Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa amalfi »

Zdravim Vas.Vie mi prosim niekto poradit ci je vhodne obdobie na investovanie do toho fondu.Podla toho co sledujem je to fond ktory poslednych 5 rokov dosiahol velmi zaujimavy zisk.Moc nekolise a zhodnocuje sa aj z kratkodobeho aj z dlhodobeho hladiska.
Zial nikde na nete neviem zistit ake akcie maju no rozmyslam bud nad investovanim formou sporenia alebo formou jednorazovej investicie? myslite si ze je este dobry cas na investovanie a nemôze sa zvrtnut dole? Co si myslite o tomto fonde.Uz nazov je toitz velmi lakavy a podla toho co pozeram z ponuky Sporitelne to vyzera na jediny fond co aj z dlhodobeho hladiska dosiahol zaujimavy vynos.Odporucili by ste mi don ist v okruhu mesiaca? a kolko by sa dalo cakat zhodnotenie ak by sa slo na tri roky ak mam byt trosku pesimista.Fond pôsobi velmi lakavo ale viem o nom ze su to same akcie............Sli by ste teraz do tohto fondu alebo ak mate poradili by ste mi daleko lepsi cisto akciovy fond? Dakujem za radu.Dalsia vec ak by ste si mali vybrat medzi tymto fondom alebo dlhopisovym fondom Bond J a Ty co by ste si radsej vybrali?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vyryžujú ťa na poplatkoch. :) Priamo cez nich nie je síce vstupný poplatok, ale potom si berú správcovský každý rok 1,5%. A to je veľa. Poštuduj u nás ako chlapci investujú cez indexové etf pri nákladoch 0,05% ročne. Prikladám obrázok, že tvoj fond predsa len kolíše, len ty pozeráš také grafy, ktoré oni chcú aby si videl. Posledné roky totiž boli pre akcie mimoriadne dobré. Všimni si, že fond sa vdaka poplatkom zhodnotil od 4.2007 iba o 36,5%, zatial čo indexové ETF SPY dalo s dividendami cez +100%. Pritom na grafe vidíš, že tých +36,5 % za 10 rokov by si nemal bez rizika: fond najprv klesol o -42%.. :wink:

Takže čo je lepšie: Fond SLSP ktorý má zhodnotenie +36,5% s poklesom -42%. Alebo nízkonákladové ETF ktoré kleslo 50%, ale dodnes dalo viac ako +100%? A to je len posúdenie za 10 rokov. Ten rozdiel za 30-40 rokov môže byť vdaka poplatkom obrovský.
Povedané zjednodušene, vo fonde ťa dlhodobo oberú o viac ako polovicu výnosov a pritom nedosiahnú ani taký výnos ako obyčajný akciový index.

P.S. Ešte zjednodušenejšie to vidíš na priemernom ročnom zisku. Ten fond dal dlhodobo 3,08% p.a. Akciové trhy majú dlhodobý priemer okolo 7-8%. Ked trochu stúpne inflácia, tak tých 3% p.a. ti dá tá istá SLSP na termiňáku a úplne bez rizika. :wink:
Prílohy
FMV slsp.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa amalfi »

