PePe- Position Trader

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Zdravím,

v tomto vlákne chcem dlhodobo prezentovať moju stratégiu a jednotlivé obchody.

V septembri 2015 som sa rozhodol investovať 5000 eur do obchodovania na burze. Ako brokera používam Degiro.ie.

Moju stratégiu by som charakterizoval ako "position trading" s predpokladaným držaním min. 1 rok- max. 2 roky
(od 2016 odpadá v SR zdaňovanie cenných papierov držaných min. 1 rok)
.

Zameriavať sa chcem na nákupy podhodnotených akcíí ("value stocks") na emergings aj developed markets.
Portfólio by som chcel mať rozdelené na 2 rovnaké časti:
1.časť- US a EU firmy s tržnou kapitalizáciou nad 2 mld.
2.časť- US a EU firmy s tržnou kapitalizáciou do 2 mld + "emerging markets" s ľubovolnou kapitalizáciou.

Chcem vyberať podhodnotené akcie s potenciálom rastu
min.50 % za 2 roky pre 1.časť portfólia (US, EU min. 2 mld cap.)
min. 300 % za 2 roky pre 2. čast portfólia.
Pokiaľ akcia nedosiahne požadované zhodnotenie do 2 rokov tak sa jej zbavím.
Jedna položka portfólia môže tvoriť max. 20 % účtu.

Cieľom je dosahovať zhodnotenie min. 50 % p.a.



Postupne chcem spätne uverejňovať obchody aj so stručnou analýzou.
matematema
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 23 12, 2014 11:04 am

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa matematema »

Ahoj, budeme sa tesit a drzat Ti palce. 50% rocne je odvazny ciel.
Inac podobnu strategiu pouzivaju na tejto stranke: http://www.papucovyinvestor.sk/" onclick="window.open(this.href);return false; uz od 2008 roku.
Privitali by sme keby si nakupy/predaje jednotlivych akcii daval realtime .

Drzim palce
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

V sučasnosti je moje portfólio tvorené:

18 % akcie 1.časť portfólia-EU, US cap>2mld.
22 % akcie 2. časť portfólia
18 % dlhopisy-niekedy objasním prečo
42 % cash

Zhodnotenie k dnešnému dňu je 7,76%
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Aký mate názor na akcie spoločnosti Companhia Energetica de Minas Gerais S.A. (NYSE:CIG)?
http://www.cemig.com.br/en-us/Pages/default.aspx

Obrázok
http://finviz.com/quote.ashx?t=CIG&ty=c&ta=0&p=m

Jedná sa o brazílsku energetickú spoločnosť. Fundamenty vyzerajú dobre.
Zisky kvôli ekonomickej situácii v Brazílii klesajú, čo je ešte znásobené prudkým oslabovaním Realu voči Usd. Vo všeobecnosti akcie brazílskych firiem rapidne klesli napr. Vale S.A. (NYSE:VALE), konkrétne CIG klesla za posledný rok o 70 %.
nemyslím si, že energetická firma s najväčším podielom na trhu v Brazílii by mohla skrachovať a stále produkuje slušné zisky. Do budúcna je to celkom výhodná dlhodobá investícia. Očakávam, že po stabilizácii situácie sa akcia môže vrátiť z dnešných 1,57 na 5-6 dolárov.
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Dnes predstavím jednu moju investíciu.

V polke októbra 2015 som nakúpil 489 akcíí spoločnosti Christopher & Banks Corporation (NYSE:CBK)
za cenu 1,42 $ za akciu (použitých bolo cca 13 % účtu).
Obrázok
CBK je spoločnosť,ktorá sa zaoberá predajom oblečenia v USA a má niekoľko stoviek predajní v US.

P/E, P/B, P/S sú veľmi nízke, firma má nulový dlh a firma disponuje hotovosťou cez 30 mil. $

V súčasnosti prebieha reoganizácia predajní, vďaka vysokým capex je v tomto roku v strate, no v tomto období by mala reorganizácia skončiť a v tomto roku firma neplánuje vysoké capex.
Po stabilizácii obratu by firma mohla v tomto roku dosiahnuť kladný výsledok, čo podľa mojho názoru spôsobí návrat na úroveň 5.00-6.00 $ za akciu. (Potenciálny zisk cez 300%)
Dnes sa akcia obchoduje za 1.65 $ a je na silnej rezistencii.
Očakávam, že po 4Q results niekedy vo februárii(pri dobrých správach) cena akcie raketovo vystúpi na úroveň 3.00 $ s potenciálom ďalšieho rastu.
Všetko závisí od spomínaných výsledkov v 4. kvartáli. Podla analytikov a vývoja US ekonomiky by sa retailu malo v 4Q dariť tak uvidíme, aké budú výsledky.
Z dlhodobého hľadiska si myslím, že ide o vynikajúcu investíciu aj keď dosť špekulatívneho charakteru.

Obrázok

Z grafu je vidieť aj peknú formáciu Double Bottom.


