Poistky - kedy a ako

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
wicked
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 3:12 am
Bydlisko: Bratislava

Poistky - kedy a ako

Príspevok od používateľa wicked »

Ahojte, zaujíma ma váš názor na to, kedy je vhodné sa poistiť. Zatiaľ mám totiž pocit, že poistka sa u nás viac používa ako stávka na smrť/úraz, než ako poistenie výpadku príjmu.

Skúsim predostrieť modelové situácie:

1. Manželia, 45r, ona THP, on povedzme lesný robotník (obecne - rizikovejší typ), nikoho neopatrujú.
Investičný profil: vkladnoknižkové typy, termiňák je pre nich neúnosné riziko :)
Plány do budúcnosti: užívať si dôchodok. Dom/byt majú. Žiadne státisícové výdaje.

2. Druh a družka, 28r, obaja THP, nikoho neopatrujú.
Investičný profil: unesú stredné riziko
Plány do budúcnosti: dom/byt a dieťa do 5 rokov, proste usadiť sa

3. Deti/študenti 15r a 19r, žiadne vrcholové športy, humanitná stredná/vyška.
Investičný profil: mladšie dieťa konzerva, staršie unesie aj veľmi vysoké riziko
Plány do budúcnosti: šetriť trochu na vyšku, možno nejaká cesta do zahraničia, ale inak majú plánovanie na háku

Vopred upozorňujem, že ja sama nie som finporadcom a nemienim teda vaše názory nejak ukradnúť. Som viacmenej samoštudent a ide mi čiste o nájdenie nejakej tej hranice, že kedy a hlavne prečo je podľa vás, skúsenejších poistenie výhodnejšie oproti sporeniu/investovaniu/whatever.

(poistenie = kapitálové i investičné)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja preferujem na poistenie výpadku príjmu osobnú rezervu vo formelikvidnej hotovosti. Mám ju v peňažnom korunovom fonde. Inak pre mňa má význam poistiť si doživotný výpadok - invalidita, horšie úrazy a podobne.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Ak je treba zabezpečiť rodinu, hlavne deti a ich matku potom ZP na 10-20násobok mzdy živiteľa.
Ak je možnosť invalidity, potom zabezpečenie vo výške 100násobku mzdy pre trvalú invaliditu. Na každých 10tis. príjmu je to poistná suma 1mil.
Deti treba naučiť sporiť a míňať peniaze od útleho detstva. Vysvetliť im, na čo peniaze slúžia, ako pracujú a čo je finančná sloboda. Sloboda je deťom veľmi blízka, preto to radi pochopia. Ak majú niečo na háku, je to spôsobené zlou výchovou. Ak majú na háku financie, hrozí rodičom, že sa im zlá výchova vráti ako bumerang a budú vyciciavaný do konca svojho života.. a tak im treba.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
bloke
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 5:44 pm
Bydlisko: európsky barón z Capital City *
Kontaktovať používateľa:

tak všeobecne

Príspevok od používateľa bloke »

no poistiť sa je vhodné asi čo najskôr (=kým nie je neskoro), aj keď teraz vyzerám ako modelový prípad obete poisťovákov :lol: v podstate z väčšiny ľudí by sa stala v jednotlivých prípadoch nula ak by zrazu nemohli pracovať tak ako doteraz - t.j. ako zdraví ludia. Osobne poistku nemám. Vykrytie dajme tomu ročného výpadku príjmu z vlastných zdrojov môže znamenať aj minutie krkolomne nasporených 5-10 ročných úspor pri minimálnom životnom štandarde v tom danom suchotnom roku.
Akurát som pred chvílou čítal: : Trh životného poistenia má v SR vysoký potenciál rastu http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy ... wsID=53103
Naposledy upravil/-a bloke v St 16 05, 2007 8:36 pm, upravené celkom 1 krát.
Jozef - Josef - Joseph - José - Giuseppe * http://www.mesec.cz/aktuality/praha-a-b ... provincie/
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Ja osobne pouzivam poistenie u klientov najma na vykrytie straty prijmu.
Denne odskodne by malo nahradit stratu sposobenu prace neschopnostou. Smrt by mala vykryt trvalu stratu prijmu zivitela rodiny, cca 2-4x rocneho prijmu. Poistenie trvalych nasobkov cca 4-10x rocneho prijmu.
V pripade setriacej zlozky uprednostnujem investicne zivotne poistenie pred kapitalovym. Kapitalove ŽP ma v sucastnosti zagarantovany rast cca 2,5 - 3%, ale kedze inflacia je vacsia, je to v podstate zagarantovana strata, nie zisk...
Obrázok
radik
Príspevky: 12
Dátum registrácie: St 09 05, 2007 7:28 am
Bydlisko: Žilina, Prešov, Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Poistenie

Príspevok od používateľa radik »

