Zrusenie stavebneho sporenia

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
erinaceous
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 12 11, 2012 8:29 am

Zrusenie stavebneho sporenia

Príspevok od používateľa erinaceous »

Ahojte,

Mam par otazok ohladom mojho stavebneho sporenia - do PSS sa tak skoro nedovolam (najskor v stredu) a mozno Vase odpovede pomozu aj inym. Stanovisko PSS mozem pridat v stredu - ale uz dvakrat sa stalo, ze mi nepovedali vzdy 100% pravdu.

Mam doma zmluvu zo dna 26.9.2013 pre Stavebne sporenie v ramci vtedy aktualnej promo akcie - 3%. V roku 2013 a 2014 som na sporenie vlozil optimalnu ciastku kvoli statnej premii. Cielovu sumu v zmluve mam 10k EUR, vstupny poplatok bol tusim 90 EUR. Kvoli vybavovaniu cez net som prve prostriedky na ucet PSS poslal niekedy v novembri.

V septembri 2015 budem vyplacat nehnutelnost, na ktoru by som rad vyuzil aj prostriedky zo stavebka a zaroven hladam priestor pre docasne urocenie cca 15k EUR (aktualne su v PSS v Lisiakovi na 2,5% do polovice marca, potom len 1% - tj 3% na stavebku zneju celkom rozumne).

Moje otazky:
Prostriedky zo stavebka budem moct vyuzit na kupu nehnutelnosti kedykolvek po 26.9.2015 bez akychkolvek poplatkov/penalizacie a podobnych PSS šmakulád?
Ma zmysel 15k vlozit na stavebko (kvoli 3% uroku) - nebude problem s prekrocenim cielovej sumy (pripadne vlozit iba cca 8,5k)?

Tzn. - ako sa najrozumnejsie v septembri "zbavit" stavebka a ako ho pripadne dovtedy vyuzit na sporenie?

Vopred dakujem za odpovede a stereotypne Vam prajem uspesny novy rok!
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zrusenie stavebneho sporenia

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

cielovu sumu prekrocit nemozes. Vyber je pokial viem bez poplatkov, ale musis dokladovat ucel.
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Zrusenie stavebneho sporenia

Príspevok od používateľa gangstro »

CS prekročiť môžeš - PSS ti ju sama zdvihne za poplatok 10 eur do výšky sumy čo vložíš.
Takže ak si ju sám zdvihneš napr. na 50.000 bude ťa to stáť 10 eur.

Po 26.9. prostriedky využiť môžeš, ale bude ťa to stáť 90 eur podľa cenníka PSS a ešte budeš musieť zdokladovať načo si ich použil, lebo ti nevyplatia štátnu prémiu.

Stavebko neslúži ako bežný sporiaci účet - iba ak by bolo 6 a viac ročné
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Zrusenie stavebneho sporenia

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

gangstro napísal:CS prekročiť môžeš - PSS ti ju sama zdvihne za poplatok 10 eur do výšky sumy čo vložíš.
no dobre no :) a nepride zvysenim CS nahodou o to 3% urocenie? 90 Eur popl je vzdy pri cerpani pred dosiahnutim hodnotiaceho cisla, ci ako je to?
erinaceous
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 12 11, 2012 8:29 am

Re: Zrusenie stavebneho sporenia

Príspevok od používateľa erinaceous »

A kedy bude teda mozne stavebko zrusit bez dodatocnych poplatkov (kedze spominas, ze po 2 rokoch pridem o 90 EUR)?
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Zrusenie stavebneho sporenia

Príspevok od používateľa gangstro »

To neviem - ale štandardne sa menil úrok, keď sa stavebko delilo.
90 eur je poplatok za zrušenie stavebka do 3 rokov. Hodnotiace číslo má zmysel len pri úvere, alebo medziúvere.

erinaceous - po 6 rokoch, alebo má niekto v rodine 6 a viac ročné stavebko??
erinaceous
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 12 11, 2012 8:29 am

Re: Zrusenie stavebneho sporenia

Príspevok od používateľa erinaceous »

V rodine som jedinym priekupnikom stavebka :)

Ale zvlastne, zda sa mi, ze mi na infolinke pred rokom v ramci niecoho ineho spominali, ze po 2 rokoch by to malo ist bez poplatku. Ale aj to "v ramci niecoho ineho" bolo nakoniec inak, takze by ma to velmi neprekvapilo...
kupony
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 11 06, 2014 4:14 pm

Re: Zrusenie stavebneho sporenia

Príspevok od používateľa kupony »

Troska mimo - ale v Lisiakovi mas asi 2.5% len do konca januara prinajlepsom. Ak sa dobre pamatam, 2.5% ponukali len do konca jula a garantovali len na 6 mesiacov... od 1.8. potom ponukali tusim uz len 1.75%. Osobne som otvaral Lisiaka koncom jula, garancia mi konci koncom januara. Skontroluj si to.
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Zrusenie stavebneho sporenia

Príspevok od používateľa gangstro »

erinaceous napísal:V rodine som jedinym priekupnikom stavebka :)

Ale zvlastne, zda sa mi, ze mi na infolinke pred rokom v ramci niecoho ineho spominali, ze po 2 rokoch by to malo ist bez poplatku. Ale aj to "v ramci niecoho ineho" bolo nakoniec inak, takze by ma to velmi neprekvapilo...