V súčasnosti po 2 a pol mesiacoch dosahujem pri tejto investícii zhodnotenie 16,2 %.
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Ešte by som dodal, že dobrým znakom je aj Insider Trans 26,55%.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa jogo »

PePe1 napísal:Dnes predstavím jednu moju investíciu.

V polke októbra 2015 som nakúpil 489 akcíí spoločnosti Christopher & Banks Corporation (NYSE:CBK)
za cenu 1,42 $ za akciu (použitých bolo cca 13 % účtu).
Pepe1: Dobre ohlasenie aj s percentualnym ohlasenim velkosti pozicie voci uctu a je tam aj analyza obchodu.
Ma len jednu chybu. Neni ohlaseny real-time.
U nas na tomto fore je dobrym zvykom ohlasovat svoje obchody a investicie real-time. Aj vdaka tomu to tu ma urcitu uroven na rozdiel od for, kde sa len spatne ukazuju ziskove obchody a stratove sa zatajuju.
:)

p.s: Osobne nemam problem pri ohlaseni obchodu spatne si odkontrolovat ziskovost daneho investora, ak je este obchod aktivny.
Pre mna je dolezity cas ohlasenia a tuto cenu beriem ako open cenu pozicie. V tvojom pripade to bude pre mna dnesna open cena o 15:30. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
futurer
Silver Member *
Príspevky: 254
Dátum registrácie: Št 25 12, 2014 9:07 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa futurer »

to Jogo:

S takovým přístupem ale nebudeš pozván na školení, seminář, webinář organizovaných jejich společností !!!
Dal bych si pozor na takové kverulantství. :)

Očekávám další super vlákno třeba s real trady typu JAK JSEM KOUPIL AAPL a FB PŘI IPU
Myslím, že by mohlo být pro tento web dost podnětné. :D :D
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa jogo »

Futurer: Nie ze tak ustipacne. :?
Pepeho som upozornil na nase zvyklosti a voci jeho prezentacii nemam ine vyhrady.
Aj ked nebude ohlasovat real-time, jeho vec. Nikoho nemozeme nutit, len pre mna to nebude mat ziadnu vypovedaciu hodnotu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Ďakujem za rady. Budem dávať aj real-time obchody, ale obchodujem od septembra a mam otvorené nejaké pozície tak ich chcem postupne predstaviť, lebo toto vlákno som otvoril 22.12. :-)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa jogo »

matematema napísal: Inac podobnu strategiu pouzivaju na tejto stranke: http://www.papucovyinvestor.sk/" onclick="window.open(this.href);return false; uz od 2008 roku.
Ste niekto zaregistrovany na tom webe? Volne pristupne clanky ma celkom dobre, co zatial citam.
PePe1 napísal:Ďakujem za rady. Budem dávať aj real-time obchody, ale obchodujem od septembra a mam otvorené nejaké pozície tak ich chcem postupne predstaviť, lebo toto vlákno som otvoril 22.12. :-)
V pohode, nech ta to dlho bavi. :) Dost male pozicie, ake mas poplatky za obchod?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Sledujem ten web tiež.

Poplatky má degiro veľmi dobré.
https://www.degiro.ie/data/pdf/ie/IE_Feeschedule.pdf

napr. US akcie 0.5 € + 0.004 $ za akciu čo je paráda.

Pripravujú aj slovenskú verziu aj s možnostou nákupu na bratislavskej burze.
V súčasnosti majú Česi možnosť nakupovať na pražskej burze len za 20 Kč myslím. Slováci sa zatiaľ musia registrovať na degiro.ie ale zisťoval som a do pár mesiacov by malo fungovať aj degiro.sk.
Tento broker plánuje aj platformu deziro a sľubuje, že nákup akcií by mal byť bez poplatku a bude financovaný z reklamy. To by bolo super. :-D
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Dnes predstavím asi najrizikovejšiu ale zatiaľ aj najvýnosnejšiu akciu.

V októbri 2015 som nakúpil 100 akcíí čínskej spoločnosti Yulong Eco-Materials Limited (NYSE:YECO)
za cenu 2,68 $ za akciu (použitých bolo iba cca 5 % účtu).

Obrázok

Ide o čínsku micro cap spoločnosť, ktoré je kótovaná len od leta 2015.
http://www.yulongecomaterials.com/Cache ... id=4579093

V stručnosti zaoberá sa výrobou betónu, tehál a ďalších stavebných prvkov, pričom na výrobu používa recyklované suroviny z búracích prác. Hodnotovo je akcia veľmi dobrá, nakupoval som s P/E pod 3, P/S pod 0,7, dobré ROE,ROA,ROI atď.
Po IPO padla hodnota z 6 na 2.5.
Obrat aj zisk rastú dvojciferným tempom, firma získala projekty ktoré jej zabezpečia istý obrat na niekoľko rokov, postupne zväčšuje produkciu aj vozový park a plánuje expandovať aj do ďalších miest.

Aj keď viem, že malé čínske spoločnosti idú na US burzu hlavne kvôli získaniu mena som sa rozhodol investovať malú sumu.

