Vyuzit AI na investovanie?!

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa miso.dca »

Ahojte,
isto nie som prvy, kto by chcel pouzit AI na analyzu trhov, atd. Dlhsie uz investujem do ETF, aj nejakych akcii, zisky su fajn, ale predsalen je kopa akcii, ktore spravia ovela viac % ako nejaky index. Co sa tyka AI, tam nie je problem (nie pomocou chatgpt samozrejme, ale vlastna AI) namodelovat vselico, potreboval by som skor skusenejsieho investora, ktory by bol ochotny sa posunut na vyssiu uroven, kedze AI dokaze skenovat vsetko sama a nebude treba hodiny travit pri PC :)

Moja predstava by bola postavit AI, ktora by bola schopna sama najst a odporucit akcie, ktore by sa po roku (pripadne po nejakej inej dobe, ale rok je fajn z hladiska nasich dani) predali. Treba samozrejme na to, aby sa AI naplnila udajmi, vedela najst indikatory, ktore by s nejakym casovym predstihol informovali, ze toto by mohla byt vhodna spolocnost .. ak by mal ktokolvek sa zapojit, dajte vediet :) ked uz mame tie nase zakony a AI, treba to vyuzit :)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa Martin7 »

Na to čo popisuješ úplne stačí súčasný screener napríklad ten na finviz.com. Jediné čo treba následne robiť, je overiť parametre cez iné screenre, lebo niekedy môžu byť parametre nesprávne na nejakom konkrétnom webe a to môže mať fatálne následky. Ale aj tak predpokladám, že takýchto ,,AI projektov" budú mraky, hoc teda budú úplne zbytočné.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Treba samozrejme na to, aby sa AI naplnila udajmi, vedela najst indikatory, ktore by s nejakym casovym predstihol informovali, ze toto by mohla byt vhodna spolocnost ..

problem indikatorov je, ze podla brazdy za lodou ukazuju akym smerom by pravdepodobne mala lod plavat, ale jej buduci smer sa moze kedykolvek zmenit bez ohladu na minulost... Ziaden robustny indikator som ja osobne za tie roky nenasiel. Vacsina indikatorov z TA nefunguje robustne cez trhy a casove ramce. Kto nieco take nasiel sem s tym :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa miso.dca »

Martin7 - to je sice mozne, ale musis to robit opakovane, kazdy den/tyzden/mesiac/rok .. ak ta toto bavi, fajn, ja to chcem mat co najlahsie :)

osamely chodec - ano, jasne, ze nikdy nemas 100%, ja nic take ani nehladam, ale ked to napr. fungovalo 35x a 15x nie, tak sa do toho oplati dat peniaze, nie? :) samozrejme keby berieme, ze zarobis/prerobis v priemere to iste .. proste statistika, nic viac, nic menej ..
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2846
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa Rokosák »

1. Treba ziskat vhodne data, ktore nemusia byt zadarmo, ale ide to aj lacnejsie.
2. Poznas Python, alebo iny podobny jazyk!
3. Ak vyvinies system treba ho naucit a opravit.
4. Az potom ho mozes pouzivat ci predavat.

Pomohlo by, keby si blizsie vysvetlil riesenie. Problem pozname. Mozno aj cez sukromnu spravu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa osamely chodec »

miso.dca napísal: Ne 17 12, 2023 5:49 pm Martin7 - to je sice mozne, ale musis to robit opakovane, kazdy den/tyzden/mesiac/rok .. ak ta toto bavi, fajn, ja to chcem mat co najlahsie :)

osamely chodec - ano, jasne, ze nikdy nemas 100%, ja nic take ani nehladam, ale ked to napr. fungovalo 35x a 15x nie, tak sa do toho oplati dat peniaze, nie? :) samozrejme keby berieme, ze zarobis/prerobis v priemere to iste .. proste statistika, nic viac, nic menej ..
ale ked to napr. fungovalo 35x a 15x nie, tak sa do toho oplati dat peniaze, nie?

Nie neoplati :).
Ak to fungovalo 3500 krat a 1500 krat nie, teda win 70% a pravdepodobnost skoro 100% 5 strat za sebou , ak s tym uvazujes mozes skusit trejdit. A kontrolovat system v case ci nevykazuje odchylky od minulosti.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa miso.dca »

Rokosák - technicke riesenie nechaj na nas (nie som sam), dolezite je vediet co hladat, my sa budeme snazit to najst (samozrejme musi byt medzi nami dovera, bez debaty), predavat nic nechceme, skor to chceme drzat medzi tymi co sa budu podielat od zaciatku, sice akciovy trh je velky a tych nasich par drobnych sa tam strati, ale ja osobne uz taketo riesenia von nepustam, data sa samozrejme daju aj kupit, ale chceli by sme uvodne naklady drzat v ramci rozumnej medze, kludne sa ozvi cez PM, nie je problem, prediskutujeme :)

osamely chodec - nechcem ti brat iluzie, ale je myslim velmi mala sanca, ze prides o vsetkych 5 vkladov (nie je mojim cielom riskovat a kupovat akcie ktore mozu skrachovat, ale naopak ist do spolocnosti, ktore maju potencial s rozumnym rizikom) a plus rozhodne nebudem davat 1/5 vkladu na jeden vstup, nie som trulo :) taktiez neobchodujem den ani dva, aby som vedel, ze pri vhodne zvolenom RRR je 70%tna uspesnost VELMI DOBRA :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa osamely chodec »

miso.dca napísal: Ne 17 12, 2023 9:27 pm Rokosák - technicke riesenie nechaj na nas (nie som sam), dolezite je vediet co hladat, my sa budeme snazit to najst (samozrejme musi byt medzi nami dovera, bez debaty), predavat nic nechceme, skor to chceme drzat medzi tymi co sa budu podielat od zaciatku, sice akciovy trh je velky a tych nasich par drobnych sa tam strati, ale ja osobne uz taketo riesenia von nepustam, data sa samozrejme daju aj kupit, ale chceli by sme uvodne naklady drzat v ramci rozumnej medze, kludne sa ozvi cez PM, nie je problem, prediskutujeme :)

osamely chodec - nechcem ti brat iluzie, ale je myslim velmi mala sanca, ze prides o vsetkych 5 vkladov (nie je mojim cielom riskovat a kupovat akcie ktore mozu skrachovat, ale naopak ist do spolocnosti, ktore maju potencial s rozumnym rizikom) a plus rozhodne nebudem davat 1/5 vkladu na jeden vstup, nie som trulo :) taktiez neobchodujem den ani dva, aby som vedel, ze pri vhodne zvolenom RRR je 70%tna uspesnost VELMI DOBRA :)
nerozumies co som napisal, nepisem 5 vkladov ale 5 trejdov za sebou ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa miso.dca »

