DIS – dlhodobe investicne sporenie

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa andre »

Na zaklade informacii zo Stretavky (vdaka za vela podnetnych napadov) som zacal zvazovat cast penazi sporit v DIS. Vela informacii sa mi vsak najst nepodarilo, co som nasiel zhrniem nizsie.

Zakladna myslienka DIS je, ze clovek moze kazdy rok investovat max. 3000Eur a pokial bude sporit minimalne 15rokov nemusi platit z realizovanych obchodov dan zo zisku. Dan z dividend (ak neboli zrazene v krajine povodu) platit treba.

Ak by to clovek nedodrzal (napr. vlozi do DIS viac ako 3000Eur za rok alebo cast/vsetky peniaze vyberie skor ako za 15 rokov) tak musi v DP za dany rok „doplatit“ statu dane za vsetky realizovane obchody od zaciatku sporenia.

Prostriedky si pocas tych min. 15 rokov mozete aj previest k inemu spravcovi / brokerovi.

3000Eur rocne nie je vela, ale ked to clovek zvazuje na 15 az 30 rokov, moze to byt celkom zaujimave sporenie na dochodok.

Najvacsimi vyhodami oproti jedno rocnemu testu je, ze mozete :
- investovat do CP, opcii a derivatov. Pri jednorocnom teste to mozu byt len CP
- robit aj kratsie obchody ako 1 rok, v podstate bez obmedzenia

Prostriedky mozete zverit Slovenskemu spravcovi / OCP. Niektory uz na to maju specialne produkty.

Mna zaujala 2. moznost - podla clanku http://www.sporenieainvestovanie.sk/cla ... sku-cast-i" onclick="window.open(this.href);return false; si mozete prostriedky spravovat sami u hociktoho brokera registrovaných podľa MiFiD http://www.nbs.sk/_img/Documents/_Dohlad/Mifid.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak to spravne chapem DIS musi byt vedene na samosatnom ucte, kde sa rocne vlozi len max. tych 3000Eur, cize nie je mozne vyuzit ucet u brokera, kde uz mam nejake peniaze..

Cize z toho mi vychadza, ze je potrebne zalozit si zvlast ucet u brokera kde budem investovat len tych 3000Eur rocne. Predbezne hlavne kvoli poplatkovej politike by som vybral Lynx, alebo Degiro.

linky:
http://www.sporenieainvestovanie.sk/cla ... sku-cast-i" onclick="window.open(this.href);return false;
https://podpora.financnasprava.sk/79871 ... h-papierov" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.afinadvice.sk/podpora-investicneho-sporenia/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-566" onclick="window.open(this.href);return false;


Video podla ktoreho radsej pouzili 1. rocny test ako DIS pre Continental Zvolen. Zrejme budu investovat len do CP a chceli mat moznost vybrat prostriedky skor ako za 15 rokov: http://tv.hnonline.sk/ekonomika/912566- ... -slovensku" onclick="window.open(this.href);return false;


A o co mi ide - moze mi niekto kto sa v danej problematike orientuje potvrdit, ze moje zaveri su spravne?
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Pokiaľ si otvoríš účet u Lynx priamo tak sa ťa ta podmienka 3000 EUR rocne a 15 rokov netýka. Vtedy môžeš zainvestovať aj 100000 a stačí ti dodržať 1 ročný danový test. Neviem,že či vôbec niekdo ponuka tie DIS účty pri nich spravu prebera priamo spravca ten za teba nakupuje.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa andre »

Alo Bunda napísal:Pokiaľ si otvoríš účet u Lynx priamo tak sa ťa ta podmienka 3000 EUR rocne a 15 rokov netýka. Vtedy môžeš zainvestovať aj 100000 a stačí ti dodržať 1 ročný danový test. Neviem,že či vôbec niekdo ponuka tie DIS účty pri nich spravu prebera priamo spravca ten za teba nakupuje.
Vyhody oproti 1 rocnemu testu som popisal v 1 prispevku. vid. Najvacsimi vyhodami oproti jedno rocnemu testu je, ze mozete :
- investovat do CP, OPCII a DERIVATOV. Pri jednorocnom teste to mozu byt len CP
- robit aj kratsie obchody ako 1 rok, v podstate bez obmedzenia

keby to bolo mozne bolo by to neporovnatelne vyhodnejsie s jedinou nevyhodou a to viazanostou penazi na min. 15 rokov.


Spravili sme research a vysledok je nasledovny:
1. podla pravnika a ludi co sa tomu venuju musi byt zriadeny specialny produkt s viazanostou 15rokov + dalsie podmienky
2. nasli sme 2 OCP, ktory takyto produkt maju
3. u jedneho to poplatkovo nevyzera az tak, zle. Nevyhoda je, ze u nich sa da investovat len do fondov, ktore ponukaju. Nie je moznost priamo obchodovat akcie a derivaty. Mam prislubene, nezavisle backtesty a uvidime ake budu vysledky.
4. u jedneho low cost brokera mi prislubili, ze sa na to pozru a zvazia takyto produkt na SK rezidentov. Ak ma niekto kontakt na nejakych brokerov, skuste im navrhnut ponuknut takyto produkt. Urcite to nebude top produkt, ale pre dlhodobych investorov/spekulantov by to urcite bolo zaujimave.
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa PeterSch »

Ako chápem že diverzifikácia je dobrá, ale ozaj potrebujeme 28 pilierov? :shock:
Nestačilo znova zaviesť to čo bolo - daňovo zvýhodniť dobrovoľné príspevky do II. piliera?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa andre »

PeterSch napísal:Ako chápem že diverzifikácia je dobrá, ale ozaj potrebujeme 28 pilierov? :shock:
Nestačilo znova zaviesť to čo bolo - daňovo zvýhodniť dobrovoľné príspevky do II. piliera?
2. pilier ma nezmyselne vysoke poplatky. Ked si to porovnas s priamym investovanim do ETF cez low cost brokera, za tych 35-45rokov si nasporis o viac ako 15%-30% menej (cim dlhsie sporis tym je rozdiel vacsi - rozdiel robia uroky z urokov).

Cize budes mat o tych 15%-30% nizsi dochodok. Nepodstatny rozdiel?

A to pisem o tom istom podkladovom aktive (MCSI world..), v DIS si teoreticky vies spravit vlastne portfolio a to zhodnotenie prekonat aj niekolkonasobne..
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa PeterSch »

Priznám sa, že až tak do toho zasa nevidím:
- ja som zasa kedysi čítal, že poplatky v II. piliery sú nižšie, ako keby človek priamo investoval do akcií. (ale možno akcia a ETF sú rozdiel + tí low cost brokeri)
- samozrejme by v indexových fondoch mohli znížiť/zrušiť poplatky (keďže len kopírujú index a nemusia sa starať), čo tu už tiež bolo :wink:
- pre koľko percent ľudí to je? Koľko ľudí baví resp. má čas sa tomu venovať? Myslím si, že to daňové zvýhodnenie dobrovoľných príspevkov do II. piliera by oslovilo oveľa viac ľudí.
- administrácia - koľko "práce" sa minie na administrovania a kontrolu 28 pilierov?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa andre »

To je len uhol pohladu, ludia by si konecne mali uvedomit, ze aj ich dochodok je len ich zodpovednost.

Kedze je vacsina ludi blba ma aj peniaze v 2. pilieri v dlhopisovych fondoch. Ale je to len ich problem, oni budu mat nizky dochodok.
- ja som zasa kedysi čítal, že poplatky v II. piliery sú nižšie, ako keby človek priamo investoval do akcií. (ale možno akcia a ETF sú rozdiel + tí low cost brokeri)
To je uplny nezmysel, staci ti k tomu kalkulacka alebo excel a vies si to sam za par minut spocitat.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa hokaido »

Asi je to zbytocna otazka, ale spadaju bezne podielove fondy pod DIS?

PeterSch napísal:ja som zasa kedysi čítal, že poplatky v II. piliery sú nižšie, ako keby človek priamo investoval do akcií. (ale možno akcia a ETF sú rozdiel + tí low cost brokeri)


Aj keby boli poplatky v II. pilieri na nule, uspesnost replikacie indexu v indexovych fondoch je daleko od idealu
https://web.archive.org/web/20180402064 ... ndov?typ=7
Pridavam snimku keby link prestal fungovat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vlado Jurík o tom písal článok koncom minulého roku:

https://peniazesucas.sk/druhy-pilier-ak ... avny-fond/

Vyberám z článku:

- na Slovenské pomery relatívne lacná sporiaca schéma (1% vstupný poplatok, 0,30% priebežné poplatky, 10% poplatok zo zhodnotenia, plus náklady fondov, do ktorých dôchodkové fondy investujú)

- vstúpiť do druhého piliera môžu len ľudia mladší ako 35 rokov.

V článku vysvetluje prečo neinvestovať do:

Neinvestujte do fondu Perspektíva DSS Poštovej banky
Neinvestujte do fondu DSS NN Index Euro

Investujte do týchto fondov:


DSS Generali Indexový
DSS Axa Indexový
DSS NN Index Global


Všetky 3 trackujú index MSCI World tak, že investujú do existujúcich ETF. Primárne sú to iShares MSCI World alebo Xtrackers MSCI World. Za túto službu si berú 0,30% ročne a 10% z výnosu “za zhodnotenie”, nad čím mi ešte stále, aj na konci článku, zostáva rozum stáť.

Tu si treba tiež uvedomiť, že napr. iShares MSCI World UCITS ETF, do ktorého tieto fondy investujú, má za posledných 5 rokov (k 29.6.2018) priemernú ročnú výkonnosť 12,45%. 10% poplatok “za zhodnotenie” v tomto prípade znamená, že DSS si zoberie dodatočných 1,25% prakticky za nič a celkové poplatky tak vyskočia na cca 1,55% p.a.