V súčasnosti som u tejto pozície v zisku 64,1 % za 3 mesiace :-)
Zatiaľ ju plánujem držať, uvidíme podľa výsledkov v ďalších kvartáloch....
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa jogo »

Cinska betonarka...ty mas fakt originalne napady. :)
Tie fundamentalne data su vynikajuce, P/E=3, P/S=0.7, kto by to nebral, ak je to pravda a je to udrzatelne. Uvidime, ako sa to vyvinie do buducna.
Napada ma myslienka:
-Je lacnejsie vyrabat tehly z drvenych tehal ako si jednoducho nakopat obycajnu hlinu?
-Je lacnejsie vyrabat beton z drveneho betonu ako si jednoducho nakopat strk a ten drvit?
Lebo ak je to tak, tak idem za kamaratom, ktory ma betonarku a opytam sa ho, preco to uz davno nerobi. Lebo so stavebnym odpadom su vsade problemy a u nas sa jednoducho vyvaza na skladku stavebneho odpadu za dedinou.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Presne túto otázku som si pokladal aj ja :-D Hľadal som spoločnosť s podobným zameraním v EU aj US a nič také som nenašiel. Podľa mňa ide o dostatok surovín.
Keď máš betonárku klasickú-nie je problém so surovinou ale kde budeš brať také isté obrovské množstvo starého betónu aby si utiahol veľkú recyklačnú linku? Pritom práve Yulong teraz rozbieha už druhú linku a dosť vo veľkom expandujú. Čo ich sledujem od septembra tak skoro každý mesiac oznamujú získanie ďalšej veľkej zákazky a podľa zvyšovania obratu a aj zisku to zatiaľ vyzerá dobre.
Uvidíme či je takáto expanzia udržateľná, ale chcú expandovať do ďalších miest.
Necháme sa prekvapiť :-)
Každopádne pri krátkodobom poklese pod 3 doláre asi navýšim pozíciu o 100 %. :-)
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

dnes večer sem hodím ďalšiu moju investíciu z Ruska :-) zasmejete sa :D
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa jogo »

PePe1 napísal:Čo ich sledujem od septembra tak skoro každý mesiac oznamujú získanie ďalšej veľkej zákazky a podľa zvyšovania obratu a aj zisku to zatiaľ vyzerá dobre.
Uvidíme či je takáto expanzia udržateľná, ale chcú expandovať do ďalších miest.
Moji byvali veduci chodili do Ciny na audity nasich dodavatelov suciastok.To boli sem-tam zazitky, ked nemohli najst garaz, kde pre nas vyrabali suciastky. :)
Ale predpokladajme, ze maju dobre konexie a aj na kolabujucom cinskom stavebnictve dokazu zvysovat trzby a zisky.
Preco im to na burze zatial nikto neveri, ked maju takuto cenu?
Alebo burziani si uz ten "audit" urobili a maju rozdielny pohlad na buducnost firmy alebo sa burziani mylia a akcia ma pred sebou utesenu buducnost a ti, co ju teraz nakupili zarobia.
Bude vsak zaujimave sledovat. ako sa to vyvinie. Zaujima ma to hlavne z hladiska toho extremne nizkeho P/E, lebo takych firiem bolo aj v minulosti zopar a nikdy som nesledoval, ako to s nimi dopadne.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahoj PePe.

Mal by si to urobiť tak, že tu dáš celé svoje existujúce portfólio vyhodnotené pri close cenách za 2015.
Zhrnul by si ako si skončil rok 2015 a od 1.1 by si začal rok 2016. Ja myslím, že každý investor to tak robí.

Následne by si tu reportoval nové real-time vstupy, prípadne výstupy za 2016. V reálnom čase, nie pozadu !
Raz za čas to môžeš všetko prehľadne zhrnúť, aby sme videli ako sa Ti vodí. Na konci roka znova spravíš uzávierku a vyhodnotíš svoju výkonnosť.

To je fair play a myslím si, že jedine v takej podobe to má význam pre teba aj pre čitateľov. Ja osobne Ti tie zisky o ktorých píšeš za tých pár mesiacov dozadu nežeriem. Musel by si tu dať scan výpisu od brokera, aby som Ti to uveril.
A som presvedčený, že v tom scane by sme videli aj nejaké stratové investície, alebo realizované straty.

Ak tu budeš v 2016 reportovať real time, tak ti tu budeme všetci veriť a s radosťou sa aj vyjadrovať. :)

P.S. Mne osobne nezáleží na tom aké veľké sú tvoje pozície. Vážim si každého investora/trejdera - malého, či veľkého... začiatočníka,či profíka.