osamely chodec napísal: Ne 17 12, 2023 10:13 pm
miso.dca napísal: Ne 17 12, 2023 9:27 pm Rokosák - technicke riesenie nechaj na nas (nie som sam), dolezite je vediet co hladat, my sa budeme snazit to najst (samozrejme musi byt medzi nami dovera, bez debaty), predavat nic nechceme, skor to chceme drzat medzi tymi co sa budu podielat od zaciatku, sice akciovy trh je velky a tych nasich par drobnych sa tam strati, ale ja osobne uz taketo riesenia von nepustam, data sa samozrejme daju aj kupit, ale chceli by sme uvodne naklady drzat v ramci rozumnej medze, kludne sa ozvi cez PM, nie je problem, prediskutujeme :)

osamely chodec - nechcem ti brat iluzie, ale je myslim velmi mala sanca, ze prides o vsetkych 5 vkladov (nie je mojim cielom riskovat a kupovat akcie ktore mozu skrachovat, ale naopak ist do spolocnosti, ktore maju potencial s rozumnym rizikom) a plus rozhodne nebudem davat 1/5 vkladu na jeden vstup, nie som trulo :) taktiez neobchodujem den ani dva, aby som vedel, ze pri vhodne zvolenom RRR je 70%tna uspesnost VELMI DOBRA :)
nerozumies co som napisal, nepisem 5 vkladov ale 5 trejdov za sebou ...
ja chapem co si napisal, len sa mozno vyjadrujem nie uplne presne .. ja sa nebavim o obchodovani na paku .. to som myslel, ze sa o takomto bavit nemusime

napr. pri takej magic formula sanca, ze by si prisiel o cely kapital je absolutne miziva a nemyslim, ze sa to kedy vobec stalo (danu strategiu nepouzivam, aby bolo jasne)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa JUGGLER »

miso.dca napísal: Ne 17 12, 2023 12:10 pm Ahojte,
isto nie som prvy, kto by chcel pouzit AI na analyzu trhov, atd.
Dlhsie uz investujem do ETF, aj nejakych akcii, zisky su fajn, ale predsalen je kopa akcii, ktore spravia ovela viac % ako nejaky index.
Myšlienka je to pekná, ale 95% investičných manažérov sveta to nedokáže ani vlastným rozumom.

Mimochodom: na americkom akciovom trhu, európskych finančných trhoch a hlavných ázijských kapitálových trhoch algoritmické obchodovanie predstavuje približne 60-75 % celkového objemu obchodovania.
miso.dca napísal: Ne 17 12, 2023 12:10 pm Moja predstava by bola postavit AI, ktora by bola schopna sama najst a odporucit akcie, ktore by sa po roku (pripadne po nejakej inej dobe, ale rok je fajn z hladiska nasich dani) predali. Treba samozrejme na to, aby sa AI naplnila udajmi, vedela najst indikatory, ktore by s nejakym casovym predstihol informovali, ze toto by mohla byt vhodna spolocnost .. ak by mal ktokolvek sa zapojit, dajte vediet :) ked uz mame tie nase zakony a AI, treba to vyuzit :)
Tvoja predstava sa podľa mňa nenaplní. Ak chceš na burze zarobiť cez AI, musí to byť trading, teda obchodovanie.
Niečo také, že najprv si postavíš stratégiu na základe akých kritérii chceš zarábať a AOS potom bude vyhľadávať také akcie, časovať nákupy/predaje, korelovať to s inými kritériami ako stav celého trhu, odvetvia, sezonnosti a pod... Faktorov je veľa ..fundamentálnych, technických, psychoanalytických...
Priateľ, s ktorým som kedysi obchodoval ako programátor používa niečo také a vravel, že sa to dokonca samo učí. Teda opakujúce sa nedostatky dokáže opustiť...ak nájde edge, dokáže ho zaradiť. Ale do toho sa ti aj trhy menia...každú chvíľu funguje niečo iné, takže jedna stratégia môže byť málo..najlepšie je súbor viacerých.

Prečo nie investovanie a už vôbec nie s podmienkou časového testu 1 rok?

Ja ako obyčajná ľudská inteligencia ti dnes urobím analýzu jednej akcie. Zoberme si napr. Pfitzer (PFE), lebo k nej som robil analýzu naposledy.

Ja dnes posúdim akciu pri informáciách, ktoré mám, ale zajtra môže byť všetko ináč.

Konkrétne PFE by som napríklad posúdil v auguste a zaradil do portfólia....

odvtedy ohlásil:
... že bude mať polovičné kvartálne zisky
...že zastavuje ďalšie skúšky perorálnej verzie svojho lieku na chudnutie, danuglipronu
... koncom októbra ohlásil slabšie zisky i tržby
...potom mal slabé zisky Seagen, firma , ktorú Pfitzer kupuje
...naposledy minulú stredu ohlásil slabšie tržby a že očakáva o 1/3 nižšie zisky aj v 2024

Drž to jeden rok a celá AI ti bola nanič...
Prílohy
PFE.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa miso.dca »

JUGGLER - nikto pricetny nechce 100%tnu uspesnost predsa .. ja nechcem AI pouzivat na obchodovanie samotne, ale ako radcu, to co ty robis napr. cely den pri PFE, tak ti mozno AI napise za 5 minut a povie ti "ok, kup" a ty kupis .. potom samozrejme ak nastanu tebou popisovane situacie, tak mas smolu tak ci tak, lenze zatial co ty preskenujes poriadne napr. 1 spolocnost denne, AI to zvladne za par minut

"Myšlienka je to pekná, ale 95% investičných manažérov sveta to nedokáže ani vlastným rozumom." - W.Buffet kedysi povedal, ze keby ma len 1 mega, tak vie spravit 100% rocne, ti manazeri maju ine objemy penazi a to ich paradoxne moze (nemusi) limitovat .. a mimochodom ten isty Buffet si stavil s tymito manazermi, ze neporazia SP500, vyhral .. ale cosi o tom vie, kedze on sam dosahoval a dosahuje pekne zisky

hladam proste sposoby, nie dovody .. takze ak niekto chce, ozvite sa, negativnych varovani tu bolo dost :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa jogo »

miso.dca napísal: Po 18 12, 2023 10:15 am hladam proste sposoby, nie dovody .. takze ak niekto chce, ozvite sa, negativnych varovani tu bolo dost :)
Ako chceš. :)

Tuto strategiu nemam obacktestovanú, ale možno je fakt zisková. Je dosť náročná na sledovanie a štúdium množstva akcii. Ten Canslimer bol najúspešnejším traderom v knihe "Burza je ich biznis" o cs-traderoch, volal sa tuším Jozef Fujka. viewtopic.php?p=56180#p56180
AI by mohla takéto akcie vyhľadávať, ale aj tak je tam veľa "ľudského usúdku", hlavne to M či je trh ako celok v uptrende...je dnes trh v uptrende a bude v uptrende aj na začiatku budúceho roka? :roll: , lebo ja som CANSLIM vždy skúšal v dontrende trhov, ako sa nakoniec ukázalo, a pohorel som. :(
CANSLIM patrí medzi najúspešnejšie investičné stratégie posledného desaťročia.

