. Kontaktoval som sa na oboch,
no "jednoduchšie" to pri menšej sume vyzerá vo FIO. Nechcem však, aby za tou "jednoduchosťou" nebolo negatívna zložitosť :) RMS robí len USA, čo je škoda. Saxo ma vysoký min. vklad.
X-trade Brokers by sa dal, nechcem však robiť CFD, ide o mi o "tradičnú" držbu akcií. Neviem, či XTB túto možnosť ponúka.
So zahraničím by to bolo možno komplikovanejšie, no pri tej sume do cca 700 Eur asi na poplatkoch neušetrím.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Lobista »

Ja by som asi tiez isiel do Fio, myslim, ze nejake negativne skusenosti s nim zatial nikto nehlasil.
Tych 700 EUR chces dat do nejakeho ETF, alebo chces vybrat jednu akciu a dat to cele do nej?
Investik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Št 03 06, 2010 1:17 pm

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Investik »

No zamýšľam sa investovať do jednej akcie. Skúsenosti však nemám, určite by bolo vhodné "diverzifikovať" riziko.
Ešte neviem ako je to s ich predajom, za akú cenu sa predávajú, a v akom množstve.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

najma si uvedom ake su poplatky za nakup a za predaj. Vo Fio cca 10 Eur. Ak by si chcel diverzifikovat, "polovicu" das na poplatky.
Investik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Št 03 06, 2010 1:17 pm

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Investik »

Jasné, to je pravda. A čo sú vlastne tie ETF??
A ako je to prosím vás s predajom akcie, aký kurz mám sledovať?
Komu broker akcie predá, keď je kurz akcie vysoký?
Kurzy a hodnoty sledujem na stránkach:

http://www.onvista.de/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://euroland.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.patria.cz/zpravodajstvi/home.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://finance.yahoo.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Lobista »

Za bid predavas a za ask kupujes. Rozdiely medzi tymi cenami by mali byt na velkych burzach ale minimalne.
Broker preda akcie na burze vzdy inym investorom -- resp. ich preda cez nejaku elektronicku siet. Ale v 99,9999% pripadoch sa vzdy najde niekto kto to kupi -- teda pokial nie si fond a nechces predat akcie za 100 miliard.

ETF su exchange-traded funds, podielove fondy obchodovane na burze. Su pasivne riadene, maju podstatne nizsie poplatky nez klasicke podielove fondy a spravidla kopiruju nejaky index - SP500, DAX, FTSE alebo nieco podobne. Pripadne su aj take co su zamerane na jednotlive sektory, pripadne komodity. Nieco o nich najdes aj tu:

http://www.ako-investovat.sk/index.php/ ... v-eurozone" onclick="window.open(this.href);return false;
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Investik, nechcem byt protivny, ale bolo by dobre trosku sa pohrat s funkciou "hladat" :wink: urcite chapes, ze nikoho nas nebavi pisat stale dookola nieco co uz bolo 1000 krat napisane. Cest Martinovej ochote.
Investik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Št 03 06, 2010 1:17 pm

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Investik »

Ďakujem moc za odpovede ;)

Jasné, už som pozeral príspevky na fóre, určite mi mnoho dali. Pozerám aj obsah tejto webovej stránky, a veľa iných, len som sa chcel spýtať na to, čo som konkrétne nenašiel a chcel som to počuť priamo od vás, ktorí máte skúsenosti.

Díky ešte raz za vaše príspevky
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Dana »

Všetko si môžeš sledovať na stránke burzy alebo priamo v e-brokeri/Fio/. Na začiatok dobre sa oboznámiť aspoň s demo verziou. V nej budeš mať data tak ako na burze asi s 20 min. oneskorením, ale v ostrej verzii už môžeš mať real time data, ak si ich nastavíš v globálnych nastaveniach. /je potrebné obnovovať načitavanie stránky./ Tak isto si v globálnych nastaveniach nastaviť plnú verziu a nie základnú./neviem ako to ide v demo verzii/.

Príklad z trhu xetra, povedzme že si si vytipoval z akcii Commerzbank /v skutočnosti radšej nie/ dáš si ju podľa názvu vyhľadať na burze, ak klikneš ďalej zistíš že má symbol CBK, jeho ISIN, môžeš vidieť aj aký bol v tom čase bid- ask, ak chceš vidieť nákupy/predaje klik na "Tick data"
Podobne si vieš vyhľadať aj v e-brokeri, či už podľa názvu, symbolu ,ISIN-u, ak sa ti príslušný ticker zobrazí, vidíš ponuku- dopyt aj počty kusov, ktoré sa každú chvíľu menia. Tickery ktoré chceš sledovať si uložíš do portfolia. /v ľavom okraji e.brokera kde je napísané "Portfolio" musíš byť nastavený na svojom mene/. Ak budeš chcieť sledovať americké alebo poľské akcie v e-brokeri musíš sa vždy prepnúť na príslušný index. Ak budeš nastavený na nemecký index, nevyhľadá ti akcie z iných trhov ale len z xetry.

