Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Marc
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Po 17 08, 2009 6:30 pm

Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Príspevok od používateľa Marc »

Viete odporucit nejaku alternativu k dlhopisom Penta Public 11 (3.6% p.a., 2 rocna viazanost, 3000 Eur min. vklad) ?
Moze byt aj z inych EU krajin.
Vdaka..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Sranda. Dlhopisy Penta Public 3,6% v porovnaní s ,,junk,, dlhopismy takých firiem ako:

Sprint Cap 8.75%
Heinz H J Fin 144A 7.125%
Alcoa 6.15%
Arcelormittal Sa Luxembourg 6.75%
Telecom Italia Cap 6%
Goldman Sachs Cap I 6.345%
Sallie Mae 8.45%
Chrysler Grp 8.25%

P.S. Nie som odborník na dlhopisy...len sa zamýšlam nad tým aké malé úroky dáva Penta oproti takým menám ako Heinz alebo Goldman Sachs...Tie čo som vypísal sú len vzorka toho, čo sa dá kúpiť na normálnej burze vo forme fondov (ETF). Každý taký fond obsahuje diverzifikované portfólio dlhopisov desiatok takých firiem s ročným úročením okolo 5-6% . Náklady za správu sú cca 0,4-0,5% ročne.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Marc
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Po 17 08, 2009 6:30 pm

Re: Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Príspevok od používateľa Marc »

Vdaka za odpoved, ale napr ten Heinz H J Fin 144A 7.125% ma maturity o 24 rokov. ten Penta dlhopis o dva roky, takze su neporovnatelne.

Do low cost bond/stock ETF sa takisto chystam investovat, ale s peniazmi ktore nebudem potrebovat najblizsich 10-20 rokov..

Alternativou k tej Pente som myslel nieco s rovnakou "maturity" (2 roky).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pri slovenských bondoch je asi splatnosť dôležitá. Nemáme burzu, nemáme trh...Nemáme nič...len záväzok Penty. Ale mne sa nevidí, že pri investícii cez ETF je toto dôležité. Ceny dlhodobo viac menej stúpajú...vstúpiš a vystúpiš kedy chceš a máš 5-6% ročne, nie? Pýtam sa ako dlhopisový amatér.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Príspevok od používateľa filip glasa »

Nemyslim si ze najdes nieco lepsie ako tie Penta dlhopisy. Z toho co sa emituje na Slovensku ma Penta asi najnizsi risk (staci vypocitat zakladne financne ukazovatele).

V zahranici najdes na 2 rocne bondy mozno s porovnatelnym kuponom a s vacsou a znamejsoou firmou, ale minimalny objem za kolko ti to bude obchodnik ochotny predat bude okolo polmiliona eur.

Ostatne CZ a SK high yield bondy budu mat sice vyssi kupon, ale ako pozname to domace prostredie a skupiny, tak aj vyssi risk.
Marc
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Po 17 08, 2009 6:30 pm

Re: Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Príspevok od používateľa Marc »

Filip, vdaka za odpoved. V podstate to iste si pisal aj v clanku na tomto webe, ale myslim ze bol 2 roky stary, tak som si chcel overit ci to stale plati. Inak myslis ze ten urok je adekvatny k extra riziku v porovnani s terminovanym vkladom (kt. je takmer bezrizikovy a ma urok 1.7% p.a.)?

JUGGLER, tiez nie som expert, ale podla toho co som cital, ceny dlhopisov obchodovanych na trhu a aj dlhopisovych ETF pojdu dole pokial stupnu urokove sadzby - takze to mas extra risk pokial nedrzis dlhopisy do datumu splatnosti.
Palo
Príspevky: 57
Dátum registrácie: Po 11 02, 2013 1:35 pm
Been thanked: 7 times

Re: Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Príspevok od používateľa Palo »

Nie je ani tak dolezity kupon dlhopisu (pokial Ta nezaujima vyhradne CF), ale jeho aktualny vynos. Mena resp. dlhopisy, ktore uviedol Juggler, nie su dobrou alternativou v tomto pripade. Niektore spomenute firmy jednak ani nemaju dlhopisy emitovane v EUR (Alcoa, Sprint), ale hlavne aktualny vynos ich dlhopisov pri 2-rocnej splatnosti (lebo PP 11 ma 2-rocnu splatnost) je uplne niekde inde, napr. Chrysler 06/17, rating BB- za bid 2,1%/ offer 1,8%, Telecom Italia 09/17, BB+, 0,9%/1,7% alebo Goldman Sachs 03/17, A-, iba 0,35/ 0,32%. Navyse nominalna hodnota korporatnych dlhopisov vydavanych na trhu je zvycajne 50k EUR, aby to nebolo pre retail.
Toto nie je odporucanie pre kupu PP 11, len konstatovanie faktov. Treba si aj uvedomit, ze emitentom je Penta Funding Public s.r.o., takze si je dobre si pozriet emisne podmienky, ci je tam nejaka garancia matky, alebo sa spolahnut akurat na reputation risk Penty. A budes ich musiet drzat do splatnosti, lebo pri pripadnom odkupe budu mat urcite sialeny spread (predpokladam).
Pokial veris na pokles trhovych vynos, tak ma zmysel kupit ETF na bondy, kedze cena sa pohybuje inverzne. Samozrejme je tu otazka casoveho horizontu. Ja by som si na to z dlhodobeho hladiska nevsadil...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Príspevok od používateľa filip glasa »

Palo to pekne rozpísal. Vďaka.

