ETF - PORTFOLIO, presun z fondov zivotneho poistenia

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mauricio
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Pi 06 10, 2017 12:23 pm

ETF - PORTFOLIO, presun z fondov zivotneho poistenia

Príspevok od používateľa mauricio »

Zdravim,

uz nejaky cas ziskavam info a citam o investovani do ETF a odhodlal som sa uz aj na prvy krok - zriadil som ucet na LYNX a zvazujem, ake ETF fondy mesacne nakupovat. Chcel by som si zabezpecit pasivny prijem na dochodok, investicny horizont cca 17 rokov. Malo by to byt s potencialom vysokeho vynosu, konzervativnejsie sporim mensiu cast uz dlhsie v ramci kapitaloveho zivotneho poistenia. Chcem tiez zrusit existujuce sporenie do akciovych fondov v investicnom zivotnom poisteni (koli poplatkom je to nevyhodne) a presunut nasporenu cast zainvestovanim do ETF. V II. pilieri mam indexovy fond (Euro Stoxx 50 TR Net SX5T).
- ETF fondy by som chcel nakupovat pravidelne raz mesacne resp. kazdy druhy mesiac, pri poklese ak budem mat nieco nasporene navyse, obcas prikupit,
- okrem toho uvazujem zainvestovat aj vacsiu vstupnu investiciu odchodom z fondov z investicnej poistky, asi vsetko teraz vyberiem naraz (?) a postupne pocas nasledujucich 12 mesiacov zainvestujem do ETF (?),
- koli vyske poplatkov a sume uvazujem skor o jednoduchom rieseni (1-2 fondy mesacne),
- akurat rozmyslam ci je vhodny cas na vstup pocas najblizsieho roka, skor mam pocit ze by mala prist uz aj nejaka korekcia .... (?)

Portfolio:
50%: VWRL (Vanguard FTSE All-World UCITS ETF - EUR)
alebo: IWDA (iShares Core MSCI World UCITS ETF - EUR)
50%: IUS3 (iShares S&P Small Cap 600 UCITS ETF - EUR)

Najskor som myslel ze skor to postavim na IWDA (jednak je vacsi a asi likvidnejsi), ale tam nie su rozvinute krajiny, musel by som to doplnit aspon 15% napr. IS3N (iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF USD), ale to by bola mala suma nedalo by sa to mesacne. VWRL ma v sebe uz aj EM trh a zda sa mi ze by mohol byt tiez ok co do velkosti a likvidity.
Ohladom reinvestovania dividend – nevadi mi pravidelne reinvestovat, staci len navysit pravidelnu mesacnu investiciu. A mozno ked bude uz nasporena vyssia suma sa hotovost z dividend zide, nemusim aspon predavat ETF najmä pocas poklesu ... (ohladom dani – US uz by malo chodit zdanene 15% a EU nie je problem dodanit 7% ak to nebude zdanene pri zdroji ....).
Co hovorite na tento postup a portfolio?

Vopred velka vdaka za rady a pripomienky ... najmä od skusenejsich, co sa uz ETF venuju dlhsie ako ja :)
marcopolo
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 19 07, 2016 12:51 pm

Re: ETF - PORTFOLIO, presun z fondov zivotneho poistenia

Príspevok od používateľa marcopolo »

17 rokov je už dosť dlhá doba aby si nemusel zohľadňovať súčasnú vstupnú cenu do tvojích fondov, ale zároveň je to krátka doba nato aby si nasporil na sebestačný dôchodok iba z etf - to by si musel sporiť cca 60% príjmov mesačne, ohľadom poistiek si zisti akú pokutu zaplatíš za ich zrušenie a či sa ti to oplatí - poisťovňa najviac zarobí na predčasne zrušených poistkách, tvoja nakupovanie na mesačnej báze nie je zlý nápad ale zohľadni výšku poplatkov za každý nákup, na celkové výnosy ma hlavný vplyv ako sa bude dariť trhom na konci investičného horizontu preto by som súčasne ceny veľmi neriešil a nakupoval postupne a pravidelne
mauricio
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Pi 06 10, 2017 12:23 pm

Re: ETF - PORTFOLIO, presun z fondov zivotneho poistenia

Príspevok od používateľa mauricio »

