Royal Bank of Scotland

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Věcný argumenty a Ladis - to přece nende dohromady. :wink:
Faidron
Silver Member *
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Po 19 03, 2007 2:23 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Faidron »

To by som rad vedel preco to ten Ladis stale tlaci do HBOS. Mozno preto ze tu banku ma kupenu a chce aby sa akciam darilo. Tato banka ma velke problemy, vzdnikla spojenim dvoch bank a neviem ci tam neostal stary skostnateny manazment, pretoze povedzme si pravdu samotna Barclays casom moze tuto banku kupit.Ladis guru investment, by mal radcej ludi odporucat na akcie HSBC, lebo akcia BNP paribas Dexia je o hodne, ale hodne lepsi ako HBOS.

S RBS to ide dole z kopecka, len sa cudujem jednej veci. Kto to stale predava?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa filip glasa »

banku ma kupenu a chce aby sa akciam darilo
no neviem čo by Ladis týmto dosiahol :-) nebudú ho nasledovať milióny aby to pohlo cenou.

Dexia je dobrá. Stojí za zváženie. Akurát sa tvári podhodnotene medzi bankami už roky. Tak nejaká šprintér to nebude.
Používateľov profilový obrázok
Larus
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Ne 26 08, 2007 10:57 am
Bydlisko: jih ČR

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Larus »

Honzajs napísal:Vím, proč se bankám vyhýbám.
Je to tady off-topic, ale napadlo mě, jestli přílišná znalost nějakého oboru nám neznevýhodňuje investice do něj. Zhruba v tom smyslu, jako se ví, že čím vyšší má člověk vzdělání, tím méně se mu chce podnikat - vidí totiž více rizik, než ňouma se základní školou (ti šťastnější ňoumové potom ovšem mají více peněz :-)). Honzajs jako cifršpion moc dobře ví, co všechno se dá schovat do rozvahy banky a ví, že se to pořádně nedá rozlousknout, tak se jim vyhýbá. Já bych zase nikdy nekoupil malou biotech akcii. Věcí, které se tam mohou "podělat" je víc, než těch, které se mohou povést, vidím to v práci každý den. Co myslíte, kecám z hladu?
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Něco na tom bude. Taky si často říkám, estli nakonec nevydělá nejvíc štmagast 4. cenové, kerej všecko vrazí do fondů a o nic víc se nestará. :wink:
peterle
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 19 11, 2007 10:26 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa peterle »

Ja sa chcem spytat kde a kedy mi pridu tie dividendy z nakupu RBS. Ak nakupim dnes cez brokerjet tak za par dni mi pridu na ucet u brokerjetu a budu chodit kazdy rok, alebo ako to je? Myslim ze je spravny cas na nakup co poviete?
Jano1
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2007 2:34 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Jano1 »

Ferin 007, nakoniec máš pravdu o tých investoroch z 4. cenovej skupiny.
Používateľov profilový obrázok
Larus
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Ne 26 08, 2007 10:57 am
Bydlisko: jih ČR

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Larus »

to peterle: Když dnes koupíš RBS, tak ti první dividendy přijdou až v červnu 2008, rozhodný den pro interim dividendu (zálohu na roční dividendu) 2007 byl 15 Aug 2007 (podle webu banky). Termín definitivní dividendy není ještě oznámen, ale vloni byl rozhodný den v březnu a výplata v červnu. Dividendy ti budou chodit pořád, dokud je RBS bude posílat. Nemusíš pro to nic dělat, krom toho, že musíš mít v rozhodný den nakoupeny akcie.
peterle
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 19 11, 2007 10:26 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa peterle »

Dakujem Larus som rad ze sa najde niekto kto mysli aj na zaciatocnikov, pekne vysvetli poradi a nezacne sa vysmievat. Vazim si toho :)
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Ladis »


Banky Britanie posilaji dividendy po castech 2x rocne
a ja si myslim , ze kdo koupi akcie pocatkem roku leden-unor , dostane oboje casti dividend
a kdo koupi akcie az v cervenci , dostane jen 2. cast dividendy.
Ja si nemyslim , ze 2. cast dividendy napodzim dostane jen ten , kdo koupi akcie uz pocatkem roku.

