Zahraničný broker - dane

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Adam9
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 31 01, 2016 7:12 pm

Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa Adam9 »

Zdravím,

mal by som otázku ohľadom výberu brokera. Chcem využiť zahraničného brokera (konkrétne Degiro). Čo sa týka krajiny preferujem krajiny s eurom rozmýšľal som Rakúsko. Prípadne aj iné krajiny (napr. Írsko?) neviem či je to výhodnejšie.

Zaujímalo by ma, asi niekto máte skúsenosti ako je to potom zo zdanením (prípadne odvody) či už dividendov (tie už asi prídu zdanené z domácej krajiny) alebo kapitálových výnosov. Je povinnosť podávať si daňové priznanie, respektíve iné povinnosti aj v Rakúsku alebo ako daňový rezident Slovenska všetko zdaňujem na Slovensku a v Rakúsku nič ohľadom daní neriešim.

Ďakujem pekne za info
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa Dana »

Ako už bolo písané, v zahraničí dane ani odvody neriešiš. Dividendy ak chcú si zdania podľa zákonov kde sídli spoločnosť ktorá dividendy vypláca, takže nezáleží na tom, kde má broker sídlo, ale od akých spoločností budú tie dividendy. Pokiaľ od amerických je dobré vyplniť tlačivo W-8BEN, že si rezidentom iného štátu, aby ti sťahovali daň len vo výške 15%, ako je to v zmluvách o zamedzení dvoj. zdanenia. V Európe sa tak urobiť nedá, najprv strhnú daň /väčšinou vyššiu ako je 15%/ a len dodatočne by sa dalo zažiadať príslušný daňový úrad krajiny kde sídli spoločnosť aby vrátili späť to, čo bolo zdanené nad 15 %-ami, čo väčšinou už za námahu nestojí.

Bez ohľadu na to, či budeš mať dividendy zdanené alebo nie, treba z nich u nás zaplatiť zdravotné odvody vo výške 14 % + potom riešiť daň a odvody z výnosov, ktoré budeš dosahovať, ak nemieniš CP držať viac ako 1rok.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa rmaly »

Dana napísal:Ako už bolo písané, v zahraničí dane ani odvody neriešiš. Dividendy ak chcú si zdania podľa zákonov kde sídli spoločnosť ktorá dividendy vypláca, takže nezáleží na tom, kde má broker sídlo, ale od akých spoločností budú tie dividendy. Pokiaľ od amerických je dobré vyplniť tlačivo W-8BEN, že si rezidentom iného štátu, aby ti sťahovali daň len vo výške 15%, ako je to v zmluvách o zamedzení dvoj. zdanenia. V Európe sa tak urobiť nedá, najprv strhnú daň /väčšinou vyššiu ako je 15%/ a len dodatočne by sa dalo zažiadať príslušný daňový úrad krajiny kde sídli spoločnosť aby vrátili späť to, čo bolo zdanené nad 15 %-ami, čo väčšinou už za námahu nestojí.

Bez ohľadu na to, či budeš mať dividendy zdanené alebo nie, treba z nich u nás zaplatiť zdravotné odvody vo výške 14 % + potom riešiť daň a odvody z výnosov, ktoré budeš dosahovať, ak nemieniš CP držať viac ako 1rok.
Ahoj Dana,
takze naprilkad ked pridu dividendy z Ciech alebo Nemecka (EU), tak do danoveho ich nedavam, len nahlasim do zdravotnej poistovne sumu, z ktorej maju vyrubit nejake vyrovnanie zdravotneho poistenia, ano?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa Dana »

Ahoj,

do DP nepíšeš nič a v poisťovni treba vyplniť tlačivo "Oznámenie o príjmoch za rok 2015". Nájdeš ho aj na nete. CZK prepočítaš na €.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa rmaly »

dik
Adam9
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 31 01, 2016 7:12 pm

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa Adam9 »

Vďaka za info.

Inak ešte ma napadla jedna vec. Ono je teda v podstate jedno či mám brokera v Írsku alebo v Rakúsku?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa Dana »

Pokial ide o dane a odvody, ktoré budeš z obchodovania ako nepodnikateľ odvádzať u nás, tak je jedno v ktorej krajine budeš mať brokera.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Danka:
1. ked poberateľ dôchodku, študent, alebo konateľ firmy...skrátka človek, ktorý nemá žiadny iný príjem zarobí na burze do 1900 € ročne, tak tento príjem je od daní oslobodený a nepodáva ani daňové priznanie. Nikto sa ale nevyjadril na 100% jasne, či sa z toho neplatí zdravotný odvod. Podľa toho čo si napísala, tak z príjmu oslobodeného od dane by sa nemal platiť odvod. Je to tak?