______________________________________
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa Airmike »

tento poplatok je kombinaciou lahostajnosti politickych spiciek a parazitov vo financnom sektore. je to zatial to najabsurdnejsie, co sa dalo vymysliet . uplne evidentna zlodejina, odobrena politikmi. som zvedavy, kedy a ci vobec to zrusia.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal:Všetky 3 trackujú index MSCI World tak, že investujú do existujúcich ETF. Primárne sú to iShares MSCI World alebo Xtrackers MSCI World. Za túto službu si berú 0,30% ročne a 10% z výnosu “za zhodnotenie”, nad čím mi ešte stále, aj na konci článku, zostáva rozum stáť.


Dakujem za info. Netusil som, ze nakupuju priamo indexove fondy. Bol som v tom, ze sami robia replikaciu, ked je to fond.
Dostudujem.

Ak si dobre pamatam tak high watermark za vykonnost je 10% a beru sa do uvahy posledne 3 roky.
Hej tu sa to aj spomina
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Presunul som DIS z fóra o druhom pilieri do fóra o daniach... keďže zmysel DIS je oslobodenie od daní.

Vyberám z vyjadrení Finačnej Správy, z linky, ktorú nám dal Andre:
https://podpora.financnasprava.sk/79871 ... h-papierov

V súlade s ust. § 7 ods. 11 zákona o cenných papieroch je dlhodobým investičným sporením investovanie finančných prostriedkov do portfólia vykonávané prostredníctvom finančných inštitúcií oprávnených podľa zákona o cenných papieroch a § 27 ods. 3 a 6 zákona č. 203/2011 Z. z. v znení zákona č. 206/2013 Z. z. na poskytovanie investičných služieb riadenia portfólia a vykonávanie pokynov klienta na jeho účet, ak sú splnené tieto podmienky:

cenné papiere a iné finančné nástroje, ktoré sú súčasťou portfólia, sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu. Za porušenie tejto podmienky sa nepovažuje:
ak sa s cenným papierom alebo s finančným nástrojom prestalo obchodovať na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu po jeho nadobudnutí do portfólia
ak cenný papier alebo finančný nástroj nie je prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu, ale jeho emisné podmienky obsahujú záväzok, že bude podaná žiadosť o prijatie cenného papiera alebo finančného nástroja na obchodovanie na regulovanom trhu a zo všetkých okolností je zrejmé, že sa toto prijatie uskutoční do jedného roka od dátumu vydania emisie,
portfólio bolo zriadené na určité obdobie najmenej 15 rokov a v období 15 rokov od vytvorenia portfólia z neho nebolo klientovi vyplatené plnenie. Vyplatenie plnenia z dôvodu presunu portfólia k inej finančnej inštitúcii sa nepovažuje za vyplatenie plnenia, ak sa takýto presun uskutoční do troch mesiacov od zrušenia portfólia v pôvodnej finančnej inštitúcii,
maximálna výška finančných prostriedkov, ktorú možno investovať za jeden kalendárny rok je najviac v sume 3 000 eur, pričom do tejto sumy sa nezapočítavajú reinvestície v rámci portfólia.
V prípade, ak dôjde k porušeniu podmienok dlhodobého investičného sporenia, na základe ktorých mal daňovník príjmy z prevodu cenných papierov, opcií a príjmy z derivátových operácií oslobodené od dane, je daňovník povinný postupovať podľa § 8 ods. 14 ZDP. Daňovník je povinný tieto príjmy zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom došlo k porušeniu podmienok. Za každé zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňoval oslobodenie príjmov od dane, si daňovník vypočíta základ dane osobitne podľa jednotlivých druhov príjmov podľa § 8 ods. 1 písm. d), e) a k) ZDP znížených o výdavky podľa § 8 ods. 5 a 11 ZDP, pričom výdavky je možné uplatniť len do výšky dosiahnutého príjmu. Pri výpočte jednotlivých základov dane 4 neuplatní daňovník oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. i) a k) ZDP. Do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom porušil podmienky dlhodobého investičného sporenia zahrnie daňovník súčet jednotlivých základov dane vypočítaných za každé zdaňovacie obdobie, v ktorých dosiahol príjmy oslobodené od dane podľa § 9 ods. 1 písm. l) ZDP. Údaje o uskutočnených prevodoch cenných papierov, opcií a derivátových operáciách je daňovníkovi povinná poskytnúť finančná inštitúcia, ktorá poskytovala daňovníkovi investičné služby v rámci dlhodobého investičného sporenia.

______________________________________________________________________________________________________

Prečo som to vybral. Skúmam výhody, ktoré predstavil Andre:
1.DIS nie je limitované ročným testom
2. DIS oslobodzuje od daní aj zisk z iných finančných nástrojov obchodovaných na burze..nielen z cenných papierov

Andre načrtol možnosť trejdenia na účte u brokera...

Podľa toho, čo som zvýraznil, myslím si, že to nemôže byť zahraničný broker, ale účet musí byť zriadený u obchodníka s cennými papiermi (o.c.p.), teda u subjektu, ktorý je licencovaný a dohliadaný našou NBS.

Teraz kopírujem, čo je na stránke jedného o.c.p. - Finaxu.:
----------------------------------------------------------------------
Klienti môžu požiadať, aby sme ich účet kategorizovali ako dlhodobé investičné sporenie.
Ak budú po dobu 15 rokov sporiť do 3 000 eur ročne, majú oslobodené od dane všetky dosiahnuté výnosy z investovania.
V riadených portfóliách to však nie je nutné, keďže využívame ročný časový test.
----------------------------------------------------------------------

To trejdenie nemyslím daytrading, alebo niečo podobné...predstavujem si situáciu, že by som kúpil ETF na SP500 v marci a zisk vybral teraz.. proste nemusel by som čakať na uplynutie jedného roka. Každý rok by som na účet vložil 3000 € a jediný limit by bol vydržať 15 rokov.

Zaráža ma však to, že všetci títo naši o.c.p. pri etefkách majú PORTFÓLIO. Prečo?

Neumožnujú kúpu etf ako napr. SLSP, ale majú tam vždy ten výraz RIADENÉ ( čiže oni ho riadia ) PORTFÓLIO ( nie jeden cenný papier, ale viac ).

Z tej definície od Finančnej správy vyplýva súlad, že vykonávajú poskytovanie investičných služieb riadenia portfólia

Takisto v podmienkach DIS je uvedené, že musí ísť o portfólio: ...portfólio bolo zriadené na určité obdobie najmenej 15 rokov

P.S. Čo tak sa spýtať v SLSP, či môžu investičný účet kategorizovať ako DIS?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa Paly »

Vzťahuje sa do toho teda aj podielový fond?
cenné papiere a iné finančné nástroje, ktoré sú súčasťou portfólia, sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu. Za porušenie tejto podmienky sa nepovažuje:
...
portfólio bolo zriadené na určité obdobie najmenej 15 rokov a v období 15 rokov od vytvorenia portfólia z neho nebolo klientovi vyplatené plnenie. Vyplatenie plnenia z dôvodu presunu portfólia k inej finančnej inštitúcii sa nepovažuje za vyplatenie plnenia, ak sa takýto presun uskutoční do troch mesiacov od zrušenia portfólia v pôvodnej finančnej inštitúcii,
maximálna výška finančných prostriedkov, ktorú možno investovať za jeden kalendárny rok je najviac v sume 3 000 eur, pričom do tejto sumy sa nezapočítavajú reinvestície v rámci portfólia.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa hokaido »

Paly napísal: Ut 15 12, 2020 10:26 am Vzťahuje sa do toho teda aj podielový fond?
Na toto som sa uz v tomto vlakne pytal, no nedostal som odpoved.

Tiez si nie som isty ci podielove fondy toto splnaju. Predsa podielove fondy sa neobchoduju na regulovanom trhu. To podkladove aktiva sa tam obchoduju. Ale zakon tak napisany nie je. Asi je otazka koho sa prave pytas.
Pri Finaxe mi to uz sedi podla tohto zakona.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa andre »

ved v tom zakone to mate zodpovedane.

1. co patri medzi financne nastroje:

§ 5

Finančné nástroje
(1) Finančnými nástrojmi sú
a) prevoditeľné cenné papiere,
b) nástroje peňažného trhu,
c) cenné papiere a majetkové účasti vo fondoch kolektívneho investovania,
d) opcie, futures, swapy, forwardy a iné derivátové zmluvy týkajúce sa cenných papierov, mien, úrokových mier alebo výnosov, emisných kvót alebo iných derivátových nástrojov, finančných indexov alebo finančných mier, ktoré môžu byť vyrovnané doručením alebo v hotovosti,
e) opcie, futures, swapy, forwardy a iné derivátové zmluvy týkajúce sa komodít, ktoré sa musia vyrovnať v hotovosti alebo sa môžu vyrovnať v hotovosti na základe voľby jednej zo zmluvných strán inak ako z dôvodu platobnej neschopnosti alebo inej udalosti, ktorá má za následok ukončenie zmluvy,
f) opcie, futures, swapy a iné derivátové zmluvy týkajúce sa komodít, ktoré sa môžu vyrovnať doručením, ak sa s nimi obchoduje na regulovanom trhu, na mnohostrannom obchodnom systéme16a) alebo na organizovanom obchodnom systéme,16a) okrem veľkoobchodných energetických produktov,16af) s ktorými sa obchoduje na organizovanom obchodnom systéme a ktoré sa musia vyrovnať doručením,
g) opcie, futures, swapy, forwardy a iné derivátové zmluvy týkajúce sa komodít, ktoré sa môžu vyrovnať doručením, neuvedené v písmene f), ktoré neslúžia na podnikateľské účely a majú charakter iných derivátových finančných nástrojov,
h) derivátové nástroje na presun úverového rizika,
i) finančné rozdielové zmluvy,
j) opcie, futures, swapy, forwardy a iné derivátové zmluvy týkajúce sa klimatických zmien, dopravných sadzieb, miery inflácie alebo iných úradných hospodárskych štatistík, ktoré sa musia vyrovnať v hotovosti alebo sa môžu vyrovnať na základe voľby jednej zo zmluvných strán inak ako z dôvodu platobnej neschopnosti alebo inej udalosti, ktorá má za následok ukončenie zmluvy, ako aj iné derivátové zmluvy týkajúce sa aktív, práv, záväzkov, indexov a iných faktorov, neuvedené v tomto odseku, ktoré majú charakter iných derivátových finančných nástrojov a obchoduje sa s nimi na regulovanom trhu, na mnohostrannom obchodnom systéme alebo na organizovanom obchodnom systéme,
k) emisné kvóty, ktoré sú tvorené akoukoľvek jednotkou spĺňajúcou požiadavky osobitného predpisu.17a)


Problem je v tom, ze to musi byt ucet vedeny u OCP a musi to byt ucet vedeny ako DIS cize zmluva na 15rokov a musis to kupit na burze, co je najvacsi problem, vid.

