II pilier - vyber DDSky

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
pepito
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi 07 12, 2012 12:17 am

II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa pepito »

Ahojte,

v súčastnosti riešim vstup do 2 piliera a chcel by som sa poradiť, ktorú DDSku by som mal osloviť. Podľa informácií aj na týchto stránkach je výber DSS +/- jedno, hlavne sa zamerať na indexový fond.
Neviem pretrváva tento názor aj naďalej? V súčasnosti sa v Allianzi najviac darí fondu Garant viac na http://www.asdss.sk/zhodnotenie-fondov

PS: ako spávcovská spoločnosť mi bola ponúknutá Allianz

Ďakujem za odpoveď
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa filip glasa »

Majú rovnaké stratégie +- rovnaké poplatky. Čiže je to takmer jedno. Pre človeka čo si chce riadiť svoje portfólio sám, by nebolo zlé vybrať DSS, ktorá ponechá aj do budúcna indexový fond.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa Tibor »

Nechcem byť zlým prorokom, ale myslím, že 2.pilier už dlho existovať nebude. Že ho vláda zruší s cieľom sanovať rozpočet.

Zatiaľ len pre piano užívateľov:
http://komentare.sme.sk/c/6629650/zruse ... urobi.html

A možno by som ešte pridal svoj názor za 2.pilier
http://pospisil.blog.sme.sk/c/304900/De ... liera.html
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa slimak »

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-5876900 ... om-pilieri" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak allianz behom kratkej doby - to sa asi neda - nedokupy do akcioveho fond akcie odchadzam z Allianzu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pockaj si na koniec januara a uvidis, ktora DSS bude mat indexove fondy
pepito
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi 07 12, 2012 12:17 am

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa pepito »

ja som to pôvodne chcel stihnúť ešte tento rok(lebo neviem od kedy počítajú vstup, teda od budúceho roka či nebudú počítať o rok menej, teda že som neskôr vstúpil) a druhá vec že je asi najvyšší čas tam vstúpiť, lebo mám 30, teda ak do vtedy nezrušia :)

ohľadom rozloženia všade ste spomínali, že 80% na indexový a zvyšok na iný fond a že indexový je z dlhodobého hľadiska najvýhodnejší, ale keď si zoberiem napr Aegon http://www.aegon.sk/sk/Home/Dochodok/Dochodkove-fondy/" onclick="window.open(this.href);return false; tak tam je najmenej výhodný, ostatné DDSky čo som prezeral tak sú na tom podobne

DDSky majú možnosť od januára ho zrušiť, ale môžu zmeniť napr aj v marci
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa filip glasa »

kombinácia dlhopisového a indexového fondu je najvýhodnejšia hlavne preto, lebo si s nimi človek vie sám navoliť pomer tried aktív. Kludne aj teda tých 20/80. Ale časovať trh, keď sú akcie drahé/lacné. Ak teda chce.
V aktívne manažovanom fonde bude vždy veľmi málo akcií z dôvodov politických aj z dôvodu emócií občanov.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

do konca januara je II.pilier otvoreny pre kazdeho bez rozdielu veku. Zamerne som nepisal aby si cakal dlhsie lebo neviem o tebe vobec nic, neviem ci odvadzas do Socialky, od kedy, jednoducho nic si o sebe nenapisal

fondy musis vzdy porovnavat z dlhodobeho hladiska a nie za par mesiacov. A uz vobec nie podla hodnoty podielov k nejakemu datumu.
pepito
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi 07 12, 2012 12:17 am

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa pepito »

oki rozšírim :)
začal som robiť po 18nácke cca 3 roky, potom 5 rokov výška a od vtedy robím. V súčasnoti všetko odvádzam do sociálky
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

no tak k tomu plati to co som napisal v tomto clanku: http://cmorej.blog.sme.sk/c/308835/Dobr ... liera.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ďalším pozitívom je otvorenie vstupu do druhého piliera pre každého kto je mladší ako 35 rokov. Nikto už nebude vstupovať povinne a nie je už ani lehota na vstup do X mesiacov odkedy ste začali pracovať (... odkedy ste začali byť dôchodkovo poistený). ... dúfam, že toto tvrdenie nebudem musieť opravovať.

