Uplny zaciatok - investovanie / sporenie

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Tomko
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 08 11, 2017 8:48 am

Uplny zaciatok - investovanie / sporenie

Príspevok od používateľa Tomko »

Zdravim vsetkych,

Som mlady chalan 19 rocny, hned ako som zacal pracovat tak ma zacali zaujimat peniaze a taktiez otazka co s nimi. Zacal som citat clanky a taktiez toto forum. Mam nejaku ideu (vobec netusim ci spravnu), ale mam taktiez kopec nejasnosti tak som sa rozhodol ze vytvorim vlastny topik kde mi snad niekto skuseny poradi a objasni jednotlive veci.

V prvom rade si chcem vytvorit rezervu 3 mesacnych platov ak by nastala nejaka zla doba.
Mam moznost aby mi firma prispievala do pilieru tak to sa chystam vybavit (bola by skoda to nevyuzivat aj ked do dochodku mam daleko :lol: )
Mesacne si viem odlozit 500eur. Moja otazka znie ale co s nimi ?
Nechavat ich lezat na ucte je asi nezmysel kedze kvoli inflacii stracaju na hodnote.
Nechavat ich na nejakom sporiacom ucte uz je asi lepsie ale ajtak to nepokryje inflaciu (alebo ano ?)

Zaujalo ma investovanie do indexov ale niekde som cital ze su tam velke poplatky pri nakupe.. Tak ma napadla jedna vec a to odkladat si peniaze na sporiaci ucet kde aspon trocha ochranim peniaze pred inflaciou a potm 1-2 rocne investovat vsetky peniaze do nejakeho indexu.

Bol by som rad ak by ma niekto vedel usmernit do coho sa pustit co racej nechat tak, popripade o ake ine veci sa mam zaujimat.
Vdaka za vas cas :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Uplny zaciatok - investovanie / sporenie

Príspevok od používateľa Rokosák »

Blahozelam k predsavzatiu sporit na dochodok v mladom veku. Niekolko poznamok.

1. Dobre je zacat s vytvorenim rezervy ako pises.
2. Inflacia znizuje aj investicie. Dokonca i stratove.
3. Predchadzajuca myslienka je sice primitivna, ale sa o nej nedozvies v ziadnej financnym priemyslom zdielanej informacii.

Viac vo vlakne, Ako investovet ked nic nevies. http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=3&t=6021" onclick="window.open(this.href);return false;
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Uplny zaciatok - investovanie / sporenie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Hlavne sa popri zamestnani nepusti do niecoho pakoveho, CFD, forexu a podobne. Zaujem o investovanie ta v takom pripade bude pravdepodobne stat viac penazi, nez keby si ich nechal na ucte alebo keby si ich spotreboval nakupmi modnych vystrelkov.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Uplny zaciatok - investovanie / sporenie

Príspevok od používateľa amalfi »

Tomko napísal:Zdravim vsetkych,

Som mlady chalan 19 rocny, hned ako som zacal pracovat tak ma zacali zaujimat peniaze a taktiez otazka co s nimi. Zacal som citat clanky a taktiez toto forum. Mam nejaku ideu (vobec netusim ci spravnu), ale mam taktiez kopec nejasnosti tak som sa rozhodol ze vytvorim vlastny topik kde mi snad niekto skuseny poradi a objasni jednotlive veci.

V prvom rade si chcem vytvorit rezervu 3 mesacnych platov ak by nastala nejaka zla doba.
Mam moznost aby mi firma prispievala do pilieru tak to sa chystam vybavit (bola by skoda to nevyuzivat aj ked do dochodku mam daleko :lol: )
Mesacne si viem odlozit 500eur. Moja otazka znie ale co s nimi ?
Nechavat ich lezat na ucte je asi nezmysel kedze kvoli inflacii stracaju na hodnote.
Nechavat ich na nejakom sporiacom ucte uz je asi lepsie ale ajtak to nepokryje inflaciu (alebo ano ?)

Zaujalo ma investovanie do indexov ale niekde som cital ze su tam velke poplatky pri nakupe.. Tak ma napadla jedna vec a to odkladat si peniaze na sporiaci ucet kde aspon trocha ochranim peniaze pred inflaciou a potm 1-2 rocne investovat vsetky peniaze do nejakeho indexu.

Bol by som rad ak by ma niekto vedel usmernit do coho sa pustit co racej nechat tak, popripade o ake ine veci sa mam zaujimat.
Vdaka za vas cas :)
Hlavne sa zaujimaj o danove a odvodove problemy.Ono je to krasne byt kvazy spolumajitelom najvacsisich firiem na svete cez ETFka alebo akcie priamo no treba mysliet aj na odvodove zalezitosti. Lebo pripadna exekucia moze byt minimalne tak bolestiva ako casy BMG investu ci Horizontu ak ti to nieco hovori.
Tomko
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 08 11, 2017 8:48 am

Re: Uplny zaciatok - investovanie / sporenie

Príspevok od používateľa Tomko »

To mi nehovori nic :) .. Mozes mi tie danove a odvodove problemy vysvetlit ? Alebo mas na mysli len to ze sa proste musi platit dan ako zo vsetkeho ostatneho ?
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Uplny zaciatok - investovanie / sporenie

Príspevok od používateľa amalfi »