Dakujem pekne za radu ale musim ti vyjasnit niektore veci.Po prve vyuzivam kamenne banky kde mam istotu ze nemusim riesit nieco cez nie vzdy bezpecny internet a banky maju velke stabilne meno akoby som vyuzil brokerske firmy.Zial ako hladam alebo citam tak stale nenachadzam ETF fondy v ponuke bank .Bojim sa riesit veci cez Internet.Vlastne som nikdy ziadny prevod cez net neriesil.Ako mam citit doveru k nejakej brokerskej firme?Faktom je ze tuto stranku povazujem ako jednu z mala ak nie jedinu kde sa mozem dozvediet nezavislu pravdu akou cestou treba ist.V kazdej banke ide o predaj.Manipulovanie s ludmi maju v bankach velmi dobre trenovane.Nie nadarmo pre mna realitny makler ako aj pracovnik pobocky ci financny poradca je ako profesionalny klamar.No cloveka potesi ked vie poradaca poradit aspon to najlepsie z ponuky aku maju a dal by tam aj sam svoje peniaze.Akoby sme my konali na ich mieste,Su len dve moznosti bud nukat co chce banka a plnit si svoju pracu a mat istotu prace alebo im aspon poradit taky Produkt kde by sme si sami dali svoje financie.V opacnom pripade by tam v praci nemohli ostat.........Dalsia vec.Pre mna je velky problem to ze potrebujem produkt ktory nepodlieha povinnym poistnym odvodom a zdanuje sa zrazkovou danou.Som danovy rezident SR.Neviem ci indexove fondy z pohladu Slovenskeho investora vedia ponuknut aj takuto moznost.......Ak by som chcel predsa len vyuzit moznost investovat do akciovych indexovych fondov myslis ze by som nasiel aspon jednu banku ktora takuto moznost ponuka? To co si pisal je skutocne velmi vysoky rozdiel co sa tych poplatkov tyka.Banka sa teda pekne nakrmi a klient nesie len riziko.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Banky indexové fondy neponúkajú, lebo by nič na tom nezarobili. Veď ked ti píšem, že ťa oholia o polovicu výnosov, tak práve to je pre nich lukratívny biznis.

Sú dva produkty v SR ktoré ponúkajú indexové fondy: Across sporenie a fondy Amundi. Majú polovičné správcovské náklady ako bežné fondy, ale poštuduj vstupný poplatok...ten sa dá zjednať, s Petrom Cmorejom pri Amundi poštuduj tu:

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 80#p101180" onclick="window.open(this.href);return false;

Čo sa týka daní, práve v bežných fondoch sa platia dane a neexistujú zrážkové dane. Zrážkové sú iba pri termíňákoch.
Ale v indexovom fonde, kedže ide o fond predávaný cez burzu, tam sa po roku držania žiadne dane ani odvody neplatia. To je novinka, aby štát podporil investície na dôchodok. Dotlačili ich k tomu z EU.Takže pri sporení máš pokoj od všetkého a cez internet ti stačí sledovať ako sa tvojemu fondu darí.

Ja nie som poradca, preto píšem ako to vidím. V banke ti nikto úprimne neporadí, tam sú všetci vyškolení predávať produkty, aby im biznis šlapal. Z poradcov si treba vedieť vybrať, ja osobne poznám len jediného čo má široký rozhľad - Petra Cmoreja a len toho ti viem odporúčať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa amalfi »

No musim si to prestudovat.Inak v minulosti sa mi zdalo ze nejake dobre produkty mala CSOB V RAMCI KBC fondov.Alebo to bolo v Cechach?....Ako je to vlastne chranene ak by Across alebo Amundi skrachovali? Kto stoji za tymi dvoma firmami?Predsalen ked mam dat do spravy nieco objemnejsie musim vediet o firme dost informacii.Hlavne ak ide asi o nebankovky.Pockaj zrazkove dane su nielen pri terminakoch ked idem vybrat.Sice vyberal som len raz z fondov a co mi strhli v tb tak to som dostal cez danove spät.Kedze investicia bola este do roka 1999.Sklamali ma realacie typu A Credit.Vela sa hovorilo kam treba dat a uroky boli velmi slabe.Aj ked som bol v dlhopisovych fondoch zu velmi dlho.Hodilo mi to trochu viac ako som zaplatil za poplatky.Keby som to mal na lepsich terminakoch mozno by som mal viac...Ale co chcem napisat.Pises ze tu neexistuju zrazkove dane.A ako je to so zdravotnym poistenim? Vies ze ze sa z cennych papieroch alebo zahranicnych fondov plati okrem dane aj zdravotna poistka ked ide o mimoslovensku investiciu?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nič sa neplatí. Však ti to píšem. Poštuduj tému o daniach. Je nová legislatíva, že ked držíš niečo viac ako rok a obchoduje sa to na burze, tak je to oslobodené od dane s príjmov aj od odvodov na zdravotné poistenie. Nič neplatíš, nič ti nestrhávajú. Je len jedna malá vynimka, že dividendy sa zrážkovo zdaňujú pri zdroji (čiže z amerických firiem v Amerike, z nemeckých v Nemecku) a pri indexovom fonde pribudnú už zrážkovo zdanené, obyčajne to je 15%. Ale ide len o dividendy, čo je teraz výnos cca 2,2% ročne.Čiže tých 2,2% je zrážkovo zdanených o 15% na cca 1,9%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa amalfi »