§ 7
(11) Dlhodobým investičným sporením je investovanie finančných prostriedkov do portfólia vykonávané prostredníctvom finančných inštitúcií oprávnených podľa tohto zákona a osobitného predpisu18a) na poskytovanie investičných služieb riadenia portfólia a vykonávanie pokynov klienta na jeho účet, ak sú splnené tieto podmienky:

a) cenné papiere a iné finančné nástroje, ktoré sú súčasťou portfólia, sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu; za porušenie tejto podmienky sa nepovažuje ...
b) portfólio bolo zriadené na určité obdobie najmenej 15 rokov a v období 15 rokov od vytvorenia portfólia z neho nebolo klientovi vyplatené plnenie; vyplatenie plnenia z dôvodu presunu portfólia k inej finančnej inštitúcií sa nepovažuje za vyplatenie plnenia, ak sa takýto presun uskutoční do troch mesiacov od zrušenia portfólia v pôvodnej finančnej inštitúcii,
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@andre.

Ahoj. Nemusí to byť len účet vedený u o.c.p. „Dlhodobým investičným sporením je investovanie finančných prostriedkov do portfólia vykonávané prostredníctvom finančných inštitúcií oprávnených na poskytovanie investičných služieb riadenia portfólia a vykonávanie pokynov klienta na jeho účet“ Môže to byť teda aj banka a aj správcovská spoločnosť (asset manažment). Teda všetky tie spoločnosti, ktoré na to majú príslušnú licenciu od NBS (a nie sú medzi nimi len o.c.p.).

Problém je v tom čo píšeš ďalej, že ten kontrakt (produkt) musí byť pod značkou DIS. Ako správca asset manažmentu si viem predstaviť takýto režim, ako produktový manažér vôbec. Bral by si ako retailový klient produkt, kde sa viažeš na dobu 15 rokov? Toto bola práve kritika toho celého, že u nás sa ľudia majú problém viazať aj na 3 roky. Preto sa DIS v praxi nepresadilo vôbec a všetci sa chytili len 1 ročného testu...

Čiže DIS podľa mňa môžu robiť aj asset manažmenty, ale nerobia (sorry musím doplniť, teda tie, ktoré majú na to licenciu, pokiaľ viem všetky nemajú).
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa Paly »

Tak teda podielový fond nie je možné považovať za DIS, pretože nie je obchodovany na regulovanom trhu, aj keď je dlhšie ako 15 rokov, aj keď tam je ročne vložených menej ako 3000€. Howk.
Správne?
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@paly

Nie preto.

To, že naše podielové fondy nie sú obchodované na domácom či zahraničnom trhu je čisto a len vec 1 ročného testu. Pri podielových fondoch sa drž tohto: "portfólio bolo zriadené na určité obdobie najmenej 15 rokov" - teda má označenie ten produkt/kontrakt DIS. Toto jediné je problém pri podielových fondoch, podľa mňa, môžu ale nerobia ho práve preto. Podpísal by si to?

Začiatkom roka 2016 som o tejto téme písal článok... https://sporenieainvestovanie.sk/clanok ... sku-cast-i

Komu sa nechce registrovať, dávam copy paste:

"V apríli 2014 prijala Vláda SR tzv. „Koncepciu rozvoja kapitálového trhu“. V rámci tohto strategického dokumentu sa vzhľadom na demografický vývoj a stav verejných financií považovala za dôležitú podpora súkromného sporenia na dôchodok. Popri súčasnom povinnom dôchodkovom systéme (1. a 2. pilier) existuje dobrovoľný 3. pilier, v ktorom sa kombinujú príspevky súkromných osôb a ich zamestnávateľov (doplnkové dôchodkové fondy). V SR však doteraz neexistovala žiadna právna úprava pre čisto súkromné osobné sporenie na dôchodok.

V rámci naplnenia aspoň časti tohto strategického dokumentu bol verejnosti predstavený návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. V máji 2015 Vláda SR prijala finálny návrh a jeho výsledkom sú dve nové daňové úľavy.

Zavedenie oboch úľav pre fyzické osoby sa odôvodňuje potrebou zvýšenia daňovej motivácie obyvateľstva investovať na kapitálovom trhu z dôvodu podpory jeho rozvoja a zvýšenia financovania slovenskej reálnej ekonomiky z dlhodobých úspor obyvateľstva.

Nakoľko navrhovaná novela zákona o dani z príjmov bola schválená v septembri 2015 a vstúpila do účinnosti už 1.1.2016, je cieľom tohto seriálu článkov hlbšie analyzovanie a pochopenie súvislostí, ktoré z nej potenciálne vyplývajú pre nás – obchodníkov, investorov a sporiteľov na finančných trhoch.

PRAVIDLÁ PRE OSLOBODENIE DANE Z PRÍJMOV
Novela zákona, ktorou sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony zavádza dve novinky (dve nové daňové úľavy):

tzv. časový test príjmov z cenných papierov prijatých na obchodovanie v trvaní jedného roka, t.j. príjmy dosiahnuté z prevodu týchto cenných papierov sú oslobodené od dane z príjmu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok.
tzv. dlhodobé investičné sporenie (DIS), čo znamená, že pokiaľ daňovník dosiahne príjmy z predaja cenných papierov, resp. iných finančných nástrojov držaných v riadenom portfóliu počas 15 rokov, tieto príjmy budú oslobodené od dane z príjmu.
Podľa § 7 ods. 11: „Dlhodobým investičným sporením je investovanie finančných prostriedkov do portfólia vykonávané prostredníctvom finančných inštitúcií oprávnených podľa tohto zákona a osobitného predpisu (18a) na poskytovanie investičných služieb riadenia portfólia a vykonávanie pokynov klienta na jeho účet“, a ak sú splnené všetky nižšie uvedené podmienky:

„cenné papiere a iné finančné nástroje, ktoré sú súčasťou portfólia, sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu; za porušenie tejto podmienky sa nepovažuje: ak sa s cenným papierom alebo s finančným nástrojom prestalo obchodovať na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu po jeho nadobudnutí do portfólia, a ak cenný papier alebo finančný nástroj nie je prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu, ale jeho emisné podmienky obsahujú záväzok, že bude podaná žiadosť o prijatie cenného papiera alebo finančného nástroja na obchodovanie na regulovanom trhu a zo všetkých okolností je zrejmé, že sa toto prijatie uskutoční do jedného roka od dátumu vydania emisie“ – teda cenné papiere a iné finančné nástroje, ktoré sú súčasťou portfólia, musia byť prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu.
„portfólio bolo zriadené na určité obdobie najmenej 15 rokov a v období 15 rokov od vytvorenia portfólia z neho nebolo klientovi vyplatené plnenie; vyplatenie plnenia z dôvodu presunu portfólia k inej finančnej inštitúcií sa nepovažuje za vyplatenie plnenia, ak sa takýto presun uskutoční do troch mesiacov od zrušenia portfólia u pôvodnej finančnej inštitúcie“ - teda počas 15 rokov nesmie byť z portfólia daňovníkovi vyplatené plnenie,
„maximálna výška finančných prostriedkov, ktorú možno investovať za jeden kalendárny rok je najviac v sume 3 000 eur, pričom do tejto sumy sa nezapočítavajú reinvestície v rámci portfólia“ – teda do tohto portfólia môže daňovník investovať maximálne 3 000 eur za jeden kalendárny rok.
Pri daňovom zvýhodnení pre dlhodobé investičné sporenie sa v rámci Koncepcie rozvoja kapitálového trhu vychádzalo z už existujúcich modelov uplatnených v zahraničí. Podobne fungujú vo Veľkej Británii tzv. ISA účty alebo v Spojených štátoch amerických tzv. IRA účty. Americké IRA účty sú osobnými dôchodkovými finančnými produktmi a výber z nich je možné realizovať až pri dosiahnutí minimálnej vekovej hranice sporiteľa. Na druhej strane ISA účty vo Veľkej Británii sú finančnými produktmi, ktoré podporujú dlhodobé investičné sporenie, ktoré nemusí byť použité nevyhnutne na účely sporenia na dôchodok. Z vyššie uvedených podmienok dlhodobého investičného sporenia je zrejmé, že Vláda SR sa nakoniec rozhodla skôr pre britský model a dlhodobé investičné sporenie nie je nastavené ako osobný dôchodkový produkt, čo sa stalo terčom kritiky zo strany viacerých účastníkov trhu. Stanovený 15-ročný horizont pripomienkovali najmä s tým, že je to obdobie príliš dlhé na podporu kapitálového trhu a zároveň prikrátke na produkt zameraný na osobné dôchodkové sporenie. Nezáujem sa dá jednoducho vysvetliť povahou slovenskej klientely, ktorá nie je ochotná sa viazať do dlhodobých produktov ako je DIS, kde je podmienka, že až 15 rokov nesmie byť z portfólia daňovníkovi vyplatené plnenie. Bežný slovenský klient má v praxi žiaľ problém aj s oveľa nižšou „viazanosťou“ vo finančnom produkte (napr. už len 5 rokov).