Nepochybne sa každý investor usiluje o čo najvyššie zisky počas rastúceho trhu a naopak o čo najmenšie straty počas trhu klesajúceho. Fenomén striedania sa nálad v trhovom prostredí je všeobecne známy fakt, ale pravdou ostáva, že len hŕstka individualít dokáže z tejto pre trhy charakteristickej vlastnosti profitovať. Jedným z nich je profesionálny asset manažér a objaviteľ jednoduchých investičných pravidiel nazvaných CANSLIM, William O´Neil.

Tento pán od útlej mladosti skúmal rastové akcie, výkazy najúspešnejších investičných fondov a v neposlednom rade študoval práce akciových velikánov tej doby, ako boli Jessie Livermoore, Nicolas Darvas či Bernard Baruch. Po krátkej dobe analyzovania si pán O´Neil všimol určité charakteristické črty, ktoré spájali úspešných jednotlivcov a úzku skupinu nadpriemerných investičných fondov. Tieto črty alebo súbor pravidiel nazval CANSLIM.
Čo je CANSLIM

Podľa asociácie AAII je CANSLIM jednoznačne najúspešnejšou rastovou investičnou stratégiou posledného desaťročia (stratená dekáda) so zhodnotením 1,351.3% oproti 6% strate akciového indexu S&P 500.

CANSLIM je slovo poskladané zo screeningových kritérií, ktoré sú aplikované za účelom nájsť pár titulov (zvyčajne nie viac ako 5), ktoré čaká nadpriemerný rast a prekonanie akciového indexu.

C
Current earnings performance (Aktuálny výkon ziskovosti)
Ziskovosť za daný kvartál musí rásť minimálne o 18% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku. Čím viac ziskovosť rastie, tým lepšie. Skutočným lídrom trhu rastie ziskovosť často až o 70% a viac. Tie najlepšie spoločnosti na trhu vykazujú rast ziskovosti až o 100 – 200% (Apple a Google v roku 2004). Porovnávanie ziskovosti naprieč kvartálmi minulého roku nie je relevantné, nakoľko v mnohých odvetviach dochádza k výkyvom z dôvodu cyklickosti oboru podnikania sledovanej spoločnosti.

Veľmi dôležité je sledovať aj akceleráciu rastu ziskovosti oproti minulému roku. Pokiaľ spoločnosti narástla ziskovosť oproti minulému roku o 20%, ale rok predtým rástla rýchlejšie napr. 30%, tak daná spoločnosť bude z nášho zoznamu možných investícií vylúčená. Chceme vidieť len a len nárast, lebo investujeme len do tých najlepších z najlepších spoločností.

A
Annual Earnings Increases (Medziročný nárast ziskovosti)
Tento parameter musí rásť posledné tri roky. Tempo ročného rastu by malo kolísať od 25 % do 250 % ročne alebo viac. Stúpať by mala buď ročná miera zisku pred zdanením, alebo ročný zisk v pomere ku kapitálu. Zisk v pomere k vlastnému imaniu musí byť 17 % a viac. Lepšie spoločnosti majú ROE(zisk k vlastnému imaniu) 20 – 50 % a viac. Všeobecne prijateľné odhady ziskov na budúci rok musia byť v porovnaní s minulým rokom vyššie.

N
New products, new management, new service, new changes in sector
Nakupujte akcie spoločností, ktoré majú vynikajúce nové produkty, služby, vedenie alebo dôležité nové zmeny v odvetví.
Mnohé z týchto spoločností sú nové podniky, ktoré sú čerstvo po IPO (uvedenie na burzu a verejná ponuka akcií), alebo mali IPO pred menej než 10 rokmi.

S
Supply and demand (dopyt a ponuka)
Je nesmierne dôležité dennodenne sledovať údaje o volume (objeme obchodov). Správne pochopenie grafu s objemom obchodov nám dáva presný obrázok o tom, aký je po danej spoločnosti dopyt na voľnom trhu. Čím väčší dopyt po akciách je, tým viac ich cena z dôvodu záujmu o ne bude rásť. Toto je kľúčové pravidlo celého investičného systému.

L
Leader or laggard (líder alebo odpadlík)
S pribúdajúcimi písmenami rastie ich dôležitosť. Máte záujem o kurzový rast vášho portfólia? V tom prípade musíte investovať do akcií, ktoré sú lídrami trhu a ktoré vám rast kurzu ponúkajú. Nikdy nedosiahnete nadpriemerné výkony s podpriemernými akciami.

Vaša investičná pozornosť by sa mala upriamovať na lídrov nie odpadlíkov. Tu nastáva diametrálny rozdiel medzi hodnotovým a rastovým investovaním kedy ako rastový investor hľadáme akcie, ktoré svojím pohybom prekonávajú výkonnosť akciového indexu, nie ktoré za ním zaostávajú. Investovaním do odpadlíkov je prekonávať výnosy trhu veľmi náročné.

I
Institutional sponshorship (inštitucionálna podpora)
Toto pravidlo reprezentuje rast investičných spoločností, ktoré držia určité akcie spoločností v portfóliu. Je potrebné sledovať rast/pokles spoločností vlastniacich podiely nakoľko akcie, ktoré majú stúpajúci trend a nakupujú ich stále nové a nové fondy sú voči poklesom imúnnejšie, ako je zvyšok trhu.

A teda tok peňazí týchto finančných obrov dáva bežnému individuálnemu investorovi priestor na profit v rozdieloch cien ktoré vytvárajú práve nákupy veľkých balíkov akcií týmito investičnými spoločnosťami.

M
Market (trh)
Najdôležitejšie fundamentálne pravidlo celého systému CANSLIM. Je nevyhnutné nakupovať akcie, len pokiaľ sa trh nachádza v rastovom trende. Za týmto účelom sa stáva nevyhnutné denné sledovanie akciových indexov a včasné spozorovanie akumulačných a distribučných dní, ktoré predznamenávajú obraty trhov. Pre úspech celého systému je nevyhnutné držať hotovosť v časoch distribúcie a naopak začať investovať v časoch, kedy to robia “smart money“(veľké banky, hedgové a investičné fondy) a začína sa akumulovanie pozícií týmito veľkými hráčmi.

V časoch medvedích trhov 9 z 10 akcií nasleduje hlavný klesajúci trend aj napriek tomu, že majú vynikajúci CANSLIM fundament a chýba im len posledné M kritérium. Preto je nevyhnutné toto posledné pravidlo brať maximálne na zreteľ a predtým než začneme investovať presvedčiť sa, či je na trhu prostredie vhodné na nákupy alebo na držanie hotovosti.