(Inak otazka pomimo.Mam tomu rozumiet tak ze ak drzis povedzme podielove fondy viac ako rok neplatis dan ked ides podiely predat?Lebo teraz sme sa bavili o tych indexovych fondoch a nie o beznych podielovych fondoch..)..........No a vratim sa k nasej teme.Takze som si zhruba precital tie clanky o tych fondoch.To sporenie vyzera lakavo.Ludia v diskusii uviedli ze je ten rozdiel dost velky ked si clovek investuje sam ak ma investicny ucet akoby investoval cez brokera povedzme Across.Co vravis na bezpecnost uctu?Alebo ak padne system cez ktory ti ucet die.Lebo mam pocit ze ten Across je znama firma aj ked zial nebankovka ale posobi istejsie ako nieco kde si clovek nakupuje podiely sam.Len to pravda nieco stoji.Vsimol som si aj poplatok za vedenie uctu.Rozmyslam ze ten program sporenia by mohol byt dobry.Ked by to dalo aspon 8 percent rocne ked odpocitam poplatky.Ale tie Amundi neviem dobre najst na ich stranke.Pisu ze maju Creme de la Creme Inteligent Portfolio a to investicne sporenie.............Este sa musim dopracovat ku grafu za celu dobu po sucasnost lebo ho nevidim.Co si inak myslis o tom ze sa povrava o tom ze akciove trhy v septembri mozu klesnut.Akoby sa to dotklo indexovych fondov? Faktom ale je ze musim uznat ze Across ma skutocne lepsie vysledky ako najlepsie zarabajuce podielove fondy v akciach.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Across nemá podľa mňa žiadne výsledky, ktoré by mohli teba zaujímať. Oni nie sú broker, ale licencovaný obchodník s cennými papiermi, takže majú licenciu na to, že s nimi môžeš legálne investovať, že oni môžu na tvoj účet kupovať cenné papiere a sú pod kontrolou NBS. U Acrossu nepozeraj na nič iné, len na ten sporiaci produkt v ktorom ti oni vedú účet a investujú do indexového ETF, ktoré kúpia na burze. Urobia to isté, čo si vieš urobiť aj sám, ale nemáš s tým žiadne starosti a nemôžeš urobiť žiadne hlúposti. Je totiž rozdiel ked sa o nič nestaráš a s bankového účtu ti ide na investičný účet mesačne určitá suma oproti tomu, ked to robíš sám a začneš okolo toho špekulovať.
Z hladiska bezpečnosti máš pravdu. Across je súkromná firma, ktorá tu môže a nemusí byť za 30 rokov...a preto ja osobne by som volil tie Amundi fondy, ktoré sú predsa len podobná inštitúcia ako tie kamenné banky, ktoré sú dôveryhodnejšie.
Ja ti však neviem dať viac informácii okolo nich, to je v kompetencii poradcov ( = sprostredkovatelov ) ako je Peter Cmorej.Amundi fondy nemajú nič spoločné s Acrossom. Je to proste iný produkt. Sú to fondy fondov, čiže fondy ktoré investujú do iných fondov, v danom prípade do indexových fondov (ETF).

Čo sa týka tých 8%, je to dlhodobý priemer. Ak by si investoval naraz velkú sumu, tak je velmi dôležité kedy to urobíš. Lebo ked sa pozrieš na grafy indexov tak uvidíš, že je rozdiel investovať po velkom poklese a pred velkým poklesom... Ked vsak investuješ postupne, čiže cez sporiaci produkt, tak to nemá takmer žiadny vplyv, lebo tam funguje tzv.. cost averaging effekt...proste priemerovanie cien. Pri sporeni je dôležitý záver sporiaceho cyklu..ked tam máš vela peňazí...preto sa odporúča odísť z akciových fondov aspoň 10 rokov pred penziou ( aby sa ti nestalo že tesne pred dôchodkom padnú akcie o 50% a už nebude čas na návrat späť).