Rodina sa myslí - každý s kým vieš s dokladovať príbuzenský vzťah.Napr. stará mama tvojej švagrinnej :) Lebo zmluva o stavebku sa dá presúvať po rodinných príslušníkov aj s výhodami.
erinaceous
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 12 11, 2012 8:29 am

Re: Zrusenie stavebneho sporenia

Príspevok od používateľa erinaceous »

kupony napísal:Troska mimo - ale v Lisiakovi mas asi 2.5% len do konca januara prinajlepsom. Ak sa dobre pamatam, 2.5% ponukali len do konca jula a garantovali len na 6 mesiacov... od 1.8. potom ponukali tusim uz len 1.75%. Osobne som otvaral Lisiaka koncom jula, garancia mi konci koncom januara. Skontroluj si to.
Ano, ponukali to do konca jula - avsak rozhodujucim bol podla ich slov datum podpisu zmluvy. Zmluvu mi pripravili koncom jula (tzn. s 2,5%), podpisal som ju koncom augusta (tzn. cca do konca februara mi to malo platit). Takze ano, sekol som sa o par dni s tym marcom. Celkovo to teda vyzera tak, ze najrozumnejsim bude vyuzit opat mSporenie (to je sice limitovane 4k EUR), kedze 1,6% bez dakych obmedzeni nedostanem asi nikde. Aj v J&T je terminak s vypovednou lehotou 3m len za 1,5%.
gangstro napísal: Rodina sa myslí - každý s kým vieš s dokladovať príbuzenský vzťah.Napr. stará mama tvojej švagrinnej :) Lebo zmluva o stavebku sa dá presúvať po rodinných príslušníkov aj s výhodami.
Aj napriek tomu plati, ze naozaj nemam nikoho, kto by mal stavebko z rodiny. Nevadi, potiahnem to teda na tie tri roky, aj ked skoda, ze si budem musiet zbytocne brat o cca 1,5k vyssiu hypo.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Zrusenie stavebneho sporenia

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ma vyznam toto stavebne sporenie vobec ?
lebo cim viac podmienok pocujem, tym menej logicke mi to pride..
ked nie je terminovany ucet nad 1% pa tak asi ano, ale... neviem no..
v rodine sa ma pytaju, ci ho maju zrusit po 6 rokoch alebo kolkych 8-9 mozno, a ja netusim odpoved :)
keby aspon nie su parvidla typu vydokladuj, zrus len vtedy a tamtedy.. ved to uz krompacom rychlejsie zarobim 60eur, ako pochopepnim meniacich sa pravidiel (moj nazor)
Odoslané z počítača
Bambus
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 12 06, 2017 10:10 am

Re: Zrusenie stavebneho sporenia

Príspevok od používateľa Bambus »

iceberg8 napísal:ma vyznam toto stavebne sporenie vobec ?
lebo cim viac podmienok pocujem, tym menej logicke mi to pride..
ked nie je terminovany ucet nad 1% pa tak asi ano, ale... neviem no..
v rodine sa ma pytaju, ci ho maju zrusit po 6 rokoch alebo kolkych 8-9 mozno, a ja netusim odpoved :)
keby aspon nie su parvidla typu vydokladuj, zrus len vtedy a tamtedy.. ved to uz krompacom rychlejsie zarobim 60eur, ako pochopepnim meniacich sa pravidiel (moj nazor)
Ja som tiez zacinal s 3% kedysi v roku pana, potom zrazu zacali sporitelne posielat oznamenia o znizeni urokovej miery z mojich 3% na nejake 1% ci kolko, slo to postupne nadol (CSOB, co pocuvam od známych tak prave z CSOB utekaju hufy ludi prec).

Ako produkt stavebko stratilo vyznam, terminovane vklady su pravdepodobne vyhodnejsie. Clovek musi mat na stavebko niekolko tisíc eur aby pri tom uroku pokryl poplatky. Za nejakých 1400€ vlozenych dostane clovek 60€. Ked mas peniaze volne, nechces ich dlhodobo investovat lebo ich mozno budes potrebovat v horizonte 2-3 rokov a nemas ziadnu "viazanost" na stavebku (starsie ako 6 rokov spravidla) tak potazmo okej.

https://dennikn.sk/blog/stavebne-sporen ... oplati-sa/" onclick="window.open(this.href);return false; tuna sa to typek snazil nejako vyratat, dostal sa na "cisty" priemerny rocny vynos 2,2% (cisty u neho neznamena ocisteny o inflaciu, ale nominal vynos minus nominal naklady, to len na zmatenie citatela). Priemerna inflacia v historických medziach sa pohybuje na urovni 3%.

Mozem suhlasit s autorom toho clanku v tom, ze ako produkt je to pre super konzervatívnych sporitelov, ktori uz maju 6 rocne stavebko, vedia mesacne usetrit nejakých 120€, ktore nepotrebuju a zinkasuju za ne rocne 5% premiu, a mozu ich kedykolvek vybrat relativne lahko (bez postihov, v nejakej casovej lehote X tyzdnov).