VYPRACOVANIE OTÁZOK A VYJADRENIE MINISTERSTVA
Aj napriek zrozumiteľnému obsahu novely zákona sme pre dôsledné vypracovanie tejto témy v určitých špecifických či sporných otázkach požiadali o vyjadrenie priamo Ministerstvo financií SR. Téma sa totiž dotýka nielen samotného výkladu uvedenej novely, ale aj vzťahujúceho sa Zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách (DIS má byť totiž vykonávané prostredníctvom finančných inštitúcií oprávnených na výkon takéhoto druhu činnosti).

Otázky sme spracovali tak, aby reflektovali všetky potenciálne alternatívy využitia novej legislatívnej úpravy. Naše otázky a odpovede Ministerstva financií SR uvádzame priamo z emailovej komunikácie a bez akýchkoľvek úprav. Zvýraznili sme iba tie časti odpovedí, ktoré považujeme za najdôležitejšie.

a) Zákon o CP a IS predpokladá, že oprávnenou osobou na poskytovanie služieb riadenia portfólia je obchodník s cennými papiermi, ktorý má licenciu NBS. Môžeme oprávnene predpokladať, že oprávnenou osobou na poskytovanie investičnej služby riadenia portfólia je aj zahraničný obchodník s cennými papiermi, ktorý nepodlieha dohľadu NBS, avšak podlieha dohľadu orgánu dohľadu v inom členskom štáte? Sledujem tým možnosť využívať aj zahraničných obchodníkov s cennými papiermi, ktorí fungujú v súlade s pravidlami smernice MiFID.

V zmysle zákona o cenných papieroch sú na poskytovanie investičných služieb v SR oprávnené nasledovné osoby: tuzemský obchodník s cennými papiermi a zahraničný obchodník s cennými papiermi. Zahraničný OCP so sídlom v členskom štáte EU (plus EHP) môže v SR pôsobiť na základe práva poskytovať služby na základe notifikácie (jednotný európsky pas), a to vo forme založenia pobočky v SR alebo aj bez pobočky podľa pravidiel smernice MiFID. Zahraničný OCP z tretích krajín mimo EU a EHP môžu v SR pôsobiť na základe povolenia NBS na zriadenie pobočky. Uvedené platí aj pre banky a zahraničné banky, pokiaľ majú v bankovom povolení uvedené aj poskytovanie investičných služieb. Na poskytovanie investičných služieb v SR sú v obmedzenom rozsahu (riadenie portfólia pre klienta a investičné poradenstvo a úschova a správa podielových listov) oprávnené aj tuzemské správcovské spoločnosti a zahraničné správcovské spoločnosti so sídlom v EU a EHP. Zahraničné správcovské spoločnosti so sídlom v tretích štátoch nie sú oprávnené v SR poskytovať investičné služby. Z uvedeného teda vyplýva aj okruh poskytovateľov investičných služieb a rozsah a akom môžu poskytovať investičné služby spadajúce pod dlhodobé investičné sporenie (riadenie portfólia a vykonávanie pokynov pre klienta).

b) Zákon o CP a IS v §7 ods. 11 nedefinuje, kto môže byť klientom. Môže byť majiteľom investičného účtu u obchodníka s cennými papiermi aj právnická osoba? V tomto prípade je logické, že nemôže využiť oslobodenie od dane z príjmov podľa ustanovenia §9 ods. 1 písm. l) zákona o dani z príjmov.

Okruh osôb oprávnených na investovanie prostredníctvom DIS vyplýva z § 9 ods. 1 písm. l) zákona o dani z príjmu, ktorý zavádza oslobodenie príjmov z DIS pre klientov, ktorí sú fyzickými osobami. Zákon o dani z príjmov neustanovuje oslobodenie príjmov z DIS pre právnické osoby. Teda aj ak by si právnická osoba otvorila účet u poskytovateľa investičnej služby s parametrami podľa § 7 ods. 11 zákona o cenných papieroch, nárok na oslobodenie od dane z príjmu jej neprislúcha.

c) Je možné za dlhodobé investičné sporenie podľa §7 ods. 11 zákona o CP a IS chápať aj takú trojstrannú zmluvu, kedy investičný účet u obchodníka s cennými papiermi fakticky vlastní fyzická osoba (zamestnanec), avšak táto zmluva obsahuje ustanovenia o tom, že prispievať v určitej výške a počas určitého obdobia bude aj zamestnávateľ; a ak zamestnanec (majiteľ účtu) poruší ustanovenia §7 ods. 11 zákona o CP a IS, resp. ak bude z akéhokoľvek dôvodu ukončený pracovnoprávny vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom pred dovŕšením doby kratšej ako 15 rokov, zamestnanec ako majiteľ účtu stráca právo disponovať s prostriedkami na investičnom účte a všetky nasporené prostriedky budú prevedené späť zamestnávateľovi včítane prípadného výnosu, ktorý ich podľa presne zvoleného kľúča prerozdelí ako príspevok medzi ostatné investičné účty zamestnancov (t.j. nestanú sa predmetom obchodného majetku zamestnávateľa).

Nie. Oslobodenie od dane z príjmu pri DIS sa uplatňuje len na základe zmluvy o poskytovaní investičných služieb medzi klientom oprávneným na oslobodenie od dane podľa § 9 ods. 1 písm. l) zákona o dani z príjmu a poskytovateľom investičnej služby. Na poskytnutie oslobodenia od dane z príjmu nemá vplyv to či na vstupnú investíciu použil klient príjmy zo závislej činnosti alebo z iných príjmov. Podmienkou poskytnutia oslobodenia od dane v rámci DIS nie je ani skúmanie vzťahov medzi zamestnancom a jeho zamestnávateľom resp. či je klient zamestnaný. Samozrejme nie je však vylúčené aby zamestnávateľ poskytol zamestnancovi finančné prostriedky v rámci svojej politiky poskytovania zamestnaneckých benefitov a zamestnanec ich následne vo svojom mene vloží na svoj investičný účet.

d) Je možné za dlhodobé investičné sporenie podľa §7 ods. 11 zákona o CP a IS chápať aj takú štvorstrannú zmluvu, ktorou zmluvnými stranami sú: zamestnanec (majiteľ investičného účtu s obmedzeným dispozičným právom), zamestnávateľ (prispieva pravidelne na investičný účet zamestnanca), obchodník s cennými papiermi (poskytuje služby vykonávania pokynov na účet klienta – zamestnanca) a finančný poradca (poskytuje sporivú stratégiu v súlade so zmluvou o poskytovaní finančného poradenstva uzatvorenú súčasne medzi zamestnancom a zamestnávateľom)? Pri tomto type kontraktu finančný poradca s licenciou pre oblasť kapitálového trhu (podľa príslušných ustanovení zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve) poskytuje starostlivosť o klienta (zamestnanca) podľa dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom v oblastiach vytvorenia, kontroly a vyhodnocovania dlhodobej sporivej stratégie včítane administratívy spojenej s celým dlhodobým investičným sporením (administratíva zamestnávateľa aj obchodníka s cennými papiermi pre účely preukázania obchodov za celú dobu sporenia i pre potreby dane z príjmov FO). Zmyslom takéhoto kontraktu je minimalizácia administratívnych nákladov prostredníctvom využívania „low-costových“ zahraničných obchodníkov s cennými papiermi a starostlivosťou finančného poradcu o väčší počet zamestnancov jedného zamestnávateľa.

Nie. Vyplýva z vyššie uvedeného. Pokiaľ ide o investičné poradenstvo, jeho poskytovanie nespadá pod DIS a teda nie je možné uplatňovať daňovú úľavu na základe zmluvy o poskytovaní investičného poradenstva. Na uplatnenie oslobodenia od dane musí mať klient uzavretú zmluvu o poskytovaní investičnej služby riadenie portfólia alebo zmluvu o poskytovaní investičnej služby vykonávanie pokynov klienta na jeho účet, prípadne o poskytovaní oboch investičných služieb súčasne. Nie je však vylúčené aby si klient využívajúci DIS objednal na vlastné náklady u poskytovateľa investičnej služby aj poskytovanie investičného poradenstva, resp. aby mu zamestnávateľ v rámci svojej politiky poskytovania zamestnaneckých benefitov poskytnutie investičného poradenstva preplatil.

e) Je možné, aby sa príspevky zamestnávateľa na investičné účty zamestnancov realizovali zo sociálneho fondu, resp. boli považované za daňovo uznateľné?

Dlhodobé investičné sporenie bolo do zákona o cenných papierov zapracované z dôvodu podpory obchodovania s cennými papiermi na regulovanom trhu v súlade s koncepciou rozvoja kapitálového trhu.