Trhy vždy istý čas stúpajú, istý klesajú ..takže to o čom sa mi tu bavíme je len bežný pokles, dajme tomu maximálne do 10%.
Keby si investoval naraz, tak by som ti poradil, že radšej počkaj na pokles. Priložím ti ešte graf, aby si videl ako vyzerá taký akciový index za 20 rokov ( ten priebeh viac menej kopírujú všetky akciové fondy ). Klikni pre zväčšenie.

Na tom grafe vidíš, že keby si investoval naraz v 2000, tak by si do 2013 ani nebol v zisku. Teraz si ktomu predstav, že by si fondu odovzdával 1,5% ročne + inflácia za tých 20 rokov cca 40%...tak by si ani doteraz nebol v zisku.

Ak by si naraz investoval v 2003, alebo v 2009, to by si mal iné výsledky.

No a pri postupnom investovaní by ťa ten pokles nezasiahol, ani ten druhý, ceny by sa ti spriemerovali a najväčší výnos s najväčším kapitálom by si mal posledné roky, čiže mal by si tých 8% ročne nezávislé na riziku ktoré musíš podstúpiť keby si investoval naraz.
Prílohy
SP500.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa amalfi »

No musim to cele prehodnotit.Lahke to veru nebude.Konecne som na nete nasiel tie Amundi.Pozeram ze oni patria k Pionieru od Unikredit banky.Skor mi ten nazov pripada ako krajina Burundi v Afrike D....Preto pises ze su skor ako kamenna predajna kedze sa daju kupit cez Unikredit banku s dobrym zazemim?No ale to uz je podielovy fond ak to mam tak chapat.Ten index co si mi poslal ak by som siel jednorazovo je otazka casu chytit dobru vlnu.Lenze nie vzdy clovek vie kedy je uz to prave dno.Ak ides k poradcovi ci maklerovi kazdy chce investovat co najskor lebo istu proviziu ma taku co ma dnes a nie zajtra.Zajtra mozem dostat inu ponuku a kazdy predajca potrebuje zarobit co najskor a za kazdeho pocasia.No ktovie co nam prinesie september.Poviem ti dal si mi riadneho chrobaka do hlavy.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

No určite sú renomované fondy zastrešené velkou bankou niečo iné ako nejaká lokálna súkromná firma ktorá je tu 10-15 rokov.

Ešte k tým indexom. Tých posledných 20 rokov sa ti určite nepáči. Aby som ťa nevystrašil, tak priložím graf za 90 rokov.
Musím však úprimne povedať, že ten rast od 2 sv. vojny až po koniec 20 storočia sa za prvé nemusí zopakovať ( bolo to storočie Ameriky, nebola zničená vojnou a nemala takú konkurenciu ako teraz ) a za druhé bola vtedy vyššia inflácia. Mnoho expertov predikuje, že pred nami je dlhé obdobie nízkej inflácie a tomu sa prispôsobia aj výnosy akcií, ktoré klesnú na 4-6% ročne. Znovu sa bavíme o dlhodobom priemere, len teba nemusí zaujímať čo bolo, ale čo bude.

P.S. Môj malý, nepodstatný súkromný názor je taký, že 21 storočie bude také ako ho vidíš na grafe za posledných 20 rokov.
To znamená, že nás čaká priemerný rast podobný ako predtým ( tých 4-6% z nižšou infláciou je rovnako dobré ako 8-10% s vyššou infláciou), ale krízy a poklesy budú dramatické, cca o -50% a budú sa opakovať každých 7-10 rokov.

Graf za 90 rokov:
Prílohy
SP500 90 rokov.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa amalfi »