Držím palce !
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Okey beriem, dám to dokopy a hodim sem aj printscreen :-)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: P.S. Mne osobne nezáleží na tom aké veľké sú tvoje pozície. Vážim si každého investora/trejdera - malého, či veľkého... začiatočníka,či profíka.
Len ho nechaj, nech zverejnuje aj percentualnu velkost pozicii vzhladom k uctu. Money management je dolezity.
A ze prezradil, ze ma ucet 5000 Eur nevadi. Je to idealna velkost na zaciatok pre obchodovanie akcii a aspon mu nikto nebude zavidiet, ked urobi +20% rocne a nikto nebude nad nim plakat, ked urobi -20% rocne. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Stručný report za rok 2015

V septembri 2015 som sa rozhodol investovať 5000 eur do obchodovania na burze. V roku 2015 som otvoril 5 pozícií a nezatvoril ani jednu.
Ide o 4 akcie a 1 dlhopis.


Ako prvú pozíciu som 23.09.2015 kúpil 8 akcií Volkswagen AG v cene 111.00 € za kus (17,8% účtu)
Dôvody asi nemusím udávať, sú toho plné média. Vsádzam na to, že z dlhodobého hľadiska sa VW spämatá a hodnota akcie v budúcich 2-3 rokoch presiahne 200-240 €.
Zhodnotenie tejto pozície k 31.12. je 20.5%.

Ako druhú pozíciu som v polke októbra 2015 nakúpil 489 akcíí spoločnosti Christopher & Banks Corporation (NYSE:CBK) za cenu 1,42 $ za akciu (použitých bolo cca 13 % účtu).
Stručná analýza pár komentov vyššie...
Zhodnotenie tejto pozície k 31.12. je 16.2%.

Ako tretiu pozíciu som v polke októbra 2015 nakúpil 147 akcíí spoločnosti CTC MEDIA INC. (NASD:CTCM) v cene 1.86 $ (použitých bolo cca 5% účtu)

Obrázok

Je to ruská televízia so stabilnými príjmami, ale je tu jedno ale. :-)
V roku 2015 podpísal Putin zákon, ktorý hovorí, že ruské televízie nemôžu byť vo vlastníctve iných ako ruských občanov a inštitúcií, čo umožní získať ruským oligarchom výnosný biznis za zlomok ceny. :-D

V grafe je vidieť peknú chronológiu.
Obrázok

Ako tejto situácie využiť? :-D
V lete ponúkol ruský vlastník Arsenalu Londýn Alisher Usmanov 200 miliónov dolárov za 80% podiel v spoločnosti.
Na buyout bude využitý aj kapitál spoločnosti, výška závisí od kvartálnych výsledkov.
Výkupná cena je stanovená na 1.79-2.19 $, pričom sa očakáva, že bude blízko k hornej hranici.
Moj potenciálny zisk je 0.33 $ na akciu a potenciálna strata je 0.07 $ na akciu.
Pri max. očakávanej cene 2.19 $ za akciu je môj potenciálny zisk cca 30 %.
Zhodnotenie tejto pozície k 31.12. je bez započítania kurzu -0,5%, po započítaní je ale niečo v pluse(10 Eur :-D)

Ako štvrtú pozíciu som v polke októbra 2015 nakúpil 100 akcíí spoločnosti Yulong Eco-Materials Limited (NASD:YECO) v cene 2.68 $ (použitých bolo cca 5% účtu)
Stručná analýza pár komentov vyššie...
Zhodnotenie tejto pozície k 31.12. je 66,4%.

Moja zatiaľ posledná pozícia nie je akcia, ale dlhopis.
Najprv by som chcel uviesť ako som sa k nej dostal. Na degiro.ie u môjho brokera som si prešiel všetky dlhopisy kótované na frankfurtskej burze, ktoré su dostupné. Ako hranicu som si dal dlhopisy s hodnotou 15- 50% nominálnej hodnoty. Z celkového počtu mi ostalo 5 dlhopisov. Preskúmaním jednotlivých spoločností mi ostala nemecká firma Laurel a jej 5-ročný dlhopis s kupónom 7.125.% ročne.
Viac info:
http://en.boerse-frankfurt.de/bonds/Lau ... 000A1RE5T8

Stručne, spoločnosť má problémy kvôli situácii v Rusku, kam sa snažila vo veľkom expandovať. Spoločnosť je posledné obdobie v strate a hrozilo, že nebude mať ani približne 1.2 mil. eur na vyplatenie ročného kupónu.
Ja som do pozície vstúpil deň po oznámení, že spoločnosť predala svoju značku do Číny za 6,3 miliona eur a má dostatok prostriedkov na vyplatenie kupónov, pričom oznámili, že rokujú aj o celkovom odpredaji spoločnosti.

Kúpil som 3 dlhopisy za 29.72% nominálu (celkom za 891,6 eur) (17.82 % účtu)
Potenciálny zisk pri držaní do splatnosti je 2535,9 eur alebo 284 %. Chcem ho držať do splatnosti(11/2017) za každú cenu. :D
Uvidíme čo z toho bude.
K 31.12. je zhodnotenie tejto pozície -9.5%.



Čiže zhrnutie:
Moje Celkové NAV za rok 2015 je 7,62%
Pozn.:začal som 23.09.2015

V prílohach sumár k 31.12.2015 a príkazy na nákup.