Uviedli sme si fundamentálny základ vysoko ziskovej investičnej stratégie CANSLIM. Pre jej úspech však nestačia len fundamenty, ale rovnako dôležitá je aj technická stránka a hľadanie v grafoch tzv. grafové obrázky (charpatterns), ktoré pri správnej implementácií zaručujú, že cena vašej akcie, ktorú nakúpite, začne rásť od prvého dňa vašej investície.

Snad ti to pomoze a prajem vela zdaru
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa JUGGLER »

miso.dca napísal: Po 18 12, 2023 10:15 am - W.Buffet kedysi povedal, ze keby ma len 1 mega, tak vie spravit 100% rocne, ti manazeri maju ine objemy penazi a to ich paradoxne moze (nemusi) limitovat .. a mimochodom ten isty Buffet si stavil s tymito manazermi, ze neporazia SP500, vyhral .. ale cosi o tom vie, kedze on sam dosahoval a dosahuje pekne zisky

hladam proste sposoby, nie dovody .. takze ak niekto chce, ozvite sa, negativnych varovani tu bolo dost :)
Reči sa hovoria a chlieb sa je. Buffett nedosahuje pekné zisky. Si naštuduj portfólio BRK - je verejné. Posledné roky mal problém s výnosom a došiel som k záveru, že buď nedokázal mať ani výnos SP500, alebo ho mal iba +/- na úrovni SP500. Veď prečo asi neodporúča investorom BRK, ale ETF na SP500? Dokonca svoje miliardy v záveti zanecháva rodine len s podmienkou, že budú zainvestované vo Vanguard ETF na SP500 a 10% v ETF na dlhopisy z krátkou s platnosťou. Buffett má v portfóliu aj menšie akcie, niektoré sme rozoberali...a vôbec nemá problém držať pár miliónov v jednej akcii ( a rozložiť miliardy hoci aj na 400 akcií ), ale musel by to aktívnejšie manažovať ( čo aj robia...nakupujú/predávajú ) ale aj tak sa im nedarí. Príklad, čo si spomínam je akcia NU, digital bank fintech, ktorú Buffettov tým objavil spolu s inými big fondami ešte predtým ako išla na burzu. Mali informácie, ktoré my nemáme...mali penieze na research ktoré my nemáme...mali tými ľudí, ktoré si my nemôžeme dovoliť mať ...i tak sa všetci vypálili. Keď prišla na burzu, všetci análi s nej boli nadšení a kopírujem ti ich targety:

Nu Holdings (NU) initiated with an Outperform at Wolfe Research; tgt $13
Nu Holdings (NU) initiated with a Positive at Susquehanna; tgt $14
Nu Holdings (NU) initiated with an Overweight at Morgan Stanley; tgt $16
Nu Holdings (NU) initiated with an Overweight at KeyBanc Capital Markets; tgt $12
Nu Holdings (NU) initiated with a Hold at HSBC Securities; tgt $10
Nu Holdings (NU) initiated with a Buy at UBS; tgt $12.50
Nu Holdings (NU) initiated with a Buy at Goldman; tgt $15
Nu Holdings (NU) initiated with a Neutral at JP Morgan; tgt $10
Nu Holdings (NU) initiated with a Buy at Citigroup; tgt $12

a kde bola cena akcií za pol roka, za 1 rok? Na cene medzi 3 a 4 USD. Buffet ju kupoval niekde pri 9...dnes po 2 rokoch sa môže tešiť, že cena sa nakoniec začala šplhať ku 8. Ale ktovie, či sa bude raz tešiť z výnosov? Ešte nie je ani na nule.

Odbočím k banke, ktorú som ja analyzoval, trejdoval a považoval za jednu z najlepších bánk v USA: Silicon Valley Bank (SVB )
Obchodovala sa na cene 600 USD. Ja som ju trejdil niekde pri 400 - po poklese trhov v 2022. Následne ako blesk s čistého neba behom
2 mesiacov skrachovala. Máme o nej vlákno.

Ešte k Buffettovi. Tým že drží v portfóliu 50% AAPL - to mu zachránilo kožu...ináč by hlboko underperformoval SP500. To ale nebol jeho objav - Buffett by ju nikdy nekúpil keby sa mal držať svojích pravidiel podhodnotenosti. Dotlačili ho k tomu jeho manažéri. Pretože staré veci z čias Grahama a z čias kedy sa akcie vyberali víkendovým čítaním Financial Times už neplatia: takmer všetky dobré akcie sú prirodzene predražené. Konkrétne AAPL, ked som čítal postrehy anála, ktoré som dal do vlákna o AAPL by Buffett mal teraz predať - lebo je predražená a vyzerá, že bude mať problémy s tržbami ( asi dočasné, ale umelá inteligencia by mi určite pošepkala: predaj a počkaj ). O tom že Buffett úplne opustil pravidlá diverzifikácie a drží 50% v AAPL a zbytočne velký podiel v bankách ani nehovorím....

K tomu Canslim a jožovi Fujkovi. Práve som si čítal v tej knihe pasáž o mne, lebo som bol požiadaný o také zhrnutie môjho pohľadu na trading.
Pokial sa pametám, Jožo vyberal dobré akcie...áno screening môže urobiť AI...ale potom mal neprimerane veľa kapitálu v pár akciách...a ako to býva, trh sa zmení a hviezdy ktoré určitý čas rastú sa zrazu začnú prepadávať, pričom sú ešte stále dobré akcie. Videl som za 23 rokov stovky hviezd, ktoré vyzerali ako najlepšie akcie na svete a polovica z nich zmizla, alebo je nezaujímavá. Akcie sú podnikanie a to je raz hore, raz dole...v dnešnom svete je už velmi málo takých akcií, ktoré môžete ako vraví Buffett kúpiť a držať celý život. A umelá inteligencia, ked do nej nahádžete kritéria Canslim, tak vám určite nevyberie Nvidiu, AAPL, amazon, Netflix a podobné akcie. A pochybujem, že vám nájde také skryté value ako ked martin7 našiel AMD. Pretože informácie ktoré AI zhromaždí sú info z prítomnosti a minulosti...ale dobré akcie musíte nájsť tým, že objavíte ich skrytý potenciál do budúcnosti. To býva spravidla predtým ako sa o akciu začne zaujímať širší trh.
JUGGLER napísal: Po 18 12, 2023 1:01 pm hladam proste sposoby, nie dovody .. takze ak niekto chce, ozvite sa, negativnych varovani tu bolo dost :)
Však práve preto sa unúvam s tým, aby som ťa odradil. Lebo stratíš na tom čas - jednak na vývoj AI softu, jednak investičný čas. Budeš sa učiť na chybách ktoré prinesú investičné straty po rokoch? Ako daytrejder zistíš čo nefunguje ihneď. Investičný graf je taký istý ako intraday graf, len v investovaní platí, že ,,time is money,, Zamysli sa nad Ladisom ako on tu v priamom prenose 20 rokov skúša svoje investičné stratégie a samozrejme, vždy je optimista. :) Len na výsledkoch to nevidno...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Si ma inšpiroval pozrieť do mojej zbierky pozorovacích portfólii na základe rôznych stratégii..čo mám nahodené vo Finvize (ďalšie desiatky mám na yahoo).