Totiz na webstrance RBS je kazdy rok 2x RECORD DATE , v breznu a v srpnu
tedy bude vysetrováno 2x rocne , kdo má akcie v RECORD DATE , aby dostal 1. nebo 2. cast dividendy
= http://www.investors.rbs.com/investor_r ... vidend.cfm
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Faidron
Silver Member *
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Po 19 03, 2007 2:23 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Faidron »

pozor 6.12. 2007 cakame na spravu o hospodareni banky a akcie v ten den moze pekne posilnit pocitam 8%. nakupujte kto ma za co!
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Ladis »

Ve stredu byl krasnej "signál koupit" u bank a tak jsem propadl panice a nakoupil vsechny 3 moje banky Britanie a pretahl konto do minus 2000 euro.
Pocital jsem dividendy po zdanění na rok 2008 a snad dostanu od všech mých 13 akcií ( jen 14. akcie Sun nemá dividendu ) roku 2008 dividendy 4356 euro , to je 363 euro na měsíc.
Já si ale nechám na stálo jen akcie bank a ty maji dividendy pro mne roku 2008 jen netto 3246 euro , to je 270 na měsíc.
A vcera vecer mne napadlo , že už neni žádná muzika v akcii (DO ) Diamond Offshore Drilling pri P/S 6,1 , tedy jsem DO dnes v 9.37 hod. za 76,75 euro 60 kusu na burze Frankfurt prodal =
= http://aktien.wallstreet-online.de/3472.html
a mám zas 2500 euro na konte volných.
seven
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 4 times

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa seven »

Faidron, dobry odhad tych 8%! Dobre spravy.
Po vyberani ziskov asi nieco prikupim.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/7130161.stm

http://www.finanznachrichten.de/nachric ... 630949.asp
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Ladis »

Mervyn King snížil dnes úroky o 0,25% , tedy akcie v Británii porostou, než zase spadnou.
The Bank of England cut its key interest rate by a quarter percentage point to 5.5 percent on Thursday after growing signs that the economy is slowing.
Bank of England Governor Mervyn King acknowledged earlier this month that tighter credit conditions may curb household demand, a sentiment reinforced on Thursday.
Jeden korespondent mi psal, že koupil RBS za 5,40 euro a protože jeho cíl je udělat +20% za rok, už má dnes za 14 dní +20% s akcií RBS při 6,50 euro.
Obrázok
Naposledy upravil/-a Ladis v Št 06 12, 2007 3:57 pm, upravené celkom 2 krát.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
seven
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 4 times

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa seven »

ciastocne mas pravdu Ladis. Ak to berieme ako zaciatok znizovania urokov tak by to malo podporit akciove trhy. Na druhej strane tym libra voci euru asi poklesne. Dobre pre RBS je aj to, ze vela klientov z tej skrachovanej banky skocilo k RBS. Bu bu bu na trhu nehnutelnosti v Britanii bude este hybat psychologiou davu.

Uvidime ako sa pobiju medvedi a bykmi. Vsak inak by to bola nuda no nie?
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Ladis »

:shock:
Jeden korespondent mi psal, že koupil RBS za 5,40 euro a protože jeho cíl je udělat +20% za rok, už má dnes za 14 dní +20% s akcií RBS při 6,50 euro.
Nejnižší kurz byl 5,34 euro , dne 22.11.2007
Obrázok
Royal Bank of Scotland / burza Frankfurt , SMA 38 zelená , SMA 200 žlutá
Naposledy upravil/-a Ladis v Št 06 12, 2007 4:30 pm, upravené celkom 5 krát.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Já se obávám, že pokud mě paměť neklame, na 5,40 to vůbec nesestoupilo. :roll:
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Ladis »

Barclays ................... HBOS ................... Royal bank of Scotland :
Obrázok Obrázok Obrázok
Vrcholky v grafech se spojí liní a jakmile kurz vystoupí nad linii ,
bude to vypadat , že se trend klesající změnil v trend rostoucí.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Ladis »

Royal bank of Scotland vydela letos 10 miliard liber a tim prekoná ocekávání analytiku.
V krizi prý ztratila banka jen 1,25 miliard liber , to je mene , kdyz analytici ocekavali 2 miliardy.
V kancelari Morgan Stanley jsou dnes ti nejvetsi pesimisti nebo lhári ? a podvodníci ? a proto
jejich doporuceni k akcii RBS je "prodat".
A protoze uspech s akciemi má ten , kdo koupi akcie levne od firem s rostoucim ziskem i rostouci dividendou
a dela opak toho , co analytici doporucuji , musí korektní doporucení k akcii RBS , RYS ,
musí zníti "koupit" a 50 let nonstop drzet , jen pro dividendy.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Faidron
Silver Member *
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Po 19 03, 2007 2:23 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Faidron »

