Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
endy123
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2011 6:03 pm

Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa endy123 »

Ahojte,
otvoril som ucet v Degiro, kliknem na zoznam ETF a neviem najst Vanguard S&P 500 ETF.
Ked dam vyhladat S&P, najde len iShares..
Robim nejaku hlupu chybu?
Poradi niekto pls.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa demorez »

pravdepodobne to suvisi s novou EU regulaciou kedy degiro zablokoval vsetky ETF tradeovane na burzach mimo EU http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=6&t=6171" onclick="window.open(this.href);return false;
endy123
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2011 6:03 pm

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa endy123 »

demorez napísal:pravdepodobne to suvisi s novou EU regulaciou kedy degiro zablokoval vsetky ETF tradeovane na burzach mimo EU http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=6&t=6171" onclick="window.open(this.href);return false;
Mas pravdu, toto mi odpisali:
Some ETFs have been temporarily unavailable as we awaited the Key Investor Information Documents (KIIDs), most of which have now been created.

If an ETF is still unavailable it is most likely because we are still awaiting the KIID which we need to comply with Mifid II regulation. As soon as we have The KIID we can make the product available.


Mam este jednu zaciatocnicku otazku:
Hladam rozdiel medzi indexami trackujucimi S&P500, napr:
ISHARES S&P 500 UCITS ETF (DIST) - aktualna cena cca 21
a napr.: SPDR S&P 500 UCITS ETF - aktualna cena cca 257

Chcem robit pravidelne investovanie (asi raz za kvartal) asi cca 150 EUR.. na toto sa mi aktualne vidi nakupovat len ten ISHARES S&P 500 UCITS ETF (DIST), kupil by som 7-8 ETFiek (ak bude hlbsi pokles, prikupim viac).
Okrem toho, ze to su ini vydavatelia, podla coho sa urcuje aktualna cena toho instrumentu? lebo logicky kupit ten SDR za 257 mi je prilis drahe..

Vdaka za vysvetlenie!
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa jogo »

endy123 napísal:Mam este jednu zaciatocnicku otazku:
Hladam rozdiel medzi indexami trackujucimi S&P500, napr:
ISHARES S&P 500 UCITS ETF (DIST) - aktualna cena cca 21
a napr.: SPDR S&P 500 UCITS ETF - aktualna cena cca 257

Chcem robit pravidelne investovanie (asi raz za kvartal) asi cca 150 EUR.. na toto sa mi aktualne vidi nakupovat len ten ISHARES S&P 500 UCITS ETF (DIST), kupil by som 7-8 ETFiek (ak bude hlbsi pokles, prikupim viac).
Okrem toho, ze to su ini vydavatelia, podla coho sa urcuje aktualna cena toho instrumentu? lebo logicky kupit ten SDR za 257 mi je prilis drahe..

Vdaka za vysvetlenie!
Môžeš dať odkaz, kde si našiel cenu ISHARES S&P 500 UCITS ETF (DIST) - aktualna cena cca 21 ?
Je to 21USD alebo 21 EURO?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
endy123
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2011 6:03 pm

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa endy123 »

Ahoj, toto som mal na mysli (v prilohe).
Prílohy
ishares_sp500.jpg
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa jogo »

Je to obchodovane na burze Amsterdam v Eurách a to druhe ETF je obchodovane v USA v USD, preto ten rozdiel. Aktuálny kurz EURUSD je 1.2260, cize 21x1.2260=25.74USD
Jeden podiel Vanguard ETF ma velkost jednej desatiny veľkosti SPDR ETF, preto ta cena 25.74USD vers 257USD. Inač medzi nimi není žiaden zásadný rozdiel.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
endy123
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2011 6:03 pm

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa endy123 »

jogo napísal:Je to obchodovane na burze Amsterdam v Eurách a to druhe ETF je obchodovane v USA v USD, preto ten rozdiel. Aktuálny kurz EURUSD je 1.2260, cize 21x1.2260=25.74USD
Jeden podiel Vanguard ETF ma velkost jednej desatiny veľkosti SPDR ETF, preto ta cena 25.74USD vers 257USD. Inač medzi nimi není žiaden zásadný rozdiel.
Vdaka za info, to som potreboval, ak pojdem do toho Vanguarda, viem presnejsie vlastne nastavit pocet ETFs aby mi blizsie kopirovali hodnotu, ktoru chcem investovat.