Zámerom dlhodobého investičného sporenia bolo zvýšiť motiváciu fyzických osôb investovať svoje dodatočné voľné finančné zdroje, t.j. zdroje po zdanení do nákupu CP v portfóliu. Za účelom zvýšenia frekvencie obchodov - nákupov a predajov CP s cieľom "nakopnutia finančného trhu" bola do zákona o dani z príjmov zapracovaná daňová motivácia vo forme oslobodenia príjmov dosiahnutých z predaja CP, opcií a derivátových operácií. I keď názov "dlhodobé investičné sporenie" navádza, že ide o sporenie, primárnym cieľom bolo dosiahnuť zvýšenie investovania voľných prostriedkov, zvýšenie obchodov (nákupov a predajov) s tým, že bude závisieť od rozhodnutia investora a jeho obchodov, či dôjde k zhodnoteniu prostriedkov alebo nie.

Uvedená forma DIS nebola vôbec vnímaná ako forma DDS (III. pilier), ktorá by mala byť podporovaná zo strany zamestnávateľov a preto nebola ani osobitne zapracovaná do daňových výdavkov na strane zamestnávateľa. Cieľom bolo motivovať ľudí aby svoje úspory - voľné zdroje vložili do nákupu CP a obchodovali s nimi. DDS predstavuje formu sporenia, ktorá je podporovaná prostredníctvom pravidelných príspevkov sporenia, ich uplatnenia ako nezdaniteľnej časti a rovnako aj vo forme daňových výdavkov u zamestnávateľa, pričom možnosť a výška uplatnenia príspevkov na DDS do daňových výdavkov je uvedená v § 19 ods. 3 písm. l) zákona o dani z príjmov.

Použitie prostriedkov sociálneho fondu je priamo vymedzené v § 7 ods. 1 zákona č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde v znení neskorších predpisov a MF SR nie je oprávnené na výklad tohto zákona. Zákon o sociálnom fonde spadá do kompetencie MPSVaR SR a toto ministerstvo je oprávnené zaujať stanovisko k možností použitia prostriedkov fondu na DIS, konkrétne pokiaľ ide o § 7 ods. 1 písm. h).

Zároveň upozorňujeme, že pre zamestnanca je príjem zo sociálneho fondu zdaniteľným príjmom zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. f) ZDP, pričom zákon o dani z príjmov presne stanovuje okruh príspevkov zo sociálneho fondu, ktoré sú od dane z príjmov oslobodené. Ide o príjmy nasledovné druhy príjmov:

hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov a finančný príspevok na stravovanie poskytovaný podľa osobitného predpisu, ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľov [§ 5 ods. 7 písm. b) ZDP]
použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia poskytnutého zamestnávateľom zamestnancom alebo jeho manželovi (manželke) a deťom, ktoré sa na účely ZDP považujú za vyživované osoby tohto zamestnanca alebo je manželky (manžela) [§ 5 ods. 7 písm. d)]
sociálna výpomoc z dôvodu úmrtia blízkej osoby žijúcej v domácnosti zamestnanca, odstraňovania alebo zmiernenia následkov živelných udalostí alebo dočasnej pracovnej neschopnosti - § 5 ods. 7 písm. m) ZDP.
f) Týka sa oslobodenie od dane z príjmu aj daňovníka, ktorý sa rozhodne investovať cez obchodníka s cennými papiermi so sídlom mimo EÚ? – s tým, že tento obchodník na Slovensku nemá licenciu, pobočku ani žiadne oficiálne zastúpenie. Napríklad, povedzme, že by si online otvoril svoj obchodný účet u brokera z USA, posielal tam do 3-tisíc eur ročne a svoje úspory 15 rokov nikdy nevyberal. Bol by jeho výnos z investovania stále oslobodený od dane z príjmu?

Podľa zákona o cenných papieroch a investičných službách patria medzi finančné inštitúcie oprávnené poskytovať dlhodobé investičné sporenie (DIS) obchodníci s cennými papiermi, banky a správcovské spoločnosti s oprávnením na poskytovanie investičnej služby riadenie portfólia alebo investičnej služby vykonávanie pokynu klienta. Oprávnenie sa týka aj zahraničných finančných inštitúcií oprávnených poskytovať uvedené investičné služby na území SR buď na základe notifikácie o využití práva poskytovať investičné služby v rámci jednotného povolenia EÚ (európsky pas) alebo na základe povolenia Národnej banky Slovenska na poskytovanie investičných služieb udeleného pobočke finančnej inštitúcie z nečlenskej krajiny EÚ. Inak povedané vami uvedený príklad musí byť zdanený, pretože obchodník nemá ani licenciu ani oficiálne zastúpenie atď.

HLAVNÉ ZISTENIA
Z predchádzajúcej analýzy ako aj odpovedí MF SR vyplýva, že dlhodobé investičné sporenie (DIS) je určené na podporu individuálneho investovania fyzických osôb na kapitálovom trhu. Finančné prostriedky v rámci DIS investuje priamo fyzická osoba (teda nie jej zamestnávateľ), vo vlastnom mene, zo svojich vlastných čistých príjmov, prostredníctvom poskytovateľa investičnej služby (obchodník s cennými papiermi, banka alebo správcovská spoločnosť a ich zahraničné pobočky) do cenných papierov a iných finančných nástrojov, ktoré boli prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu v SR alebo v zahraničí.

Fyzická osoba ako klient uzavrie s poskytovateľom investičných služieb dvojstrannú zmluvu, v ktorej sa uvedie či si bude portfólio riadiť samostatne na základe pokynov, alebo zverí riadenie portfólia poskytovateľovi investičných služieb. Teda vôbec nejde o obdobu zamestnaneckých dôchodkových schém bežných v zahraničí.

Hlavné súvislosti a zistenia v bodoch (DIS):

DIS je určené pre fyzické osoby na podporu individuálneho investovania,
DIS nie je určené pre právnické osoby (podnikateľské subjekty sú vyňaté z daňovej úľavy),
Finančné prostriedky v rámci DIS investuje priamo fyzická osoba (vo vlastnom mene) zo svojich vlastných čistých príjmov a teda nie jej zamestnávateľ,
Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi finančné prostriedky v rámci svojej politiky poskytovania zamestnaneckých benefitov a zamestnanec ich následne vo svojom mene vloží na svoj investičný účet,
Zamestnávateľ môže v rámci svojej politiky poskytovania zamestnaneckých benefitov svojmu zamestnancovi využívajúcemu DIS preplatiť poskytnutie investičného poradenstva,
Fyzická osoba, ktorá chce využiť DIS uzavrie dvojstrannú zmluvu výlučne a priamo s poskytovateľom investičných služieb,
Fyzická osoba, ktorá chce využiť DIS, sa môže rozhodnúť, či si bude portfólio riadiť samostatne na základe pokynov, alebo zverí riadenie portfólia poskytovateľovi,
Medzi finančné inštitúcie oprávnené poskytovať dlhodobé investičné sporenie (DIS) patria obchodníci s cennými papiermi, banky a správcovské spoločnosti s oprávnením na poskytovanie investičnej služby riadenie portfólia alebo investičnej služby vykonávanie pokynu klienta,
Oprávnenie na poskytovanie DIS majú aj zahraniční OCP so sídlom v členskom štáte EU (plus EHP), ktorí môžu v SR pôsobiť na základe práva poskytovať služby na základe notifikácie (jednotný európsky pas), a to vo forme založenia pobočky v SR alebo aj bez pobočky podľa pravidiel smernice MiFID (prehľad subjektov registrovaných podľa MiFiD nájdete tu: http://www.nbs.sk/_img/Documents/_Dohlad/Mifid.pdf).
Novela zákona o dani z príjmov zavádza však aj inú novinku akou je DIS. Už začiatkom článku je uvedené, že sa od 1.1.2016 zavádza aj tzv. časový test príjmov z cenných papierov prijatých na obchodovanie v trvaní jedného roka (označujem to pracovným pojmom „Malé“ DIS), t.j. príjmy dosiahnuté z prevodu týchto cenných papierov sú oslobodené od dane z príjmu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok. Test na príjmy z akýchkoľvek cenných papierov, sa takisto ako pri DIS, týka výlučne tých cenných papierov, ktoré sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu.

Hlavné súvislosti a zistenia v bodoch („Malé“ DIS):

Časový test príjmov z cenných papierov v trvaní jedného roka sa netýka DIS a stojí v zmysle novely zákona o dani z príjmov samostatne,
Časový test sa týka výlučne cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu v SR alebo zahraničí (teda nie aj iných finančných nástrojov, ako v prípade DIS),
Časový test 1 rok nedefinuje žiaden strop, t.j. maximálnu výšku finančných prostriedkov, ktorú možno investovať za jeden kalendárny rok (u DIS je najviac v sume 3 000 eur),
Daňová úľava vyplývajúca z držby cenného papiera v dobe viac ako jeden rok sa dotýka tzv. pasívnej správy (DIS sa týka riadenia portfólia finančných nástrojov, teda aktívnej správy),
Pokiaľ si daňovník vyberie pasívnu správu, vie si vytvoriť vďaka časovému testu 1 rok tzv. „Malé“ DIS, kde sa významne skracuje doba, vďaka ktorej si môže uplatniť daňovú úľavu (z 15 pri DIS, na 1 pri „Malom“ DIS).
Záver prvej časti

Novela zákona o dani z príjmov priniesla podľa môjho názoru veľmi pozitívnu zmenu. Bez ohľadu na to, či sa prostredníctvom nej podarí naplniť zámer Koncepcie rozvoja kapitálového trhu, je to pre nás výborná novinka. A najmä pre tých, ktorí sa už venujú obchodovaniu alebo investovaniu na finančných trhoch, resp. sa ešte len chystajú v blízkej budúcnosti začať.