BMG invest ci Horizont boli casy ked sa dali skoro 40 percent zarobit rocne.Stacilo vlozit peniaze.Bola to vlastne pyramida.Ked jedneho dna zatvorili pobocky nastal chaos.Boli to skratka nebankovky a ludia zacali pachat sebevrazdy.Podvedeni boli vacsinou dôchodci..........No a co sa tyka dani a odvodov skor nez niekde zacnes investovat cez urciteho online brokera si musis uvedomit ze ak ides na burzu kratkodobo a nedodrzis takzvany rocny test tvoj prijem z predaja podlieha dani.Plus musis zaplatit 14 percentny odvod do zdravotnej poistovne.Aj ked robis niekde na HPP.Ja riesim iny problem.Mal som vo vyhlade perfektneho brokera Degiro.Stranka pekna,ceny velmi az podozrivo nizke oproti konkurencii .Uz som sa chcel aktivovat ked som zistil ze peniaze na ich ucte idu do jedneho fondu v Amsterdame.Aj keby som tam bol len jeden den a fond by bol v pluse som povinny nielen zaplatit dan ale aj poistne.To ma odradilo od tohto brokera.Takze uvazujem nad inym ktory vklady neuroci cez nejaky podielovy fond.Skus pozriet diskusiu na temu Degiro ucet a povinnost plattit dan ci poistne do roka. Na tuto temu sa rozputala vasniva debata.Radsej zaplatima si trochu viac akoby som Zil v strese z toho ze raz na mna niekto nieco vyhrabe.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Uplny zaciatok - investovanie / sporenie

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Tomko napísal:To mi nehovori nic :) .. Mozes mi tie danove a odvodove problemy vysvetlit ? Alebo mas na mysli len to ze sa proste musi platit dan ako zo vsetkeho ostatneho ?
http://ako-investovat.sk/clanok/1441/ak ... ba-a-firma" onclick="window.open(this.href);return false;
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Tomko
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 08 11, 2017 8:48 am

Re: Uplny zaciatok - investovanie / sporenie

Príspevok od používateľa Tomko »

Cize chapem tomu spravne ?
Nakupim ETF napriklad 2x rocne a potom ak sa bude podavat danove priznanie tak zdanim to co som v + ? Alebo sa to bude zdanovat az ked vyberiem realne nejake peniaze?
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Uplny zaciatok - investovanie / sporenie

Príspevok od používateľa SomPanko »

Tak ako napisal pokus, danis az po predaji. Cize ak by si takymto sposobom kupoval ETF 2x rocne a po napr. 5 porokoch by si sa ich rozhodol vsetky predat, tak v pripade, ze sa dovtedy nezmenia zakony, by si platil dan a zdravotne ovdvody len za zisk z posledneho nakupu, pol roka pred predajom, pripadne z 2 nakupov, ak by aj ten druhy bol v kratsom casovom horizonte ako 1 rok. Zisk zo zvysku by si nemusel nijak riesit.
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Uplny zaciatok - investovanie / sporenie

Príspevok od používateľa emr »

@Tomko
1. rezerva minimalne 3 platy a dochodkove sporenie ako pises. Vyber si nateraz indexovy fond. Ked pride kriza a zacne sa crtat ze akcie budu padat, switchni to do konzervativnejsieho.
2. Ako mas vyriesene byvanie? Ak planujes kupovat vlastny byt najblizsie 2 roky, odporucam kupit ho teraz na hypoteku a splacat. Najma ak alternativa je najom, kde ten byt splacas tiez, ale niekomu inemu. Najblizsie minimalne 2 roky budu ceny bytov este zrejme rast a podmienky financovania sa budu postupne dalej sprisnovat a mozno pojdu mierne hore aj hypouroky. Pripadna korekcia nebude tak vyrazna aby ti to vykompenzovala neskorsiu kupu. Tento bod sam o sebe ti usetri tisice eur. Ak nepotrebujes riesit byvanie najblizsich 5 rokov, toto odporucanie neplati.
3. neminaj na sprostosti, nakupuj v lidli, nie bille, you get the idea. Pri tvojom kapitale to bude mat vysoku vynosnost.
4. investuj do seba - vzdelavanie, zdokonalovanie sa v tom co robis - to bude v tvojom veku pre teba najlepsia investicia na minimalne najblizsich 5 rokov
5. nasetri si peniaze a rozbehni svoj vlastny biznis, ak to v tvojej profesii ma zmysel. Zamestnanie je najrozsirenejsia socialne akceptovana verzia Ponziho schemy.
6. Investovanie volnych penazi do akcii by som neodporucil, momentalne su akcie na historickom na vrchole, radsej si setri cash, pouzi ho v zmysle predoslych bodov, alebo ho proste setri a pouzi ked identifikujes dobru prilezitost na jeho pouzitie.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Uplny zaciatok - investovanie / sporenie

Príspevok od používateľa Istiach »

Kedze zamestnanie generuje prijem cez zisk firmy, tak to nemoze byt povazovane za ponzi schemu, ktora generuje prijem z vkladov novych clenov.

A Ponzi scheme (/ˈpɒn.zi/; also a Ponzi game)[1] is a fraudulent investment operation where the operator generates returns for older investors through revenue paid by new investors, rather than from legitimate business activities or profit of financial trading.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Uplny zaciatok - investovanie / sporenie

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

emr napísal:6. Investovanie volnych penazi do akcii by som neodporucil, momentalne su akcie na historickom na vrchole, radsej si setri cash, pouzi ho v zmysle predoslych bodov, alebo ho proste setri a pouzi ked identifikujes dobru prilezitost na jeho pouzitie.
kedze so sporenim / investovanim iba zacina, na akciach neprerobi aj keby zacal nakupovat presne na vrchole. Nech pekne sporit do akciovych fondov.

@Tomko vyskusaj si ETF. Uvidis ci je to pre teba, ci ta to bavi. Ak zistis, ze nie, mozes prejst na podielove fondy, nastavit si trvaly prikaz a mat pokoj.
Tomko
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 08 11, 2017 8:48 am

Re: Uplny zaciatok - investovanie / sporenie

Príspevok od používateľa Tomko »

Vdaka za radu, postudujem o ETF este a pojdem asi do nich.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"