Ano ladis, ale to tych 10 mld je nic v porovnani s tym ake zisky tuto banku cakaju v roku 2009. Neviem ci je nejaky investor ktory sa odporucanim analytikov riadi. osobne to nepotrebujem a je to len zalezitost spekulacie. Oni si robia svoje analyzy, svoje. A preco uz nekupujes Ads?
janula
Silver Member *
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa janula »

a aky je teda predpoklad zisku na rok 2009?? predpokladam, ze v skutocnosti slo o preklep (alebo ako by to bolo mozne odhadovat zisk na dva roky vopred)??
Faidron
Silver Member *
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Po 19 03, 2007 2:23 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Faidron »

predpoklad zisku na rok 2009 je cierna skrinka. Je ho mozne len odhadovat, ale to ja predpokladam:
<pre>
Welcome to abnamro.com/future

ABN AMRO has begun a new and exciting chapter in its history. This will be about a focus on growth, investing in the businesses of ABN AMRO and growing them to their full potential, creating jobs, improving service and delivering value for shareholders.

"…this is about growth. We need people to do that"

Sir Fred Goodwin, RBS EGM, August 10th 2007
</pre>
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Honzajs »

RBS hrozí podkapitalizace, zřejmě bude muset vydat další akcie, aby splnila pravidla kapitálové přiměřenosti. Nebo se bude muset zbavit části svých aktiv.
http://www.ft.com/cms/s/0/8ec93c1c-a91d ... fd2ac.html
pav_12000
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Po 01 01, 2007 1:36 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa pav_12000 »

Honzajs napísal:RBS hrozí podkapitalizace, zřejmě bude muset vydat další akcie, aby splnila pravidla kapitálové přiměřenosti. Nebo se bude muset zbavit části svých aktiv.
:?: Jaký to podle Tvého názoru bude mít dopad na cenu akcií a v jakém časovém horizontu to předpokládáš? :?:
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Honzajs »

O časovém horizontu se nemluví, ale nebude to moc slouho, podle mne.
Co se týče ceny akcie, ta se skládá z mnoha faktorů, dopad jedné události těžko specifikovat.

Lze však spočítat dopad na EPS, P/E a dividendu:
Kapitalizace nyní cca 44 mld GBP. Posle článku chybí 5,8 mld GBP. Má se jednat o emisi s předkupním právem pro stávající akcionáře, ta se obvykle dělá za cenu o cca 10% menší než je aktuální tržní cena akcie. Dojde tak k navýšení počtu akcií o zhruba 15%, což povede k odpovídajícímu poklesu EPS a zřejmě i dividendy a akcii.

Pokud se banka rozhodne prodávat aktiva, tam vše závisí na tom, co a za kolik bude prodávat.
Pokud to bude banka řešit podřízeným dluhem nebo něčím podobným, bude vše záviset na podmínkách.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Honzajs »

RBS shání hotovost jak se dá, třeba zpětným leasingem budov s pobočkami.
To podle mne potvrzuje problémy banky s likviditou.

http://www.reuters.com/article/bankingF ... 9220071224
ricmund
Gold Member **
Príspevky: 363
Dátum registrácie: Št 12 07, 2007 2:24 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa ricmund »

Není už pomalu čas začít banky nakupovat??? Je několik důvodů proč ano. Za prvé je to, že už dostali na zadek celkem slušně. Za druhé riziko, že se ještě "něco" vytáhne je podle mě čím dál menší i když určitě se to bude ještě dít. P/E u bank je celkem luxusní. No a v neposlední řadě, čekat na úplné dno je asi chiméra i když je tu jeden takový, který ví kdy ;). Proč ne. To je jesné, že to může být hlavně pořád málo a kromě zmiňovaných CDO, v současné době ještě kreditky.
jeden výtažek: "Společnost Citigroup (C) možná sníží výplatu dividendy až o 40% kvůli odpisům k cenným papírům CDO v hodnotě až 18,7 mld. USD v 4Q, odhaduje to broker, Goldman Sachs. Broker původně odhadoval odpis okolo 11 mld. USD. Investiční banka Merrill Lynch podle brokera odepíše 11,5 mld. USD a J.P. Morgan Chase 3,4 mld. USD."
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Honzajs »

