Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Ondrej.Harmady
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 20 01, 2011 5:11 pm

Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa Ondrej.Harmady »

Dobrý deň, chcem by som sa poradiť ohľadne stavebného sporenia v PSS, konkrétne ohľadom skúmania príjmu, odvodov do soc.poisťovňe a podobných zádrheľov prečo nedať klientovi úver.
Jedná sa mi o moju dcéru, ktorej s manželkou odkladáme na stavebné sporenie asi rok peniaze. Máme ho nastavené na cieľovú sumu 100000€. Chceme totiž dcére zabezpečiť slušné bývanie. Trápi ma však otázka či dostane stavebný úver...Dcéra momentálne študuje. V dnešnej dobe je dosť obtiažne nájsť si prácu a tak dcéra nemá isté že po doštudovaní sa zamestná, poprípade ak sa jej to podarí, v jej odbore nie sú príjmy bohvie aké vysoké. Preto ak berieme do úvahy, že 50 000 jej nasporíme my, a ostatné by mala poskytnúť PSS teda ďalších 50000€ či ich aj dostane. Z praxe viem že v banke ľudom pracujúcim a zarábajúcim toľko čo bude ona úver na 50000 nehrozí. Preto sa pýtam páni poradcovia...oplatí sa nám do toho stavebka tie peniaze pchať keď to budúcnosť mať nebude? Píšem to tu preto aby ste sa mi vyjadrili nestranne lebo keď sa toto opýtav v PSS tak mi povedia všetko možné len aby som to nezrušil
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Dobrý večer. Práve sa pozerám do podmienok poskytovania stavebných úverov a medziúverov PSS. Budem predpokladať, že budete brať stavebný úver. Potom by to vyzeralo nasledovne :
1. Bonita - neskúma sa. Považuje sa za preukázanú tým, že klient dosiahol dostatočné hodnotiace číslo.
2. Pri stavebnom úvere v sume nad 40 000 EUR sa vyžaduje založenie nehnuteľnosti.
3. Ďalej sa u dlžníka skúmajú informácie zo SRBI (Spoločný register bankových informácií) - kde sa zisťuje, či nebol v minulosti problém so splácaním iných úverov.

To je všetko. Z toho vyplýva, že úver by mal byť bez problémov.
Pre istotu to ešte preverujem priamo v PSS (anonymne samozrejme). Uvidíme, čo odpíšu :wink:

P.S. Samozrejme, ak by ste brali medziúver, tak sa bonita skúmať bude.
Ondrej.Harmady
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 20 01, 2011 5:11 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa Ondrej.Harmady »

ďakujem pekne za odpoveď pán Michalík, takže akonáhle dosiahneme dobré hodnotiace číslo(čo som pozeral tabuľky ktoré som našiel na internete by to malo byť 6 rokov) vyberieme nehnuteľnosť ktorú chceme kúpiť, PSS poskytne 50 000 bez problémov? Nehnuteľnosť môže byť dúfam tá čo sa bude kupovať? a na kúpu zariadenia môžme použiť aj časť z tých poskytnutých financí od PSS teda z úveru?..prepáčte že toľko otázok ale chcem v tom mať absolútne jasno
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Nie je zač.
takže akonáhle dosiahneme dobré hodnotiace číslo(čo som pozeral tabuľky ktoré som našiel na internete by to malo byť 6 rokov) vyberieme nehnuteľnosť ktorú chceme kúpiť, PSS poskytne 50 000 bez problémov?
Ako som vravel. Za súčasných podmienok, ak nebudú u dlžníka iné nesplácané úvery v minulosti, tak bez problémov.
Nehnuteľnosť môže byť dúfam tá čo sa bude kupovať?
Samozrejme môže. Úver môže byť maximálne v hodnote 70% zakladanej nehnuteľnosti.
a na kúpu zariadenia môžme použiť aj časť z tých poskytnutých financí od PSS teda z úveru?
Presný zoznam toho, na čo môžete použit prostriedky zo stavebného sporenia je tu http://www.pss.sk/sk/sporenie/ucely-pouzitia/, možno Vám pomôže aj toto http://www.pss.sk/files/pdf/dolezite_do ... NY_DOM.pdf.
prepáčte že toľko otázok ale chcem v tom mať absolútne jasno
Kľudne sa pýtajte na všetko, čo Vás zaujíma.
Ondrej.Harmady
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 20 01, 2011 5:11 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa Ondrej.Harmady »

