Mesačné investície cca 2000€

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
PeterZ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ut 11 12, 2012 12:11 pm

Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa PeterZ »

Zdravím páni.

Čítal som nespočetne veľa článkov o investíciach, takisto dlhšiu dobu "špehujem" toto fórum.
Ide mi o pravidlné investovanie cca 2000€/mesačne. Mám slušný príjem a pravdupovediac ma bolí keď vidím to zhodnotenie 0,5% na mojom sporiacom účte v banke.
Chcel som stavať v mojom mestečku garáže, no pozemok je trvalo trávnatý porast a tie riešenice okolo toho všetkého ma odradili. Hlavne tí páni s červenou kravatou a ich súdružky.
Aktuálny plán je kúpa bytu so spolufinancovaním cez hypo a prenajímanie. Ako som spomínal, prečítal som toho viac ako veľa, no aj napriek všetkému by som do toho asi išiel. S kalkulačka a mojou bankou poskytnutým privátnym bankérom sme dospeli k super číslam. Byt by som dokázal splatiť cez zrýchlené splácanie za menej ako 3 roky. Za tú dobu by mi to urobilo úrok iba cca 1,95%.
Mnou (štedro) vysnívaný byt na prenájom by mi robil min. 10% výnos po dobu splácania, teda tých 3 rokoch. Samozrejme volaké to +/-. Neobsadenosť, atď. Jedná sa o TN alebo BB.
Proste by som chcel poradiť ako tie peniaze najlepšie zhodnotiť...

Ďakujem :roll:
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa Rado »

Ja by som prepočtom privátneho bankára neveril iba, že by mi tie výpočty ukázal na svojom byte resp. bytoch, ktoré prenajíma.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1437
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 781 times
Been thanked: 84 times

Re: Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa rmaly »

toz, to vyzera na Najlepsich idu za nami...

Inac nez sa rozhodnes, tak by som to vybral (asi z tej TB) a mrskol to (nez sa rozhodnes co dalej) aspon do mBank alebo Zuno na 2%...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa filip glasa »

Urob si v exceli výpočet IRR (funkcia XIRR). NIe je to úplne perfektné, ale na utvorenie obrazu výnosnosti investície to stačí. Riziká asi poznáš, ale aj tak zhrniem:
- riziko zmeny úroku hypotéky smerom nahor
- riziko zvýšenia neobsadenosti
- pokles ceny nájmov
- pokles ceny bytu

Zatiaľ si úspory daj na poriadny sporiaci účet s úrokom 1,6 - 2% (zuno, poštová, mbank). A choď sa pozrieť na obhliadky bytov. Sleduj inzerciu na prenájom - obe strany. A počítaj a počítaj.
Hlavne nekonaj zbrklo a daj tomu čas.
PeterZ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ut 11 12, 2012 12:11 pm

Re: Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa PeterZ »

Vďaka páni,

áno uhádli ste, TB :( Som moc pohodlný meniť ju.
Pracujem v zahraničí, takže ten byt je ešte len v štádiu rozhodovania... Keby úplne zabudnem na byt, je aj volaká iná možnosť. Existuje niekde sporenie s lepším úrokom (4-5-X%) pri takom obnose peňazí a pri pravidelných vkladoch? Je to reálne?
Raz mi finančák ponúkal, hádam sa nemýli, sporenie od AXA. Ukazoval mi ako si tam sporí jeden jeho klient (len medzi nami) a mal vážne dobrý výnos. Sporil skoro 3 roky a tie úroky z úrokov sa mi moc páčili. A to mesačne prispieval iba 50€.
Možno by sa mi páčilo mať výnos bez starostí... :lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa filip glasa »

4-5% na sporiacom účte už dnes nejde. Ani v Axa :D
To je už minulosť. Jedine 3-4% na termínovaných vkladoch. Málo, ale bez roboty. A úroky z úrokov tam samozrejme sú. Čo pri byte nejde urobiť.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa Istiach »

Ja by som to vrazil do pozemkov v napr v USA kde si "mozem" byt isty ze ma nevyvlastnia
PeterZ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ut 11 12, 2012 12:11 pm

Re: Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa PeterZ »