Dve nové daňové úľavy pre fyzické osoby sú zreteľné a jasné. Pokiaľ ste fanúšikom aktívnej správy, môžete využiť DIS aj samostatne. Teda vaše úspory nemusia byť spravované profesionálnym poskytovateľom a môžete si ich investovať ľubovoľne úplne sami. Stačí splniť 3 vyššie uvedené podmienky a váš dosiahnutý výnos bude oslobodený od dane.

Novela však prináša pozitívnu novinku aj pre zástancov pasívnej správy. „Malé“ DIS na rozdiel od DIS nestanovuje žiaden strop, teda maximálnu výšku finančných prostriedkov, ktorú možno investovať za jeden kalendárny rok, a navyše významne skracuje dobu, vďaka ktorej si môže daňovník uplatniť daňovú úľavu. Treba si však uvedomiť skutočnosť, že kým DIS sa týkalo cenných papierov a aj iných finančných nástrojov, pri „malom“ DIS sa rozprávame už len o cenných papieroch (avšak nebojte sa, patria medzi ne aj obľúbené ETF).

Nespornou výhodou oboch je tiež to, že sa týkajú nielen domáceho, ale aj zahraničných regulovaných trhov, a na strane poskytovateľov nemusia stáť len tuzemskí, ale aj registrované zahraničné subjekty (skúste sa pozrieť napr. na link NBS, či váš broker nie je na MiFiD zozname).

Novela však môže byť aj sklamaním. A to konkrétne pre tú skupinu investorov, ktorá využíva na investovanie domáce podielové fondy. Tých sa žiaľ daňové novinky nijak netýkajú, nakoľko nie sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu."
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa Paly »

Prečítam si to v robote :D
Kedisi sa robili nejaké "poistky" po dovŕšení 18tky bola nejaká nasporená suma, ktorá bola vyplatená. Teraz sa také nerobí, sú oveľa efektívnejšie možnosti.
Ale, založil som pre syna účet v EIC cez sprostredkovateľa s 2ma fondami, majú zatiaľ vysoký výnos, preto by som ich už nerád rušil. Je to viac menej šporenie na štart do života v dospelosti. Čiže 15 rokov je horizont splnitelny bez problémov, ak by sa potom dalo vyhnúť plateniu dane so zisku vďaka tomuto DISku bolo by to super.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Paly: niektorí tie staré "poistky" ešte stále držia a poctivo platia aj keď to nie je nový produkt... Tam (EIC) ti stačí 1 ročný test :) aj keď to bude "len" 12-13 rokov... EIC pokiaľ viem DIS-ko ani nemá.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tomáš virdzek napísal: Ut 15 12, 2020 11:44 pm Tam (EIC) ti stačí 1 ročný test :) aj keď to bude "len" 12-13 rokov... EIC pokiaľ viem DIS-ko ani nemá.
EIC nemusí mať. Ale ked mu sprostredkovateľ napr. Partners založí manažovaný účet u EIC a spravuje mu portfolio ( = 2 fondy ) tak to môže kategorizovať ako DIS.

viď: https://www.partnersgroup.sk/detail/inv ... orenie-dis
--------------------------------------------------------------------
Dlhodobé investičné sporenie od PARTNERS INVESTMENTS

PARTNERS INVESTMENTS ponúka v rámci služby Riadenie portfólia popri jednorazovom a pravidelnom investovaní aj dlhodobé investičné sporenie. Je určené pre klienta, ktorý chce investovať dlhodobo, formou pravidelných mesačných vkladov na pravidelnej báze. Pri uzatváraní zmluvy si klient stanoví cieľovú sumu, čo je celková očakávaná suma všetkých jeho vkladov. Minimálny investičný horizont je 15 rokov a maximálna suma, ktorú môže klient vložiť ročne, aby získal oslobodenie od dane, je 3 000 eur (čo predstavuje 250 eur mesačne). Minimálna výška pravidelného mesačného vkladu je 50 eur.

Podmienky dlhodobého investičného sporenia:

Cenné papiere a iné finančné nástroje, ktoré sú súčasťou portfólia, sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu. ETF fondy túto podmienku spĺňajú.
Portfólio bolo zriadené na určité obdobie najmenej 15 rokov a v období 15 rokov od vytvorenia portfólia z neho nebolo klientovi vyplatené plnenie. Vyplatenie plnenia z dôvodu presunu portfólia k inej finančnej inštitúcii sa nepovažuje za vyplatenie plnenia, ak sa takýto presun uskutoční do troch mesiacov od zrušenia portfólia v pôvodnej finančnej inštitúcii.
Maximálna výška finančných prostriedkov, ktorú možno investovať za jeden kalendárny rok, je najviac v sume 3 000 eur, pričom do tejto sumy sa nezapočítavajú reinvestície v rámci portfólia.
-------------------------------------------------------------------------

Chcem povedať 2 veci: to že ETF podmienky DIS splnajú potvrdzuje, že PODIELOVE FONDY nesplňajú podmienky DIS.

Paly: Sporiť do ETFs cez DIS je volovina. Založili ti to preto, aby mali poplatky z manažovaného účtu a zároveň ťa zaviazali na 15 rokov.

Skontroluj či máš zainvestované do ETF fondov. Dalej vedz, že to RIADENIE PORTFOLIA znamená, že ti založili manažovaný účet ( vid vlákno o EIC ) kde si za manažovanie vyberá Partners poplatky.

Ak máš sporenie do ETF cez EIC...vôbec ti netreba byť v DIS, ani mať manažovaný účet...stačí, že požiadaš svojho agenta, aby ti zrušil DIS, zmenil účet na jednoduchý cieľový ( = bez poplatkov )a vyber si jedno, alebo 2 etf kde chceš sporiť. Ja by som si vybral len ishares na SP500.

Napríklad pri sporení do iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS budeš platiť každý rok len 0,438%..pri USD verzii ešte menej.
Za každý nákup/predaj si EIC účtuje 0,3%..to môžeš brať ako jednorazový poplatok. Kým držíš už sa neopakuje.

Pokial viem, pri EIC sa vieš online prihlásiť do účtu a pozrieť si čo tam máš , takisto poplatky.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa Paly »

Sú to klasické podielové fondy, nie ETFka, konkrétne:
Franklin Templeton - Franklin Technology Fund A(acc)EUR - 4916 (ETTECHF)
AMUNDI FUNDS PIONEER US EQUITY FUNDAMENTAL GROWTH - A EUR (C) (AMUEFGE) (pred zlúčením Amundi Funds II - U.S. Fundamental Growth EUR -PIOUSRG)
Takže podľa toho čo napísal @tomáš virdzek, je možné uplatniť si daňovú úľavu, ale zmluva musí byť vedená ako DIS, čo musím preveriť so sprostredkovateľom či také niečo robia. (nie je to žiaden partners ani iné "žraloky").
Tie fondy sú pekne výkonné, zatiaľ, aj s porovnaním s SP500. Viď grafy
celkové porovnanie
celkové porovnanie
porovnanie od založenia
porovnanie od založenia
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa andre »

podla mna ten zakon explicitne vyzaduje aby bol dany financny nastroj byt prijaty na obchodovanie na regulovanom trhu, vid. § 7, ktory som uviedol vyssie.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahojte, trochu som si musel pospomínať...

1 ročný test chápeme jasne asi všetci. Ten sa týka len cenných papierov obchodovaných na nejakej domácej či zahraničnej burze. Sem patria jednoznačne aj ETF ale podielové fondy domácich správcovských spoločností NIE, nie sú totiž obchodované ani na domácej ani žiadnej zahraničnej burze => táto "novinka" naše domáce podielové fondy (podielové fondy tuzemských správcovských spoločností) obišla.

Čo sa týka DIS...

Ako píše andre "zakon explicitne vyzaduje aby bol dany financny nastroj byt prijaty na obchodovanie na regulovanom trhu, vid. § 7, ktory som uviedol vyssie.". Áno presne tak. V rámci portfólia musia byť len CP a iné finančné nástroje obchodované na nejakej domácej či zahraničnej burze. (oproti 1 ročnému testu je pri DIS teda navyše aj možnosť iných finančných nástrojov, napr. deriváty, teda už nie len CP).

§ 7
(11) Dlhodobým investičným sporením je investovanie finančných prostriedkov do portfólia vykonávané prostredníctvom finančných inštitúcií oprávnených podľa tohto zákona a osobitného predpisu18a) na poskytovanie investičných služieb riadenia portfólia a vykonávanie pokynov klienta na jeho účet, ak sú splnené tieto podmienky:

a) cenné papiere a iné finančné nástroje, ktoré sú súčasťou portfólia, sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu; za porušenie tejto podmienky sa nepovažuje ...
b) portfólio bolo zriadené na určité obdobie najmenej 15 rokov a v období 15 rokov od vytvorenia portfólia z neho nebolo klientovi vyplatené plnenie; vyplatenie plnenia z dôvodu presunu portfólia k inej finančnej inštitúcií sa nepovažuje za vyplatenie plnenia, ak sa takýto presun uskutoční do troch mesiacov od zrušenia portfólia v pôvodnej finančnej inštitúcii...

Medzi finančné inštitúcie oprávnené poskytovať dlhodobé investičné sporenie (DIS) patria obchodníci s cennými papiermi, banky a správcovské spoločnosti s oprávnením na poskytovanie investičnej služby riadenie portfólia alebo investičnej služby vykonávanie pokynu klienta.

Portfólio bolo zriadené na určité obdobie najmenej 15 rokov => Fyzická osoba, ktorá chce využiť DIS uzavrie dvojstrannú zmluvu výlučne a priamo s poskytovateľom investičných služieb. Nejde to teda tak, že zainvestujem a až potom hľadám možnosť využitia DIS. To musí byť zmluvne dané dopredu pre obe strany, že sa jedná o takýto produkt = DIS.