Vysvetlím: okrem toho, že ten zákon nie je písaný ľudskou rečou, osobné vymedzenie dôchodkového sporenia (koho sa druhý pilier týka a koho nie) je rozhádzané v troch paragrafoch. Suma sumárum, zistiť čo vlastne básnik zamýšľal, nie je až také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. No aj keď som si oči trikrát pretrel a aj Ľuda Kaníka som sa spýtal, či dobre vidím, tak to stále vyzerá tak, ako som napísal: ak ste mladší ako 35 rokov, môžete do II. piliera vstúpiť kedy chcete. Ale napríklad taká AXA to pochopila trochu inak (aspoň to tak vyzerá z prehľadu zmien, ktorý posielali), takže uvidíme. Ale myslím, že mám pravdu :)


tak skus pogooglit ci k tomu niekto zodpovedny odvtedy nenapisal nieco viac. Ak nieco najdes, napis aj nam nech vieme.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

k II.pilieru som vypotil dva clanky:
http://cmorej.blog.sme.sk/c/318282/Dobr ... ilier.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://cmorej.blog.sme.sk/c/318813/Ako- ... tupit.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa filip glasa »

Glasa napísal:
Niektorí občania z druhého piliera vystupujú. Oligarchovia práve naopak. Nedali na dobré rady pána Muňka a do druhého piliera vstupujú. Akcie spoločností Tatry mountain resorts a Best hotel properties, ktoré ovláda skupina J&T, sú od minulého roka vo fondoch DSS Poštovej banky.

Čítajte viac: http://glasa.blog.sme.sk/c/318861/Oliga ... z2IgSifN00" onclick="window.open(this.href);return false;
George Stobbart
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Po 02 07, 2012 12:20 pm

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa George Stobbart »

Zdravím,

Na stránke VUB Generali som našiel informáciu: "Po 01.01.2013 budú môcť do 2.piliera vstúpiť osoby, ktorým vzniklo kedykoľvek prvé dôchodkové poistenie a ku dňu podpisu zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení majú menej ako 35 rokov."

Znamená to, že keď mám 26 rokov a odvádzam do Sociálnej poisťovne (pracujem 2 roky), môžem vstúpiť do II. piliera aj po 1. januári? Už som obvolal niekoľko DSS a stále neviem, ktorú si z trojice VUB Generali, AXA, AEGON zvoliť kvôli indexovému fondu. Keďže predpokladám, že to bude definitívne známe až neskôr, ktorá DSS ponechá indexový, tak by som sa asi uzatvoriť zmluvu do konca januára neponáhľal. Alebo mám vstúpiť do hociktorej zo spomínaných a neskôr prestúpiť?

Ďakujem za info
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vstúp do hociktorej z nich - neskôr môžeš bez problému prestúpiť. Podľa toho ako DSSky v tomto roku zmenia fondy aj portfóliá.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Ale ak neuplynie od vstupu aspon rok, tak bude musiet zaplatit za zmenu 16eur. George, je to tak ako pises. Vstup do 35 je volny .. len mi je zahada ci to tak spravili umyselne alebo omylom .. lebo ani poslanci poriadne nevedeli co schvalili a aj niektore DSS boli z toho prekvapene

Filip, idem si precitat tvoj clanok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa filip glasa »

No sak prestupi o rok - skor aj tak nebudeme vediet ako sa tie fondy vyvrbia. Oni preda nemozu len tak vypredat portfolio a nakupit nove papiere. Ak buud menit portfolia, tak budu pomaly rozpredavat stare papiere a pomaly dokupovat nove.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Filip, super clanok .. prinutil si ma editnut ten moj
George Stobbart
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Po 02 07, 2012 12:20 pm

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa George Stobbart »

ďakujem, tak teda ešte chvíľku počkám
pepito
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi 07 12, 2012 12:17 am

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa pepito »

Ahojte chalani,

podľa horeuvedených článkov čo som čítal je dobré sa vyhnúť DSS Allianz a Poštovej banke. Zo zvyšných máte nejaký typ? Začiatkom januára, keď som sa o toto viac zaujímal, tak som rozmýšlal nad Aegon.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak už si v II. pilieri, tak pockaj s vyberom. Ak este nie si, vyber si lubovolnu a o rok ju mozes zadarmo vymenit.
pepito
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi 07 12, 2012 12:17 am

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa pepito »

nie ešte niesom, tento týždeň chcem do niektorej zájsť
puma08
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 29 01, 2013 1:39 pm

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa puma08 »

takze aku kombinaciu fondov odporucate po 31. januari ? Som v AXE, ako by som si mal teda nastavit fondy ? Dakujem
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa filip glasa »

ked sa nevies rozhodnut tak daj 50% do indexoveho a 50% do dlhopisoveho. Je jedno v ktorej DSSke. Ak by indexovy Axa zrusili, tak lahko prestupis do inej.
puma08
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 29 01, 2013 1:39 pm

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa puma08 »

OK...indexovy z nich teda vychadza najlepsie ? je, ale najviac rizikovy vsak ? aj ked o nejake velke prachy nejde, takze to je fuk...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa filip glasa »

je rozikovejsi, ale prave preto si to das 50/50 s dlhopisovym.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa slimak »