ďakujem pekne preštudujem si tie pdf-ká, chcem sa však ešte opýtať, mám známeho ktorému neposkytli úver kvôli tomu že si ho nevedeli na úverovom registri overiť, vraj kvôli tomu že ešte nikdy žiaden úver nečerpal. Je to normálne alebo nejaké zláštny prípad?
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa slimak »

Nechapem jedno. otec che dcere za chvilku nasporit hromadu penazi a bojisa ci dcera uver dostane. Nasporit to je nenormalne tazke a myslite ze to dokaze ona splatit 50000 tisic ak to ma byt za 7 rokov tak je to 700 eur - mesacne.
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

mám známeho ktorému neposkytli úver kvôli tomu že si ho nevedeli na úverovom registri overiť, vraj kvôli tomu že ešte nikdy žiaden úver nečerpal
Toto sa mi zatiaľ stalo len v mBank, nikde inde som s tým zatiaľ problém nemal. Ten Váš známy bral úver kde, keď mu ho zamietli?
Ondrej.Harmady
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 20 01, 2011 5:11 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa Ondrej.Harmady »

v mBank :lol: dnes akurát dnes som sa ho to v robote pýtal
Dobre tak aby sme si to zhrnuli...Pokiaľ mojej dcére nasporíme za 6 rokov 50000€ a hodnotiace číslo bude vyhovujúce, PSS jej poskytne zbytnú sumu, 50 000€ na kúpu bytu uplne bezproblémov, aj keby bola napr. nezamestnaná, slabo zarábajúca, alebo živnostník čo má malé daňové priznanie. Rozumiem tomu správne?

A druhá vec v ktorej potrebujem mať jasno: pokiaľ si kúpi byt v hodnote 50 000€ poskytnutý stavebný úver môže použiť na nákup zariadenia ktoré sú vymenované v tých pdf-súboroch čo ste mi poslali. je to tak?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

slimak ma pravdu. Neviem aku mate na tom stavebku tarifu, ale splatnost stavebneho uveru bude max nejakych 15 rokov. Ak bude mat Vasa dcera nizky prijem, tak veru neviem ako bude splacat skoro dvojnasobne splatky oproti rovnakemu uveru ale na 30 rokov v banke. Ak ste schopny za 6 rokov nasporit dcere do stavebka 50 000 Eur, co je kvantum penazi, tak s bonitou mat asi problem nebudete. Ak Vasa dcera nedostane uver sama, tak jej mozete ist za spoludlznikov. Ja mam voci rieseniu byvania pomocou stavebka s vysokym CS vaznu averziu. A myslim, ze opravnenu.

Vratko: good job
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Ondrej.Harmady napísal:A druhá vec v ktorej potrebujem mať jasno: pokiaľ si kúpi byt v hodnote 50 000€ poskytnutý stavebný úver môže použiť na nákup zariadenia ktoré sú vymenované v tých pdf-súboroch čo ste mi poslali. je to tak?
ano je to tak. Respektive dolozi blocky, ze take nieco kupila.
Ondrej.Harmady
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 20 01, 2011 5:11 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa Ondrej.Harmady »