Pozn.: Na účet od brokera som zatiaľ vložil 2900 eur , 2100 eur mám na sporiacom účte a v prípade potreby ich viem do 2 dní poslať brokerovi, preto celková bilancia svieti 3281.86 eur.
Pozn2.:Bilancia je k 03.01.2016-nedeľa...
Prílohy
03.01.2016.pdf
(70.11 KiB) 131 stiahnutia
Príkazy.JPG
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Rozhodol som sa, že raz do mesiaca budem pridávať stručný stav portfólia a k tomu budem pridávať kúpené akcie alebo akcie v ktorých vidím potenciál ale zatiaľ len sledujem.
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Dnes som kúpil 410 akcií Turk Hava Yollari AO- Turkish Airlines (THYAO:IST) na Istanbulskej burze v cene 7.18 TRY za 1 akciu. (17% účtu)

Cez víkend napíšem nejakú štručnú analýzu....

Chcel som aby to bolo real-time :D
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Turk Hava Yollari AO (Turkish Airlines)

Obrázok
zdroj: http://markets.ft.com/research/Markets/ ... =THYAO:IST" onclick="window.open(this.href);return false;

Popis spoločnosti:
Turkish Airlines sú turecké národné aerolinky s hlavnou základňou na istanbulskom letisku Atatürk. V roku 2015 lietali do 280 destinácií po celom svete. Celkovo v roku 2014 prepravili 54 mil. cestujúcich (za rok 2013 48 mil.). Od roku 2011 každý rok získali ocenenie ako najlepšie aerolinky v Európe.

Od minuloročných maxím klesli o viac ako 30 % , pričom len v prvých deviatich mesiacoch roku 2015 prekonal čistý zisk celkový čistý zisk z roku 2015.
Súčasná hodnota P/E 3,7 v kombinácii so súčasnou cenou ropy (Turkish Airlines majú zahedzované 33% spotreby paliva pre 2016) a tiež expandujúce plány spoločnosti ( cieľ v roku 2023 obrat 24 mld. USD (2014-8.5 mld USD) a 5% percentný podiel na celosvetovom rastúcom trhu ) ponúka peknú príležitosť.
Očakávam, že cena ropy v tomto roku bude atakovať hranicu okolo 20 USD za barel a v druhej polovici sa stabilizuje okolo 40-50 USD, čiže za rok 2016 je možné predpokladať veľký zisk u týchto aeroliniek.
Veľký progres prinesie aj otvorenie najväčšieho letiska na svete v Istanbule v roku 2017(kapacita 150 mil. odbavených cestujúcich a Turkish Airlines budú mať vlastný terminál).

Investovanie do aerolínií je vo všeobecnosti veľmi riziková investícia, ale pri súčasných cenách ropy a expanzii tejto spoločnosti je podľa môjho názora riziko pri tejto investícii veľmi nízke.

Jediné riziko vidím v možných teroristických útokoch v Istantule alebo pri mohutnom raste cien ropy.
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Včera som kúpil 682 akcií Companhia Energetica de Minas Gerais S.A. (CIG:NYSE) v priemernej cene 1.316 za 1 akciu. (15% účtu)
Už skorej som tu o nej písal.
Obrázok
Ide o najväčšie brazílske elektrárne , ktoré z maxím okolo 8 dolárov v roku 2014 klesli až k cene 1.04 dolára za jednu akciu.
Dôvodov bolo viacero.... pokles Realu ( z 0.45USD za 1 Real v roku 2014 na 0.25USD dnes), cyklické počasie v Brazílii(efekt El Niňo)-sucho=malý prietok v priehradách=slabý výkon turbín, menšia spotreba elektriny v Brazílii kvôli recesii, atď.

Napriek tomu Cemig generuje stále slušný cash-flow (viac ako 35% obratu dosahuje z transportu elektriny), dostali povolenia na odkup ďalších elektrární na ktorých boli iba prevádzkovateľom.
Skôr či neskôr dôjde k stabilizácii situácii v Brazílii a taktiež začalo obdobie dažďov ( 90% elektrární CEMIGU je vodných) a firma ako CEMIG sa stane jedným z najziskovejších titulov v tomto a najmä budúcom roku.

Preto i myslím, že akcia ponúka nadpriemerné hodnotenie a taktiež vysokú dividendu.