Ved to ze su tie fondy zastresene bankou.Keby radsej velka banka mala dcersku spolocnost ako je Across hned by sa slo lepsie do takych operacii.Faktom je ze bankovi pracovnici su len pesiaci ci vycvicene opice ktore musia konat tak ako su zhora nauceni.Pripada mi to ako sekta.Clovek si vela raz mysli ze jeho rozhodnutie je spravne a aj tak sa dokaze ovplyvnit niekym z banky.............Co sa tyka tych 4 ci 5 percent ak by sa ta prognoza naplnila a uroky by sli hore mohlo by to viest k opätovnemu otvaraniu terminakov ako sme ich poznali pred 5 rokmi.Lebo ak mam dat do akcii rizko a dostanem 5 percent a mam mat terminak kde mam 4 percenta dam radsej do toho a mam este garanciu plus urok z uroku plus pokojny spanok.........Inak vela ludi hovori ze sa caka druha vlna krizy.Napokon sam pises ze sa budu opakovat kazdych 7 az desat rokov.To uz moze byt aj tento alebo buduci rok.........Vies si inak predstavit ze by krachla Ja a ty babka? Co by tomu predchadzalo? Pad vlady?
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Pokial by si si sporil cez Across do indexoveho ETF tak penaize musis sporiť minimalne 15 rokov aby to nepodliehalo zdaneniu
Od dane sú oslobodené podľa § 9 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov s účinnosťou od roku 2016 aj príjmy z predaja cenných papierov, opcií a príjem z derivátových operácií plynúci z dlhodobého investičného sporenia po splnení podmienok ustanovených v § 3 zákona o cenných papieroch pre špecifický finančný produkt zadefinovaný ako dlhodobé investičné sporenie (DIS), vrátane príjmu vyplateného po uplynutí 15 rokov od začiatku dlhodobého investičného sporenia.
V súlade s ust. § 7 ods. 11 zákona o cenných papieroch je dlhodobým investičným sporením investovanie finančných prostriedkov do portfólia vykonávané prostredníctvom finančných inštitúcií oprávnených podľa zákona o cenných papieroch a § 27 ods. 3 a 6 zákona č. 203/2011 Z. z. v znení zákona č. 206/2013 Z. z. na poskytovanie investičných služieb riadenia portfólia a vykonávanie pokynov klienta na jeho účet, ak sú splnené tieto podmienky:

• cenné papiere a iné finančné nástroje, ktoré sú súčasťou portfólia, sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu. Za porušenie tejto podmienky sa nepovažuje:
• ak sa s cenným papierom alebo s finančným nástrojom prestalo obchodovať na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu po jeho nadobudnutí do portfólia
• ak cenný papier alebo finančný nástroj nie je prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu, ale jeho emisné podmienky obsahujú záväzok, že bude podaná žiadosť o prijatie cenného papiera alebo finančného nástroja na obchodovanie na regulovanom trhu a zo všetkých okolností je zrejmé, že sa toto prijatie uskutoční do jedného roka od dátumu vydania emisie,
• portfólio bolo zriadené na určité obdobie najmenej 15 rokov a v období 15 rokov od vytvorenia portfólia z neho nebolo klientovi vyplatené plnenie. Vyplatenie plnenia z dôvodu presunu portfólia k inej finančnej inštitúcii sa nepovažuje za vyplatenie plnenia, ak sa takýto presun uskutoční do troch mesiacov od zrušenia portfólia v pôvodnej finančnej inštitúcii,
maximálna výška finančných prostriedkov, ktorú možno investovať za jeden kalendárny rok je najviac v sume 3 000 eur, pričom do tejto sumy sa nezapočítavajú reinvestície v rámci portfólia.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa amalfi »

Ahoj Al.Dakujem za reakciu.Vravis az 15 rokov sporenia? Takze nie rok? Som teraz dezorientovany.Pockaj cize mam tomu rozumiet tak ze sa to len toho sporenia tyka?Ale ak by to bola jednorazova investicia by sa dalo po spominanom roku? Dalsia vec ze mozem maximalne sporit 3000 rocne?Mozno som to cele zle pochopil................15 rokov je velmi dlha doba.to zu budem mat okolo 50tky a ktovie ake turbulencie nastanu..................Aj co sa tyka firmy Across ktovie kde bude o desst rokov.Firmy sa spajaju,kupuju,predavaju krachuju.Si spominam na Bartolomey finance a pan Bartolomey chodil pravidelne davat komentare pre Markizu a kde je dnes a jeho klienti? ............Keby clovek mal odvahu a nervy na podnikanie aj by do toho siel.Mozno by spravil aj dvadstat ci 30 percent za rok.Ale su to vsetko papierovacky a neista buducnost.Kebyze mam Produkt ktory mi da tych aspon 8 percent rocne bol by som stastny.No faktom je ze musim pracovat ako bezny smrtelnik a nedokazem zit z cennych papierov ci spekulaciach an burze.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Na stránke Acrossu jasne píšu: Oslobodenie od dane – každý pravidelný vklad do Investičného sporenia je po roku od zainvestovania oslobodený od dane z príjmu fyzických osôb a zdravotných odvodov.