Príklad1: Tomáš Virdzek - Bubble meter ( cca 40 akcií ) 60-70% sú v zisku, ale priemer zhodnotenia je menší ako SP500, alebo nasdaq100.
Musel by si vychytať 20% lúzrov, kde by si zastavil pokles na základe nejakých kritérii. Je to však aktívne manažovanie a zatial nesplna parameter držať 1 rok.

Príklad2: chlapík menom Marián s ktorým som konzultoval nejaký čas a kde jeho tím robí na velmi inteligentnom výbere kde algorytmus vyberá akcie do ktorých investujú hedže fondy ( na princípoch identifikácie nákupov, ktoré sú skryté pred očami verejnosti ).
80% akcií je v ziskoch, ale celkový zisk nie je nad priemerom SP500, alebo Nasdaq. Mám to však nahodené len pol roka a je možné, že annualizovane to prekoná trh. Pozriem po 1 roku, čo bude v lete 2024. Aj to si však pýta aktívne manažovanie, lebo trh sa mení a treba sledovať minimálne kvartálne zverejnenia a tlačovky manažmentu.

A posledný príklad3, Burry, ktorý ako jediný aktívne investuje do value kategórie - každá akcia musí byť podhodnotená a s potenciálom rastu.
U toho ten výber čo som nahodil (bez načasovania vstupu ) ako jediný s časovým testom prekonáva trh.

K tomu treba povedať, že výnos takého portfólia silne závisí od toho, čo sa práve deje na trhu.
Je málo pravdepodobné, že v bear markete bude nejaké portfólio stúpať , takže s podmienkou časového testu že môžeš s klesajúcej akcie vystúpiť až po 1 roku to bude veľmi ťažké. Ale ako vravíš, kto hľadá, ten môže nájsť . Veď dôkazom sú aj naši chlapci z ktorých by časový test asi ustáli Martin, Jogo, Adam..
Prílohy
Burry actual.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa osamely chodec »

miso.dca napísal: Ne 17 12, 2023 10:20 pm
osamely chodec napísal: Ne 17 12, 2023 10:13 pm
miso.dca napísal: Ne 17 12, 2023 9:27 pm Rokosák - technicke riesenie nechaj na nas (nie som sam), dolezite je vediet co hladat, my sa budeme snazit to najst (samozrejme musi byt medzi nami dovera, bez debaty), predavat nic nechceme, skor to chceme drzat medzi tymi co sa budu podielat od zaciatku, sice akciovy trh je velky a tych nasich par drobnych sa tam strati, ale ja osobne uz taketo riesenia von nepustam, data sa samozrejme daju aj kupit, ale chceli by sme uvodne naklady drzat v ramci rozumnej medze, kludne sa ozvi cez PM, nie je problem, prediskutujeme :)

osamely chodec - nechcem ti brat iluzie, ale je myslim velmi mala sanca, ze prides o vsetkych 5 vkladov (nie je mojim cielom riskovat a kupovat akcie ktore mozu skrachovat, ale naopak ist do spolocnosti, ktore maju potencial s rozumnym rizikom) a plus rozhodne nebudem davat 1/5 vkladu na jeden vstup, nie som trulo :) taktiez neobchodujem den ani dva, aby som vedel, ze pri vhodne zvolenom RRR je 70%tna uspesnost VELMI DOBRA :)
nerozumies co som napisal, nepisem 5 vkladov ale 5 trejdov za sebou ...
ja chapem co si napisal, len sa mozno vyjadrujem nie uplne presne .. ja sa nebavim o obchodovani na paku .. to som myslel, ze sa o takomto bavit nemusime

napr. pri takej magic formula sanca, ze by si prisiel o cely kapital je absolutne miziva a nemyslim, ze sa to kedy vobec stalo (danu strategiu nepouzivam, aby bolo jasne)
Moja chyba, zle som si precital tvoj text , jedna sa o investovanie. Takze akoby som nic nenapisal :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa miso.dca »

JUGGLER - fakt dakujem za vycerpavajuce info! tu strategiu canslim si samozrejme pozriem :) ale ak nic nefunguje, ako je mozne, ze taka magic formula ma dlhodobo o nieco vyssi vynos ako sp500? podla Nora Nepelu samozrejme, ja osobne to neobchodujem .. ci to obcas nie je tak, ze "nikto mu nepovedal, ze sa to neda, tak to spravil" :) ja necielim na 100% za rok, ale uspokojim sa aj s 20-25% :) uz toto by bolo super, nie samozrejme prvy rok, ale za par rokov by to bola pecka :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Miso , ty si videl Nepelov track record realne odsledovany.Mne staci ked kazdy guru da cislo svojho uctu na fund seeder platforme, inak su to iba plane reci. Ak je Nepela taky skvely trader ci investor naco predava kurzy :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Škoda, že neexistuje platená investičná investigatíva. Kto by to platil, dozvedieť sa pravdu? Finančníci určite nie :lol: .
Ale dám dokopy príspevok o ,,magic formula,, Lebo som už o tom písal.

K tomu netreba žiadnu AI. Ľudia, ktorí investovaniu venovali život hľadajú také akcie ďalej ...vytvorili si imiďž najlepších na svete a zbohatli na tom...
Bohužiaľ nie vlastným investovaním, ale tým, že v Amerike vyvolených guruov automaticky zahrnú miliardami a oni sa stanú legendami.
Tak je to skoro s každým o ktorom sa dnes vyprávajú legendy. Legendy, ktoré robia investičnému biznisu pozlátko.

Ten čo vymyslel ,,magic formulu,, sa volá Greenblatt a patrí ako ostatní (vrátane Buffetta, ) do minulého storočia.
Je veľmi nebezpečné veriť, že na základe toho ako legendy dosahovali výnosy v minulom storočí, existuje nejaký holy grail, ktorým trvale outperformuješ SP500.

Pri magic formule išlo o to, že Greenblatt cca trojnásobne ouperformoval trh cca 10-15 rokov. Nie je už dôležité presne kolko...udáva sa, že SP500 vtedy dávalo priemer cca 12,5% p.a. a Greenblatt 31% p.a.. Takých majstrov môžem povyťahovať z klobúka mnohých...

Podstata je v tom, že potom to Greenblattovi prestalo fungovať a stratil schopnosť zhodnocovať peniaze. Greenblatt investoval do Burryho, ten išiel hore pekným tempom, ale ked trebalo podržať Burryho Big Short v kríze 2007-2008, tak Greenblatt pustil do gatí a chcel peniaze vybrať ( takmer položil Burryho).