Tvojej rodine by som odporucil v prvom rade, ked budu v nejakom nákupnom centre nakupovat nech si skocia do ich stavebnej sporitelne. Nech si tam sadnu, celi taki nemastni neslani nerozhodni, reku ze by to aj zrusili, ze sa im to nezda vyhodne. Zamestnanec na pobocke by mohol nieco ponuknut, o com normalne informacie nie su. Takto som zasiel do CSOB a tetka mi ponukla nejaky specialny rodinny balik: iba pre ludi so stavebkom starsim ako 6 rokov, moznost nahlasit rodinu na moje stavebko (musia prist s obcianskymi, rodnymi listami) ale nesmu mat stavebko s premiou, vlozim peniaze potrebne na ziskanie statnej premie a ziskam za kazdeho takeho rodinného prislusnika (stari rodicia, rodicia, surodenci, deti - len po tejto linii) statnu premiu, maximalne 1+3 (nejakych 270€), ale musim tam stale drzat nejaku sumu penazi (6-7 tisíc € podla toho kolko ludi by som tak napojil na svoje stavebko s premiou). Samozrejme oni to iniciativne cloveku neponuknu, len ked sa tam objavi, lebo zakaznik na prvom mieste...a maju to ako akciu lebo vela ludi so starsimi stavebkami rusi tento produkt, tak sa ich snazia nejako udrzat.

Ak ma clovek priamu rodinu, ktora nema stavebko so statnou premiou (napr. babka, mama a brat) tak moze dostat namiesto 67€ az stvornasobok, co je uz zaujimavejsie (trvanie takejto specialnej ponuky je myslim iba na tri roky).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Este je tu aj pohlad systemovy, na co a pre koho je to urcene. Malo by to byt pre ludi, ktori si chcu sporit na byvanie, idealne v kombinacii s hypo pre mladych. Avsak oba tieto nastroje tazko zlyhavaju. Statna premia na stavebku je vyslovene smiesna a zavadzajuco smeruje ludi (ktori si takto v dobrej viere chcu sporit na byvanie) do nevyhodneho produktu. Hypo pre mladych (najma jej nova verzia) ja samostatna kategoria/katastrofa v porovnani s inymi krajina. Toto je azda jedina podpora byvania na Slovensku, co je vyslovene zalostne.
Keby tuto premiu aspon zdvojnasobili tak by to bol podstatne zaujimavejsi produkt.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Zrusenie stavebneho sporenia

Príspevok od používateľa hifron »

Takže sa dieťaťu sporí, za 25 rokov má mať nasporené minimálne polovicu bytu, čo pri inflácii, kúpe auta a ďalších vecí akosi nestačí...

Štát by nemal poskytovať nejaké prémie, ktoré každoročne v rámci šetrenia ošklbe, ani poskytovať nejaké oslobodenie od daní, ale natvrdo možnosť založiť nejaký špeciálny účet, z ktorého by sa dali kupovať napríklad nejaké fondy, ktoré možno kocikedy zmeniť, ale ktoré nemožno vyplatiť pred dovŕšením veku 25 rokov a boli by iba na bývanie...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Zrusenie stavebneho sporenia

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ak by sa dedilo ob-generacne, tak by ten 25 rocny zdedil od starych alebo pra-starych rodicov to byvanie :)
Dnes sa ale rodia deti tak neskoro, ze 25rocni uz budu dedit asi aj priamo od rodicov...
Odoslané z počítača
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Zrusenie stavebneho sporenia

Príspevok od používateľa rmaly »

iceberg8 napísal: So 02 04, 2022 6:32 pm Ak by sa dedilo ob-generacne, tak by ten 25 rocny zdedil od starych alebo pra-starych rodicov to byvanie :)
Dnes sa ale rodia deti tak neskoro, ze 25rocni uz budu dedit asi aj priamo od rodicov...
Niekde niekto rozoberal praveze "funny fact", ze tie generacie dajme tomu povojnove dedili od rodicov "tak ako sa patri" vcas aby to uzili... kdezto dnes je 60tnik mlady clovek a castokrat vdaka zdravotnictvu (beriem cely moderny svet, nie zrovna SK) prezije dlho a tym padom to odovzdavanie majetku je silne posunute a preto ta mlada generacia je taka lost (respektive su tam aj ine dovody akoze sa vpodstate nikomu nechce z mladych makat a radsej spekuluju ako zarobit na startupe na plazi v Thajsku, ale to je druhorade)...

Napriklad ja som uz zazil dost dlho (do 16 rokov) moju prababku... respektive dost prarodicov som zazil v relativne starom veku, moja mama je na dochodku a este zije jej mama... ja mam 44... takze byt ak by hocikto z nas cakal, tak sa nedocka :)
Je to zaujimave i ked neviem, co viac zavazi. Ci ten tvoj predpoklad (co urcite je tiez fakt) alebo teda ten dlhy vek dozitia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"