Ja som si dal v auguste 70% do garantovaneho a 30% nechal v indexovom. 70% v garantovanom - dlhopisovom mi nezarobilo nic.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ten dlhopisovy ani nema zarabat - ten je tam na to, aby si peniaze nestratil. Zarobi priblizne tolko co sporiace ucty (minus poplatky).
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa slimak »

filip glasa napísal:Ten dlhopisovy ani nema zarabat - ten je tam na to, aby si peniaze nestratil. Zarobi priblizne tolko co sporiace ucty (minus poplatky).
Ale mne nezarobil ani euro. Index 70(v tomto roku 20). U zeny v akciovom ma tam viac penazi dal tiez 15 euro.
Ten dlhopisovy co som tam preraba na inflacii.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa filip glasa »

na inflacii prereba vsetko - aj vklady v banke.
puma08
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 29 01, 2013 1:39 pm

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa puma08 »

Ty to mas ako Filip percentualne ? :)
inak ked som mlady (24 rokov) tak to nemusim hrat az tak na garantovany fond nie ? aj tak vlastne nikto nevie ako dlho tie peniaze v II. piliery budu moje.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

precitaj si toto: http://www.asdss.sk/3432" onclick="window.open(this.href);return false;
Je to zatial asi najlepsie odovodnenie ake som zatial cital pre tvrdenie, ze mlady clovek, dokonca aj rizikovo averzny, by mat mat vacsinu penazi v indexovom fonde.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa filip glasa »

ked si mlady, tak to este neznamena, ze dobre znasas volatilitu. Ale precitaj si tieto tri podrobne clanky o vynosoch a riziku akcii:

dlhodobe-investovania-akciova-premia

dlhodobe-investovania-historicke-vynosy

riziko-pri-dlhodobom-investovani
puma08
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 29 01, 2013 1:39 pm

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa puma08 »

Ok, dakujem popozeram to...
Inac Peter pisal si, ze aj ty mas II. pilier v AXE, kde v tom ich web rozhrani vidim nejake zhodnotenie jednotlivych fondov (myslim konkretne mojich penazi) ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa filip glasa »

Konkretne tvojich penazi asi uplne presne neuvidis, lebo ten vynos sa pocita tak nestastne ze az no. Kazdy si to musi presne prepocitat sam. Vyvoj dochodkovej jednotky je len orientacny (kvoli poplatkom a kvoli tomu, ze nevyjadruje kedy si za kolko z vyplaty nakupil).
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ja som to tam nikdy nehladal, takze neviem ani ci tam nieco take je
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa filip glasa »

Čo sa stane keď nás presunú do garantovaného fondu, lebo sme neposlali DSSke návratku? Nič.

http://glasa.blog.sme.sk/c/324765/Penia ... teraz.html" onclick="window.open(this.href);return false;
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa slimak »

No nic ako nic.
http://www.asdss.sk/zhodnotenie-fondov" onclick="window.open(this.href);return false;

Neviem, ci to je len tak. Nie je to podobne ako ked DSS vypredali akcie v minimach? Len zhodou okolnosti teraz vyhodili ludi po 4 rocnom raste,ale s inymi aktivami, niekam inam - co negarantuje(negeneruje) nic? Z dlhodobeho hladiska to moze mat pre zmysel II.piliera este horsi dopad ako Madejova novela?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa filip glasa »

ale ake akcie teraz vypradaju? ved v akciovych fondoch akcie nie su.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa slimak »

filip glasa napísal:ale ake akcie teraz vypradaju? ved v akciovych fondoch akcie nie su.
Vo VUB niesu, v Alianzi nejake su 10%. Ked z alianzu akcioveho utecie 90% akcionarov , tak nic vypredavat ani nebudu musiet a dosiahnu hned 80% akcii. Keby dnes bola situacia presne podobna ako pred 4 rokmi - ti ludia opat pridu o svoje peniaze pred 4 rokmi to bolo 8% a dnes ,je presne legislativne podobna vec. Rozdiel je len to ,ze ich nevyhadzuju pri stratach. A ludia mohli poslat navratku. Dlhodobo to ma ale horsi dopad na cely II.pilier. Ti ludia 80% budu mat znehodnotene vklady.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: II pilier - vyber DDSky

Príspevok od používateľa filip glasa »

nebudu mat znehodnotene vklady lebo tych akcii v akciovych fondoch nikdy vela nebolo a cely cas bolo lepsie sporit v dlhopisovych fondoch, ktore zarobili najviac.
Presne toto je dovod, preco to preklopenie do dlhopisovych fondov nie je vobec problemove:
Vo VUB niesu, v Alianzi nejake su 10%.
To je tak malicky pomer, ze to nicim nepohne a nijako negativne nebude posobit. Keby tam bolo 20, 30, 50% akcii tak by sa dalo hovorit o niecom vaznom. Ale toto su fakt drobne.
Doteraz boli akciove fond tak konzervativne, ze bolo uplne jedno ci si v akciovom, zmiesanom alebo dlhopisovom. Preto nie je vobec problem to, ze sa zrazu vsetci presunu do dlhopisovych.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"