ETF ako už Lobista písal, približne kopírujú príslušný index. Ak by si si vybral ETF-ko na dax je ich viac narýchlo EXS1, to strácalo približne tak ako klesol index. Ak by si si však vybral tzv. short ETF na dax - DXSN, ktorého cena rastie keď index padá a naopak, to sa zhodnotilo približne o toľko o koľko dax klesol.

Existujú potom aj pákové ETF, na xetre zatiaľ len také, ktoré sa zhodnocujú/klesajú približne 2x rýchlejšie ako index na dax napr. LYY8 včera pokles cez 4 %, kým DES2 /2x short dax/ rástol o viac ako 4 %. Tieto ETF-ka však už nemusia byť vhodné na dlhodobé držanie zvlášť pri výkyvoch aké sú teraz na trhu.

Či bude rast alebo pokles z pohľadu rokov ťažko predvídať. Treba však myslieť aj na to, že môže nastať aj roky trvajúci pokles a vtedy máloktorá akcia pôjde proti prúdu aby rástla ak indexy budú klesať.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Investik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Št 03 06, 2010 1:17 pm

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Investik »

S e-brokerom na Fio.sk som sa už zoznámil, škoda že tam nie je možnosť vykonať fiktívny nákup a predaj.
Tento e-broker vyzerá priehľadne, prvý dojem je dobrý. Kontaktoval som sa aj na Fio priamo, pýtal som sa hlavne na poplatky.
Na burze v USA to vyzerá na 7,95 USD do a vratane 100 ks akcií. (samozrejme elektronický pokyn zadarmo).
Devízy si budem meniť prostredníctvom prevodu z banky (v SR) na účet Fio. (aj keď teraz je Euro také aké je :/)
Ak máš skúsenosti s Fio, čo predpokladám podľa Tvojho príspevku že máš, a mýlim sa niekde v tom čo som napísal tak ma prosím usmerni :)

S ETF sa ešte len zoznamujem, zameral som sa skôr na akcie jedného vybraného podniku. Ide mi skôr o obchodovanie do max. jedného mesiaca, krátkodobý nákup a predaj, žiadne dlhodobé investície.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Dana »

Nemýliš sa. Na americkej burze som zatiaľ nič nekúpila, ale je to asi tak ako píšeš, Fio má poplatky na svojej stránke v cenníku služieb. Niekedy som pozerala nejaké americké akcie a keď som tam videla nabídka- poptávka čísla ako 1 ks, 5 ks, 10 ks ..... veď to musia byť zjavné blbosti aby niekto po toľko kupoval /predával. Mňa by už táto skutočnosť trochu rozčuľovala, na xetre riadne vidno počty ks, ktoré chce niekto kúpiť/predať. Zrejme ide o nejaké skryté pokyny alebo čo, ale to neznamená, žeby si sa musel obávať, že sa niečoho nezbavíš. V najhoršom sa dá zadať pokyn bez udania ceny a budeš mať kúpené/predané hneď, len môže nastať aj moment prekvapenia, ak to nebude tá cena ktorú si očakával. Alebo si do príkazu zadať cenu a potom čakať či sa príkaz vyplní alebo nie. Ak ti však nakúpi/predá hoci len 1 ks minimálny poplatok už platíš. Stáva sa to však málokedy, aby pokyn ostal do konca obchodovania visieť len ako čiastočne uspokojený, pokial samozrejme nezadáš príkaz s udaním ceny pár minút pred komcom obchodovania.

Fio ponúka aj menový úver s úrokom 2% p.a, ale veľmi to nevyzerá aby € začalo voči USD výrazne posilňovať, takže brať ho sa nemusí teraz veľmi vyplatiť.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Lobista »

píšeš, Fio má poplatky na svojej stránke v cenníku služieb. Niekedy som pozerala nejaké americké akcie a keď som tam videla nabídka- poptávka čísla ako 1 ks, 5 ks, 10 ks ..... veď to musia byť zjavné blbosti aby niekto po toľko kupoval /predával.
To boli nejake pink sheets?
Investik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Št 03 06, 2010 1:17 pm

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Investik »

Ten menový úver nechám tak, zamením devízy v banke a pošlem priamo na Fio.
A máš skúsenosti aj s obchodovaním cez Fio v Českej republike?
Tie poplatky na burzách v Česku vyzerajú dobre, a kurz EUR/CZK je teraz tiež fajn. Uvidím ako je to s poplatkami, RMS systém - česká burza je s poplatkami na tom dobre, len kurzy akcií sa mi zdajú byť vyššie. (a to by som sa chcel ešte spýtať, je možné obchodovať s akciami jednej firmy na viacerých burzách, v rôznych krajinách, v rôznych kurzoch??)
rudo
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št 07 06, 2007 12:23 pm

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa rudo »