Nevěřím, že dosud zveřejněné ztráty bank jsou konečné. Ty největší jsou podle mne teprve před námi a ceny bank mají podle mne své dno ještě daleko (časově) a asi i hluboko (dolarově, procenta si netroufám odhadovat) před sebou.
ricmund
Gold Member **
Príspevky: 363
Dátum registrácie: Št 12 07, 2007 2:24 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa ricmund »

Tak tohle neustojí celý kap. trh. Pokud máš pravdu min. z 50% tak to je jasná recese!
Faidron
Silver Member *
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Po 19 03, 2007 2:23 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Faidron »

To co Honzajs pise nie je nicim podlozene. JBP, jedna baba povedala. Taketo prispevky nemam rad niekto nieco hodi na zaklade nejakeho myslenia. Myslim, si nieco lebo... a na zaklade tohoto. Po pade bank pride 3 svetova vojna. Hovorim nieco exaktne co tomu nasleduje. Kriza sa netyka len niektorych bank, ale sektora celkovo. Bez ohladu na vysledky je celkovy utlm v akciach kazdej bank na likvidnom trhu pozorovany v case cca 9 mesiacov. Akcie sa nakupuju postupne ricmund, pretoze dno je len tazke odhanut!
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa filip glasa »

jeden neexaktný príspevok a la JBP:
Faidron napísal:Ano ladis, ale to tych 10 mld je nic v porovnani s tym ake zisky tuto banku cakaju v roku 2009.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Honzajs »

Faidron, jaké budou ztráty bank uvidíme časem. je dostupné dost velké množství analýz, názorů...
Já tvrdím, že z dnešních necelých 100 mld ztrát bank bude do konce příštího roku minimálně dvojnásobek. A MYŠLENÍ je základ...

Faidron, sám jsi psal:
Ma vyznam tu davat dlhe clanky? Normalne sa to robi tak ze sa napise linka kde dany clanok je publikovany. preco to robis? Alebo v skratkosti vysvetli o co v tom clanku pisu? Vsak o tom je forum precita jeden nemusi citat dalsich 1000 Ludi. Setrime papier. Chovaj sa ekologicky.
Proto sem ony analýzy nedávám, linky dát nelze - jsou placené / zaheslované a kopírovat sem 50 stran textu by se Ti taky nelíbilo. :wink: Takže jsem jsem dal svůj stručný závěr z těchto analýz: ZTRÁTY BANK DALEKA NEJSOU KONEČNÉ

A pokud chceš kratší shrnutí, začni zde:
http://news.goldseek.com/GoldenJackass/1198779132.php
Faidron
Silver Member *
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Po 19 03, 2007 2:23 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Faidron »

Ja zase si o nemyslim, ta polovica je vlmi pesimisticky odad. Banky sa casto snazia o seriozne informovanie hlavne k svojim shareholders, lebo Enron nebol tak daleko. Polovica nemoze byt len z toho hladiska, ze su kontrolovane statom a tie banky su potrebne k fungovaniu ekonomiky. Nazory nie su len pesimisticke ale aj optimisticke. pesimizmus je castokrat nastroj na ...
Je takzvana kapit. primeranost cize uz teraz maju velke banky problem cca RBS, Banky odpisu straty a ide sa dalej. Tak ci onak je tu to stare Deja Vue.
Napriklad Ladis radi banky kupovat tak to robia aj ini top 10 investors.
Ty si to myslis, ja si myslim, opak, Ak tak chod (presvedceny?) na sort sale.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Honzajs »

Tuhle debatu rozsoudí až čas.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Honzajs »

SUMÁRNĚ, PROČ JSEM PESIMISTA OHLEDNĚ BANK:
něco už tu bylo napsáno

Já ale zastávám názor, že problémy bank se ještě zvětší a rozšíří i mimo sektor subprime hypoték do sektoru prime hypoték, o derivátech nemluvě...