Moj zamer: prikupovat teda kvartalne pocet ETFiek v mojom kvartalnom limite (+ pri vyssom prepade prikupit trochu viac).
Vidis nejaky problem/riziko to takto robit 20 rokov?

Niekde som videl report k S&P500 vykonnosti ocistenej o inflaciu na obdobie 30 rokov.
Ak sa tupo prikupuje kazdy mesiac, tak zavisi kedy sa s investovanim zacne, vynos bol niekde medzi 1,42%p.a. az po 11.35%p.a.
Mam ideu, ze ak pri vyssom poklese spriemerujem tu poziciu hlbsie k prepadu (cize kupim viac, ked je cenna nizsie), tak by som mal byt blizsie k hornej vynosnosti..

zdroj: http://allfinancialmatters.com/2012/08/ ... inflation/" onclick="window.open(this.href);return false;
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa jogo »

Ideš na to dobre a na začiatok to stačí. :)
Ak by si však mal už teraz usporený niekoľko násobok ročného platu a chcel ho teraz investovať, tak už časové dokupovanie nesie riziko, že pomalý rast bude trvať pár rokov, kým ty nenakupíš za celé úspory a potom ťa zasiahne kríza podobná roku 2008 a ty už nebudeš mať peniaze na dokupovanie a príde pokles tvojich úspor o 50%.
Ďalšie riziko je dlhodobý deflačný scenár ala Japonsko a vtedy budeš rád, keď sa ti vrátia aspoň vložené peniaze.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
endy123
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2011 6:03 pm

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa endy123 »

jogo napísal:Ideš na to dobre a na začiatok to stačí. :)
Ak by si však mal už teraz usporený niekoľko násobok ročného platu a chcel ho teraz investovať, tak už časové dokupovanie nesie riziko, že pomalý rast bude trvať pár rokov, kým ty nenakupíš za celé úspory a potom ťa zasiahne kríza podobná roku 2008 a ty už nebudeš mať peniaze na dokupovanie a príde pokles tvojich úspor o 50%.
Ďalšie riziko je dlhodobý deflačný scenár ala Japonsko a vtedy budeš rád, keď sa ti vrátia aspoň vložené peniaze.
Vdaka.
Posledna otazka, investovat do USD ETF alebo EUR ETF..
Sedliacky rozum mi hovori, ze toto je neznama do buducnosti a v horizonte 20 rocnej investicie je to vestenie z gule, ci sa EUR rozpadne a tym padom nastane nejaka zmena v EUR ETF, alebo USD sa do 20tich rokov zlozia tak, ze prestanu fungovat ako rezervna mena.
Jedine co ma teda napada usetrit transakcne poplatky pre EUR/USD prevode v pripade, ze by som cez EUR investoval do USD fondu..
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa jogo »

endy123 napísal:Posledna otazka, investovat do USD ETF alebo EUR ETF..
Jedine co ma teda napada usetrit transakcne poplatky pre EUR/USD prevode v pripade, ze by som cez EUR investoval do USD fondu..
Ak budeš investovať do indexu SP500, je jedno, či index SP500 kúpiš za Eura alebo Doláre. Výnos po prepočte na Euro bude stále rovnaký.
Pozri si výsledky eurového a dolárového ETF-ka na SP500 za roky 2016 a2017 prepočítané na Eurá tuná: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 18#p104718" onclick="window.open(this.href);return false;
PASÍVNY INVESTOR - USA (EUR) = etf na index S&P 500: +22.50% s dividendami, výnos prerátaný na euro +22.50%