2. Takisto si napísala, že dividendy, keď sú predmetom dane, tak zdravotný odvod sa platí. Podľa toho, čo sa píše ohľadom novej legislatívy, tak účelom je, aby sa v ramci EU odstránila abnormalita - platenie zdravotného odvodu z príjmov z predaja cenných papierov u firiem obchodovaných na regulovanej burze. Vzťahuje sa to však len na príjem s predaja cenných papierov v rámci časového testu 1 rok, alebo aj na príjem bez časového testu?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa Dana »

JUGGLER napísal: 1. ked poberateľ dôchodku, študent, alebo konateľ firmy...skrátka človek, ktorý nemá žiadny iný príjem zarobí na burze do 1900 € ročne, tak tento príjem je od daní oslobodený a nepodáva ani daňové priznanie. Nikto sa ale nevyjadril na 100% jasne, či sa z toho neplatí zdravotný odvod. Podľa toho čo si napísala, tak z príjmu oslobodeného od dane by sa nemal platiť odvod. Je to tak?

neplatí sa zdravotný odvod, lebo poisťovňa nie je povinná vykonať RZ. To je podobné ako keď sa nemusí podať DP, tiež sa vtedy neplatí daň. Ale aj keby náhodou daňový úrad vyzval k podaniu DP keď povinnosť nevzniká, aj tak sa ani daň ani odvody neplatia. Vtedy sa podáva len "čisté" DP. Vyplní sa 1.strana, vo vnútri r.č./dič a podpis.

§ 19
Ročné zúčtovanie poistného zdravotná poisťovňa nemusí vykonať za poistenca
c) ktorému nevznikla povinnosť podať za rozhodujúce obdobie daňové priznanie okrem
poistenca, ktorý má príjem z dividend,
Tiež nie je povinnosť ani uhrádzať nedoplatok ktorý je nižší ako 5€
JUGGLER napísal: 2. Takisto si napísala, že dividendy, keď nie sú predmetom dane, tak zdravotný odvod sa platí. Podľa toho, čo sa píše ohľadom novej legislatívy, tak účelom je, aby sa v ramci EU odstránila abnormalita - platenie zdravotného odvodu z príjmov z predaja cenných papierov u firiem obchodovaných na regulovanej burze. Vzťahuje sa to však len na príjem s predaja cenných papierov v rámci časového testu 1 rok, alebo aj na príjem bez časového testu?

pôvodne to zamýšľali schváliť inak, ale nakoniec sa tak nestalo a odvody nezrušili. Ostalo to len v podobe ako to platilo aj predtým, ani predtým sa z príjmov, ktoré sa nezdaňovali neplatili odvody /výnimkou boli len tie dividendy./, takže neplatenie odvodov sa týka len CP, ktoré budú oslobodené od dane /časový test/

§ 10b
Zárobková činnosť
(4) Zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň
vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu,26) a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo
sú oslobodené od dane podľa osobitného predpisu,25) ak v odseku 1 písm. e) nie je
uvedené inak - ods. 1 písm. e) je je práve o podieloch na zisku /dividendy/, ktoré patria pod "zárobkovú činnosť"
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
romanzavod
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 31 03, 2016 10:30 am

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa romanzavod »

Dana napísal:Ako už bolo písané, v zahraničí dane ani odvody neriešiš. Dividendy ak chcú si zdania podľa zákonov kde sídli spoločnosť ktorá dividendy vypláca, takže nezáleží na tom, kde má broker sídlo, ale od akých spoločností budú tie dividendy. Pokiaľ od amerických je dobré vyplniť tlačivo W-8BEN, že si rezidentom iného štátu, aby ti sťahovali daň len vo výške 15%, ako je to v zmluvách o zamedzení dvoj. zdanenia. V Európe sa tak urobiť nedá, najprv strhnú daň /väčšinou vyššiu ako je 15%/ a len dodatočne by sa dalo zažiadať príslušný daňový úrad krajiny kde sídli spoločnosť aby vrátili späť to, čo bolo zdanené nad 15 %-ami, čo väčšinou už za námahu nestojí.