Tu ide o to pán cmorej že ja s manželkou problém s bonitou nemáme ale máme problém ju bankám preukázať. Obaja máme príjem zo zahraničia ako živnostníci. a tiež chceme aby mala dcéra vlastné bývanie kde nebudeme s manželkou mi ako spoludlžníci figurovať. So splácaním to tak isto problém nebude pokiaľ by bol, dcére pômôžeme.
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Dobre tak aby sme si to zhrnuli...Pokiaľ mojej dcére nasporíme za 6 rokov 50000€ a hodnotiace číslo bude vyhovujúce, PSS jej poskytne zbytnú sumu, 50 000€ na kúpu bytu uplne bezproblémov, aj keby bola napr. nezamestnaná, slabo zarábajúca, alebo živnostník čo má malé daňové priznanie. Rozumiem tomu správne?
Áno. Bonita sa žiadnym spôsobom neskúma.
A druhá vec v ktorej potrebujem mať jasno: pokiaľ si kúpi byt v hodnote 50 000€ poskytnutý stavebný úver môže použiť na nákup zariadenia ktoré sú vymenované v tých pdf-súboroch čo ste mi poslali. je to tak?
Ak budete brať úver v hodnote 50 000 EUR, tak byt nemôže stáť tiež 50 000 EUR. Hodnota zabezpečenia môže byť max. 70% hodnoty úveru. Teda pri 50 000 EUR úvere musí byť zabezpečenie minimálne 71 500 EUR.
Čiže, 50 000 EUR nasporíte, 50 000 EUR dostanete stavebný úver. Za 71 500 EUR alebo viac kúpite dcére nehnuteľnosť a zvyšok môžete použiť na tie veci z PDFka.
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa gangstro »

Dobrý deň
Musím upozorniť, že PSS poskytuje úver do 100% ceny nehnuteľnosti do (100.000 eur) a 90% nad 100.000 eur do 170.000 eur. Taktiež netreba nasporiť až 50% - niekedy stačí aj menej.Pre viac info: pzachar@fo.pss.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Lenze ked naspori menej ako 50%, dostane medziuver, nie stavebny uver.
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa gangstro »

Nemusí nasporiť 50% - to platilo pre 3% zmluvy. Pri 2% zmluvách sa dá získať stavebný úver už keď máš nasporené 25% z CS.
Len musíš mať tú zmluvu dlhšie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

a kde to mas v nejakych zmluvnych podmienkach ? daj vynatok. Lebo tych X %, napr. 25 %, teda volitelne pridelenie, bolo vzdy len o tom, ze kedy mas vobec narok na nejaky uver. Pokial to vsak bolo pod 50 %, islo o medziuver.

Ja sa s tebou nehadam, stavebku sa venujem tak 1-2x rocne, takze kludne mi mohla uniknut nejaka zmena. Len mi to ukaz cierne na bielom.
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa gangstro »

Ja to neberiem ako hádku - skôr ako konštruktívny dialóg.
Tu máš link: http://www.pss.sk/files/pdf/dolezite_do ... od-1-2.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Druhý link: http://www.pss.sk/files/pdf/dolezite_do ... odpisy.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; - časť D článok XI.
Dúfam, že to stačí
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

dik, mas pravdu
lenze podmienka hodnotiace cislo 64 zostava. Takze na to aby clovek ziskal stavebny uver s 25 % nasporenej CS, musela by ta zmluva trvat snad 20 rokov :wink:
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa gangstro »

:)
Pri CS 50.000 eur - stačí 9,5 roka - keď pravidelne sporíš po 110 eur mesačne.
Keď vložíš 13000 na začiatku - tak stačí čakať 4,5 roka - čo nie je až také zlé.
Keď vložíš na začiatku 50% - stačí čakať 2 roky na stavebný úver.
Všetko pri RC tarife. Je jasné, že aj lepšie by sme si to vedeli predstaviť :P
Amos
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2010 9:57 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa Amos »

