Aky broker pre vacsiu investiciu?

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
matbliss
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Pi 27 11, 2015 3:18 am

Aky broker pre vacsiu investiciu?

Príspevok od používateľa matbliss »

Zdravim, uz nejaky ten rok sa venujem investovaniu s vyssou sumou (niekolko stotisic eur), som skor riziko averzny preto ide najmä o pasivne investovanie do ETFiek, dlhopisov a pod.

Doteraz som vyuzival sluzby patrie s ktorymi som bol spokojny, problem sa vyskytol az teraz ked chcem zainvestovat dalsich cca do 100 000 eur a kvoli nepriaznivej situacii na trhoch (P/E na maximach, vsetky akciove indexy su hore, predpokladam ze dojde ku korekcii v dohladnej dobe) mam zaujem o korporatne a municipal bonds, kde sa da dosiahnut vynos nad 4% s nizkym rizikom pri drzani az do splatnosti. Problem je ze patria neponuka ziadne municipal bonds a korporatnych bonds ma v ponuke len malo, preto uvazujem nad zainvestovanim tejto novej sumy u ineho brokera. Taktiez budem asi lepsie spavat ak bude moja investicia rozdelena u viacerych brokerov. Akeho by ste mi poradili?

Moje kriteria su nasledovne:

1. Spolahlivost brokera - ake ma broker meno, do akej sumy a od akych institucii je garantovana ochrana pred krachom brokera alebo proti sprenevere
2. Co najsirsi vyber cennych papierov - momentalne mam zaujem najmä o dlhopisy, yahoo bond screener ukazuje cez 9000 korporatnych dlhopisov na vyber, tak ak by podobne mnozstvo mal na vyber aj broker + municipal bonds
3. Nizke poplatky, jednoduchy vklad vyber
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Aky broker pre vacsiu investiciu?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Municipal bonds, ktore ukazuje Yahoo ma vyznam kupovat hlavne ak si danovym subjektom USA. Platia nizsie uroky, ktore si vynahradis na nizsich daniach. Obycajne je u nich nizka aktivita a priebezne ceny sa vacsinou pocitaju namiesto urcovania trhom. Typicky sa kupia a drzia do maturity. V tom pripade sa ich casto da kupit u emitora.

Co sa tyka rizika brokera, tym ze ich budes pouzivat viac, znizujes teoreticke riziko jeho zkrachovania.

Vzhladom na historicky neobycajne nizke urokove miery dlhopisov, riziko straty istiny pred maturitou je znacne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
matbliss
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Pi 27 11, 2015 3:18 am

Re: Aky broker pre vacsiu investiciu?

Príspevok od používateľa matbliss »

Vdaka za odpoved. Municipal bonds som chcel zaradit do portfolia z toho dovodu ze na ne viem najst urok cez 4% pri velmi dobrych ratingoch (A a vyssie) a iba niekolkorocnej splatnosti, ktore pri korporatnych dlhopisoch v dnesnej dobe nie je az tak jednoduche najst. Mam zaujem o splatnost cca 3-4 roky (urokove sadzby zacnu niekedy rast tak to nechcem prepasnut), preto od emitora priamo nenakupim, 10 rocna je splatnost vacsiny municipal bonds s dobrym urokom co sa emituje, pripadne 5 rocna.

Riziko straty istiny si tiez uvedomujem pri korporatnych dlhopisoch, prave preto chcem diverzifikovat a nakupit tych rozlicnych korporatnych/municipal dlhopisov 10-20 rozlicnych a preto hladam brokera ktory ma bohatu ponuku dlhopisov v com mi patria uplne nevyhovela.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Aky broker pre vacsiu investiciu?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Rokosák napísal: Vzhladom na historicky neobycajne nizke urokove miery dlhopisov, riziko straty istiny pred maturitou je znacne.
Toto mi pripada nelogicke. (Nehovorim ze mam pravdu, len sa pytam)
Ocakaval by som ze dlhopisy emitovane s vysokym kuponom (emitor je asi nuteny mizernou situaciou spolocnosti predavat dlhopisy aj s vysokym urokom) hrozi vysoke riziko straty istiny.
Trebars ze ked Turecko (chapem ze je to stat a nie firma) emituje dlhopisy povedzme s 10% p.a. urokom a Svajciarsko s 0% p.a. ... tak vyssie riziko straty istiny je prave u tych Tureckych dlhopisov a je to kompenzovane prave tym vysokym urokom.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Aky broker pre vacsiu investiciu?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Jaroslav80, momentalne zijeme v ere nizkych urokov. To znamena, ze napriklad uroky v urcitej kategorii su povedzme okolo 2-4 percent. Povedzme, ze sa uroky zvysia na 6-9 percent. To znamena, ze ak chces predat dlhopis s 3% urokom, nikto Ti zan neda plnu istinu. Da Ti menej, aby to vyslo aspon na 6 percent. Dlhopisy sa predavaju podla vynosu (yield) nie iba uroku.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Aky broker pre vacsiu investiciu?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Asi uz zacinam rozumiet ako si to myslel.

Ak ma ale plan drzat dlhopisy do ich maturity, tato vec ho nemusi prilis zaujimat. Pripadne chce nakupovat fondy ktore mavaju vo zvyku drzat dlhopisy do maturity.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Aky broker pre vacsiu investiciu?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tento broker je pre všetky nástroje a burzy po celom svete. Priamy prístup, ale aj web platforma. Zrejme najnižší cost na svete pri tej univerzálnosti. V rôznych menách a jazykoch... Môžeš si u neho zamieňať rôzne meny a pritom vkladať a vyberať v eurách ( IBAN platby ).