Podle mne má J. Willie z velké části pravdu
http://news.goldseek.com/GoldenJackass/1198779132.php

PROČ HO ZASTÁVÁM:

Ať už jste si toho vědomi či ne, vaše peníze pravděpodobně přicházejí do styku s deriváty. Velké společnosti je používají, zajištěné fondy jsou na nich postaveny, banky je používají. Ale jenom pár lidí jim skutečně v plné šíři rozumí (já si tento nárok nečiním). Díky počítačům jsou totiž konstruovány více a více komplexní modely.

Derivátové obchody jsou klasickým příkladem hry s nulovým součtem, tedy situace, kdy to, co jedna strana vydělá, druhá musí prodělat. Také se o nich tvrdí, že zmenšují riziko. Globálně vzato to podle mne není pravda. Pokud se někdo rizika zbavuje, někdo jiný ho musí na sebe (za úplatu) převzít. Deriváty tedy spíše převádějí riziko ZA ÚPLATU na jiné osoby.

Celkový objem derivátů se ve světě odhaduje na více než 400 biliónů USD, tedy cca řádově více, než je globální roční GDP. Velké množství derivátů je v portfoliích bank (nejvíce u JP Morgan, Bank od America či Citigroup) a hedge fondů.

Tyto deriváty či jiná nelikvidní aktiva (třeba CDO) jsou často oceňování stylem "priced to model", což je podle mého další zárodek potenciálních velkých problémů. To je podobné, jako slavné drahé kameny v zástavách českých bank počátkem 90. let minulého století. Jde o velmi komplikované modely. Nedávno zabralo ocenění derivátového portfolia společnosti Fannie Mae téměř celý rok.

Proto jsou banky a ostatní finanční instituce nyní nově nuceny členit své pozice do 3 skupin podle toho, jak je oceňují: zda mají finanční instrumenty stanovenu cenu na veřejném trhu (Level 1), zda mají cenu stanovenu s protistranou (Level 2) či zda dokonce žádná objektivní tržní cena neexistuje a instrumenty jsou oceněny jenom interním modelem banky (Level 3). Pro opravdové zájemce: jde o FAS 157.

Některé banky (např. Goldman Sachs či Citibank) mají v cenných papírech oceněných pouze vlastním modelem bez jakékoliv skutečné tržní ceny (Level 3) větší nmožaství prostředků, než je jejich vlastní kapitál!! Tomu neříkám bezpečná banka.

Dalším problémem bank je také skutečnost, že BANKY MOHOU REÁLNĚ TRATIT I NA PAPÍROVĚ ZISKOVÝCH POZICÍCH. To je možné proto, že pouze cca 1/10 jejich derivátových pozic jsou kontrakty obchodovatelné na burzách. Zbylých 90% jsou kontrakty uzavřené přímo s jiným subjektem a jejich plnění je tak závislé na solventnosti protistrany. Jestliže z důvodů špatných investic zkrachuje protistrana, banka nemá jak realizovat své zisky a utrpí reálnou ztrátu, i když dosud vykazovala papírový zisk (t.j. stála na správné straně spekulace).

!!!!
Ke dnu tak paradoxně může být i banka, která investovala správně, ale její protistranou byli ti, co investovali velmi špatně (ztrátové kontrakty výrazně převyšovaly ty ziskové).
!!!!

Pokud i přes výše uvedené chce někdo investovat do bankovních akcií doporučuji u bank důsledně porovnávat výsledovku a cash flow, může to mnohé napovědět - jejich nesoulad by znamenal varovný signál, že zisky mohou být jen na papíře díky kouzlům s oceňováním těchto černých skřínek a nebude z čeho vyplácet dividendy, nebo si na jejich výplatu bude banka muset dokonce půjčit.

Nesplácení kreditek roste - další potenciální problém pro banky

V poslední době narážím na informace (mimo jiné o tom psal i Wall Street Journal), že banky uzavírají obchody s hedge fondy a vyvádějí ze svých rozvah riziková aktiva. Hedge fondy ale mají možnost je zase po určité době (nejčastěji po roce) vrátit zpět. Na mne to působí tak, že banky se snaží odsunout ztráty v čase v naději, že za rok bude jiná situace a ztráty pak nebudou již tak vysoké.

Cílem těchto operací je podle mne snaha o řízení kvartálních výsledků, aby měly banky možnost vykázat zisky a tvrdit, že jsou z nejhoršího venku. Pokud se dostaví pozitivní výsledky, tipuji, že to bude jenom dočasné a za 3-4 kvartály se ztráty opět objeví. Pokud by tedy došlo k růstu bankovních akcií, doporučuji využít případné rally k vyklizení bankovních pozic.

