Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa demorez »

S investovanim do ETF som zacal v roku 2017, povodne aom mixoval S&P500 a emerging markets ale potom som presiel na MSCI World. Investovanie vnimam ako 4.dohodkovy pilier, pripadne prispevok detom na vzdelavania, podla toho ake budu potreby.

A teraz nastava problem: vzhladom na strukturu tychto ETF vacsina mojich aktiv je vo firmach AAPL, Alphabet, Amazon, Meta apod. a v podstate su to oni co tahaju moje portfolio hore. S posobenim tychto firiem mam ale coraz vacsi problem a nemyslim si ze prispievaju k lepsej kvalite zivota na nasej planete a uprimne im zelam aby sa ich chytil nejaky regulator a rozdelil alebo ich najlepsie zrusil, co samozrejme zrusi aj moj dochodok. (Realne sancu ale na to vidim mizivu)


Vytvara to teda vo mne taku schizo situaciu, ktoru by som chcel riesit nejako. Mate nejake tipy po com sa pozerat, co dokaze zabezpecit nejaky primerany rast? Nejaky cas som experimentoval so smallcaps ETF, ale vysledky zalostne. Mozno nejake greentech by za to stalo, ale vidim tam riziko ze akonahle to zacne byt zaujimave sa tam objavi Musk
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa JanH »

Ahoj , to čo hľadáš sa volá ESG
https://365invest.sk/blog/zarobene/pocu ... -buducnost
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

tu si nieco vyber, aj ked ja moc v to neverim, ze toto je cesta zachranit planetu, ale to uz je na kazdom

https://www.justetf.com/en/how-to/inves ... world.html
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3990
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Problem je, ze ak sa takto prebudzas, zachvilku si uvedomis, ze tento sytem v ktorom zijeme je schiozidny az az..
Bud mas prosperitu, alebo opak. Tento svet neakceptuje nic medzi. Len extrem alebo extrem. Na zdravi nezarobis, potrebujes pacienta, potrebujes ho udrziavat v chorobe, nemozes ho vyliecit, atd.. Toto plati prakticky na vsetko. Svet sa musi tocit, resp pardon, ludia sa musia otacat, ja ich ale volam otroci, ale je to velmi kontroverzny nazor. Tak to ale vidim ja.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1000
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa wladas »

iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3990
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

wladas napísal: So 03 02, 2024 1:07 pm Kapitalizmus, sokovane.
https://www.youtube.com/watch?v=HxaFWP4E4rY
Musi to ist aj bez toho, to ako to on vysvetlil, treba ist skratkou - nakrmit deti bez toho, aby bola niekde destrukcia :-)
Napriklad ja doma nerozbijam pohare, ked sa nudim, len aby som sa nenudil :D
Tazko to vysvetlit, pride mi to ako umely kolobeh len aby veci nestali.
Ale to by som isiel prilis mimo temu.

PS: dobry vyber filmu, jeden z mojich oblubenych.
Odoslané z počítača
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa hifron »

No a príde nejaký trubiroh, povie si že miletička na africký spôsob s predajom oblečenia je to, čo turisti chcú keby teda boli, je to čo naláka číňanov aby investovali do miestnej pekárne, baliarne a export/import kurčiat dokým miestna ponuka nebude a miestni to nejako pod dozorom nezvládnu no a zrazu je tu plno nasýtených afričanov nudiacich sa a preto hen na skok napríklad do kominterny na nejaký ostrov v Ázii, kde sa zaučia od nejakého filipínca a zrazu tu je fungujúca fabrika na nasýtenie krajiny v Afrike, len žiaľ nie je čo tam robiť... ale nejaký reminbi na prilepšenie by teda mohli poslať... :-)

ale žrať kurčatá každý deň, no neviem...
kebabar
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 08 09, 2021 11:28 pm
Has thanked: 1 time

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa kebabar »

demorez napísal: So 03 02, 2024 6:09 am Nejaky cas som experimentoval so smallcaps ETF, ale vysledky zalostne.
ZPRV si neskusal? To ma celkom fajn vynosy
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa MiBi »

JanH napísal: So 03 02, 2024 6:19 am Ahoj , to čo hľadáš sa volá ESG
https://365invest.sk/blog/zarobene/pocu ... -buducnost
Myslim, ze vsetci z big 7 su ESG, aj ten tvoj navrhovany EKO fond ich obsahuje
Screenshot 2024-02-03 202904.jpg
Screenshot 2024-02-03 202904.jpg (54.56 KiB) 1675 zobrazenia
Ak nechces big 7, tak zostavaju ETF podla krajin, teda z tych zaujimavejsich EU, Japonsko, India. Alebo sektorove ETF .
Inspirovat sa mozes ponukou Portu - nemusis investovat cez nich, len si pozri ETF co ponukaju: https://www.portu.sk/strategie#zoznam-instrumentov
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3990
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Co je ESG na spolocnosti, ktora pretlaca enormne mnozstva reklamy a produktov kazdy rok, a propagandu? :)
Konzum nerovna sa ESG, imho.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1000
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa wladas »

A bez konzumu nie je rast :) Takze zlato.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2845
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ja by som na Tvojom mieste investoval do vyrobcov, konkretnych uzitocnych vyrobkov, vratane polnohospodarstva. Okrem toho kupoval vyrobky s co najvacsim podielom slovenskych vyrobkov a sluzieb. Zachranil by si mozno zamestnanie pre krajana.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa demorez »

doplnenie:
1) nejde mi primarne o "ekologicke" ETF, aj ked tato oblast je mi velmi blizka. No vasina ESG ETFiek mi pride takych greenwashingovych, ked tam vidim firmy ako Total alebo Loreal. V podstate aj velka 7ka je relativne eko-friendly (mozno okrem Amazonu), nakolko ich produkcia je z velkej casti virtualna. skor mi ide o to ze su mi tieto firmy, ich predstavitelia a produkty vrcholne nesympaticke a navyse si myslim ze ich akcie su nadhodnotene.