Keby niekto chcel, tu je odkaz na výročné správy, hodnotenia od agentúr a ďalšie správy:
http://www.cemig.com.br/en-us/Pages/default.aspx

Od môjho včerajšieho nákupu je akcia cez 10% v zisku.
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Už dlhšie asi celý svet špekuluje ako sa vyvinie trh s ropou. V posledných dňoch sú náznaky, že OPEC a Rusko začínajú rokovať o poklese ťažby na čo zareagovala cena ropy (dnes už stojí WTI cez 34 dolárov).
Ja si myslím, že do leta sa situácia vyrieši a ropa sa do konca roka stabilizuje medzi 50-60 dolárov. Pokiaľ by ropa stúpla ropa znovu na úroveň 90-100 dolárov, tak by znova začali masívne investície a rast produkcia a do 2-3 rokov tu máme znovu cenu pod 30 dolárov.
Ja špekulujem na rast ceny ropy cez "opciu" :D vo forme nákupu akcií firmy Seadrill (SDRL:NYSE). Dnes som kúpil za 2.11 dolára za akciu 187 akcíí (6% účtu).
Ide o "Offshore Drilling" firmu, ktoré postihol pokles ropy asi najviac. Firma má zabezpečené kontrakty na celý tento aj budúci rok, čo budem potom je vo hviezdach.
Firma je zisková, len problém je dlh. Pokiaľ bude cena ropy pretrvávať dlhšie obdobie v takejto hladine tak firma nebude mať nové zákazky a začne veľký problém :oops: a preto som investoval len 6 % účtu.
Keď sa cena ropy stabilizuje, tak tento titul sa môže v horizonte 2 rokov vrátiť nad úroveň 20 dolárov za akciu, čo pri súčasných cenách okolo 2 dolárov za akciu ponúka viac ako 1000% zhodnotenie.


Obrázok

Ide o veľmi rizikový nákup ale s obrovským potenciálom. :D
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa Tilbur »

Najdrahsie sposoby tazby ropy sa ukoncuju ako prve. Toto je jeden z nich. T.j. bude mat spolocnost pri tvojej ocakavanej cene ropy dalsie zakazky?
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa osamely chodec »

bude vobec existovat?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa JUGGLER »

PePe1 napísal:Keď sa cena ropy stabilizuje, tak tento titul sa môže v horizonte 2 rokov vrátiť nad úroveň 20 dolárov za akciu, čo pri súčasných cenách okolo 2 dolárov za akciu ponúka viac ako 1000% zhodnotenie.
Som zvedavý ako Ti to bude fungovať. Nielen stockpicking a timing, ale aj ako budeš riadiť riziko, ak sa to nebude vyvíjať podľa tvojích predstáv. Tie malé pozície budú musieť fakt priniesť veľký zisk, aby sa ti to vyplatilo. Vidím, že hraješ hlavne na to.

Ináč, pekne si sa rozpísal. Páči sa mi ako neúnavne zbieraš informácie a analyzuješ.
Baví Ťa to a to je super začiatok. :D

Aby bol lepší prehľad, nahádzal som tvoje pozície do simulačného portfólia, tak ako si do nich vstupoval.
Tie dlhopisy sa nedali nahodiť, tak som zhruba v tej hodnote nahodil akciu MKL. Malo by to zhruba simulovať veľkosť tvojej pozície v dlhopisoch, aj reálnu stratu. To je jediná položka, ktorú musím nabudúce prepočítať a nasimulovať znova. Ostatné by malo zhruba sedieť. Ak niečo nesedí tak povedz. Ak to chceš mať v dolároch, tiež nie je problém.
Vyzerá to tak , že teraz si už zainvestovaný ,,naplno,,.

Drž sa!

P.S. Kliknúť pre zväčšenie.
Prílohy
PePe.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Zajtra to nahadzem aj ja to nejakeho trackera. :D

Co sa tyka firmy Seadrill tak spolieham sa na to ze maju najmodernejsie a najefektívnejšie vrtacie veze dodane tento rok pricom splatky zacinaju splacat az v 2017 plus to ze maju zakazky aj tento a buduci rok a tiez pocitam s velkym tlakom na rast cien vsetkych ropnych spolocnosti pri stabilizacii cien ropy.
Seadrill patri medzi najvacsie offshore drilling spolocnosti a myslim ze tato kriza polozi mensie spolocnosti ktore su v strate uz dnes a Seadrill na tom casom moze este ziskat.
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

A ďalšia pikoška k Seadrill, najväčší akcionár začína skupovať dlhopisy ktoré sú ohodnotené na zhruba 40-50 % nominálnej hodnoty. :-)
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Nájde sa tu niekto kto traduje akciu Christopher & Banks Corporation(CBK:NYSE)??

Ja vlastním 489 akcíí v priemernej nákupnej cene 1.42 $ za akciu.

Obrázok

Dnes som v zisku 26,8 % ale vidím tu obrovský potenciál ďalšieho rastu.

Akcia je momentálne na silnej rezistencii už pár dní.
Čo ma momentálne zaujalo hodnota ukazovateľa Short Interest-k dnešnému dňu viac ako 12!!!
5 400 000 shortovaných akcií pri dennom objeme 440 000!!
http://www.nasdaq.com/symbol/cbk/short-interest

V 4Q(do 31.1.2016) firma dokončila transformáciu predajní (ich redukcia a zjednocovanie-mali oddelené predajne pre normálne a large-size veľkosti). Rastie im obrat na 1 meter štvorcový plochy, taktiež im rastie predaj cez online shop(Výsledky za 3Q).
Celkovo firma nemá žiadny dlh, CAPEX tento rok rapídne klesne (koniec etapy transformácie predajní) a disponuje hotovosťou cez 30 mil. dolárov.
Som zvedavý na výsledky za 4. kvartál, ktoré by v prípade pozitívnych správ mohli odštartovať raketový vzostup smerom hore, čo by umocnilo aj spomínaný počet shortovaných akcií.
Môj odkad: $4-6 za akciu do konca leta. Táto akcia je podľa mňa totálne prepredaná.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa JUGGLER »