U nich podľa mňa nejde o špecifický finančný produkt, ale každému založia brokerský klientsky účet a budú mu na neho nakupovať 3 ETF:

1/3 Amundi S&P 500 EUR (500H FP) – veľké akciové spoločnosti, USA
1/3 db x-trackers Stoxx® Europe 600 (XSX6 GY) – veľké akciové spoločnosti, Európa
1/3 Amundi MSCI EM (AEEM FP) – akciové spoločnosti, rozvíjajúce sa trhy

http://www.across.sk/produkty/sporenie/#2" onclick="window.open(this.href);return false;

Takže klientsky účet funguje ako normálny individuálny účet, len oni ako o.c.p. robia nákupy a správu účtu za klienta.
Ja myslím, že to robia tak, že majú master broker account a jednotlivým klientom otvárajú klientske podúčty. Tak vedia nastaviť fee a nakupovať naraz na všetky účty podľa prednastavenia.

Ten limit 15 rokov sa podľa mňa vzťahuje na indexové fondy fondov a kadejaké iné finančné produkty, kde klient nedáva peniaze priamo do ETF, ale dáva peniaze do fondu. Až ten fond potom nakupuje indexové etfká. Čiže klient vlastní len podiel vo fonde a nie priamo od daní oslobodené finančné inštrumenty.

Nám to vlastne môže byť jedno. My do finančných produktov, ani do fondov neinvestujeme. My len upozorňujeme ľudí, že tam cez poplatky prichádzajú o značnú časť výnosov.

Pre nás je podstatné to, že ked cez brokera vlastníme hocijaké akcie a etfká a tie sa obchodujú na burze, tak pri držaní viac ako rok je taký výnos oslobodený od daní, aj od zdravotného odvodu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Juggler, nikto nevyuziva tych 15 rokov sporenia, DIS. Vsetci idu podla tohto:
§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1)
Od dane je oslobodený príjem
k) z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu39b) alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok;

Tz. oslobodenie od dane je uz po roku aj v Acrosse
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Lenže príjmy ktoré máš z fondu ako jeho podielnik nie sú po 1 roku oslobodené od dane. Iba keby sa ten fond obchodoval na burze. Pri Acrosse som presvedčený, že ti kupujú ETFká na tvoj účet. A tým sú tieto podmienky splnené. U Petra B sa jeho fond aspoň kótuje na burze, takisto u Gladiša. Ale Amundi fondy a iné podielové fondy? Ja nevravím, že ľudia neidú vo fondoch podla toho čo píšeš, ale zodpovednosť je len na nich. Tak prečo píšeš vo svojom blogu, že z fondov sú príjmy zdaňované?

https://dennikn.sk/blog/pod-a-stan-sa-a ... kovatelom/" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

to nie je moj blog :) Ale mame pravdu vsetci:
- pokial je fond kotovany na regulovanom trhu (napr. ETF od Amundi a hedge fondy), vynosy su po roku oslobodene od dane
- pokial fond nie je kotovany na regulovanom trhu (vsetky podielove fondy, aj podielove fondy Amundi) a ide o zahranicneho spravcu, vynosy si povinny priznat a zaplatit dan. Zahranicna spravcovska spolocnost nasmu danovemu uradu nic nehlasi.
- pokial ide o domaceho spravcu podielovych fondov, tak dan z vynosu strhne pri vyplate priamo spravca
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

1. OK. dik za upozornenie. Aj som sa čudoval, že by si tak zvozil tú najlepšiu variantu cez sprostredkovatelov. :wink:
2. že cudzí správcovia nič nehlásia, tomu je koniec. Je nový medzinárodný program povinných hlásení a bude závisieť iba od naších, čo s tým budú robiť. Možno nič a možno budú všetci hriešnici doplácať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

medzinarodne hlasenia spravcov fondov? si si isty? nebudu to len danove urady? okrem toho, spravca vidi iba omnibus = spolocny klientsky ucet. Tz nemoze reportovat klientov
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kdeze..budu hlasit vsetky fin. inštitúcie a za každého klienta.