V tejto súvislosti je potrebné trocha viac rozoberať potrebu poistenia vzhľad na celkové investičné plány:
1, prípad - pokiaľ majú záujem, tak len kapitálové poistenie
2, prípad - tu už treba rátať s vysokými výdavkami v súvilosti s bývaním, kúpou auta, prípadne potomstvom - skôr investičná, ale s nízkom ročným poistným + nejaká sporiaca schéma
3, prípad - úraz + investovanie cez sporiace schémy
Ing. Radoslav Mihok
+421 903 723 729
+421 915 835 940
finsluzby@gmail.com
ICQ: 367332258
radik
Príspevky: 12
Dátum registrácie: St 09 05, 2007 7:28 am
Bydlisko: Žilina, Prešov, Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Výpadok príjmu

Príspevok od používateľa radik »

Zásadná otázka pri výpadku príjmu je vlastne to ako to funguje - existujú pripoistenia na poistenie finančnej straty v prípade choroby alebo úrazu, ale je to veľmi drahé. Slovenské poistky fungujú skôr nasledovne - životné poistenie na smrť, dožitie a kritické choroby - pripoistenia zas predovšetkým na kritické choroby, úraz, invalidné dôchodky. V prípade poistnej udalosti však poisťovne neplnia tak rýchlo, aby to bolo skutočne ako nmáhrada príjmu. To príde skôr neskôr, samozrejme ak poisťovňa uzná nárok.
Ing. Radoslav Mihok
+421 903 723 729
+421 915 835 940
finsluzby@gmail.com
ICQ: 367332258
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Ano,mas pravdu, niekedy trva aj dva mesiace, dokial poistovna plni peniaze. Preto je potrebne vytvorit niekde klientovi rezervu s rychlou likviditou, ktora sluzi ako docasna nahrada prijmu. Ak si spominal, ze vykrytie choroby je drahe, tak je to v zhladom na vek, u cloveka do 40 rokov je to vseobecnosti prijatelne poistne...
Obrázok
radik
Príspevky: 12
Dátum registrácie: St 09 05, 2007 7:28 am
Bydlisko: Žilina, Prešov, Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa radik »

Martinisko.eu napísal:Ano,mas pravdu, niekedy trva aj dva mesiace, dokial poistovna plni peniaze. Preto je potrebne vytvorit niekde klientovi rezervu s rychlou likviditou, ktora sluzi ako docasna nahrada prijmu. Ak si spominal, ze vykrytie choroby je drahe, tak je to v zhladom na vek, u cloveka do 40 rokov je to vseobecnosti prijatelne poistne...
2 mesiace? no to si dobrý, mám skúsenosti s poistnými udalosťami a u niektorých mojich klientov to trvalo aj 2 roky - všetko závisí od povahy úrazi. Kto spadne, má dotrieskanú nohu, ale pozor, nie je to zlomenina a ani nič horšie, tak sa načaká, pričom maróduje aj 2 mesiace..... Ale zas súhlasím s tebou - každý by mal mať aspoň 3 - 6 mesačnú rezervu niekde drbnutú, aby mohol existovať v kľude a pokoji.
Ing. Radoslav Mihok
+421 903 723 729
+421 915 835 940
finsluzby@gmail.com
ICQ: 367332258
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Pokial mas skusenosti s plnenim po dvoch rrokoch, tak to by ma zaujimala aka to bola poistovna... Ja mam za posledny rok skusenosti s plnenim z 5tich poistovni a vsetky plnili do 60tich dni...
Obrázok
radik
Príspevky: 12
Dátum registrácie: St 09 05, 2007 7:28 am
Bydlisko: Žilina, Prešov, Bratislava
Kontaktovať používateľa:

?

Príspevok od používateľa radik »

Martinisko.eu napísal:Pokial mas skusenosti s plnenim po dvoch rrokoch, tak to by ma zaujimala aka to bola poistovna... Ja mam za posledny rok skusenosti s plnenim z 5tich poistovni a vsetky plnili do 60tich dni...
Všetko závisí od povahy úrazu, predovšetkým sa to týka trvalých následkov, ale na školeniach nám bol zo strany poradcov prezentovaný aj prípad jednej americko-slovenskej poisťovne, pôsobiacej na Slovensku, kde k plneniu nedošla ani po 5 rokoch a poisťovňa nechcela uznať nárok, aj keď zas od iných ľudí sú skúsenosti, že platí....
Ing. Radoslav Mihok
+421 903 723 729
+421 915 835 940
finsluzby@gmail.com
ICQ: 367332258
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Zmeny v kapitálovom poistení od ING

Príspevok od používateľa Bebe »

ING poisťovňa umožnila na starých kapitálových poistkách zmeny parametrov, resp. zrušenie pripoistení, čo doteraz nebolo možné. Dnes bola u mňa moja agentka a zrušil som nepotrebné z mojej poistky a ušetril bezmála 20Eur, ktoré by inak odišli kanálom do nenávratna. Konkrétne išlo o TN (trvalé následky), ktoré sú na týchto zmluvách v nedostatočnej výške. Ak máte podobnú poistku a TN riešené inde, kvalitnejšie a lacnejšie, pouvažujte o zmene.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Poistky - kedy a ako

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

dik za info Bebe
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"