2) je mi jasne ze by sa dali vycherrypickovat samostatne akcie a postavit si z nich portfolio, ale nemam na to ani cas ani chut, preto som doteraz isiel "lenivou" cestou MSCI World. V podstate ani si nespomeniem na ziadnu konkretnu obchodovatelnu firmu ktora by mi bola sympaticka v tejto oblasti a je dost mozne ze keby som sa o nich docital tak by som nasiel len kopu odrazdujucich argumentov.

Asi najchodnejsiu cestou sa mi javia nejake europske ETF, tie este vzhladom na silnejsiu EU regulaciu nebudu uplne odtrhunute z retaze, aj ked asi vynosovost bude nizsia. Na take rychle pozretie:
Lyxor Core STOXX Europe 600 - vyzera byt fajn, ale stoji 220 EUR, takze granularita dokupu nebude idealna
Deka Oekom Euro Nachhaltigkeit - tu ma odradza vysoke TER 0,40%, inac to vyzera celkom ideal
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1000
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa wladas »

iShares STOXX Europe 600 UCITS stoji necelu pajdu
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa demorez »

ale ma TER 0.2% oproti 0.07% a to mi pride celkom rozdiel
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1000
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa wladas »

To je uplne irelevantne, dolezita je realna replikacia. TER je zapocitany do vykonnosti a ked jeden fond je na tom lepsie nez druhy tak je jedno ake je TER.
Napr BNP Paribas Easy STOXX Europe 600 UCITS ETF ma tiez 0,2% ale 5r vynos je vyssi nez Lyxor
MKulicka
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2023 12:22 pm
Been thanked: 4 times

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa MKulicka »

Small caps mají historicky mizernou výkonnost. Na rozdíl od value small caps. Ale i tam je to za cenu vyšší volatility.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

GRANOLAS

Príspevok od používateľa MiBi »

Co tak skusit GRANOLAS, ktorá dominuje európskemu akciovému trhu, patria firmy GSK, Roche, ASML, Nestlé, Novartis, Novo Nordisk, L’Oréal, LVMH, AstraZeneca, SAP a Sanofi. Spolu majú trhovú hodnotu vyše 2,6 bilióna eur, čo je štvrtina európskeho akciového indexu STOXX 600, ktorý má vo svete investovania porovnateľný význam ako americký S&P 500. Skupina GRANOLAS mala pre európsky akciový trh podobne veľký prínos ako veľká sedmička pre ten americký, keď zodpovedala až za 60 percent minuloročného rastu STOXX 600.
Screenshot 2024-02-16 163015.jpg
Obrázok

https://e.dennikn.sk/3832907/graf-dna-a ... ?ref=list1
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa demorez »

ked mi nie je sympaticka americka velka 7ka tak je dost pravdepodobne ze sa mi nebude pacit ani GRANOLAS, to mi pride ze tie firmy su este horsie, ked tam vidim LVMH, LOreal a podobnych. moj mentalny problem v podstate je, ze nechcem investovat do ziskovych firiem lebo koncept vytvararania financneho bohatsva je mi coraz nesympatickejsi. myslim ze by som bol mentalne spokojnejsi kebyze ciastky ktore davam do investicii zacnem venovat na dobrocinne ucely...
MKulicka
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2023 12:22 pm
Been thanked: 4 times

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa MKulicka »

demorez napísal: Pi 23 02, 2024 12:01 pm ze nechcem investovat do ziskovych firiem lebo koncept vytvararania financneho bohatsva je mi coraz nesympatickejsi
To pak ale vůbec nedává smysl:) a je mnohem lepší poslat ty peníze na dobročinné účely rovnou. Jinak dost zvláštní pohled...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3990
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Do coho investovat ked nechcem velku 7ku?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Kto ma rad svoje potomstvo, tak pre neho to nie je zvlastny pohlad.
Ale povedal by som, triezvy pohlad.
Ale vasina prevalcuje mensinu ,to je jasne.

Mozno je potom lepsie postavit nejaky podnik, zamestnat ludi, a za "filantropicku" mzdu, ktoru si CEO necha, organizovat a ponukat sluzby/produkty za nizku marzu.. Tj, takmer dobrocinnost, ale cielena a mat to pod palcom, aby to niekto nerozkradal a neparazitoval na tom.

Ked vidim kto vsetko je v GRANOLAS, to si rovno mozem kupit monsanto (obrazne povedane, kedze uz su sucastou bayer)

Zisk za kazdu cenu znamena, ze nejaky parazit preda dietatu na ulici nejake drogy, a to dieta moze byt kohokolvek z nas.

Ale nechcem nikoho urazit, no do hrobu si pravdepodobne nikto nic nevezme :)
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"