Bez ohľadu na to, či budeš mať dividendy zdanené alebo nie, treba z nich u nás zaplatiť zdravotné odvody vo výške 14 % + potom riešiť daň a odvody z výnosov, ktoré budeš dosahovať, ak nemieniš CP držať viac ako 1rok.
Ahoj Dana no ja osobne som to riešil s finančným riaditeľstvom a až také jednoznačné to nie je ohľadne zdanenia dividend (nie capital gains). Je potrebné pozrieť si zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s danou krajinou odkiaľ plynie dividenda a kde bola uplatnené zrážková daň. Následne môžu nastať 3 varianty:

1. Zražkovou daňou a považuje daňová povinnosť za vysporiadanú a v SR sa nič neplatí
alebo
2. SR rezident doplatí nad zrazenú zrážkovú daň do výšky 19% aktuálne (bolo aj progresívne do 25% kedysi)
alebo
3. Nemáme zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia a vtedy je to hruza zrazkova dan + plne zdanenie v SR

Co sa tyka odvodov tak presne ako pises samozrejme ak niekto plati uz maximalne odvody napr. z trvaleho pracovneho pomeru tak uz viac nezaplati len to ohlasi

Z mojho pohladu preto ma vyznam skumat akeho brokera sa vybrat a napriklad pri dlhodobych buy and hold alebo dividend oriented investoroch to uz nemusia byt take male peniaze ze to nestoji ani za rec.

Napriklad vyberam citat z FAQ oblubeneho brokera low fees brokera:

"Jaká je výše zdanění dividend českých společností?
Struktura, kterou DEGIRO používá, vede k efektivním úsporám na transakčních nákladech při obchodování. Kromě toho tato struktura, v níž jsou držena aktiva klientů v rámci samostatného právního subjektu, má za následek minimální riziko v případě potíží protistrany. Vedlejším efektem je, že DEGIRO nemůže aplikovat lokální zdanění dividend pro české akcie. Dividendy budou zdaněny sazbou 35 %. DEGIRO poskytne daňové výkazy a klienti tak mohou vyplnit daňové přiznaní v souladu s příslučnou legislativou."
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa Dana »

Zisky z burzy nezdaňuješ podľa sídla brokera, ale podľa svojej rezidencie, takže je to jedno kde broker sídli.
Čo sa týka tých dividend tak ako to píše degiro, je to len nevýhodnejšia možnosť. České spoločnosti ich zdania 15 %-ami,ale oni ich prijímajú na seba, takže si ich podľa svojich zákonov ešte dodania a až tak posunú klientom. Ak by ich prijímali len ako sprostredkovatelia a príjemcom by bol klient ktorému v skutočnosti patria, mal by ich zdanené len 15 %-ami
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa amalfi »

Ako je to v pripade ked ma niekto pracu v Rakusku teda zo zakona plati socialne a a zdravotne poistenie v AT. a vyberie si rakuske Degiro.(brokera aby siel do ETF).Nema niekto skusenost z pohladu rezidenta SR zamestnaneho v Rakusku s investiciami cez burzu najlepsie v oblasti ETF? Najde sa aspon jeden clovek? ...Je mi jasne ze dane sa platia v kazdej krajine zvlast a zo zakona nesmie byt v dvoch krajinach poisteny .Kedze ma pracu v AT tak musi byt posteny len tam.Ale co robit ak v AT by platil vyssiu dan a k tomu poistku ci neplatila by moznost oslobodenia od dane a zdravotneho odvodu ako je to u nas.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

amalfi napísal:Ako je to v pripade ked ma niekto pracu v Rakusku teda zo zakona plati socialne a a zdravotne poistenie v AT. a vyberie si rakuske Degiro.(brokera aby siel do ETF).Nema niekto skusenost z pohladu rezidenta SR zamestnaneho v Rakusku s investiciami cez burzu najlepsie v oblasti ETF? Najde sa aspon jeden clovek? ...Je mi jasne ze dane sa platia v kazdej krajine zvlast a zo zakona nesmie byt v dvoch krajinach poisteny .Kedze ma pracu v AT tak musi byt posteny len tam.Ale co robit ak v AT by platil vyssiu dan a k tomu poistku ci neplatila by moznost oslobodenia od dane a zdravotneho odvodu ako je to u nas.
Od 1.1.2016 su v Rakusku kapitalove prijmy zdanovane sadzbou 27,5% a pokiaľ si danový resident v AT tak ti broker automaticky strhne po zrealizovaní zisku dan, ale ak si uvidedla pri zriadení účtu adresu v SR a ,že si danový rezident SR tak asi by si mala zdanovať podla SR zakonov, ale lepšie urobíš ked pojdeš za nejakým danovým poradcom.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa Chris »

pobyt mas v AT ci na SK a kazdy den dochadzas?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa amalfi »