Investik napísal:Je možné obchodovať s akciami jednej firmy na viacerých burzách, v rôznych krajinách, v rôznych kurzoch??)
Áno, ale čo nakúpiš na jednej burze, predáš opäť len na tej samej burze. Je teda možné mať nakúpené akcie nejakej firmy na viacerých burzách, ale nepresunieš ich z jednej burzy na inú. Takže konkrétny titul obchoduj tam, kde je má likviditu. Zrovna takýto problém riešim, dosť ťažko sa postupne zbavujem síce dobrého titulu, ale kúpeného žiaľ na nevhodnej burze (všetky tri obchody za ostatné dva dni som tam robil ja s market makerom, žmýka ma teda dosť - megaspread, navyše to odo mňa vykupuje po malých častiach, zakaždým s poplatkom, našťastie som s tým stále v zisku, aspoň malá útecha a škola do budúcna). Ak sa mýlim, vyveďte ma niekto z omylu...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15791
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dana napísal: Niekedy som pozerala nejaké americké akcie a keď som tam videla nabídka- poptávka čísla ako 1 ks, 5 ks, 10 ks ......

To čo si videla neboli kusy, ale tzv. loty, čiže 1 lot = 100ks akcií.
Na amerických burzách sa kótuje v lotoch, ale môžeš kúpiť/predať aj časť lotu, čiže menej ako 100ks (od 1ks po 99ks).
Menšie firmy sú menej likvidné, ale počas trading hours sa kótujú všetky, len obchody nepriebehajú tak často a je väčší spread.
Ďalej, keď vidíš kótovanie 1 lotu u menej likvidnej akcie to ešte neznamená, že sa ponúka len 100ks. Mnoho obchodníkov používa také príkazy, že vidno len 1 lot, ale v ponuke je väčšie množstvo - aj celé tisíce akcií.

Ty zadávaš do príkazu kolko kusov chces kúpit/predať, ale na burze vidno, len stovky, čiže loty.
To kótovanie v lotoch sa používa práve preto, lebo americké burzy sú najlikvidnejšie na svete a denne sa zobchodujú miliardy akcií.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Dana »

Martin, žiadny pink sheets, možno to boli Goldmani alebo nejaké ETF-ko, už si nepamätám. Ale Juggler to už objasnil. Dík, aspoň budem o niečo múdrejšia.

Investik, s ČR nemám žiadnu skúsenosť. Veľmi sa mi nezdá aby česká burza mala vyššie kurzy. Možno je to tým, že skôr zatvárajú a v pondelok ráno to dorovnajú.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
odar
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 04 07, 2010 9:20 pm

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa odar »

Ahojte, mate niekto skusenost s Patriou? Pripadne ako vychadza porovnanie so slovenskymi bankami. Planujem investovat nizsie sumy, len par nakupov za rok. Uvazujem, ci sa mi vobec oplati si instalovat software do PC a ci sa tych par prikazov do roka neda realizovat telefonicky alebo osobne. Zaujimali by ma Vase skusenosti. Dakujem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa filip glasa »

V bankách, telefonicky a osobne to budeš mať veľmi drahé. Minimálne 1% za nákup a 1% za predaj. Prehľad a ceny si pozritu:
http://ako-investovat.sk/index.php/akci ... -v-sr-a-cr" onclick="window.open(this.href);return false;
foks70
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 13 07, 2010 6:14 pm

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa foks70 »

AMP Trading a AMP Forex je Americka spolčnosť sidliaca v Chicagu ,zabespečujúca obchodovanie na komoditných ako aj forexových trhoch pre svojich klientov prostrednictvom obchodnej platformy Ninja Trader z datami od Zen Fire.Výhodov je slovensky a česky hovoriaci broker.Minimum na otvorenie účtu je 2000 USD.Maju nizke marginy ako aj zaujimave komisie.Dokonalu technickú podporu,demo verziu.Viacej informacii najdete na ich web stranke http://www.ampfutures.com" onclick="window.open(this.href);return false; a http://www.ampforex.com" onclick="window.open(this.href);return false;.
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa MartinUS »

Zdravim,

u tech domacich brokeru si je potreba davat pozor, zda delaji vse spravne u splitu, vyplaty dividend, atd...u zahranicnich jako Ameritrade, Schwab, atd. se lze relativne dobre spolehnout, ze toto udelaji spravne. Dalsim problemem muze byt plneni prikazu z duvodu umisteni serveru na burzach, atd...
Happy Trading!

Martin, ekonom, Chicago, USA
http://www.strikeronline.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Fery
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 11 09, 2010 12:00 pm

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Fery »

Začínám na Forexu a chtěl bych se zeptat, kterého brokera byste mi doporučili? Díky Fery
Vince
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 04 05, 2010 4:42 pm

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Vince »

Fery napísal:Začínám na Forexu a chtěl bych se zeptat, kterého brokera byste mi doporučili? Díky Fery
Ja pouzivam Oandu (http://www.oanda.com" onclick="window.open(this.href);return false; alebo http://www.oanda.sg" onclick="window.open(this.href);return false;) a mam s tym velmi dobre skusenosti. Nizke spready, ziaden minimalny vklad ani ziaden minimalny objem obchodu. Podla mna idealne pre zaciatocnika.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: Brokeri - ktorí?

Príspevok od používateľa Coudy »

Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"