Ten risk vs. výnos je dilema. Neviem. Na jednej strane normálne dlhopisy na trhu kúpiť nevieš na druhej strane termiňáky majú nízky výnos.
Tieto naše korporátne bondy sú kompromis medzi tým.

Podľa mňa si to prepočítaj na výnos v absolútnych číslach, teda v eurách, či ti to prinesie na tie dva roky až tak veľa, aby si nad tým vôbec uvažoval a lámal si nad tým hlavu.

Ešte k termiňákom - majú jednu dôležitú výhodu. Väčšinou sa dajú zrušiť/vybrať bez pokuty alebo za lepších podmienok ako je odpredaj nelikvidných dlhopisov ak by si počas dvoch rokov zistil že ich potrebuješ napríklad na kúpi nehnuteľnosti a podobne. Človek nikdy nevie. A keď je to na dva roky, tak to nie sú tie dlhodobé peniaze s ktorými nechceš hýbať. preto by som myslel aj na to ako ich vybrať pred termínom.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Príspevok od používateľa amalfi »

Skoda ze Priva..banka nema podielove fondy ako to ma J a ty banka.Ludia by si mohli porovnavat vykonnosti ich dlhopisovych fondov .Podobne ako porovnavaju ich najlepsie urokove sadzby z vkladov na trhu.........Nech pozeram tak pozeram stale sa mi javi Bond dlhopisovyz dielne Ja a Ty ako lepsia alternativa ako kupit individualne akcie Penty.Akurat len v J a ty nastava zmena v Tom ze Cinania dosiahla 50percentny podiel J a ty banky.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Príspevok od používateľa rmaly »

amalfi napísal:Skoda ze Priva..banka nema podielove fondy ako to ma J a ty banka.Ludia by si mohli porovnavat vykonnosti ich dlhopisovych fondov .Podobne ako porovnavaju ich najlepsie urokove sadzby z vkladov na trhu.........Nech pozeram tak pozeram stale sa mi javi Bond dlhopisovyz dielne Ja a Ty ako lepsia alternativa ako kupit individualne akcie Penty.Akurat len v J a ty nastava zmena v Tom ze Cinania dosiahla 50percentny podiel J a ty banky.
no, len je vec, ze pri J&T a mozon ani pri Privatbanke nevies, ci tie cisla su realne. Sa to tu tusim uz riesilo, ze J&T ovlada ako banky, tak 2 pilier, su neprehladni a nevies, ci to nie je len dokonala bublinka.
Penta tazko povedat, v kazdom pripade u mna dost znamena aj ich renome (nefinancne)...
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Príspevok od používateľa amalfi »

Rmaly.Takze co to uz niekto spominal nevylucujes moznost ze tie vynosy mozu byt umele ? Mozno preto aby ludi z najlepsich terminakov dostali na dlhopisy a mozno z dlhopisov do ich neslavnych akcii co sa Ja a Ty tyka?..........Tak co viem cez penzijnu iste ovlada Postovku co uz ani neviem aku rolu tam hrale teraz Hoff..man.................No keby ta bublinka padla nechcem vediet aka panika by padla na SK vratane vlady a realitneho trhu............Ich renome nefinacne moralne myslis?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Príspevok od používateľa rmaly »

amalfi napísal:Rmaly.Takze co to uz niekto spominal nevylucujes moznost ze tie vynosy mozu byt umele ? Mozno preto aby ludi z najlepsich terminakov dostali na dlhopisy a mozno z dlhopisov do ich neslavnych akcii co sa Ja a Ty tyka?..........Tak co viem cez penzijnu iste ovlada Postovku co uz ani neviem aku rolu tam hrale teraz Hoff..man.................No keby ta bublinka padla nechcem vediet aka panika by padla na SK vratane vlady a realitneho trhu............Ich renome nefinacne moralne myslis?
raz sa tu rozoberalo niekde akcie TMR a BHP od JT... nevyslo to ktovieako pozitivne. Hlavne ked vieme co je JT zac, tak nie je vylucene, ze cochraju z cislami ako sa im zachce...
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Príspevok od používateľa amalfi »

Ja viem .Myslim ze Filip to tu rozoberal.Aj tu paku ze Ja a ty maju o dost vyssiu oproti Pente......Ale do coho ist kratkodobo cez banky ako prave k zralokom.Otazne je ze kedy to padne.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Príspevok od používateľa rmaly »

amalfi napísal:Ja viem .Myslim ze Filip to tu rozoberal.Aj tu paku ze Ja a ty maju o dost vyssiu oproti Pente......Ale do coho ist kratkodobo cez banky ako prave k zralokom.Otazne je ze kedy to padne.
tak prave preto je asi blbost ist cez banky... :(
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Alternativa k Dlhopisom Penta Public 11 - 3.6% p.a.

Príspevok od používateľa amalfi »

Lenze ked chcem ja ist do jedneho roka ci do pol roka kratkodobo inak ako cez banky teda s brokerskym uctom na burzu hoc by to bolo dlhopisove ETFko z hladiska odvodov mi to za tu starost s papierovackami nestoji.Hlavne ked mam v inej krajine zdravotku a na Sk som danovy rezident.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"