GATCA je neoficiální název pro souhrn právních nástrojů, které umožňují výměnu informací o účtech mezi finančními institucemi a úřady zúčastněných států (vzhledem k počtu států deklarujících záměr tyto právní nástroje aplikovat, půjde s největší pravděpodobností o spolupráci na globální úrovni). Předmětem výměny informací budou určitá data o účtech založených v jedné zemi, které mají nějakou vazbu na zemi jinou (například majitel účtu je zahraniční osobou). Od takto získaných informací si vlády jednotlivých zemí slibují možnost zajištění dodatečných daňových příjmů, které v současnosti řádnému zdanění unikají.

Právní nástroje umožňující takřka celosvětové sdílení informací o bankovních účtech vypracovala OECD spolu se skupinou G20. Aktuálně se k záměru automaticky poskytovat určené informace o bankovních účtech zavázalo 59 zemí světa, včetně všech členských států Evropské unie. První vlna automatického zasílání informací z jedné smluvní země do druhé je plánována na rok 2017.

https://en.wikipedia.org/wiki/Common_Reporting_Standard" onclick="window.open(this.href);return false;

As of 2016, 83 countries had signed an agreement to implement it. First reporting is planned September 2017.

P.S. Prosím ťa, nevieš výsledky Infinity?
ja vidím stále iné dátumy. napr. teraz NAV 122,78 ku 21.7.2017. Potrebujem k 30.6.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pise sa tam o uctoch, to sa urcite nebude tykat spravcov
Infinity: tie maily ti chodia, ze? ak ano, tak mam len to co ty
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peter.cmorej napísal:pise sa tam o uctoch, to sa urcite nebude tykat spravcov
Určite bude, ale neidem sa hádať. Celý zmysel tej výmeny je nemať daňové úniky presne z toho, čo sa doteraz nehlásilo. Ale mňa sa to netýka, tak nech si to zisťujú tí, ktorých sa to týka. Sú to tzv. reportable accounts a v rámci FATCA - ktorá je americkým vzorom pre GATCA im neujde žiadny účet. Ked máš IB určite si si všimol aký poplach majú brokeri..ako updatovali informácie a ako vyžadovali aj od firemných klientov aby sa definovali v rámci Fatca.

Infinity: tie maily ti chodia, ze? ak ano, tak mam len to co ty
Mne nechodia žiadne. Ja nie som u nich zaregistrovaný... Ak ty si a tebe chodia, tak ťa prosím raz za štvrťrok daj NAV.
Môžeš napísať tu, alebo mne na ss. Peter to odsúhlasil, aj sám tu dal NAV ku koncu marca..Len akosi tu už nechodí, nedá sa na to spoliehať. Je to ináč zverejnené aj na neplatenom Bloombergu, ale tam to treba vykliknúť zrovna vtedy ked majú NAV updatovaný k tomu dátumu. A teraz majú už len k 21.7 NAV 122,78. Potrebujem stav k 30.6.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

preposlal som ti co mam
RadoD
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št 21 09, 2017 12:16 am
Been thanked: 3 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa RadoD »

Prave teraz mam podobnu dilemu a teda dlhodobobe sporenie na 15 rokov s cielom naakumulovat cca 30 000E ( pravdepodobne vyplatit zostatok hypo - taky je plan)
- v 2016 som zalozil AMSLSP par fondov s mesacnym sporenim 15E (dokopy 60 E mesacne ) aby som videl ako to realne vyzera a drzal sa hesla lepsie sporit dlhodobo nejako ako vobec s tym ze sa ku tomu po case vratim a uvidim ako to vlastne pojde ..
- Dospel som k nazoru ze by som si mohol na dlhodobe sporenie davat momentalne 100-130E ( s moznostou to v pripade potreby hybat hore dole)
- Momentalne mam v AMSLSP :
1)Fond MAx vynosov - 55 E mesacne .. spravcovsky poplatok 1.5% - vykonnost 9.81%pa za poslednych 5 rokov - ( 0 poplatok za vstup vystup)
2)Aktvine potrfolio ( ano je to zmiesany fond - vtedy to znelo super ) - 15E mesance - spravcovsky poplatok 1% - vykonnost 2.56 %pa za poslednych 5 rokov - ( 0 poplatok za vstup vystup)
3) Globalny Akciovy fond - 30E mesance - spravcovsky poplatok 1,3% - vykonnost 5.24 % pa za poslednych 5 rokov - ( 0 poplatok za vstup vystup)