To je teda poriadna bieda s tými úrokmi :( aaach. No nič v marci bude doma mesačná dovolenka, tak hádam dovtedy nájdem volaký dobrý byt.
Každopádne ďakujem. Aj za tie pozemky v USA :lol: Alebo ak niekoho niečo fajn napadne... poteším sa.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2859
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 115 times

Re: Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa Rokosák »

Aj v USA sa pozemky ci budovy vyvlastnuju. Momentalne existuje zhruba 10,000 pripadov, kde sa kvoli tomu majitelia sudia s roznymi vladnymi subjektami. Vygugli si "eminent domain".
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa Biosko »

V niektorych veciach je USA este viac bezpravna ako Slovakia.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa Istiach »

Rokosák napísal:Aj v USA sa pozemky ci budovy vyvlastnuju. Momentalne existuje zhruba 10,000 pripadov, kde sa kvoli tomu majitelia sudia s roznymi vladnymi subjektami. Vygugli si "eminent domain".
Preto som dal mozem do uvodzoviek :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2859
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 115 times

Re: Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa Rokosák »

Aha! Uvodzovky som si nevsimol.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Peter Soldan
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 18 12, 2012 12:56 pm

Re: Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa Peter Soldan »

Pri investíciách sa za 2.000 EUR / mes dá investovať do rôznych investičných oblastí súbežne. Investovaním do pozemku alebo domu či bytu nemáš žiadnu diverzifikáciu a to by bola škoda. Práve riziká ktoré spomína filip glasa by sa dotkli celej investície. Pri výbere peňazí v zlom období vlastne nemáš možnosť voľby, ani možnosť čiastočného výberu. Preto by som išiel skôr do rôznych typov fondov, niečo do zlata a striebra (tiež sa dá vytvárať rezerva sporením) Čo sa týka bankových poradcov, polož si otázku kto ich platí? Ty či banka? Tak prečo by mali hájiť práve tvoje záujmy? Tú kalkuláciu na HÚ by som si sakra prepočítal. Poznám totiž viac ľudí čo prenajímajú byty a reálne na tom zarába asi 1 z 10tich aj to podinflačne a bez započítania prípadných škôd spôsobených nájomníkom.
Zuzanaaa
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 18 12, 2012 7:41 pm

Re: Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa Zuzanaaa »

Myslím že by bolo dobré poistenie, ide o to že zhodnotenie peňazí je isté, každá poisťovňa má TUM, pri investičnom poistení sa dá robiť aj prívklad, peniaze sa zhodnocujú, okrem toho sa vykrývajú riziká náhodných udalostí, darmo má človek dobrý príjem nikto nemôže povedať, že sa mu nič nestane, poistenie má veľa výhod, v prípade poistnej udalosti jeho vyplatenie nepodlieha daneniu, pri dožití sa peniaze dania iba na konci poistnej doby, dá sa určiť oprávnená osoba a nemusí človek čakať na dedičské konanie, myslím si že poisťovne sa chovajú zodpovednejšie ako banky, mám v nich väčšiu dôveru, pre jednorázové investovanie viem o produkte na 5 rokov do konca tohto roku viem dať sadzbu 3,75, danenie na konci, iba po piatich rokoch, chová sa to ako poistka a teda nepodlieha BSM a exekútorom, taký úrok reálne nedá žiadna banka, lebo keď si odrátame daň po každom roku tak nemôžu konkurovať.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Zuzanka, neviem ktora poradenska skupina ta vyvrhla do sveta, ale neprehanaj to so svojou namotivovanostou, lebo uskodis nielen sebe ale aj mnohym ludom okolo seba. Tu citaj clanok po clanku, najlepsie od konca a lepsie si nastuduj tie super produkty: http://cmorej.blog.sme.sk" onclick="window.open(this.href);return false;
antibankar
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut 21 08, 2012 12:19 pm

Re: Mesačné investície cca 2000€

Príspevok od používateľa antibankar »

peterz vidno že si už za vodou, tak to by si mohol pomoct rodine a tak. určite sa nedaš nachytat na super výhodné 10% a viac percentné výnosy ala BMG, všetko je to hra s číslami, sporiť nema zmysel kvoli inflácii, ver tomu čomu chceš, nič viac nič menej :)
matrixbanka.wbl.sk - poistenie investovanie
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"