Hm, gangstro sa vyzná... :D
A kdes bou doteraz clovece? Fachmana na stavebko sme tu potrebovali ako soľ. (myslim to v dobrom :) )
Z poradcov stavebneho sporenia ma najviac vytacaju tie "babenky" (na veku nezalezi - ale vacsinou su to take, co to robia uz 10 rokov a viac, ale pritom ich viacej bavi strikovanie a Seherezada - ako studovanie a pochopenie! materialov), ktore ked navstivim v ich zatuchnutych kancelariach a nieco sa ich spytam (ohladne stavebka, vsakze), tak na mna pozeraju ako na E.T. mimozemstana (a pritom som krajsi :lol: ) a "zasušia" nieco asi v duchu: "No viete, tento rok sa tie podmienky uz menili 3.krát a my sme este nemali na to skolenie. Ale podla mna to bude asi takto...". Po takej odpovedi ma napadajú rozne riesenia, avsak kazde je trestné :x .
No a ani nemusim pripominat, za nasledujuci den navstivim tu istu kancelariu a sedi tam ina "babenka" (lebo ta zo vcera je (akoze) v terene), no a ta mi povie nieco celkom ine, lebo podla jej 10-rocnych skusenosti: "to musí byt takto....ale viete, uz sa to menilo 3-krát..."
Ked oponujem, ze "tá vcerajsia" mi povedela pravy opak, tak mi septom povie: "No viete, ona sa moc nevyzná...ale jej to prosim nehovorte" :shock:
"Neverte všetkému, čo sa vám k vereniu predkladá" - Jan Amos Komenský
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa gangstro »

Ďakujem za pochvalu. Ale tie babenky čo sa nevyznajú robia ,,čísla". Lebo veľa ľudí sa tiež nevyzná a tie rečičky sa dobre počúvajú:)
Chcem len upozorniť -ak má niekto 3% zmluvu a chce ju deliť - či už pre výber peňazí, alebo že chce dať jednu niekomu z rodiny, nech tak urobí do 15.9.2011 - potom sa už dajú deliť len 2% zmluvy. A tí čo majú 3% úročenie - a budú chcieť deliť - prídu o 1% z úrokov.
peterflemin
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 24 06, 2012 1:22 pm

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa peterflemin »

Dobrý deň prajem každému! POTREBOVAL BY SOM SI RÝCHLO PORADIŤ!!!!
Idem brať tento týždeň pôžičku na kúpu bytu 40.000 €, ale neviem sa rozhodnúť, či si mám zvoliť PSS alebo hypotéku v banke Unicredit, kde majú najvýhodnejší úrok 4,5 % s fix na 5 rokov. V PSS ma presviedčali, že u nich je na 25 rokov trošku vyšší úrok (5,7 a po polovičke 4,7 %), resp. splátka, ale ktorá sa nemení za žiadnych okolností, čiže je garantovaná.(???!!!) Rozdiel medzi nimi je cca. 20 € mesačne. Preplatil by som pri tých úrokoch o 6000 € v PSS. Môže byť pravdou, že sa nemenia úroky počas tých 25 r, napr. keď sa ruší euro alebo priemerné úroky v bankách budú 8-9 %???? Hovorili mi v PSS, že pri zaplatení 50% sumy sa dá potom zobrať ďalší úver (stavebný), s 4,7% úrokom a teda aj s nižšími mesačnými splátkami. Takže reálne by som platil, len 20.000 € s nevýhodneným úrokom. Táto ponuka by mi aj vyhovovala, lebo zdedil som časť nehnuteľnosti, ktorú predáme a ostane mi cca 14.000 €. Zároveň mi ponúkali v Unicredit banke aj výhodné poistenie pre prípad smrti, invalidity a dlhodobej nezamestnanosti za 6,7 €. Prosím Vás o radu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Stavebné sporenie v PSS - skúmanie príjmu

Príspevok od používateľa Rado »

Vypočítať si celkové preplatenie a podľa toho sa rozhodni. Stavebné sporiteľne používajú lineárne splácanie, ale istinu začneš splácať až neskôr. Kľudne sa ti môže stať, že po desiatich rokoch budeš dlžný rovnakú sumu ako na začiatku. V banke sa splátka skladá z úroku a istiny, ktorých pomer sa postupne mení v prospech istiny. Zober do úvahy aj všetky poplatky.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"