No 27,5 percenta je veru dost.Mam tam bezny ucet koli vyplate a tam vidim ze mi dan strhavaju zrazkovou danou priebezne ale to su len parcentove zalezitosti kedze raz za par mesiacov to vytiahnem na casch.lTen ucet som si zriadil lebo by ma zamestnavatel nemohol bez neho zamestnat. Mozno by asi ozaj bolo lepsie Nemecko koli burze len skoda ze je to tak daleko a nemam tam bezny ucet ak by ho vyzadovali ako podmienku .
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa amalfi »

Chris..........Pobyt mam v Ba teda na SK lebo kazdy den dochadzam......V AT nemam ani prechodny ani trvaly pobyt..Akurat podavam dve danove priznania v dvoch krajinach a zamestnavatel mi plati odvody do poistovni v at.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

pokiaľ nemaš trvalý pobyt v AT tak zdanovať cenne papiere podľa SK zakonov.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa amalfi »

Takze by mi tu dan nestrhli no keby tam bola zdravotka urcite by mi ju strhli si myslim lebo iba jedna krajina moze byt pri strhavani zdravotneho poistenia a tym je u mna AT .Ale asi to vyzera na to Nemecko podla toho co mi pises....Takze myslis ked uvediem v Nemeckom Degire ze som rezident SR mi pri vystupe ani pocas doby investicie nestrhnu ziadnu dan ?
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa Chris »

Je to trosku komplikovanejsie, pretoze v
AT = dan z prijmu a odvody z jobu
SK = uvadzas dan a odvody z tradingu, avsak umelo sa ti dvihne dan. zaklad , pretoze prijem z AT sa uvadza do sk danoveho vynatim, cize ak tvoj prijem z at a tradingu presiahne 35k tak mas automaticky 25% dan plus odvody z tradingu...

Potom by si mal aj vynatim priznat v at danovom... ale co bude potom
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa amalfi »

Myslis ze sa ta dan v ramci at spocita s mojim prijmom za dany rok v ramci uzemia AT ked som vystupil z ETF fondu?........Ale tak ci tak viem isto ze odvody ak by aj nejake boli by som platil len v AT nie na sk.Lebo sucasne na Sk a v AT sa nesmie byt odvodovo poisteny a kedze robim v At odvody by som platil v at ak by nejake boli.Len ta dan mi stale nie je jasna.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa Chris »

Praveze dan a odvody zo zisku by si mal platit na SK
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa amalfi »

Dan snad ano ano rezident sr ale ak by z toho mala byt povnna poistka na sk urcite by som ju zaplatit nemal kedze len v At som poisteny v zahranici teda v at.No podla toho co citam na nete tam sa nepise o poisteni .A poisteny na sk kym pracujem v at byt nemozem.Ak mi este niekto neodpovie hodim to do porady na inom portali kde su pravnici.Ale aj tak ti dakujem za radu.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa Dana »

Degiro by nemalo daň strhávať a ak to robia, nejde asi o klasický nákup ETF na burze, ale bude to mať nejakú inú právnu formu čo nemusí byť ani u nás po roku držania oslobodené od dane. Treba sa ich na to spýtať.

Odvody by si u nás neplatil, keďže tu nie si poistený a v DP keď uvedieš príjmy zo zamestnania v AT na ne sa uplatní nezd. čiastka (príjmy zo zamestnania) + vyňatie príjmov čo spôsobí, že od príjmov z tradingu by sa ti odpočítala nezd. čiastka hoci oficiálne tá sa na pasívne príjmy uplatniť nedá. Ale takto to ide:) Takže až také zlé to nebude.:D
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa amalfi »

Danka cize mam tomu rozumiet tak ze nemecke Degiro tak ci tak mi dane nestrhne kedze som rezident SR a mal by som to hlasit v danovom priznani na sk na dalsi rok po rokmu v ktorom som vystupil z ETF fondu? Cize ak tam budem niekolko rokov a povedzme po dvoch rokoch by som vyberal tak az na ten dalsi rok po vystupeni z ETF fondu by som moj zisk uviedol v danovom priznani na sk.Ak sa zakon na sk nezmeni tak by som mal byt od dane oslobodeny .Je mi jasne ze zdravotny odvod by som v at kde som poisteny koli praci co tam mam neplatil a neviem o tom zeby tam bolo platenie zdravotneho odvodu ako je to u nas.Cize moje chapanie je take ze dan mi nestrhnu v nemeckom Degire ani zrazkovo ani nijak inak a vzdy nasledujuci rok po vystupe z fondu budem mat povinnost na sk podat danove priznanie a priznat kolko mi vyplatili ale dan nezaplatim.Zaplatil by som len vtedy ked by som to drzal menej nez rok....
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa Dana »