PASÍVNY INVESTOR - USA (USD) = obyčajný človek v etf SPY +35% s dividendami, výnos prerátaný na euro +22.22%


Tak ako píšeš, ušetríš jedine transakčne poplatky pri zmene EURO na USD a ktore sú u niektorych brokerov aj 1-2% z investovanej sumy.

p.s: Zamysli sa, či ti není lepšie kúpiť ETF-ko, ktoré dividendy reinvestuje. Lebo ak ti ich bude vyplácať, tak budeš musiet každý rok podávať daňové priznanie a zaplatiť daň z dividend.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
endy123
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2011 6:03 pm

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa endy123 »

p.s: Zamysli sa, či ti není lepšie kúpiť ETF-ko, ktoré dividendy reinvestuje. Lebo ak ti ich bude vyplácať, tak budeš musiet každý rok podávať daňové priznanie a zaplatiť daň z dividend.
Pravdupovediac, pochopil som, ze to moje ETFko presne taketo je :)
Ak nie, pls poradis ako zistit ci ETFko reinvestuje dividendy? DIK!
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa jogo »

Napríklad toto ETF-ko akumuluje dividendy. V zátvorke máš acc- akumulovat namiesto dist-distribuovať. Všetko je to uvedené v prospekte ETF-ka.
Pre euroinvestorov do USA som vybral ETF s akumuláciou dividend iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) s expense 0,07%. Ticker na yahoo finance je SXR8.DE a kupuje sa na Xetre za eurá. Funguje od 2010.
Prečítaj si v strede vlákna, ako ETF-ka vyberal Juggler: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 07#p104707" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
endy123
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2011 6:03 pm

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa endy123 »

Super..
Takze bud taketo od iShares, IE00B5BMR087, CSPX, tu je vsak cena za 1 ETF: cca 208 EUR na EAM
Alebo Vanguard: IE00B3XXRP09, VUSA, tu je cena za 1 ETF: cca 41 EUR na EAM
Ongoing Charge rovnake: 0.07%

Takze pojdem do VUSA, tam budem mat vacsi manevrovaci priestor.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa jogo »

endy123 napísal: Takze pojdem do VUSA, tam budem mat vacsi manevrovaci priestor.
Myslím, ze VUSA vypláca dividendy : https://americas.vanguard.com/instituti ... docId=1805" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
endy123
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2011 6:03 pm

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa endy123 »

Mate pravdu, pojdem do: IE00B5BMR087
iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)

Vdaka za pomoc!
endy123
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2011 6:03 pm

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa endy123 »

Do kelu, snazim sa najst toto ETFko v tomto zozname a nedari sa mi ..
https://www.degiro.ie/data/pdf/ie/commi ... s-list.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Tym padom sa nanho vztahuje asi komisia v degiro, tak?
endy123
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2011 6:03 pm

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa endy123 »

Este jedna otazka, ked pozriem vyvoj tohto ETF, voci S&P500, tak tym, ze je Acc - cize reinvestuje dividendy, nemalo by mat samotne ETF lepsiu vykonnost ako samotny index?
IE00B5BMR087
iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)
miroslav12
Silver Member *
Príspevky: 167
Dátum registrácie: Št 13 09, 2012 3:39 pm

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa miroslav12 »

endy123 napísal:Do kelu, snazim sa najst toto ETFko v tomto zozname a nedari sa mi ..
https://www.degiro.ie/data/pdf/ie/commi ... s-list.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Tym padom sa nanho vztahuje asi komisia v degiro, tak?

Na Degiro pozor. Od počátku tohoto roku u nich nelze obchodovat téměř žádná US ETF.
Tento broker totálně nezvládl a selhal v záležitosti zavedení nových PRIIPS podmínek.