Greenblatt dnes ešte žije a po kríze 2007/2008 sa vrátil k investovaniu, má však nižšiu performance ako SP500.
Ani výnos, ani riziko nemá lepšie, lebo DD v covid kríze mal okolo -38%.

Keď chceš investovať podľa jeho ,,magic formuly,, môžeš cez jeho vlastné ETF v ktorom má Greenblatt asi štvrť miliardy s peňazí v jeho vlastnej súkromnej správe ( v tej ktorou nedokáže prekonať SP500 ).

Môžem to jeho ETF zaradiť do Hitparády, ked som ho predtým vyhodnocoval malo o niečo lepšiu performance ako SP500.
Ale to malo aj Value ETF, ktoré objavil Ladis...len potom som zistil, že to prekonávanie ETF USA je len krátkodobé. Dlhodobo to nedokážu.

Greenblatt založil vlastné ETF, ktoré sa volá Tidal ETF Trust - Gotham Enhanced 500 ETF (ticker je GSPY ):

The Gotham Enhanced S&P 500 Index Fund (the “Fund”) is a value weighted long-only U.S. equity strategy that selects primarily from the S&P 500 investment universe. The Fund seeks long-term capital appreciation by investing in long positions of equity securities that comprise the S&P 500 Index in weights based on Gotham's assessment of value and the security's weight in the index.
Risk for the Fund is managed following a disciplined proprietary process limiting concentration in any one company, industry or sector. In addition, exposures are managed daily to remain within carefully defined ranges.


Gross expense ratio is estimated to be 0.65%. The net expense ratio is 0.50% and the management fee is 0.50%

Greenblatt má v ňom cca 267 mil. USD cez Gotham Asset Management.
Performance GAM neprekonáva index, ale to etf má mierne navrch. Dátum založenia: 30 dec. 2016.
Výnos ETF Gotham od založenia: +108% ( +12,98% p.a. ).
Výnos ETF USA: +95% (+11,77% pa.)

P.S. vyhodnotenie robené koncom januára 2023.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa miso.dca »

JUGGLER, osamely chodec - chlapi sakra :D :D ja som nikde netvrdim, ze idem robit magic formula. Kazdopadne VIEM, ze sa daju dosahovat lepsie vysledky aj ako Buffet, sam som ich dosahoval niekolko rokov, zial trhy sa zmenili, taktiez na tych trhoch poklesla likvidita a nie je mojim cielom zarobit 30% z 1000e .. aj ked by som to dokazal, ale za to usilie to proste nestoji, pretoze s 5 tisic uz to nedokazem .. preto hladam nieco kde dosiahnem kludne "len" 20%, ale s takmer neobmedzenym kapitalom a som si isty, ze nieco existuje a AI by v tom mohla pomoct .. a nie som si isty ci by "nizke P/E, vysoky divi vynos, spolocnost s pozitivnym ohlasenim ziskov a nizkym dlhom" a toto vsetko napriec historiou stacilo na to, aby som bol schopny zarobit 20% v priemere za rok :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa JUGGLER »

miso.dca napísal: Po 18 12, 2023 7:58 pm ...ako je mozne, ze taka magic formula ma dlhodobo o nieco vyssi vynos ako sp500? podla Nora Nepelu samozrejme...
Ja ti len píšem, že nemá vyšší výnos. Ak má tak len zanedbateľný. Hádam neideš robiť soft pre +11% p.a. namiesto 10% p.a.?
miso.dca napísal: Po 18 12, 2023 7:58 pm Kazdopadne VIEM, ze sa daju dosahovat lepsie vysledky aj ako Buffet, sam som ich dosahoval niekolko rokov, zial trhy sa zmenili.
To vieme všetci. Vrátane tých guruov a ktorých sa tvoria legendy, že cez nejaký ,,holy grail,, môžeš dlhodobo prekonávať total return index.

Môžeš. AKTÍVNE. To môže to každý. Treba ti k tomu nadšenie, čas a zdravý rozum = vlastnú inteligenciu.
Umelá inteligencia ti podľa mňa v investovaní s časovým testom 1 rok vôbec nepomôže.
Neviem, či berieme AI rovnako, ale človek podľa mňa vie zatial naprogramovať len zhromažďovanie informácii z dostupných databáz...
To je obyčajný screening, ktorý si vieš urobiť sám cez finviz.

Ja som tak začínal pred 23 rokmi. Plateným screenerom cez Vectorvest a k tomu vlastná amatérska sedliacka logika.
Trafil som klinec po hlavičke a 3 roky som robil viac ako +100% p.a. ....na LONG !, pričom Nasdaq vtedy padol -70%. :lol:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa osamely chodec »

miso.dca napísal: Po 18 12, 2023 7:58 pm JUGGLER, osamely chodec - chlapi sakra :D :D ja som nikde netvrdim, ze idem robit magic formula. Kazdopadne VIEM, ze sa daju dosahovat lepsie vysledky aj ako Buffet, sam som ich dosahoval niekolko rokov, zial trhy sa zmenili, taktiez na tych trhoch poklesla likvidita a nie je mojim cielom zarobit 30% z 1000e .. aj ked by som to dokazal, ale za to usilie to proste nestoji, pretoze s 5 tisic uz to nedokazem .. preto hladam nieco kde dosiahnem kludne "len" 20%, ale s takmer neobmedzenym kapitalom a som si isty, ze nieco existuje a AI by v tom mohla pomoct .. a nie som si isty ci by "nizke P/E, vysoky divi vynos, spolocnost s pozitivnym ohlasenim ziskov a nizkym dlhom" a toto vsetko napriec historiou stacilo na to, aby som bol schopny zarobit 20% v priemere za rok :)
prajem ti aby si uspel, ciele mas vysoke, ja by som bol happy aj s 10%p.a. s ekvity krivkou bez zubov :) teda v tradingu. Pri investovani sa DD nevyhnes.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa miso.dca »

JUGGLER - 1% z dlhodobeho hladiska robi predsa vela :) screening si vies robit aj sam, ale nenavidim opakovane veci, ktore moze za mna spravit pocitac .. radsej budem programovat cely den aby som usetril 10 minut kazdodennej prace, ako kazdy den tych 10 minut absolvovat .. :)

osamely chodec - tradovat nechcem, nebavi ma to po tych rokoch .. chcem investovat :)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa Martin7 »

Mišo, na finvize si urobíš screening na 5 až 7 klikov myšou. Ten link si dáš medzi záložky v prehliadači a vždy na budúce to máš na jeden jediný klik. Celá AI ti ten proces len komplikuje a predlžuje. Alebo je ešte jednoduchšie riešenie. Zober all-in QQQ a nemusíš robiť nič.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa miso.dca »

chlapi .. vsetko toto beriem, ale ani jeden ste mi nenapisali, ze AKE parametre sledovat .. :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Napísali Ti: nielen % výnos, ale aj DD (DrawDown).

