Diverzifikacia terminaku?

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Diverzifikacia terminaku?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ak vkladate peniaze na terminovany ucet, rozmyslate o diverzifikacii z hladiska zmien urokovych sadzieb? Alebo stavite na najvysi urok? Bez potreby premyslania, kam pojdu urokove sadzby, je mozne rozdelit sumu na povedzme mesacnu, stvrtrocnu a rocnu viazanost. Ak sadzby pojdu hore, pomoze nam mesacna a potom stvrtrocna viazanost, ktora sa zmeni najrychlejsie na aktualnu vyssiu. Ak pojdu dole, este rok nas bude drzat najdlhsi terminovany vklad s vyssim urokom. Tie najvyssie uroky v bankach su zvycajne na viazanostiach, kde banky ocakavaju zisk. Teda v tomto obdobi na 1- az 2-rocne viazanosti, kedze ocakavaju zvysenie urokovych sadzieb a takto sa snazia ziskat klientov, ktorym sadzbu na ten rok ci dva zamrazia.
A vlastne o dost jednoduchsie je najst si vhodny sporiaci ucet s dobrou urokovou sadzbou (ta sa potom vacsinou meni podla vyvoja sadzby NBS) bez viazanosti.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ešte ma napadlo, či poznáte niekto iné výhodne sporiace účty ako ING konto a OTP TOP konto?
A aké sú ich prípadné nevýhody (poplatky, výhodné úročenie až pri vyššej sume a pod.)?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Idealna je alternativa terminovaneho uctu... Momentalne mame v portfoliu ucet bez poplatkov, 3,25% garant, s pripisovanim kazde tri mesiace, a co je zvlastne, je to bez poplatkov :D
Obrázok
bloke
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 5:44 pm
Bydlisko: európsky barón z Capital City *
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bloke »

tak ING už slušne klesol - z 3,3% na 2,7% (-19% daň) = z 2,673 na 2,187% p.a. Termínované vklady tiež idú dolu. Kam teda v týchto časoch konkrétne strčiť peniaze ktoré je dobré mať poruke, ale nenechať ich zas hniť na účtoch znehodnocovaných infláciou ?
Jozef - Josef - Joseph - José - Giuseppe * http://www.mesec.cz/aktuality/praha-a-b ... provincie/
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Všetky likvidné možnosti uleženia hotovosti majú vždy rovnaké smerovanie. Ak ide základná úroková sadzba NBS dole (alebo sa predpokladá jej pokles) idú všetky dole. Ak ide NBS sadzba hore, tak aj termiňáky, sporiace účty, peňažné fondy idú hore.
Iné možnosti nie sú. Treba si vybrať ten čo má pri prijateľnej viazanosti najvyšší úrok.
bloke
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 5:44 pm
Bydlisko: európsky barón z Capital City *
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bloke »

viem že sú viazané na NBS, skôr som myslel na alternatívy v inak málo výkonných produktoch typu dlhopisové fondy (alebo peňažného trhu) ... v nich sa nejak nevyznám ako sa pri takýchto zmenách správajú
Jozef - Josef - Joseph - José - Giuseppe * http://www.mesec.cz/aktuality/praha-a-b ... provincie/
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Dlhopisové fondy môžu krátkodobo poklesnúť, čiže nie sú vhodné na držanie hotovosti.
Fondy peňažného trhu sú v podstate to isté ako termiňák a sporiaci účet, len zabalené trošku inak. Majú všetky vlastnosti podielového fondu - vstupné aj správcovské popltaky, vysoká likvidita, nezaručený výnos. Ten výnos však odzrkadľuje vývoj úrokových sadzieb. Mal by byť dobrou alternatívou medzi likviditou a výnosom.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Z korunovych (penaznych) fondov su fajn IAM konto a AIG korunovy. IAM zarobilo za posledny rok 3,1% ak sa nemylim.
Alebo potom moje konto v Allinazi, garantovany urok od 2,75% do 3,25% v zavislosti od vysky vkladu. Plus je mozne k tomuto kontu za urcitych podmienok ziskat este bonus 1%
Obrázok
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Martinisko.eu napísal:Z korunovych (penaznych) fondov su fajn IAM konto..
IAM-ko by som chválil iba ak by som bol jeho distribútorom, (vysoký vstupný poplatok) čo v tomto prípade znamená závislé hodnotenie. IAM nie je o nič fajn, než ostatné peňažné fondy. Naopak, vyzačuje sa už spomínaným vysokým vstupným poplatkom 0,5%, sú fondy s 0,1%, tuším VUBam má v súčastnosti 0%. Ak by som musel náhle vklad zrušiť, je to dôležitý parameter. Ročný poplatok za správu je dokonca najvyšší zo všetkých fondov 1,2% z hodnoty majetku fondu. Sú fondy, pri ktorých je tento poplatok polovičný. Prečo ale tieto fondy nezhodnotili vklady za posledný rok podielnikom o tento rozdiel vyšším percentom mi zostáva záhadou.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Takto Ti poviem :) O,5% je dost, to ano... Ale ak tam das urcitu sumu a vies, ze ju nepotrebujes rok, tak je to OK a pozri si ako pracoval tento fond minuly rok, cca 3% v cistom, to je slusne. A napr. trvale prikazy su bez poplatkov, myslim ze je akurat 50sk zriadovaci, mozno uz aj menej. Cize tak :) Ale ano, su tu aj lacnejsie, ale su aj vynosnejsie?
Obrázok
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Martinisko.eu napísal:Takto Ti poviem :) O,5% je dost, to ano... Ale ak tam das urcitu sumu a vies, ze ju nepotrebujes rok, tak je to OK a pozri si ako pracoval tento fond minuly rok, cca 3% v cistom, to je slusne. A napr. trvale prikazy su bez poplatkov, myslim ze je akurat 50sk zriadovaci, mozno uz aj menej. Cize tak :) Ale ano, su tu aj lacnejsie, ale su aj vynosnejsie?
Dobre, tak počítajme výnosy po roku:
IAM 1rok 3,5%, vst.popl.0,5% správa+depozit.popl. 1,2%
KBC 1rok 3,62% vst.popl.0,1% správa+depozit.popl. 0,6%
zdroj http://www.ass.sk (tabuľka všetkých predávaných fondov)
ING Konto súč.úr.miera 3,3% vst.popl.0%

Dane sú už aj na fondoch, takže ich nezohľadním.
IAM +2.983Sk
KBC +3.516Sk rozdiel +533Sk (to je skromnejší obed v dobrej reštaurácii pre celú rodinu)
ING-konto +3.300Sk rozdiel +317Sk Možno aj konto v Allianci by vyšlo podobne.

Stále ma nič neinšpiruje zadávať trvalé príkazy z penažného fondu, pretože trvalé príkazy je dobré platiť s priebežne prichádzajúcich penazí.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
B.B.
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Po 03 12, 2007 4:44 pm

Re: Diverzifikacia terminaku?

Príspevok od používateľa B.B. »

Aky je Vas nazor na AXA konto, ktore je vraj podobne IAM, ale s nizsimi poplatkami ?
B.B.
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Po 03 12, 2007 4:44 pm

Re: Diverzifikacia terminaku?

Príspevok od používateľa B.B. »

A este by som poprosila cely nazov toho fondu ci terminaku "KBC" spominaneho vyssie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"