Zoberme si teda príklad. Správcovská spoločnosť, ktorá má uvedenú licenciu, by chcela využiť DIS pre svoju klientelu. Klient podpíše zmluvu o DIS, kde sa zaviaže, že v podielovom fonde bude sporo-investovať 15 rokov. Podielový fond podľa môjho názoru spĺňa podmienku, že má cenné papiere a iné finančné nástroje, ktoré sú súčasťou portfólia, a tie sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu. Takže to by šlo nie?

Robil som tú analýzu pre 4 rokmi, ale myslím, že nie... Problém je ale podľa mňa niekde úplne inde. Podielový fond je totiž produktom kolektívneho investovania => iná licencia, iné paragrafy... DIS je ale definované ako investovanie finančných prostriedkov do portfólia vykonávané prostredníctvom finančných inštitúcií oprávnených podľa tohto zákona a osobitného predpisu18a) na poskytovanie investičných služieb riadenia portfólia a vykonávanie pokynov klienta na jeho účet => individuálny investičný účet. Správcovské spoločnosti, ktoré na toto majú licenciu tak ako aj o.c.p., podľa mojich zistení takéto niečo neposkytujú, aj keď môžu...

PS: a keby aj šli cestou individuálnych účtov a dali do toho DIS svoje podielové fondy... už nespĺňajú podmienku "cenné papiere a iné finančné nástroje, ktoré sú súčasťou portfólia, sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu"

PS2: @Paly: dík za info, čoho konkrétne sa to malo týkať, vychádza mi to ale tak, že je viac dôvodov, pre ktoré sa Ti v tom čo máš nedá nijak "napasovať" DIS a ani časový test.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

...cenné papiere a iné finančné nástroje, ktoré sú súčasťou portfólia, sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu. Za porušenie tejto podmienky sa nepovažuje: portfólio bolo zriadené na určité obdobie najmenej 15 rokov

Ak by toto platilo, potom by aj domáce správcovské spoločnosti mohli predávať podielové fondy s tým, že v programe DIS budú oslobodené od daní..

V prípade TB, alebo SLSP by stačilo aby boli investičné účty na žiadosť klienta kategorizované v DIS (klient by podpísal že je uzrozumený s tým, že predajom podielov pred lehotou 15 rokov stráca nárok na daňové oslobodenie )

Lenže je tu jeden malý zádrheľ. Výnosy s domácich podielových fondov pri predaji (redemácii ) je povinný zdaniť správca a to zrážkovou daňou ( 19%, pri výnose nad 35K až 25% ). Následne je upovedomená zdravotná poisťovňa a tá si pri ročnom zúčtovaní vyžiada odvod 14%. Spolu je to 33%, alebo 39%.

Čiže pri zakladaní DIS by mala banka garantovať, že to zrážkovo nezdaní. To presunutie daňového bremena na banku vyžaduje od banky, aby to mala na 100% garantované, ináč by sa pri neodvedení dane súdila s Finančnou správou. Pri zrážkovom zdanení by ju žalovali klienti.

Treba ešte pozrieť, či tie zahraničné podielové fondy Amundi a Franklin nie sú prijaté na obchodovanie na domácich burzách. Pri zahraničných podielových fondoch je to celkom reálne, nakoľko americké mutual funds majú tickery a normálne si ich vieš pozrieť ako sa kotujú cez yahoo..

Paly: Amundi a Franklin sledujeme v hitparáde. Sú dobré, ale aj tak vdaka poplatkom zaostávajú za benchmarkami. Pri tých, čo sú porovnateľné s SP500 je to cca 60% vs 78% benchmark...a ten technologický skús porovnať s ETF na nasdaq.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj Juggler, už som pozeral cez IB, nie sú (no results found)... išiel som cez ISIN.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal: St 16 12, 2020 3:30 pm ...cenné papiere a iné finančné nástroje, ktoré sú súčasťou portfólia, sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu. Za porušenie tejto podmienky sa nepovažuje: portfólio bolo zriadené na určité obdobie najmenej 15 rokov
Zle si to pochopil, teda to je zle uvedene na tom webe FS. Ja som tiez tam vynechal (dal som tam ...) lebo tie vynimky su imho nepodstatne. Cize ta podmienka obchodovania na burze tak je vzdy.

Cele znenie je taketo:

(11) Dlhodobým investičným sporením je investovanie finančných prostriedkov do portfólia vykonávané prostredníctvom finančných inštitúcií oprávnených podľa tohto zákona a osobitného predpisu18a) na poskytovanie investičných služieb riadenia portfólia a vykonávanie pokynov klienta na jeho účet, ak sú splnené tieto podmienky:

a) cenné papiere a iné finančné nástroje, ktoré sú súčasťou portfólia, sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu; za porušenie tejto podmienky sa nepovažuje
1. ak sa s cenným papierom alebo s finančným nástrojom prestalo obchodovať na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu po jeho nadobudnutí do portfólia,
2. ak cenný papier alebo finančný nástroj nie je prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu, ale jeho emisné podmienky obsahujú záväzok, že bude podaná žiadosť o prijatie cenného papiera alebo finančného nástroja na obchodovanie na regulovanom trhu a zo všetkých okolností je zrejmé, že sa toto prijatie uskutoční do jedného roka od dátumu vydania emisie,

b) portfólio bolo zriadené na určité obdobie najmenej 15 rokov a v období 15 rokov od vytvorenia portfólia z neho nebolo klientovi vyplatené plnenie; vyplatenie plnenia z dôvodu presunu portfólia k inej finančnej inštitúcií sa nepovažuje za vyplatenie plnenia, ak sa takýto presun uskutoční do troch mesiacov od zrušenia portfólia v pôvodnej finančnej inštitúcii,
c) maximálna výška finančných prostriedkov, ktorú možno investovať za jeden kalendárny rok je najviac v sume 3 000 eur, pričom do tejto sumy sa nezapočítavajú reinvestície v rámci portfólia.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa hokaido »

Je tam este ta podmienka, ze 15 rokov sa z toho nesmie nic predat, len podla tej vynimky pri prechode k inej institucii.
v období 15 rokov od vytvorenia portfólia z neho nebolo klientovi vyplatené plnenie; vyplatenie plnenia z dôvodu presunu portfólia k inej finančnej inštitúcií sa nepovažuje za vyplatenie plnenia
JUGGLER napísal: St 16 12, 2020 3:30 pm Lenže je tu jeden malý zádrheľ. Výnosy s domácich podielových fondov pri predaji (redemácii ) je povinný zdaniť správca a to zrážkovou daňou ( 19%, pri výnose nad 35K až 25% ). Následne je upovedomená zdravotná poisťovňa a tá si pri ročnom zúčtovaní vyžiada odvod 14%. Spolu je to 33%, alebo 39%.
Tuto by som Ta poopravil. Ano pri tuzemskych ti zrazi dan uz spravca. Ale ak sa za poslednych par mesiacov nezmenili zakony, tak zdravotne poistovni uz nic neplatis. Pri zahranicnych to samozrejme musis priznat v DP a potom sa uz ozve zdravotna poist. Okrem toho tych 33% resp 39% je o nieco menej, lebo mozes podat opravne DP s tym, ze uvedies vydavok co si zaplatil ZP a vratia ti potom preplatok na dani. Ak nepodas opravne DP potom plati tych 33% a 39%.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

hokaido napísal: St 16 12, 2020 6:05 pm
Tuto by som Ta poopravil. Ano pri tuzemskych ti zrazi dan uz spravca. Ale ak sa za poslednych par mesiacov nezmenili zakony, tak zdravotne poistovni uz nic neplatis. Pri zahranicnych to samozrejme musis priznat v DP a potom sa uz ozve zdravotna poist.
Máš pravdu ! Dík za opravu. Zákon hovorí:

Zdravotné poistenie sa neplatí z príjmu, z ktorého sa platí daň vyberaná zrážkou, konkrétne je oslobodené

b) výnos z majetku v podielovom fonde, príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia), výnos z vkladových certifikátov, depozitných certifikátov a z vkladových listov s výnimkou, ak je príjemcom výnosu alebo príjmu podielový fond, doplnkový dôchodkový fond a dôchodkový fond,


Čiže z domácich podielových fondov sa zdravotný odvod neplatí.

zo zahraničných podielových fondov sa zdravotný odvod platí !

...Zdravotka sa ozve sama pri ročnom zúčtovaní.
hokaido napísal: St 16 12, 2020 6:05 pm Okrem toho tych 33% resp 39% je o nieco menej, lebo mozes podat dodatočné DP s tym, ze uvedies vydavok co si zaplatil ZP a vratia ti potom preplatok na dani. Ak nepodas opravne DP potom plati tych 33% a 39%.
Velice múdre! To si treba zapísať medzi tipy a triky ako dostať od štátu niečo späť.



ALL:

Tak záver je, že podielové fondy vždy podliehajú 19% zdaneniu a to aj v programe DIS

- domáce podielové fondy sú zdaňované zrážkovo správcom pri vyplatení podielov ( sadzba 19% ).. zdravotný odvod sa neplatí
- zahraničné podielové fondy je povinný zdaniť klient podaním daňového priznania.. (sadzba 19%)..zdravotný odvod sa neplatí


- pri prevode na tretiu osobu, platia sadzby 19/25% a platia sa odvody. Jedinou výnimkou je podielový fond obchodovaný na burze na ktorý sa pri predaji (nie vyplatení! ) vzťahuje oslobodenie od daní i odvodov.

Program DIS je teda pri bežnom investovaní zbytočný.