Dakujem za koment, tiez sa mi zda ze 17 rokov je relativne dlha doba, aby som sporil radsej cez ETF lacnejsie ako cez poistku :-) ... aj ked pri akciach clovek nikdy nevie ... Poistku som preveroval, rusit ju nebudem, bezne poistne budem platit nadalej (koli rizikam aby som bol poisteny) ale uz bez mesacnych mimoriadnych vkladov do sporenia cez fondy ... a vsetko doteraz nasporene mam v akciovych fondoch ako mimoriadne poistne, takze bez problemov to viem vybrat hocikedy a poplatky su rovnake bez ohladu na to ci to vyberiem teraz alebo o x rokov: poplatok 0,3% z vyberanej sumy a rozdiel v aktualnej cene fondu medzi nakupom a predajom je vzdy 2,5%. Usetrim vsak kazdorocne poplatok 1,72% z nasporenej sumy za spravu a sprostredkovanie.

A co hovoris na portfolio VWRL 50% a IUS3 50% ...? Oba sa daju kupit aj v EUR (nemusim riesit mesacne konverziu a dalsie poplatky s tym suvisiace), to sa mi zdalo ako dolezite kriterium.
marcopolo
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 19 07, 2016 12:51 pm

Re: ETF - PORTFOLIO, presun z fondov zivotneho poistenia

Príspevok od používateľa marcopolo »

small cap - osobne by som to zvážil, je to už agresívny fond vhodnejší na časovanie vstupov, ale samozrejme závisí od tvojho postoja k riziku
mauricio
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Pi 06 10, 2017 12:23 pm

Re: ETF - PORTFOLIO, presun z fondov zivotneho poistenia

Príspevok od používateľa mauricio »

Tie Small Cap mali byt na zvysenie vynosu, ale 50% je naozaj vela, znizil by som to teda na 20%. Portfolio by potom bolo:

80%: VWRL (Vanguard FTSE All-World UCITS ETF - EUR)
alebo: IWDA (iShares Core MSCI World UCITS ETF - EUR)
20%: IUS3 (iShares S&P Small Cap 600 UCITS ETF - EUR)

Myslite, ze je vhodnejsie VWRL (vyplaca dividendy a ma v sebe aj rozv. EM trhy) alebo IWDA? Cielom je max. vynosnost a pravidelny prijem na dochodok o cca 17 rokov.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - PORTFOLIO, presun z fondov zivotneho poistenia

Príspevok od používateľa rmaly »

mauricio napísal:Tie Small Cap mali byt na zvysenie vynosu, ale 50% je naozaj vela, znizil by som to teda na 20%. Portfolio by potom bolo:

80%: VWRL (Vanguard FTSE All-World UCITS ETF - EUR)
alebo: IWDA (iShares Core MSCI World UCITS ETF - EUR)
20%: IUS3 (iShares S&P Small Cap 600 UCITS ETF - EUR)

Myslite, ze je vhodnejsie VWRL (vyplaca dividendy a ma v sebe aj rozv. EM trhy) alebo IWDA? Cielom je max. vynosnost a pravidelny prijem na dochodok o cca 17 rokov.

Inac toto je zaujimava tema. Mna by zaujimali tvoje prepocty... Pises, ze planujes ist do dochodku za 17 rokov. ETFka davaju tak v cistom 3%. keby si nasetril 340.000 v etf (20.000 rocne), tak by bol vynos nejakych 850 eur mesacne... to nie je uplne na dochodok (teda zalezi, ci budes, sam a tak)...
Toto je co mna trapi pri mojich vypoctoch :)
mauricio
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Pi 06 10, 2017 12:23 pm

Re: ETF - PORTFOLIO, presun z fondov zivotneho poistenia

Príspevok od používateľa mauricio »

Ak by som sporil poslednych 15 rokov cca 650 USD mesacne do ETF, mal by som dnes nasporene spolu v ETF cca 340 tis. ako pises. Konkretne to vychadza napr. pre portfolio VTI: 80% a IJS: 20%. Aby bol vyssi pasivny prijem z dividend na dochodok, mozno by bolo dobre potom prejst aj na ETF s vyssim dividendovym vynosom v portfoliu. Kedze nasporena suma by nebola az taka vysoka, okrem pasivneho mesacneho prijmu z dividend by som asi potreboval nieco obcas zobrat aj zo samotnej investicie .... a dufat, ze by sa aj dalej trochu zhodnocovala akciova cast napriklad .... Alebo riesenim pre vyssi dochodok by bolo sporit vyssiu sumu mesacne ako 650.- alebo sporit dlhsi cas, co je ale limitovane znacne vekom ... :-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"