Tie parametre sledované v čase úplne stačia :)

To ale vidno už len v EC samotnej, čiže kľudne len EC.

PS: chodcovi to ale máš verifikovať, cez nejakú externú službu navyše. Chodec si ale tiež tak akurát prd verifikuje :mrgreen:
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa Martin7 »

Tomáš, samozrejme, že to nestačí :) . Mišo, ak za 2 týždne nevytvoríš super výkonnú AI a dramaticky ti nezačne rásť portfólio, tak ti posledný víkend tohto roka (skôr nebudem mať čas) poradím, čo by mohlo byť pre teba vhodné, za tebou stanovených podmienok: vyšší výnos, minimum času a splnený ročný časový test kvôli daniam. Len mi potvrď či to mám vôbec písať.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Martin: stačí, treba iba čas, aby preukázal konzistentnosť vo výsledkoch, a je jedno či je to AI či hádzanie mincou. Pridal si tam mimochodom nové podmienky, že časový test. Sorry ak som vedľa, ale toto som si v podmienkach tohto vlákna nevšimol nijak. Mladý pán (zrejme) sa pýtal, vy ste ho rozobrali :mrgreen:

PS: trackovaný trackrecord tu máš ak sa nemýlim len ty z účastníkov celej diskusie :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa jogo »

Martin7 napísal: Ut 19 12, 2023 12:04 am Tomáš, samozrejme, že to nestačí :) . Mišo, ak za 2 týždne nevytvoríš super výkonnú AI a dramaticky ti nezačne rásť portfólio, tak ti posledný víkend tohto roka (skôr nebudem mať čas) poradím, čo by mohlo byť pre teba vhodné, za tebou stanovených podmienok: vyšší výnos, minimum času a splnený ročný časový test kvôli daniam. Len mi potvrď či to mám vôbec písať.
Ak by aj Miso nechcel, tak ja mam záujem o tvoj pohľad na danú vec.
Škoda, že už nemáš toľko času, ako v rokoch 2016-2018, keď si nam tu písal siahodlhé analýzy k AMD, len my(resp. aspoň ja) sme ešte nevedeli, aký talent k nam prišiel. Myslel som si, že s tým AMD si mal len šťastie začiatočníka...veď indexy predsa skoro nikto neporazí, tak sa mi nechcelo veriť, že by to niekto z nášho fóra dokázal.
Tohto roku si ma zase "vycvičil", keď si mi predviedol, ako sa da investovať na páku aj pri vysokých úrokoch a porazil si ma v hitparáde(teda ak TSLA do konca roka riadne nevyrastie) mojou vlastnou zbraňou...pakovými obchodmi na indexy. Ja som zle vyhodnotil úrokové náklady na držanie pákových pozícii a ty si(našťastie) neveril mojim obavám a zobchodoval si TQQQ. :like:
Na budúci rok sa vrátim k pákovým obchodom na indexy aj v reáli, dík za inšpiráciu, rád sa učím od "šikovnejších" ako som ja. :beer:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Martin7 napísal: Ut 19 12, 2023 12:04 am tak ti posledný víkend tohto roka (skôr nebudem mať čas) poradím, čo by mohlo byť pre teba vhodné, za tebou stanovených podmienok
Ako píše Jogo, aj ja by som si to veľmi rád prečítal, a určite aj viacerí, nemusíš to písať len Mišovi. :) :pivko:
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa osamely chodec »

tomáš virdzek napísal: Po 18 12, 2023 11:47 pm Napísali Ti: nielen % výnos, ale aj DD (DrawDown).

Tie parametre sledované v čase úplne stačia :)

To ale vidno už len v EC samotnej, čiže kľudne len EC.

PS: chodcovi to ale máš verifikovať, cez nejakú externú službu navyše. Chodec si ale tiež tak akurát prd verifikuje :mrgreen:
Ja nic verifikovat ani nebudem, lebo nic neponukam za odplatu . Ale guruovia slovenskej alebo ceskej obchodnickej sceny, kym nedaju cislo uctu z fund seedera, pre mna su to vzdy iba rozpravky. Zatial som nevidel ani jeden taky vypis ziskovy a to uz nehovorim ze by mal mat historiu aspon pat rokov. Ale je dobre pozerat sa na ten cintorin na fund seeder... clovek zasne.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

osamely chodec napísal: Ut 19 12, 2023 2:59 pm
Ja nic verifikovat ani nebudem, lebo nic neponukam za odplatu . Ale guruovia slovenskej alebo ceskej obchodnickej sceny, kym nedaju cislo uctu z fund seedera, pre mna su to vzdy iba rozpravky. Zatial som nevidel ani jeden taky vypis ziskovy a to uz nehovorim ze by mal mat historiu aspon pat rokov. Ale je dobre pozerat sa na ten cintorin na fund seeder... clovek zasne.
To malo byť len podpichnutie :)

Ja to priznám sa nepoznám vôbec, iba collective2 + myfxbook. Udržujú aj cintorín? Daj sem prosím link aj pre ostatných, ten cintorín si veľmi rád kuknem :like:

PS: A kde potom sú všetky tie peniaze? Sa len na nejakú dobu prelievajú z kopy na kopu a v skutočnosti majú z toho dlhodobo peniaze len "predajcovia lopát a krompáčov"? Medzi nami, ten Tvoj "pojem" sa mi na stretávke tak zapáčil, že ho už používam aj ja.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa Martin7 »

Jogo, Tomáš urobím to ako PDF e-book, bude to mať viac strán a chcem to tam podrobnejšie vysvetliť. Potom sa ozvem, pravdepodobne to budem musieť nahrať na nejaké úložisko, predpokladám, že to bude väčšie (kvôli grafom).
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj Martin, ok super, každopádne vieš to poslať aj mne a dám/ nahrám to sem. Ale je to vlastne jedno, koho to zaujíma, stiahne si ;) Vďaka za všetkých.
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa miso.dca »

Martin7 - ano, mam zaujem a nielen ja teda, ale zjavne aj zvysok osadenstva! :) v dobrom som rad, ze som ta troska vyprovokoval a vopred dakujem :)
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa Myk »

miso.dca napísal: Po 18 12, 2023 10:32 pm chlapi .. vsetko toto beriem, ale ani jeden ste mi nenapisali, ze AKE parametre sledovat .. :)
Ptáš se špatně a na špatném fóru.

Nikdo ti nenapíše seznam indikátorů, které když proženeš AI, tak ti vypadne profitabilní automatický obchodní systém (AOS) už jen proto, že kdyby ho znal, tak si to tajemství nechá pro sebe. Jediný, kdo šel s kůží na trh a zveřejnil svůj systém byl xzajíc na webu winpes, kde zveřejňoval svojí 90tku online. A ani on nezveřejnil svoje ostatní AOS a po čase web kompletně zrušil, když ten systém začal failovat(ostatně každý AOS po čase zfailuje, pokud se neupravuje a neladí, aby regoval na vývoj na trhu). Nicméně neznám nikoho dalšího, kdo by reportoval svůj kompletní AOS 3+ let online.