Ak v DIS máme portfólio ETFs, alebo iných cenných papierov, tie sú už po 1 roku oslobodené od daní a odvodov .



Čo sa týka špekulatívneho využitia DIS...napadá vás niečo užitočné?

1. prvé teoretické využitie DIS je, že by sme ,,sporili,, do niečoho iného ako cenné papiere...

To niečo však musí byť prijaté na obchodovanie na burze..takže by to mohli byť deriváty ako futures a opcie.
Na to nám však zrejme nijaká inštitúcia nezriadi DIS účet, pretože vklady po 3000 ročne a vykonávanie pokynov klienta na jeho účet by pre nich nebolo lukratívne...Okrem toho na deriváty by musel byť margin účet...čo je zrejme ďalšia komplikácia..


2. druhé teoretické využitie DIS je , že by sme mohli realizovať zisky skôr ako po 1 roku. To sa týka cenných papierov, aj derivátov.

Takéto ,,vykonávanie pokynov klienta na jeho účet,, za primerané poplatky by sa už mohlo páčiť nejakému o.c.p, alebo banke...ale pre nás by to bolo asi drahé...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa hokaido »

hokaido napísal: St 16 12, 2020 6:05 pm Okrem toho tych 33% resp 39% je o nieco menej, lebo mozes podat opravne DP
Ked som cital citat z mojho prispevku v JUGGLERovom, zistil som, ze som tam nieco zle uviedol. Spravne ma byt dodatocne, nie opravne. Opravne sa pouziva, ak spravis chybu pri podani DP, dodatocne ak zistis nove skutocnosti.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík Hokaido :D opravil som to.

Ja tu dám ešte jednu dôležitú poznámku z vyjadrenia Finančnej správy pre prípad, že by ste natrafili na podielový fond obchodovaný na burze:

Na Slovensku sa stretnete s obchodníkmi alebo sprostredkovateľmi, ktorí prezentujú výnosy z investícií v podielových listoch ako oslobodené od dane. Toto tvrdenie zdôvodňujú poskytnutím služby prijatie a postúpenie pokynu klienta na kúpu alebo predaj podielového fondu obchodovaného na burze ako regulovanom trhu, teda spĺňajúceho podmienku časového testu.

Na to, aby bola podmienka oslobodenia od daní splnená, nesmie byť na základe pokynu investora vykonané vyplatenie podielových listov (vrátenie, redemácia), ale musí ísť o skutočný prevod podielového listu, teda predaj tretej strane alebo predaj na burze. Ak bola realizácia pokynu vykonaná týmto spôsobom, musí sa informácia o mieste vykonania obchodu objaviť vo výpise.

https://www.finax.eu/sk/blog/kompletny- ... investicii
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Juggler:

"Čo sa týka špekulatívneho využitia DIS...napadá vás niečo užitočné?

1. prvé teoretické využitie DIS je, že by sme ,,sporili,, do niečoho iného ako cenné papiere...

To niečo však musí byť prijaté na obchodovanie na burze..takže by to mohli byť deriváty ako futures a opcie.
Na to nám však zrejme nijaká inštitúcia nezriadi DIS účet, pretože vklady po 3000 ročne a vykonávanie pokynov klienta na jeho účet by pre nich nebolo lukratívne...Okrem toho na deriváty by musel byť margin účet...čo je zrejme ďalšia komplikácia..

2. druhé teoretické využitie DIS je , že by sme mohli realizovať zisky skôr ako po 1 roku. To sa týka cenných papierov, aj derivátov.

Takéto ,,vykonávanie pokynov klienta na jeho účet,, za primerané poplatky by sa už mohlo páčiť nejakému o.c.p, alebo banke...ale pre nás by to bolo asi drahé..."



Teoreticky ma napadá jedine to 2. - teda napr. na switching medzi ETF podľa nejakej dlhodobejšej investičnej stratégie. Napr. switching medzi dlhopisovými a akciovými ETF - teda napr. raz 100% akciové, inokedy 100% dlhopisové podľa stratégie, alebo podobne (úplne by stačili len 2 ETF).. Išlo by o aktívnu správu a neriešiš tam ten 1 rok držania - nemusíš pri DIS. Ako ale píšeš, otázka by bola cena a otázka by bola, či by taký produkt/službu vôbec niekto chcel poskytovať a mal záujem...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Áno. Teoreticky to môže pripadať do úvahy aj pri správe ETF cez Finax, Across a iných. Keby sa našiel aktívny investor, ktorý na začiatku vloží nejakú sumu a potom trebárs sporí...nechcel by sa viazať na ročný časový test...mal by horizont min. 15 rokov. Dal by si účet kategorizovať pod DIS a potom by aktívne menil stratégiu medzi akciami a dlhopismi.

ALL: opravil som zdaňovanie podielových fondov na sadzbu 19%. Tam neplatí sadzba 19/25..jedine ak by nešlo o vyplatenie podielov, ale prevod.

Je tu ešte jedna pochybnosť. Finax uvádza, že pri výplate podielových fondov zo zahraničia sa neplatí zdravotný odvod.
Podľa mňa to majú nesprávne. Odvod sa neplatí iba po zrážkovom zdanení domácich fondov.

Máme dôkaz aj tu v našej diskusii:
sablatura napísal: St 30 07, 2014 7:51 am Zdravim. Podal som riadne danove priznanie, no teraz mi prisiel zo zdravotnej poistovne nedoplatok zo spominanych vynosov. Fondy som mal v pobocke zahr. banky na Slovensku.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa Paly »

Ešte taká blbá otázka, zahraničné fondy sú dondy, ktoré nam predávajú sprostredkovatelia(cez eic, pg,..) a domáce sú napr. od postovej banky (realitný, koruna..)??
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa Paly »

JUGGLER napísal: St 16 12, 2020 3:30 pm Paly: Amundi a Franklin sledujeme v hitparáde. Sú dobré, ale aj tak vdaka poplatkom zaostávajú za benchmarkami. Pri tých, čo sú porovnateľné s SP500 je to cca 60% vs 78% benchmark...a ten technologický skús porovnať s ETF na nasdaq.
Tie poplatky sú už zohľadnené vo výkonnosti? resp. udávaná výkonnosť ETFka alebo fondu je už očistená o poplatky? Lebo pri porovnaní 10r výkonnosti Franklin vs ETF SP500 to vychádza 445% ku 196%, resp. po odčítaní dane 360% ku 196%, čo je značný rozdiel.
Prílohy
porovnanie 10r.GIF
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Paly napísal: Po 28 12, 2020 10:01 am Ešte taká blbá otázka, zahraničné fondy sú dondy, ktoré nam predávajú sprostredkovatelia(cez eic, pg,..) a domáce sú napr. od postovej banky (realitný, koruna..)??
Zahraničné sú ked majú zahraničného správcu. Napr. Franklin som videl, že luxemburg. Domáce sú naše ako TAM (Tatra Assett Manažment)..ano Koruna od Prvej penzijnej..to je Poštová Banka...
Tie poplatky sú už zohľadnené vo výkonnosti? resp. udávaná výkonnosť ETFka alebo fondu je už očistená o poplatky? Lebo pri porovnaní 10r výkonnosti Franklin vs ETF SP500 to vychádza 445% ku 196%, resp. po odčítaní dane 360% ku 196%, čo je značný rozdiel.
Áno. Etfká a fondy sú očistené o správcovské poplatky a odmeny, prípadne iné poplatky fondu. Osobitne platíš vstup..ten ide spravidla sprostredkovatelovi...poplatky za vedenie účtu ( napr. u EIC tých 0,2% + dph )... poplatky za nákup/predaj...niekedy aj iné ako manažovaný účet...

Ten výnos za 10 rokov, za 5 rokov atd...sa môže líšiť. Najvypuklejší rozdiel vidíš v druhom Franklin fonde (zlato )..za 5 rokov +160%...za 10 rokov -40%.

Pri tom Franklin akciovom treba dať klobúk dole. Podarilo sa im dlhodobo zvíťaziť nad indexom. Myslím, že ich tajomstvo bolo v tom, že manažment zvýšil váhu IT firiem a znížil iných. Aj takýto malý sofistikovaný rozdiel = stávka na budúcnosť technológii môže z manažmentu urobiť hviezdy. :potlesk:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Keď už som v tomto vlákne: opakovanie je matka múdrosti:

1. podielové fondy vždy podliehajú zdaneniu a to aj v programe DIS
2. z domácich podielových fondov sa zdravotný odvod neplatí.
3. Zo zahraničných podielových fondov sa zdravotný odvod platí. Poisťovňa sa ozve sama.


Pri bode 3 som zmätený. pametám si posledný záver, že žiadne zdravotné odvody s podielových fondov. Aj na stránke Finaxu žiadne odvody...

Ale na druhej strane...tu vyššie máme z 2014 citát, že chlapíkovi sa ozvala poisťovňa: Podal som riadne danove priznanie, no teraz mi prisiel zo zdravotnej poistovne nedoplatok zo spominanych vynosov. Fondy som mal v pobocke zahr. banky na Slovensku.

Please, ked má niekto istotu, že zo zahraničných podielových fondov sa neplatia odvody, tak prosím dajte to tu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa hokaido »

Dana napísal: Pi 08 01, 2021 7:48 pm príjmy z kapitálového majetku zdaňované podľa § 7 ods. 1 písm. c), f) a h) a ods. 2 a 3 zákona o dani z príjmov
Priamo v zakone o zdravotnom poisteni sa spomina § 7 (3).
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa Dana »

Máš pravdu.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: DIS – dlhodobe investicne sporenie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Potvrdené ! Zo zahraničných podielových fondov sa platí okrem 19% dane aj 14% odvod !
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"