Ked som to zratal vo vysledku je to 100 E momentalne moja prvotna myslienka bola AMSLSP zredukovat (casom) a zalozit si v mojom okoli odporucane sporenie RYTMUS P3 s tym ze tam posielat 50- 80E mesacne kedze mi bolo povedane ze to je takmer bez poplatkov.

Teraz si vsak niesom isty ci chapem naklady na Rytmus P3 spravne a prosim opravte ma ale :
- vstupny poplatok podla vzorca ( cielova suma 15k x pre P3 okolo 3% = 383E)
- 9.38% pa za 5 rokov
- a teraz ak som to ja spravne pochopil tak spravcovsky poplatok vlastne JE len treba si otvorit z coho je Rytmys P3 "namiesany"a pozret kazdy fond aky ma spravcovsky poplatok - vo vysledku priemerne okolo 1.85%) - s celou tou castou si niesom isty pretoze ma ludia co tam investuju presviedcali ze to je bez poplatkov..

Ale suma sumarum tak to zasa taka vyhra oproti tomu AMSLSP nieje a jediny dovod preco sa do toho pustit by bolo len diverzifikovat tie peniaze.

Precital som si aj ine vlakno kde ma zaujal produkt od Acrossu - sporenie kde by som mohol zhrnut naklady:
-300E za vytvorenie uctu
-0.82% spravcovsky poplatok
-1-2% vstupny poplatok
-Otazka: Treba ratat aj poplatok daneho ETF ? ( alebo to je uz sucastou tych 0.82%)
- velke plus je tych 19% DPH a sucasna legislativa
- Ma niekto s tym aj realne skusenosti ? - co sa stane ak by som potreboval tych 100 E mesacne pozastavit ?

Kedze 130E nieje nejaka horibilna suma a z toho co som precital je to skorej suma vhodna na taketo drobne investovanie do fondov aky je na to vas nazor?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ti tvoji znamy tusim nevedia do coho sporia, resp. nemaju prehlad o skutocnych nakladoch. V SLSP je dobry fond maximalizovanych vynosov, zvysok nie. Ano, aj v Acrosse si este musis priratat spravcovsky poplatok ETF.

Ja ti viem ponuknut taketo sporenie:
- indexove podielove fondy s nakladmi okolo 0,6%
- pri cielovej sume 15k poplatok 3%
- poplatok za vykonanie pokynu 0,3%

Toto je vyrazne lacnejsie ako sporenie od Acrossu.
RadoD
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št 21 09, 2017 12:16 am
Been thanked: 3 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa RadoD »

peter.cmorej napísal:ti tvoji znamy tusim nevedia do coho sporia, resp. nemaju prehlad o skutocnych nakladoch. V SLSP je dobry fond maximalizovanych vynosov, zvysok nie. Ano, aj v Acrosse si este musis priratat spravcovsky poplatok ETF.

Ja ti viem ponuknut taketo sporenie:
- indexove podielove fondy s nakladmi okolo 0,6%
- pri cielovej sume 15k poplatok 3%
- poplatok za vykonanie pokynu 0,3%

Toto je vyrazne lacnejsie ako sporenie od Acrossu.
znie to velmi zaujimavo - vedeli by ste mi poskytnut viacej detailov aby som si pozrel podmienky (sposob - akou formou, min mesacny vklad, ci je tam nejaka flexibilita v zmene mesacneho investovania atd)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Fond maximalizovanych vynosov od AMSLSP

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

poslite mi mail a poslem vam podrobnosti
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"