zaciatocnicka otazka k opciam

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

zaciatocnicka otazka k opciam

Príspevok od používateľa radvan »

pozeram zo zvedavosti na to ako funguju opcie, tak mam nejake zaciatocnicke otazky ...

http://finance.yahoo.com/q/op?s=MSFT&m=2008-07

Ak pozriem na Volume a Open interest tak tie cisla co tam su je pocet zobchodovanych kontraktov (teda po 100 opciach) alebo pocet zobchodovanych opcii alebo pocet zobchodovanych opcii v tisicoch alebo co to je?
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: zaciatocnicka otazka k opciam

Príspevok od používateľa BGuru »

Vidis tam pocet zobchodovanych opcii. Open interest vysvetlovat snad netreba :
Jedna opcia predstavuje 100 shares.

Co sa ti to zda malo?
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: zaciatocnicka otazka k opciam

Príspevok od používateľa radvan »

nezda sa mi to malo :) ... ok, dik ... dalsia varka otazok:

ak mi vyprsi call opcia a vyprsi mi v peniazoch, ako kupim podkladove aktivum ak budem mat zaujem to kupit? resp. ako uplatnujem pravo kupit resp predat podkladove aktivum (je priamo niekde v menu v brokerskom programe dana moznost)?

a este otazka ... povecsine vsade citam, ze treba kupovat opcie ATM, ITM aleto OTM blizko k strike cene ... samozrejme to potom vytvara vysoku paku, to mi je jasne ... preco sa vsak nekupuju napr call opcie ktore su hlboko ITM ze paka je napr len 2:1? ... resp som zatial take strategie nenasiel ... rozumiem, ze tieto opcie su drahsie za kontrakt a clovek ma nizsiu paku ... ale to vidim ako jediny rozdiel ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zaciatocnicka otazka k opciam

Príspevok od používateľa Lobista »

Co sa tyka vyuzitia opcie, je pre teba vyhodnejsie zobrat cash settlement a potom kupit aktivum na spotovom trhu /kvoli poplatkom/.
Tie deep in the money opcie sa mi tiež vidia zaujímavo, nakolko nemaju takmer ziadnu time value premium /t.j. ich hodnota je rovna vnutornej hodnote/. Ako riziko vsak vidim, ze ich cena je velmi citliva na pohyb ceny spotoveho aktiva, a to aj vtedy ak do splatnosti zostava pomerne vela casu. Cize, ak aktivum nahle klesne o 3 USD, opcie ti tiez klesnu o 3 USD, co moze byt pre majitela dost neprijemne.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: zaciatocnicka otazka k opciam

Príspevok od používateľa radvan »

Lobista napísal:Co sa tyka vyuzitia opcie, je pre teba vyhodnejsie zobrat cash settlement a potom kupit aktivum na spotovom trhu /kvoli poplatkom/.
Tie deep in the money opcie sa mi tiež vidia zaujímavo, nakolko nemaju takmer ziadnu time value premium /t.j. ich hodnota je rovna vnutornej hodnote/. Ako riziko vsak vidim, ze ich cena je velmi citliva na pohyb ceny spotoveho aktiva, a to aj vtedy ak do splatnosti zostava pomerne vela casu. Cize, ak aktivum nahle klesne o 3 USD, opcie ti tiez klesnu o 3 USD, co moze byt pre majitela dost neprijemne.
skor som tie deep ITM opcie videl takto ... kupim deep ITM opcie za 10 dolarov akcie ktora sa obchoduje za 30 dolarov ... vytvoril som tym teda paku 3:1 ... v principe teda ak mi teraz klesne akcia o 3 dolare, tak mi klesne aj opcia ... tak som len uvazoval, preco sa natolko nepouzivaju, kedze som na to pozeral hlavne ako na kupovanie akcii na paku ...

ale potom ma napadlo, ze je lepsie asi kupovat opcie blizsie k strike cene ... kedze tam ak si najdem opciu, ktora ma expiraciu napr o pol roka ... a kupim ju ... a teda v podstate napr kupim akciu na paku 10:1, tak v podstate mam na tej akcii stoploss 10% (kedze mozem stratit max proviziu za opciu co som zaplatil) a zisk mam v podstate neobmedzeny ... s tou vyhodou, ze ked akcia poklesne o 20% a potom napr jej cena vyskoci o 50%, tak stale som slusne v pluse a ak by som toto skusal robit cez iny derivat tak ma vyhodi z obchodu stopka pri 10% strate, kdezto pri opcii sa mi to nestane ... len samozrejme nevyhodou opcie (alebo vyhodou - ako sa na to kto pozera) je, ze sa do celeho toho procesu este pletie casova hodnota opcii, ocenenie volatility a potom nenormalny spread pri mensich akciach ... takze toto sa da v podstate robit iba na akciach velkych spolocnosti, kde ten spred nie je 10tky % (aky bohuzial je pri malych spolocnostiach, kde sa da ziskat aka taka vyhoda voci inym hracom na trhu) ... takze ako vzdy there is no free lunch :)
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: zaciatocnicka otazka k opciam

Príspevok od používateľa Honzajs »

O Deep ITM opcích už jsem také přemýšlel, ale v souvislosti s opcemi splatnými za rok a více. Hodně to závisí na tom, "jak moc deep". Jestli při ceně akcie 100 vezmeš call ta 80, 50 nebo ultra deep třeba za 20 a jak velká bude pozice.

Každopádně díky za námět, dopracuji to a hodím na svůj web menší simulaci (ale až po uranu).
BLINKY2
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Po 10 12, 2007 9:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zaciatocnicka otazka k opciam

Príspevok od používateľa BLINKY2 »

Prosím vás môžte vysvetliť skratky ATM, ITM aleto OTM ? Vďaka.
noob08
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Št 09 10, 2008 11:09 am

Re: zaciatocnicka otazka k opciam

Príspevok od používateľa noob08 »

BLINKY2 napísal:Prosím vás môžte vysvetliť skratky ATM, ITM aleto OTM ? Vďaka.
nevladzes googlit? :) At-The-Money, In-The-Money, Out-The-Money. napr.
http://www.mesec.cz/clanky/opce-maximal ... m-rizikem/" onclick="window.open(this.href);return false;
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"