AI je široký pojem, dneska se za AI označuje všechno. Ale máš tyto možnosti:

1. neuronové sítě a machine learning
Tohle už je známé dost dlouhou dobu a existují multimiliardové hedge fundy, které zaměstnávají programátory a prohánějí data přes neuronové sítě a investují pak podle toho. Nečekal bych, že vezmeš 10 indikátorů, proženeš to neuronovou sítí na datech za posledních 20 let a vypadne ti funkční neuronová síť, protože tohle už udělaly desítky fondů před tebou a pokud něco našli, tak mají takové peníze, že ty příležitosti vyčerpaly a uzavřely.
Podle mého známého, který je matematik, už prý proběhla studie, která nasypala desítky klasických indikátorů do neuronky a žádné zázračné výsledky to prý nepřineslo. Studii jsem nečetl, ale než se pustíš do vlastního vývoje, zkusil bych se podívat, co všechno už se otestovalo.
Kde můžeš uspět je, když budeš kreativní a napadne tě zkoumat nějaké neobvyklé přístupy. Např. zařadit do zkoumání i opce, protože k nim se blbě shánějí data a opční strategie tak nebacktestuje každý. Nebo zkoumat nějaké reakce mezi synergickými aktivy na vývoj nějakých real world ukazatelů- např. ETF na ropu, plyn, zlato vs akcie různých minerů v reakci stav zásob v USA. Nebo v reakci na contango ropných futures, které odráží dostupnost skladování. Samozřejmě klíč je v dobrém Money managementu. Tohle je ale mraky práce -myšlenku musíš vymyslet ty a pak jí zbacktestovat pomocí neuronové sítě. A nejspíš nic dobrého nevypadne napoprvé, ani na podruhé, ani na potřetí. Ale kreativita a trpělivost může přinést zlaté vejce, proč ne.

2. jazykové modely ala chat GPT
Tady jsi sice na startu stejně jako ostatní hedge fondy, protože je to relativně nová věc. Ale technologie není vhodná pro vývoj jakýchkoliv automatických obchodních strategií. Jazykové modely jsou slabé ve výpočtech a analýze dat. Nejsou to ani neuronové sítě, který dáš dlouhé časové řady a ony vysledují nějaký patern. Vyloženě slabé jsou při zpracování deteministických úloh, kde je jeden správný výsledek, protože jazykové modely často vrací na stejnou otázku různé odpovědi. Kde by mohly pomoci ale je, že dokáží velmi slušně analyzovat text. Využít by se daly ke sledování reportingu akcií a mohly by velmi dobře komprimovat dlouhé reporty a vybírat jen zajímavé nebo podstatné události. Spíš je to tedy nástroj, který ti zjednoduší screening, ale systém to podle mě nevymyslí.

3. matematická nebo obecná AI
Tady se zatím čeká, co vypadne z openAI. Ta aféra s odvoláním Sama Altmana se prý točila ohledně toho, že openAI prý vyvíjí jinou AI, která se víc blíží obecké inteligenci a je schopná zpracovávat deterministické úlohy. A prý je v tom velmi dobrá. Nicméně jsou to zatím jen šuškandy, které možná měly za cíl odvést pozornost primárního důvodu proč Altmana dozorčí rad aodvolala - Altman směřuje openAI ke komercializaci a dozorčí radě se to nelíbilo, protože openAI byla neziskovka. Ale opanAI se určitě se o vývoj nové AI pokouší, ale nevíme, jak jsou daleko. Pokud se jim to podaří, tak to ale bude pecka, která zase podstatně promění akciové trhy.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa rmaly »

neoplati sa radsej ai nakrmit niecim, aby hadala lotto? To ma asi v dnesnej dobe jasnejsie pravidla ako trh. Hlavne AI asi mozes nakrmit "technikaliami" z biznisu, ale co ludske city, blbost, geopoliticke udalosti... Podla mna napriklad spacex ma dobre naslapnute, ale co ked Elona trafi slak?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Vyuzit AI na investovanie?!

Príspevok od používateľa JUGGLER »

AI trading varianta ,,sell AI news,,

CEO spoločnosti PayPal ($PYPL) 17. januára povedal, že 25. januára "šokuje svet". :graf:

25 januára spoločnosť PayPal zverejnila nové funkcie umelej inteligencie a spôsob, ako získať peniaze späť prostredníctvom aplikácie PayPal.

Akcie sa prepadli o t 5 % v priebehu niekoľkých minút.
Prílohy
pejpal.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Paypal sokujuce novinky

Príspevok od používateľa MiBi »

Čo viedlo k takému poklesu, boli to veľké očakávania, ktoré boli umocnené vyhlásením Chrissa, ktorý sa pred týždňom nechal počuť, že Paypal „bude šokovať svet“ ?

  • Novinka Fastlane od PayPalu, ktorá je teraz v pilotnej fáze, ponúka zlepšené užívateľské prostredie, ktoré nevyžaduje žiadne meno ani heslo na zapamätanie, žiadne osobné údaje na aktualizáciu a žiadnu potrebu zdieľať kreditnú kartu s firmami na webe.
  • Ďalšou inováciou sú inteligentné účtenky, ktoré obchodníkom umožnia zasielať zákazníkom návrhy na ďalšie nákupy a ponuku cash-backu priamo na účtenke. "Vďaka personalizovanej AI dávame každému nášmu obchodníkovi silu jedného z najväčších maloobchodníkov na svete," dodal Chriss.
  • Platforma Advanced Offers od PayPalu poskytne zákazníkom v USA prístup k stovkám personalizovaných ponúk cash-backu na základe ich skutočných nákupov. Obchodníci tiež budú môcť prispôsobiť ponuky pre zákazníkov a zaplatia iba za uskutočnený nákup, nie za zobrazenie.
  • V rámci prepracovania svojej aplikácie PayPal ďalej predstavuje CashPass, ktorý ponúka stovky personalizovaných cash-back ponúk od popredných značiek v USA. Po kliknutí na ponuku a nákup u daného obchodníka sa zľava automaticky uplatní pri platení. CashPass má byť spustený v marci, a to u veľmi známych značiek, ktorými sú Uber, Walmart, Best Buy, Priceline, McDonald's, eBay a Ticketmaster.
Nové inovácie sú síce povzbudivé z hľadiska dlhodobejšieho horizontu, ale pre investorov, ktorí od dnešnej udalosti očakávali konkrétnejšie kroky na zlepšenie marže, sa zdajú byť nedostačujúce.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/574 ... genci.html
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"