Neviem ako to u degira je a či nejaké dane naozaj nestrhnú, len som písala nemali by.
Ak by si predal etf v tomto roku a držal kratšie ako rok, tak by sa v DP ktoré sa bude podávať na budúci rok (do konca marca 2018) uviedol zisk nad 500 € a ten by sa zdanil. Ak by bol menší do DP sa nepíše nič. Podával by si ho u nás len kvôli príjmom z AT.
Podobne ak budeš ETF-ko držať viac ako rok čím už bude oslobodené od dane, do DP sa nepíše nič. Ako keby tie príjmy ani neboli.:)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa amalfi »

Rozhodne tak podla toho co mi pisu ludia na tomto fore by to bolo lepsie nemecke Degiro aj ked je to holandska firma.Uvazoval som pôvodne nad rakuskym Degirom kedze je to tiez v eurach a mam tam ucet ci to ze mam kusok do Viedne ako ist pôvodne do Berlina keby bol nejaky problem ale asi by som to riskol s tym nemeckym.Nemci su preciznejsi nez rakusania...Len ja dufam co sa nemeckeho degira tyka dufam ze skutocne nebudem mat nejake poistne plnenie v at kedze tam som sice ako rezident sr poisteny u rakuskeho zamestnavatela ............Dufajme ze sa ten zakon s drzanym aspon rok nebude tak dlho menit.Takze ak budem tie ETFka kupene v nemeckom Degire po roku drzania uz nebudem ani musiet uvadzat v danovom na SK. Si velmi sikovna Danka.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa Dana »

Neviem v čom som šikovná, lebo ja ten pocit nemám, ale ďakujem.:D

V zahraničí platíš len odvody zo zamestnania.

Malo by byť jedno, kde broker sídli zdaňuje sa to u nás. A prečo je rozdiel či rakúske, nemecké alebo české degiro to neviem. Len viem, že majú to riešené nejak cez fond a myslím, že nemajú ani poistenie vkladov, preto otázne či nejaká zrážková daň sa tam nemôže objaviť. Potom by bolo na figu, že u nás platí nejaké oslobodenie od dane.

Snad už vedia v tom poradiť tí, čo tam účet majú.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Zahraničný broker - dane

Príspevok od používateľa amalfi »

Danka si sikovna lebo sa dobre vyznas.Ano platim odvody zo zamestnania ale boli dost rozsirene hlavne pred par rokmi iste druhy prac ci cenne papiere nielen s dobou platnosti drzane menej ako rok pri ktorych ak si dobre spominam ak by sice bola aj povinnost platit dan a aj povinnost platit zdravotnu poistovnu tak dan by sa mala uviest na sk a zaplatit na sk ale povinnost poistky by sa mala vykonat v krajine kde platim zdravotne poistenie cez zamestnavatela.Ak je aj v tej krajine povinnost z takeho druhu cinnosti poistne platit.--------U mna to chce cas.Ked oslovim viac ludi co tam skutocne maju ucet povedia mi ak nie teraz tak po roku kedze Degiro je pomerne nove ale uz mi niekto napisal ze je rozdiel nemecke a rakuske Degiro.Aj ked ich hlavne sidlo je v Holandsku.No koli poplatkom na burze nemeckej sa rozhodne oplati to nemecke Degiro............Ja mam este cas.Nemusim si Degiro dat tento rok.Staci az na dalsi.Len potrebujem mat 100percentne overene pojmy co riesim a samozrejme kam dam.Nabral som odvahu a uz som upustil od kamenneho brokera ako je FIO ako aj to ze teraz uz viem ze Degiro ako nizkorozpoctovka moze byt super.Uz len vybrat typ fondu.Kleo mala v tomto pravdu.Nik sa nechce o veciach financi bavit.Je to pochopitelne.Ludia sa boja zavistlivcov alebo sa boja tych co ich o peniaze mozu necestnym sposobom pripavit.Vies iste ako je to s ludmi co si poziciavaju.Vzdy je pomerne vysoke percento ludi co si pozicaju a uz nikdy peniaze nevratia.Dokonca aj taki co vzdy vratili.Staci ked sa odstahuju a uz ich netrapi svoja dlzoba.Oni na nu mozno zabudnu ale clovek co pozical zvacsa po naliehani nikdy.O to bolestivejsie je to ked su tie peniaze tazko odmakane.Obzvlast si treba dat pozor na takych co vycitia dobracke crty z tvare a vedia ze dana osoba mu aj tak nic neurobi ked im peniaze nevratia.No a pre toho co pozicia su to neiste peniaze kedze hrozi riziko nesplatenia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"