PePe1 napísal:Nájde sa tu niekto kto traduje akciu Christopher & Banks Corporation(CBK:NYSE)??
Môj odkad: $4-6 za akciu do konca leta. Táto akcia je podľa mňa totálne prepredaná.
Akcia nie je z technického hľadiska prepredaná, ale prekúpená.
Vieš si to pozrieť ak si zadáš ku grafu indikátor CCI alebo % Williams.
Prepredaná bola zhruba ked si ju kupoval a takisto stále po výpredajoch...najviac, ked dosiahla cenu 1,00.
Na prepredanosť treba hľadieť tak, že väčšina sa jej už zbavila a zvyšuje sa tak šanca pre kupcov.
Keď tí nakúpili a cena vyšla od 1 ku 1,80 tak sa zvyšuje šanca na výber ziskov a pokles.
Neplatí to stále, ale orientačne to takto funguje. Preto je prepredanosť/prekúpenosť dôležitý faktor.
Stratégiu, čo ty robíš volám BOTTOM FISHING (chytanie rýb pri dne ). Presne tak som aj ja kedysi začínal a dosahoval prvé zisky :)
Konkrétne pri CBK v tvoj prospech hrajú aj insideri. Tí v decembri v pásme 1.00-1,20 nakupovali.
Aj na to treba pozerať, ale tiež to musíš brať z rezervou. Napr. ľudia, čo nakúpili akciu BID, lebo im istý školiteľ pomútil hlavu, že pôjde hore, lebo je fundamentálne dobrá a insideri nakupujú pri 40-45..tí sú v nepríjemnej strate, lebo akcia je po pol roku na polovičnej cene. A insideri nakupujú ďalej...

Ďalšia vec, čo je dobré sledovať sú targety analytikov. Je dobré ked sú vysoko a neustále sa zvyšujú. Pri CBK majú análi priemer 5, ale pozor... tam sa targety posledné roky len znižujú.

Keď už máš pekné optimistické analýzy a očakávania, treba sa na akciu pozrieť aj z druhej strany. Zobrať do úvahy všetky negatíva a pripraviť sa na scénar, že to nebude tak (ako očakávaš), ale presne naopak. Aj pri nízkych cenách môžu ísť ceny ešte nižšie a z kedysi dobrej akcie sa môže stať penny stock. V takom prípade môže byť delistovaná z burzy, k čomu CBK nemala ďaleko.

Tak zoberme si to z druhej strany, aby si bol pripravený aj na opačný scénar.

Firma bola v 2015 zisková (+0,21), teraz bude končiť FY 2016 v strate ( odhad -0,21). Takisto tržby medziročne poklesli o cca 8%. Po poslednom zverejnení v decembri dosiahla dno na cene 1,00 a manažment varoval, že tržby za Q4 budú len 91-95 mil. miesto odhadov 108. Zároveň naznačil mierne zlepšenie marží. Vtedy si určite nesršal optimizmom, lebo si bol v strate -40%. Vzhľadom na tvoju malú pozíciu si z toho starosti nemal. Odvtedy akcia dala +80%, resp. super hviezdy, čo načasovali nákup na 1,00 mohli pri rezistencii 1,80 vybrať taký parádny zisk. To vyberanie zisku a zároveň fakt, že taký level ( a rezistencia ) kupcov neláka jej teraz bráni v ďalšom pohybe hore. Takisto shorteri nemajú dôvod utekať. Naopak. Pre shorterov je teraz pekná na pokles.

Na ďalší pohyb hore bude treba technický breakout rezistencie, čo musí katalyzovať nejaká udalosť. Kupci začnú kupovať, shorteri utekať a bude to samý buy, buy a buy. Graf má pekný... s targetmi do pásma 4-6..presne ako vravíš.

Lenže kedy? Rozhodujúca chvíla bude zrejme koniec marca, kedy bude zverejnenie Q4 a FY 2016 a manažment povie, čo očakáva do FY 2017 a Q1. Ako trejder čo sa špecializuje na tieto veci, ti môžem povedať, že štatistika v tej chvíli bude stáť proti tebe. Posledných 5 zverejnení totiž u CBK prebehlo tak, že manažment dal slabé vyhliadky a akcia sa následne zosypala. Naposledy takisto, ale to bola už tak nízko, že sa z poklesu vyhojila a začala rásť. Tak sa nechajme prekvapiť ...som zvedavý, čo povedia doďalšieho roku.Investori čakajú, že sa dostane zo strát a zvýši tržby.

Môžeš ma na to zverejnenie potom dopredu upozorniť a ja budem pritom a zreferujem ti, čo sa deje a aký mám na ňu pohľad.