Options Futures FOPs ETFs Warrants Structured Products SSFs Forex Metals Indices Bond Funds CFDs
Bondy: Amerika, Euronext a Honkong ....korporátne, treasury aj munis

https://www.interactivebrokers.com/en/i ... =1338&ns=T" onclick="window.open(this.href);return false;

..tu máš napr. zoznam amerických bondov: https://www.interactivebrokers.com/en/i ... =bond&ns=T" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozri si ich stránku. Účet sa zakladá online. Ak nechces mať účet priamo u nich v USA alebo UK, tak ich platforma a možnosti by mali byť dostupné cez českého brokera LYNX a asi aj slovenské RMS- Finport (pregúgli)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky broker pre vacsiu investiciu?

Príspevok od používateľa Vladimir J »

matbliss napísal: Municipal bonds som chcel zaradit do portfolia z toho dovodu ze na ne viem najst urok cez 4% pri velmi dobrych ratingoch (A a vyssie) a iba niekolkorocnej splatnosti ...
S tým 4% yieldom by som bol veľmi opatrný. Ako je možné, že munis s dobrým ratingom majú výrazne väčší yield ako korporáti s rovnakým ratingom??? Je to zázrak? Ak raz niečo vyzerá too good to be true, väčšinou, špeciálne na finančných trhoch, to tak je. Napr. Vanguard Intermediate-Term Tax-Exempt Fund Investor Shares, ktorý investuje pripmárne do stredných munis, má yield 1.71%. Vanguard Long-Term Tax-Exempt Fund Investor Shares má yield 2.37%.
Tvoj broker nie je investičný génius, ktorý pre teba našiel skvelú investičnú príležitosť. Tvoj broker používa veľmi špecifický reporting.

Munis sa väčšinou emitujú nad par, aby mohli vykázať vysoký kupón. Ty ho kúpiš samozrejme tiež nad par, pretože sadzby sú nízke. Ale tvoj broker reportuje yield ako kupón voči par, nie voči aktuálnej cene.

Pri krátkej a strednej splatnosti a vysokých ratingoch sa yieldy nad 2% sa podľa mňa moc nájsť nedajú. Nedaj sa pomýliť.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky broker pre vacsiu investiciu?

Príspevok od používateľa Ladis »

Mat Bliss
'''nepriaznivej situacii na trhoch, P/E na maximach'''

To jsi byl špatně informován od prolhaných webstránek. Maximum bylo na přelomu 1999-2000, kdy měl Dow Jones P/E 31. Dnes má Dow Jones jen P/E 16 a DAX P/E 12. Tedy korekce a krach nehrozí. Shilerovo P/E, Schillerovo P/E je nesmysl, protože je silně zvýšeno o ztráty a nepatrné zisky podniků a bank ve finanční krizi 2008-2010.
Avšak P/E indexu je také nesmysl. Protože v indexu S&P500 jsou akcie Neflix P/E 605, Amazon P/E 346. Transocean P/E 3, Ensco P/E 4. Tedy vedle drahých akcií i levné akcie a průměr z toho je totální nesmysl.
Akcie je nutno oceňovat vždy po jednom kuse. Když má akcie BMW dnes P/E 11, tedy je levná a ideální koupit. Ale P/E indexu by nikoho nemělo zajímat.

Kdybys byl studovaný z knih Petra Lynche, tak bys do dluhopisů nedal ani euro. Dluhopisy prodáš beze ztráty jen, když si koupil první den platnosti za pari a prodal poslední den platnosti dluhopisu a každý rok dostaneš nepatrný úrok, který by se měl zdanit.
Rozumný investor jak Peter Lynch, Warren Buffett by investoval jen do akcií. Žádné dluhopisy, žádné ETF.

Jestli zkrachuje tvůj broker, tak se o dluhopisy, ETF a akcie neboj! Ty dostaneš celé zpátky, i když broker zkrachuje.
Ale z dluhopisů můžeš dostat zpátky jen polovinu peněz, viz Řecko a Argentina.
A když zkrachuje emisor ETF na index, ztratíš všechny peníze v ETF.
Však o peníze v akciích BMW, BASF, Sanofi, Shell atd. se bát nemusíš. Ty firmy nezkrachují, a jestli zkrachuje broker, ty akcie zůstanou i pak v bezpečí. Broker ti stačí jeden. Já mám na akcie Targobank a Erste Bank - George.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky broker pre vacsiu investiciu?

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Ladis napísal: Dluhopisy prodáš beze ztráty jen, když si koupil první den platnosti za pari a prodal poslední den platnosti dluhopisu a každý rok dostaneš nepatrný úrok, který by se měl zdanit.
To, samozrejme, nie je pravda. Ak kúpiš dlhopis napr. Nestle Corp. s YTM 1,47% a maturitou 14.9.2016, zarobíš presne 1,47%p.a., nebudeš mať stratu (ak neskrachuje Nestle, samozrejme). A dlhopisy sa v posledný deň splatnosti nepredávajú, ale maturujú.
Ladis napísal: Rozumný investor jak Peter Lynch, Warren Buffett by investoval jen do akcií. Žádné dluhopisy, žádné ETF. [/color]
Warren Buffett odporúča svojím potomkom a rodine investovať 95% majetku do S&P 500 ETF
Ladis napísal: A když zkrachuje emisor ETF na index, ztratíš všechny peníze v ETF.
To nie je pravda. ETF funguje ako akýkoľvek iný investičný fond. Správca ETF drží majetok investorov (zo zákona) oddelene od svojho majetku a keď správca ETF skrachuje, majetku investorov vo fonde sa to nedotkne. Je to presne to isté, ako v prípade brokera, o ktorom si písal vo svojom príspevku.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"