Objevují se problémy se realizací zástav:
http://financialsense.com/editorials/en ... /1124.html

Pokud banky nebudou schopny dosáhnout na zástavy v případě problémů klientů se splácením, hrozí následující:

a) pokles zisku spojený s výrazně vyšší potřebou tvorby opravných položek
b) v případě ztrát pak pokles vlastního kapitálu banky
b1) ztráty budou relativně malé, pak to budou "jen" ztráty bank a investorů
b2) ztrát budou velké, vlastní kapitál klesne pod limit požadovaný centrálními bankami. Potom nastane rachot - buď navyšování kapitálu emisemi dalších akcií a s tím spojené ředění stávající akcionářů a pokles bankovních akcií - ještě ta mírnější varianta.
Pokud by však investoři nebyli ochotni upsat další akcie, banky by musely snížit svá aktiva - přestat poskytovat půjčky, žádat splacení kde to jen jde... Tento poslední scénář je černou můrou centrálních bank.

Řekl bych, že právníci bank mají teď o zábavu postaráno.
Obávám se, že varianta b2) nastává, vždyť velké banky získávají kapitál od Sovereign Wealth Funds za ne moc výhodných podmínek.

Neodpustím si ještě jednu poznámku:
Často se v tisku objevují následující zprávy: Fed napumpoval do ekonomiky X miliard dolarů. Za poslední 2-3 měsíce to už bylo celkem XY miliard.

Bacha na ně, neříkají celou pravdu. Fed (a ECB) používají REPO operace, tedy půjčky s různou dobou splatnosti, které jsou banky povinny splatit. O tyto splátky je pak třeba snížit uváděnou částku a teprve nesplacený ROZDÍL je to, co centrální banky skutečně napumpovaly do ekonomiky.

Poslední příklad:
Fed oznámil, že v předvánočním týdnu pustí do ekonomky dalších 40 miliard USD. ALE, ve stejném týdnu bylo splatných 39 miliard minulých operací, takže reálně Fed pouští do ekonomiky jen 1 miliardu. Nic moc.

Takže bacha na velké částky v novinách, vše je třeba ověřovat

Fed + ECB + další CB budou mít starostí až nad hlavu.

Podle mne budou i nadále postupně vypadávat z bank či jiných finančních institucí jeden kostlivec za druhým.


Faidron, stačí takhle?

P.S:
Takhle souhrnně jsem si to sepisoval primárně pro jiný účel, ale když už to mám hotovo, dám to sem i na http://www.investujeme.cz/?object=topte ... sekce=0020
Faidron
Silver Member *
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Po 19 03, 2007 2:23 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Faidron »

Hej tak to je uz ina kava. Staci.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Honzajs »

SOUČASNÉ EPICENTRUM PROBLÉMŮ

Podle mne je třeba bedlivě sledovat dění kolem firem ACA Capital, Ambac a MBIA. Jejich rating je stále AAA, ale ratingové agentury před Vánoci dali negativní výhled. Rating ACA Capital byl nedávno skokově změněn z AAA na CCC. Pokud by k podobnému kroku došli i v případě těchto firem, bankovnímu sektoru jako celku hrozí ztráty v řádu 200 MILIARD USD.

Výše zmíněné firmy totiž pojišťují bankám a jiným investorům jejich derivátové pozice. Banky jsou také významnými jejich vlastníky.

Proto jsou výše jmenované firmy horkým kandidátem na velkou záchrannou operaci Fedu a dalších velkých bank. Jinak má bankovní sektor takové problémy...
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Faidron a spol.: Jaxte na tom? Držíte dál? Dokupujete? Já držím, ale banky si už dokupovat netroufám. Doufám, že se aspoň trošku zhojím na dividendách.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak ma napadlo, ze keby si bol long/short na bankach, tak z rastu a poklesu mas sice nulu, ale ostane ti dividenda. Ale asi je to blbost.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Royal Bank of Scotland

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:tak ma napadlo, ze keby si bol long/short na bankach, tak z rastu a poklesu mas sice nulu, ale ostane ti dividenda. Ale asi je to blbost.
ked si short tu dividendu zaplatis tiez :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"