Všimni si, že som načrtol, že aj ja som začínal presne tak ako ty. Čiže som vyhľadával vyklesané akcie, potom kúpil a predal v zisku. Neskôr som zistil, že idú hore po kurzotvorných správach a po rokoch som sa transformoval na to, že hrajem len momentum (ked je cena v pohybe) a to aj z hľadiska technickej analýzy kde ,,timing is everything,,.
Tak sú tie zisky rýchlejšie a väčšie. Takže si daj otázku...čo keby si to v prípade CBK dokázal načasovať tak, že kúpiš pri 1,00 a predáš pri 1,80? To by si mal zisk +80% a už by si ju len pozoroval. Tak máš teraz na nej +17%, ale prekonal si raz stratu -40% a ešte nevieš, čo príde. To je z mojej strany len taký pokec na zamyslenie. Možno raz z teba bude trader.

Nateraz Ti blahoželám. Tvoje portfólio je v zisku okolo +5%. Benchmark je v strate -6% a akcie najväčšieho investora na tomto fóre Ladisa sú v strate - 12% (za 10 rokov -21%). :roll:

Pekný víkend. :wink:
Prílohy
CBK.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Ďakujem pekne za analýzu.
Snažím sa písať "denník", kde si píšem pre seba, prečo som to urobil a na čo atď. a spätne keď sa človek pozerá, tak vidí, že toto neurobil najlepšie, tento vstup nebol dobrý a myslím, že postupne prichádzajú nejaké pokroky, ktoré človek, ktorý síce trhy sleduje ale netraduje resp. neinvestuje tak sa nikam neposunie.
Preto je dobré začať s malou sumou, pri ktorej prípadná strata až toľko nebolí, ale získané poznatky ho zasa posunú niekam a v horizonte xy rokov sa môže vytrénovať na schopného investora.
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa jpeg »

Ahoj Juggler.
Chcem ťa poprosiť o radu. Ktoré stránky pozeráš , keď porovnávaš odhady analytikov.
Určite si to tu na fóre spomínal, ale nejako sa v tom neorientujem.

napr. toto:
Ďalšia vec, čo je dobré sledovať sú targety analytikov. Je dobré ked sú vysoko a neustále sa zvyšujú. Pri CBK majú análi priemer 5, ale pozor
Toto bude asi na Finviz?
Dougherty & Company Buy $7 → $6
alebo to pozeráš niekde inde?

A potom tiež by ma zaujímalo, kde sleduješ tieto údaje:
Firma bola v 2015 zisková (+0,21), teraz bude končiť FY 2016 v strate ( odhad -0,21).
.

Pozeral som to na reuters a tiež na market watch , ale tieto čísla som tam nevidel, ale priznávam , že sa v tom ešte neviem celkom orientovať a prehliadol to.

Vopred ďakujem za vysvetlenie.
PePe1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2015 11:08 pm

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa PePe1 »

Skúsim ti odpovedať za JUGGLERA ...
ja používam aj http://finviz.com/quote.ashx?t=cbk, ďalej napr.
http://markets.ft.com/research/Markets/ ... w=CashFlow
dobrá stránka je aj http://www.morningstar.co.uk/uk/

Ďalej čo sa oplatí sledovať je http://seekingalpha.com/ ,kde si zadefinujete vaše portfolium a budú k vám zobrazovať články a analýzy od rôznych autorov.
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa jpeg »

Ďakujem za odpoveď,
ale predsa tam tie čísla čo spomína Juggler neviem nájsť a to konkrétne.
Firma bola v 2015 zisková (+0,21), teraz bude končiť FY 2016 v strate ( odhad -0,21).
Zaujíma ma ten odhad -0,21, kde to vyčítal.
Prepáčte , že sa pýtam. Možno je to elementárna záležitosť , ale zaujímalo by ma kde sa mám pozerať na odhady analytikov.

Ďakujem.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa jaja »

http://finance.yahoo.com/q/ae?s=CBK" onclick="window.open(this.href);return false;
Ted je tam odhad -20c (Current Year average estimate). Loni +21c (Year ago EPS pod tim).
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: PePe- Position Trader-0.20

Príspevok od používateľa jpeg »

Ďakujem, už to vidím.
Je to tak ako píšeš , lebo na MarketWatch sú tam čísla:
Year Ago Earnings: 0.31
Current Year's Estimate: -0.20

a na reuters
Year Ending Jan-16 -0.20
1 Year Ago +0.37

Preto som sa chcel spýtať Jugglera, ktoré stránky pozerá.
Inak vďaka za ochotu (na yahoo.com som úplne zabudol a ani ma nenaplo tam pozrieť).
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: PePe- Position Trader

Príspevok od používateľa jaja »

Reuters miva obvykle presnejsi estimates nez Yahoo (vetsinou se zverejneni srovnava primo s Reuters estimate), ale na strance bohuzel pred cca tremi lety zacal ignorovat aktualni kvartal u estimates. Na Marketwatch je malo informaci.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"