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=6&t=6171" onclick="window.open(this.href);return false;
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa jogo »

endy123 napísal:Este jedna otazka, ked pozriem vyvoj tohto ETF, voci S&P500, tak tym, ze je Acc - cize reinvestuje dividendy, nemalo by mat samotne ETF lepsiu vykonnost ako samotny index?
IE00B5BMR087
iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)
Endy, ja rád poradím, ale tvoje dotazy sú typu: Poradca, mám problém, tak si ty, poradca, najdi stránky, kde sú informácie o mojom probléme, nalinkuj mi ich tu, vysvetli mi ich a ja si to potom prečítam.

Nič som si nevyhľadal, ale tipujem, že si zase neprepočítal výsledky s kurzom EURUSD. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
endy123
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2011 6:03 pm

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa endy123 »

OK, polepsim sa :)

Pravdupovediac som predtym spravil zakladne googlenie s otazkou compare IE00B5BMR087 S&P 500 performance ale k nicomu rozumnemu som sa nedopracoval.

Preto som to sem supol, mysliac si, ze toto je pre vsetkych ostatnych trivialna vec :)
Ale OK, budem intenzivnejsie googlit.
jogo napísal:
Endy, ja rád poradím, ale tvoje dotazy sú typu: Poradca, mám problém, tak si ty, poradca, najdi stránky, kde sú informácie o mojom probléme, nalinkuj mi ich tu, vysvetli mi ich a ja si to potom prečítam.

Nič som si nevyhľadal, ale tipujem, že si zase neprepočítal výsledky s kurzom EURUSD. :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa jogo »

https://www.ishares.com/uk/individual/e ... f-acc-fund" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 41#p104741" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozrel som minulý rok:
SPY(ETF na SP500) bez dividend rástol 19.4% , tebou uvádzané ETF-ko rástlo 21.4%, kde je problém?

Index total return uvažuje reinvestovanie nezdanených dividend, ale aj ETF-ka, ktoré akumulujú dividendy, dostávajú dividendy zdané, preto ani indexové ETF nemôže mať výnos total return indexu.
Neviem však, či ETF-ka, ktoré dividendy vyplácajú dostavajú dividendy zdanené alebo nezdanené. Tu by mohol poradiť Radvan.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
majciak1
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Št 31 05, 2018 7:10 pm

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa majciak1 »

Myslim ze ETF ktore dividendy vyplacaju sa zdanuju priamo pri zdroji napr usa 7 % taktiez je potrebne pozriet ci na slovensko doklad (listinu ci ako to nazvat) o zamedzeni djojteho zdanenia
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa andre »

majciak1 napísal:Myslim ze ETF ktore dividendy vyplacaju sa zdanuju priamo pri zdroji napr usa 7 % taktiez je potrebne pozriet ci na slovensko doklad (listinu ci ako to nazvat) o zamedzeni djojteho zdanenia
ak mas u brokare vyplneny prislusny formular tak je zrazkova dan v US 15%, uz sa to tu preberalo X krat..
kobolcs
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 11:08 pm
Bydlisko: BA

Re: Vanguard ETF S&P500 VOO kupit cez DEGIRO?

Príspevok od používateľa kobolcs »

tu je zoznam zrážkových daní podľa krajín (bez dohôd zamedzení dvojitého zdanenia):
https://www2.deloitte.com/content/dam/D ... -rates.pdf

A tu je link na : Prehľady k Zmluvám o zamedzení dvojitého zdanenia dividend priamo od daniarov : https://www.financnasprava.sk/_img/pfse ... _divid.pdf

@Admin : tieto linky by bolo vhodne dat niekam kde kazdy to najde
Vseobecne o daniach vo svete:
https://www2.deloitte.com/global/en/pag ... rates.html
SK Prehľady k Zmluvám o zamedzení dvojitého zdanenia:
https://www.financnasprava.sk/sk/danovi ... -zmluv-zdz
CZ Přehled platných smluv České republiky o zamezení dvojímu zdanění v oboru daní z příjmu, resp. z příjmu a z majetku: https://www.mfcr.cz/cs/legislativa/dvoj ... nych-smluv
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"